بارباپاپای «فرهنگی» عوض می‌شه! – ویبره

بارباپاپای «فرهنگی» عوض می‌شه! – ادبیات ایران و جهان

بارباپاپای «فرهنگی» عوض می‌شه!
«بارباپاپا عوض می شه!» این عبارت برای بسیاری از ما آشناست و سریال کارتونی را به یاد ما می آورد که در سال های نه چندان دور از صدا و سیما پخش می شد و نقش اول آن را موجود زنده گلابی شکل صورتی رنگی به اسم «بارباپاپا» ایفا می کرد موجودی که خیلی سریع و حیرت آور تغییر شکل می داد و در میان کودکان و حتی بزرگسالان طرفداران زیادی پیدا کرده و تکه کلام او یعنی «بارباپاپا عوض می شه» ورد زبان مردم شده بود.

ادامه خواندن بارباپاپای «فرهنگی» عوض می‌شه! – ویبره

یادنامه‌ «قمر آریان، جوینی، ثروتیان و…» که بهاری دیگر نداشتند – ویبره

یادنامه‌ «قمر آریان، جوینی، ثروتیان و…» که بهاری دیگر نداشتند – ادبیات ایران و جهان

یادنامه‌ «قمر آریان، جوینی، ثروتیان و...» که بهاری دیگر نداشتندیادنامه‌ «قمر آریان، جوینی، ثروتیان و...» که بهاری دیگر نداشتند
روزهای پایانی اسفند روزهایی متفاوت است، انگار حسی دوگانه داریم؛ از یک‌سو حال و هوای بهار، نوروز و سفره هفت سین در وجودمان موج می‌زند و از طرفی اندوه رفتن دوستان و عزیزانی که در طول سال ما را ترک کردند و بهاری دیگر را نمی‌بینند، بر قلب‌مان سنگینی می‌کند.

ادامه خواندن یادنامه‌ «قمر آریان، جوینی، ثروتیان و…» که بهاری دیگر نداشتند – ویبره

رمان‌های ناتمام جهان! – ویبره

رمان‌های ناتمام جهان! – ادبیات ایران و جهان

رمان‌های ناتمام جهان!
داستان‌ ناتمام هم داستانی دارد. نویسندگانی بوده و لابد هستند که نگارش رمانی را آغاز می‌کنند، اما بعد به دلایلی از جمله مرگ، رمان‌شان ناتمام می‌ماند تا مخاطب‌ها در ذهن خودشان برایش پایانی رقم بزنند.

ادامه خواندن رمان‌های ناتمام جهان! – ویبره

گفت‌وگو با «مهدی غبرایی» درباره رمان «پس از تاریکی» – ویبره

گفت‌وگو با «مهدی غبرایی» درباره رمان «پس از تاریکی» – ادبیات ایران و جهان

گفت‌وگو با «مهدی غبرایی» درباره رمان «پس از تاریکی»
چند ساعت در توکیو
«هاروکی موراکامی» چهره‌ای جهانی و نام‌آشناست و همین چند ماه پیش نیز به‌همراه «محمود دولت‌آبادی»، نامزد جایزه بوکر آسیا شد. از این نویسنده در ایران چندین رمان و مجموعه‌داستان به چاپ رسیده است که سهم مترجم برجسته، «مهدی غبرایی» از مابقی مترجمان بیشتر است.

ادامه خواندن گفت‌وگو با «مهدی غبرایی» درباره رمان «پس از تاریکی» – ویبره

لطفا ما را فیلم کنید! – ویبره

لطفا ما را فیلم کنید! – ادبیات ایران و جهان

لطفا ما را فیلم کنید!
حالا که تران آن هونگ اقتباسی سینمایی از رمان کلاسیک مدرن و به اصطلاح فیلم‌نشدنی «جنگل نروژی» نوشته هاروکی موراکامی انجام داده، نشریه «توتال فیلم» به این فکر افتاده که فهرستی از رمان‌های خواندنی دیگری تهیه کند که شاید به سختی به فیلم تبدیل شوند اما اگر چنین اتفاقی بیفتد، نتیجه کار فیلمی تماشایی خواهد شد. نقطه اشتراک کتاب‌های حاضر در این فهرست این است که همه رمان‌هایی خواندنی و از آن جنس کتاب‌هایی هستند که وقتی خواننده آن‌ها را دستش می‌گ

