شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

عنکبوت‌ها – ویبره

عنکبوت‌ها – آیا میدانید ؟

عنکبوت‌ها
تارعنکبوت همانند DNA، بال پرندگان ومروارید درون صدف ، یکی از عجایب خلقت است. وزن هزاران متر از ابریشم بافته شده از تار عنکبوت، به بیش از یک گرم نمی رسد و عجایب آن به همین جا خاتمه نمی یابد. نوعی از انواع تار عنکبوت نیز وجود دارد که عنکبوت ها ازآن برای شکار حشرات بالدار استفاده می کنند. این نوع تار حتی اگر تا دوبرابر طول اولیه اش کشیده شود، دوباره به حالت اولیه اش باز می گردد.

ادامه خواندن “عنکبوت‌ها – ویبره”

موجودات نورانی – ویبره

موجودات نورانی – آیا میدانید ؟

موجودات نورانی
شاید فکر کنید که این نورانی بودن و تولید نور تنها به موجودات کوچک ختم شود اما در ادامه به برخی حیوانات بزرگتر نیز اشاره خواهیم کرد. برخی از ماهی های مرکب به گونه ای هستند که می توانند از خودشان نور تولید کنند.

ادامه خواندن “موجودات نورانی – ویبره”

درختان عجیب – ویبره

درختان عجیب – آیا میدانید ؟

درختان عجیب
۱-درخت “فرشته بلوط”:

این درخت در جنوب ایالت کارولینا در امریکا قرار دارد و کارشناسان قدمت آن را نزدیک به ۱۵۰۰ سال بر آورد کرده اند. سایه این درخت مساحتی به اندازه ۵ هزار متر مربع را پوشش داده است.

ادامه خواندن “درختان عجیب – ویبره”

گردشی در بدن – ویبره

گردشی در بدن – آیا میدانید ؟

گردشی در بدن
ساختمان و کار بدن انسان یکی از جالب ترین و پیچیده ترین عجایب خلقت است. شما حتماً نام گلبول های سفید را شنیده اید. این گلبول ها که در خون هستند، درست مانند سرباز از بدن انسان محافظت می کنند.

ادامه خواندن “گردشی در بدن – ویبره”

کوچکترین آکواریوم – ویبره

کوچکترین آکواریوم – آیا میدانید ؟

کوچکترین آکواریوم
در دنیا شگفتی هایی بسیاری وجود دارد که بعضی از آن ها را با نام ترین ها می شناسند(مثلا کوچکترین،بزرگترین،بلندترینو…) و به این معنی می باشد که در آن زمینه نمونه ی نایاب تری وجود ندارد.

ادامه خواندن “کوچکترین آکواریوم – ویبره”

نیمروی شناور – ویبره

نیمروی شناور – آیا میدانید ؟

نیمروی شناور
یكی از نادرترین انواع ستاره های دریایی كه مانند تخم مرغ نیمرو می‌ماند كه به تازگی در در باغ وحش نیز پرورش یافته است.

ادامه خواندن “نیمروی شناور – ویبره”

جهان وارونه – ویبره

جهان وارونه – آیا میدانید ؟

جهان وارونه
چه‌قدر احساس ناآرامی و ناامنی می‌کنم! در هوا معلقم، زیر پاهایم خالی شده و چیزی نیست که به آن تکیه کنم، الآن پرت می‌شوم به فضای آبی و گود آن پایین… وای خدای من!

ادامه خواندن “جهان وارونه – ویبره”

جانوری ده پا – ویبره

جانوری ده پا – آیا میدانید ؟

جانوری ده پا
خرچنگ‏ها جانورانی با ده پا و پوسته‏ای سخت هستند و معمولاً در دریا و ساحل زندگی می‏کنند؛ جایی که می‏توانند با سرعت و از دو جهت مخالف بدوند. یک جفت پای جلویی خرچنگ‏ها تبدیل به چنگال‏های ترسناکی شده‏‏اند. خرچنگ‏ها از چنگال‏های خود برای تغذیه و جنگیدن استفاده می‏کنند.

