شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

زنبور عسل – ویبره

زنبور عسل – آیا میدانید ؟

زنبور عسل
زنبور عسل یکی از حشرات مفید برای انسان است که متعلق به رده دوبالان می‌باشد. زنبور عسل خیلی پیش از انسان در روی زمین به وجود آمده و زندگی می‌کرده است. زنبور عسل حدود ۱۵۰ میلیون سال قبل وجود داشته و مشغول زاد و ولد بوده است. منتها با این تفاوت که در آن زمان فاقد یک زندگی اجتماعی بوده و مثل خیلی از زنبورهای غیر عسلی امروزی ، زندگی انفرادی داشته و هر زنبور لانه مخصوص بخود را داشته و در آن زندگی می‌کرده است.

ادامه خواندن “زنبور عسل – ویبره”

اسرار زندگی مورچگان – ویبره

اسرار زندگی مورچگان – آیا میدانید ؟

اسرار زندگی مورچگان
در آفرینش مورچه  دقت كنید در اعضایی كه برای این حیوان به منظور خوردن غذا و هضم كردن آن قرار داده شده و آنچه در درون این جثه كوچك گنجانده شده و آنچه در سر این حشره از چشم و گوش و عضوهای دیگر موجود است اندیشه و تفكر كنید.

ادامه خواندن “اسرار زندگی مورچگان – ویبره”

سرعت مجاز پروانه‌ها – ویبره

سرعت مجاز پروانه‌ها – آیا میدانید ؟

سرعت مجاز پروانه‌ها
پژوهشگران بریتانیا دریافتند که پروانه ها برای مهاجرت خود از بزرگراههای هوایی ویژه ای استفاده می کنند که سرعت باد در آنها به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد و به این ترتیب می توانند سرعت پرواز خود را به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسانند.

ادامه خواندن “سرعت مجاز پروانه‌ها – ویبره”

شمع های غول پیکر – ویبره

شمع های غول پیکر – آیا میدانید ؟

شمع های غول پیکر
این غار نام خود را از سنگ های میخی شکل نوک تیز و سفیدرنگی گرفته است که از کف غار مثل شمع بالا آمده اند. آن ها، در واقع، استالاگمیت هستند و در فنجان های کوچک سنگی، که شبیه جاشمعی است، روییده اند. مانند تمام غارهای زیرزمینی، اتاق شمع ها به وسیله ی آب باران که قطره قطره چکیده و سنگ ها را خورده، ایجاد شده است.

ادامه خواندن “شمع های غول پیکر – ویبره”

کرم بندبند – ویبره

کرم بندبند – آیا میدانید ؟

کرم بندبند
در عمق ۲٫۸ کیلومتری اقیانوس،‌ موجود بندبند تازه‌ای کشف شده که در هیچ یک از دسته بندی ‌های موجود برای جانوران جای نمی‌گیرد. این موجود تازه با همه موجوداتی که دیده‌اید یا توصیف شان را شنیده‌اید فرق دارد.

ادامه خواندن “کرم بندبند – ویبره”

چشم سوم ماهی کور – ویبره

چشم سوم ماهی کور – آیا میدانید ؟

چشم سوم ماهی کور
ماهی کور از نادر ترین گونه ی ماهیان جهان است . در دنیا در حدود ۴۰ گونه ماهی فاقد چشم در آبهای شیرین شناسایی گردیده

ادامه خواندن “چشم سوم ماهی کور – ویبره”

خطرناک ترین مارها – ویبره

خطرناک ترین مارها – آیا میدانید ؟

خطرناک ترین مارها
نیش آنها دارای زهری بسیار خطرناک است و در عرض ۱ ساعت منجر به مرگ می شود. این مارها در مکان های مختلفی زندگی می کنند که شاید نتوانید آنها را به راحتی مشاهده کنید. اغلب این مارها در مکان هایی خود را استتار می کنند که قابل روئیت نباشند تا بتوانند هم در مکانی امن پنهان شوند و هم برای شکار صیدشان کمین کنند. و با توجه به رنگ پوستشان در جاهای مختلفی از جمله چمن زارها، جنگل ها، نزدیک مرداب ها، علف زارهای بلند، صخره ها و … زندگی می کنند.

