شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

شگفتی‌های حیوانات – ویبره

شگفتی‌های حیوانات – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های حیوانات
یک حشره‌شناس آمریکایی از شناسایی حشره غول پیکری خبر داد که وزن آن سه برابر وزن معمول یک موش‌ و غذای مورد علاقه آن هویج است.

ادامه خواندن “شگفتی‌های حیوانات – ویبره”

دلقک ماهی ها – ویبره

دلقک ماهی ها – آیا میدانید ؟

دلقک ماهی ها
دَلقَک ‌ماهی یکی از گونه‌های ماهی از خانوادهء شقایق‌ماهیان (Pomacentridae) است. در حدود بیست و هشت گونه از دلقک‌ماهی‌ها شناسایی شده‌است. این گونه از ماهی‌ها در آب‌های شور زندگی می‌کنند. نام عمومی این ماهی دلقک ماهی یا Clownfish ( کلون فیش ) یا شقایق ماهی است . علت نامگذاری دلقک ماهی به دلیل رنگ آمیزی بدن این ماهی و علت نام گذاری شقایق ماهی به علت هم‌زیستی این ماهی با شقایق دریایی است .

ادامه خواندن “دلقک ماهی ها – ویبره”

خوش‌خط و خال‌ – ویبره

خوش‌خط و خال‌ – آیا میدانید ؟

خوش‌خط و خال‌
رنگ قرمز زیبای بال کفشدوزک‌ها نوعی هشدار طبیعی است و هر چقدر کفشدوزک سمی‌تر باشد، شدت این هشدار بیشتر خواهد بود. کفشدوزک‌های سمی‌تر نسبت به همنوعان دیگر خودشان در دوران شفیرگی) در این مرحله حشره فاقد حرکت و تغذیه و هرنوع فعالیت دیگری است. شفیره گاهی بدون پوشش ولی معمولاً در داخل پیله یا کپسول یا محفظه‌های دیگر،این مرحله را طی می‌کند.( رژیم غذایی بهتری دارند.

ادامه خواندن “خوش‌خط و خال‌ – ویبره”

تنبل همیشه خوابه – ویبره

تنبل همیشه خوابه – آیا میدانید ؟

تنبل همیشه خوابه
در حال حاضر دو نوع تنبل در جهان وجود دارد، تنبل دو انگشتی و تنبل سه انگشتی ، هر دو گونه مذکور در جنگل های بارانی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی یافت می شوند. نام «تنبل» به دلیل حرکت آرام و آهسته این حیوان به او اطلاق می شود. تنبل حیوانی منزوی است و معمولا در تنهایی به سر می برد.

ادامه خواندن “تنبل همیشه خوابه – ویبره”

پیشن فروت – ویبره

پیشن فروت – آیا میدانید ؟

پیشن فروت
پیشن فروت میوه ای گرد و بیضی شکل است و رنگ میوه ی رسیده ی آن بنفش یا زرد می باشد. پهنای آن ۱ الی ۳ اینچ است. پوست این میوه چرم مانند، نرم و مومی شکل است.این میوه بسیار آبدار است و درون آن پر از دانه می باشد. این میوه را یا به صورت معمولی می خورند یا این که آب آن را گرفته و بعد می نوشند.

ادامه خواندن “پیشن فروت – ویبره”

بینی های لوله ای – ویبره

بینی های لوله ای – آیا میدانید ؟

بینی های لوله ای
روزانه اکتشافات بسیاری در رابطه با جانداران مختلف به ثبت می رسد. با این حال هر روز دانشمندان کشف تازه ای پیدا می کنند و ارائه می دهند. با نگاه کردن به این مخلوقات به عظمت خداوند پی می بریم.

ادامه خواندن “بینی های لوله ای – ویبره”

میوه ی اژدها – ویبره

میوه ی اژدها – آیا میدانید ؟

میوه ی اژدها
میوه ی اژدها میوه ای زیباست که در جنوب شرقی آسیا، مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی می روید. این گیاه فقط شب ها شکوفه می کند و گل های سفید و شکننده و بزرگش ملکه ی شب و شکوفه ی ماه نام دارد.