ادامه خواندن “جانوری ده پا – ویبره”

سنجاقک و دمزل فلای – ویبره

سنجاقک و دمزل فلای – آیا میدانید ؟

سنجاقک و دمزل فلای
سنجاقک‏ها سریع‏ترین حشرات پرنده هستند. آنها در اطراف رودخانه‏ها و برکه‏ها زندگی می‏کنند و می‏توانند با سرعتی بیش از ۹۰ کیلومتر در ساعت شیرجه بروند. دمزل‏فلای‏ها نسبت به سنجاقک‏ها بدنی درازتر و لاغرتر دارند. ضعیف‏ترند و آرام‏تر پرواز می‏کنند.

ادامه خواندن “سنجاقک و دمزل فلای – ویبره”

زندگی دو پرنده آبزی – ویبره

زندگی دو پرنده آبزی – آیا میدانید ؟

زندگی دو پرنده آبزی
اردک ها و غازها پرندگانی آبزی هستند. اعضای این خانواده در بیشتر جاهای زمین زندگی می‏کنند. این پرندگان دارای پرهای  ضخیمی  هستند که آنها را گرم نگه می‏دارد. بین انگشتان پاهایشان پرده‏هایی است که به آنها در شنا کمک  می کند.

ادامه خواندن “زندگی دو پرنده آبزی – ویبره”

از هر کوزه ای آب نخور – ویبره

از هر کوزه ای آب نخور – آیا میدانید ؟

از هر کوزه ای آب نخور
گیاه کوزه ای(pitcher-plant)  دارای گونه های بسیارمتنوع و از بزرگ ترین انواع گیاهان حشره خوار محسوب می شود و ارتفاع بعضی از گونه های آن گاهی به ۶۰ سانتیمتر می رسد. این گیاه بیش تر در مرداب ها و لجنزارها می روید و هر گیاه دارای یك ساقه بلند و صاف و یك گل بزرگ با گلبرگ های سرخ و مادگی چتر مانند است كه در تابستان می شكفد.

ادامه خواندن “از هر کوزه ای آب نخور – ویبره”

قطعه ای از فضا پیما – ویبره

قطعه ای از فضا پیما – آیا میدانید ؟

قطعه ای از فضا پیما
به‌طور معمول، اگر جرمی فضایی، مانند شهابسنگ‌ – یا قطعه‌ای از یک فضا‌پیما وارد جوّ زمین شود، اصطکاک با جوّ آن را می‌سوزاند و به زمین نمی‌رسد. اما گاهی سنگ‌های بزرگ در پی مواجهه با جوّ به حالت اشتعال در آمده‌اند و با همان وضعیت به زمین رسیده‌اند.

ادامه خواندن “قطعه ای از فضا پیما – ویبره”

زنبور عسل و پروانه – ویبره

زنبور عسل و پروانه – آیا میدانید ؟

زنبور عسل و پروانه
بیشتر گل ها، گلبرگهای رنگی دارند و خوش‌بو هستند که این رنگ و بوی آنها، حشرات را به خود جذب می‌کند.

ادامه خواندن “زنبور عسل و پروانه – ویبره”

معبد آرتیمس – ویبره

معبد آرتیمس – آیا میدانید ؟

معبد آرتیمس
کرزوس به خاطر ثروت هنگفتش مشهور بود. او در سال ۵۶۰ قبل از میلاد مسیح یک پرستشگاه باشکوه در شهر افسوس بنا کرد. شهر افسوس هزاران سال پیش از این تاریخ تاسیس شده بود. بر اساس یک افسانه قدیمی، این شهر را عده ای از زنان جنگجو (مشهور به آمازونی) بنا کرده بودند.

ادامه خواندن “معبد آرتیمس – ویبره”