فیزیک هواشناسی – ویبره

فیزیک هواشناسی – فیزیک

فیزیک هواشناسی
آب و هواشناسی و سیر تحولی آن
با واژه اتمسفر کم و بیش همه آشنا هستیم. علوم اتمسفری در دو شاخه هواشناسی و آب و هوا شناسی به مطالعه ویژگیهای آن می‌پردازد. که این دو در مقیاس زمانی باهم فرق می‌کنند.

ادامه خواندن “فیزیک هواشناسی – ویبره”

شتاب‌دهنده لیزر- پلاسما – ویبره

شتاب‌دهنده لیزر- پلاسما – فیزیک

شتاب‌دهنده لیزر- پلاسما
شتاب‌دهنده‌ها بسیار گران‌قیمت هستند. اما اگر بتوان شتاب‌دهنده‌ای ساخت که تنها به یک متر فضا نیاز داشته باشد و کارایی بالایی هم داشته باشد چه؟ شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهند این طرح چه‌قدر عملی است.

ادامه خواندن “شتاب‌دهنده لیزر- پلاسما – ویبره”

آشکار شدن بعد چهارم فضا – ویبره

آشکار شدن بعد چهارم فضا – فیزیک

آشکار شدن بعد چهارم فضا
دانشمندان طریقه آشکارشدن بعد چهارم فضا را پیش بینی کردند
دانشمندان دو دانشگاه دیوک (Duke) و روتگرز(Rutgers) مدلی ریاضی را توسعه دادند که اخترشناسان را قادر میسازد تا یک تئوری ۵-بعدی گرانشی جدید را امتحان نمایند.

ادامه خواندن “آشکار شدن بعد چهارم فضا – ویبره”

نانوامولسیون – ویبره

نانوامولسیون – فناوری نانو

نانوامولسیون
نانوامولسیونها یک سیستم با پایداری ترمودینامیکی و سینتیکی و یک ایزوتروپ نوری هستند. به علت اندازه ویژ ه ای که دارند با چشم غیرمسلح به صورت شفاف و یا نیمه شفاف دیده می شوند و همچنین در مقابل رسوب شدن و خامه ای شدن پایداری و مقاومت لازم را دارند.

ادامه خواندن “نانوامولسیون – ویبره”

دارو رسانی به بدن – ویبره

دارو رسانی به بدن – فناوری نانو

دارو رسانی به بدن
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، این محققان از یک پلیمر حساس به دما برای تنظیم تعاملات در سیستم مونتاژ واسطه DNA و سیستم کدگذاری شده انتقال دارو DNA  استفاده کردند.
دارو رسانی به بدن با فناوری نانوذرات هوشمند

ادامه خواندن “دارو رسانی به بدن – ویبره”

پارچه‌های ضد میکروب – ویبره

پارچه‌های ضد میکروب – فناوری نانو

پارچه‌های ضد میکروب
امروزه نانوذرات تولیدی به روش زیستی که به آن تولید بوسیله‌ی فناوری سبز نیز لقب داده‌اند، به علت مقرون به صرفه بودن و نیز ‏عدم تولید مواد سمی در محیط و بر روی سطح نانوذرات، دارای کاربردهای فراوان در صنعت است. از جمله کاربردهای مهم آن استفاده از ‏نانوذرات تولیدی بوسیله‌ی میکروارگانیسم‌ها در پزشکی است که در درون ساختار بانداژ زخم و نیز ابزارهای مورد استفاده در درون بدن قابل ‏استفاده‌اند.

ادامه خواندن “پارچه‌های ضد میکروب – ویبره”

نانو رنگها – ویبره

نانو رنگها – فناوری نانو

نانو رنگها
علیرضا علیپور – مجری طرح، با بیان اینکه رنگهای تولید شده به مرحله تجاری سازی رسیده است، افزود: در این تحقیقات موفق به تولید نانورنگهای پلیمری مرئی و نامرئی شدیم.

ادامه خواندن “نانو رنگها – ویبره”

منسوجات نانویی – ویبره

منسوجات نانویی – فناوری نانو

منسوجات نانویی
یکی از اصلی‌ترین موضوعات فناوری‌نانو، ساخت مواد با خواص جدید است. این مواد‌ ارزش افزوده ‌‌بسیار بالا‌ و کارایی‌ بالاتری در تمام صنایع‌ خواهند داشت‌ که ‌صنعت‌ خودرو‌ نیز از آن مستثنی نمی‌باشد.

ادامه خواندن “منسوجات نانویی – ویبره”

نانو و صنایع دریایی (۲) – ویبره

نانو و صنایع دریایی (۲) – فناوری نانو

نانو و صنایع دریایی (2)
جاذب‌های انرژی موج دریا و نور آفتاب : فناوری ‌نانو نسل جدیدی از مواد را ارائه می‌کند که همانند سلول‌های فتوالکتریک انرژی موج دریا و نور آفتاب را جذب می‌کنند و به مثابه منبع تأمین انرژی خواهند بود. ویژگی منحصر به فرد این مواد این است که همانند پوشش‌های معمولی دریایی قابل اتصال به بدنه شناور هستند که می‌تواند مدت دوام شناور در دریا را چندین برابر نماید و از انرژی‌های محیط استفاده کند. استفاده از این منابع انرژی مزیت‌های زیست‌محیطی نیز دارد.

