آلکنها – ویبره

آلکنها – شیمی

آلکنها
آلکنها ، دسته بزرگی از هیدروکربنها را شامل می شوند که به هیدروکربنهای غیر اشباع (unsaturated) موسومند. تعداد هیدروژنهای این ترکیبات ، کمتر از آلکنهای هم کربن است. آلکنها ممکن است یک یا چند پیوند دوگانه مجزا و دور از هم و یا مزدوج داشته باشند.

ادامه خواندن “آلکنها – ویبره”

اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی – ویبره

اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی – شیمی

اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی
مقدمه کلی
روابط متقابل شرایط اتمسفری و کیفیت هوا درباره اثراتی که شرایط جوی می‌تواند بر پخش ، غلظت یا حذف آلاینده‌های اتمسفری داشته باشد، ارتباطی دو جانبه است که بصورت تغییرات در مقیاس متوسط و مقیاس کوچک که شامل کاهش قابلیت دید ، بارشهای متغیر ، جزیره گرمایی شهری و تغییرات در مقیاس بزرگ است، صورت می‌گیرد.

ادامه خواندن “اثرات آلودگی هوا بر شرایط جوی – ویبره”

آلاینده های شیمیایی هوا – ویبره

آلاینده های شیمیایی هوا – شیمی

آلاینده های شیمیایی هوا
مقدمه کلی
آلاینده‌ها بر حسب ترکیب شیمیایی‌شان ، به دو گروه آلی و معدنی تقسیم می‌شوند. ترکیبات آلی حاوی کربن و هیدروژن هستند. برخی از ذرات آلی که بیش از سایر ذرات آلی در اتمسفر یافت می‌شوند، عبارتند از: فنلها ، اسیدهای آلی و الکلها. معروفترین ذرات معدنی موجود در اتمسفر عبارتند از نیتراتها ، سولفاتها و فلزاتی مانند آهن ، سرب ، روی و وانادیم.

ادامه خواندن “آلاینده های شیمیایی هوا – ویبره”

تاریخچه آلودگی هوا – ویبره

تاریخچه آلودگی هوا – شیمی

تاریخچه آلودگی هوا
آلودگی هوا عبارت است از حضور یک و یا بیش از یک آلاینده در هوای آزاد مانند گرد و خاک ، دود غلیظ ، گاز مه آلود ، بوی نامطبوع به مقدار کافی ، با خواص مشخص و مداوم که می‌تواند زندگی انسان ، گیاه و جانوران و اصول انسانی را به مخاطره اندازد.

ادامه خواندن “تاریخچه آلودگی هوا – ویبره”

تهیه تولوئن در آزمایشگاه – ویبره

تهیه تولوئن در آزمایشگاه – شیمی

تهیه تولوئن در آزمایشگاه
هدف آزمایش
تهیه یکی از مشتقات بنزن از گروه آرماتیکها
تئوری آزمایش

ادامه خواندن “تهیه تولوئن در آزمایشگاه – ویبره”

دفع زباله‌های هسته‌ای – ویبره

دفع زباله‌های هسته‌ای – شیمی

دفع زباله‌های هسته‌ای
دید کلی
راکتورهای هسته‌ای زباله‌های رادیواکتیوی تولید می‌کنند که از خود ، ذرات آلفا ، بتا و اشعه گاما متصاعد می‌کند. ذرات آلفا را می‌توان بوسیله یک صفحه کاغذ و یا چند سانتی‌متر هوا و ذرات بتا را می‌توان بوسیله فلز نازک و یا چند متر هوا متوقف کرد.

ادامه خواندن “دفع زباله‌های هسته‌ای – ویبره”

شیمیدان های بنام اسلام – ویبره

شیمیدان های بنام اسلام – شیمی

شیمیدان های بنام اسلام
آغاز کیمیاگری اسلامی با اسامی مردانی همراه است که احتمالا خود کیمیاگر نبوده‌اند، اما با گذشت زمان و فرارسیدن قرن دهم میلادی ، کیمیاگران شهیری از میان آنان برخاستند که علاوه بر تفکراتشان ، نوشتارهای کاملا جدید و نوینی خلق کردند.

ادامه خواندن “شیمیدان های بنام اسلام – ویبره”

نظریه پیوند والانس – ویبره

نظریه پیوند والانس – شیمی

نظریه پیوند والانس
تاریخچه
نظریه پیوند والانس (VB) مستقیما از ایده‌های لوییس و دیگران در مورد زوج شدن الکترونها بوجود آمد. در سال ۱۹۲۷ ، “هیتلر” (W.Heitler) و “لندن” یک روش مکانیک کوانتومی را برای مولکول هیدروژن پیشنهاد کردند. این روش آنها به عنوان رهیافت پیوند والانس مشهور شد و توسط افرادی نظیر پاولینگ و سیلتر به میزان زیاد توسعه یافت.

