شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

عنکبوتی عجیب – ویبره

عنکبوتی عجیب – آیا میدانید ؟

عنکبوتی عجیب
ما در طبیعت انواع شیوه‌ های استتار و بقا را سراغ داریم، ولی کشف جدید زیست‌ شناسان واقعا بکر و بسیار جالب است. آنها عنکبوتی را کشف کرده‌اند که یک عنکبوت تقلبی، تقریبا به صورت مجسمه‌ای از خود را می‌سازد و از تارهای تنیده شده توسط خودش آویزان میکند، این کشف در منطقه آمازونی کشور پرو انجام شده است. گمان می‌رود که عنکبوت جدید گونه جدیدی از جنس موسوم به سیکلوسا باشد.

ادامه خواندن “عنکبوتی عجیب – ویبره”

دنیای نهنگ‌ها – ویبره

دنیای نهنگ‌ها – آیا میدانید ؟

دنیای نهنگ‌ها
نهنگ های آبی یکی از بزرگترین انواع نهنگ ها هستند که طول آنها به ۱۰۸ فوت می رسد و وزن ها آنها در حدود ۱۹۰ تن  است. در واقع نهنگ های آبی بزرگترین نوع از نهنگ ها و بزرگترین موجود زنده در دنیا می باشند.

ادامه خواندن “دنیای نهنگ‌ها – ویبره”

قارچ دندان خونیقارچ دندان خونی – ویبره

قارچ دندان خونیقارچ دندان خونی – آیا میدانید ؟

قارچ دندان خونی
قارچ خونی یا دندان خونی با نام علمی “Hydnellum peckii” شناخته شده است و غیر قابل خوردن می باشد. طعم آن بسیار تند و  بوی بسیار بدی دارد.

ادامه خواندن “قارچ دندان خونیقارچ دندان خونی – ویبره”

گیلاس زمینی! – ویبره

گیلاس زمینی! – آیا میدانید ؟

گیلاس زمینی!
فیسالیس،گیاهی از مناطق گرم و نیمه استوایی است . میوه ی آن مانند پرتقال،رنگ نارنجی متمایل به زرد دارد و از لحاظ شکل ظاهری و ساختار،شبیه یک گوجه فرنگی کوچک است.بو و طعم آن بیشتر شبیه توت فرنگی و یا مخلوطی از طعم آناناس و گوجه فرنگی است.

ادامه خواندن “گیلاس زمینی! – ویبره”

درخت های نقاش – ویبره

درخت های نقاش – آیا میدانید ؟

درخت های نقاش
این درختان بلند و زیبا به نام اوکالیپتوس های رنگین کمانی یا صمغ رنگین کمانی شناخته می شوند. این درختان تنها نوع اوکالیپتوس هستند که پوست تنه‌ی آن رنگین است. تنه ی آن ها به صورت غیر معمولی رنگی است و در نگاه اول فکر می کنید که شاید کسی آن را نقاشی کرده است.

ادامه خواندن “درخت های نقاش – ویبره”

میوه ی لیتچی – ویبره

میوه ی لیتچی – آیا میدانید ؟

میوه ی لیتچی
این میوه ویژه مناطق گرمسیری است و اصالتاً بومی کشور چین است، اما در کشورهای دیگر هم پرورش داده می شود.

ادامه خواندن “میوه ی لیتچی – ویبره”

باهوش ترین پرنده – ویبره

باهوش ترین پرنده – آیا میدانید ؟

باهوش ترین پرنده
کلاغ پرنده‌ای است از خانواده ی گنجشک‌سانان است که دارای قدی متوسط و پرهای سیاه در قسمت های سر ، بال ،دم و گردن است ولی در ناحیهٔ پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است.

ادامه خواندن “باهوش ترین پرنده – ویبره”

صاریغ ویرجینیا – ویبره

صاریغ ویرجینیا – آیا میدانید ؟

صاریغ ویرجینیا
صاریغ ویرجینیا یک جانور کیسه دار است.تعداد زیادی از جانوران کیسه دار در استرالیا زندگی می کنند،اما صاریغ ویرجینیا تنها جانور کیسه دار آمریکای شمالی است.

