آلکنها – ویبره

آلکنها – شیمی

آلکنها
آلکنها ، دسته بزرگی از هیدروکربنها را شامل می شوند که به هیدروکربنهای غیر اشباع (unsaturated) موسومند. تعداد هیدروژنهای این ترکیبات ، کمتر از آلکنهای هم کربن است. آلکنها ممکن است یک یا چند پیوند دوگانه مجزا و دور از هم و یا مزدوج داشته باشند.

ادامه خواندن “آلکنها – ویبره”

اتر – ویبره

اتر – شیمی

اتر
نام‌گذاری اترها
برای نامیدن اترها ، معمولا دو گروه متصل به اکسیژن را نام می‌بریم و به دنبال آن ، واژه اتر را می‌آوریم. اگر دو گروه یکسان باشند، گفته می‌شود اتر متقارن است ( مانند دی اتیل اتر ، دی ایزوپروپیل اتر ). اگر دو گروه متفاوت باشند، اتر ، نامتقارن است مانند ترسیوبوتیل متیل اتر.

ادامه خواندن “اتر – ویبره”

آبکاری با فلزات – ویبره

آبکاری با فلزات – شیمی

آبکاری با فلزات
آبکاری با نیکل
نیکل یکی از مهمترین فلزاتی است که در آبکاری به کار گرفته می‌شود. تاریخچه آبکاری نیکل به بیش از صدها سال پیش باز می‌گردد این کار در سال ۱۸۴۳ هنگامی که R.Rotlger توانست رسوبات نیکل را از حمامی شامل سولفات نیکل و آمونیوم بدست آورد آغاز گردید بعد از آن Adams اولین کسی بود که توانست آبکاری نیکل را در موارد تجاری انجام دهد.

ادامه خواندن “آبکاری با فلزات – ویبره”

پلاستیک – ویبره

پلاستیک – شیمی

پلاستیک
تاریخچه
اولین قدم در مورد صنعت پلاستیک ، توسط فردی به نام وایسا هیکات انجام گرفت که تلاش می‌کرد ماده‌ای بجای عاج فیل تهیه کند. چون عاج فیل بعنوان ماده‌ای سخت ، گرانقیمت و همینطور کمیاب کاربردهای فراوانی داشت.

ادامه خواندن “پلاستیک – ویبره”

تهیه استن در آزمایشگاه – ویبره

تهیه استن در آزمایشگاه – شیمی

تهیه استن در آزمایشگاه
هدف آزمایش
تهیه کوچکترین عضو خانواده کتون‌ها یعنی استن به روش آزمایشگاهی و آشنایی با روشهای آزمایشگاهی شناسایی آن
تئوری آزمایش

ادامه خواندن “تهیه استن در آزمایشگاه – ویبره”

درجه آزادی – ویبره

درجه آزادی – شیمی

درجه آزادی
درجه آزادی عبارت است از ذکر تعداد حداقل متغیرهای شدتی که با معلوم بودن آنها بقیه متغیرهای شدتی سیستم ، معلوم و معین می‌باشد.

ادامه خواندن “درجه آزادی – ویبره”

شیمی محیط زیست – ویبره

شیمی محیط زیست – شیمی

شیمی محیط زیست
دید کلی
شیمی در محیط زیست ما نقش اساسی دارد. در واقع در بین مردم متداول است که بیشتر مسائل آلودگی جاری را به گردن مواد شیمیایی سنتزی و پدید آورندگان آنها بیاندازند.

ادامه خواندن “شیمی محیط زیست – ویبره”

کوپلیمریزاسیون – ویبره

کوپلیمریزاسیون – شیمی

کوپلیمریزاسیون
کوپلیمریزاسیون عبارتست از پلیمریزاسیون دو یا چند نوع مونومر و ایجاد مولکولهایی با بیش از یک نوع واحد ساختمانی ، که آنها را کوپلیمر می‌نامند. فرمول عمومی کوپلیمر را می‌توان به صورت…A)n(B)m(C)p) نشان داد که C,B,A و غیره نشان دهنده واحدهای ساختمانی مختلف می‌باشند.

ادامه خواندن “کوپلیمریزاسیون – ویبره”

نظریات و تعاریف در شیمی – ویبره

نظریات و تعاریف در شیمی – شیمی

نظریات و تعاریف در شیمی
نوشته شده توسط آرش دهقانی
علم شیمی چیست؟
علم شیمی در واقع مطالعه رابطه میان ساختار وخواص ماده است و ماده یعنی همه چیز. علم شیمی به تحقیق در باره تغییرات ماده نیز می پردازد مثلاًسوختن چوب یک تغییر کاملاًشناخته شده در ماده است وقتی چوب در اکسی c می سوزد کربن دی اکسید واب تولید می شود و به همراه ان انرژی به صورت گرما و نور بوجود می آید .

ادامه خواندن “نظریات و تعاریف در شیمی – ویبره”

اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی – ویبره

اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی – شیمی

اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی
مقدمه کلی
روابط متقابل شرایط اتمسفری و کیفیت هوا درباره اثراتی که شرایط جوی می‌تواند بر پخش ، غلظت یا حذف آلاینده‌های اتمسفری داشته باشد، ارتباطی دو جانبه است که بصورت تغییرات در مقیاس متوسط و مقیاس کوچک که شامل کاهش قابلیت دید ، بارشهای متغیر ، جزیره گرمایی شهری و تغییرات در مقیاس بزرگ است، صورت می‌گیرد.

ادامه خواندن “اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی – ویبره”

آلاینده های شیمیایی هوا – ویبره

آلاینده های شیمیایی هوا – شیمی

آلاینده های شیمیایی هوا
مقدمه کلی
آلاینده‌ها بر حسب ترکیب شیمیایی‌شان ، به دو گروه آلی و معدنی تقسیم می‌شوند. ترکیبات آلی حاوی کربن و هیدروژن هستند. برخی از ذرات آلی که بیش از سایر ذرات آلی در اتمسفر یافت می‌شوند، عبارتند از: فنلها ، اسیدهای آلی و الکلها. معروفترین ذرات معدنی موجود در اتمسفر عبارتند از نیتراتها ، سولفاتها و فلزاتی مانند آهن ، سرب ، روی و وانادیم.

ادامه خواندن “آلاینده های شیمیایی هوا – ویبره”

تاریخچه آلودگی هوا – ویبره

تاریخچه آلودگی هوا – شیمی

تاریخچه آلودگی هوا
آلودگی هوا عبارت است از حضور یک و یا بیش از یک آلاینده در هوای آزاد مانند گرد و خاک ، دود غلیظ ، گاز مه آلود ، بوی نامطبوع به مقدار کافی ، با خواص مشخص و مداوم که می‌تواند زندگی انسان ، گیاه و جانوران و اصول انسانی را به مخاطره اندازد.

ادامه خواندن “تاریخچه آلودگی هوا – ویبره”

تهیه تولوئن در آزمایشگاه – ویبره

تهیه تولوئن در آزمایشگاه – شیمی

تهیه تولوئن در آزمایشگاه
هدف آزمایش
تهیه یکی از مشتقات بنزن از گروه آرماتیکها
تئوری آزمایش

ادامه خواندن “تهیه تولوئن در آزمایشگاه – ویبره”

دفع زباله‌های هسته‌ای – ویبره

دفع زباله‌های هسته‌ای – شیمی

دفع زباله‌های هسته‌ای
دید کلی
راکتورهای هسته‌ای زباله‌های رادیواکتیوی تولید می‌کنند که از خود ، ذرات آلفا ، بتا و اشعه گاما متصاعد می‌کند. ذرات آلفا را می‌توان بوسیله یک صفحه کاغذ و یا چند سانتی‌متر هوا و ذرات بتا را می‌توان بوسیله فلز نازک و یا چند متر هوا متوقف کرد.

ادامه خواندن “دفع زباله‌های هسته‌ای – ویبره”

شیمیدان های بنام اسلام – ویبره

شیمیدان های بنام اسلام – شیمی

شیمیدان های بنام اسلام
آغاز کیمیاگری اسلامی با اسامی مردانی همراه است که احتمالا خود کیمیاگر نبوده‌اند، اما با گذشت زمان و فرارسیدن قرن دهم میلادی ، کیمیاگران شهیری از میان آنان برخاستند که علاوه بر تفکراتشان ، نوشتارهای کاملا جدید و نوینی خلق کردند.

ادامه خواندن “شیمیدان های بنام اسلام – ویبره”