ادامه خواندن “نظریه پیوند والانس – ویبره”

احتراق و آلودگی هوا – ویبره

احتراق و آلودگی هوا – شیمی

احتراق و آلودگی هوا
مقدمه
اگر چه احتراق یا خاکسترسازی از منابع اصلی آلودگی هوا هستند ، اما در فرآیند کنترل آلودگی هوا ، هدف از آن عبارت است از تبدیل آلاینده‌های هوا به دی‌اکسید کربن بی‌خطر یا آب. دستگاه احتراق به منظور کنترل نشر آلاینده‌های هوا در جهت متمایل ساختن واکنشهای اکسیداسیون تا حد ممکن به سوی کامل شدن و باقی گذاشتن حداقل ترکیبات سوخته نشده طراحی می‌شود.

ادامه خواندن “احتراق و آلودگی هوا – ویبره”

آلدئید – ویبره

آلدئید – شیمی

آلدئید
ریشه لغوی
کلمه آلدئید (Aldehyde) از دو واژه الکل (Alcohal) و هیدروژن‌گیری (dehydrogenation) گرفته شده است. هرگاه از الکل نوع اول هیدروژن‌گیری شود، در آن صورت ، ماده ای تولید می‌گردد که آلدئید نامیده می‌شود.

ادامه خواندن “آلدئید – ویبره”

تاریخچه و شناخت متالوژی – ویبره

تاریخچه و شناخت متالوژی – شیمی

تاریخچه و شناخت متالوژی
مقدمه
این تعریف که ««متالوژی که از قدیمی‌ترین هنرها و یکی از جدیدترین علوم است»» ، بخوبی تاریخچه طولانی و جالب رشته متالوژی را بیان می‌کند. از زمانی که بشر فلز را شناخت، متالوژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت.

ادامه خواندن “تاریخچه و شناخت متالوژی – ویبره”

تهیه صابون در آزمایشگاه – ویبره

تهیه صابون در آزمایشگاه – شیمی

تهیه صابون در آزمایشگاه
هدف آزمایش
بررسی واکنشهای تهیه صابون با استفاده از چربی‌ها و بررسی خواص چربی‌ها
تئوری آزمایش
از واکنش اسیدهای چرب منوکربوکسیلیک با گلیسیرین ، تولید گلیسیرید می‌گردد که نوع جامد را چربی و مایع را روغن می‌نامند.

ادامه خواندن “تهیه صابون در آزمایشگاه – ویبره”

رادیکال آزاد – ویبره

رادیکال آزاد – شیمی

رادیکال آزاد
رادیکال آزاد، هر یک از اتمها و یا مولکولهایی است که دارای یک الکترون جفت نشده باشند. به عبارتی رادیکالها، مولکولها یا اتمهایی هستند که تمام والانس‌های آن سیر نشده و در واقع مولکولی اشباع نشده می‌باشد مثل رادیکال متیل (CH3.).

ادامه خواندن “رادیکال آزاد – ویبره”

ضدعفونی با اشعه ماورای بنفش – ویبره

ضدعفونی با اشعه ماورای بنفش – شیمی

ضدعفونی با اشعه ماورای بنفش
نگاه کلی
انسان از قرنها پیش اعتقاد داشت که نور خورشید می‌تواند از اشاعه عفونتها جلوگیری کند در سال ۱۸۷۷ دو محقق انگلیسی به نامهای دانز و بلونت دریافتند که تکثیر میکروارگانیسمها زمانی که تحت تابش نورآفتاب قرار می‌گیرد متوقف می‌گردد. تحقیقات بعدی نشان داد که عامل این پدیده طیف غیر قابل رؤیت اشعه خورشید با طول موج ۲۵۴ نانومتر است.

ادامه خواندن “ضدعفونی با اشعه ماورای بنفش – ویبره”

گوارا کردن آب – ویبره

گوارا کردن آب – شیمی

گوارا کردن آب
دید کلی
وجود آلوده‌ کننده‌های کوچک که در آبگیرها یافت می‌شوند و یا در جریان تصفیه تشکیل می‌شوند، گوارا کردن آب را در پایان عملیات تصفیه ضروری می‌سازد. در موقعیت فنی فعلی ، این عمل یا با کربن فعال انجام می‌شود و یا ترجیحا با کربن فعال و اوزون. کربن فعال به شکل پودر یا روی بسته به شکل دانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه خواندن “گوارا کردن آب – ویبره”