فیزیک هواشناسی – ویبره

فیزیک هواشناسی – فیزیک

فیزیک هواشناسی
آب و هواشناسی و سیر تحولی آن
با واژه اتمسفر کم و بیش همه آشنا هستیم. علوم اتمسفری در دو شاخه هواشناسی و آب و هوا شناسی به مطالعه ویژگیهای آن می‌پردازد. که این دو در مقیاس زمانی باهم فرق می‌کنند.

ادامه خواندن “فیزیک هواشناسی – ویبره”

عملکرد نیروگاه هسته‌ای بوشهر – ویبره

عملکرد نیروگاه هسته‌ای بوشهر – فیزیک

عملکرد نیروگاه هسته‌ای بوشهر
در نیروگاه بوشهر نیز مانند دیگر نیروگاه‌های برق کشور، بخار آب فوق‌داغ باعث دوران توربین و درنهایت ژنراتور برق می‌شود؛ اما این روش داغ‌کردن آب است که با دیگر نیروگاه‌های کشور تفاوت دارد.

ادامه خواندن “عملکرد نیروگاه هسته‌ای بوشهر – ویبره”

طبیعت آتشفشانها – ویبره

طبیعت آتشفشانها – فیزیک

طبیعت آتشفشانها
کوههای آتشفشانی با کوههای معمولی بسیار متفاوت می‌باشند، زیرا این کوهها توسط فرایندهایی نظیر چین‌خوردگی یا بالاآمدگی یا فرسایش ایجاد نشده‌اند بلکه در اثر تجمع مواد فورانی نظیر لاوا،بمب‌های آتشفشانی و یا خاکسترهای آتشفشانی ایجاد شده است. ً

ادامه خواندن “طبیعت آتشفشانها – ویبره”

نقض قانون ماکس پلانک در فواصل کوتاه – ویبره

نقض قانون ماکس پلانک در فواصل کوتاه – فیزیک

نقض قانون ماکس پلانک در فواصل کوتاه
فیزیکدانان MIT با نقض قانون “ماکس پلانک” در مورد فواصل کوتاه نشان دادند که انتقال گرما در فواصل بسیار کوتاه کمتر از ۱۰ نانومتر می تواند هزار برابر شدیدتر از پیش بینی های قانون این دانشمند آلمانی باشد.

ادامه خواندن “نقض قانون ماکس پلانک در فواصل کوتاه – ویبره”

نانوی طبیعی، یا طبیعت نانویی؟ – ویبره

نانوی طبیعی، یا طبیعت نانویی؟ – فناوری نانو

نانوی طبیعی، یا طبیعت نانویی؟
بال پروانه نانوساختاری دارد که منجر به انعکاس طول موج رنگهای مختلف بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر می گردد. برخی پروانه ها رنگی هستند (حتی اگر در بال آنها هیچ رنگی نباشد). این رنگ به خاطر نانوساختار سطح بالها ایجاد شده است. ابعاد این ساختار در محدوده نور مرئی و نزدیک به ابعاد نانومتری (۱ تا ۱۰۰ نانومتر) می باشد، این امر به پراکنش رنگهای متفاوت منجر می شود. توجه به خلقت نشان می دهد که ساختار پیچیده بدن حیوانات و تنه گیاهان می تواند منشا، خلق محصولاتی گردد که بشر به طور موثر از آنها استفاده کند.

ادامه خواندن “نانوی طبیعی، یا طبیعت نانویی؟ – ویبره”

فناوری نانو در لباس‌ها – ویبره

فناوری نانو در لباس‌ها – فناوری نانو

فناوری نانو در لباس‌ها
فناوری نانو، صنعت پارچه را بهبود بخشیده و باعث بادوام شدن پارچه و افزایش مقاومت در برابر آب، روغن ها، آلودگی ها و سایر مواد شیمیایی شده است.

ادامه خواندن “فناوری نانو در لباس‌ها – ویبره”

پای خورشید در میان است – ویبره

پای خورشید در میان است – فناوری نانو

پای خورشید در میان است
بخار آب به دست آمده از این روش را بخار خورشیدی نامیده‌اند. آزمایشگاه دانشگاه رایس با معرفی این تكنولوژی جدید مدعی شده می‌تواند از آب سرد و یخ‌زده، بخار تولید كند. مخترعان انتظار دارند این روش بتواند در وهله نخست برای تصفیه آب و فاضلاب آن هم در كشورهای در حال توسعه به‌كار گرفته شود. برآوردها حاكی از آن است كه در مجموع كارایی این روش چیزی حدود ۲۴ درصد است. در مقام مقایسه یادآوری می‌شود صفحات خورشیدی فتوولتائیك معمولا چیزی حدود ۱۵ درصد كارایی دارند.

ادامه خواندن “پای خورشید در میان است – ویبره”

خواص و کاربردهای نانورس ها (۱) – ویبره

خواص و کاربردهای نانورس ها (۱) – فناوری نانو

خواص و کاربردهای نانورس ها (1)
نانورس ها مواد منحصر به فردی هستند که به عنوان مواد افزودنی برای ساخت نانوکامپوزیت ها و بهبود قابل توجه خواص مواد پلیمری به کار می روند.

ادامه خواندن “خواص و کاربردهای نانورس ها (۱) – ویبره”

مواد هوشمند (۲) – ویبره

مواد هوشمند (۲) – فناوری نانو

مواد هوشمند (2)
یکی از مثال های ساده ماده هوشمند دینامیک عبارت است از رنگ گیری شیشه اتومبیل که بیشتر اوقات روشن است امّا بر اثر تابش نور شدید برای جلوگیری از اختلال در رانندگی، تیره می شود. تعریف ناسا از مواد هوشمند به این صورت است که”مواد هوشمند موادی هستند که موقعیت‌ها را به خاطر می‌سپارند و بامحرکهای مشخص می‌توانند به آن موقعیت باز گردند.”

ادامه خواندن “مواد هوشمند (۲) – ویبره”

زئولیت‌ها (۲) – ویبره

زئولیت‌ها (۲) – فناوری نانو

زئولیت‌ها (2)
زئولیت هاهمچنین در جذب و حذ ف آلاینده های محیط زیست ازجمله فلزات سنگین و مضر از آبهای آلوده و فاضلابهای شهری و صنعتی مورد استفاد ه قرارمی گیرند.فاضلابها ممكن است حاوی كاتیونهای عناصر سنگین مانند روی-کادمیوم-مس-آهن-جیوه وآنیونهای مضر چون سیانیدها باشند كه می توانند موجب زیانهای اكولوژیكی و زیست محیطی فراوانی گردند و زئولیت ها نقش اساسی در پالایش این كاتیونها و آنیونها دارند.

ادامه خواندن “زئولیت‌ها (۲) – ویبره”

نانو وصنعت نفت وگاز (۱) – ویبره

نانو وصنعت نفت وگاز (۱) – فناوری نانو

نانو وصنعت نفت وگاز (1)
از آنجایی که قدرت و پایداری مواد در صنایع نفت و گاز از اهمیت فراوانی برخوردار است، ساخت مواد در مقیاس نانو با دقت بسیار زیاد نه تنها زمین شناسان و مهندسان را قادر می‌سازد ابزارهایی که از آن‌ها استفاده می‌شود را کوچک‌تر سازند بلکه در تولید و ساخت مواد با کیفیت آن‌ها را یاری می‌کند.

ادامه خواندن “نانو وصنعت نفت وگاز (۱) – ویبره”

دوستدار محیط زیست – ویبره

دوستدار محیط زیست – فناوری نانو

دوستدار محیط زیست
زیبایی هایی که این خانه ها ایجاد کنند می تواند ظاهری باشد و یا اساسا و از زیربنا با محیط زیست سازگار باشد، به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

ادامه خواندن “دوستدار محیط زیست – ویبره”

نانو در صنعت هوافضا (۱) – ویبره

نانو در صنعت هوافضا (۱) – فناوری نانو

نانو در صنعت هوافضا (1)
 دانش هوافضا یکی از دانش‌هایی است که از سامانه‌های سریع‌تر و فشرده‌تر و سامانه‌های خودکار استقبال می‌کند. وسایل نقلیه هوایی و فضایی، وسیله‌های اکتشاف فضایی و هواپیماهای جاسوسی، نمونه‌هایی هستند که به چنین سامانه‌هایی نیاز دارند. با جادادن سامانه‌های الکترومغناطیسی در ساختاری به ابعاد نانو، برای ماهواره‌هایی که در اطراف زمین در حال گردش هستند و با جستجوگران سیاره‌ها در فضا با هزینه‌های کم‌تر، کاربرد بیش‌تر از نتایج بکارگیری این فناوری است.

ادامه خواندن “نانو در صنعت هوافضا (۱) – ویبره”

تازه های فناوری نانو (۵) – ویبره

تازه های فناوری نانو (۵) – فناوری نانو

تازه های فناوری نانو (5)
 به گفته Andro von eschenbach، سرپرست انستیتو ملی سرطان، فناوری‌نانو، دانش مربوط به مقیاس‌های کوچک، در حال جذب بزرگ‌ترین دانشمندان از سراسر دنیا در زمینه‌های گوناگون علمی و مهندسی می‌باشد و هدف آن معطوف و هماهنگ كردن استعدادها و ذهن آنها بر روی حل مسائل و مشکلاتی است که بر سر راه تحقیقات در مورد تجهیزات درمان بالینی وجود دارد.

ادامه خواندن “تازه های فناوری نانو (۵) – ویبره”

دستور پخت یک نانوغذا – ویبره

دستور پخت یک نانوغذا – فناوری نانو

دستور پخت یک نانوغذا
افزایش جمعیت به همراه گسترش شهرنشینی وافزایش سطح درآمد سرانه نیاز به غذاهای فرایندی را روز به روز افزایش داده است. از این رو استفاده از فن آوری‌های نوین از جمله فناوری‌نانو در این صنعت بسیار مورد توجه محافل علمی وصنعتی جهان قرار گرفته است .

ادامه خواندن “دستور پخت یک نانوغذا – ویبره”

محاسبات در دنیای نانو (۴) – ویبره

محاسبات در دنیای نانو (۴) – فناوری نانو

محاسبات در دنیای نانو (4)
همانگونه که در پیش گفتار این کتاب گفته شد از دید فیزیکی تمام جنبه های میکرو و نانوی پدیده ها ناشی از نیروهای میان اتمی شناخته شده هستند. همچنین به لحاظ نظری هر ساختار اتمی مولکولی که از قوانین بنیادی فیزیک و شیمی پیروی می کند، امکان پذیر است. از جمله این پدیده ها، اصطکاک است.

ادامه خواندن “محاسبات در دنیای نانو (۴) – ویبره”