فیزیک هواشناسی – ویبره

فیزیک هواشناسی – فیزیک

فیزیک هواشناسی
آب و هواشناسی و سیر تحولی آن
با واژه اتمسفر کم و بیش همه آشنا هستیم. علوم اتمسفری در دو شاخه هواشناسی و آب و هوا شناسی به مطالعه ویژگیهای آن می‌پردازد. که این دو در مقیاس زمانی باهم فرق می‌کنند.

ادامه خواندن “فیزیک هواشناسی – ویبره”

رکورد جدید سنجش طول عمر اتم ثبت شد – ویبره

رکورد جدید سنجش طول عمر اتم ثبت شد – فیزیک

رکورد جدید سنجش طول عمر اتم ثبت شد
محققان موسسه نیلز بور موفق به اندازه‌گیری طول عمر سطح انرژی بسیار پایدار اتمهای منیزیم با دقت بسیار بالا شده‌اند.

ادامه خواندن “رکورد جدید سنجش طول عمر اتم ثبت شد – ویبره”

تفاوت جرم میان نوترینو و ضدنوترینو یک خطای محاسباتی است – ویبره

تفاوت جرم میان نوترینو و ضدنوترینو یک خطای محاسباتی است – فیزیک

تفاوت جرم میان نوترینو و ضدنوترینو یک خطای محاسباتی است
نتایج آزمایش جدید فیزیکدانان لابراتوار فرمی نشان می دهد اطلاعاتی که سال گذشته در خصوص تفاوت میان جرمهای نوترینو و ضد نوترینو به دست آمد یک خطای محاسباتی بوده است.

ادامه خواندن “تفاوت جرم میان نوترینو و ضدنوترینو یک خطای محاسباتی است – ویبره”

خواص لیزر و کاربرد های آن – ویبره

خواص لیزر و کاربرد های آن – فیزیک

خواص لیزر و کاربرد های آن
از نخستین روزهای بررسی  تکنولوژی لیزر ، پی برده شد که نور لیزر خواص مشخصه ای دارد که آن را از نورهای ایجاد شده از سایر منابع متمایز می کند. در این بخش ، به چگونگی ظهور این خواص از ماهیت فرایند لیزر می پردازیم و به اختصار مثالهایی را از چگونگی استفاده از آنها برای کاربردهای ویژه لیزر ، در نظر می گیریم.

ادامه خواندن “خواص لیزر و کاربرد های آن – ویبره”

علم لایه‌های نازک۱ – ویبره

علم لایه‌های نازک۱ – فناوری نانو

علم لایه‌های نازک
لایه های نازک دارای خواصی ویژه هستند که با خواص مواد مربوطه آنها در حالت حجمی به میزان قابل ملاحظه ای متفاوت است. این تفاوت به واسطه ابعاد فیزیکی، شکل هندسی و ریزساختار آنها به وجود می آید. همچنین این ویژگی های مشخصه لایه های نازک را می توان به میزان بسیار زیادی تغییر داده و به منظور حصول مشخصه های فیزیکی مورد نیاز و مطلوب تعدیل کرد. این ویژگیها پایه و اساس توسعه کاربرهای لایه های نازک در دستگاههای مختلف را تشکیل می دهند.

ادامه خواندن “علم لایه‌های نازک۱ – ویبره”

نانولوله های کربنی – ویبره

نانولوله های کربنی – فناوری نانو

نانولوله های کربنی
نانولوله ها در آستانه كاربرد در ترانزیستورهای سریع هستند، اما آن ها هنوز هم در اتصالات داخلی استفاده می شوند. بسیاری از طراحان دستگاه ها تمایل دارند به پیشرفت هایی دست یابند كه آن ها را به افزایش تعداد اتصالات داخلی دستگاه ها در فضای كوچك تر، قادر نماید.

ادامه خواندن “نانولوله های کربنی – ویبره”

سورفکتانت – ویبره

سورفکتانت – فناوری نانو

سورفکتانت
كلمه سورفكتانت مجموعه از کلمات ” Surface active agent ” می باشد. سورفکتانت ها معمولاً ترکیباتی آلی هستند که دارای گروههای هیدروفوبیک (دافع آب) که نقش دم و دنباله را دارد و گروههای هیدروفیلیك (جاذب آب) که نقش سر را دارد می باشند، بنابراین به تناسب ساختار مولكولی در حلالهای آلی و آب حل می شوند و باعث كاهش كشش سطحی در فصل مشترك هوا- آب و یا روغن- آب می شوند.

ادامه خواندن “سورفکتانت – ویبره”

پلاسما (۲) – ویبره

پلاسما (۲) – فناوری نانو

پلاسما (2)
سیستم های دارای ساختار منظم انرژی چسبندگی بیشتری نسبت به انرژی حرارتی پیرامونی دارند.اگراین سازه ها در محیطی باحرارت کافی قرارگیرند تجزیه می شوند یعنی کریستال ها ذوب می شوند و نظم مولکولی به هم می ریزد .در دمای نزدیک یا بالاتر از انرژی یونیزاسیون اتمی،اتمها نیز به الکترون های با بارمنفی ویون های با بار مثبت تجزیه می شوند.این ذرات بارداربه هیچ وجه آزاد نبوده ودرحقیقت به شدت تحت تاثیر میادین الکترومغناطیسی یکدیگر قرار می گیرند.با این حال چون بارها دیگر چسبیده نیستند،ترکیب ومونتاژآنها قادر به حرکات مشترک با پیچیدگی و قدرت بالا خواهند بود.چنین ترکیبی پلاسما نامیده می شوند.

ادامه خواندن “پلاسما (۲) – ویبره”

زئولیت ها (۳) – ویبره

زئولیت ها (۳) – فناوری نانو

زئولیت ها (3)
خصوصیات فیزیکی و شیمیای منحصر به فرد زئولیت‌های طبیعی آن‌ها را در بسیاری از کاربرد‌های کشاورزی و باغبانی سودمند نموده است. تکنولوژی‌های وابسته به زئولیت در کشاورزی و باغبانی شامل آزاد سازی تدریجی کودها، زئوپونیک و اصلاح و بهبود خاک است. این کاربرد‌ها میزان تقاضای زئولیت را در طیف تکنولوژیکی (از کاربرد آن‌ها در کشورهای در حال توسعه گرفته تا کاربرد آن‌ها در سیارات دیگر) افزایش می‌دهد.

ادامه خواندن “زئولیت ها (۳) – ویبره”

جوراب‌های نانویی – ویبره

جوراب‌های نانویی – فناوری نانو

جوراب‌های نانویی
اکثرمردم ازعرق پا رنج می برندونمی توانند آن راتحمل کنند به طور طبیعی هرپا دارای ۲۵۰ هزارغد دعرقی است که قادرند حدود ۵۰۰میلی لیتر عرق درروز تولید کنند.جوراب های نانویی که به وسیله ی نانوذرات بهبود یافته اند از رشد باکتری ها وقارچ ها جلوگیری کرده وبدین وسیله از چرب شدن وبدبو شدن پا جلوگیری می کنند واز بسیاری از مشکلاتی که در زمینه ی بوی بد پا وجود دارد جلوگیری می کنند.در واقع این جوراب ها حکم جادوگر رابرای پادارند!

ادامه خواندن “جوراب‌های نانویی – ویبره”

نانو و صنعت ساختمان (۲) – ویبره

نانو و صنعت ساختمان (۲) – فناوری نانو

نانو و صنعت ساختمان (2)
 یک ساختمان بزرگ به استحکام، امنیت و تامین انرژی نیاز دارد که هر یک از این مولفه ها با صنعتی مجزا مرتبط است. به دلایل متعدد ساختمان سازی یکی از اقتصادی ترین فعالیت ها در دنیای امروز است و به بسیاری از فناوری ها ارتباط دارد.

