حمام علی قلی آقا – ویبره

حمام علی قلی آقا – ایرانگردی

حمام علی قلی آقا
این حمام از جمله شاهکارهای معماری در مکتب اصفهان در اواخر عصر صفوی است. مطابق با اسناد و مدارک موجود مورخین تاریخ بنای این حمام را سال ۱۷۰۰ میلادی  ذکر می نمایند.
بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، بگونه ای که در آن عصر زنان و مردان جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

ادامه خواندن حمام علی قلی آقا – ویبره

کاخ چهلستون – اصفهان – ویبره

کاخ چهلستون – اصفهان – ایرانگردی

کاخ چهلستون - اصفهان
طرح اولیه کاخ چهلستون به فرمان شاه عباس اول، به صورت یک عمارت و به منظور انجام امور دیوانی و تفریحی در دولتخانه صفوی در قرن یازدهم ه.ق احداث گردید اما طرح نهایی کاخ به صورت امروزی در زمان شاه عباس دوم و به سال ۱۰۵۷ ه.ق انجام پذیرفت.

ادامه خواندن کاخ چهلستون – اصفهان – ویبره

روستای ابیانه – قلعه ها – ویبره

روستای ابیانه – قلعه ها – ایرانگردی

روستای ابیانه - قلعه ها
ابیانه سه قلعه دارد که عبارتند از
۱- پال همونه یا تخت هامان که در جنوب غربی ابیانه قرار دارد و متعلق به محله بالا و یوسمون است. این قلعه حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده است. و سند ساخت آن نیز وجود دارد. در این سند سهم افراد در ساخت قلعه مشخص شده است.

ادامه خواندن روستای ابیانه – قلعه ها – ویبره

سر در قیصریه – ویبره

سر در قیصریه – ایرانگردی

سر در قیصریه
در ضلع شمالی میدان نقش جهان ( امام ره ) این سر در، به عنوان ورودی اصلی بازار شاهی، بنا شده است. قدمت این بازار بزرگ و تاریخی به عصر صفوی ( قرن ۱۱ ه.ق ) باز می گردد.

ادامه خواندن سر در قیصریه – ویبره

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۱ – ویبره

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۱ – ایرانگردی

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر1
اگر اسم نیاسر را تاكنون نشنیده ایم به یقین اسم كاشان را شنیده ایم.گرماى كاشان و كویر خشك، اما زیبایى اش شهرت جهانى دارد. جالب این كه نیاسر یكى از شهرهاى كوهستانى و خوش آب و هواى همین دیار با مردمان خونگرم است كه نیم ساعت با كاشان فاصله دارد و دل تشنه كویریان و رهگذران را به سوى خود مى كشاند. بله، براى امروز مى خواهیم از این منطقه خوش آب و هواى ایران بنویسم.

ادامه خواندن نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۱ – ویبره

عالی قاپو – اصفهان – ویبره

عالی قاپو – اصفهان – ایرانگردی

عالی قاپو - اصفهان
قدمت این بنای عظیم به ابتدای قرن یازدهم ه.ق باز می گردد و از نظر معماری و کاربرد هنرهای تزئینی در نوع خود بی نظیر است. درباره وجه تسمیه  این کاخ می توان چنین عنوان نمود که این نام تقلیدی از دو کلمه باب عالی یعنی کاخ سلطان عثمانی در استانبول بوده است.

ادامه خواندن عالی قاپو – اصفهان – ویبره

تپه رازآلود اصفهان – ویبره

تپه رازآلود اصفهان – ایرانگردی

تپه رازآلود اصفهان
تپه اشرف

سال‌هاست كه در یكی از خیابان‌های معروف نصف جهان، آنجا كه برج‌های مرفه‌نشین سر به آسمان می‌سایند و به سبب نزدیكی به زاینده‌رود زمین‌هایش سانتیمتری خرید و فروش می‌شود، تپه‌ای محقر با ارتفاع چند متر اما وسعت ۱۲ هكتار رخ می‌نماید كه زباله‌دانی شده است، سگ‌های ولگرد و معتادان شبگرد در آن خانه كرده‌اند و روزها صدای وزوز مگس‌ها با بوی تعفن زباله‌ها و نخاله‌های شبانه تخلیه شده، در هم می‌پیچد.

ادامه خواندن تپه رازآلود اصفهان – ویبره

شهر نوش آباد – ویبره

شهر نوش آباد – ایرانگردی

شهر نوش آباد
راههای ورود به داخل این مجموعه از طرق مختلف و به شکل مخفی در منازل یا داخل قلعه خشتی در مجاور شهر و یا محلهای پر جمعیت و داخل کانالهای  پایاب هایی که از زیر خانه ها و برای گذر آب قنوات ایجاد شده،چاههای داخل مساجد و باغها و بازارها و هر جایی که در زمان حمله دشمن امکان دسترسی سریع و فرار ساکنین را فراهم می نموده ،ایجاد شده است.

ادامه خواندن شهر نوش آباد – ویبره

سرزمین یاقوت سرخ – ویبره

سرزمین یاقوت سرخ – ایرانگردی

سرزمین یاقوت سرخ
با شروع فصل پاییز که در گوش محلی به آن«سراسره» می‌گویند، کار برداشت انار به همت کشاورزان و خانواده‌هایشان از ده‌ها هکتار از باغ‌های این دیار آغاز می‌شود، به‌طور متوسط یک هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه بادرود به کشت انار اختصاص دارد و در هر هکتار ۳۵ تن محصول برداشت می‌شود.

ادامه خواندن سرزمین یاقوت سرخ – ویبره

مدرسه چهار باغ – ویبره

مدرسه چهار باغ – ایرانگردی

مدرسه چهار باغ
مسجد و مدرسه چهارباغ از جمله آثار ارزشمند اواخر عصر صفوی در اصفهان است.بنای این مسجد که مدرسه مادرشاه نیز خوانده می شود در زمان حکومت شاه سلطان حسین صفوی و در سال ۱۱۱۶ هجری قمری آغاز گردید.

ادامه خواندن مدرسه چهار باغ – ویبره

شهر زیرزمینی نوش آباد – ویبره

شهر زیرزمینی نوش آباد – ایرانگردی

شهر زیرزمینی نوش آباد
شهر زیر زمینی(اویی)که در زیر بافت شهر نوش آباد بصورت دست کن ایجاد شده و چندین هزار متر وسعت دارد از عمق ۴متری تا عمق ۱۸متری زمین فضاهای متعددی از جمله اطاق راهرو و چاهها و کانالهای زیادی برای در امان ماندن از دست اشرار کنده شده است.

ادامه خواندن شهر زیرزمینی نوش آباد – ویبره

حسینیه ابیانه – ویبره

حسینیه ابیانه – ایرانگردی

حسینیه ابیانه
ابیانه دارای دو حسینیه است که یکی از آن ها در در محله بالا ده و دیگری در محله هرده قرار دارد. در روستای ابیانه دو نخل در روزهای عاشورا و تاسوعا گردانده می‌شوند، که این نخل ها در حسینیه ها نگه داری می شود. این نخل‌ها هر کدام به محله‌ای از ابیانه تعلق دارند .

ادامه خواندن حسینیه ابیانه – ویبره