ادامه خواندن لطفا ما را فیلم کنید! – ویبره

دن براون – ویبره

دن براون – ادبیات ایران و جهان

دن براون
متولد شده‎ام که چیزهای هیجان‌انگیز بنویسم
دن براون متولد سال ۱۹۶۴ در ایالات متحده و از نویسندگان معاصر آمریکایی است. وی تحصیلات خود را در دانشگاه «مهرست» و آکادمی «فیلیپ آکستر» به پایان رسانده است.اغلب او را به نام رمان معروف «رمز داوینچی» می‌شناسند. گفت‌وگویی که می‌خوانید مربوط به سال ۲۰۰۶ و با تمرکز به این اثر انجام گرفته است.

ادامه خواندن دن براون – ویبره

یک بازی خطرناک با بزرگان ادبیات! – ویبره

یک بازی خطرناک با بزرگان ادبیات! – ادبیات ایران و جهان

یک بازی خطرناک با بزرگان ادبیات!
اختلاط ژانرهای عجیب و غریب با کلاسیک‌های عظیم ادبی
جاناتان رایت: کتاب «غرور و تعصب و زامبی‌ها» تعداد زیادی مقلد ادبی پشت خود راه انداخت اما چرا بازسازی آثار کلاسیک تنها محدود به نویسندگان آثار وحشت شده است؟

ادامه خواندن یک بازی خطرناک با بزرگان ادبیات! – ویبره

نویسنده‌ای که به ناچار خوشه چین خشم شد! – ویبره

نویسنده‌ای که به ناچار خوشه چین خشم شد! – ادبیات ایران و جهان

نویسنده‌ای که به ناچار خوشه چین خشم شد!
جان اشتاین بک (۲۷ فوریه ۱۹۰۲ – ۲۰ دسامبر ۱۹۶۸) از آن نسل نویسندگان آمریکایی ا ست که دو جنگ جهانی را تجربه کردند و البته ردپای تحمل آن همه مصیبت اجتماعی، اقتصادی و روانی در کارهایش مشهود است. او همنسل نویسندگان بزرگی چون ویلیام فاکنر، ارنست همینگوی و ادوارد فیتزجرالد بود که درآثار آن‌ها نیز تاثیرات این خاطرات تلخ کاملا مشهود است و نقطه مشترک همه آنها این بود که از نابودی رویاهایشان رنج می‌بردند.

ادامه خواندن نویسنده‌ای که به ناچار خوشه چین خشم شد! – ویبره

برترین داستان‌های جنایی دهه گذشته – ویبره

برترین داستان‌های جنایی دهه گذشته – ادبیات ایران و جهان

برترین داستان‌های جنایی دهه گذشته
به گزارش خبر آن لاین، روزنامه کریستین ساینس مانیتور، پنج کتاب برتر داستانی در حوزه جنایی در یک دهه اخیر را معرفی می‌کند که هر کدام به نوعی در جستجوی عدالت و قضاوت در قرون ۱۹ و ۲۰ میلادی در انگلیس و شیکاگو اتفاق می‌افتند.

ادامه خواندن برترین داستان‌های جنایی دهه گذشته – ویبره

جویس کرول اوتس – ویبره

جویس کرول اوتس – ادبیات ایران و جهان

جویس کرول اوتس
«جویس کرول اوتس» بیش از ۵۰ رمان، ۳۰ مجموعه داستان کوتاه و سیلابی بی پایان از مقاله و نقد را به چاپ رسانده است و این شامل رمان‌های کوتاه، نمایشنامه‌ها و کتاب‌های کودکش نمی‌شود. اینک در ۷۱ سالگی و در حالی که به تازگی ازدواج کرده، به موضوعی می‌پردازد که در آثارش به ندرت به آن پرداخته است؛ خودش.

ادامه خواندن جویس کرول اوتس – ویبره