نکاتی مهم برای نگهداری خودرو – ویبره

نکاتی مهم برای نگهداری خودرو – مکانیک

نکاتی مهم برای نگهداری خودرو
یا به فکر تعمیر و نگهداری اتومبیل خود نیز افتاده اید؟
تابستان رسیده است و شاید شما نیز چمدان خود را بسته اید و آماده سفر با اتومبیل شخصی خود هستید. اما آیا به فکر تعمیر و نگهداری اتومبیل خود نیز افتاده اید؟

ادامه خواندن “نکاتی مهم برای نگهداری خودرو – ویبره”

زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک – ویبره

زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک – مکانیک

زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک
مقدمه
هنگامیکه اروپا در ظلمت جهل و بی خبری بسر می برد، دانشمندان اسلامی و در راس آنان اندیشمندان ایرانی اندوخته های علمی یونانیان را جمع آوری و حراست کردند و با دانش و اندیشه های ایرانیان باستان درآمیختند.

ادامه خواندن “زمینه پیدایش فیزیک کلاسیک – ویبره”

ترمز و نحوه عملکرد آن – ویبره

ترمز و نحوه عملکرد آن – مکانیک

ترمز و نحوه عملکرد آن
ترمزها چگونه کار می کنند؟همگی می دانیم که فشردن پدال ترمز ماشین،سرعت را می کاهد.اما چگونه؟چگونه ماشین نیروی پای شما را به چرخ ها منتقل میکند؟چگونه نیروی شما را چند برابر می کند تا برای متوقف کردن جسمی به بزرگی یک ماشین کافی باشد؟

ادامه خواندن “ترمز و نحوه عملکرد آن – ویبره”

چند کلاچ در یک خودرو! – ویبره

چند کلاچ در یک خودرو! – مکانیک

چند کلاچ در یک خودرو!
در خودروهای مجهز به دنده های دستی، وظیفه اتصال و قطع کردن رابطه میان موتور و چرخ ها بر عهده سیستم کلاچ خودرو است.

ادامه خواندن “چند کلاچ در یک خودرو! – ویبره”

آکوستیک چیست – ویبره

آکوستیک چیست – مکانیک

آکوستیک چیست
کسی که از مباحث علم فیزیک اطلاع داشته باشد، می‌داند که موضوع ارتعاش و موج در اغلب مباحث فیزیک و مکانیک یا بطور مستقیم وارد است یا وسیله و ابزاری برای استدلال و فهم موضوعات دیگر است. اگر گفته شود که: بدون اطلاع از خواص ارتعاشات تحصیل علم فیزیک و مکانیک کلاسیک غیر ممکن است شاید سخنی به اغراق گفته نشده است.

ادامه خواندن “آکوستیک چیست – ویبره”

آیرودینامیک پرواز – ویبره

آیرودینامیک پرواز – مکانیک

آیرودینامیک پرواز
تاریخچه
برادران رایت توانستند با استفاده از نبوغ و خلاقیت خود در دهم دسامبر ۱۹۰۳ که آرزوی دیرینه بشر را که پرواز بود تحقیق بخشند و از زمانی که اسحاق نیوتن فیزیکدان انگلیسی ، نیروی جاذبه را کشف کرد، فکر پرواز و غلبه بر نیروی جاذبه در انسان شدت بیشتری یافت.

ادامه خواندن “آیرودینامیک پرواز – ویبره”

آنالیز روغن – ویبره

آنالیز روغن – مکانیک

آنالیز روغن
درباره آنالیز روغن بیشتر بدانیم (Oil Analysis)در دنیای شکسته شدن هر روزه قیمت ها، رقابت جهانی در بازار همواره سخت تر و فشرده تر میگردد . در این میان شاید هیچ واحدی نقشی حساس تر از بخش نگهداری و تعمیرات در افزایش و یا کاهش سودآوری یک موسسه تولیدی نداشته باشد.

