چرخ دنده چیست – ویبره

چرخ دنده چیست – مکانیک

چرخ دنده چیست
چرخدنده ها چگونه کار می کنند؟چرخدنده ها در بسیاری از وسایل مکانِیکی استفاده می شوند.آنها کارهای متفاوت بسیاری انجام می دهند ولی مهمترین آن کاهش دنده در تجهیزات موتوری است.این نقشی کلیدی است زیرا اغلب یک موتور کوچک چرخان با سرعت زیاد می تواند قدرت کافی برای وسیله را تولید کند ولی گشتاور کافی را نمی‌تواند

ادامه خواندن “چرخ دنده چیست – ویبره”

مکانیک مصالح چیست – ویبره

مکانیک مصالح چیست – مکانیک

مکانیک مصالح چیست
مباحث مرتبط با مکانیک جامدات (mechanics of solid)یا مکانیک مصالح mechanics of material)) که در ایران اغلب با نام مقاومت مصالح(strength of material) از آن یاد می شود شاخه ای از علم مکانیک است که با استفاده از روشهای تحلیلی به بررسی و تعیین مقاومت (strength) و صلبیت(rigidity) و نیز پایداری ارتجاعی(elastic stability) اعضای باربر می پردازد.

ادامه خواندن “مکانیک مصالح چیست – ویبره”

انتقال قدرت دستی در خودرو – ویبره

انتقال قدرت دستی در خودرو – مکانیک

انتقال قدرت دستی در خودرو
انتقال قدرت دستی چگونه کار می کند؟چه ارتباطی بین حرکت H مانند دنده و چرخ دنده های درون جعبه دنده وجود دارد؟ وقتی دنده را عوض می کنید چه چیزی درون جعبه دنده جا به جا می شود؟

ادامه خواندن “انتقال قدرت دستی در خودرو – ویبره”

تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست – ویبره

تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست – مکانیک

تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست
در حقیقت بزرگ‌ترین مانع بر سر پیاده‌سازی و استفاده از انرژی خورشید این است که تابش خورشید بر روی زمین دائمی نیست. بنابراین در روزهای ابری و شب‌ها نیاز به وجود سیستم‌های پشتیبان است تا سامانه‌های تولید برق یا گرمای خورشیدی قادر به ادامه فعالیت خود باشند.

ادامه خواندن “تولید انرژی‌ از خورشیدی‌ که نیست – ویبره”

موتور دیزلی – ویبره

موتور دیزلی – مکانیک

موتور دیزلی
موتور های دیزل چگونه کار می کنند؟رودولف دیزل ایده موتور های دیزل را توسعه داد و در سال ۱۸۹۲ حق ثبت اختراع آلمان را بدست آورد . هدف او بوجود آوردن موتوری با بازده بالا بوده است . موتور های بنزینی در سال ۱۸۷۶ اختراع شد ، که خصوصاً در آن موقع بازده بالایی نداشتند .

ادامه خواندن “موتور دیزلی – ویبره”

سیستم تعلیق در خودرو – ویبره

سیستم تعلیق در خودرو – مکانیک

سیستم تعلیق در خودرو
امروزه راحتی سرنشینان مهم ترین هدف سازندگان خودرو است.یکی از مهم ترین عوامل راحتی سرنشینان جلوگیری از انتقال ارتعاشات حاصل از محیط خارج به سرنشینان است. این ارتعاشات میتواند ناشی از عوامل متعددی مانند ترمز کردن ،حرکت در پیچ و ناهمواریهای جاده و …. باشد.

ادامه خواندن “سیستم تعلیق در خودرو – ویبره”

موتورهای استرلینگ – ویبره

موتورهای استرلینگ – مکانیک

موتورهای استرلینگ
موتور استرلینگ موتورهای گرما- کاری هستند که حرارت را تبدیل به جنبش می کنند و نسبت به موتور بنزینی و دیزلی کارآیی بیشتری دارند. امروزه چنین موتورهایی برای موردهای خاص استفاده می کنند مثل زیر دریایی یا قایق خصوصی.

ادامه خواندن “موتورهای استرلینگ – ویبره”

CVT چیست – ویبره

CVT چیست – مکانیک

CVT چیست
CVTچگونه کار می کند؟بعضی ها معتقدند نمی توان به یک سگ پیر حرکات جدید یاد داد،اما انتقال قدرت پیوسته ( CVT) که لئوناردو داوینچی ٥٠٠ سال پیش اندیشه اش را در سر داشت و در حال حاضر جای انتقال قدرت اتوماتیک را در بعضی خودروها گرفته،یک سگ پیر است که قطعا چیز جدیدی یادگرفته است !

ادامه خواندن “CVT چیست – ویبره”

جوشکاری زیر آب – ویبره

جوشکاری زیر آب – مکانیک

جوشکاری زیر آب
بیش از یک صد سال است که قوس الکتریکی در جهان شناخته شده و بکار گرفته می شود . اما اولین جوشکاری زیر آب توسط نیروی دریایی بریتانیا انجام شد . در آن زمان یک کارخانه کشتی سازی برای آب بند کردن نشتی های موجود در پرچ های زیر کشتی که در آب واقع شده بود از جوشکاری زیر آبی بهره گرفت .

ادامه خواندن “جوشکاری زیر آب – ویبره”

صوت چیست – ویبره

صوت چیست – مکانیک

صوت چیست
برای تولید و انتشار امواج آکوستیکی ، ارتعاشهای مختلفی وجود دارند. ارتعاشهایی را که سبب تولید و انتقال موجهای صوتی می‌شوند، بر حسب حدود فرکانس‌شان طبقه بندی می‌کنند. ارتعاشهای صوتی که در ایجاد صدا موثرند، و با گوش شنیده می‌شوند، دارای فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز است.

ادامه خواندن “صوت چیست – ویبره”

رادیاتور و انتقال حرارت موتور – ویبره

رادیاتور و انتقال حرارت موتور – مکانیک

رادیاتور و انتقال حرارت موتور
نقش رادیاتور در پروسه انتقال حرارت موتوربر اثر احتراق در موتورهای احتراق داخلی گرمای زیادی تولید می‌شود که حتی می‌تواند فلزات مجموعه سیلندر و پیستون را ذوب کند .
سیستم خنک­کاری به­منظور پیشگیری از بالا رفتن دمای موتور به­کار می‌رود. این سیستم برای مراقبت در برابر عملکرد مؤثر در تمام سرعت‌های موتور و کنترل شرایط مختلف مورد استفاده است..

ادامه خواندن “رادیاتور و انتقال حرارت موتور – ویبره”

نکاتی مهم برای نگهداری خودرو – ویبره

نکاتی مهم برای نگهداری خودرو – مکانیک

نکاتی مهم برای نگهداری خودرو
یا به فکر تعمیر و نگهداری اتومبیل خود نیز افتاده اید؟
تابستان رسیده است و شاید شما نیز چمدان خود را بسته اید و آماده سفر با اتومبیل شخصی خود هستید. اما آیا به فکر تعمیر و نگهداری اتومبیل خود نیز افتاده اید؟

ادامه خواندن “نکاتی مهم برای نگهداری خودرو – ویبره”

زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک – ویبره

زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک – مکانیک

زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک
مقدمه
هنگامیکه اروپا در ظلمت جهل و بی خبری بسر می برد، دانشمندان اسلامی و در راس آنان اندیشمندان ایرانی اندوخته های علمی یونانیان را جمع آوری و حراست کردند و با دانش و اندیشه های ایرانیان باستان درآمیختند.

ادامه خواندن “زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک – ویبره”

ترمز و نحوه عملکرد آن – ویبره

ترمز و نحوه عملکرد آن – مکانیک

ترمز و نحوه عملکرد آن
ترمزها چگونه کار می کنند؟همگی می دانیم که فشردن پدال ترمز ماشین،سرعت را می کاهد.اما چگونه؟چگونه ماشین نیروی پای شما را به چرخ ها منتقل میکند؟چگونه نیروی شما را چند برابر می کند تا برای متوقف کردن جسمی به بزرگی یک ماشین کافی باشد؟

ادامه خواندن “ترمز و نحوه عملکرد آن – ویبره”