پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ویبره

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – ایرانگردی

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل
پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین در شهرستان اردبیل ایران واقع شده ‌است . این مکان در ۳۰ کیلومتری شهرستان سرعین قرار دارد .
 

این مکان مجهز به امکاناتی همچون بالابر ، تله‌ سیژ و امکانات دیگر است . پیست آلوارس در حدود سال ۸۴-۸۵ افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت . با وجود گرمای ۳۵-۴۰ درجه ‌ای هوای تابستان در اردبیل و سرعین با اینکه این مکان در ۳۰ کیلومتری سرعین قرار دارد می ‌توان برف را در این مکان بوضوح دید و لمس نمود .
مجموعه فرهنگی ، توریستی و ورزشی آلوارس در یکی از زیبا ترین نقاط استان از لحاظ گردشگری و در دامنه های مرتفع و زیبای سبلان واقع شده است که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می باشد . این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از انجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است . از جمله کار هائی که جهت آماده سازی و بهره برداری از آن انجام شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 
• احداث جاده ای آسفالت به طول ۲۴ کیلو متر تا پای پیست
• نصب و راه اندازی دستگاه و خط تله سی یژ به طول ۱۲۵۰ متر ساخت شرکت دو پل مایر اتریش
• نصب و راه اندازی یک خط تله اسکی جهت آموزش و استفاده علاقه مندان
• احداث دو باب ایستگاه کلاسهای آموزشی
• ساختمان اداری ،مهمانسرا ، رستوران ، خرید دستگاه برف کوب ، هتلی مدرن و مجهز ، ….
 
از ویژگیهای بارز منطقه ای که مجتمع ورزش های زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن ازجمله روی آوردن عشایران با گله های خود به مناطق حوالی آن ، هوای خنک و معتدل در اوج تابستان ، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های کوهی ، گل ختمی ، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیر های صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهر های سرعین ، نیر ، اردبیل می باشد که استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید .

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *