آیرودینامیک پرواز – ویبره

آیرودینامیک پرواز – مکانیک

آیرودینامیک پرواز
تاریخچه
برادران رایت توانستند با استفاده از نبوغ و خلاقیت خود در دهم دسامبر ۱۹۰۳ که آرزوی دیرینه بشر را که پرواز بود تحقیق بخشند و از زمانی که اسحاق نیوتن فیزیکدان انگلیسی ، نیروی جاذبه را کشف کرد، فکر پرواز و غلبه بر نیروی جاذبه در انسان شدت بیشتری یافت.

ادامه خواندن “آیرودینامیک پرواز – ویبره”

آنالیز روغن – ویبره

آنالیز روغن – مکانیک

آنالیز روغن
درباره آنالیز روغن بیشتر بدانیم (Oil Analysis)در دنیای شکسته شدن هر روزه قیمت ها، رقابت جهانی در بازار همواره سخت تر و فشرده تر میگردد . در این میان شاید هیچ واحدی نقشی حساس تر از بخش نگهداری و تعمیرات در افزایش و یا کاهش سودآوری یک موسسه تولیدی نداشته باشد.

ادامه خواندن “آنالیز روغن – ویبره”

دیوار صوتی چیست – ویبره

دیوار صوتی چیست – مکانیک

دیوار صوتی چیست
در اعصار آغازین دوران هوانوردی ابتدایی، هواپیما ها بیشتر با سرعت های بسیار پایین نسبت به هواپیما های امروزی پرواز می کردند که حتی به بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت نمی رسید؛ در حالی که چنین سرعتی، سرعت مطلوب برای تیک آف یا برخاست یک هواپیمای جنگنده امروزی است و رسیدن به چنین سرعتی، ابداً مستلزم تلاش بسیار و فشار آوردن بیش از حد به موتور نمی باشد.

ادامه خواندن “دیوار صوتی چیست – ویبره”

مفاهیم مکانیک نیوتنی – ویبره

مفاهیم مکانیک نیوتنی – مکانیک

مفاهیم مکانیک نیوتنی
آخرین فردی که اندیشه هایش بر نیوتن و فرمول بندی مکانیک کلاسیک تاثیر عمیق داشت، دکارت بود. با این وجود نظرات تمام کارهای دکارت در زمینه فیزیک حالت توصیفی داشت. اما همین مسائل توصیفی نیز به شدت با فیزیک ارسطویی در تضاد بود.

ادامه خواندن “مفاهیم مکانیک نیوتنی – ویبره”

علل خرابی یاتاقان – ویبره

علل خرابی یاتاقان – مکانیک

علل خرابی یاتاقان
عمریک یاتاقان غلتشی به کل تعداد سیکل های تنش و بار هایی که به اجزای غلتشی وغلتک های یاتاقان وارد می شود بستگی دارد.روش استاندارد شده محاسبه تنش های دینامیکی یاتافان بر پایه ویژگی خستگی مواد تشکیل دهنده یاتاقان که با عث خرابی در یاتا قان میشود،می باشد.

ادامه خواندن “علل خرابی یاتاقان – ویبره”

خودروی ایمن که میگن همینه! – ویبره

خودروی ایمن که میگن همینه! – مکانیک

خودروی ایمن که میگن همینه!
آیا هیچ یک از ما به ایمنی خود سفر هم می اندیشیم؟ آیا به سلامت فردی که رانندگی را برعهده خواهد داشت، اهمیت می دهیم؟ آیا با اصول ایمنی یک وسیله نقلیه خوب و مناسب آشنا هستیم؟ شاید واقعا لازم باشد در این میان بیشتر بدانیم و بتوانیم خصوصیات یک خودروی ایمن را تشخیص دهیم….

ادامه خواندن “خودروی ایمن که میگن همینه! – ویبره”

مشخصات فنی ریو – ویبره

مشخصات فنی ریو – مکانیک

مشخصات فنی ریو
رقبای مدل جدید ریو (RIO) هیوندای Accent، اشکودا فابیا، فولکس واگن پولو، تویوتا یاریس، فیات پانتو و البته رنو ۹۰L هستند. در ساختار طراحی این مدل ملاحظاتی از قبیل توسعه مهندسی در (NVH) دیده شده است یعنی کاهش سر و صداهای اضافی، کاهش ارتعاشات و افزایش ایمنی. مدل جدید دارای بدنه‏ای به مراتب محکم‏تر از گونه‏های قدیمی‏تر آن یعنی مدل‏های قبل از سال ۲۰۰۲ است.

