شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

مارماهی برقی – ویبره

مارماهی برقی – آیا میدانید ؟

مارماهی برقی
مارماهی برقی غیر عادی‌ترین گونه ماهی هاست. این ماهی قادر است شوک‌های الکتریکی قوی تا ۶۰۰ ولت تولید کند و از آن برای شکار و دفاع از خود استفاده کند. این ماهی در طبقه خود (طبقه مارماهیهای الکتریکی آمریکای جنوبی) به عنوان یک شکارچی درجه یک شناخته شده‌است بطوریکه هیچ جانور دیگری جرات ندارد که برای خوردن این نوع ماهی خطر مرگ به‌وسیله جریان برق را به جان بخرد.

ادامه خواندن “مارماهی برقی – ویبره”

قایم موشک بازی حیوانات – ویبره

قایم موشک بازی حیوانات – آیا میدانید ؟

قایم موشک بازی حیوانات
آیا قایم موشک بازی را دوست دارید ؟ بعضی از حیوان ها این بازی را انجام می دهند. آن ها از این طریق می توانند از شکار شدنشان جلوگیری کنند. پوست این حیوان ها به گونه ای است که با رنگ محیط تغییر می کند. این نوع پنهان شدن حیوانات ، استتار نام دارد که باعث می شود به آسانی دیده و شکار نشوند . نمونه هایی از این نوع حیوانات را شرح می دهیم:

ادامه خواندن “قایم موشک بازی حیوانات – ویبره”

ماهی‌های باهوش – ویبره

ماهی‌های باهوش – آیا میدانید ؟

ماهی‌های باهوش
ماهی ها برخلاف تصور عمومی قدرت یادگیری و حافظه ای قوی دارند به طوری که به سرعت یاد می گیرند و می توانند رویداد ها را به مدت چند ماه به یاد داشته باشند.

ادامه خواندن “ماهی‌های باهوش – ویبره”

تک شاخ – ویبره

تک شاخ – آیا میدانید ؟

تک شاخ
نهنگ دریایی قطب شمال با نام علمی Monodon monoceros در آبهای قطب شمال زندگی می کند. نهنگ دریایی قطب شمال از گونه ی وال‌های قطب شمال است که به علت شکار بی رویه آنها، بسیار کمیاب هستند. نهنگ‌ها جزو پستانداران هستند و برای تنفس باید به سطح آب بیایند تا بتوانند هوا را از سطح آبها بگیرند.

ادامه خواندن “تک شاخ – ویبره”

قورباغه پینوکیو – ویبره

قورباغه پینوکیو – آیا میدانید ؟

قورباغه پینوکیو
قورباغه پینوکیو، جانوری دوزیست از گونه ی بی‌دمان است، این قورباغه درختی زائده بلندی بر روی بینی اش دارد که در زمان فعالیت، به سمت بالا می رود و در زمان بی حرکتی به سمت پایین صورت قورباغه قرار می‌گیرد.

ادامه خواندن “قورباغه پینوکیو – ویبره”

ملکه میوه ها – ویبره

ملکه میوه ها – آیا میدانید ؟

ملکه میوه ها
منگوستین یک میوه ی گرمسیری است که به عنوان یکی از میوه های بسیار خوش طمع جهان شهرت دارد و عنوان ملکه میوه ها را به خود اختصاص داده است. این میوه گرد و کمی کوچکتر از توپ تنیس و به قطر سه و نیم سانتی متر و قطر پوسته ی آن شش تا ده میلیمتر است. این میوه بدون دانه یا دارای یک تا پنج دانه می باشد.

ادامه خواندن “ملکه میوه ها – ویبره”

بزرگترین دشت نمک – ویبره

بزرگترین دشت نمک – آیا میدانید ؟

بزرگترین دشت نمک
سالار دی یونی یا سالار دی تونوپا بزرگترین دشت نمک در جهان است. مساحت آن به ۱۰،۵۸۲ کیلومتر می رسد. این منطقه در جنوب غربی بولی ویا، در آمریکای لاتین واقع شده است.

