بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل – ویبره

بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل – ایرانگردی

بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل
بقعه سید امین ‌الدین جبراییل ، یا بقعه کلخوران ، آرامگاه پدر شیخ صفی‌ الدین اسحق اردبیلی جد سلاطین صفوی است و در روستای کلخوران در سه کیلومتری اردبیل واقع شده‌ است . روستای کلخوران نیز گاه به نام این بقعه « کلخوران شیخ » خوانده می ‌شود .

بنای بقعه مربوط به اوایل قرن دهم هجری قمری است . این بنا در محوطه مشجری به ابعاد ۱۵۰ در ۲۰۰ متر قرار دارد که مقبره سید امین ‌الدین جبراییل به صورت یک هشت ضلعی در وسط باغ قرار گرفته‌ است . قسمتی از نمای پا کار بنا از سنگ های منتظم ساخته شده که روی آنها دیوار های جانبی بقعه از آجر بنا شده‌ است . بیرون بقعه با تزیینات کاشی به صورت تلفیقی کار شده‌ است . سقف این بقعه مسطح است که در وسط آن گنبد آجری به نسبت بزرگی قرار دارد . در ورودی بقعه یک ایوان قرار گرفته که دارای تذهیب کاشی است .
در دو طرف در ورودی نقش یک شیر و یک پلنگ کشیده شده‌ است که با زنجیر به یکدیگر بسته شده ‌اند . سبک نقاشی مربوط به دوره صفوی است . در داخل رواق بقعه گچبری و مقرنس‌ کاری بسیار ظریف و زیبایی کار شده ‌است . در دو طرف رواق دو خواجه‌ نشین ساخته شده که به اتاق های کوچکی منتهی می شوند . از وجود اتاق‌ ها برای بیتوته زائرین بقعه استفاده می ‌شده ‌است . سقف رواق دارای گچبری است . این گچبری‌ ها با رنگ های طلایی و آبی دارای اسلیمی ‌های زیبا و گل های شاه‌ عباسی است که حاکی از آرامش و معنویت محیط و فضای بقعه ‌است . دیوار های کناری رواق دارای کاشیکاری معرق است و در برخی قسمت ‌ها کاشی ‌های اصیل هشت ضلعی کار شده ‌است . درب ورودی بقعه از چوب جنگلی ساخته شده که روی آن اشکالی به شکل لوزی و هشت ضلعی نقش بسته ‌است . آثار هنری از جمله کنده کاری و منبت بر روی این در مشاهده می ‌شود . در وسط رواق ، مقبره صندوق چوبی و ساده سید امین‌ الدین جبراییل قرار گرفته که ابعاد آن ۵/۱در۲در۳ متر است .
بنا بر گفته جهانگردان ، در دوره صفوی این بقعه دارای فرش های زیبا و پرده‌ های نفیس بوده که اکنون اثری از آنها باقی نیست . روی ازاره بیرونی دیوار های جانبی بقعه آیاتی از قرآن به صورن گچبری نقش بسته که از اهمیت هنری شایان توجهی برخوردار است . در دو طرف شاه ‌نشین جنوبی بقعه ، دو اتاق شش ضلعی قرار دارد که دارای سقف مقرنس زیبا و ظریفی است که کتیبه ‌ای بر روی در چوبی آن حکاکی شده ‌است .

بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *