امام زاده سید سلیمان فخر آباد در استان اردبیل – ویبره

امام زاده سید سلیمان فخر آباد در استان اردبیل – ایرانگردی

امام زاده سید سلیمان فخر آباد در استان اردبیل
بنای امام زاده سید سلیمان در کنار بنای مسجدی است که از بیرون دارای نقشه مدور است . این آرامگاه در روستای فخرآباد مشگین شهر واقع شده است . برای جلوگیری از رانش آن تا ارتفاع سه متری به وسیله دیوار های پشتیبان در برگرفته شده که در نتیجه آن نقشه بنا در قسمت پایین به صورت مربع برگرفته شده است .

داخل مقبره به شکل هشت ضلعی نزدیک به دایره است و صندوق قبر در وسط آن قرار دارد . این بنا بر روی ازاره سنگی سیاه رنگی بنا شده و تمام آن با آجر هایی به صورت رگ چین بنا شده است . قطر خارجی بنا ۵ متر و قطر داخلی آن ۹۰/۳ متر می باشد . از ناحیه خاوری نورگیری در دیواره بنا تعبیه شده است . برنمای بیرونی با آجرهای سیاه رنگ اسم جلاله « الله » و در بالا تاریخ ۱۲۴۴ هـ . ق نگاشته شده است .
گنبد این بنا که به صورت شبدری تند است با کاشی کاری فیروزه رنگ پوشیده شده که بر بالای آن نقش شیری به حالت خوابیده تصویر شده است . در نمای داخلی در هر ضلع تاقچه ای با طاقی جناغی تعبیه شده و در حاشیه زیر گنبد کتیبه ای بر روی گچ به تاریخ ۱۲۸۲ هـ . ق نوشته شده که حاکی از گچ کاری بقعه است . نمای داخلی تماما از گچ پوشیده و بر روی آن نقوش اسلیمی نقاشی شده است .

امام زاده سید سلیمان فخر آباد در استان اردبیل – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *