آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری
این آبشار زیبا در ۲۴۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۴۰ کیلومتری جنوب شهر لردگان واقع در جنوب استان چهار محال و بختیاری در دره ای روح افزا به طول ۲ کیلومتر قرار گرفته است.

ادامه خواندن “آبشار آتشگاه در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

لاله های واژگون – ویبره

لاله های واژگون – ایرانگردی

دشت لاله های واژگون
دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یكی از زیباترین جلوه های بدیع و طبیعی این استان است تا جایی كه می توان از آن به عنوان “نقاشی ممتاز خالق هستی” یاد كرد. اگرچه ‌اكوتوریسم طبیعی آبی برفی چهارمحال و بختیاری جاذبه‌های گردشگری طبیعی زیادی را در خود جای داده ‌است، اما زیبایی دشت لاله‌های واژگون چون تابلوی بی‌بدیل همه جاذبه‌های گردشگری این استان را تحت شعاع خود قرار داده است.

ادامه خواندن “لاله های واژگون – ویبره”

چشمه دیمه – ویبره

چشمه دیمه – ایرانگردی

چشمه دیمه
این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم و راه دسترسی آسفالته و سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیر باز به عنوان یکی از تجمع گاه های ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران شناخته شده است .

ادامه خواندن “چشمه دیمه – ویبره”

جغرافی چهارمحال وبختیاری – ویبره

جغرافی چهارمحال وبختیاری – ایرانگردی

جغرافی چهارمحال وبختیاری
این منطقه دارای یك درصد از كل وسعت ایران می‌باشد كه در بستر سلسله جبال زاگرس واقع شده است. كه با وجود مساحت كم ده درصد از منابع آب كشور را در اختیار دارد. به علت ماهیت كوهستانی مرتفع، كه درمسیر بادهای مرطوب سیستمهای مدیترانه‌ای قرار داشته و موجب صعود و تخلیه بار این سامانه‌ها می‌گردد، این استان دارای بارش نسبتاً مناسب می باشد.

ادامه خواندن “جغرافی چهارمحال وبختیاری – ویبره”

استان چهارمحال و بختیاری – ویبره

استان چهارمحال و بختیاری – ایرانگردی

استان چهارمحال و بختیاری
این استان در تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶شمسی که ایران به ده استان تقسیم شد و چهار محال بختیاری از توابع استان اصفهان یا استان دهم قرار گرفت در سال ۱۳۳۷ فرمانداری کل بختیاری و چهارمحال و در سال۱۳۵۲استان چهار محال و بختیاری تشکیل شد.

ادامه خواندن “استان چهارمحال و بختیاری – ویبره”

امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری
امامزاده محمد شهسوار در ۴۵ کیلومتری شهرستان لردگان در روستای شهسوار واقع است و سکنه آن عمدتا به شهرک شهسوار واقع در شهرستان لردگان مهاجرت کردند که دلیل آن وجود گسل های در اطراف روستا مزبور و احتما رانش زمین بود در حال حاضر تعداد کمی از آنان باقی ماندند که به کار کشاورزی و دامداری سرگرمند .

ادامه خواندن “امامزاده شهسوار در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۳ – ویبره

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۳ – ایرانگردی

جاذبه های چهارمحال و بختیاری3
در خطه بختیاری در دل صخرهها ویا سنگهای عظیم فضاهایی با متوسط طول ۳۰/۳ و ارتفاع ۲۰/۱ متر ایجاد می کردند که دارای ریچهای مربع شکل و گاهی در سنگی بوده اند این آثار به گونه ای تکی و یا چند تایی حفر گردیده و بیانگر فرهنگ تدفین در طول بیش از ۱۵۰۰ سال در منطقه و نفوذ مذهب زر تشت و پیروان آن در این خطه هستند.

ادامه خواندن “جاذبه های چهارمحال و بختیاری۳ – ویبره”

پل زمان ‌خان در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

پل زمان ‌خان در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

پل زمان ‌خان در استان چهار محال و بختیاری
این پل یکی از بنا های با ارزش و قدیمی استان چهار محال و بختیاری است پل تاریخی زمانخان در مجاورت شهر سامان و در ۲۹ کیلومتری شمال شهر کرد ، در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است . تفکر اولیه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان برمی گردد . در ادوار گذشته ایلات و عشایر بختیاری از روی آن آمد و شد می کردند .

ادامه خواندن “پل زمان ‌خان در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۲ – ویبره

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۲ – ایرانگردی

جاذبه های چهارمحال و بختیاری2
آبشار آتشگاه: این آبشار در یكصد و نود كیلومتری شهركرد و چهل كیلومتری شهر لردگان بعد از روستای میلاس و سردشت  در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو كیلومتر در بالادست روستای كوچك  آتشگاه قرار گرفته است روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی  را به یاد می آورد دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است در میان دره نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی و گچی و درختان کهن سال گردو چنار و بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته  مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه خرسان و را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است .

ادامه خواندن “جاذبه های چهارمحال و بختیاری۲ – ویبره”

تـالاب چـغاخـور در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

تـالاب چـغاخـور در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

تـالاب چـغاخـور در استان چهار محال و بختیاری
چغاخور تالابی در شهرستان بروجن ( استان چهار محال بختیاری ) است . تالاب بین المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار (۳۸۳۰ متر ) در نزدیکی شهر بلداجی واقع گردیده ‌است .

ادامه خواندن “تـالاب چـغاخـور در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۱ – ویبره

جاذبه های چهارمحال و بختیاری۱ – ایرانگردی

جاذبه های چهارمحال و بختیاری1
تالاب گندمان: تالاب گندمان به عنوان یكی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ با فاصله‌ای نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است، به طوری كه بخشی از خورجی تالاب چغاخور به این تالاب سرآزیر می‌شود. پوشش دایمی آب این تالاب در حدود ۷۰۰ هكتار است.

ادامه خواندن “جاذبه های چهارمحال و بختیاری۱ – ویبره”

تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

 تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری
موقعیت جغرافیایی
تالاب گندمان بین عرض جغرافیایی ۴۹/۳۱ و ۵۳/۳۱ شمالی و طول جغرافیایی ۵/۵۱ و ۷/۵۱ شرقی با ارتفاع حدود ۲۲۱۹ متر از سطح دریا در استان چهار محال و بختیاری ، شهرستان بروجن ، بخش گندمان با فاصله تقریبی ۹۰ کیلومتری از مرکز استان واقع شده و نزدیکترین شهر به آن شهر گندمان می باشد که با فاصله ۴ کیلومتری از آن قرار گرفته است .

ادامه خواندن “تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

چهارمحال و بختیاری – ویبره

چهارمحال و بختیاری – ایرانگردی

چهارمحال و بختیاری
بیمارستان آیت ا… کاشانی

این بیمارستان در شهرستان شهر کرد واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۵۲ با ظرفیت ۳۰۰تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۴۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی ، جراحی ، اورژانس ، ارتوپدی ، ارولوژی ، روانپزشکی ، عفونی ، مسمومیت ، جراحی مغز و اعصاب ، ICU

ادامه خواندن “چهارمحال و بختیاری – ویبره”

تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری
تونل کوهرنگ تونلی است که برای انتقال آب رود ماربر ( آب کوهرنگ ) به زاینده ‌رود ، در نزدیک شهر چلگرد در استان چهار محال و بختیاری در ایران ساخته شده است که به منطقه چهره‌ ای خاص بخشیده است . از نخستین تونل کوهرنگ در سال ۱۳۳۲ بهره‌ برداری شد . در دهه ۱۳۵۰ تونل دوم و در دهه ۱۳۷۰ سومین تونل کوهرنگ به بهره ‌برداری رسید .

ادامه خواندن “تونل کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”

بر بام ایران – ویبره

بر بام ایران – ایرانگردی

بر بام ایران
در این استان زیبا كه در میان استان های اصفهان ، خوزستان ، كهكیلویه و بویر احمد و لرستان قرار گرفته ، جلوه مناظر طبیعی و جاذبه های توریستی به حدی زیباست كه گویی نقاش كهنسال طبیعت ، بر فراز زردكوه سر به فلك كشیده ، یك چند به نظاره نشسته و آنگاه مجموعه بدایع طبیعت را یكجا ، در پهنه دشت ها و سینه كوه ها و دره ها و چشمه ساران و جویبارها در كمال هنرمندی نقش زده است .

ادامه خواندن “بر بام ایران – ویبره”

چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره

چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ایرانگردی

چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری
ین چشمه در چهار محال و بختیاری قرار دارد . این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود . مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آنرا دو چندان کرده است.

ادامه خواندن “چشمه کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری – ویبره”