نقش آگاهی و آگاه سازی در مصرف بهینه انرژی – ویبره

نقش آگاهی و آگاه سازی در مصرف بهینه انرژی – صنایع

نقش آگاهی و آگاه سازی در مصرف بهینه انرژی
آگاهی به عنوان یک مفهوم جامع تر نسبت به آموزش، علاوه بر دانش و مهارت، بینش افراد را هم شامل می شود با توجه به معنای آگاهی، افراد قبل از پذیرش هر عامل یا نقشی، باید بینشی مثبت نسبت به آن داشته باشند

از آنجا که ارتباط آموزش و آگاه سازی عموم مردم جامعه خصوصا کودکان و زنان با مشارکت فعال آنان در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی بسیار مهم و ضروری است لذا بسیاری از مشکلات در فرهنگ مصرف ناشی از عدم آگاهی و آموزش مناسب مردم جامعه خصوصا آینده سازان فردا و مدیران خانه هاست. چرا که آگاهی از جمله ابزاری است که به وسیله آن می توان زمینه مشارکت اقشار مختلف جامعه را در تصمیم گیری برای حال و آینده فراهم نمود.

نقش آگاهی و آگاه سازی در مصرف بهینه انرژی

● نقش آموزش در جامعه

انسان ها به مهارت های جدید نیاز دارند و باید پیوسته یاد بگیرند تا بتوانند متناسب با نیاز زمانه خود عمل کنند. انسان ها باید فرصت برای یادگیری داشته باشند تا بتوانند مشارکت کنندگان واقعی در اهداف مورد نظر جامعه خویش باشند. با دادن اطلاعات بیشتر به افراد جامعه آنها در خود این نیاز را حس می کنند که در اهداف مورد نظر بیشتر بدانند و بهتر عمل کنند. بنابراین به جرائت می توان گفت مقوله آموزش از عمده عواملی است که تاثیر فزاینده ای در ارتقای بهره وری دارد.

آموزش می تواند سبب تغییر شخصیت افراد جامعه و جایگزینی معیارها و خصوصیات مثبت در فرد شود. با آموزش افراد تربیت خواهند شد چرا که تربیت به آموزش سازمان یافته و پیوسته ای که به انتقال مجموعه ای از دانش ها، مهارت ها و هنجارها که برای کلیه فعالیت های زندگی ارزشمند است گفته می شود به نحوی که فرد آموزش دیده یا به عبارتی تربیت شده نه تنها با محیط وفق یابد بلکه بتواند در آن محیط دخل و تصرف کند و در نتیجه سبب رشد دائمی خود و اجتماع خویش گردد.

لذا فنون و راهبردهای بهره وری باید توسط نیروی انسانی آموزش دیده به کار گرفته شود تا جامعه را به سمت توسعه رهنمون سازد. عموما آموزش به عنوان ابزاری موثر در جهت توسعه کیفی نیروهای انسانی به شمار آمده و توسعه بهره وری به عنوان یک فرهنگ پایدار بر آموزش تکیه دارد.

امروزه گزینش یک استراتژی علمی و عملی در راستای اهداف جامعه تنها با پایه گذاری و اجرای یک برنامه ریزی جامع آموزشی و بنیان یک نظام علمی آموزشی در سطوح مختلف جامعه، بخش ها و سازمان های ذیربط واقعیت خواهد یافت.

برنامه ریزی منابع انسانی لازم است همراه با رشد سایر بخش های جامعه و تحول تکنولوژی در تمامی زمینه ها انجام پذیرد، بر محیط و مخاطب اثر گذاشته و از آنها اثر پذیرد. اما نکته ای که در برنامه های آموزشی حائز اهمیت است تجزیه و تحلیل هزینه و منفعت برنامه های آموزشی است که اگر برنامه های آموزشی مبتنی بر تجزیه و تحلیل پایه ریزی گردد و بر پایه آن منافع و هزینه های آن پیش بینی شود قطعا دارای اثربخشی بالایی خواهد بود

● نقش اطلاعات در موضوع هدف

اطلاعات نیز عامل کلیدی و بسیار تاثیرگذار بر رفتار مصرفی اقشار جامعه است. اطلاعات می تواند با ایجاد تغییر نگرش در افراد رفتار مصرفی آنان را تحت تاثیر قرار دهد به عبارتی اطلاعات می تواند به طور غیرمستقیم بر رفتار بهینه مصرف انرژی تاثیر گذارد. (کاتازوف ۱۹۸۷) اما قبل از ارائه اطلاعات و تغییر نگرش در افراد لازم است چهار اتفاق روانشناختی روی دهد:

۱) پیام اطلاعاتی باید چنان جذاب باشد که توجه مخاطبان را جلب و حفظ کند.

پژوهش های انجام شده دراین زمینه اعلام می کند: مردم مجذوب اطلاعات (شفافی) خواهند شد که از عینیت و ویژگی بالایی برخوردار باشد. ارائه اطلاعات باید به گونه ای باشد که مخاطبان بتوانند مستقیما با آن ارتباط برقرار کنند و همچنین بتواند سرعت تغییر ادراک مصرفی آنها را افزایش دهد.

۲) آنکه مردم باید اطلاعات را درک کنند. بنابراین اطلاعات باید کامل و دقیق باشد، چنین اطلاعاتی رفتار و تلاش های صرفه جویانه مردم را افزایش می دهد.

۳) آنکه مخاطبان باید به نحو مطلوبی اطلاعات را مورد ارزشیابی قرار دهند. پژوهش ها نشان می دهد کارآمدی اطلاعات وابستگی مستقیم به صحت و اعتبار اطلاع دهنده آن دارد.

۴) آنکه اطلاعات باید به گونه ای باشد که قبل از آنکه مخاطب از سحر اطلاعات بیرون آید، آن را به یاد بسپارد.

اطلاعاتی که روشن، عینی و مشخص هستند بهتر در یاد مخاطبان می ماند.

● نقش یادگیری و شرایط آن

از طریق یادگیری، فرد با محیط خود آشنا می شود در مقابل محیط مقاومت می کند، محیط را تغییر می دهد و برای تامین احتیاجات خود از آن استفاده می کند. گاهی تحت تاثیر آن قرار می گیرد و زمانی خویشتن را با آن منطبق و سازگار می سازد در واقع یادگیری فرایندی است که به وسیله آن رفتار موجود زنده در اثر تجربه و آموزش تغییر می کند. آموزش یادگیری، کلیه فعالیت های هدفمند مربی برای ایجاد یادگیری و کسب بینش های جدید در یادگیرنده (که به صورت یک کنش متقابل بین او یک یا چند یاد گیرنده جریان می یابد) را شامل می شود.

از نظر جیمز براون فعالیت هایی هدفمند است که برای یادگیری صورت گیرد.

این فعالیت ها می توانند رو در رو باشند و یا به صورت غیرمستقیم مخاطب را تحت تاثیر قرار داده و به تغییر رفتار در او منجر شوند.
 
 
روزنامه رسالت

نقش آگاهی و آگاه سازی در مصرف بهینه انرژی – Vibre.ir – صنایع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *