ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – ویبره

ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – الکترونیک

ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی
ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی نیمه‌رسانا-اکسید-فلز  معروف‌ترین ترانزیستور اثر میدان در مدارهای آنالوگ و دیجیتال است. این گونه از ترانزیستور اثر میدان نخستین بار در سال ۱۹۲۵ میلادی معرفی شد.

ادامه مطلب …

انواع ترانسفورماتور – ویبره

انواع ترانسفورماتور – الکترونیک

انواع ترانسفورماتور
ترانسفورماتورها به چند گروه اصلی زیر تقسیم می شوند.

۱- ترانسفورماتورهای قدرت برای انتقال و توزیع انرژی الکتریسیته

ادامه مطلب …

انواع فیوزها – ویبره

انواع فیوزها – الکترونیک

انواع فیوزها
فیوز معمولا از یك تیوب سرامیكی تشكیل شده كه آلیاژی از جنس نقره یا مس از وسط آن عبور می كند و اطراف آن با كوارتز یا سیلیس پر می شود ،المان مركزی فیوز به گونه ای طراحی شده است كه اجازه عبور جریانهای مجاز را می دهد و به این ترتیب فیوز از عبور جریانهای اضافی و خطا جلوگیری می كند.

ادامه مطلب …

هسته ترانسفورماتورها – ویبره

هسته ترانسفورماتورها – الکترونیک

هسته ترانسفورماتورها
هسته ترانسفورماتور متشکل از ورقه های نازک است که سطح آنها با توجه به قدرت ترانسفورماتور ها محاسبه می شود. برای کم کردن تلفات آهنی هسته ترانسفورماتور را نمی توان به طور یکپارچه ساخت. بلکه معمولا آنها را از ورقه های نازک فلزی که نسبت به یکدیگر عایق‌اند، می سازند. این ورقه ها از آهن بدون پسماند با آلیاژی از سیلیسیم (حداکثر ۴٫۵ درصد) که دارای قابلیت هدایت الکتریکی و قابلیت هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می شوند.

ادامه مطلب …

لامپی برای همه فصول – ویبره

لامپی برای همه فصول – الکترونیک

لامپی برای همه فصول
با وجود پیشرفت های چشمگیر فناوری در سال های اخیر، شاید عجیب به نظر برسد که چرا ساختار لامپ های مورد استفاده ما تغییرات چندانی نیافته است، اما واقعیت آن است که دانشمندان مدت هاست دست به کار شده اند و بتازگی توانسته اند نوعی لامپ ال.ای.دی قابل تنظیم طراحی و تولید کنند که نه تنها محیط زندگی ما را روشن می سازد، بلکه می تواند سبب افزایش توانایی در تمرکز و حتی بهبود خواب شبانگاهی شود.

ادامه مطلب …

فیبر نوری چگونه نور را هدایت می کند؟ – ویبره

فیبر نوری چگونه نور را هدایت می کند؟ – الکترونیک

فیبر نوری چگونه نور را هدایت می کند؟
هرجا که صحبت از سیستم های جدید مخابراتی، سیستم های تلویزیون کابلی و اینترنت باشد، در مورد فیبر نوری هم چیزهایی می شنوید. فیبرهای نوری از شیشه شفاف و خالص ساخته می شوند و با ضخامتی به نازکی یک تار موی انسان، می توانند اطلاعات دیجیتال را در فواصل دور انتقال دهند. از آنها همچنین برای عکسبرداری پزشکی و معاینه های فنی در مهندسی مکانیک استفاده می شود. یک رشته فیبر نوری در این مطلب به مطالعه این که این فیبرهای نوری چگونه نور را منتقل می کنند و نیز درمورد روش های عجیب ساخت آنها بحث می کنیم!

ادامه مطلب …

الكترونیك قدرت و درایوهای AC – ویبره

الكترونیك قدرت و درایوهای AC – الکترونیک

الكترونیك قدرت و درایوهای AC
تکنولوژی الکترونیک قدرت (Power Electronics) ، بهره وری و کیفیت فرایندهای صنعتی مدرن را بی وقفه بهبود میبخشد. امروزه با کمک همین تکنولوژی امکان استفاده از منابع انرژی غیرآلاینده بازیافتی (ReneWable Energy ) ، نظیر باد و فتو ولتائیک فراهم شده است.

ادامه مطلب …

کنترل فرکانس های صوتی با استفاده از یک لایه نازک – ویبره

کنترل فرکانس های صوتی با استفاده از یک لایه نازک – الکترونیک

کنترل فرکانس های صوتی با استفاده از یک لایه نازک
به موادی که دارای دانه های ریز هستند ( یا به اصطلاح دانه دانه هستند) گرانول گفته می شود، مهمترین مثال برای این مواد، تل شن و ماسه است. محققان به تازگی دریافته اند که یک لایه نازک از این مواد قادر به فیلتر کردن فرکانس های صوتی است.

