فیزیک هواشناسی – ویبره

فیزیک هواشناسی – فیزیک

فیزیک هواشناسی
آب و هواشناسی و سیر تحولی آن
با واژه اتمسفر کم و بیش همه آشنا هستیم. علوم اتمسفری در دو شاخه هواشناسی و آب و هوا شناسی به مطالعه ویژگیهای آن می‌پردازد. که این دو در مقیاس زمانی باهم فرق می‌کنند.

ادامه خواندن “فیزیک هواشناسی – ویبره”

انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی – ویبره

انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی – فیزیک

انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی
دانش هوافضا یکی از دانش‌هایی است که از سامانه‌های سریع‌تر و فشرده‌تر و سامانه‌های خودکار استقبال می‌کند. وسایل نقلیه هوایی و فضایی، وسیله‌های اکتشاف فضایی و هواپیماهای جاسوسی، نمونه‌هایی هستند که به چنین سامانه‌هایی نیاز دارند.

ادامه خواندن “انقلابی در مانورهای مخفی هواپیماهای نظامی – ویبره”

نسبیت عام و نظریه ریسمان – ویبره

نسبیت عام و نظریه ریسمان – فیزیک

نسبیت عام و نظریه ریسمان
در این بخش به بیان چگونگی شکل گیری نسبیت عام در ذهن «اینشتین» می پردازیم و در آخر، آخرین نظریه در مورد گرانش را بیان میکنیم .

ادامه خواندن “نسبیت عام و نظریه ریسمان – ویبره”

علم لایه‌های نازک – ویبره

علم لایه‌های نازک – فناوری نانو

علم لایه‌های نازک
خواص فیزیکی لایه های نازک عموماً متفاوت از توده ماده است و با توجه به شرایط لایه نشانی و ساختار لایه تشکیل شده، می تواند تغییر کند. سرعت لایه نشانی، دمای زیرلایه، نوع خلاء، ساختار زیرلایه و تطابق آن با لایه از جمله عوامل تاثیر گذار بر کیفیت لایه نازک می باشند. اتم ها در فاز بخار، در صورت نفوذ در مکانهای خاصی روی سطح ماده، کندانس شده و موجب رشد لایه می گردد که بر اساس همین مکانهای خاص سطحی و میزان نیروی پیوند بین اتم های لایه و زیرلایه، فرایند رشد لایه نازک تعیین می شود.
 

ادامه خواندن “علم لایه‌های نازک – ویبره”

آئروژل‌ها – ویبره

آئروژل‌ها – فناوری نانو

آئروژل‌ها
در مهندسی برق، کاتالیزورهای و حسگرها، موادی با مساحت سطح ویژه بالا نیاز است و در این زمینه‌ها آئروژل ها می توانند به خوبی نقش آفرینی کنند. آئروژل ها می توانند در کشاورزی و داروسازی عمل رهاسازی کنترل شده را انجام دهند. در بخش علوم فضایی به عنوان مثال در شناسایی گرد و غبار فضایی به کار برده می شوند. به دلیل قیمت پایین آئروژل ها، این مواد می توانند به عنوان پرکننده در محصولات متنوع در صنعت شیمیایی و داروسازی، جوهر تونر، مواد شوینده و مواد آرایشی استفاده شوند.

ادامه خواندن “آئروژل‌ها – ویبره”

نانوذرات برای درمان بیماری ام اس – ویبره

نانوذرات برای درمان بیماری ام اس – فناوری نانو

نانوذرات برای درمان بیماری ام اس
در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن به غشاء میلن حمله می‌کند، غشائی که سلول‌های عصبی مغز، نخاع و اعصاب بینایی را پوشانده است. زمانی که این پوشش عایق از بین رود، سیگنال‌های عصبی قادر نیستند به شکل صحیحی در مسیر عصبی حرکت کنند در نتیجه اثراتی از بی‌حسی موضعی گرفته تا کوری یا رعشه در بدن دیده می‌شود.

ادامه خواندن “نانوذرات برای درمان بیماری ام اس – ویبره”

سبک‌ترین ماده دنیا – ویبره

سبک‌ترین ماده دنیا – فناوری نانو

سبک‌ترین ماده دنیا
ماده تاریک: جدیدترین قهرمان گروه «سبک‌ترین ماده دنیا»، ماده‌ای کربنی است که اخیرا توسط گروهی از دانشمندان آلمانی در دانشگاه کیل و دانشگاه صنعتی هامبورگ خلق شده است؛ ماده‌ای که نام آئروگرافیت برای آن انتخاب شده است. آئروگرافیت ماده‌ای به رنگ سیاه براق و با تخلخل فراوان است که تقریبا تمام نوری را که به آن می‌تابد جذب می‌کند.

ادامه خواندن “سبک‌ترین ماده دنیا – ویبره”

حسگرها (۱) – ویبره

حسگرها (۱) – فناوری نانو

حسگرها (1)
درطراحی یک حسگر دانشمندان علوم مختلف مانند بیوشیمی، بیولوژی، الکترونیک، شاخه‌های مختلف شیمی و فیزیک حضوردارند. قسمت اصلی یک حسگرشیمیایی یا زیستی عنصرحسگر آن می باشد. عنصرحسگر در تماس با یک آشکارساز است. این عنصرمسئول شناسایی و پیوند شدن با گونهء مورد نظر در یک نمونهء پیچیده است. سپس آشکارساز سیگنالهای شیمیایی را که در نتیجهء پیوند شدن عنصرحسگر با گونهء موردنظر تولید شده است را به یک سیگنال خروجی قابل اندازه گیری تبدیل می کند. حسگرهای زیستی بر اجزای بیولوژیکی نظیرآنتی بادی‌ها تکیه دارند. آنزیمها، گیرنده‌ها یا کل سلولها می توانند به عنوان عنصر حسگرمورد استفاده قرار گیرند.

ادامه خواندن “حسگرها (۱) – ویبره”

محموله‌های نانومتری (۱) – ویبره

محموله‌های نانومتری (۱) – فناوری نانو

محموله‌های نانومتری (1)
درواقع نانوکپسول‌ به هر نانوذره‌ای گفته می‌شود که دارای یک پوسته و یک فضای خالی جهت قرار دادن مواد مورد نظر در داخل آن باشد.  نانوکپسول ها می توانند در قرار دادن مایعات در محفظه های نانومتری، بسته بندی نانوذرات، جلوگیری از تماس ترکیبات فعال شیمیایی با بافت های داخلی بدن، ایجاد محافظت محیطی و سازگاری با مواد دیگر و آسان کردن کار با نانومواد کاربرد داشته باشند. نانوکپسول ها به سبب گستردگی کاربردهایشان توسعه زیادی پیدا کرده اند. امروزه حتی مولکول هایی مانند DNA یا سلول ها در داخل کپسول قرار می گیرند و بیوکپسول ها را ایجاد می کنند.

ادامه خواندن “محموله‌های نانومتری (۱) – ویبره”

نانو و صنعت خودرو (۲) – ویبره

نانو و صنعت خودرو (۲) – فناوری نانو

نانو و صنعت خودرو (2)
فناوری نانو می تواند در ایجاد سلامت و کارایی خودرو و دوام و زیبایی آن تاثیر بگذارد. این امر هم برای محیط زیست و هم برای مردم مفید خواهد بود. یکی از مهم ترین تاثیرات فناوری نانو کاهش آلایندگی خودرو است. فناوری نانو با کنترل آلودگی و افزایش راندمان وسایل نقلیه می تواند حمل و نقل را دگرگون کند و آینده خودروها، مصرف بهینه انرژی و سلامت محیطی را در بر خواهد داشت.

ادامه خواندن “نانو و صنعت خودرو (۲) – ویبره”

نازكترین روان ‌كننده جامد – ویبره

نازكترین روان ‌كننده جامد – فناوری نانو

نازكترین روان ‌كننده جامد
یكی از نكات مهم در بكارگیری یك روان‌كننده جامد در مقیاس میكرو و نانو، ضخامت روان‌كننده و سازگاری فرآیند ترسیب روان‌كننده با محصول هدف است. گرافن، یك ماده كربنی قوی به نازكی یك اتم و با انرژی كم سطحی، كاندیدای مناسبی برای این كاربردها است. اكنون وانگ سیوپ كیم و همكارانش از موسسه مواد و ماشین‌آلات كره جنوبی امكان استفاده از گرافن بعنوان روان‌كننده جامد را شرح داده‌اند.

ادامه خواندن “نازكترین روان ‌كننده جامد – ویبره”

داروسازی نوین ۱ – ویبره

داروسازی نوین ۱ – فناوری نانو

داروسازی نوین 1
دارورسانی دربهبودرونددرمان امیدهای بسیاری ایجاد کرده است که از جمله می توان به کاربردهای آن دربیماری های صعب العلاج اشاره نمود.

ادامه خواندن “داروسازی نوین ۱ – ویبره”

روش های سنتز و کاربرد هایش (۲) – ویبره

روش های سنتز و کاربرد هایش (۲) – فناوری نانو

روش های سنتز و کاربرد هایش (2)
برای ساختن نقاط کوانتومی میتوان هم از روشهای بالا به پایین و هم از روشهای پایین به بالا استفاده کرد.مزیت استفاده از روشهای پایین به بالا امکان تولید انبوه و ارزان نقاط کوانتومی را ایجاد می کند و مزیت استفاده از روشهای بالا به پایین امکان کنترل بیشتر محل این نانوذرات و جاسازی آنها درون مدارهای الکترونیکی یا ابزارهای آزمایش می باشد.

ادامه خواندن “روش های سنتز و کاربرد هایش (۲) – ویبره”

نانو غذا – ویبره

نانو غذا – فناوری نانو

نانو غذا
امروزه به علت صنعتی شدن و روش‌های نادرست زندگی، متاسفانه بیشتر از مواد غذایی آماده، و یا پروتئینی و چربی استفاده می‌کنیم و به علت عدم تحرک و ورزش، مردم با مشکلات زیادی از نظر سلامتی مواجه شده‌اند.

ادامه خواندن “نانو غذا – ویبره”

خواص انتقالی نانوسیم ها(۲) – ویبره

خواص انتقالی نانوسیم ها(۲) – فناوری نانو

خواص انتقالی نانوسیم ها(2)
الف) سنتز به کمک قالب
سنتز نانوسیمها به کمک قالب یک روش مناسب جهت ساخت نانوساختارها به صورت آرایه های منظم و ساماندهی شده می باشد. قالب، نوعاً یک رسانای نانویی شامل خلل و فرج باریک و کشیده نانوتری می باشد که به وسیله مواد خاصی که متناسب با مورفولوژی حفرات باشد، پر می گردند.

ادامه خواندن “خواص انتقالی نانوسیم ها(۲) – ویبره”

نانودرمانی سرطان – ویبره

نانودرمانی سرطان – فناوری نانو

نانودرمانی سرطان
۱٫ مقدمه
چالش عمده در درمان سرطان هدف‌گیری۱  و از بین بردن سلول‌های سرطانی‌ است به طوری که، تا حد امکان کم‌ترین تأثیر را بر سلول‌های سالم داشته باشد.

ادامه خواندن “نانودرمانی سرطان – ویبره”