شریعت ظاهر و طریقت باطن – ویبره

شریعت ظاهر و طریقت باطن – نقاشی

شریعت ظاهر و طریقت باطن
شکل افراطی این عقیده را در نظر «جاحظ» معروف(متوفی به سال ۲۵۰/۸۶۴) می توان دید که شور و اشتیاق مسیحیان را برای تجسم خدا در تمثال مسیح تحسین می کند. کما این که برخی از مصادیق این عقیده در کاشی کاری های راونا ravenna قابل مشاهده است.

ادامه خواندن “شریعت ظاهر و طریقت باطن – ویبره”

کشف چاه نفت از نقش و رنگ – ویبره

کشف چاه نفت از نقش و رنگ – نقاشی

کشف چاه نفت از نقش و رنگ
چاه نفت تازه یی کشف شده است که برخلاف نفت، سیاه و بدبو نیست و واحد شمارشش به جای بشکه، تابلو است، پر از نقش و رنگ است و بی واسطه بر سر سفره خالقان آن است. این چاه نفت ماحصل شناخت، تبحر و صدالبته احساس جوشانی است که از عمق دل هنرمندان این خاک پرگهر فوران کرده و خریداران آثار هنری دنیا را به حیرت واداشته است.

ادامه خواندن “کشف چاه نفت از نقش و رنگ – ویبره”

فردریش هوندر واسر – ویبره

فردریش هوندر واسر – نقاشی

فردریش هوندر واسر
فردریش هوندر واسر «friedrich hundertwasser» نقاش و معمار بزرگ اتریشی در ۱۵ دسامبر سال ۱۹۲۸ در وین به دنیا آمد. وی نقاشی را از دوران کودکی آغاز کرده و استعداد و توانایی خاصی از خود در این زمینه نشان داد.

ادامه خواندن “فردریش هوندر واسر – ویبره”

ضیافت شام در برابر شام آخر – ویبره

ضیافت شام در برابر شام آخر – نقاشی

ضیافت شام در برابر شام آخر
● تحلیلی بر اثر «ضیافت شام» جودی شیکاگو
اگر بخواهیم هنر معاصر را با ذکر مثال شرح دهیم، بی‌تردید اثر «ضیافت شام»(۱) جودی شیکاگو(۲) در زمره مثال‌ها قرار خواهد گرفت. مثالی که در بطن دوران کثرت طلب خسته از موضوعات کسالت بار مسیح و جنگ، در ۱۹۷۹ یعنی در موج اول فمینیسم امریکا با هویتی تازه پا به عرصه نهاد.

ادامه خواندن “ضیافت شام در برابر شام آخر – ویبره”

شام آخر مسیح – ویبره

شام آخر مسیح – نقاشی

شام آخر مسیح
این اثر هنری نشانگر صحنه‌هایی از شام آخر روزهای پایانی عمر مسیح است آنطور که انجیل به آن اشاره کرده‌است. این نقاشی بر پایهٔ کتاب یوحنا، باب ۱۳ آیهٔ ۲۱ است آنجا که مسیح می‌گوید که یکی از ۱۲ حواری اش به وی خیانت خواهد کرد.

ادامه خواندن “شام آخر مسیح – ویبره”

ژان رنوار و خلق زیبایی در انزوا – ویبره

ژان رنوار و خلق زیبایی در انزوا – نقاشی

ژان رنوار و خلق زیبایی در انزوا
ژان کوچک موهای طلایی بلندی داشت. با آنکه پسر بود اما به عنوان یک کودک چهره ای دخترانه داشت. با آن موهای طلایی بلند آرام می نشست و با عروسک ها بازی می کرد تا پدر چهره او را نقاشی کند. از داشتن موهای بلند ناراحت بود اما پدر – آگوست رنوار – نمی گذاشت موهایش را کوتاه کند.

ادامه خواندن “ژان رنوار و خلق زیبایی در انزوا – ویبره”

رامبراند؛ طراح، نقاش و چاپگر هلندی – ویبره

رامبراند؛ طراح، نقاش و چاپگر هلندی – نقاشی

رامبراند؛ طراح، نقاش و چاپگر هلندی
نگاه به هویت انسان ها و زندگی روزمره از قرن شانزدهم میلادی موضوع عمده آثار هنری قرار گرفت. وقتی هنرمندان هلندی ارتباطشان را با کلیسای کاتولیک کم کرده و به پیروان کلیسای پروتستان پیوستند حاصل این تغییر رویه، محبوبیت پرداختن به موضوعات واقعی و زندگی مردم طبقه متوسط و پایین جامعه نزد طراحان و نقاشان بود.

ادامه خواندن “رامبراند؛ طراح، نقاش و چاپگر هلندی – ویبره”

دنیای کودکانه یک سفالگر طبیعت گرا – ویبره

دنیای کودکانه یک سفالگر طبیعت گرا – نقاشی

دنیای کودکانه یک سفالگر طبیعت گرا
اگر دلتان می‌خواهد از تشویش‌های کاذب و هراس‌انگیز روزگار به اصطلاح پیشرفته ما کمی فاصله بگیرید، حتماً به شما توصیه می‌کنم سری به کارگاه کوزه‌گری و سفالگری استاد فخر موسوی بزنید.