ادامه مطلب …

چهار دستۀ مجزا برای ترانسفورماتورها – ویبره

چهار دستۀ مجزا برای ترانسفورماتورها – الکترونیک

چهار دستۀ مجزا برای ترانسفورماتورها
اصولاً در ترانسفورماتورها بین ولتاژ اولیه و ثانویه ، اختلاف فازی حاصل می شود که مقدار آن ، بستگی به طریقه اتصال بین سیم پیچ های مختلف داخل ترانسفورماتور دارد . پس ابتدا باید نحوه اتصالات سیم پیچ های اولیه و ثانویه را مشخص نمود.

ادامه مطلب …

قوس الکتریکی – ویبره

قوس الکتریکی – الکترونیک

قوس الکتریکی
در سال ۱۸۰۲ پتروف (V.P.Petrof) كشف كرد كه اگر دو تكه زغال چوب را به قطب های باتری بزرگی وصل كنیم و آنها را به هم تماس دهیم و سپس كمی از هم جدا كنیم شعله روشنی بین دو تكه زغال دیده می شود. و انتهای آنها كه از شدت گرما سفید شده است نور خیره كننده ای گسیل می دارد. قوس الكتریكی هفت سال بعد دیوی (H.Davy) فیزیكدان انگلیسی این پدیده را مشاهده نمود و پیشنهاد كرد كه این پدیده به احترام ولتا قوس ولتا نامیده شود.

ادامه مطلب …

برق و الکترونیک به زبان ساده – ویبره

برق و الکترونیک به زبان ساده – الکترونیک

برق و الکترونیک به زبان ساده
بین الكترونها و پروتونها نیروی جاذبه و بین خودشان باهم نیروی دافعه وجود دارد كه ماهیت این نیروها هنوز شناخته نشده است اما برای تحلیل ساده تر بارالكتریكی را مطرح كرده كه برای الكترون با علامت منفی و برای پروتون با علامت مثبت مشخص شده است.

ادامه مطلب …

ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله لامینت – ویبره

ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله لامینت – الکترونیک

ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله لامینت
بهترین راه برای ساخت طرحهای بسیار پیچیده و ظریف است.

لامینت ماده ای ژلاتینی و حساس به نور است که بین دو لایه طلقی شفاف نازک قرار گرفته است.

ادامه مطلب …

انواع دیودها – ویبره

انواع دیودها – الکترونیک

انواع دیودها
انواع مختلفی از دیودها موجود هستند که کاربردهایی از نوع‌های مختلف را ممکن می‌سازند. امروزه دیودها برای جریان و ولتاژ بالا، برای کاربردهای با سیگنال کوچک، ساطع شدن نور(۱) و آشکارسازی، همچنین برای دادن ظرفیت‌های متغیر و افت ولتاژ مستقیم پایین، موجود هستند. به علاوه، انواع مختلفی از دیودها در کاربردهای مایکروویو استفاده می‌شوند…

ادامه مطلب …

آشنایی با دیود شاتکی – ویبره

آشنایی با دیود شاتکی – الکترونیک

آشنایی با دیود شاتکی
دیود شاتکی یا دیود حامل داغ(نام گذاری شده به افتخار دانشمند آلمانی Walter H. Schottky) یک دیود نیمه هادی با افت ولتاژ پایین در حالت بایاس مستقیم و سرعت کلید زنی بسیار سریع می‌باشد.

ادامه مطلب …

ترانسفورماتور HMT – ویبره

ترانسفورماتور HMT – الکترونیک

ترانسفورماتور HMT
▪ میتوان از عبور جریان مؤلفه صفر هارمونیکها (شامل هارمونیکهای سوم، نهم و پانزدهم) در سیم پیچ اولیه، از طریق حذف فلوی آنها در سیم پیچیهای ثانویه جلوگیری کرد.

ادامه مطلب …

فوتو ترانزیستورها – ویبره

فوتو ترانزیستورها – الکترونیک

فوتو ترانزیستورها
 این حقیقت كه ترانزیستورهای سنتی (ترانزیستورهای دو قطبی یا BJT ها) به نور حساس هستند از زمانی كه اختراع شدند معروف بوده است . این یكی از دلایلی است كه آنها معمولاً در قوطی های محكم و سبك آب بندی می شوند ، زیرا نور ناخواسته یك منبع نویز است .

ادامه مطلب …