شگفتی‌های اقیانوس – ویبره

شگفتی‌های اقیانوس – آیا میدانید ؟

شگفتی‌های اقیانوس
مارماهی نوک دراز که معمولا در هر اقیانوس در عمق ۳۰۰ تا ۶۰۰ متری مشاهده می شود اما گاهی این ماهی ها در عمق ۴ هزار متری به سر می برند. نوع بالغ این ماهی بین ۷۶ تا ۱۵۵ سانتیمتر طول دارد و وزن آن گاهی به ۵۰۰ کیلوگرم نزدیک می شود.

ادامه مطلب …

نکته های خوردنی زمستانی – ویبره

نکته های خوردنی زمستانی – آیا میدانید ؟

نکته های خوردنی زمستانی
زمستان زمانی از سال است که دوست دارید بیشتر داخل منزل بمانید چون در این ماه‌ها انواع و اقسام ویروس‌های شبه آنفولانزا و سرماخوردگی همه جا وجود دارد. اما وقتی تصمیم می‌گیرید با این میکروب‌های بیماری‌ زا مقابله کنید، استفاده از مواد مغذی خوب در غذاهایتان فواید بسیار مثبتی بر سلامتیتان خواهد داشت.

ادامه مطلب …

بام ایران – ویبره

بام ایران – آیا میدانید ؟

بام ایران
کوه دماوند با ارتفاع ۵۶۷۱ متر به عنوان بلندترین نقطه ایران در شمال این سرزمین بزرگ و در قسمت مرکزی رشته کوه های البرز و در منطقه لاریجان از توابع شهرستان آمل و در جنوبی ترین نقطه استان مازندران قرار گرفته است.

ادامه مطلب …

مردمانی آریایی نژاد – ویبره

مردمانی آریایی نژاد – آیا میدانید ؟

مردمانی آریایی نژاد
مادها، مردمانی آریایی نژاد بودند. در نسب آریایی ها تاریخ چنین می گوید: در زمان های قدیم دسته ای از مردم به دو بخش بزرگ تقسیم شدند. گروهی به هند رفتند و گروه دیگر عزم فلات ایران کردند. آن قسمت که در خاک ایران ساکن شدند، خود را آریا (دوست، باوفا، نجیب) نامیدند. کلمه ی ایران نیز از همین نام آریا گرفته  شده است.

ادامه مطلب …

تخم مرغی در یک بطری شیشه ای – ویبره

تخم مرغی در یک بطری شیشه ای – آیا میدانید ؟

تخم مرغی در یک بطری شیشه ای
مواد مورد نیاز

۱-تخم مرغ آب پز شده بدون پوست (سایز بزرگ برای این آزمایش مناسب تر است)

ادامه مطلب …

آغاز جهان – ویبره

آغاز جهان – آیا میدانید ؟

آغاز جهان
هیچ کس به درستی نمی داند که جهان چگونه آغاز شد، ولی ما می دانیم که جهان دگرگون می شود. چنین می نماید که تمام میلیون ها کهکشانی که در جهان وجود دارند به سرعت از هم دور و دورتر می گردند. چنان که گویی جهان در حال گسترش یافتن یا بزرگ تر شدن است.

ادامه مطلب …

معنی نام کشورهای جهان – ویبره

معنی نام کشورهای جهان – آیا میدانید ؟

معنی نام کشورهای جهان
در اینجا معنی نام کشورهای جهان در جلوی نام آنها آمده و زبانی که ریشه این نام در اصل از آن گرفته شده در میان کمانک آورده شده است :

ادامه مطلب …

ژن چیست؟ – ویبره

ژن چیست؟ – آیا میدانید ؟

ژن چیست؟
هر سلول بدن انسان شامل ۲۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ ژن است.ژن ها حامل اطلاعاتی هستند که تعیین کننده ی ویژگی های شما هستند.ویژگی ها شامل مواردی می شود که شما از والدین خود به ارث می برید:یعنی والدین شما مقداری از ویژگی های خود را از طریق ژن ها به شما انتقال می دهند.مثلاًاگر پدر و مادر شما چشم آبی باشند،ممکن است رنگ چشم شما هم آبی شود،یا اگر مادر شما روی صورت خود کک و مک دارد،ممکن است این ویژگی را از او به ارث برید.ژن ها فقط در انسان وجود ندارد،بلکه همه ی حیوانات و گیاهان نیز دارای ژن هستند.

ادامه مطلب …

زیستگاه – ویبره

زیستگاه – آیا میدانید ؟

زیستگاه
به محلی که یک جانور در آن زندگی می‏کند، زیستگاه گفته می‏شود. در هر زیستگاه آنچه برای بقای جانور لازم است، مثل غذا، آب و پناهگاه یافت می‏شود. زیستگاه‏های متفاوتی در سراسر دنیا وجود دارد.

ادامه مطلب …

اختراع مداد – ویبره

اختراع مداد – آیا میدانید ؟

اختراع مداد
سالانه میلیون ها مداد و خودکار تولید می شوند.آنها دارای تنوع رنگ می باشند و سختی و نرمی آنها نیز با هم متفاوت است.مداد و خودکار، ابزارهای اجتناب ناپذیر برای هنرمندان،نویسندگان و تجار می باشد.

ادامه مطلب …

لکه های داغ – ویبره

لکه های داغ – آیا میدانید ؟

لکه های داغ
قسمت‏هایی از این کره بزرگ زمین را بیابان‏ها تشکیل می‏دهند. بیابان‏ها به سه دسته بیابان‏های گرم، بیابان‏های نسبتاً گرم و بیابان‏های مرزی یا ساحلی تقسیم می‏شوند.

ادامه مطلب …