جاذبه های اردبیل – ویبره

جاذبه های اردبیل – ایرانگردی

جاذبه های اردبیل
آبشار سردابه

این آبشار در نزدیكی آبگرم معدنی سردابه (۲۴ كیلومتری غرب اردبیل) در دامنه شرقی كوه سبلان واقع است. ارتفاع آن حدود ۲۰-۱۵ متر و حجم جریان آن نسبتاً كم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست می باشد. شایان ذكر است حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریانهای سطحی حوزه آبخیز افزایش می یابد. این آبشار از محلهای دیدنی مجتمع آبگرم سردابه كه از نقاط گردشگری اردبیل است، می باشد.

جاذبه های طبیعی اردبیل

آبشار گورگور آلوارس

چشمه گورگور ازجمله چشمه های مشهور منطقه سبلان می باشد. این چشمه در دره آلوارس یا قزل گوللر كه یكی از عریض ترین و باصفاترین دره های سبلان است، در ارتفاع ۲۴۲۰ متری از سطح دریا واقع شده است.آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخره ای مشرف به دره با فشار بیرون می آید. نظر به شیب تند مسیر تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی می كند و باتوجه به موقعیت تفریحی و تفرجی و ورزشی دره قزل گوللر و احداث پیست اسكی روی برف آلوارس در آن چشمه و آبشار گور گور نیز با دارا بودن آب و چشم انداز و فضای سبز جالب از نظر گردشگری را دارد.

 
آبشار گورگور خیاوچای

 این آبشار در مسیر رودخانه خیاو (خیوچای) بوده و بلندی آبشار حدود ۱۰-۱۲ متر می باشد و از نظر حجم جریان قابل توجه می باشد . حوضچه ای دایره ای شكل درمحل ریزش آب ایجاد شده است. آبشار گورگور به علت منظره جالب طبیعی و وجود ماهی قزل آلای قرمز در رودخانه و حوضچه و برخورداری از موهبت آبگرم معدنی ملك سوئی و چشم اندازی از كوهستان سبلان (ارتفاعات دلی آلی، آیتار، هرم و كسری) جذاب و دیدنی است.

 
پارك جنگلی فندقلو
جاذبه های طبیعی اردبیل

جنگل فندقلو بعلت نزدیكی به شهر نمین و سهولت دسترسی از جاده بین شهری اردبیل – آستارا همواره به عنوان یك منبع تفرجگاهی مطرح بوده است این جنگل یكی از اراضی تفریحی جنگلی است كه به فاصله ۱۰ كیلومتر از شهر نمین و ۳۰ كیلومتر از شهر اردبیل قرار گرفته است . این جنگل انبوه بسیار زیبا مشابه پار ك به نظر میرسد . وجود اشكوب های كوچك و محدود پوشیده از گیاهان مرتعی تهی از درخت در بین درختان انبوه محل مناسبی را برای گذراندن اوقات فراغت خانواده ایجاد نموده است به همین جهت اینك عنوان پارك جنگلی فندقلو در ایام تعطیل پذیرای متقاضیان زیادی از شهر اردبیل ، نمین و مسافران تابستانی است . پیست اسكی روی چمن دراین منطقه قرار دارد و یك اردوگاه دانش آموزی با چندین اطاقك چوبی جهت اقامت و سرویسهای بهداشتی عمومی از سوی واحد امور تربیتی اداره آموزش و پرورش شهرستان نمین در آن ایجاد شده است .

 
پیست اسكی آلوارس
جاذبه های طبیعی اردبیل

این پیست اسكی در فاصله ۱۲كیلومتری روستای آلوارس و ۲۴ كیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجائی كه پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد. از ویژگیهای بارز منطقه ای كه مجتمع ورزشهای زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن ازجمله روی آوردن عشایران با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنك و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشتهای وسیعی از شقایقهای كوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیك كمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل می باشد كه استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید.
 

تالاب گنج‌گاه

تالاب سرسبز گنج‌گاه در ۸۰ كیلومتری جنوب خاوری شهر اردبیل قرار دارد. این تالاب زیستگاه پرندگانی چون چنگر، آبچلیك و … است.

 
تالاب نوشار

 تالاب فصلی نوشار در ۳۵ كیلومتری جنوب خاوری شهر اردبیل قرار گرفته است. این تالاب در زمستان و بهار زیستگاه گونه‌های پرنده می‌باشد و در فصلهای دیگر چراگاه دام داران رمه گردان است.
 

تالاب شور گل

  تالاب شور گل در ۳ كیلومتری جنوب خاوری شهر اردبیل قرار دارد و در بهار، زیستگاه پرندگان مهاجر است.
 

تالاب قره گل

تالاب قره گل در شمال باختری دامنه‌های هرم و جنوب زیستگاه هوشنگ میدانی در بلندی ۲ هزار و ۸۲۰ متر از سطح دریا قرار گرفته و آبراه خروجی ندارد.این تالاب گرد به قطر حدود ۳۰۰ متر از گرد آمدن آب برفها و سیلابها به وجود آمده است. بیشترین ژرفای آن ۳ متر تخمیل زده شده است. افزوده شدن آثار پدیده آتشفشانی / خاكستر آتشفشانی به خاك بستر تالاب، دور نمای سیاه رنگی به آب تالاب بخشیده است كه به همین جهت به قره‌گل سرشناس شده است. این تالاب زیستگاه برخی از پرندگان مهاجر و زیستگاه تابستانی آنقوت است.
 

منبع:میراث فرهنگی اردبیل
Vibre.ir

جاذبه های اردبیل – ایرانگردی – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *