ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – ویبره

ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – الکترونیک

ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی
ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی نیمه‌رسانا-اکسید-فلز  معروف‌ترین ترانزیستور اثر میدان در مدارهای آنالوگ و دیجیتال است. این گونه از ترانزیستور اثر میدان نخستین بار در سال ۱۹۲۵ میلادی معرفی شد.

ادامه خواندن “ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی – ویبره”

فوتو دیود و کارکرد آن – ویبره

فوتو دیود و کارکرد آن – الکترونیک

فوتو دیود و کارکرد آن
ترانزیستور نوری  یا فوتودیود یک ترانزیستور دو قطبی است که جریان بیس آن با برخورد نور به ناحیهٔ نیمرسانای حساس به نور بیس ایجاد میشود. پیوند pn کلکتور-بیس از طریق یک روزنهٔ مجهز به عدسی در معرض نور قرار می‌گیرد.

ادامه خواندن “فوتو دیود و کارکرد آن – ویبره”

ترانسفورماتور – ویبره

ترانسفورماتور – الکترونیک

ترانسفورماتور
در این مقاله قصد داریم تا حدودی در مورد ترانسفورماتور صحبت كنیم و همچنین پیرامون سیستم‌های مانیتورینگ On-Line ترانسفورماتور كنیم.

ادامه خواندن “ترانسفورماتور – ویبره”

كار رله چیست؟ – ویبره

كار رله چیست؟ – الکترونیک

كار رله چیست؟
حفاظت تجهیزات و دستگاه های سیستم قدرت در مقابل عیوب و اتصالیها ، به وسیله كلید قدرت انجام می گیرد قبل از اینكه كلید قدرت بتواند باز شود، سیم پیچی عمل كننده آن باید تغذیه شود این تغذیه به وسیله رله های حفاظتی انجام می پذیرد. رله به دستگاهی گفته می شود كه در اثر تغییر كمیت الكتریكی مانند ولت و جریان و یا كمیت فیزیكی مثل درجه حرارت و حركت روغن (در رله بوخهولس) تحریك شده و باعث به كار افتادن دستگاههای دیگر و نهایتاً قطع مدار به وسیله كلید قدرت (در سیستم تولید و انتقال و توزیع) یا دژنكتور می گردد.

ادامه خواندن “كار رله چیست؟ – ویبره”

اتصالات ترانسفورماتورها – ویبره

اتصالات ترانسفورماتورها – الکترونیک

اتصالات ترانسفورماتورها
اصولاً در ترانسفورماتورها بین ولتاژ اولیه و ثانویه ، اختلاف فازی حاصل می شود که مقدار آن ، بستگی به طریقه اتصال بین سیم پیچ های مختلف داخل ترانسفورماتور دارد . پس ابتدا باید نحوه اتصالات سیم پیچ های اولیه و ثانویه را مشخص نمود . برای مشخص نمودن اتصالات سیم پیچ های ترانسفورماتور از حروف اختصاری استفاده می شود . به این ترتیب که اتصال ستاره با Y ، اتصال مثلث با D و اتصال زیگزاگ را با Z نشان می دهند .

ادامه خواندن “اتصالات ترانسفورماتورها – ویبره”

صرفه جویی انرژی درلامپ های کم مصرف – ویبره

صرفه جویی انرژی درلامپ های کم مصرف – الکترونیک

صرفه جویی انرژی درلامپ های کم مصرف
لامپ ها می توانند نمونه ساده ای از یک راهکار ساده برای صرفه جویی در مصرف انرژی باشند، ولی متاسفانه اغلب نادیده انگاشته می شوند. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است اگر در آمریکا هر خانه تنها یک لامپ معمولی را با یک لامپ کم مصرف عوض کند، این کشور می تواند سالانه ۶۰۰ میلیون دلار در کل هزینه انرژی خود صرفه جویی و این هزینه را صرف روشنایی ۳ میلیون خانه در سال کرد.

ادامه خواندن “صرفه جویی انرژی درلامپ های کم مصرف – ویبره”

چگونه ترانزیستور را تست کنیم ؟ – ویبره

چگونه ترانزیستور را تست کنیم ؟ – الکترونیک

چگونه ترانزیستور را تست کنیم ؟
ابتدا یک ترانزیستور سالم را بررسی می کنیم:

یک ترانزیستور یا مثبت (pnp) و یا منفی (npn) می باشد .

ادامه خواندن “چگونه ترانزیستور را تست کنیم ؟ – ویبره”

نیمه‌رسانا‌ها – ویبره

نیمه‌رسانا‌ها – الکترونیک

نیمه‌رسانا‌ها
نمیه رساناها (Semi-Conductors) در زندگی ما و بهتر بگوییم در قدم گذاردن بشر به عصر دیجیتال و فیزیك و الكترونیك نوین؛ نقش تاریخی ایفا كرده‌اند.

ادامه خواندن “نیمه‌رسانا‌ها – ویبره”

ترانزیستورهای مسطح و نشت جریان – ویبره

ترانزیستورهای مسطح و نشت جریان – الکترونیک

ترانزیستورهای مسطح و نشت جریان
پیش از آن‌كه به سراغ بررسی جنبه‌های طراحی ترانزیستور جدید سه بعدی برویم، اجازه بدهید ابتدا به نحوه كار ترانزیستورهای سنتی نگاهی بیاندازیم.

ادامه خواندن “ترانزیستورهای مسطح و نشت جریان – ویبره”

آشنایی با بازرسی جوش – ویبره

آشنایی با بازرسی جوش – الکترونیک

آشنایی با بازرسی جوش
سازه های جوش داده شده نظیر سایر قطعات مهندسی به بازرسی در مراحل مختلف وساخت و همینطور در خاتمه ساخت نیاز دارند . بازرسی جوش می تواند از انجام كار طبق دستورالعمل های توافق شده، به كارفرما اطمینان دهد.

ادامه خواندن “آشنایی با بازرسی جوش – ویبره”