آلکنها – ویبره

آلکنها – شیمی

آلکنها
آلکنها ، دسته بزرگی از هیدروکربنها را شامل می شوند که به هیدروکربنهای غیر اشباع (unsaturated) موسومند. تعداد هیدروژنهای این ترکیبات ، کمتر از آلکنهای هم کربن است. آلکنها ممکن است یک یا چند پیوند دوگانه مجزا و دور از هم و یا مزدوج داشته باشند.

ادامه خواندن “آلکنها – ویبره”

کشف هیدروژن – ویبره

کشف هیدروژن – شیمی

کشف هیدروژن
هیدروژن یکی از جالب ترین عناصر جدول تناوبی است عدد اتمی اش یک و سبک ترین گاز موجود در طبیعت است عنصری است که برای حل بسیاری از مسائل شیمی نظری کشفش ضروری بوده عنصری است که با از دست دادن تنها الکترونش تبدیل به پروتونی عریان و به دون پوشش می شود و بنابراین شیمی هیدروژن شیمی ویژه ای است و در واقع شیمی یکی از ذرات اساسی است.

ادامه خواندن “کشف هیدروژن – ویبره”

نایلون – ویبره

نایلون – شیمی

نایلون
نایلون ها از گروه پلیمرهای پلی آمید هستند. این پلیمرها از طریق واکنش‌های چند تراکمی یا پلی کندانسیون تولید می‌شوند. می‌دانیم که نایلون ها کاربردهای صنعتی فراوانی دارند. از جمله کاربردهای این پلیمرها در تهیه الیاف پارچه است.

ادامه خواندن “نایلون – ویبره”

هیدروکربنهای آروماتیک – ویبره

هیدروکربنهای آروماتیک – شیمی

هیدروکربنهای آروماتیک
آروماتیک‌ها ، دسته وسیعی از ترکیبات را تشکیل می‌دهند که شامل بنزن و ترکیباتی باشند که از نظر رفتار شیمیایی مشابه بنزن می‌باشند. برخی از این مواد ، حتی به‌ظاهر شباهتی به بنزن ندارند.

ادامه خواندن “هیدروکربنهای آروماتیک – ویبره”

انواع چدن – ویبره

انواع چدن – شیمی

انواع چدن
اطلاعات کلی
چدن (cast iron) ، آلیاژی از آهن- کربن و سیلیسیم است که همواره محتوی عناصری در حد جزئی (کمتر از ۰٫۱ درصد) و غالبا عناصر آلیاژی (بیشتر از ۰٫۱ درصد) بوده و به حالت ریختگی یا پس از عملیات حرارتی به کار برده می‌شود. عناصر آلیاژی برای بهبود کیفیت چدن برای مصارف ویژه به آن افزوده می‌شود.

ادامه خواندن “انواع چدن – ویبره”

پارچه‌های آب گریز – ویبره

پارچه‌های آب گریز – شیمی

پارچه‌های آب گریز
نوشته شده توسط آرش دهقانی
به گفته مهندس ایرج بازرگان دانش‌‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، از دیگر مجریان طرح تحقیقاتی تولید صنعتی نانو ذرات، تیتانیا ماده‌ای است که به مقدار فراوان به صورت نمکی در پوسته زمین یافت می‌شود.

ادامه خواندن “پارچه‌های آب گریز – ویبره”

تقطیر جزء به جزء – ویبره

تقطیر جزء به جزء – شیمی

تقطیر جزء به جزء
نگاه کلی
روشهای مختلفی برای جداسازی مواد اجزای سازنده یک محلول وجود دارد که یکی از این روشها فرایند تقطیر می‌باشد در روش تقطیر جداکردن اجزاء یک مخلوط ، از روی اختلاف نقطه جوش آنها انجام می‌گیرد. تقطیر در عمل به دو روش زیر انجام می‌گیرد. روش اول شامل تولید بخار از طریق جوشاندن یک مخلوط مایع ، سپس میعان بخار ، بدون اینکه هیچ مایعی مجددا به محفظه تقطیر بازگردد.

ادامه خواندن “تقطیر جزء به جزء – ویبره”

خازن شیمیایی – ویبره

خازن شیمیایی – شیمی

خازن شیمیایی
دید کلی
این نوع خازن‌ها شامل مایع یا خمیری است که آن را الکترولیت می‌نامند. در این الکترولیت ، جوشن آلومینیومی جای داده شده ‌است که سطح نسبتا زیادی دارد. ترکیب ماده الکترولیت متفاوت است و هر کارخانه ترکیب مخصوص خود دارد که به‌صورت مایع یا خمیر داخل ظرف استوانه‌ای شکل آلومینیومی آب‌بندی شده قرار دارد.

