دشت مغان در استان اردبیل – ویبره

دشت مغان در استان اردبیل – ایرانگردی

دشت مغان در استان اردبیل
دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران . مغان جلگه ‌ای است در غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران قرار گرفته‌ است .

ادامه خواندن “دشت مغان در استان اردبیل – ویبره”

مكان های سیاحتی اردبیل – ویبره

مكان های سیاحتی اردبیل – ایرانگردی

مكان های سیاحتی اردبیل
روستای آلوارس در ارتفاعات جبهه جنوبی ساوالان با استعدادهای متنوع توریستی است مسیر اصلی آلوارس – دسترسی از طریق جاده سرعین – آلوارس است البته یك راه فرعی دیگر نیز از شهرستان نیر به آلوارس وجود دارد كه حدود ۴ كیلومتر آن خاكی و سنگی است. مسیر این روستا با قابلیت هایی چون منظر جوامع روستایی و الگوی معشیت آنها (شاهسونها)، آب وهوای ییلاقی ، قابلیت كوهنوردی، پیاده رویی، شكار، وجود آبگیرهای زیبا (قزل گوللر) و… مساعد سرمایه گذاری جهت ایجاد زیر ساخت های صنعت توریسم است.

ادامه خواندن “مكان های سیاحتی اردبیل – ویبره”

اردبیل – ویبره

اردبیل – ایرانگردی

اردبیل
استان اردبیل درشمال غربی فلات ایران بین مختصات جغرافیایی ۳۷٫۴۵ تا ۳۹٫۴۲ عرض شمالی و ۴۸٫۵۵ تا ۴۷٫۳ طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. از شمال با جمهوری آذربایجان همسایه بوده ونزدیك به ۵/۲۸۲ كیلومتر مرز مشترك آبی وخاكی با این كشور دارد.

ادامه خواندن “اردبیل – ویبره”

قلعه قشلاق زاخور مشگین شهر در استان اردبیل – ویبره

قلعه قشلاق زاخور مشگین شهر در استان اردبیل – ایرانگردی

قلعه قشلاق زاخور مشگین شهر در استان اردبیل
قلعه قشلاق زاخور ، قلعه ای قدیمی و بسیار دیدنی است . این قلعه در قسمت شمالی شهرستان مشگین شهر در بخش مشگین باختری در ارتفاعات کوهستانی بسیار دل انگیز واقع در قشلاق زاخور و کنار رودخانه قره سو قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از روستاهای پریخان ، قورت تپه – قره باغلار و صاحب دیوان عبور کرد تا به آخرین روستای این منطقه یعنی روستای دوست بیگلو رسید .

ادامه خواندن “قلعه قشلاق زاخور مشگین شهر در استان اردبیل – ویبره”

دیو قالاسی در استان اردبیل – ویبره

دیو قالاسی در استان اردبیل – ایرانگردی

دیو قالاسی در استان اردبیل
دیو قالاسی ( قلعه دیو ) در شمال شرق مشگین ‌شهر ، ما بین روستا هایی « قوزلو » و « کویج » و در ۵ کیلومتری روستای کویج قرار گرفته ‌است .

ادامه خواندن “دیو قالاسی در استان اردبیل – ویبره”

چشمه ها و آبشار های اردبیل – ویبره

چشمه ها و آبشار های اردبیل – ایرانگردی

چشمه ها و آبشار های اردبیل
چشمه بوشلی اردبیل

چشمه معدنی بوشلی به فاصله  ۵/۴ كیلومتری جاده اردبیل به سراب و در ۴۵ كیلومتری باختر اردبیل واقع شده است. مظهر چشمه بوشلی در مجاور رسوب های آهكی سختی است كه آثار خروج آب در برخی نقاط آن در گذشته وجود دارد.

ادامه خواندن “چشمه ها و آبشار های اردبیل – ویبره”

کلیسای مریم مقدس اردبیل در استان اردبیل – ویبره

کلیسای مریم مقدس اردبیل در استان اردبیل – ایرانگردی

کلیسای مریم مقدس اردبیل در استان اردبیل
بنایی است مربع مستطیل از آجر و گنبد ساده آجری . درازای بنا ۱۶ متر و پهنای آن ۱۴ متر است . درون بنا مربع ‌شکل و دارای چهار طاق نما می باشد ، که بر روی ستون های مربع شکل تعبیه شده‌ اند . طاق نماها جناقی و با نقاشی های محدودی در ازاره تزئین یافته است .

ادامه خواندن “کلیسای مریم مقدس اردبیل در استان اردبیل – ویبره”

روستای تاریخی اونار در استان اردبیل – ویبره

روستای تاریخی اونار در استان اردبیل – ایرانگردی

روستای تاریخی اونار در استان اردبیل
روستای اونار در ۲۰ کیلومتری شرق مشکین شهر از توابع بخش لاهرود می باشد در این روستا از اوایل اسلام تا دوران معاصر آثار فرهنگی بی شماری به چشم می خورد

ادامه خواندن “روستای تاریخی اونار در استان اردبیل – ویبره”

رشته کوه های اردبیل – ویبره

رشته کوه های اردبیل – ایرانگردی

رشته کوه های اردبیل
رود مشكین چای

رود مشكین چای از دامنه‌های شمالی كوه سبلان، در ۲۳ كیلومتری جنوب باختری مشكین‌شهر سرچشمه می‌گیرد و با شیب تند به سوی شمال جریان می‌یابد. در یك كیلومتری شمال باختری روستای احمد بیگلو با ریزابه بزرگی كه آن نیز از دامنه‌های سبلان سرچشمه می‌گیرد، می‌آمیزد و هم چنان رو به سوی شمال باختری روان می‌گردد و سرانجام در ۴٫۵ كیلومتری باختر كوه ایلانی داغ، به اهر چای وارد می‌شود.

