شریعت ظاهر و طریقت باطن – ویبره

شریعت ظاهر و طریقت باطن – نقاشی

شریعت ظاهر و طریقت باطن
شکل افراطی این عقیده را در نظر «جاحظ» معروف(متوفی به سال ۲۵۰/۸۶۴) می توان دید که شور و اشتیاق مسیحیان را برای تجسم خدا در تمثال مسیح تحسین می کند. کما این که برخی از مصادیق این عقیده در کاشی کاری های راونا ravenna قابل مشاهده است.

ادامه خواندن “شریعت ظاهر و طریقت باطن – ویبره”

کپی برابر اصل نیست – ویبره

کپی برابر اصل نیست – نقاشی

کپی برابر اصل نیست
معروفترین نقاش کپی کار در دنیا مردی هلندی به نام «گرت جان جانسن» است که این روزها شاهد بخت و اقبال تازه ای در زندگی خود و نیکنامی در عرصه هنر است.او که زمانی به خاطر تابلوهای نقاشی کپی خود از هنرمندان مشهور همچون پیکاسو، ماتیس و …معروف بود این روزها با صداقت پیشه کردن اسم و رسم تازه ای یافته است.

ادامه خواندن “کپی برابر اصل نیست – ویبره”

فرانسیسکو گویا – ویبره

فرانسیسکو گویا – نقاشی

فرانسیسکو گویا
● درباره‌ی زندگی وآثار فرانسیسکو جوزدگویا لوسینتس
فرانسیسکو گویا(۱۸۲۸-۱۷۴۶) به عنوان مهم ترین نقاش اسپانیایی اواخر قرن هجده و اوایل قرن نوزده مورد توجه قرار می‌گیرد. او در بیشتر دوره‌ی کاری طولانی خود، در نقاشی، طراحی و چاپ‌های فلزی، از شادی و زنده دلی به سمت شکاکیت و بدبینی پیش رفت.

ادامه خواندن “فرانسیسکو گویا – ویبره”

ضرورت گفت وگویی درونی و الهام بخش – ویبره

ضرورت گفت وگویی درونی و الهام بخش – نقاشی

ضرورت گفت وگویی درونی و الهام بخش
۱- نوآوری در نفی سنت ها حاصل نمی شود بلکه باید سنت ها را نقد کرده و در آن واحد دوئت «پیروی» و «سرپیچی» را اجرا کرد. باید از سنت ها فاصله گرفت؛ فاصله ای که فرصت بازشناسی سنت را فراهم می سازد.با چنین فرآیندی است که نحوه شناخت و طرز برخورد ما با سنت ها نسبت به نسل های قبلی متفاوت خواهد شد.

ادامه خواندن “ضرورت گفت وگویی درونی و الهام بخش – ویبره”

شادی‌ها و غم‌های ما ایرانیان – ویبره

شادی‌ها و غم‌های ما ایرانیان – نقاشی

شادی‌ها و غم‌های ما ایرانیان
در جایی میانه ایران و غرب، در دبی، غلامحسین نامی را دیدار کردم. دیدارم با این نقاش ایرانی درست در شب حراج کریستی اتفاق افتاد، شبی که چند صباحی است برای هنر ایران سرنوشت‌ساز شده است.

ادامه خواندن “شادی‌ها و غم‌های ما ایرانیان – ویبره”

زندگی، جنگ، زندگی – ویبره

زندگی، جنگ، زندگی – نقاشی

زندگی، جنگ، زندگی
باز هم جنگ موضوع هنر! تا چه حد جنگ را می‌توان در قالب هنر گنجاند؟ تا چه حد هنر توان آن را دارد که جنگ را توصیف نماید، توضیح دهد، تشریح یا بیان کند؟ این گویا بسته به آن است که جنگ تا چه حد در اعماق روح هنرمند نفوذ کند و در زندگی‌اش حضور یابد.

ادامه خواندن “زندگی، جنگ، زندگی – ویبره”

رامبراند، مرد چند چهره – ویبره

رامبراند، مرد چند چهره – نقاشی

رامبراند، مرد چند چهره
ازسال ۲۰۰۶به بعد ، همزمان با چهارصدمین سالگرد تولد رامبراند نقاش، طراح و حکاک بزرگ هلندی بزرگداشت هایی برای این هنرمند بزرگ در سراسر اروپا برپا شده است . این فعالیت ها شامل نمایشگاه هایی است که به ما فرصت مقایسه این نقاش بزرگ را با سایر استادان این هنر که در زمینه سایه و روشن کار می کردند، می دهد .

ادامه خواندن “رامبراند، مرد چند چهره – ویبره”

دست هایم را نمی بینم – ویبره

دست هایم را نمی بینم – نقاشی

دست هایم را نمی بینم
● گفت وگو با کوروش شیشه گران نقاش و گرافیست
در فرهنگ لغات زبان پارسی وقتی به واژه هندسه می رسیم با این تعریف روبه رو می شویم که هندسه رشته ای از ریاضی است که درباره اشکال فضایی که از نقاط، خطوط و سطوح تشکیل شده اند، بحث می کند.

