شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

گل میمون – ویبره

گل میمون – آیا میدانید ؟

گل میمون
این گل تنها در مناطق کوهستانی اکوادور، کلمبیا و پرو رشد می کند، جایی که ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.در حالی که انتظار دارید ارکید میمون با این ظاهر، بویی شبیه به بوی موز داشته باشد و باید بگوییم بوی آن بسیار شبیه به بوی پرتقال رسیده است.

ادامه خواندن “گل میمون – ویبره”

شگفتی‌های یخ – ویبره

شگفتی‌های یخ – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های یخ
یکی از زیباترین مناظری که می توان در زمستان آن را دیدآبشارهای یخ زده است. این آبشارها معمولا همانطور که از جایی فرو می ریزند یخ بسته و بسیار زیبا می شوند. معروف ترین آبشار یخ زده دنیا در پکن قرار دارد. این آبشار که “میوان” نام دارد سالانه افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند و به عنوان بزرگترین هنرنمایی طبیعت شناخته می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های یخ – ویبره”

شگفتی‌های مغز… – ویبره

شگفتی‌های مغز… – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های مغز...
فرم مناسب را به بدنت می‌دهی و به حلقه خیره می‌شوی. یک نفس عمیق می‌کشی، تمرکز می‌کنی و … پرتاب توپ. توپ به حلقه می‌خورد، دور حلقه می‌چرخد ولی داخل آن نمی‌افتد. حالا منتظر هستی تا مربی کارهای درست و اشتباهت را برایت توضیح داده، راهنماییت کند و تو دوباره سعی کنی.

ادامه خواندن “شگفتی‌های مغز… – ویبره”

سوسک و شاخک گازانبری – ویبره

سوسک و شاخک گازانبری – آیا میدانید ؟

سوسک و شاخک گازانبری
آیا می دانید بزرگ ترین حشره، نوعی سوسک است که بدان سوسک هرکول می گویند؟ سوسك هركول را به نسبت اندازه‌اش قوی‌ترین جانور روی زمین نیز می‌خوانند چون با شاخ‌هایش قادر به برداشتن باری تا ۸۵۰ برابر وزن خود است.

ادامه خواندن “سوسک و شاخک گازانبری – ویبره”

غول های دریایی – ویبره

غول های دریایی – آیا میدانید ؟

غول های دریایی
اعماق اقیانوس مناسب ترین محل برای زندگی بزرگترین مخلوقات زمین است که در این مناطق دورافتاده عروسهای دریایی، نهنگها، ستاره های دریایی عظیم و سایر جانوران غول پیکر خود را از چشم انسان پنهان می کنند.

ادامه خواندن “غول های دریایی – ویبره”

خاردارهای شگفت انگیز – ویبره

خاردارهای شگفت انگیز – آیا میدانید ؟

خاردارهای شگفت انگیز
کاکتوس به هر گیاهی از خانواده گیاهان آبدار کاکتاسیا (Cactaceae) گفته می شود که به سبزی و گوشت دار بودن ساقه هایشان که نقش برگ را ایفا می کنند، تیغ های رنگارنگ، اشکال و حالات متنوع رشد و … معروف هستند.

ادامه خواندن “خاردارهای شگفت انگیز – ویبره”

با کفش شنا کنید – ویبره

با کفش شنا کنید – آیا میدانید ؟

با کفش شنا کنید
هرگاه سخنی از سم به میان میاید ذهن ما متوجه مار می شود ولی می خواهم در مورد یکی از سمی ترین ماهیهای دریا بگویم این موجود شبیه سنگ دریا می باشد و در لابه لای سنگها در کف دریا زندگی می کند زنده خوار است و ساکن و بی حرکت، طول این ماهی به ۲۶ سانتیمتر می رسد. البته بعضی ها آن را بسیار زشت می دانند.

ادامه خواندن “با کفش شنا کنید – ویبره”

پوست پولک دار – ویبره

پوست پولک دار – آیا میدانید ؟

پوست پولک دار
خزندگان جانورانی با پوست پولک‏دار هستند. برخی از خزندگان در خشکی و برخی در دریا زندگی می‏کنند. انواع مختلفی از خزندگان مثل لاک‏پشت‏ها، مارها و کر و کودیل‏ها وجود دارند که در مناطق گرم کره زمین زندگی می‏کنند.

ادامه خواندن “پوست پولک دار – ویبره”

جانوری با دو لباس متفاوت – ویبره

جانوری با دو لباس متفاوت – آیا میدانید ؟

جانوری با دو لباس متفاوت
پلنگ‏ها از فراوان‏ترین گربه‏های بزرگ هستند. آنها در جنگل‏ها، بیابان‏ها، سرزمین‏های کوهستانی و مرتع‏ها زندگی می‏کنند و در آفریقا، هندوستان و آسیا یافت می‏شوند. تعداد پلنگ‏ها در هندوستان و آسیا نسبت به نقاط  دیگر کمتر است؛ زیرا پلنگ‏‏های این منطقه به خاطر استفاده از پوست خالدار باارزشی که دارند، شکار شده‏اند.

ادامه خواندن “جانوری با دو لباس متفاوت – ویبره”

زمستان در خواب – ویبره

زمستان در خواب – آیا میدانید ؟

زمستان در خواب
در کشورهایی که زمستان‏ها سرد هستند، سنجاب شاید بیش از نصف سال را بخوابد.پیش از اینکه به خواب زمستانی فرود رود، سنجاب تا جایی که بتواند می‏خورد و بسیار چاق می‏شود و این چاقی، او را در طول زمستان زنده نگه می‏دارد.

ادامه خواندن “زمستان در خواب – ویبره”

مارهای ناشنوا – ویبره

مارهای ناشنوا – آیا میدانید ؟

مارهای ناشنوا
وقتی مارگیری در نی مخصوص خود می‌دمد و آهنگی را سر می‌دهد، از درون سبد پیش رویش ماری آرام آرام بیرون می‌آید و بدنش را طوری تکان می‌دهد که گویی می‌خواهد با این آهنگ همراهی کند. شاید شما هم‌چنین صحنه‌ای را در تلویزیون دیده باشید، اما مارها هیچ صدایی را نمی‌شنوند. پس چرا به ساز مارگیر واکنش نشان می‌دهند؟

ادامه خواندن “مارهای ناشنوا – ویبره”

خرگوش – ویبره

خرگوش – آیا میدانید ؟

خرگوش
خرگوش‌های معمولی و صحرایی از یک خانواده‌اند. خرگوش‌های صحرایی از خرگوش‌های معمولی بزرگ‌ترند و پاها و گوش‌های درازتری دارند. آنها در روی زمین، زندگی می‌کنند؛ در حالی که خرگوش‌های معمولی در زیر زمین و در دالان‌هایی که به یکدیگر راه دارند، سکونت دارند.

ادامه خواندن “خرگوش – ویبره”

مجسمه رودس – ویبره

مجسمه رودس – آیا میدانید ؟

مجسمه رودس
کولوسوس مجسمه غول پیکری بود  که در شهر بندری رودس در دریای اژه در محل ترکیه امروزی قرار داشت. مردمان این شهر در زمان های قدیم به تجارت و بازرگانی اشتغال داشتند. اگرچه آنها سعی می کردند خودشان را از درگیری های ملت های مختلف دور نگه دارند و فقط به کسب و کارشان بپردازند، اما با این وجود بارها به  جنگ آلوده شدند.

ادامه خواندن “مجسمه رودس – ویبره”