شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه خواندن “شگفتی‌های اقیانوس – ویبره”

شگفتی‌های چشم – ویبره

شگفتی‌های چشم – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های چشم
انواع گوناگونی از اندام‌های حساس به نور در موجودات زنده یافت می‌شود. ساده‌ترین انواع چشم‌ها تنها توان تشخیص وجود نور در پیرامون را دارند، در صورتی ‌که چشم‌های پیچیده‌تر قادرند شکل‌ها و رنگ‌ها را نیز از هم بازشناسند یا برخی حیوانات به طول موجهایی بیشتر از طول موج مرئی چشم انسان حساسند. در حشرات ما چشم مرکب داریم.

ادامه خواندن “شگفتی‌های چشم – ویبره”

شگفتی بدن انسان – ویبره

شگفتی بدن انسان – آیا میدانید ؟

شگفتی بدن انسان
۱٫ نیاز به خواب

شاید بعضی اوقات بگویید که دارم از شدت خواب می میرم، اما به معنای کلمه توجه نداشته اید. شما بدون خوردن غذا تا هفته ها زنده می مانید، اما بعد از ۱۱ روز نخوابیدن، برای همیشه به خواب خواهید رفت.

ادامه خواندن “شگفتی بدن انسان – ویبره”

پر سر و صداترین حیوان – ویبره

پر سر و صداترین حیوان – آیا میدانید ؟

پر سر و صداترین حیوان
جام جم آنلاین: گروهی از دانشمندان فرانسوی و اسکاتلندی در بررسی های خود نشان دادند که پر سر و صدا ترین جانور روی زمین حشره کوچکی به نام «قایقران آبی» است.

ادامه خواندن “پر سر و صداترین حیوان – ویبره”

وسعت جهان – ویبره

وسعت جهان – آیا میدانید ؟

وسعت جهان
دنیای اطراف ما پر از رازها، شگفتی ها و زیبایی هاست. هر چه قدر به آن بیش تر توجه کنیم، شگفتیمان بیش تر و بیش تر می شود. از قرن ها قبل، انسان با دیدن طبیعت به بزرگی جهان پی برده بود. در میان این همه زیبایی، آسمان جلوه ی دیگری دارد. شب ها که برای بیش تر انسان ها زمان آرامش و استراحت است، لحظه های خوبی برای تفکر و تعمق درباره ی جهان اطراف است. وقتی سرمان را بلند می کنیم و آسمان پر از ستاره را می بینیم، از بزرگی و زیبایی این دنیا احساس عجیبی پیدا می کنیم.

ادامه خواندن “وسعت جهان – ویبره”

ابرهای قلمبه – ویبره

ابرهای قلمبه – آیا میدانید ؟

ابرهای قلمبه
این ابرهای شگفت انگیز و جالب معمولاً با رعد و برق های شدید همراه است. وقتی این نوع ابرها ظاهر می شوند، معمولاً نشان دهنده ی یک طوفان سنگین و سخت است. این ابرها به صورت خوشه ای و انبوه ظاهر می شوند. معمولاً قطر هر خوشه ی آن به طور متوسط ۱-۳ کیلومتر و طول آن به طور متوسط ۵٫۰ کیلومتر است.

ادامه خواندن “ابرهای قلمبه – ویبره”

گلابی تمساح – ویبره

گلابی تمساح – آیا میدانید ؟

گلابی تمساح
آوکادو معمولاً بومی ایالتی در مکزیک است. میوه ی آوکادو یا گلابی تمساح به شکل کروی، گلابی شکل یا تخم مرغی شکل است.

ادامه خواندن “گلابی تمساح – ویبره”

سنجاب های پرنده – ویبره

سنجاب های پرنده – آیا میدانید ؟

سنجاب های پرنده
سنجاب های پرنده برخلاف نامشان قادر به پرواز واقعی نیستند. آن ها تنها می توانند یک فاصله ی ۲۰ متری یا بیشتر را از درختی به درخت دیگر بپرند.