ادامه خواندن “بزرگترین دشت نمک – ویبره”

دم پشمالوهای بد بو – ویبره

دم پشمالوهای بد بو – آیا میدانید ؟

دم پشمالوهای بد بو
راسوها در جنگل‏ها و مناطق سرسبز آمریکای شمالی و جنوبی زندگی می‏کنند. آنها درازند، دم پشمالویی دارند و رنگ پوست بدنشان سیاه و سفید است. راسوها به خاطر بوی بدی که موقع دفاع در هوا پخش می‏کنند، معروف‏اند.

ادامه خواندن “دم پشمالوهای بد بو – ویبره”

زندگی در خشکی و آب – ویبره

زندگی در خشکی و آب – آیا میدانید ؟

زندگی در خشکی و آب
دوزیستان، گروهی از جانوران هستند که هم در آب و هم در خشکی زندگی می‏کنند. قورباغه‏ها، وزغ‏ها، سمندرهای آبی و دوزیستان بی‏پا، همگی جزء این گروه هستند. آنها در همه جای دنیا به جز قطب شمال دیده می‏شوند و در مناطق گرم فراوان‏ترند.

ادامه خواندن “زندگی در خشکی و آب – ویبره”

تشی ، نه جوجه تیغی – ویبره

تشی ، نه جوجه تیغی – آیا میدانید ؟

تشی ، نه جوجه تیغی
تشی‏ها بسیار شبیه به جوجه تیغی‏اند. پوست پشت آنها نیز از خارهای بلندی پوشیده شده است؛ اما این دو از یک خانواده نیستند. تشی‏ها جز جوندگان‏اند و دندان‏های بلندی دارند که برای جویدن مناسب است.

ادامه خواندن “تشی ، نه جوجه تیغی – ویبره”

وقتی در خطرم – ویبره

وقتی در خطرم – آیا میدانید ؟

وقتی در خطرم
برای حیوانات وحشی، زندگی پر از خطر است. هر زمان که برای پیدا کردن غذا می‏روند، با خطر روبه رو می‏شوند و شاید خورده شوند. اما بسیاری از حیوانات کوچک، راه‏های ویژه‏ای برای دفاع از خودشان دارند. اگر به وسیله‏ی چیزی بزرگ‏تر و قدرتمندتر از خودشان گیر بیافتند، این وسایل دفاعی به آنها شانس زنده ماندن را می‏دهد.

ادامه خواندن “وقتی در خطرم – ویبره”

پلاتی پوس – ویبره

پلاتی پوس – آیا میدانید ؟

پلاتی پوس
پلاتی پوس جانور عجیبی است. این جانور، جزو گروه کوچکی از جانوران به نام پستانداران تخمگذار است. این گروه از جانوران دارای برخی از صفات مشترک خزندگان و پستانداران‌اند. پلاتی‌پوس دارای دمی شبیه به دم بیدستر، منقاری شبیه به منقار اردک و پاهایی پرده‌دار است. مثل خزندگان تخمگذار است؛ اما مثل پستانداران به نوزادان خود شیر می‌‌دهد.

ادامه خواندن “پلاتی پوس – ویبره”

جوندگان موذی – ویبره

جوندگان موذی – آیا میدانید ؟

جوندگان موذی
موش‌های صحرایی، جوندگانی هستند که در سراسر جهان یافت شده و در گروه‌های بسیار پر تعداد زندگی می‌کنند. آنها در شهرها و روستا‌ها زندگی کرده، تقریبا از همه چیز تغذیه می‌کنند.

ادامه خواندن “جوندگان موذی – ویبره”

عجایب کِهکشانی – ویبره

عجایب کِهکشانی – آیا میدانید ؟

عجایب کِهکشانی
در کِهکشان راه شیری و دیگر کِهکشانات عجایب فراوانی وجود دارد که معروف‌ترین آنها عبارتنداز: سیارک‌ها، شهاب‌ها، سیاه‌چاله‌هاو  دنباله دارها.

ادامه خواندن “عجایب کِهکشانی – ویبره”