ادامه خواندن “خطرناک ترین مارها – ویبره”

جذاب برای حشرات – ویبره

جذاب برای حشرات – آیا میدانید ؟

جذاب برای حشرات
حشرات فراوان‏ترین و متنوع‏ترین جانوران کره زمین هستند. احتمالاً بیش از یک میلیون گونه حشره وجود دارد که در بیشتر مناطق و زیستگاه‏های دنیا یافت می‏شوند.

ادامه خواندن “جذاب برای حشرات – ویبره”

راه راه های خطرناک – ویبره

راه راه های خطرناک – آیا میدانید ؟

راه راه های خطرناک
ببرها بزرگ‏ترین گربه‏ها هستند. آنها در بیشه‏ها و جنگل‏های آسیا زندگی می‏کنند. ببرها هنگام شکار، از پوست راه راه خود برای استتار در بین علف‏ها بهره می‏برند.

ادامه خواندن “راه راه های خطرناک – ویبره”

میمون های شبگرد هندی – ویبره

میمون های شبگرد هندی – آیا میدانید ؟

میمون های شبگرد هندی
ما، میمون های شبگرد هندی ،احتمالا کوچکترین پستانداران جهان هستیم.غذای اصلی ما حشرات هستند که ما آن ها را به صورت زنده می خوریم.قد ما بین ۹۰تا۱۶۰ میلی متر میباشد و وزنمان بین ۷۰تا۱۶۵ گرم است.چشم های درشتمان ما را به شکارچیان شبانه ی قابلی تبدیل کرده است.گوش های بزرگمان قادر است به سمت صدا حرکت کند و سرمان ۱۸۰ درجه می چرخد.این توانایی ها در شکار به کمک ما می آید.

ادامه خواندن “میمون های شبگرد هندی – ویبره”

سرمایی یا گرمایی – ویبره

سرمایی یا گرمایی – آیا میدانید ؟

سرمایی یا گرمایی
بهترین دما برای زندگی این ماهی‌ها از حدود ۱۰تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. دمای محیط هرگز نباید ناگهانی تغییر کند. تغییر تدریجی و ملایم دمای محیط یا آب برای آنها قایل تحمل است.

ادامه خواندن “سرمایی یا گرمایی – ویبره”

آفتاب‌ پرست – ویبره

آفتاب‌ پرست – آیا میدانید ؟

آفتاب‌ پرست
آفتاب‌پرست‌ها، مارمولک‌های عجیبی هستند که می‌توانند رنگ پوست خود را تغییر دهند. آنها وقتی رنگ پوست خود را تغییر می‌دهند که عصبانی یا ترسیده باشند. همچنین با تغییر دما و نور محیط یا هنگام مخفی شدن، رنگ پوست این جانور تغییر می‌کند.

ادامه خواندن “آفتاب‌ پرست – ویبره”

فانوس دریایی اسکندریه – ویبره

فانوس دریایی اسکندریه – آیا میدانید ؟

فانوس دریایی اسکندریه
سه قرن قبل از میلاد مسیح، در بندر اسکندریه ساختمانی را بنا کردند تا کشتی ها بتوانند به کمک آن به بندر وارد شوند. این ساختمان در جزیره ای بنام فاروس بنا شده بود، از همین رو به آن فاروس یا فانوس اسکندریه می گفتند. شب هنگام از بالای ساختمان زبانه های آتش به هوا شعله می کشید و روزها ستونی از دود به آسمان برمی خواست تا کشتی ها بدون خطر برخورد به جزیره های سنگی کوچک در بندر اسکندریه پهلو بگیرند. این ساختمان نخستین فانوس دریایی جهان بود که مدت ۱۵۰۰ سال پابرجا ماند.

ادامه خواندن “فانوس دریایی اسکندریه – ویبره”

جهان ماهی ها ۲ – ویبره

جهان ماهی ها ۲ – آیا میدانید ؟

جهان ماهی ها 2
همه ماهیان به طبقه حیواناتی تعلق دارند که ما به ‌آنها جانوران خونسرد می‌گوییم و این حیوانات دارای ستون فقرات هستند ماهیان با سایر جانوران خونسرد که در زیر و میان آب زندگی می‌کنند و به‌جای شش از آبشش در تنفس استفاده می‌کنند فرق دارند. بیشتر ماهیان بدنی پوشیده از پولک و یک دم و باله ‌های بادبزنی‌مانند دارند که تعادل ماهی را برقرار می‌کند.

ادامه خواندن “جهان ماهی ها ۲ – ویبره”