آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی – ویبره

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی – بازاریابی

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی نظام بانکداری اسلامی در ایران اسلامی تدوین شود
 حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید،در دیدار محمودرضا خاوری مدیر عامل و رییس هیات مدیره بانک ملی ایران، اظهار داشت:

بانک در دنیای امروز یک ضرورت است و زندگی مردم و فعالیت اقتصادی بدون بانکداری ممکن نیست؛ ولی این ضرورت می‌تواند همچون شمشیر دو دم که گاهی مفید و گاهی زیان‌آور است.
وی به تاریخچه بانکداری اشاره کرد و افزود: غربی‌ها بانک‌ را در درجه اول برای منافع سرمایه‌دارانشان تاسیس کرده‌اند و کمک به مردم در درجه دوم قرار دارد به همین دلیل در سال‌های اخیر به بن‌بست رسیدند؛ زیرا منافع حداکثری فدای منافع گروه خاصی شد…

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی نظام بانکداری اسلامی در ایران اسلامی تدوین شود

 این مرجع تقلید با بیان این که نظام بانکداری در ایران اسلامی برگرفته از غرب است، یاد آور شد: این که نظام بانکداری ما از غرب گرفته شده است، شکی نداریم؛ اما مراقب باشید که آن‌ها فرهنگ مادی خود را در این نظام بانکی داخل نکنند.
وی تصریح کرد: همانگونه که در دانشگاه به دنبال اسلامی کردن آن هستیم، باید نظام بانکی ما نیز براساس فرهنگ اسلامی ترسیم شود تا فرهنگ غرب در فرهنگ اسلامی نفوذ نکند.
وی فعالیت‌های بانک‌ها را برای اسلامی شدن شایان تقدیر دانست و خواستار تاسیس نظام بانکداری اسلامی شد و تاکید کرد: تاکنون زحمات خوبی در خصوص اسلامی شدن بانک‌ها کشیده شده؛ ولی هنوز ایده‌آل نشده و باید اسلامی شود.
این مفسر بزرگ قرآن کریم به برخی گلایه‌های مردمی نسبت به بانک‌ها اشاره‌ای داشت و یادآور شد: یکی از شکایت‌های مردم به بانک‌ها، رعایت نکردن عقود اسلامی و قناعت به فاکتورهای صوری است.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، فعالیت‌های بانک خصوصی را مورد اشاره قرار داد و افزود: این که به موازات بانک‌های دولتی، بانک‌های خصوصی تاسیس شده، کار ارزشمندی است؛ اما مراقب باشید که برخی عملکردهای بانک‌های خصوصی سبب بی‌اعتمادی به بانک‌ها شده است .
وی همچنین در بخشی از سخنان خود اختصاص برخی سرمایه‌های مردم را قرض‌ الحسنه بسیار مهم برشمرد و ادامه داد: بانک‌ها تشکیلاتی هستند که از سرمایه‌های مردم به نفع خودشان استفاده می‌کنند و حساب‌های جاری یکی از سرمایه‌های مردم است و سزاور است، بانک‌ها افزون بر این حساب های قرض الحسنه بخش دیگری از سرمایه‌ها خود را به قرض الحسنه اختصاص دهند تا بخش بزرگی از مشکلات مردم از این طریق برطرف شود.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی – Vibre.ir – بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *