چرا استرس شغلی دیگران می‌تواند کار شما را تحت تاثیر قرار دهد – ویبره

چرا استرس شغلی دیگران می‌تواند کار شما را تحت تاثیر قرار دهد – بازاریابی

چرا استرس شغلی دیگران می‌تواند کار شما را تحت تاثیر قرار دهد
آیا این موضوع که اکثر ما صبح روزهای کاری دلمان نمی‌خواهد که در سر کار حاضر شویم. تعجب‌آور است؟ در طول دهه‌ی گذشته کیفیت زندگی کاری ما به طور چشمگیری دچار نزول شده است- ما در قبال کار زیاد، حق‌الزحمه‌ی کمی دریافت می‌کنیم.

چرا استرس شغلی دیگران می‌تواند کار شما را تحت تاثیر قرار دهد

 حدود ۴۰% از کارمندان اذعان داشتند که حتی بخش اعظمی از وقت‌های آزاد زندگی شخصی خود را نیز مشغول مسائل تجاری و سر و سامان دادن به آن‌ها هستند. امروزه آمریکایی‌ها سالانه یک ماه بیشتر از ژاپنی‌ها و سه ماه بیشتر از آلمانی‌ها کار می‌کنند واسترس شغلی در آمریکا بسیار شایع شده است. وجود استرس شغلی در سطوح بالا می‌تواند به قیمت از دست دادن شغلتان تمام شود. استرس‌های شدید عواقب زیانباری از جمله کارگریزی، گردش شغلی (تغییر شغل)، بیماری‌های متعدد، جریمه‌های قانونی و . . . در پی دارند. زیان‌های ناشی از استرس برای آمریکایی‌ها روزانه در حدود ۳۰۰ میلیون دلار می‌باشد که این بیانگر عدم وجود امنیت شغلی می‌باشد که برکناریی‌های ادواری و ساختاری که در نتیجه‌ی ورشکستگی‌های صنفی حاصل می‌شود، از عوامل عمده‌ی آن هستند.
خبر خوشحال‌کننده این است که شما می‌توانید از خود و شغلتان در برابر اثرپذیری از استرس مراقبت کنید. شما می‌توانید فرمول ساده‌ای را که مدیران و کارگران موفق‌ترین و پرقدرت‌ترین شرکت‌های آمریکایی به کار می‌گیرند، رعایت کنید :
“ابتدا کاری درست را آغاز کنید و سپس در پی درست انجام دادن آن کار باشید.”
انجام کار درست به معنای اینست که بدانید چه انتظاری از زندگی کاری‌تان دارید و بعد شرکتی را انتخاب کنید که با اهدافتان سازگار باشد. برای دانستن آن نیاز دارید تا این ۳ پرسش را در مورد خود و شرکتی که می‌خواهید برای آن کار کنید،‌ پاسخ دهید.
۱) ارزشهای شما چقدر است؟ آیا با ارزشهای شرکت مورد نظر هم‌خوانی دارد؟
۲) هدفتان برای ‌آینده چیست؟ آیا هدف‌هایتان با اهداف شرکت مورد نظر هم سوئی دارد؟
۳) از چه راهی می‌خواهید به اهدافتان برسید؟ آیا شرکت شما را در رسیدن به اهدافتان یاری خواهد کرد و آیا شما به شرکت در رسیدن به اهدافش یاری خواهید رساند؟
زمانی که شما اندکی در مورد اهداف و ارزش‌هایتان تأمل می‌کنید، دیگر شغلی را فقط به دلیل پرداخت‌های گزاف قبول نخواهید کرد. پرورش حسن رضایت در خود و پی بردن به مفهوم و معنا در زندگی کاریتان، استرس شغلی را از شما دور خواهد کرد. نتیجه‌ی انتخاب شرکتی که دقیقاً مطابق با ارزش‌های شما باشد، دست‌یابی به امنیت بالای شغلی می‌باشد.
کار کردن در شرکتی که می‌خواهد متفاوت با دیگر شرکت‌ها رفتار کند و هدفش تنها تأمین اهداف مالی نیست می‌تواند شرایط خیلی متفاوتی را هم برای شما و هم برای خود شرکت فراهم کند. شرکت هوایی جنوب غربی آمریکا که جزء پرسودترین شرکت‌ها می‌باشد، دارای کمترین آمار در زمینه‌ی مشکلات کاری کارگران و تغییرات شغلی آن‌ها می‌باشد.
آن‌ها هرگز یک کارگر مجرد را بیرون نمی‌کنند. فرهنگی آرمانی بر این شرکت حاکم است. به گونه‌ای که افراد زیادی آرزو دارند روزی در آنجا کار کنند و معتقدند حتی از دست دادن یک سری از مزایای فعلی، در قبال انتقال به آن، ارزشمند خواهد بود.
و درست انجام دادن کارها به این معناست که :
۱) بخشی از دقت خود را برای پیشگیری از وقوع استرس اختصاص دهید.
۲) در برنامه‌ریزی‌های خود، وقتی را برای بررسی مسیر حرکت‌تان در جهت اهدافتان مشخص کنید.
۳) بین کار و زندگی شخصی‌تان تعادل ایجاد کنید.
اکثر مدیران موفق در دنیای کاری، تمام وقت خود را به کسب و کار اختصاص نمی‌دهند. آن‌ها بخشی از وقت خود را خارج از محیط کاری به سر می‌برند. تایائو کوبایاشی، مدیر اجرایی Fujitsu هر روز یک ساعت برای تقویت آرامش فکری خود به باغ می‌رود. اگر مدیران برخی شرکت‌های بزرگ با استفاده از این روش‌ها به سودمندی‌هایی دست می‌یابند آیا انجام دادن آن‌ها برای شما مفید نخواهد بود؟
علاوه بر اختصاص زمانی برای دور شدن از محدوده‌ی کاری، این مدیران در برنامه‌های خود، بخشی را به بررسی و ارزیابی پیشرفتشان در راستای اهدافشان تخصیص می‌دهند. برای مثال بیل گیتس به طور منظم روزی را به عنوان “روز تفکر” برای خود مشخص می‌کند.
وی سعی می‌کند در این روزها خارج از محیط کاری‌اش باشد، تا از نظر فکری آرامش داشته باشد و بتواند موقعیت نسبی خود را نسبت به مقصدی که در نظر دارد، ارزیابی کند. وی این روزها را جزو مهمترین بخش برنامه‌های خود محسوب می‌کند.
در نهایت، مدیران خوب نه فقط برای خود بلکه برای کارمندانشان نیز، تعادلی، بین زندگی کاری و شخصی‌شان ایجاد می‌کنند. از آن‌جا که آمریکایی‌ها جزو مللی هستند که بسیار سخت کار می‌کنند، نیاز به تخصیص ساعات فراغت برای آن‌ها ضروری‌تر است.
برای مثال شرکت هوایی جنوب غربی آمریکا برای یاری رساندن به کارمندانشان و مبارزه با ناراحتی‌های اعضای خانواده‌هایشان به طور مداوم کارت‌ها و بلیط‌های مجانی برای آن‌ها می‌فرستند تا کسانی که تمایل دارند، به این مسافرت‌ها بروند. جان وودون موفق‌ترین مربی بسکتبال تاریخ، همیشه به بازیکنانش یادآورمی‌شد که “بسکتبال فقط جزئی از زندگی شماست و نه همه‌ی آن” مک کولب صاحب شرکت NFLS Minnesota هرگز کارهای خود را به خانه نمی‌برد.
وقتی در خانه بود تمام حواسش به زندگی‌اش بود. وقتی شب هنگام یکی از کارمندانش به وی زنگ می‌زد تا حادثه‌ی مهمی در ارتباط با کار به وی اطلاع دهد، او فقط از سلامت افراد خبر می‌گرفت و سپس دوباره به رختخواب برمی‌گشت و معتقد بود که در این وقت شب او نمی‌تواند کاری در این ارتباط انجام دهد.
انجام کارهای درست، موجب می‌شود تا شما شانس بالاتری برای انتخاب شرکتی مناسب برای کار کردن داشته باشید. چنین شرکتی هرگز شما را به دلایل واهی از کار برکنار نخواهد کرد و انجام دادن درست کارها استرس را از شما دور خواهد کرد و موجب خواهد شد که همیشه در مسیر صحیح قرار داشته باشید. بهترین شرکت‌ها و مدیران ابتدا کار درست را آغاز می‌کنند و در پی درست انجام دادن آن کارها هستند.

روزنامه تفاهم

چرا استرس شغلی دیگران می‌تواند کار شما را تحت تاثیر قرار دهد – Vibre.ir – بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *