آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری
این آبشار زیبا در ۲۴۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۴۰ کیلومتری جنوب شهر لردگان واقع در جنوب استان چهار محال و بختیاری در دره ای روح افزا به طول ۲ کیلومتر قرار گرفته است.

ادامه خواندن “آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری
تونل کوهرنگ تونلی است که برای انتقال آب رود ماربر ( آب کوهرنگ ) به زاینده ‌رود ، در نزدیک شهر چلگرد در استان چهار محال و بختیاری در ایران ساخته شده است که به منطقه چهره‌ ای خاص بخشیده است . از نخستین تونل کوهرنگ در سال ۱۳۳۲ بهره‌ برداری شد . در دهه ۱۳۵۰ تونل دوم و در دهه ۱۳۷۰ سومین تونل کوهرنگ به بهره ‌برداری رسید .

ادامه خواندن “تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

بر بام ایران – ویبره

بر بام ایران – ایرانگردی

بر بام ایران
در این استان زیبا كه در میان استان های اصفهان ، خوزستان ، كهكیلویه و بویر احمد و لرستان قرار گرفته ، جلوه مناظر طبیعی و جاذبه های توریستی به حدی زیباست كه گویی نقاش كهنسال طبیعت ، بر فراز زردكوه سر به فلك كشیده ، یك چند به نظاره نشسته و آنگاه مجموعه بدایع طبیعت را یكجا ، در پهنه دشت ها و سینه كوه ها و دره ها و چشمه ساران و جویبارها در كمال هنرمندی نقش زده است .

ادامه خواندن “بر بام ایران – ویبره”

چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری
ین چشمه در چهار محال و بختیاری قرار دارد . این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود . مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آنرا دو چندان کرده است.

ادامه خواندن “چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری
قلعه چالشتر اثری  باشکوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران ، در پنج کیلومتری شهرکرد قرار دارد .
قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است ، با ستون هایی ایستاده از سنگ خود نمایی می ‌کند .

ادامه خواندن “قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

ظرفیت پنهان گردشگری – ویبره

ظرفیت پنهان گردشگری – ایرانگردی

ظرفیت پنهان گردشگری
هوشنگ جاوید، مردم‌شناس و پژوهشگر موسیقی نواحی، «كارآوا» را آوازهایی می‌داند كه در گذشته و به هنگام كار خوانده می‌شده است.‌ترانه‌هایی كه امروز و با توجه به تغییر شرایط و مناسبات زندگی كنونی از بین رفته و تنها بخشی از انها باقی مانده‌اند.

ادامه خواندن “ظرفیت پنهان گردشگری – ویبره”

کوهرنگ – ویبره

کوهرنگ – ایرانگردی

کوهرنگ
چهارمحال و بختیاری دیار دلاور مردمان اصیل و نجیب و سرزمین چشمه های پرآب، رودهای خروشان و لاله های واژگون زیبای خفته در زاگرس است. این منطقه به دلیل تنوع آب و هوایی و نواحی هم جوار، وسعت ناهمواری ها و تغییرات بسیار شدید ارتفاع از شرایط اقلیمی گوناگون و متنوعی برخوردار است که خود باعث شده تا این استان را از جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی بسیار غنی و مهمی برخوردار سازد.

ادامه خواندن “کوهرنگ – ویبره”

صنایع دستی چهار محال و بختیاری – ویبره

صنایع دستی چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

صنایع دستی چهار محال و بختیاری
صنایع دستی بختیاری فقط انواع بافتها را شامل می شود. تقریبا اغلب زنان و دختران ایلیاتی با آنها آشنایی دارند.

