فیزیک هواشناسی – ویبره

فیزیک هواشناسی – فیزیک

فیزیک هواشناسی
آب و هواشناسی و سیر تحولی آن
با واژه اتمسفر کم و بیش همه آشنا هستیم. علوم اتمسفری در دو شاخه هواشناسی و آب و هوا شناسی به مطالعه ویژگیهای آن می‌پردازد. که این دو در مقیاس زمانی باهم فرق می‌کنند.

ادامه خواندن فیزیک هواشناسی – ویبره

انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی – ویبره

انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی – فیزیک

انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی
دانش هوافضا یکی از دانش‌هایی است که از سامانه‌های سریع‌تر و فشرده‌تر و سامانه‌های خودکار استقبال می‌کند. وسایل نقلیه هوایی و فضایی، وسیله‌های اکتشاف فضایی و هواپیماهای جاسوسی، نمونه‌هایی هستند که به چنین سامانه‌هایی نیاز دارند.

ادامه خواندن انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی – ویبره

نسبیت عام و نظریه ریسمان – ویبره

نسبیت عام و نظریه ریسمان – فیزیک

نسبیت عام و نظریه ریسمان
در این بخش به بیان چگونگی شکل گیری نسبیت عام در ذهن «اینشتین» می پردازیم و در آخر، آخرین نظریه در مورد گرانش را بیان میکنیم .

ادامه خواندن نسبیت عام و نظریه ریسمان – ویبره

آئروژل‌ها – ویبره

آئروژل‌ها – فناوری نانو

آئروژل‌ها
در مهندسی برق، کاتالیزورهای و حسگرها، موادی با مساحت سطح ویژه بالا نیاز است و در این زمینه‌ها آئروژل ها می توانند به خوبی نقش آفرینی کنند. آئروژل ها می توانند در کشاورزی و داروسازی عمل رهاسازی کنترل شده را انجام دهند. در بخش علوم فضایی به عنوان مثال در شناسایی گرد و غبار فضایی به کار برده می شوند. به دلیل قیمت پایین آئروژل ها، این مواد می توانند به عنوان پرکننده در محصولات متنوع در صنعت شیمیایی و داروسازی، جوهر تونر، مواد شوینده و مواد آرایشی استفاده شوند.

ادامه خواندن آئروژل‌ها – ویبره

سبک‌ترین ماده دنیا – ویبره

سبک‌ترین ماده دنیا – فناوری نانو

سبک‌ترین ماده دنیا
ماده تاریک: جدیدترین قهرمان گروه «سبک‌ترین ماده دنیا»، ماده‌ای کربنی است که اخیرا توسط گروهی از دانشمندان آلمانی در دانشگاه کیل و دانشگاه صنعتی هامبورگ خلق شده است؛ ماده‌ای که نام آئروگرافیت برای آن انتخاب شده است. آئروگرافیت ماده‌ای به رنگ سیاه براق و با تخلخل فراوان است که تقریبا تمام نوری را که به آن می‌تابد جذب می‌کند.

ادامه خواندن سبک‌ترین ماده دنیا – ویبره

محموله‌های نانومتری (۱) – ویبره

محموله‌های نانومتری (۱) – فناوری نانو

محموله‌های نانومتری (1)
درواقع نانوکپسول‌ به هر نانوذره‌ای گفته می‌شود که دارای یک پوسته و یک فضای خالی جهت قرار دادن مواد مورد نظر در داخل آن باشد.  نانوکپسول ها می توانند در قرار دادن مایعات در محفظه های نانومتری، بسته بندی نانوذرات، جلوگیری از تماس ترکیبات فعال شیمیایی با بافت های داخلی بدن، ایجاد محافظت محیطی و سازگاری با مواد دیگر و آسان کردن کار با نانومواد کاربرد داشته باشند. نانوکپسول ها به سبب گستردگی کاربردهایشان توسعه زیادی پیدا کرده اند. امروزه حتی مولکول هایی مانند DNA یا سلول ها در داخل کپسول قرار می گیرند و بیوکپسول ها را ایجاد می کنند.

ادامه خواندن محموله‌های نانومتری (۱) – ویبره

نازكترین روان ‌كننده جامد – ویبره

نازكترین روان ‌كننده جامد – فناوری نانو

نازكترین روان ‌كننده جامد
یكی از نكات مهم در بكارگیری یك روان‌كننده جامد در مقیاس میكرو و نانو، ضخامت روان‌كننده و سازگاری فرآیند ترسیب روان‌كننده با محصول هدف است. گرافن، یك ماده كربنی قوی به نازكی یك اتم و با انرژی كم سطحی، كاندیدای مناسبی برای این كاربردها است. اكنون وانگ سیوپ كیم و همكارانش از موسسه مواد و ماشین‌آلات كره جنوبی امكان استفاده از گرافن بعنوان روان‌كننده جامد را شرح داده‌اند.

ادامه خواندن نازكترین روان ‌كننده جامد – ویبره

روش های سنتز و کاربرد هایش (۲) – ویبره

روش های سنتز و کاربرد هایش (۲) – فناوری نانو

روش های سنتز و کاربرد هایش (2)
برای ساختن نقاط کوانتومی میتوان هم از روشهای بالا به پایین و هم از روشهای پایین به بالا استفاده کرد.مزیت استفاده از روشهای پایین به بالا امکان تولید انبوه و ارزان نقاط کوانتومی را ایجاد می کند و مزیت استفاده از روشهای بالا به پایین امکان کنترل بیشتر محل این نانوذرات و جاسازی آنها درون مدارهای الکترونیکی یا ابزارهای آزمایش می باشد.

ادامه خواندن روش های سنتز و کاربرد هایش (۲) – ویبره

خواص انتقالی نانوسیم ها(۲) – ویبره

خواص انتقالی نانوسیم ها(۲) – فناوری نانو

خواص انتقالی نانوسیم ها(2)
الف) سنتز به کمک قالب
سنتز نانوسیمها به کمک قالب یک روش مناسب جهت ساخت نانوساختارها به صورت آرایه های منظم و ساماندهی شده می باشد. قالب، نوعاً یک رسانای نانویی شامل خلل و فرج باریک و کشیده نانوتری می باشد که به وسیله مواد خاصی که متناسب با مورفولوژی حفرات باشد، پر می گردند.

ادامه خواندن خواص انتقالی نانوسیم ها(۲) – ویبره

نانوذرات مغناطیسی – ویبره

نانوذرات مغناطیسی – فناوری نانو

نانو ذرات مغناطیسی
واژه مغناطیس کلمه‌ای یونانی است که به بعضی سنگ‌های طبیعی اکسید آهن اطلاق می‌شد. این سنگ‌ها از این خاصیت برخوردارند که بر یکدیگر و بر ذرات آهن یا فولاد نیرو وارد می‌آورند. یونانیان باستان، بیش از ۲۵۰۰ سال پیش با پدیده‌ی آهنربایی آشنا بودند.

ادامه خواندن نانوذرات مغناطیسی – ویبره