تایرهای بدون هوا و بدون پنچری – ویبره

تایرهای بدون هوا و بدون پنچری – مکانیک

تایرهای بدون هوا و بدون پنچری
پنچرگیری هیچگاه فرآیند جالب و خوشایندی نبوده است. حال تصور کنید در منطقه جنگی خودرویی دچار پنچری شود. بی شک در چنین شرایطی پنچرگیری سخت تر از هر زمان دیگری خواهد بود.

ادامه خواندن “تایرهای بدون هوا و بدون پنچری – ویبره”

انواع مکانیک – ویبره

انواع مکانیک – مکانیک

انواع مکانیک
مکانیک کلاسیک یکی از قدیمیترین و آشناترین شاخه‌های فیزیک است. این شاخه با اجسام در حال سکون و حرکت ، و شرایط سکون و حرکت آنها تحت تاثیر نیروهای داخلی و خارجی ، سرو‌ کار دارد. قوانین مکانیک به تمام گستره اجسام ، اعم از میکروسکوپی یا ماکروسکوپی، از قبیل الکترونها در اتمها و سیارات در فضا یا حتی به کهکشانها در بخش‌های دور دست جهان اعمال می‌شود.

ادامه خواندن “انواع مکانیک – ویبره”

پرش صوتی در مکانیک – ویبره

پرش صوتی در مکانیک – مکانیک

پرش صوتی در مکانیک

بازتابش ، شکست و پراش فیزیک امواج صوتی عینا مانند بازتاب ، شکست و پراش نور صورت میگیرد. زیرا آثار امواج نوری از بسیاری جهات شباهت به آثار امواج صوتی دارند و تنها فرق موجود این است

ادامه خواندن “پرش صوتی در مکانیک – ویبره”

ماهی چگونه حرکت می‌کند؟ – ویبره

ماهی چگونه حرکت می‌کند؟ – مکانیک

ماهی چگونه حرکت می‌کند؟
بیشتر جانداران این توانایی را دارند که انواع مانورهای حرکتی را انجام دهند و همچنین می‌توانند بخشی و یا همه بدن خود را در وضعیت خاص تعادلی نگهدارند. حرکت و تعادل جانداران یک مسئله مهم مکانیکی است.

ادامه خواندن “ماهی چگونه حرکت می‌کند؟ – ویبره”

فناوری برتر در زمینه ایمنی خودرو – ویبره

فناوری برتر در زمینه ایمنی خودرو – مکانیک

فناوری برتر در زمینه ایمنی خودرو
این مسئله به عنوان واقعیتی عمومی پذیرفته شده است که انسان در حال حاضر طول عمر بیشتری نسبت به گذشته دارد. دلیل این وضعیت، تنها محافظت بیشتر در مقابل خورشید و یا پیشرفت قابل توجه علم پزشکی نیست.

ادامه خواندن “فناوری برتر در زمینه ایمنی خودرو – ویبره”

نحوه عملکرد سیستم جرقه زنی خودرو – ویبره

نحوه عملکرد سیستم جرقه زنی خودرو – مکانیک

نحوه عملکرد سیستم جرقه زنی خودرو
موتورهای احتراق داخلی ماشین هایی شگفت انگیزی هستند که در طی بیش از ۱۰۰ سال تکامل یافته اند . این تکامل توسط سازندگان خودرو برای افزایش بازده و کاهش آلودگی با گذشت هر سال ادامه یافت . در نتیجه به طور باور نکردنی و شگفت انگیز کامل شد و به دستگاه قابل اعتمادی تبدیل شد .

ادامه خواندن “نحوه عملکرد سیستم جرقه زنی خودرو – ویبره”

چرخ دنده چیست – ویبره

چرخ دنده چیست – مکانیک

چرخ دنده چیست
چرخدنده ها چگونه کار می کنند؟چرخدنده ها در بسیاری از وسایل مکانِیکی استفاده می شوند.آنها کارهای متفاوت بسیاری انجام می دهند ولی مهمترین آن کاهش دنده در تجهیزات موتوری است.این نقشی کلیدی است زیرا اغلب یک موتور کوچک چرخان با سرعت زیاد می تواند قدرت کافی برای وسیله را تولید کند ولی گشتاور کافی را نمی‌تواند

ادامه خواندن “چرخ دنده چیست – ویبره”

مکانیک مصالح چیست – ویبره

مکانیک مصالح چیست – مکانیک

مکانیک مصالح چیست
مباحث مرتبط با مکانیک جامدات (mechanics of solid)یا مکانیک مصالح mechanics of material)) که در ایران اغلب با نام مقاومت مصالح(strength of material) از آن یاد می شود شاخه ای از علم مکانیک است که با استفاده از روشهای تحلیلی به بررسی و تعیین مقاومت (strength) و صلبیت(rigidity) و نیز پایداری ارتجاعی(elastic stability) اعضای باربر می پردازد.