ادامه خواندن “دست هایم را نمی بینم – ویبره”

خروج از بن بست شیوه گری در نقاشی – ویبره

خروج از بن بست شیوه گری در نقاشی – نقاشی

خروج از بن بست شیوه گری در نقاشی
در هر زمان هر مکتب زاییده یک ایده خلاق و یک پروسه زمانی خاص است. تصور کنیم هر مکتب پس از یک گذر چندین ساله بخواهد تا ابد با همان مفاهیم و با همان دستمایه ها به کار خود ادامه دهد.

ادامه خواندن “خروج از بن بست شیوه گری در نقاشی – ویبره”

تأثیر نقّاشی ایران بر نقّاشی چین – ویبره

تأثیر نقّاشی ایران بر نقّاشی چین – نقاشی

تأثیر نقّاشی ایران بر نقّاشی چین
بیان و توصیف هنر کاری بس مشکل است و بهترین راه را برای شناخت هنر تعریف و شناخت هنرمند یعنی دارنده و صاحب هنر دانسته‌اند. میگوینده هنرمند کسی است که از مردم عادی احساس بیشتردارد و در برابر نمودها حساس‌تر است

ادامه خواندن “تأثیر نقّاشی ایران بر نقّاشی چین – ویبره”

پیکاسو و دیگران در بارسلون – ویبره

پیکاسو و دیگران در بارسلون – نقاشی

پیکاسو و دیگران در بارسلون
چند سال پیش، زمانی که خبر درگذشت احمد شاملو اعلام شد و خیل جوانان و هنرمندان و هنردوستان به بیمارستان ایران مهر رفتند تا پیکر او را تشییع کنند، دختر جوانی با دیدن یکی از پوسترهای شعر و تصویر شاملو گفت:

ادامه خواندن “پیکاسو و دیگران در بارسلون – ویبره”

به امتحان کردنش می ارزد هیچ خرجی ندارد! – ویبره

به امتحان کردنش می ارزد هیچ خرجی ندارد! – نقاشی

به امتحان کردنش می ارزد هیچ خرجی ندارد!
خیلی از ما از این که اثری هنری بیافرینیم می ترسیم.فکر می کنیم ما که هنرمند نیستیم! یا از آن هم فراتر می رویم و می گوییم: ما که خلاقیت هنری نداریم! اما اگر فکر کنیم که خلاقیت هنری ویژگی هنری همه انسان هاست و در همه وجود دارد، در هر سن و سال یا هر موقعیت اجتماعی که باشیم، درست مثل نفس کشیدن آن وقت چطور ؟

ادامه خواندن “به امتحان کردنش می ارزد هیچ خرجی ندارد! – ویبره”

الکس کاتز نقاش آمریکایی – ویبره

الکس کاتز نقاش آمریکایی – نقاشی

الکس کاتز نقاش آمریکایی
الکس کاتز یکی از نقاشان صاحب سبک قرن بیستم آمریکاست. از سال ۱۹۵۰ او یک تنه آنچه که رئالیسم معاصر آمریکا نامیده می شد را تغییر داد. او برای در آثارش دو تکنیک را با یکدیگر ترکیب می کند:

ادامه خواندن “الکس کاتز نقاش آمریکایی – ویبره”

استاد کمال الملک هنرمند مشروطه خواه – ویبره

استاد کمال الملک هنرمند مشروطه خواه – نقاشی

استاد کمال الملک هنرمند مشروطه خواه
گرچه شاهان قاجار کوشیدند هنرمندان زمان خود را به خدمت بگیرند اما ماهیت هنر که نشأت گرفته از خلاقیت و لطافت روح انسانی است با ماهیت استبداد و زورگویی همخوانی ندارد.

ادامه خواندن “استاد کمال الملک هنرمند مشروطه خواه – ویبره”

ابوالفضل «عالی »بود – ویبره

ابوالفضل «عالی »بود – نقاشی

ابوالفضل «عالی »بود
هنر، فرهنگ، زیبایی و هنرمند هر کدام بار معنایی عام و معمول دارند. هر یک از این واژه ها چه به عنوان اسم و چه به قصد صفت در جمله ای به کار روند، فضایی را درذهن مخاطب باز می کنند که با توجه به پیشینه شنیداری و دیداری و سابقه ذهنی، وجه غالب این فضاها در افراد مختلف، شاکله ای مشابه ومقارن می یابند. اما این الفاظ، با داشتن معانی معمول و مصطلح، الفاظی خاص هستند.

ادامه خواندن “ابوالفضل «عالی »بود – ویبره”