دشت مغان در استان اردبیل – ویبره

دشت مغان در استان اردبیل – ایرانگردی

دشت مغان در استان اردبیل
دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران . مغان جلگه ‌ای است در غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران قرار گرفته‌ است .

ادامه خواندن دشت مغان در استان اردبیل – ویبره

سبلان در استان اردبیل – ویبره

سبلان در استان اردبیل – ایرانگردی

سبلان در استان اردبیل
سبلان ( تلفط نام در ترکی آذربایجانی : ساوالان ، در تالشی : سفلون ) ، نام کوهی است مرتفع در شمال غرب کشور ایران و در استان اردبیل که از کوه های متعدد بلندی چون صائین ، نرمیق ، قوشه داغ ، و … تشکیل شده است . رشته کوه سبلان در شمال شرقی شهرستان مشکین شهر و در فاصله ۲۵ کیلومتری آن واقع شده است .

ادامه خواندن سبلان در استان اردبیل – ویبره

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ویبره

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ایرانگردی

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل
پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین در شهرستان اردبیل ایران واقع شده ‌است . این مکان در ۳۰ کیلومتری شهرستان سرعین قرار دارد .
 

ادامه خواندن پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ویبره

مساجد استان اردبیل – ویبره

مساجد استان اردبیل – ایرانگردی

مساجد استان اردبیل
مسجد جمعه : این بنا در شمال شرقی شهر ، بین محله های پیرشمس الدین و عبدالله شاه بر روی تپه مرتفعی واقع گردیده و یكی از قدیمی ترین مساجد شمال غربی ایران است.

ادامه خواندن مساجد استان اردبیل – ویبره

شیروان دره سی در استان اردبیل – ویبره

شیروان دره سی در استان اردبیل – ایرانگردی

شیروان دره سی در استان اردبیل
در ۳۰ کیلو متری جنوب شرقی مشکین شهر و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری واقع شده است مساحتش بالغ بر ۷۵ کیلو مترمربع است و محل زندگی حیوانات وحشی و پرندگان می باشد همچنین دارای صخره ها و غارهای دیدنی است محل اصلی ورود به دره در ۵ کیلو متری پائین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای ورود به آن باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متر به سمت پائین صخره نوردی کرد  آبشارهای دوقلوی شیروان دره در نوع خود بی نظیر است .

ادامه خواندن شیروان دره سی در استان اردبیل – ویبره

بازار اردبیل – ویبره

بازار اردبیل – ایرانگردی

بازار اردبیل
بازار اردبیل از سابقه طولانی و درخشانی برخوردارمی باشد. مقدسی و اصطخری (قرن چهارم ه.ق)، بازار اردبیل را به شكل صلیبی توصیف می كنند كه در میانه آن مسجد قرار داشته است. بازار اردبیل در قرن ۷ و ۸ ه.ق نیز از رونق فراوانی برخوردار بوده اما رونق اصلی آن مربوط به دوره صفویه است. در این دوره به جهت اینكه اردبیل خاستگاه سلاطین صفوی، مركز دینی و همچنین جایگاه مقابر شیخ صفی الدین اردبیلی و دیگر گذشتگان سلاطین صفوی بود شهر و بازار آن از اهمیت و رونق خاصی برخوردار گردید.

ادامه خواندن بازار اردبیل – ویبره

پیکره سنگی بابا داوود عنبران در استان اردبیل – ویبره

پیکره سنگی بابا داوود عنبران در استان اردبیل – ایرانگردی

پیکره سنگی بابا داوود عنبران در استان اردبیل
پیکره سنگی بابا داوود عنبران در۴۰ کیلومتری شهر اردبیل و در روستای عنبران واقع شده‌ است  . ارتفاع این پیکره بی نظیر حدود ۲۰ متر می ‌باشد . این پیکره به شکل انسانی که به روبرو نظاره گراست تشکیل شده ‌است .

ادامه خواندن پیکره سنگی بابا داوود عنبران در استان اردبیل – ویبره

آیین شبیه خوانی – ویبره

آیین شبیه خوانی – ایرانگردی

آیین شبیه خوانی
مراسم شبیه خوانی به دو نوع ثابت و سیار به اجرا در می‌آید. در عزاداری‌های روز عاشورا گروههای شبیه‌خوانی سیار سوار بر اسب با عبور از خیابانهای شهر صحنه‌های كربلا را روایت می‌كنند.

ادامه خواندن آیین شبیه خوانی – ویبره

قلعه ارشق در استان اردبیل – ویبره

قلعه ارشق در استان اردبیل – ایرانگردی

قلعه ارشق در استان اردبیل
قلعه تاریخی ارشق هم چون سایر قلعه های قره داغ آذربایجان در ۶۲ کیلومتری شمال باختری مشگین شهر و در سواحل باختری رودخانه پر آب قرار دارد و دریک منطقه بی نظیر ( از لحاظ طبیعت ) واقع شده است .

ادامه خواندن قلعه ارشق در استان اردبیل – ویبره