ادامه خواندن “رشته کوه های اردبیل – ویبره”

آبشار سردابه در استان اردبیل – ویبره

آبشار سردابه در استان اردبیل – ایرانگردی

آبشار سردابه در استان اردبیل
این آبشار در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه (۲۴ کیلومتری غرب اردبیل) در دامنه شرقی کوه سبلان واقع است . ارتفاع آن حدود ۲۰-۱۵ متر و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست می باشد . شایان ذکر است حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان های سطحی حوزه آبخیز افزایش می یابد .

ادامه خواندن “آبشار سردابه در استان اردبیل – ویبره”

سبلان در استان اردبیل – ویبره

سبلان در استان اردبیل – ایرانگردی

سبلان در استان اردبیل
سبلان ( تلفط نام در ترکی آذربایجانی : ساوالان ، در تالشی : سفلون ) ، نام کوهی است مرتفع در شمال غرب کشور ایران و در استان اردبیل که از کوه های متعدد بلندی چون صائین ، نرمیق ، قوشه داغ ، و … تشکیل شده است . رشته کوه سبلان در شمال شرقی شهرستان مشکین شهر و در فاصله ۲۵ کیلومتری آن واقع شده است .

ادامه خواندن “سبلان در استان اردبیل – ویبره”

امامزاده های اردبیل – ویبره

امامزاده های اردبیل – ایرانگردی

امامزاده های اردبیل
امامزاده سید صدر الدین (ع)

یكی از امامزاده های معتبر بوده كه در نیمه اول قرن سوم هجری به اردبیل تشریف آورده اند و بنا به نظر صاحب «بحر الانساب» كه یكی از كتب مهم علم انساب (تبار شناسی) می باشد از اولاد بلافصل حضرت امام موسی كاظم (ع) می باشند در دوران های گذشته دارای بارگاه و جلال و شكوه بوده است اكنون با قرار گرفتن مرقد شریف این بزرگوار در موقعیت خاص شهر اردبیل امید است با طرح جامع احداث بقعه براین مزار مبارك تحولی در این ناحیه صورت گیرد.

ادامه خواندن “امامزاده های اردبیل – ویبره”

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در استان اردبیل – ویبره

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در استان اردبیل – ایرانگردی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در استان اردبیل
شیخ صفی الدین اردبیلی از اجداد خاندان سلسله ایرانی و شیعه مذهب صفوی بود که درسال ۶۵۰ هجری قمری متولد شده است . شیخ صفی به دین داری و پاک دامنی معروف بوده به طوری که مخالفان خاندان صفی هم وی را با این ویژگی می شناختند . شیخ صفی الدین اردبیلی ، نیای بزرگ صفویان ؛ هشتمین نسل از تبار فیروز شاه زرینکلاه بود .

ادامه خواندن “آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در استان اردبیل – ویبره”

شیروان دره سی در استان اردبیل – ویبره

شیروان دره سی در استان اردبیل – ایرانگردی

شیروان دره سی در استان اردبیل
در ۳۰ کیلو متری جنوب شرقی مشکین شهر و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری واقع شده است مساحتش بالغ بر ۷۵ کیلو مترمربع است و محل زندگی حیوانات وحشی و پرندگان می باشد همچنین دارای صخره ها و غارهای دیدنی است محل اصلی ورود به دره در ۵ کیلو متری پائین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای ورود به آن باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متر به سمت پائین صخره نوردی کرد  آبشارهای دوقلوی شیروان دره در نوع خود بی نظیر است .

ادامه خواندن “شیروان دره سی در استان اردبیل – ویبره”

بقعه های اردبیل – ویبره

بقعه های اردبیل – ایرانگردی

بقعه های اردبیل
گنبد تخریب شده آن در چند دهه اخیر بازسازی شده است. داخل بقعه با نقاشی برجسته روی گچ و كتیبه هایی با خط علیرضا عباسی مزین گشته است. ساماندهی محوطه اطراف بقعه در كنار مرمت آن از مهمترین برنامه های طرح ساماندهی بقعه می باشد.

ادامه خواندن “بقعه های اردبیل – ویبره”

امام زاده سید جعفر بن موسی کاظم در استان اردبیل – ویبره

امام زاده سید جعفر بن موسی کاظم در استان اردبیل – ایرانگردی

امام زاده سید جعفر بن موسی کاظم در استان اردبیل
آرامگاه مطهر سید جعفربن موسی کاظم (ع) در شمال خاوری روستای اونار از توابع بخش مشگین خاوری واقع شده است . در سال های پیش از ۱۳۰۰ هجری شمسی این مکان مقدس عبارت بود از یک قبر مطهر که بر روی آن اتاقکی گلی بنا کرده بودند

ادامه خواندن “امام زاده سید جعفر بن موسی کاظم در استان اردبیل – ویبره”