ادامه خواندن “آنالیز روغن – ویبره”

دیوار صوتی چیست – ویبره

دیوار صوتی چیست – مکانیک

دیوار صوتی چیست
در اعصار آغازین دوران هوانوردی ابتدایی، هواپیما ها بیشتر با سرعت های بسیار پایین نسبت به هواپیما های امروزی پرواز می کردند که حتی به بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت نمی رسید؛ در حالی که چنین سرعتی، سرعت مطلوب برای تیک آف یا برخاست یک هواپیمای جنگنده امروزی است و رسیدن به چنین سرعتی، ابداً مستلزم تلاش بسیار و فشار آوردن بیش از حد به موتور نمی باشد.

ادامه خواندن “دیوار صوتی چیست – ویبره”

مفاهیم مکانیک نیوتنی – ویبره

مفاهیم مکانیک نیوتنی – مکانیک

مفاهیم مکانیک نیوتنی
آخرین فردی که اندیشه هایش بر نیوتن و فرمول بندی مکانیک کلاسیک تاثیر عمیق داشت، دکارت بود. با این وجود نظرات تمام کارهای دکارت در زمینه فیزیک حالت توصیفی داشت. اما همین مسائل توصیفی نیز به شدت با فیزیک ارسطویی در تضاد بود.

ادامه خواندن “مفاهیم مکانیک نیوتنی – ویبره”

علل خرابی یاتاقان – ویبره

علل خرابی یاتاقان – مکانیک

علل خرابی یاتاقان
عمریک یاتاقان غلتشی به کل تعداد سیکل های تنش و بار هایی که به اجزای غلتشی وغلتک های یاتاقان وارد می شود بستگی دارد.روش استاندارد شده محاسبه تنش های دینامیکی یاتافان بر پایه ویژگی خستگی مواد تشکیل دهنده یاتاقان که با عث خرابی در یاتا قان میشود،می باشد.

ادامه خواندن “علل خرابی یاتاقان – ویبره”

خودروی ایمن که میگن همینه! – ویبره

خودروی ایمن که میگن همینه! – مکانیک

خودروی ایمن که میگن همینه!
آیا هیچ یک از ما به ایمنی خود سفر هم می اندیشیم؟ آیا به سلامت فردی که رانندگی را برعهده خواهد داشت، اهمیت می دهیم؟ آیا با اصول ایمنی یک وسیله نقلیه خوب و مناسب آشنا هستیم؟ شاید واقعا لازم باشد در این میان بیشتر بدانیم و بتوانیم خصوصیات یک خودروی ایمن را تشخیص دهیم….

ادامه خواندن “خودروی ایمن که میگن همینه! – ویبره”

مشخصات فنی ریو – ویبره

مشخصات فنی ریو – مکانیک

مشخصات فنی ریو
رقبای مدل جدید ریو (RIO) هیوندای Accent، اشکودا فابیا، فولکس واگن پولو، تویوتا یاریس، فیات پانتو و البته رنو ۹۰L هستند. در ساختار طراحی این مدل ملاحظاتی از قبیل توسعه مهندسی در (NVH) دیده شده است یعنی کاهش سر و صداهای اضافی، کاهش ارتعاشات و افزایش ایمنی. مدل جدید دارای بدنه‏ای به مراتب محکم‏تر از گونه‏های قدیمی‏تر آن یعنی مدل‏های قبل از سال ۲۰۰۲ است.

ادامه خواندن “مشخصات فنی ریو – ویبره”

تایمینگ متغیر سوپاپ – ویبره

تایمینگ متغیر سوپاپ – مکانیک

تایمینگ متغیر سوپاپ
اکثر علاقمندان به اتومبیل و صنایع خودروسازی با واژه VVT-i که روی بدنه انواع تویوتا های جدید، سیستم Vanos موتورهای ب ام و و سیستم V-Tec هوندا تا حدودی آشنا هستند و بعضا جویای مفهوم آن شده اند.

ادامه خواندن “تایمینگ متغیر سوپاپ – ویبره”

مدت و زمان در مکانیک – ویبره

مدت و زمان در مکانیک – مکانیک

مدت و زمان در مکانیک
تصور زمان با تصور حرکت ارتباط دارد . ولی ما باید تمایزی میان زمان و مدت قائل شویم . مدت حالتی از شیء به لحاظ دوام وجود آن اعتبار میشود . ولی زمان که به عنوان مقدار حرکت وصف میشود از مدت به معنای عام متمایز است .

ادامه خواندن “مدت و زمان در مکانیک – ویبره”