ادامه خواندن “صنایع دستی چهار محال و بختیاری – ویبره”

قلعه چالشتر – ویبره

قلعه چالشتر – ایرانگردی

قلعه چالشتر
قلعه چالشتردر پنج كیلومتری شهركرد به عنوان یك اثر باشكوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران است. این قلعه در منطقه چالشتر واقع شده كه در دوره صفویه مركز حكمرانی چهارمحالی‌ها بوده كه به وسیله كلانتران روستاها و مناطق تحت سیطره خود را كنترل می‌كردند و پس از انتصاب حسین قلی خان به عنوان ایلخان بختیاری، در اواسط حكومت ناصرالدین شاه، حكمرانان این منطقه از حاكمیت بر چالشتر خلع و به زمین داران بزرگ تبدیل شدند.

ادامه خواندن “قلعه چالشتر – ویبره”

لاله های واژگون – ویبره

لاله های واژگون – ایرانگردی

دشت لاله های واژگون
دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع و طبیعی این استان است تا جایی كه می توان از آن به عنوان “نقاشی ممتاز خالق هستی” یاد كرد. اگرچه ‌اكوتوریسم طبیعی آبی برفی چهارمحال و بختیاری جاذبه‌های گردشگری طبیعی زیادی را در خود جای داده ‌است، اما زیبایی دشت لاله‌های واژگون چون تابلوی بی‌بدیل همه جاذبه‌های گردشگری این استان را تحت شعاع خود قرار داده است.

ادامه خواندن “لاله های واژگون – ویبره”

چشمه دیمه – ویبره

چشمه دیمه – ایرانگردی

چشمه دیمه
این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم و راه دسترسی آسفالته و سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیر باز به عنوان یکی از تجمع گاه های ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران شناخته شده است .

ادامه خواندن “چشمه دیمه – ویبره”

جغرافی چهارمحال وبختیاری – ویبره

جغرافی چهارمحال وبختیاری – ایرانگردی

جغرافی چهارمحال وبختیاری
این منطقه دارای یك درصد از كل وسعت ایران می‌باشد كه در بستر سلسله جبال زاگرس واقع شده است. كه با وجود مساحت كم ده درصد از منابع آب كشور را در اختیار دارد. به علت ماهیت كوهستانی مرتفع، كه درمسیر بادهای مرطوب سیستمهای مدیترانه‌ای قرار داشته و موجب صعود و تخلیه بار این سامانه‌ها می‌گردد، این استان دارای بارش نسبتاً مناسب می باشد.

ادامه خواندن “جغرافی چهارمحال وبختیاری – ویبره”

استان چهارمحال و بختیاری – ویبره

استان چهارمحال و بختیاری – ایرانگردی

استان چهارمحال و بختیاری
این استان در تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶شمسی که ایران به ده استان تقسیم شد و چهار محال بختیاری از توابع استان اصفهان یا استان دهم قرار گرفت در سال ۱۳۳۷ فرمانداری کل بختیاری و چهارمحال و در سال۱۳۵۲استان چهار محال و بختیاری تشکیل شد.

ادامه خواندن “استان چهارمحال و بختیاری – ویبره”

امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری
امامزاده محمد شهسوار در ۴۵ کیلومتری شهرستان لردگان در روستای شهسوار واقع است و سکنه آن عمدتا به شهرک شهسوار واقع در شهرستان لردگان مهاجرت کردند که دلیل آن وجود گسل های در اطراف روستا مزبور و احتما رانش زمین بود در حال حاضر تعداد کمی از آنان باقی ماندند که به کار کشاورزی و دامداری سرگرمند .

ادامه خواندن “امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۳ – ویبره

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۳ – ایرانگردی

جاذبه های چهارمحال و بختیاری3
در خطه بختیاری در دل صخرهها ویا سنگهای عظیم فضاهایی با متوسط طول ۳۰/۳ و ارتفاع ۲۰/۱ متر ایجاد می کردند که دارای ریچهای مربع شکل و گاهی در سنگی بوده اند این آثار به گونه ای تکی و یا چند تایی حفر گردیده و بیانگر فرهنگ تدفین در طول بیش از ۱۵۰۰ سال در منطقه و نفوذ مذهب زر تشت و پیروان آن در این خطه هستند.

ادامه خواندن “جاذبه های چهارمحال و بختیاری۳ – ویبره”