ادامه خواندن “سنجاب های پرنده – ویبره”

حیوانات شبگرد – ویبره

حیوانات شبگرد – آیا میدانید ؟

حیوانات شبگرد
زمان های مختلف شب و روز برای حیوانات گوناگون مزایا و معایبی دارد.از آن جایی که انسان ها بیشتر در روز فعالیت می کنند،به همین خاطر فکر می کنند که روز بهترین زمان ممکن برای انجام کارها است.اما این امر کاملاً صحیح نیست،چرا که بعضی از حیوانات در روشنایی روز قادر نیستند از خود محافظت کنند و به زندگی خود ادامه بدهند.

ادامه خواندن “حیوانات شبگرد – ویبره”

پاندای قرمز – ویبره

پاندای قرمز – آیا میدانید ؟

پاندای قرمز
پاندای قرمز پستانداری خجالتی با دم دراز است که در جنگل های سرد و کوهستانی نپال،برمه و نواحی مرکزی چین زندگی می کند.

ادامه خواندن “پاندای قرمز – ویبره”

حشره دعاخوان – ویبره

حشره دعاخوان – آیا میدانید ؟

حشره دعاخوان
حشره دعاخوان با نام علمی praying mantis مانند  دیگر حشرات دارای سر،قفسه ی سینه و شکم  است.این حشره دارای دو چشم درشت است.سر  این حشره یک دور کامل می چرخد و از دو شاخک روی سرش برای راهبری استفاده می کند.وقتی این حشره کمی بزرگتر شد،بال هایش در می آید و قادر به پرواز می شود.

ادامه خواندن “حشره دعاخوان – ویبره”

اسب دریایی – ویبره

اسب دریایی – آیا میدانید ؟

اسب دریایی
اسب دریایی نوعی ماهی است که در دریاهای گرم زندگی می‏کند. از آنجا که اسب‏های دریایی به طور عمودی شنا می‏کنند و بدن آنها پوششی استخوانی دارد، شباهتی به ماهی‏ها ندارند و چون سر این ماهی‏ها شبیه به سر اسب است، به آنها اسب دریایی گفته‏‏اند.

ادامه خواندن “اسب دریایی – ویبره”

جانوران خونگرم – ویبره

جانوران خونگرم – آیا میدانید ؟

جانوران خونگرم
گروهی از جانوران‌اند که انسان نیز جزو آنهاست. پستاندارن مهره‌دارانی خونگرم هستند و در همه جای دنیا، در آب، خشکی و هوا یافت می‌شوند. پستانداران ۴۰۰۰ گونه‌اند و همگی دارای ویژگی‌های مشترکی هستند.

ادامه خواندن “جانوران خونگرم – ویبره”

مرد جنگلی – ویبره

مرد جنگلی – آیا میدانید ؟

مرد جنگلی
واژه اورانگوتان در زبان مالایایی (زبان مردم کشور مالزی) به معنای مرد جنگل است. در واقع اورانگوتان میمون بی‌دم بزرگی است که شباهت کمی به مردی پشمالو دارد.

ادامه خواندن “مرد جنگلی – ویبره”

حیوانات گریه می‌کنند؟ – ویبره

حیوانات گریه می‌کنند؟ – آیا میدانید ؟

حیوانات گریه می‌کنند؟
بسیاری از حیوانات گریه نمی‌کنند؛ اما پسناندار دریایی «داگونگ که در اقیانوس هند زندگی می‌کند، به هنگام خطر و درد اشک می‌ریزد.

ادامه خواندن “حیوانات گریه می‌کنند؟ – ویبره”

هرم بزرگ در مصر – ویبره

هرم بزرگ در مصر – آیا میدانید ؟

هرم بزرگ در مصر
هرم غول پیکر مصر از قدیمی‌ترین عجایب هفتگانه دنیای قدیم است. البته این تنها بنایی است که در میان عجایب هفتگانه تا به امروز باقی مانده است.

ادامه خواندن “هرم بزرگ در مصر – ویبره”