ادامه خواندن “میوه ی اژدها – ویبره”

خرس قطبی – ویبره

خرس قطبی – آیا میدانید ؟

خرس قطبی
خرس قطبی در سرزمین‏های یخ‏زده قطب جنوب زندگی می‏کند؛ جایی که شکار می‏کند و توله‏های خود را پرورش می‏دهد. رنگ سفید پوست خرس‏های قطبی سبب می‏شود بیشتر وقت‏ها در میان برف‏ها دیده نشوند.

ادامه خواندن “خرس قطبی – ویبره”

مارمولکی با چند رنگ – ویبره

مارمولکی با چند رنگ – آیا میدانید ؟

مارمولکی با چند رنگ
آفتاب‏پرست‏ها، مارمولک‏های عجیبی هستند که می‏توانند رنگ پوست خود را تغییر دهند. آنها وقتی رنگ پوست خود را تغییر می‏دهند که عصبانی یا ترسیده باشند. همچنین با تغییر دما و نور محیط یا هنگام مخفی شدن، رنگ پوست این جانور تغییر می‏کند.

ادامه خواندن “مارمولکی با چند رنگ – ویبره”

جوجه تیغی – ویبره

جوجه تیغی – آیا میدانید ؟

جوجه تیغی
جوجه‏ تیغی‏ها در جنگل‏های حاشیه ی اروپا، آسیا و آفریقا زندگی می‏کنند. پشت جوجه‏تیغی‏ از هزاران خار تیز پوشیده است. خارها در مقابل شکارچیان از حیوان حفاظت می‏کند. نوعی جوجه‏تیغی‏ پشمالو نیز وجود دارد که در آسیا زندگی می‏کند.

ادامه خواندن “جوجه تیغی – ویبره”

مثلث برمودا – ویبره

مثلث برمودا – آیا میدانید ؟

مثلث برمودا
محلی است و هم‏انگیز که صدها هواپیما و کشتی در هوا و دریای آن ناپدید شده‏اند. بیش از هزار نفر در این منطقه وحشت گم شده‏اند، بدون اینکه حتی یک جسد یا قطعه پاره‏ای از یک هواپیما یا کشتی مفقود شده، به جا مانده باشد.

ادامه خواندن “مثلث برمودا – ویبره”

همه جای دنیا هستند – ویبره

همه جای دنیا هستند – آیا میدانید ؟

همه جای دنیا هستند
پرندگان در همه جای دنیا زندگی می‌کنند و دارای ۰۰۰/۱۰ گونه‌اند. آنها تنها جانورانی هستند که دارای پر و بال‌‌اند؛ اما برخی از پرندگان نمی‌توانند پرواز کنند. همه پرندگان تخمگذارند و بیشتر آنها برای خود لانه می‌سازند، جوجه‌ها در لانه از تخم بیرون می‌آیند.

ادامه خواندن “همه جای دنیا هستند – ویبره”

آرمادیلوی زره پوش – ویبره

آرمادیلوی زره پوش – آیا میدانید ؟

آرمادیلوی زره پوش
آرمادیلو پسنانداری است که بدنش، با قطعات سخت استخوانی (مانند زره) پوشیده شده است. در طبقه‌بندی جانوران، در همان خانواده‌ای قرار دارد که مورچه‌خوار و حیوان تنبل قرار می‌گیرند. آرمادیلو در مناطقی از آمریکای شمالی و در همه جای آمریکای جنوبی یافت می‌شود.

ادامه خواندن “آرمادیلوی زره پوش – ویبره”

روز پرک و شب پرک – ویبره

روز پرک و شب پرک – آیا میدانید ؟

روز پرک و شب پرک
بیشتر ما از حشره ها بدمان می آید و از آن ها فرار می کنیم. حتی هر وقت و هرجا که حشره ای ببینیم بدمان نمی آید که زود آن را از بین ببریم. اما پروانه ها گروهی از حشرات هستند که از احساس بد ما جان سالم به در برده اند.

ادامه خواندن “روز پرک و شب پرک – ویبره”

آشنایی با اصفهان – ویبره

آشنایی با اصفهان – آیا میدانید ؟

آشنایی با اصفهان
این عمارت در درون كاخ سلطنتی جای دارد و در زمان شاه عباس دوم، بطور كامل با چوببست ساخته شده است. بام آن مسطح و بر پایههای بلند ضخیم پوشیده از طلا نهاده شده است. این بنا بمنظورجلوگیری از خطر نابودی حدود نیم قرن پیش بطور كامل مرمت شده است.

ادامه خواندن “آشنایی با اصفهان – ویبره”