آتشکده خورموج در استان بوشهر – ویبره

آتشکده خورموج در استان بوشهر – ایرانگردی

آتشکده خورموج در استان بوشهر
آتشکده کوه مند از آثار باستانی و مهم دشتی است که در دامنه کوه مند و به فاصله ۳۰ کیلومتری خورموج ، غرب روستای زایر عباسی قرار دارد . در ارتفاع سنگی مشرف به رودخانه خشکی که بستر رودخانه قدیمی است آثار حجاری و کوه تراشی در دل صخره وجود دارد از بستر رودخانه راهی به ارتفاع ۶۰ متر که اولین مدخل آتشکده است ، کشیده شده است .

ادامه خواندن آتشکده خورموج در استان بوشهر – ویبره

قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر – ویبره

قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر – ایرانگردی

قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر
قلعه دختر استان بوشهر ، در شهرستان دشتی قرار دارد . این قلعه در شرق روستای لاور ساحلی شهرستان دشتی قرار دارد که از سمت غرب به ساحل زیبا و آرام خلیج فارس مشرف است و از سمت شرق به کوه مند منتهی می‌شود و در پرتگاهی تند و بسیار تیز قرار دارد .

ادامه خواندن قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر – ویبره

جاذبه های گردشگری بوشهر – ویبره

جاذبه های گردشگری بوشهر – ایرانگردی

جاذبه های گردشگری بوشهر
به گزارش ایستا؛ استان بوشهر همواره تعداد زیادی از دوست داران طبیعیت را به سوی خود جذب می کند و نقش ارزنده ای در صنعت گردشگری کشور ایفا می نماید.

ادامه خواندن جاذبه های گردشگری بوشهر – ویبره

آب‌ انبار قوام در استان بوشهر – ویبره

آب‌ انبار قوام در استان بوشهر – ایرانگردی

آب‌ انبار قوام در استان بوشهر
آب انبار قوام ( بوشهر ) ، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
ساختمان « آب انبار قوام » در محوطه باری در جانب غربی شهر بوشهر و در ( کنار دریا ) قرار گرفته .

ادامه خواندن آب‌ انبار قوام در استان بوشهر – ویبره

مروارید خلیج فارس – ویبره

مروارید خلیج فارس – ایرانگردی

مروارید خلیج فارس
تاریخ کیش
جزیرهكیش ، سرگذشتی دراز و پرفراز و نشیب در تاریخ ایران و خلیج فارس داشته است . این جزیره از دوران باستان تا عصر صفویان ، به تناوب از دوره های رونق و آبادانی نسبی برخوردار بوده است . متاسفانه به دلیل وقفه ها و ضربه های تاریخی در سده های اخیر و افول نقش اقتصادی كیش ، نشانه های زیادی از تاریخ و فرهنگ قدیمی كیش باقی نمانده است با وجود این معدود آثاری كه از فرهنگ مادی و معنوی این دیار به جای مانده ، از ارزش كیفی بالایی برخوردار است كه در پرتو توسعه جدیدكیش مجال بازیابی و بازسازی پیدا كرده است .

ادامه خواندن مروارید خلیج فارس – ویبره

قلعه نصوری در استان بوشهر – ویبره

قلعه نصوری در استان بوشهر – ایرانگردی

قلعه نصوری در استان بوشهر
قلعه نصوری در بندر طاهری در کرانه خلیج فارس قرار دارد . این قلعه در خاور استان بوشهر و در ۲۵۰۰ کیلومتری آن قرار گرفته است . قلعه نصوری به « قلعه شیخ » مشهور بوده و متعلق به اوایل قاجاریه است . ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری حدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده است . مصالح به کار رفته ، سنگ های بزرگ و ملاط آن گل و گچ  می باشد .

ادامه خواندن قلعه نصوری در استان بوشهر – ویبره

جشن ها و آیین های بوشهر – ویبره

جشن ها و آیین های بوشهر – ایرانگردی

جشن ها و آیین های بوشهر
جشن میلاد حضرت محمد(ص)، جشن میلاد حضرت فاطمه(س) (روز مادر)، جشن میلاد حضرت علی (ع)( روز پدر)، جشن های بزرگ نیمه شعبان، روز میلاد حضرت امام زمان (عج )، مراسم های آغاز ماه مبارک رمضان و آداب گرفتن روزه و عید قربان، جشن بزرگ غدیر خم و تعیین حضرت علی(ع) به جانشینی حضرت رسول الله(ص)، جشن بزرگ بعثت حضرت محمد (ص) و جشن میلاد دیگر امامان معصوم (ع) از جمله جشن های مذهبی مهم استان بوشهر به شمار می آیند. جشن بزرگ عید فطر در استان بوشهر؛ عید تلخک یا عید مرده ها نامیده می شود.

ادامه خواندن جشن ها و آیین های بوشهر – ویبره

قلعه هلندی ها در استان بوشهر – ویبره

قلعه هلندی ها در استان بوشهر – ایرانگردی

قلعه هلندی ها در استان بوشهر
قلعه هلندی ها در شمال خاوری جزیره خارک قرار دارد . این قلعه سابقا برج و بارویی داشته که از بین رفته است . در سال ۱۷۴۸ میلادی مقارن با حکومت دوره صفوی که ایران مورد حمله افاغنه قرار گرفت ،

ادامه خواندن قلعه هلندی ها در استان بوشهر – ویبره

قلعه خورموج – ویبره

قلعه خورموج – ایرانگردی

قلعه خورموج
قلعه خورموج یکی از آثار شکوهمند و تاریخی استان بوشهر[چهارگوشه ایران: استان بوشهر] است که در حال حاضر یکی از برج‌های آن باقی مانده‌است.قلعه خورموج شامل چهار حصار، چهار قلعه، اندرونی، عمارت مرکزی و قراولخانه و اصطبل می‌باشد.

ادامه خواندن قلعه خورموج – ویبره

بنای گور دختر در استان بوشهر – ویبره

بنای گور دختر در استان بوشهر – ایرانگردی

بنای گور دختر در استان بوشهر
گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی  . بنای  گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی  در پاسارگاد ( مشهد مرغاب ) است در شرق جاده برازجان – کازرون در منطقه تنگ ارم  واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد برمی ‌گردد .
 

ادامه خواندن بنای گور دختر در استان بوشهر – ویبره