ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – ویبره

ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – الکترونیک

ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی
ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی نیمه‌رسانا-اکسید-فلز  معروف‌ترین ترانزیستور اثر میدان در مدارهای آنالوگ و دیجیتال است. این گونه از ترانزیستور اثر میدان نخستین بار در سال ۱۹۲۵ میلادی معرفی شد.

ادامه خواندن “ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – ویبره”

جوشکاری در زیر آب – ویبره

جوشکاری در زیر آب – الکترونیک

جوشکاری در زیر آب
دو روش متدوال برای جوشکاری زیر آّب عبارتند از :
جوشکاری مرطوب در زیر آب (under water wet welding):

ادامه خواندن “جوشکاری در زیر آب – ویبره”

برآمدگی روی كابلها برای چیست؟ – ویبره

برآمدگی روی كابلها برای چیست؟ – الکترونیک

برآمدگی روی كابلها برای چیست؟
در یك سیستم كامپیوتر شخصی كه در اداره یا خانه دارید، معمولاً این برآمدگی را روی كابل ماوس صفحه كلید و مانیتور می‌توانید ببینید.

ادامه خواندن “برآمدگی روی كابلها برای چیست؟ – ویبره”

جریان متناوب (AC) – ویبره

جریان متناوب (AC) – الکترونیک

جریان متناوب (AC)
یک جریان متناوب (AC ) جریان الکتریکی است که در آن اندازه جریان به صورت چرخه ای تغییر می کند، بر خلاف جریان مستقیم که در آن اندازه جریان مقدار ثابتی می ماند. شکل موج معمول یک مدار AC عموما یک موج سینوسی کامل است، چرا که این شکل موج منجر به انتقال انرژی به موثرترین صورت می شود. اما به هر حال در کاربردهای خاص ، شکل موجهای متفاوتی نظیر مثلثی یا مربعی نیز استفاده می شود.

ادامه خواندن “جریان متناوب (AC) – ویبره”

درباره الکترونیک – ویبره

درباره الکترونیک – الکترونیک

درباره الکترونیک
الکترونیک مطالعه و استفاده از وسائل الکتریکی ای می باشد که با کنترل جریان الکترون ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در اسبابی مانند لامپ خلا و نیمه هادی ها کار می کنند. مطالعه محض چنین وسائلی ، شاخه ای از فیزیک است، حال آن که طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی جزئی از رشته های مهندسی برق، الکترونیک و کامپیوتر می باشد.

ادامه خواندن “درباره الکترونیک – ویبره”

خازنهای فشار ضعیف – ویبره

خازنهای فشار ضعیف – الکترونیک

خازنهای فشار ضعیف
خازنها عامل جبران كننده توان راكتیو برای بارهای سلفی بوده و به عنوان عامل تصحیح كننده ضریب قدرت، عمل می كنند. توانی را كه مشتركان برق، مصرف می كنند متفاوت است، در نتیجه خصوصیات ضریب قدرت آنها نیز متفاوت است. انرژی راكتیو در شبكه ها توسط اندوكتانس خطوط انتقال، ترانسفورماتورها، مدارهای الكترومغناطیسی موتورها و سایر مصرف كنندها از قبیل لامپهای فلوئورسنت، یكسوسازها و سیستمهای الكترونیك، مصرف می شود كه این موضوع، موجب كاهش ضریب قدرت(Power factor)شده و در نتیجه باعث كاهش انتقال انرژی اكتیو میشود.

ادامه خواندن “خازنهای فشار ضعیف – ویبره”

مقاومت سنجش نیرو – ویبره

مقاومت سنجش نیرو – الکترونیک

مقاومت سنجش نیرو
مقاومت سنجش نیرو ماده‌ای است که مقاومتش هنگامی که نیرو یا فشار بر آن اعمال می‌شود تغییر می‌کند.

ادامه خواندن “مقاومت سنجش نیرو – ویبره”

آشنایی با ترانسفورماتور – ۲ – ویبره

آشنایی با ترانسفورماتور – ۲ – الکترونیک

آشنایی با ترانسفورماتور - 2
یک ترانسفورماتور ایده‌آل هیچ تلفاتی نخواهد داشت و در واقع بازدهی برابر ۱۰۰٪ دارد. با این حال ترانسفورماتورهای واقعی نیز جزو بهره‌ورترین تجهیزات الکتریکی محسوب می‌شود به طوری که نمونه‌های آزمایشی ترانسفورماتورهایی که با بهرگیری از ابر رسانا ساخته شده‌اند به بازدهی برابر ۹۹٫۸۵٪ دست یافته‌اند.

