شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

ماه باعث رشد مو می‌شود – ویبره

ماه باعث رشد مو می‌شود – آیا میدانید ؟

ماه باعث رشد مو می‌شود
ماه تنها قمر طبیعی سیارهء زمین و پنجمین قمر طبیعی بزرگ در منظومه خورشیدی در میان ۱۷۳ ماه موجود در این منظومه است. قطر کره ماه یک‌چهارم کره زمین است و هیچ سیاره دیگری در منظومه خورشیدی، نسبت به اندازهء خود ماهی به این بزرگی ندارد.

ادامه خواندن “ماه باعث رشد مو می‌شود – ویبره”

ویتامین c – ویبره

ویتامین c – آیا میدانید ؟

ویتامین c
کشف ویتامین C یا اسید آسکوربیک جالب است. در قرن ۱۹ ، دریانوردان انگلیسی برای رهایی از نوعی بیماری که در دریا به آن مبتلا می‌شدند، مقدار زیادی لیمو ترش در کشتی خود حمل می‌کردند .

ادامه خواندن “ویتامین c – ویبره”

آش شله‌قلمکار – ویبره

آش شله‌قلمکار – آیا میدانید ؟

آش شله‌قلمکار
ضرب المثل ها جمله ها یا عبارت های کوتاه و مشهورند. ضرب المثل ها گاهی یک داستان را به صورت خلاصه یادآوری می کنند و گاهی پندی می دهند. وقتی مردم می خواهند نظرشان را با یک سخن کوتاه و مۆثر بگویند، ضرب المثل را به کار می برند. ضرب المثل یعنی نمونه آوردن.

ادامه خواندن “آش شله‌قلمکار – ویبره”

پرندگان یک پایی می خوابند – ویبره

پرندگان یک پایی می خوابند – آیا میدانید ؟

پرندگان یک پایی می خوابند
آیا تا به حال پرنده ای را كه خوابیده است ، دیده اید ؟ فكر می كنید چرا آنها روی یك پا می خوابند و گاهی سرشان را لای بالشان می كنند؟

ادامه خواندن “پرندگان یک پایی می خوابند – ویبره”

برج قربان – ویبره

برج قربان – آیا میدانید ؟

برج قربان
 برج قربان یکی از آثار تاریخی قرن هفتم یا هشتم هجری است.این برج در یکی از محل های قدیمی شهر همدان به نام زندها واقع شده و محل دفن شیخ الاسلام حسین بن عطار حافظ ابوالعلاء همدانی و عده دیگری از امیران سلجوقی است که به طرزی ساده و بی پیرایه ساخته شده است.

ادامه خواندن “برج قربان – ویبره”

با خوابیدن خوب شوید – ویبره

با خوابیدن خوب شوید – آیا میدانید ؟

با خوابیدن خوب شوید
وقتی که خواب هستید، ماهیچه هایتان مجبور نیستند فعالیت کنند؛ و مغزتان هم مجبور نیست نگران اتفاقات جهان اطراف شما باشد. استراحت دادن به این اعضا، امکان رسیدگی به کارهای دیگر را برای بدن فراهم می سازد. خوابیدن باعث می شود که بدن شما فرصت رشد کردن پیدا کند و اگر مریض باشید، شما را بهبود می بخشد.

ادامه خواندن “با خوابیدن خوب شوید – ویبره”

اندکی دانستنی – ویبره

اندکی دانستنی – آیا میدانید ؟

اندکی دانستنی
علّت موی صاف، فری و … چیست؟

بین ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار مو در سر وجود دارند که از منافذ کوچکی در پوست که (فولیکول) نامیده می شوند می رویند. مو وقتی رشد می کند مانند خمیری که از لوله خمیر دندان خارج می شود از فولیکول بیرون می آید. شکل گرد، بیضی و یا مستطیلی فولیکول؛ مو را صاف، تاب دار یا مجعد می سازد. منافذ گرد موهای صاف را پدید می آورند. از منافذ بیضی موهای تاب دار رشد می کنند و از منافذ مستطیلی موهای مجعد به وجود می آیند.

ادامه خواندن “اندکی دانستنی – ویبره”

زلزله چیست؟ – ویبره

زلزله چیست؟ – آیا میدانید ؟

زلزله چیست؟
سطح زمین از قطعه های بسیار بزرگ سنگ های سخت درست شده است که روی سنگ های داغ و روان زیر خود، به طور آهسته حرکت می کنند. گاهی این قطعه ها به یکدیگر فشار می آورند و موجب لرزیدن زمین می شوند. این چیزی است که در هنگام زمین لرزه روی می دهد.

ادامه خواندن “زلزله چیست؟ – ویبره”

دفاع گیاهان از خودشان – ویبره

دفاع گیاهان از خودشان – آیا میدانید ؟

دفاع گیاهان از خودشان
آیا تا به حال، حشره ای را در حال خوردن برگ یک گیاه دیده اید؟ ممکن است با خودتان فکر کرده باشید که اگر او همین طور به خوردن ادامه بدهد، ممکن است تمام برگ های این گیاه را بخورد؛ اما به گفته ی  دانشمندان، حشرات به این راحتی هم نمی توانند گیاهان را از بین ببرند، بعضی از گیاهان برای نجات خود از رابطه ی دوستانه شان با دیگر موجودات بهره می برند؛ مثلاً گیاه پنبه، در چنین مواقعی از زنبور برای محافظت خود در برابر کرم ابریشم کمک می گیرد.

ادامه خواندن “دفاع گیاهان از خودشان – ویبره”

میوه های آبدار زمستونی – ویبره

میوه های آبدار زمستونی – آیا میدانید ؟

میوه های آبدار زمستونی
در تابستان به دلیل گرمای زیاد هوا و از بین رفتن قسمتی از آب مورد نیاز بدن، ما نیاز بیشتری به آب داریم . اكثر میوه های فصل تابستان را میوه های آبدار تشكیل می دهند تا مصرف آنها نیاز بدن به آب را از بین ببرد. در زمستان به دلیل  بیماری های واگیردار عفونی همانند سرماخوردگی ، مقاومت بدن انسان به شدت كاهش می یابد و نیاز مبرمی به انواع ویتامین ها به خصوص ویتامین C پیدا می کند كه این ویتامین ها را دقیقاً می توان در میان میوه های زمستانی به وفور یافت. حالا ما می خواهیم میوه های این فصل را به همراه خواصشان برای شما بیان کنیم.

ادامه خواندن “میوه های آبدار زمستونی – ویبره”

چند هزار ستاره می بینی؟ – ویبره

چند هزار ستاره می بینی؟ – آیا میدانید ؟

چند هزار ستاره می بینی؟
با چشم غیر مجهز به دوربین و یا تلسکوب می توان شش هزار ستاره را در آسمان مشاهده کرد. 

ادامه خواندن “چند هزار ستاره می بینی؟ – ویبره”

موسیقی آب – ویبره

موسیقی آب – آیا میدانید ؟

موسیقی آب
آیا تا به حال سعی کردید با لیوان ها یا شیشه های پر از آب موسیقی بسازید؟ اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید در این آزمایش با ما همراه شوید.

ادامه خواندن “موسیقی آب – ویبره”

ابرهای بی‌باران – ویبره

ابرهای بی‌باران – آیا میدانید ؟

ابرهای بی‌باران
آیا تا به حال با هواپیما از وسط ابرها پرواز كرده‌اید؟ یا در قله كوهی جایی كه ابرها در اطرافتان در گردش هستند بوده‌اید؟ اگر چنین است باید به خوبی دانسته باشید كه ابر چیست:

ادامه خواندن “ابرهای بی‌باران – ویبره”

تکه های جادویی یخ – ویبره

تکه های جادویی یخ – آیا میدانید ؟

تکه های جادویی یخ
تکه ی یخی رابه صورت شگفت انگیزی به دو نیم قسمت کنید. با این آزمایش آسان یاد می گیرید که چطور با وارد کردن مقدار کمی فشار، سرعت ذوب شدن را افزایش دهید.

ادامه خواندن “تکه های جادویی یخ – ویبره”