فیزیک هواشناسی – ویبره

فیزیک هواشناسی – فیزیک

فیزیک هواشناسی
آب و هواشناسی و سیر تحولی آن
با واژه اتمسفر کم و بیش همه آشنا هستیم. علوم اتمسفری در دو شاخه هواشناسی و آب و هوا شناسی به مطالعه ویژگیهای آن می‌پردازد. که این دو در مقیاس زمانی باهم فرق می‌کنند.

ادامه خواندن “فیزیک هواشناسی – ویبره”

پوست‌اندازی در فضا – ویبره

پوست‌اندازی در فضا – فیزیک

پوست‌اندازی در فضا
گرچه ناسا تقریبا تمامی فناوری‌های پیچیده مورد نیاز برای رسیدن به مدارات کم‌ارتفاع زمین و پس از آن فضای بیکران را دارد، اما نگاهی به بسیاری از تجهیزات و لوازمی که فضانوردان این سازمان فضایی در ماموریت‌های خود استفاده می‌کنند مشخص می‌سازد

ادامه خواندن “پوست‌اندازی در فضا – ویبره”

آیا ذرات بنیادی، نوترینوها جرم دارند؟ – ویبره

آیا ذرات بنیادی، نوترینوها جرم دارند؟ – فیزیک

آیا ذرات بنیادی، نوترینوها جرم دارند؟
آیا ذرات بنیادی نوترینو ها جرم دارند؟ جواب این سوال بله است  ولی چقدر؟
یک نتیجه ی تعجب برانگیز پیشنهاد شده است که مطابق آن چه ما فکر می کردیم نیست. نوترینو ها مانند فوتون ها، بدون جرم تصور می شدند که با سرعت نور در حال حرکت اند. اما این تصور اشتباه است …

ادامه خواندن “آیا ذرات بنیادی، نوترینوها جرم دارند؟ – ویبره”

فیلم برداری از یک الکترون – ویبره

فیلم برداری از یک الکترون – فیزیک

فیلم برداری از یک الکترون
پژوهشگران دانشگاه براون (Brown University) توانستند از مسیر حرکت یک الکترون درون ابرشاره هلیومی (superfluid helium) فیلم برداری کنند.

ادامه خواندن “فیلم برداری از یک الکترون – ویبره”

متالوگرافی چیست؟ – ویبره

متالوگرافی چیست؟ – فناوری نانو

متالوگرافی چیست؟
در واقع متالوگرافی اولین مرحله برای مشاهده سطح اجسام می باشد. با متالوگرافی، در حقیقت ما سطح جسم را برای مشاهده، البته با چشم مسلح آماده می کنیم.

ادامه خواندن “متالوگرافی چیست؟ – ویبره”

آئروژل‌ها – ویبره

آئروژل‌ها – فناوری نانو

آئروژل‌ها
از لحاظ فنی و فناورانه آئروژل ها در حوزه های مختلف می توانند کاربرد داشته باشند که عبارتند از: میکروالکترونیک، مهندسی برق، در کشاورزی و داروسازی، در صنعت نفت و گاز یا در مهندسی معماری و … . در این مطلب قصد داریم به معرفی، خواص و کاربردهای آئروژل ها بپردازیم.

ادامه خواندن “آئروژل‌ها – ویبره”

نانوحسگرها دربناها – ویبره

نانوحسگرها دربناها – فناوری نانو

نانوحسگرها دربناها
فناوری نانو نوید ساختمان هایی بادوام، ایمن، ارزان، فراوان، انعطاف پذیر، محیطی قابل تحمل، آرامشی ثابت، پیشرفتی سالم، بهبودی مواد قبل از تبدیل شدن به مواد زائد، سلامتی، ثروت و دانش را می دهند و به این ترتیب با فراهم شدن هم امکان سبک سازی، مقاوم سازی و خود تعمیری سازه های ساخته شده که مزایای لرزه ای را در خود جمع دارند. همچنین با نصب نانو حسگر ها در سازه با کمترین هزینه وضعیت ساختمان بصورت همزمان قابل شناسایی و بهسازی می گردد.

ادامه خواندن “نانوحسگرها دربناها – ویبره”

انواع حسگرها(۲) – ویبره

انواع حسگرها(۲) – فناوری نانو

انواع حسگرها(2)
ویژگی های مهم نانو حسگرها انتخاب گری بالاتر،حساسیت زیادتر،ابعاد کوچکتر وارزان تر هستند. نانوحسگرها به طور ذاتی کوچک‌تر و حساس‌تر از سایر حسگرها می‌باشند. وهمان طور که گفتیم این ظرفیت را دارند که قیمت تمام شده آنها کمتر از قیمت تمام‌شده حسگرهای موجود در بازار باشد.

ادامه خواندن “انواع حسگرها(۲) – ویبره”

توپ سیاه نانومتری – ویبره

توپ سیاه نانومتری – فناوری نانو

توپ سیاه نانومتری
در سال ۱۹۸۵ روبرت کورل، هارولد کروتو و ریچارد اسمالی فولرین های باک مینیستر را که باکی بال هم نامیده می شدند، کشف کردند که حدوداً یک نانومتری قطر داشت. آنها در طی یک بررسی در مورد طیف های جذبی ساطع از ستارگان به وجود نوعی ازکربن که به شکل C60بودپی بردند.

ادامه خواندن “توپ سیاه نانومتری – ویبره”

الک های نانومتری (۱) – ویبره

الک های نانومتری (۱) – فناوری نانو

الک های نانومتری (1)

نحوه عمل فیلتراسیون. تنها ذراتی که اندازه آنها از اندازه حفرات فیلتر کوچک‌تر است عبور می‌کنند

ادامه خواندن “الک های نانومتری (۱) – ویبره”

نانو و پزشکی (۳) – ویبره

نانو و پزشکی (۳) – فناوری نانو

نانو و پزشکی (3)
با توجه به کاربردهای اخیر فناوری نانو در حوزه پزشکی، می‌توان گفت این فناوری، کلیدی برای روش‌های تشخیص پارامترها است ودر ساخت حسگرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این علم همچنین می‌تواند تولید محصولات بافتی مهندسی شده و مصنوعی را گسترش دهد که کاربرد فراوانی در پزشکی دارند.

ادامه خواندن “نانو و پزشکی (۳) – ویبره”

نانو در صنعت هوافضا (۳) – ویبره

نانو در صنعت هوافضا (۳) – فناوری نانو

نانو در صنعت هوافضا (3)
در آینده نه چندان دور ، حسگرهایی به اندازه مولکول ساخته خواهند شد. این نانو حسگرها داخل سلولهای بدن فضانوردان قرار می‌گیرند تا به محض احساس ضربات تشعشعهای فضایی ، هشدارهای لازم را جهت حفظ سلامت فضانوردان ارسال کنند. البته این فناوری هنوز هم جای پبشرفت دارد و دانشمندان و محققان ناسا برای پیشرفت آن در حال کوشش هستند. وجود چنین حسگرهایی موجب افزایش ایمنی بدن فضانوردان خواهد شد، به گونه‌ای که به محض مشاهده کوچکترین علایم بیماری زا ، حتی قبل از بروز علائم ظاهری ، سلولهای بدن فضانوردان توسط همین نانوحسگرها برانگیخته خواهند شد.

ادامه خواندن “نانو در صنعت هوافضا (۳) – ویبره”

فوتونیک و نانو فوتونیک – ویبره

فوتونیک و نانو فوتونیک – فناوری نانو

گرافن، جادوی
در این مطلب به تاریخچه ی پیدایش علم فوتونیک و شاخه های آن ،نقش فوتون در گسترش علم الکترونیک و همچنین مفهوم و کاربردهای نانوفوتونیک اشاره شده است.

ادامه خواندن “فوتونیک و نانو فوتونیک – ویبره”

تازه های فناوری نانو (۲) – ویبره

تازه های فناوری نانو (۲) – فناوری نانو

تازه های فناوری نانو (2)

دانشمندانی از کره جنوبی فهمیده‌اند که با استفاده از نانوورقه‌های گرافنی، ساخت منابع تغذیه قابل خمش امکان‌پذیر خواهد بود. دیگر افزاره‌های الکترونیکی به مصارف خانگی یا ادارات محدود نیستند. ما با آنها مسافرت می‌کنیم، آنها را جابجا می‌کنیم و حتی آنها را می‌پوشیم. برای ساخت تجهیزاتی مانند نمایشگرهای لوله‌شونده و افزاره‌های قابل پوشیدن، منابع تغذیه‌ای که بخواهند آنها را تغذیه کنند نیز باید خیلی انعطاف‌پذیر باشند.

ادامه خواندن “تازه های فناوری نانو (۲) – ویبره”

مدار های الماس نشان – ویبره

مدار های الماس نشان – فناوری نانو

مدار های الماس نشان
کاربری جواهراتی مانند الماس بسیار بیشتر از زیبایی و فخرفروشی است. خواص الکترونیکی این مواد بخصوص در ابعاد نانو سبب شده که تجهیزات الکترونیکی آینده به جای سیلیکون و مس از این جواهرات ساخته شده باشند.

ادامه خواندن “مدار های الماس نشان – ویبره”

خواص انتقالی نانوسیم ها (۱) – ویبره

خواص انتقالی نانوسیم ها (۱) – فناوری نانو

خواص انتقالی نانوسیم ها (1)
سیستم هایی که براساس نانوسیم ها شکل گرفته اند با توجه به پتانسیل تکنولوژیکی بالایی که دارند، اخیراً مورد توجه فراوانی قرار گرفته و به واسطه اثرات کوانتومی منحصر به فردی که از خود نشان می دهند از جذابیت زیادی برخوردارند.

ادامه خواندن “خواص انتقالی نانوسیم ها (۱) – ویبره”