دشت مغان در استان اردبیل – ویبره

دشت مغان در استان اردبیل – ایرانگردی

دشت مغان در استان اردبیل
دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران . مغان جلگه ‌ای است در غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران قرار گرفته‌ است .

ادامه خواندن دشت مغان در استان اردبیل – ویبره

موزه مردم شناسی اردبیل در استان اردبیل – ویبره

موزه مردم شناسی اردبیل در استان اردبیل – ایرانگردی

موزه مردم شناسی اردبیل در استان اردبیل
این موزه در محل حمام تاریخی آقانقی ( ظهیر الاسلام ) شهر اردبیل واقع در میدان عالی قاپو دایر شده و هم اکنون در این محل ‪ ۳۳‬ نوع مجسمه با پوشش محلی و آیینی مردم استان اردبیل به نمایش در آمده و همچنین آثار و دست نوشته های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز در این موزه جمع آوری و عرضه شده است.

ادامه خواندن موزه مردم شناسی اردبیل در استان اردبیل – ویبره

بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل – ویبره

بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل – ایرانگردی

بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل
بقعه سید امین ‌الدین جبراییل ، یا بقعه کلخوران ، آرامگاه پدر شیخ صفی‌ الدین اسحق اردبیلی جد سلاطین صفوی است و در روستای کلخوران در سه کیلومتری اردبیل واقع شده‌ است . روستای کلخوران نیز گاه به نام این بقعه « کلخوران شیخ » خوانده می ‌شود .

ادامه خواندن بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل – ویبره

جاذبه های اردبیل – ویبره

جاذبه های اردبیل – ایرانگردی

جاذبه های اردبیل
آبشار سردابه

این آبشار در نزدیكی آبگرم معدنی سردابه (۲۴ كیلومتری غرب اردبیل) در دامنه شرقی كوه سبلان واقع است. ارتفاع آن حدود ۲۰-۱۵ متر و حجم جریان آن نسبتاً كم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست می باشد. شایان ذكر است حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریانهای سطحی حوزه آبخیز افزایش می یابد. این آبشار از محلهای دیدنی مجتمع آبگرم سردابه كه از نقاط گردشگری اردبیل است، می باشد.

ادامه خواندن جاذبه های اردبیل – ویبره

سبلان در استان اردبیل – ویبره

سبلان در استان اردبیل – ایرانگردی

سبلان در استان اردبیل
سبلان ( تلفط نام در ترکی آذربایجانی : ساوالان ، در تالشی : سفلون ) ، نام کوهی است مرتفع در شمال غرب کشور ایران و در استان اردبیل که از کوه های متعدد بلندی چون صائین ، نرمیق ، قوشه داغ ، و … تشکیل شده است . رشته کوه سبلان در شمال شرقی شهرستان مشکین شهر و در فاصله ۲۵ کیلومتری آن واقع شده است .

ادامه خواندن سبلان در استان اردبیل – ویبره

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ویبره

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ایرانگردی

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل
پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین در شهرستان اردبیل ایران واقع شده ‌است . این مکان در ۳۰ کیلومتری شهرستان سرعین قرار دارد .
 

ادامه خواندن پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ویبره

مساجد استان اردبیل – ویبره

مساجد استان اردبیل – ایرانگردی

مساجد استان اردبیل
مسجد جمعه : این بنا در شمال شرقی شهر ، بین محله های پیرشمس الدین و عبدالله شاه بر روی تپه مرتفعی واقع گردیده و یكی از قدیمی ترین مساجد شمال غربی ایران است.

ادامه خواندن مساجد استان اردبیل – ویبره

شیروان دره سی در استان اردبیل – ویبره

شیروان دره سی در استان اردبیل – ایرانگردی

شیروان دره سی در استان اردبیل
در ۳۰ کیلو متری جنوب شرقی مشکین شهر و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری واقع شده است مساحتش بالغ بر ۷۵ کیلو مترمربع است و محل زندگی حیوانات وحشی و پرندگان می باشد همچنین دارای صخره ها و غارهای دیدنی است محل اصلی ورود به دره در ۵ کیلو متری پائین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای ورود به آن باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متر به سمت پائین صخره نوردی کرد  آبشارهای دوقلوی شیروان دره در نوع خود بی نظیر است .

ادامه خواندن شیروان دره سی در استان اردبیل – ویبره

بازار اردبیل – ویبره

بازار اردبیل – ایرانگردی

بازار اردبیل
بازار اردبیل از سابقه طولانی و درخشانی برخوردارمی باشد. مقدسی و اصطخری (قرن چهارم ه.ق)، بازار اردبیل را به شكل صلیبی توصیف می كنند كه در میانه آن مسجد قرار داشته است. بازار اردبیل در قرن ۷ و ۸ ه.ق نیز از رونق فراوانی برخوردار بوده اما رونق اصلی آن مربوط به دوره صفویه است. در این دوره به جهت اینكه اردبیل خاستگاه سلاطین صفوی، مركز دینی و همچنین جایگاه مقابر شیخ صفی الدین اردبیلی و دیگر گذشتگان سلاطین صفوی بود شهر و بازار آن از اهمیت و رونق خاصی برخوردار گردید.

ادامه خواندن بازار اردبیل – ویبره