ادامه خواندن “مشخصات فنی ریو – ویبره”

تایمینگ متغیر سوپاپ – ویبره

تایمینگ متغیر سوپاپ – مکانیک

تایمینگ متغیر سوپاپ
اکثر علاقمندان به اتومبیل و صنایع خودروسازی با واژه VVT-i که روی بدنه انواع تویوتا های جدید، سیستم Vanos موتورهای ب ام و و سیستم V-Tec هوندا تا حدودی آشنا هستند و بعضا جویای مفهوم آن شده اند.

ادامه خواندن “تایمینگ متغیر سوپاپ – ویبره”

مدت و زمان در مکانیک – ویبره

مدت و زمان در مکانیک – مکانیک

مدت و زمان در مکانیک
تصور زمان با تصور حرکت ارتباط دارد . ولی ما باید تمایزی میان زمان و مدت قائل شویم . مدت حالتی از شیء به لحاظ دوام وجود آن اعتبار میشود . ولی زمان که به عنوان مقدار حرکت وصف میشود از مدت به معنای عام متمایز است .

ادامه خواندن “مدت و زمان در مکانیک – ویبره”

Ecu را بشناسیم – ویبره

Ecu را بشناسیم – مکانیک

Ecu را بشناسیم
ECU مخفف Electronic Control Unit یا واحد کنترل الکترونیک می باشد و نقش هدایت و کنترل یک خودروی انژکتوری را بر عهده دارد. همانطور که می دانید خودروهای انژکتوری بدلیل عملکرد بهتر و توانایی پاس کردن استانداردهای آلودگی، بطور کامل در تمام دنیا جایگزین خودروهای کاربراتوری شده اند و مغز این سیستم ECU می باشد.

ادامه خواندن “Ecu را بشناسیم – ویبره”

مکانیک نیوتنی – ویبره

مکانیک نیوتنی – مکانیک

مکانیک نیوتنی
۵-۵ قانون اول نیوتن

هر گاه به جسمی نیرویی وارد نشود و یا برایند صفر گردد اگر جسم ساکن باشد ساکن می ماند اگر با سرعت ثابت در حال حرکت باشد با همان سرغت به حرکتش ادامه می دهد

ادامه خواندن “مکانیک نیوتنی – ویبره”

Cvt چگونه کار می کند؟ – ویبره

Cvt چگونه کار می کند؟ – مکانیک

Cvt چگونه کار می کند؟
بعضی ها معتقدند نمی توان به یک سگ پیر حرکات جدید یاد داد،اما انتقال قدرت پیوسته ( CVT) که لئوناردو داوینچی ٥٠٠ سال پیش اندیشه اش را در سر داشت و در حال حاضر جای انتقال قدرت اتوماتیک را در بعضی خودروها گرفته،یک سگ پیر است که قطعا چیز جدیدی یادگرفته است!

ادامه خواندن “Cvt چگونه کار می کند؟ – ویبره”

تایرهای بدون هوا و بدون پنچری – ویبره

تایرهای بدون هوا و بدون پنچری – مکانیک

تایرهای بدون هوا و بدون پنچری
پنچرگیری هیچگاه فرآیند جالب و خوشایندی نبوده است. حال تصور کنید در منطقه جنگی خودرویی دچار پنچری شود. بی شک در چنین شرایطی پنچرگیری سخت تر از هر زمان دیگری خواهد بود.

ادامه خواندن “تایرهای بدون هوا و بدون پنچری – ویبره”

انواع مکانیک – ویبره

انواع مکانیک – مکانیک

انواع مکانیک
مکانیک کلاسیک یکی از قدیمیترین و آشناترین شاخه‌های فیزیک است. این شاخه با اجسام در حال سکون و حرکت ، و شرایط سکون و حرکت آنها تحت تاثیر نیروهای داخلی و خارجی ، سرو‌ کار دارد. قوانین مکانیک به تمام گستره اجسام ، اعم از میکروسکوپی یا ماکروسکوپی، از قبیل الکترونها در اتمها و سیارات در فضا یا حتی به کهکشانها در بخش‌های دور دست جهان اعمال می‌شود.

ادامه خواندن “انواع مکانیک – ویبره”

پرش صوتی در مکانیک – ویبره

پرش صوتی در مکانیک – مکانیک

پرش صوتی در مکانیک

بازتابش ، شکست و پراش فیزیک امواج صوتی عینا مانند بازتاب ، شکست و پراش نور صورت میگیرد. زیرا آثار امواج نوری از بسیاری جهات شباهت به آثار امواج صوتی دارند و تنها فرق موجود این است

ادامه خواندن “پرش صوتی در مکانیک – ویبره”