آتشکده خورموج در استان بوشهر – ویبره

آتشکده خورموج در استان بوشهر – ایرانگردی

آتشکده خورموج در استان بوشهر
آتشکده کوه مند از آثار باستانی و مهم دشتی است که در دامنه کوه مند و به فاصله ۳۰ کیلومتری خورموج ، غرب روستای زایر عباسی قرار دارد . در ارتفاع سنگی مشرف به رودخانه خشکی که بستر رودخانه قدیمی است آثار حجاری و کوه تراشی در دل صخره وجود دارد از بستر رودخانه راهی به ارتفاع ۶۰ متر که اولین مدخل آتشکده است ، کشیده شده است .

ادامه خواندن “آتشکده خورموج در استان بوشهر – ویبره”

قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر – ویبره

قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر – ایرانگردی

قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر
قلعه دختر استان بوشهر ، در شهرستان دشتی قرار دارد . این قلعه در شرق روستای لاور ساحلی شهرستان دشتی قرار دارد که از سمت غرب به ساحل زیبا و آرام خلیج فارس مشرف است و از سمت شرق به کوه مند منتهی می‌شود و در پرتگاهی تند و بسیار تیز قرار دارد .

ادامه خواندن “قلعه دختر ( بوشهر ) در استان بوشهر – ویبره”

جغرافیای استان بوشهر – ویبره

جغرافیای استان بوشهر – ایرانگردی

جغرافیای استان بوشهر
جغرافیای تاریخی استان بوشهر
به طوری كه از اسناد و اطلاعات برمی‌آید، این منطقه به علت موقعیت استراتژیكی مناسب برای احداث پایگاه دریایی و بندرگاه، مورد استفاده پادشاهان عیلام قرار می‌گرفت. در زمان هخامنشیان كه كشور ایران به بیست ساتراپ‌نشین (استان) تقسیم می‌شد، سرزمین بوشهر جزء ساتراپ نشین پارس بود.

ادامه خواندن “جغرافیای استان بوشهر – ویبره”

قلعه نصوری در استان بوشهر – ویبره

قلعه نصوری در استان بوشهر – ایرانگردی

قلعه نصوری در استان بوشهر
قلعه نصوری در بندر طاهری در کرانه خلیج فارس قرار دارد . این قلعه در خاور استان بوشهر و در ۲۵۰۰ کیلومتری آن قرار گرفته است . قلعه نصوری به « قلعه شیخ » مشهور بوده و متعلق به اوایل قاجاریه است . ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری حدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده است . مصالح به کار رفته ، سنگ های بزرگ و ملاط آن گل و گچ  می باشد .

ادامه خواندن “قلعه نصوری در استان بوشهر – ویبره”

بیمارستان های بوشهر – ویبره

بیمارستان های بوشهر – ایرانگردی

بیمارستان های بوشهر
بیمارستان تامین اجتماعی

این بیمارستان در شهرستان بوشهر واقع شده و بیمارستانی تامین اجتماعی – درمانی است كه در سال ۱۳۷۵با ظرفیت ۲۰۰تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۱۲۲ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی، جراحی ، زنان و زایمان ، کودکان ، ارتوپدی ، قلب ، چشم پزشکی ، گوش و حلق و بینی ، ارولوژی ، CCU ، ICU

ادامه خواندن “بیمارستان های بوشهر – ویبره”

قلعه هلندی ها در استان بوشهر – ویبره

قلعه هلندی ها در استان بوشهر – ایرانگردی

قلعه هلندی ها در استان بوشهر
قلعه هلندی ها در شمال خاوری جزیره خارک قرار دارد . این قلعه سابقا برج و بارویی داشته که از بین رفته است . در سال ۱۷۴۸ میلادی مقارن با حکومت دوره صفوی که ایران مورد حمله افاغنه قرار گرفت ،

ادامه خواندن “قلعه هلندی ها در استان بوشهر – ویبره”

استان بوشهر – ویبره

استان بوشهر – ایرانگردی

استان بوشهر
در تمامی این موارد مردم غیور و صبور این استان علیرغم مشكلات و موانع بسیار، با سرفرازی و سربلندی از میدان نبرد بیرون آمده‌اند. این مردم در شرایطی به حفظ عزّت و شرف ملی كمر همت بستند كه دولت ضعیف و زبون قاجاریه هر روز گوشه‌ای از مرزهای میهن ما را از دست می‌داد و به بیگانگان امتیاز تازه‌ای واگذار می‌كرد.

ادامه خواندن “استان بوشهر – ویبره”

کاخ بردک‌ سیاه در استان بوشهر – ویبره

کاخ بردک‌ سیاه در استان بوشهر – ایرانگردی

کاخ بردک‌ سیاه در استان بوشهر
کاخ بردک ‌سیاه واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
«کاخ بردک ‌سیاه » کاخی مربوط به عصر هخامنشی است  . و در ۱۲ کیلومتری شهر برازجان واقع شده‌ است .

ادامه خواندن “کاخ بردک‌ سیاه در استان بوشهر – ویبره”

جزایر و شبه جزایر در بوشهر – ویبره

جزایر و شبه جزایر در بوشهر – ایرانگردی

جزایر و شبه جزایر در بوشهر
جزیره خارگ :

این جزیره در فاصله ۵۷ كیلومتری شمال غربی بوشهر واقع گردیده است. طول تقریبی آن ۸ كیلومتر و عرض آن ۴ تا ۵ كیلومتر و جزیره ای مرجانی است.

