طراحی و ساخت پیل سوختی چندسوخته – ویبره

طراحی و ساخت پیل سوختی چندسوخته – برق

طراحی و ساخت پیل سوختی چندسوخته
محققان یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت پیل سوختی چندسوخته با سوخت ایستا و تنفس طبیعی شدند که در ساخت الکترودهای آن از پلاتین استفاده نشده و در عوض، فلزات ارزان قیمت به کار رفته است.

ادامه مطلب …

آموزش برق به زبان ساده – ویبره

آموزش برق به زبان ساده – برق

آموزش برق به زبان ساده
نوشته شده توسط آرش دهقانی
بین الکترونها و پروتونها نیروی جاذبه و بین خودشان باهم نیروی دافعه وجود دارد که ماهیت این نیروها هنوز شناخته نشده است اما برای تحلیل ساده تر بارالکتریکی را مطرح کرده که برای الکترون با علامت منفی و برای پروتون با علامت مثبت مشخص شده است.

ادامه مطلب …

نیروگاه‌های برق آبی عامل رشد و توازن چرخه تولید برق در کشور – ویبره

نیروگاه‌های برق آبی عامل رشد و توازن چرخه تولید برق در کشور – برق

نیروگاه‌های برق آبی عامل رشد و توازن چرخه تولید برق در کشور  
نیروگاه‌های برق آبی نیاز به سوخت ندارند و به لحاظ حفظ محیط زیست و ذخایر آبی، یاری رسان هستند. در کنار آن، تجربه نشان داده است که پرداختن به تبعات صنعت سدسازی می‌تواند منافع درازمدت کشور را تضمین کند و برخلا‌ف تصور برخی افراد از دست رفتن زمان، به هنگام اجرای طرح به منظور مقابله با زیان‌های احتمالی این صنعت، نه تنها از دست رفتن منافع نیست، بلکه باعث افزایش منافع حاصل از احداث سد و فعالیت‌های سدسازی خواهد بود.

ادامه مطلب …

هویه و لحیم کاری – ویبره

هویه و لحیم کاری – برق

هویه و لحیم کاری
وسیله ای که در لحیم کاری مورد استفاده واقع می شود را هویه می گویند. هویه در اثر عبور جریان الکتریسته از یک المنت حرارت تولید شده و این حرارت به نوک هویه منتقل می شود. در بازار دو نوع هویه بیشتر به چشم می خورد …

ادامه مطلب …

سیستم ردیاب ماهواره ای GPS – ویبره

سیستم ردیاب ماهواره ای GPS – برق

سیستم ردیاب ماهواره ای GPS
نوشته شده توسط آرش دهقانی
مقدمه:
همه ماجرا از زمانی شروع شد که موشکهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در کوبا لو رفت و چنان ولوله ای سراسر امریکا را فرا گرفت که ارتش ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت تا سامانه ای را طراحی کند تا بوسیله آن مختصات و جزئیات نقطه به نقطه کره خاکی را در اختیار داشته باشد.

ادامه مطلب …

تبیین برون سپاری عملیات بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه – ویبره

تبیین برون سپاری عملیات بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه – برق

تبیین برون سپاری عملیات بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه
 
برون‌سپاری رویکردی است که با واگذاری عملیات بهره‌برداری، تعمیرات و نگهداری در سطوح و شکلهای مختلف به پیمانکاران خارج از سازمان و اعمال یک سیستم کنترل و نظارت بر انجام آنها در سازمان تحقق می‌یابد.

ادامه مطلب …

tablet pc چیست؟ – ویبره

tablet pc چیست؟ – برق

tablet pc چیست؟
Tablet PC یک کامپیوتر قابل حمل شبیه نوت بوک یا یک دستگاه لوح مانند است که دارای یک نمایشگر لمسی یا قلمی است که به کاربر خود این امکان را میدهد که به جای موس و کیبرد با دستگاه توسط انگشت دست یا یک قلم مخصوص که Stylus نام دارد کار کند.

ادامه مطلب …

کاربرد خازن – ویبره

کاربرد خازن – برق

کاربرد خازن
نوشته شده توسط آرش دهقانی
ظرفیت
ظرفیت معیاری برای اندازه گیری توانایی نگهداری انرژی الکتریکی است. ظرفیت زیاد بدین معنی است که خازن قادر به نگهداری انرژی الکتریکی بیشتری است. واحد اندازه گیری ظرفیت فاراد است.