ادامه خواندن “صاریغ ویرجینیا – ویبره”

شکارچیان ماهر – ویبره

شکارچیان ماهر – آیا میدانید ؟

شکارچیان ماهر
روباه ‏ها، سگ‏های وحشی کوچکی با پاهای کوتاه و دم بزرگ و پشمالو هستند. روباه‏ها شکارچیان ماهری هستند که روزها در لانه‏هایی که در زیرزمین حفر کرده‏اند، استراحت می‏کنند و شب‏ها به شکار می‏پردازند. معمولاً روباه نر و ماده در یک لانه با توله‏های خود زندگی می‏کنند.

ادامه خواندن “شکارچیان ماهر – ویبره”

موش گوش دراز – ویبره

موش گوش دراز – آیا میدانید ؟

موش گوش دراز
موش دوپای گوش دراز بسیار شبیه به موش های معمولی است.پوست این حیوان پوشیده از خز قهوه ای مایل به قرمز است.این حیوان شکمی سفید و دمی دراز دارد.تنها تفاوت قابل تمایز این حیوان با یک موش معمولی ،گوش های بسیار درازش می باشد.گوش های این موش بسیار شبیه خرگوش است. دم این حیوان بین ۱۵۰ و ۱۶۲ میلی متر است.طول بدنش بین ۷۰و ۹۰ میلی متر می باشد.پاهای عقبی این حیوان بسیار بلند است و اندازه ی آن بین ۴۰و ۶۰ میلی متر می باشد.

ادامه خواندن “موش گوش دراز – ویبره”

اسب ها – ویبره

اسب ها – آیا میدانید ؟

اسب ها
پاهای بلند، قلب و شش‏های بزرگ، ویژگی‏هایی هستند که اسب را برای سواری و کشیدن گاری مناسب ساخته است. آدمی از ۵۰۰۰ سال پیش استفاده از اسب را آغاز کرده است. اسب‏های امروزی از  اسب‏های وحشی که هم اکنون نیز به صورت گله‏هایی  در مراتع سرسبز زندگی می‏کنند به وجود آمده‏اند.

ادامه خواندن “اسب ها – ویبره”

پروانه و بید – ویبره

پروانه و بید – آیا میدانید ؟

پروانه و بید
این حشرات پرنده در همه جای دنیا به ویژه در مناطق گرم وجود دارند. بیشتر پروانه‌ها رنگین هستند و روزها پرواز می‌کنند. بیدها در شب پرواز می‌کنند و رنگ آنها مات است.

ادامه خواندن “پروانه و بید – ویبره”

ماری با وزن یک گوسفند – ویبره

ماری با وزن یک گوسفند – آیا میدانید ؟

ماری با وزن یک گوسفند
آناکوندا یکی از بزرگ‌ترین انواع مار بوآ در دنیاست. وزن این خزنده گاهی به ۱۰۰ کیلوگرم یعنی به اندازه وزن یک گوسفند می‌رسد. آناکوندا در جنگل‌های آمریکای جنوبی زندگی می‌کند و در بالای درختان و درون رودخانه به شکار می‌پردازد.

ادامه خواندن “ماری با وزن یک گوسفند – ویبره”

خانه، لانه، آشیانه – ویبره

خانه، لانه، آشیانه – آیا میدانید ؟

خانه، لانه، آشیانه
حیوانات هم مثل ما انسان‌ها که به خانه و سرپناه نیاز داریم تا در آن آرامش و امنیت داشته باشیم، به لانه و سرپناه احتیاج دارند. آنها در لانه‌هایشان می‌خوابند، بچه به‌دنیا می‌آورند، از دست دشمنانشان پناه می‌گیرند و…

ادامه خواندن “خانه، لانه، آشیانه – ویبره”

جهان ماهی ها – ویبره

جهان ماهی ها – آیا میدانید ؟

جهان ماهی ها
در دو قسمت قبلی مطالبی را درخصوص نوع زندگی و تغذیه ماهی ها بیان کردیم، گفتیم که ماهی ها در طبقه جانوران خونسرد قرار دارند، چند نوع از آنها را نیز نام بردیم و از نحوه زندگی و تکثیر آن ها برای شما صحبت کردیم.

ادامه خواندن “جهان ماهی ها – ویبره”