ادامه خواندن “دنیای کودکانه یک سفالگر طبیعت گرا – ویبره”

خودتان را باور کنید – ویبره

خودتان را باور کنید – نقاشی

خودتان را باور کنید
۱۲ آذر روز جهانی معلولان است ، روزی که در آن همه به یاد می‌آورند که در کنارشان آدم‌هایی زندگی می‌کنند که اگر چه به لحاظ توانایی‌های ظاهری متفاوت هستند اما از لحاظ ویژگی‌های انسانی تفاوتی ندارند.

ادامه خواندن “خودتان را باور کنید – ویبره”

جهان بی‌پایان – ویبره

جهان بی‌پایان – نقاشی

جهان بی‌پایان
در دنیای هنر، چند تابلو و مجسمه مشهور وجود دارد که ظاهراً بحث و تحقیق در مورد راز و رمز آن‌ها تمامی ندارد. آثاری که تبدیل به آیکون‌ها یا شمایل‌های اسطوره‌ای شده‌اند و هر کسی با کم‌ترین شناختی از تاریخ هنر، حداقل چندین بار نام آن‌ها را شنیده و تحت تاثیر هاله‌ی مقدسی که پیرامون آن‌ها وجود دارد، قرار گرفته است.

ادامه خواندن “جهان بی‌پایان – ویبره”

تجلی ایدئولوژی روی بوم – ویبره

تجلی ایدئولوژی روی بوم – نقاشی

تجلی ایدئولوژی روی بوم
● نقاشان ایدئولوژیست
ایدئولوژی برای الخاص و شاگردانش در وهله دوم بود یعنی پیش از آنکه ایدئولوژیست باشند نقاش هستند. بنابراین فرم، رنگ و فضا برای آنها مهم است و به همین دلیل نقاشی ها دارای استحکام بیشتری هستند

ادامه خواندن “تجلی ایدئولوژی روی بوم – ویبره”

پیکاسو، هنرمندی که زیاد می دانست – ویبره

پیکاسو، هنرمندی که زیاد می دانست – نقاشی

پیکاسو، هنرمندی که زیاد می دانست
پیکاسو بیش از هر یک از نقاشان معاصر، نماینده هنر نقاشی نوین و تحولات آن است. اولین نامی که عموما از تصور نهضت جدید نقاشی به ذهن می آید نام اوست.

ادامه خواندن “پیکاسو، هنرمندی که زیاد می دانست – ویبره”

بهرام خائف، تصویرگر بزرگ کتاب کودک – ویبره

بهرام خائف، تصویرگر بزرگ کتاب کودک – نقاشی

بهرام خائف، تصویرگر بزرگ کتاب کودک
امروز بهرام خائف نیست، ولی دخترش رودابه خائف، تصویرگر بسیاری از کتاب‌های کودک است و تصویرهای زیبایی را برای کتاب‌های کودک و نوجوان نقش می‌زند. باشد که لااقل از این پس به هنرمندانی نظیر رودابه ارزش دهیم تا گمنام نمانند و گمنام نروند!یاد آر ز شمع مرده، یاد آر

ادامه خواندن “بهرام خائف، تصویرگر بزرگ کتاب کودک – ویبره”

امپرسیونیسم شورش در برابر رومانتیسم – ویبره

امپرسیونیسم شورش در برابر رومانتیسم – نقاشی

امپرسیونیسم شورش در برابر رومانتیسم
هنگامی که بحث «هنر مدرن» پیش می‌آید، اکثر افراد نوعی از هنر را در نظر مجسم می‌کنند که به کل از سنت‌های گذشته بریده و آثاری را عرضه می‌کند که هیچ هنرمندی در گذشته حتی تصوری از آن‌ها نداشته است.

ادامه خواندن “امپرسیونیسم شورش در برابر رومانتیسم – ویبره”

استاد محمد سعید مشعل – ویبره

استاد محمد سعید مشعل – نقاشی

استاد محمد سعید مشعل
استاد محمد سعید مشعل یکی از چهره های تابناک هنر نقاشی و منیاتوری معاصر کشور است. وی خدمات شایانی را در عرصه گسترش و ترویج سبک میناتوری و نقاشی بهزاد انجام داد استاد نه تنها در داخـــل کشور، بلکه بیرون از مرز های این سر زمین هنر خیز و هنر پرور از نام و شهرت برخوردار بود که هنرمندان چیره دست به هنر نقاشی و منیاتوری او عرج فروانی قایل اند.

ادامه خواندن “استاد محمد سعید مشعل – ویبره”

احمد امین نظر – ویبره

احمد امین نظر – نقاشی

احمد امین نظر
«احمد امین نظر» هنرمندی است که هم از توش و توان طراحی به معنای drawing برخوردار است و هم سواد بصری بسیار قابل اعتنایی دارد.

ادامه خواندن “احمد امین نظر – ویبره”