ادامه مطلب …

نگاه ها به بازار برق دوخته شده است – ویبره

نگاه ها به بازار برق دوخته شده است – برق

نگاه ها به بازار برق دوخته شده است  
●نقش بخش خصوصی در بازار برق
بخش خصوصی به معنی تولیدکننده‏ای است که با سرمایه مردمی اقدام به احداث نیروگاه می‏کند و زمینه‏ساز رشد بازار برق است. در ایران بخش خصوصی به این معنا وجود ندارد، مگر آن که سهام نیروگاه‏ها به بورس عرضه شود.

ادامه مطلب …

فرایند های ترمو دینامیکی – ویبره

فرایند های ترمو دینامیکی – برق

فرایند های ترمو دینامیکی
نوشته شده توسط آرش دهقانی
فرآیند عبارتست از تغییر از یک حالت تعادل به حالت تعادل دیگر.
مقدمه
یک حالت تعادل با مقادیر پارامترهای ماکروسکوپیک T ، V ، P مشخص می‌شود. مقادیر ماکروسکوپیک و روشهای اندازه گیری P و V نیاز به توضیحات اضافی ندارند.

ادامه مطلب …

توان چیست؟ – ویبره

توان چیست؟ – برق

توان چیست؟
نوشته شده توسط آرش دهقانی

توان چیست؟

منبع تغذیه ای که جریانش بیشتر باشد میتواند کار بیشتری انجام دهد یا منبع تغذیه ای که ولتاژش بیشتر باشد ؟

ادامه مطلب …

بررسی‌ و پیش‌بینی‌ تقاضای‌ برق‌ در ایران‌ – ویبره

بررسی‌ و پیش‌بینی‌ تقاضای‌ برق‌ در ایران‌ – برق

بررسی‌ و پیش‌بینی‌ تقاضای‌ برق‌ در ایران‌  
در این‌ مقاله‌، ابتدا به‌ روند تغییرات‌ مصرف‌ برق‌ در بخشهای‌ عمده‌ مصرف‌ برق‌ (شامل‌خانگی‌، تجاری‌ و عمومی‌، صنعتی‌ و کشاورزی‌) طی‌ سالهای‌ ۱۳۷۲-۱۳۴۶ اشاره‌ای‌ کرده‌ایم‌.سپس‌ با بررسی‌ روند تغییرات‌ میزان‌ مصرف‌ کل‌ برق‌ طی‌ سالهای‌ ۱۳۷۲-۱۳۴۶، ارتباط آن‌ باقیمت‌ واقعی‌ برق‌ و محصول‌ ناخالص‌ داخلی‌ را تحلیل‌ نموده‌ایم‌.

ادامه مطلب …

فوتونیک – ویبره

فوتونیک – برق

فوتونیک
نوشته شده توسط آرش دهقانی
تاریخچه فوتونیک
با اختراع لیزر و پس از آن ساخت فیبر نوری حوزه شاخه اپتیک در فیزیک آنقدر گسترده گردید و کاربردهای آن آنقدر زیاد شد که شاخه ای جدید در علم متولد گردید که به فوتونیک موسوم گردید.این شاخه جدید در سه گرایش الکترونیک، مخابرات و فیزیک کار خود را شروع نمود.

ادامه مطلب …

LCD چیست ؟ – ویبره

LCD چیست ؟ – برق

LCD چیست ؟
آموخته ایم که ماده سه حالت جامد ، مایع و گاز دارد که به تازگی هم دو حالت دیگر به آن اضافه شده است. جامدات شکل خاصی دارند، یعنی مولکولهای آنها موقعیت خاصی نسبت به یکدیگر داشته و نمی توانند آزادانه به هر سو حرکت کنند . ولی مولکول های مایعات چنین قیدی نسبت به هم ندارندو در کل حجم آن در حرکت اند .

ادامه مطلب …

ترانزیستور – ویبره

ترانزیستور – برق

ترانزیستور
نوشته شده توسط آرش دهقانی
ترانزیستور را معمولاً به عنوان یکی از قطعات الکترونیک می‌‌شناسند. ترانزیستور یکی از ادوات حالت جامد است که از مواد نیمه رسانایی مانند سیلیسیم و ژرمانیوم ساخته می‌شود.یک ترانزیستور در ساختار خود دارای پیوندهایپیوند نوع N و پیوند نوع P می باشد.

ادامه مطلب …

شبکه های بی سیم در رباتیک – ویبره

شبکه های بی سیم در رباتیک – برق

شبکه های بی سیم در رباتیک
نوشته شده توسط آرش دهقانی
نیاز روز افزون به پویایی کارها، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه، پیجرها، بواسطه وجود شبکه های بی سیم امکان پذیر شده است

ادامه مطلب …