ادامه خواندن “خازن شیمیایی – ویبره”

شیمی سطح – ویبره

شیمی سطح – شیمی

شیمی سطح
دید کلی
پدیده‌های سطحی و شیمی سطح در بخشهای مختلف صنعتی و غیر صنعتی از اهمیت فراوانی برخوردار است. برای مثال ، واکنشهای کاتالیزوری روی سطح ، موضوعاتی چون روان‌کننده‌ها ، خوردگی ، چسب‌ها ، پاک‌کننده‌ها ، عملیات استخراج ، شیمی مواد حیاتی و واکنشهای سلولهای الکتروشیمیایی ، همه متاثر از پدیده‌های سطحی هستند.

ادامه خواندن “شیمی سطح – ویبره”

کلسیم – ویبره

کلسیم – شیمی

کلسیم
!معرفی
کلسیم ، یکی از عناصر شیمیایی با نشانه Ca، دارای عدد اتمی ۲۰ و در گروه دوم اصلی جدول تناوبی قرار گرفته است. کلسیم از نظر فراوانی ، در میان کلیه عناصر پوسته زمین دارای مقام پنجم و در میان فلزات دارای مقام سوم است ترکیبات کلسیم تشکیل دهنده ۶۴/۳ % از پوسته زمین می‌باشد.

ادامه خواندن “کلسیم – ویبره”

نحوه عملکرد بیهوش کننده ها – ویبره

نحوه عملکرد بیهوش کننده ها – شیمی

نحوه عملکرد بیهوش کننده ها
نظریات متعددی برای بیان نحوه عملکرد بیهوش کننده های عمومی ارائه شده است چرا که عملکرد آنها را نمی‌توان با یک نظریه واحد توضیح داد. در واقع این نظریات تنها آثار ایجاد شده با این بیهوش کننده ها را توصیف می‌کنند…

ادامه خواندن “نحوه عملکرد بیهوش کننده ها – ویبره”

واکنش خنثی شدن – ویبره

واکنش خنثی شدن – شیمی

واکنش خنثی شدن
دید کلی
تیتراسیونهای خنثی‌شدن بطور گسترده در تعیین غلظت آنالیتهایی کاربرد دارند که یا اسید و یا باز هستند، یا با استفاده از روشهای مناسب به چنین گونه‌هایی تبدیل می‌شوند. آب ، حلال معمول برای تیتراسیون خنثی‌شدن است،

ادامه خواندن “واکنش خنثی شدن – ویبره”

اورانیوم چیست – ویبره

اورانیوم چیست – شیمی

اورانیوم چیست
نوشته شده توسط آرش دهقانی
اورانیوم یکی از عنصرهای شمیایی است که عدد اتمی آن ۹۲ و نشانه آن U است و در جدول تناوبی جزو آکتنیدها قرار می‌گیرد. ایزوتوپ ‎۲۳۵U آن در نیروگاه‌های هسته‌ای به عنوان سوخت و در سلاح‌های هسته‌ای به عنوان ماده منفجره استفاده می‌شود.

ادامه خواندن “اورانیوم چیست – ویبره”

پارچه‌های ضدامواج الکترومغناطیس‌ – ویبره

پارچه‌های ضدامواج الکترومغناطیس‌ – شیمی

پارچه‌های ضدامواج الکترومغناطیس‌
به گفته بازرگان، افزایش و توسعه تجهیزات الکترونیکی و سیستم‌های بی‌سیم در چند دهه اخیر، پتانسیل آسیب‌‌پذیری را به واسطه تداخل امواج الکترومغناطیسی ایجاد کرده است.

ادامه خواندن “پارچه‌های ضدامواج الکترومغناطیس‌ – ویبره”

تماس روزانه با آلاینده‌های سمی – ویبره

تماس روزانه با آلاینده‌های سمی – شیمی

تماس روزانه با آلاینده‌های سمی
دید کلی
قوانین محیط زیست ، کیفیت هوای محیط باز را بهبود بخشیده است. اما به مشکلات فضای بسته توجه زیادی نشده است. تصور کنید قاتلی آزاد است، کسی که به قربانیان خود شلیک می‌کند و می‌گریزد. بدون شک بررسی‌های پلیس با مشاده صحنه جنایت و جستجوی دقیق نشانه و سرنخ همراه است.

ادامه خواندن “تماس روزانه با آلاینده‌های سمی – ویبره”

خطرات و نکات ایمنی در کار با هیدرازین – ویبره

خطرات و نکات ایمنی در کار با هیدرازین – شیمی

خطرات و نکات ایمنی در کار با هیدرازین
دید کلی
هیدرازین به فرمول N2H4 ، در صنعت کاربرد فراوانی دارد. اما همانند هر ماده شیمیایی دیگری ، کار با آن مستلزم رعایت اصول ایمنی و آزمایشگاهی است. با برخی از خطرات کار با هیدرازین و چگونگی مقابله با این خطرات آشنا می‌شویم.

ادامه خواندن “خطرات و نکات ایمنی در کار با هیدرازین – ویبره”