ادامه خواندن “آشنایی با ترانسفورماتور – ۲ – ویبره”

رله چیست؟ – ویبره

رله چیست؟ – الکترونیک

رله چیست؟
در رله‌های سنجشیِ دقت و حساسیت معینی تعریف می‌شود تا در موقع تغییر کردن یک کمیت الکتریکی و یا ‏یک کمیت فیزیکی دیگری شروع به کار کند. چنین رله‌ای برای مقدار معینی از یک ‏کمیت مشخص تنظیم می‌شود و اگر آن کمیت از مقدار تعیین و تنظیم شده کمتر و یا ‏بیشتر باشد رله آن تغییرات را می‌سنجد. رله سنجشی دو نوع دارد: ساده و مرکب.

ادامه خواندن “رله چیست؟ – ویبره”

آشنایی با دیود زنر – ویبره

آشنایی با دیود زنر – الکترونیک

آشنایی با دیود زنر
دیود های زنر یا شكست ، دیود های نیمه هادی با پیوند p-n هستند كه در ناحیه بایاس معكوس كار كرده و دارای كاربردهای زیادی در الكترونیك ، مخصوصآ به عنوان ولتاژ مبنا و یا تثبیت كننده ی ولتاژ دارند.

ادامه خواندن “آشنایی با دیود زنر – ویبره”

مقدمه ای بر شناخت خازن ۲ – ویبره

مقدمه ای بر شناخت خازن ۲ – الکترونیک

مقدمه ای بر شناخت خازن 2
این نوع خازنها معمولاً در رنج میکرو فاراد هستند. خازنهای الکترولیتی همان خازنهای ثابت هستند، اما اندازه و ظرفیتشان از خازنهای ثابت بزرگتر است. نام دیگر این خازنها، شیمیایی است. علت نامیدن آنها به این نام این است که دی ‌الکتریک این خازنها را به نوعی مواد شیمیایی آغشته می‌کنند که در عمل ، حالت یک کاتالیزور را دارا می‌باشند و باعث بالا رفتن ظرفیت خازن می‌شوند. برخلاف خازنهای عدسی ، این خازنها دارای قطب یا پایه مثبت و منفی می‌باشند.

ادامه خواندن “مقدمه ای بر شناخت خازن ۲ – ویبره”

فیلتر کردن روغن ترانسفورماتور – ویبره

فیلتر کردن روغن ترانسفورماتور – الکترونیک

فیلتر کردن روغن ترانسفورماتور
روغن ترانسفورماتورهای قدرت نقش بسیار مهمی در عملکرد ترانسفورماتورها دارند. نقش عایق کنندگی، خنک کنندگی و تشخیص عیب از جمله مهمترین وظایف روغن می باشند. با پیرشدن ترانسفورماتور ، روغن این دستگاه بعضی از خصوصیات شیمیایی و الکتریکی خود را از دست می دهد. از جمله مهمترین این خصوصیات می توان به خصوصیات الکتریکی که حائز اهمیت می باشند، اشاره نمود.

ادامه خواندن “فیلتر کردن روغن ترانسفورماتور – ویبره”

آشنایی یا انواع لامپ های روشنایی – ویبره

آشنایی یا انواع لامپ های روشنایی – الکترونیک

آشنایی یا انواع لامپ های روشنایی
اینها همان لامپهای رشته ای هستند که ده ها سال است مورد استفاده قرار میگیرند و در هر مغازه ای یافت میشوند. نور لامپهای رشته ای گرم و یکنواخت است و شباهت زیادی به نور طبیعی دارد. به دست آوردن میزان نور متفاوت به سادگی توسط تغییر نیروی برق (وات) امکان پذیر است.

ادامه خواندن “آشنایی یا انواع لامپ های روشنایی – ویبره”

هرز توان – ویبره

هرز توان – الکترونیک

هرز توان
هرز توان به سه گروه هرز فنی توان ,هرز غیر فنی توان و هرز بازرگانی توان دسته بندی می‌شود. اگر کل هرز را هم از تفاضل انرژی ساخته شده و انرژی فروخته شده بگیریم باید هرز بازرگانی را نیز به شرح زیر به آن بیافزائیم.

ادامه خواندن “هرز توان – ویبره”

طریقه رسم بود دیاگرام به صورت دستی – ویبره

طریقه رسم بود دیاگرام به صورت دستی – الکترونیک

طریقه رسم بود دیاگرام به صورت دستی
تابع (۱۰s/(s+1 را در نظر بگیرید؛ یک صفر در صورت ، یک قطب در مخرج و یک عدد ثابت به عنوان K داریم .

ادامه خواندن “طریقه رسم بود دیاگرام به صورت دستی – ویبره”

مفهوم دسیبل – ویبره

مفهوم دسیبل – الکترونیک

مفهوم دسیبل
کسانی که با الکترونیک سروکار دارند و یا اینکه با مدارات آمپلی فایر و تقویت کننده های صوتی کار می کنند بارها وبارها کلمه دسیبل را شنیده اند ولی به راستی دسیبل چیست ؟ و معنای آن چه می باشد ؟

ادامه خواندن “مفهوم دسیبل – ویبره”