ادامه خواندن “مکانیک مصالح چیست – ویبره”

انتقال قدرت دستی در خودرو – ویبره

انتقال قدرت دستی در خودرو – مکانیک

انتقال قدرت دستی در خودرو
انتقال قدرت دستی چگونه کار می کند؟چه ارتباطی بین حرکت H مانند دنده و چرخ دنده های درون جعبه دنده وجود دارد؟ وقتی دنده را عوض می کنید چه چیزی درون جعبه دنده جا به جا می شود؟

ادامه خواندن “انتقال قدرت دستی در خودرو – ویبره”

تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست – ویبره

تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست – مکانیک

تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست
در حقیقت بزرگ‌ترین مانع بر سر پیاده‌سازی و استفاده از انرژی خورشید این است که تابش خورشید بر روی زمین دائمی نیست. بنابراین در روزهای ابری و شب‌ها نیاز به وجود سیستم‌های پشتیبان است تا سامانه‌های تولید برق یا گرمای خورشیدی قادر به ادامه فعالیت خود باشند.

ادامه خواندن “تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست – ویبره”

موتور دیزلی – ویبره

موتور دیزلی – مکانیک

موتور دیزلی
موتور های دیزل چگونه کار می کنند؟رودولف دیزل ایده موتور های دیزل را توسعه داد و در سال ۱۸۹۲ حق ثبت اختراع آلمان را بدست آورد . هدف او بوجود آوردن موتوری با بازده بالا بوده است . موتور های بنزینی در سال ۱۸۷۶ اختراع شد ، که خصوصاً در آن موقع بازده بالایی نداشتند .

ادامه خواندن “موتور دیزلی – ویبره”

سیستم تعلیق در خودرو – ویبره

سیستم تعلیق در خودرو – مکانیک

سیستم تعلیق در خودرو
امروزه راحتی سرنشینان مهم ترین هدف سازندگان خودرو است.یکی از مهم ترین عوامل راحتی سرنشینان جلوگیری از انتقال ارتعاشات حاصل از محیط خارج به سرنشینان است. این ارتعاشات میتواند ناشی از عوامل متعددی مانند ترمز کردن ،حرکت در پیچ و ناهمواریهای جاده و …. باشد.

ادامه خواندن “سیستم تعلیق در خودرو – ویبره”

موتورهای استرلینگ – ویبره

موتورهای استرلینگ – مکانیک

موتورهای استرلینگ
موتور استرلینگ موتورهای گرما- کاری هستند که حرارت را تبدیل به جنبش می کنند و نسبت به موتور بنزینی و دیزلی کارآیی بیشتری دارند. امروزه چنین موتورهایی برای موردهای خاص استفاده می کنند مثل زیر دریایی یا قایق خصوصی.

ادامه خواندن “موتورهای استرلینگ – ویبره”

CVT چیست – ویبره

CVT چیست – مکانیک

CVT چیست
CVTچگونه کار می کند؟بعضی ها معتقدند نمی توان به یک سگ پیر حرکات جدید یاد داد،اما انتقال قدرت پیوسته ( CVT) که لئوناردو داوینچی ٥٠٠ سال پیش اندیشه اش را در سر داشت و در حال حاضر جای انتقال قدرت اتوماتیک را در بعضی خودروها گرفته،یک سگ پیر است که قطعا چیز جدیدی یادگرفته است !

ادامه خواندن “CVT چیست – ویبره”

جوشکاری زیر آب – ویبره

جوشکاری زیر آب – مکانیک

جوشکاری زیر آب
بیش از یک صد سال است که قوس الکتریکی در جهان شناخته شده و بکار گرفته می شود . اما اولین جوشکاری زیر آب توسط نیروی دریایی بریتانیا انجام شد . در آن زمان یک کارخانه کشتی سازی برای آب بند کردن نشتی های موجود در پرچ های زیر کشتی که در آب واقع شده بود از جوشکاری زیر آبی بهره گرفت .

ادامه خواندن “جوشکاری زیر آب – ویبره”