ادامه خواندن “نانو و صنعت ساختمان (۲) – ویبره”

نانو و صنعت ساختمان (۱) – ویبره

نانو و صنعت ساختمان (۱) – فناوری نانو

نانو و صنعت ساختمان (1)
با گسترش روزافزون جمعیت وافزایش میزان ساخت وساز وهمچنین به دلیل محدود بودن منابع ومصالح مصرفی ،تقاضا برای استفاده از مصالح جدید درصنعت ساختمان افزایش پیدا کرده است .تلاش در جهت پیدا کردن راه حل هایی برای اصلاح کیفیت ،افزایش کارایی مصالح وکاهش مصرف ماده خام وانرژی موجب استفاده از فناوری نانو در این صنعت شده است .ازمزایای استفاده از این فناوری می توان به افزایش کیفیت مصالح ،صرفه جویی در مصرف انرژی و به تبع آن صرفه جویی اقتصادی اشاره کرد.

ادامه خواندن “نانو و صنعت ساختمان (۱) – ویبره”

پیل سوختی جیبی – ویبره

پیل سوختی جیبی – فناوری نانو

پیل سوختی جیبی
ادمان تسانگ و همکارانش از دانشگاه آکسفورد نانوکاتالیست جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند در دمای محیط و بدون نیاز به حلال‌ها یا افزودنی‌ها هیدروژن تولید کند. با استفاده از این نانوکاتالیست که از اسید فرمیک، هیدروژن تولید می‌کند، می‌توان پیل سوختی ساخت که به تدریج جایگزین باتری‌های لیتیومی شود و به افزاره‌های قابل حمل توان دهد.

ادامه خواندن “پیل سوختی جیبی – ویبره”

تازه های فناوری نانو (۴) – ویبره

تازه های فناوری نانو (۴) – فناوری نانو

تازه های فناوری نانو (4)
نانو ذرات افق‌ تازه ای را جهت پیشگیری از سرطان و درمان آن به روی محققان گشوده است، بطوریكه در این راستا شاخه جدیدی تحت عنوان درمان مبتنی بر نانو ذرات (nanoparticles-based therapy) پدید آمده است. این ذرات نانویی كه در اشكال مختلف ساخته می شوند و در حوزه تحقیقات پزشكی علی الخصوص تحقیقات سرطان بسیار مورد توجه و كاربرد هستند. نانو ذرات در موارد مختلفی مثل رساندن دارو به سلول های تومور سرطانی، بیرون كشیدن عامل سرطانی از سلول زنده، حمله به سلول های سرطانی، بالا بردن حساسیت سلول‌های سرطانی برای تصویربرداری و مشاهده دقیقتر آنها كاربرد دارند.

ادامه خواندن “تازه های فناوری نانو (۴) – ویبره”

پیل سوختی – ویبره

پیل سوختی – فناوری نانو

پیل سوختی
محققان در مورد این پودر توضیح می‌دهند: ماده‌ای که بر روی تولید و خواص آن پژوهش شده یک اکسید چند فلزی از باریم، استرانسیم، کبالت و آهن است که با توجه به خواص ویژه آن یکی از بهترین نامزدها برای استفاده در کاتد پیل‌های سوختی اکسید جامد است. این ماده موسوم به BSCF با استفاده از روش‌های شیمیایی شناخته شده مثل سل ژل قبلا ساخته شده بود که علاوه بر روش‌های حاضر تولید آن با ساختار نانومتری کاری جدید بود که در این پروژه انجام شده است.

ادامه خواندن “پیل سوختی – ویبره”

محاسبات در دنیای نانو (۳) – ویبره

محاسبات در دنیای نانو (۳) – فناوری نانو

محاسبات در دنیای نانو (3)

کامپیوترها در دنیای پیشرفته امروز نقش کلیدی و گسترده ای را در زندگی بشر، مخصوصا توسعه علم و گسترش مرزهای دانش بازی می کنند.

ادامه خواندن “محاسبات در دنیای نانو (۳) – ویبره”