شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

مارماهی برقی – ویبره

مارماهی برقی – آیا میدانید ؟

مارماهی برقی
مارماهی برقی غیر عادی‌ترین گونه ماهی هاست. این ماهی قادر است شوک‌های الکتریکی قوی تا ۶۰۰ ولت تولید کند و از آن برای شکار و دفاع از خود استفاده کند. این ماهی در طبقه خود (طبقه مارماهیهای الکتریکی آمریکای جنوبی) به عنوان یک شکارچی درجه یک شناخته شده‌است بطوریکه هیچ جانور دیگری جرات ندارد که برای خوردن این نوع ماهی خطر مرگ به‌وسیله جریان برق را به جان بخرد.

ادامه خواندن مارماهی برقی – ویبره

ماهی‌های باهوش – ویبره

ماهی‌های باهوش – آیا میدانید ؟

ماهی‌های باهوش
ماهی ها برخلاف تصور عمومی قدرت یادگیری و حافظه ای قوی دارند به طوری که به سرعت یاد می گیرند و می توانند رویداد ها را به مدت چند ماه به یاد داشته باشند.

ادامه خواندن ماهی‌های باهوش – ویبره

قورباغه پینوکیو – ویبره

قورباغه پینوکیو – آیا میدانید ؟

قورباغه پینوکیو
قورباغه پینوکیو، جانوری دوزیست از گونه ی بی‌دمان است، این قورباغه درختی زائده بلندی بر روی بینی اش دارد که در زمان فعالیت، به سمت بالا می رود و در زمان بی حرکتی به سمت پایین صورت قورباغه قرار می‌گیرد.

ادامه خواندن قورباغه پینوکیو – ویبره

دم پشمالوهای بد بو – ویبره

دم پشمالوهای بد بو – آیا میدانید ؟

دم پشمالوهای بد بو
راسوها در جنگل‏ها و مناطق سرسبز آمریکای شمالی و جنوبی زندگی می‏کنند. آنها درازند، دم پشمالویی دارند و رنگ پوست بدنشان سیاه و سفید است. راسوها به خاطر بوی بدی که موقع دفاع در هوا پخش می‏کنند، معروف‏اند.

ادامه خواندن دم پشمالوهای بد بو – ویبره

تشی ، نه جوجه تیغی – ویبره

تشی ، نه جوجه تیغی – آیا میدانید ؟

تشی ، نه جوجه تیغی
تشی‏ها بسیار شبیه به جوجه تیغی‏اند. پوست پشت آنها نیز از خارهای بلندی پوشیده شده است؛ اما این دو از یک خانواده نیستند. تشی‏ها جز جوندگان‏اند و دندان‏های بلندی دارند که برای جویدن مناسب است.

ادامه خواندن تشی ، نه جوجه تیغی – ویبره

پلاتی پوس – ویبره

پلاتی پوس – آیا میدانید ؟

پلاتی پوس
پلاتی پوس جانور عجیبی است. این جانور، جزو گروه کوچکی از جانوران به نام پستانداران تخمگذار است. این گروه از جانوران دارای برخی از صفات مشترک خزندگان و پستانداران‌اند. پلاتی‌پوس دارای دمی شبیه به دم بیدستر، منقاری شبیه به منقار اردک و پاهایی پرده‌دار است. مثل خزندگان تخمگذار است؛ اما مثل پستانداران به نوزادان خود شیر می‌‌دهد.

ادامه خواندن پلاتی پوس – ویبره

عجایب کِهکشانی – ویبره

عجایب کِهکشانی – آیا میدانید ؟

عجایب کِهکشانی
در کِهکشان راه شیری و دیگر کِهکشانات عجایب فراوانی وجود دارد که معروف‌ترین آنها عبارتنداز: سیارک‌ها، شهاب‌ها، سیاه‌چاله‌هاو  دنباله دارها.

ادامه خواندن عجایب کِهکشانی – ویبره

هواپیماها – ویبره

هواپیماها – آیا میدانید ؟

هواپیماها
هواپیما از انرژی تولید شده بوسیله جریان هوا در اطراف بدنه خود، برای بلند شدن و کنترل پرواز استفاده می کند. سطوح متحرک و کنترل کننده بر روی بال و دم که به نام بالچه یا قالب (flap) شناخته می شوند، مسیر هوا را منحرف کرده و باعث بلند شدن، شیرجه زدن، دورزدن یا غلتیدن هواپیما می شوند. خلبان این بالچه ها را از درون کابین هواپیما، کنترل می کند. او برای این کار از پدالها و اهرم فرمان استفاده می کند.

ادامه خواندن هواپیماها – ویبره