ادامه خواندن “جزایر و شبه جزایر در بوشهر – ویبره”

کاخ کوروش در استان بوشهر – ویبره

کاخ کوروش در استان بوشهر – ایرانگردی

کاخ کوروش در استان بوشهر
این کاخ در سال ۱۳۵۰ به وسیله ی هیات باستان شناسی ایران حفاری شد .
با توجه به شیوه های معماری و استفاده از سنگ سیاه و سفید زمان احداث آن را به دوره کوروش بنیان گذار سلسله هخامنشی منسوب کرده اند . این کاخ که در جنوب خاوری برازجان و در کنار رودخانه خشک آردی قرار دارد یکی از پایگاه های مهم ایران دوره ی هخامنشی در ساحل خلیج فارس بوده است .

ادامه خواندن “کاخ کوروش در استان بوشهر – ویبره”

جزایر خلیج فارس – ویبره

جزایر خلیج فارس – ایرانگردی

جزایر خلیج فارس
این جزیره بیضی شكل با مساحت ۷/۸۹ كیلومتر مربع و با طول ۶/۱۵ و عرض ۷ كیلومتر، در جنوب غربی بندرعباس و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است. فاصله دریایی این جزیره تا بندر لنگه پنجاه مایل دریایی است. جزیره كیش از نظر محیط زیست طبیعی، یكی از بكرترین مناطق خلیج فارس است. استعدادهای طبیعی و موقعیت جغرافیایی ویژه آن زمینه بهره‌ برداری جهانگردی و تجاری از آن را در حد قابل توجهی فراهم ساخته است. سواحل كم نظیر این جزیره مرجانی، نه تنها در فصول گوناگون سال، بلكه در طول یك روز،‌ در ساعات مختلف جلوه‌های بدیع و گونه‌گون و بسیار زیبایی از طبیعت را به تماشا می‌گذارند. سواحل كیش در شرق و شمال شرقی و جنوب، از زیباترین سواحل جهان است. در سواحل جنوب غربی آن زیباترین منظره غروب خورشید را می توان دید.

ادامه خواندن “جزایر خلیج فارس – ویبره”

مدرسه سعادت مظفری در استان بوشهر – ویبره

مدرسه سعادت مظفری در استان بوشهر – ایرانگردی

مدرسه سعادت مظفری در استان بوشهر
در سال ۱۲۸۷ خورشیدی ، بنیاد علمی فرهنگی سعادت ، مدرسه ‌ای به سبک نوین آموزشی تاسیس کرد که با استناد به مدارک تاریخی موجود ، باید این مدرسه را مادر مدارس جنوب ایران دانست . بافت مدرسه سعادت همانند بافت مرکزی شهر بوشهر زیبایی خیره کننده‌ای دارد . این مدرسه همراه اسناد تاریخی موجود در آن می ‌تواند برای پژوهشگران ، مورخان ، معماران و سایر علاقه مندان به عرصه تاریخ و آثار تاریخی جاذبه خوبی داشته باشد .

ادامه خواندن “مدرسه سعادت مظفری در استان بوشهر – ویبره”

جغرافیای تاریخی بوشهر – ویبره

جغرافیای تاریخی بوشهر – ایرانگردی

جغرافیای تاریخی بوشهر
الف: جمعیت و پراكندی آن
جمعیت استان بوشهر كه در مساحتی حدود ۲۳۱۶۷ كیلومتر مربع زندگی می كنند در سرشماری ۱۳۷۵ خورشیدی ۷۴۳۶۷۵ نفر بوده كه از این تعداد ۹/۵۰ درصد در نقاط شهری و ۱/۴۹ درصد در نقاط روستایی سكونت داشته و كمتر از یك دهم درصد آنان غیر ساكن بوده اند.

ادامه خواندن “جغرافیای تاریخی بوشهر – ویبره”

آب‌ انبار قوام در استان بوشهر – ویبره

آب‌ انبار قوام در استان بوشهر – ایرانگردی

آب‌ انبار قوام در استان بوشهر
آب انبار قوام ( بوشهر ) ، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
ساختمان « آب انبار قوام » در محوطه باری در جانب غربی شهر بوشهر و در ( کنار دریا ) قرار گرفته .

ادامه خواندن “آب‌ انبار قوام در استان بوشهر – ویبره”

موزه رئیس علی دلواری در استان بوشهر – ویبره

موزه رئیس علی دلواری در استان بوشهر – ایرانگردی

موزه رئیس علی دلواری در استان بوشهر
دلیران تنگستان را که جانانه با اشغالگران جنگیدند به یاد می آورید ؟ خانه رئیس علی دلواری رهبر تنگستانی ها در ۴۵ کیلومتری بوشهر امروز تبدیل به موزه شده است که معمولاً همه مسافران بوشهر ازآن بازدید می کنند  .

ادامه خواندن “موزه رئیس علی دلواری در استان بوشهر – ویبره”

مروارید خلیج فارس – ویبره

مروارید خلیج فارس – ایرانگردی

مروارید خلیج فارس
تاریخ کیش
جزیرهكیش ، سرگذشتی دراز و پرفراز و نشیب در تاریخ ایران و خلیج فارس داشته است . این جزیره از دوران باستان تا عصر صفویان ، به تناوب از دوره های رونق و آبادانی نسبی برخوردار بوده است . متاسفانه به دلیل وقفه ها و ضربه های تاریخی در سده های اخیر و افول نقش اقتصادی كیش ، نشانه های زیادی از تاریخ و فرهنگ قدیمی كیش باقی نمانده است با وجود این معدود آثاری كه از فرهنگ مادی و معنوی این دیار به جای مانده ، از ارزش كیفی بالایی برخوردار است كه در پرتو توسعه جدیدكیش مجال بازیابی و بازسازی پیدا كرده است .

ادامه خواندن “مروارید خلیج فارس – ویبره”