ادامه خواندن “نانو و صنایع دریایی (۲) – ویبره”

نانو وصنعت نفت وگاز (۲) – ویبره

نانو وصنعت نفت وگاز (۲) – فناوری نانو

نانو وصنعت نفت وگاز (2)
صنعت نفت و گاز در ایران قدمت زیادی دارد و با بهره مندى از این منابع عظیم توانسته است، جایگاه ویژه اى  را براى کشور به وجود آورد. تلاش براى  دستیابى به فناوری و بهبود وضعیت موجود در این صنایع امرى است که بایدبه آن توجهى ویژه کرد. به همین دلیل، صنایع نفت، گاز و پتروشیمى نیز کمابیش از دایره نفوذ فناوری نانو دور نمانده و فناوری نانو در این محدوده نیز وارد شده است.

ادامه خواندن “نانو وصنعت نفت وگاز (۲) – ویبره”

نانو و پزشکی (۱) – ویبره

نانو و پزشکی (۱) – فناوری نانو

نانو و پزشکی (1)
افق آینده علم پزشکی دستیابی به فناوری هایی است که در نهایت سلامت بشر را تضمین می کنند. موضع این فناوری ها کاملاً پیشگیرانه است، یعنی تشخیص و توقف عوامل ایجاد بیماری در بدن، قبل از آنکه بیماری شروع به فعالیت کند. استفاده از ترکیبات و ساختارهای طبیعی در تحقیقات فناوری نانو جایگاهی ویژه دارد.

ادامه خواندن “نانو و پزشکی (۱) – ویبره”

نانو و صنعت نساجی (۱) – ویبره

نانو و صنعت نساجی (۱) – فناوری نانو

نانو و صنعت نساجی (1)
امروزه بشر، به دلیل ارتقای آگاهی اش از بهداشت و سلامت فردی، نیازهای متفاوت و جدیدی را می طلبد و انتظار دارد تا محیط اطراف، وسایل، لباس ها و هر آنچه كه او با آن ها سروكار دارد، عاری از هرگونه آلودگی، ناپاكی و بوی بد باشد. از این بین منسوجات محل مناسبی برای رشد باكتری ها و قارچ ها هستند و در صورت وجود رطوبت، حرارت و تغذیه كافی در منسوجات، باكتری ها در آن ها رشد كرده و موجبات بیماری، عفونت و بوی بد را فراهم می آورند؛  پوشش تخت های بیمارستانی، ماسك های پزشكی، چسب های زخم و… كه بهترین شرایط رشد باكتری و میكروارگانیسم ها در این مكان ها است.

ادامه خواندن “نانو و صنعت نساجی (۱) – ویبره”

کامپیوتر کوانتومی (۲) – ویبره

کامپیوتر کوانتومی (۲) – فناوری نانو

کامپیوتر کوانتومی (2)
هدف محاسبات كوانتومی یافتن روش هایی برای طراحی مجدد ادوات شناخته شده ی محاسبات ( مانند گیت ها و ترانزیستورها) به گونه ای است كه بتوانند تحت اثرات كوانتومی ، كه در محدوده ی ابعاد نانومتری و كوچكتر بروز می كنند كار كنند.

ادامه خواندن “کامپیوتر کوانتومی (۲) – ویبره”

کوچکترین درخت کریسمس دنیا – ویبره

کوچکترین درخت کریسمس دنیا – فناوری نانو

کوچکترین درخت کریسمس دنیا
کوچکترین کارت کریسمس جهان، امسال، یعنی در آغاز سال ۲۰۱۱ توسط محققان دانشگاه گلاسگو ساخته شد. این کارت تبریک ویژه که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، مخصوص پژوهشگران عرصه نانوتکنولوژی ساخته شده است.
 

ادامه خواندن “کوچکترین درخت کریسمس دنیا – ویبره”

آسفالت هوشمند – ویبره

آسفالت هوشمند – فناوری نانو

آسفالت هوشمند
طراحی دسمدت در بزرگراهی در فرانسه در سال ۱۸۵۲ مورد الگوبرداری قرار گرفت. سپس دسمدت خیابان پنسیلوانیا در واشینگتن را آسفالت کرد که سطح این پرژه ۴۵۱۴۹ متر مربع بود.یکی از نمایندگان محلی کنگره به دسمدت گفت: ”این کار هرگز عمومیت نخواهد یافت.“

ادامه خواندن “آسفالت هوشمند – ویبره”

فناوری نانو در علوم مختلف – ویبره

فناوری نانو در علوم مختلف – فناوری نانو

فناوری نانو در علوم مختلف
دستاوردهای فناوری نانو، دریچه ی امیدبخش و جدیدی را در علوم قانونی باز نموده است. امروزه پیشرفت های علوم و فناوری نانو در حوزه های صنعتی، نظامی، کشاورزی، مخابرات و…، به مرحله ای رسیده که می تواند راه گشای بسیاری از مسائل و مشکلات در علوم قانونی، قضایی و کشف جرم باشد.

ادامه خواندن “فناوری نانو در علوم مختلف – ویبره”