فیزیک هواشناسی – ویبره

فیزیک هواشناسی – فیزیک

فیزیک هواشناسی
آب و هواشناسی و سیر تحولی آن
با واژه اتمسفر کم و بیش همه آشنا هستیم. علوم اتمسفری در دو شاخه هواشناسی و آب و هوا شناسی به مطالعه ویژگیهای آن می‌پردازد. که این دو در مقیاس زمانی باهم فرق می‌کنند.

ادامه خواندن فیزیک هواشناسی – ویبره

تولید جامه‌ای برای مخفی کردن اجسام از دید انسان – ویبره

تولید جامه‌ای برای مخفی کردن اجسام از دید انسان – فیزیک

تولید جامه‌ای برای مخفی کردن اجسام از دید انسان
برای اولین بار در جهان، دانشمندان موفق شدند جامه نامرئی کننده تولید کنند که قابلیت پنهان کردن اجسام را از معرض شناسایی شدن توسط نور دارد. در واقع اجسام در صورت قرار گرفتن در این جامه برای انسان قابل رویت نخواهند بود. تولید این ماده، گامی بزرگ در حوزه تولید مواد نامرئی کننده است.

ادامه خواندن تولید جامه‌ای برای مخفی کردن اجسام از دید انسان – ویبره

کاربردهای نقاط کوانتومی – ویبره

کاربردهای نقاط کوانتومی – فیزیک

کاربردهای نقاط کوانتومی
موادی از قبیل سولفید سرب، سولفید روی، فسفات ایندیوم و غیره بسته به اندازه، طول موج یا رنگ معینی از نور را پس از تحریک الکترون ها با استفاده از یک منبع خارجی از خود ساطع می کنند.

ادامه خواندن کاربردهای نقاط کوانتومی – ویبره

اپتیک چیست – ویبره

اپتیک چیست – فیزیک

اپتیک چیست
در سیستمهای نوری هر انحرافی از تصویر کامل تحت عنوان ابیراهی مطرح می‌شود که این انحراف برای نور تکرنگ شامل ابیراهی کروی ، ابیراهی کما ، انحنای میدان ، اعوجاج و آستیگماتیسم می‌باشد. نور مرکب علاوه بر ابیراهیهای مذکور ابیراهی رنگی نیز خواهد داشت.

ادامه خواندن اپتیک چیست – ویبره

نانو سیالات ۱ – ویبره

نانو سیالات ۱ – فناوری نانو

نانو سیالات

این ذرات از جنس ذرات فلزی همچون مس، نقره و… و یا اکسید فلزی همچون اکسید آلومینیوم، اکسید مس  (CuO)و… هستند. سیالات متداولی که در زمینه انتقال حرارت استفاده می‌شوند ضریب هدایت حرارتی پایینی دارند.

ادامه خواندن نانو سیالات ۱ – ویبره

نانو و صنعت نساجی (۵) – ویبره

نانو و صنعت نساجی (۵) – فناوری نانو

نانو و صنعت نساجی (5)
با به كارگیری فناوری نانو در عملیات تولید یا تكمیل پارچه، قطرات مایع نمی‌توانند درون پارچه‌های مقاوم در برابر مایعات، نفوذ كنند. این اثر شبیه اثر موجود در برگ‌های زنبق آبی یا گل لادن است كه با یك لایه واكس به ضخامت یك نانومتر پوشیده شده‌اند.در این گل، قطرات آب روی این برگ‌های به صورت دانه‌های كوچك درآمده و با لغزیدن روی سطح، آلودگی و گرد و غبار را نیز با خود می‌برند.

ادامه خواندن نانو و صنعت نساجی (۵) – ویبره

نانو و درمان سرطان – ویبره

نانو و درمان سرطان – فناوری نانو

نانو و درمان سرطان
امروزه ابتلای به سرطان یکی از موارد شایع مرگ و میر به شمار می آید. یکی از مهمترین موانع در سر راه درمان سرطان، تشخیص دیرهنگام آن است که متاسفانه سبب می شود تا فرصت کافی برای مقابله با سلولهای سرطانی در اختیار کادر پزشکی قرار نگیرد و فرد مبتلا در مدت اندکی پس از تشخیص فوت کند.

ادامه خواندن نانو و درمان سرطان – ویبره

نانو و مبحث انرژی (۲) – ویبره

نانو و مبحث انرژی (۲) – فناوری نانو

نانو و مبحث انرژی (2)
همان طور که می دانیم هر سلول خورشیدی حداقل یک اتصال N-P نیاز دارد تا بتواند یک میدان الکتریکی ایجاد کند، در یک سلول خورشیدی با فقط یک اتصال N-P تنها فوتونهایی (بسته های انرژی نور) که انرژی مساوی یا بیشتری از فاصله انرژی بین لایه والانس و لایه رسانایی (گاف ممنوعه) دارند قادر به رها کردن یک الکترون آزاد برای جریان در مدار هستند. به عبارت دیگر سلول یک اتصالی تنها از آن بخش از نور خورشید الکتریسیته می سازد که انرژی بیشتری از گاف ممنوعه ماده نیمه رسانا دارد. بنابر این فوتون های کم انرژی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

ادامه خواندن نانو و مبحث انرژی (۲) – ویبره

مواد هوشمند(۱) – ویبره

مواد هوشمند(۱) – فناوری نانو

مواد هوشمند(1)

فرض کنید فرآیندهای فرسایش را بتوان عملاً متوقف کرد به طوری که بشود عمل تعمیر و رنگهداری پل ها و راه های آهن را با کسری از هزینه های فعلی انجام داد. فرض کنید رنگ های محافظ بتوانند چنان با پارچه لباس در آمیزند که در اثر ریختن مثلاً سوپ روی آن ها مجبور به بردن آن ها به خشک شویی نباشیم.

ادامه خواندن مواد هوشمند(۱) – ویبره

الک‌های نانومتری (۲) – ویبره

الک‌های نانومتری (۲) – فناوری نانو

الک‌های نانومتری (2)
میکروفیلتراسیون فرایندغشایی کم فشاری است که برای جداسازی ذرات، جامدات معلق کوچک و موادی دیگر مثل باکتری‌ها و کیست‌ها از آب استفاده می شودو مولکول‌هـا و ذراتی بزرگتر از ۲/۰ میکرون راجدا می کند.این فرایند با اختلاف پایین تر از ۲barصورت می گیرد.

ادامه خواندن الک‌های نانومتری (۲) – ویبره