حمام علی قلی آقا – ویبره

حمام علی قلی آقا – ایرانگردی

حمام علی قلی آقا
این حمام از جمله شاهکارهای معماری در مکتب اصفهان در اواخر عصر صفوی است. مطابق با اسناد و مدارک موجود مورخین تاریخ بنای این حمام را سال ۱۷۰۰ میلادی  ذکر می نمایند.
بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، بگونه ای که در آن عصر زنان و مردان جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

ادامه خواندن حمام علی قلی آقا – ویبره

سی وسه پل – ویبره

سی وسه پل – ایرانگردی

سی وسه پل
پل الله وردیخان بزرگترین پل بر روی رودخانه زاینده رود و به طول ۳۰۰ متر و عرض ۱۴ متر است و در قرن یازدهم هجری قمری ( هفدهم میلادی ) به دستور الله وردیخان سپهسالار ارتش صفوی بنا گردید. با احداث این پل محور چهارباغ از سمت شمال به جنوب و باغ هزار جریب اتصال می یافت که این نکته در نهایت با عث توسعه شهر به سمت جنوب می گردید.

ادامه خواندن سی وسه پل – ویبره

مسجد امام‏ اصفهان – ویبره

مسجد امام‏ اصفهان – ایرانگردی

مسجد امام‏ (اصفهان)
از نكات‌ جالب‌ توجه‌ این‌ مسجد، انعكاس‌ صوت‌ در مركز گنبد بزرگ‌ جنوبی‌ آن‌ است‌.
ارتفاع‌ گنبد مسجد ۵۲ متر و ارتفاع‌ مناره‌های‌ داخل‌ آن ۴۸ متر و ارتفاع‌ مناره‌های‌ سردر آن‌ در میدان‌ نقش‌ جهان  ۴۲ متر است‌.

ادامه خواندن مسجد امام‏ اصفهان – ویبره

علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ویبره

علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ایرانگردی

 علی ابن امام محمد باقر(ع) اا
حضرت اباالحسن علی ابن امام محمد باقر (ع) در سال ۱۱۳ هجری قمری جهت امر تبلیغ دین مبین اسلام و پاسخگویی به احساسات مذهبی مومنان وارد کاشان شدند و به مدت ۳ سال در میان عاشقان و دلباختگان اهل البیت به ارشاد مردم ولایتمدار پرداختند از ویژگیهای بارز این امامزاده لازم التعظیم می توان به فرزند بلافصل بودن و هچنین نایب الامامین یعنی امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) اشاره نمود .

ادامه خواندن علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ویبره

درب‌کوشک – ویبره

درب‌کوشک – ایرانگردی

درب‌کوشک

درب‌کوشک از محلاتی بوده که در قدیم معروف و مشهور بوده است. مرحوم “جابری انصاری” این محله را از محلات بزرگ اصفهان می‌داند که در زمان سلاطین آقاقویونلو محل دارالاماره آنان بوده و دربار و اندرون و کاخهای حکومتی آنان در این محله قرار داشته است. 

ادامه خواندن درب‌کوشک – ویبره

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ویبره

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ایرانگردی

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر2
چند متر پایین تر از چارتاقى نیاسر، چشمه تمیز و خنكى جریان مى یابد و به روستا مى رود. این چشمه كه یك هزار و ۶۸۰ مترمربع بالاتر از سطح دریا قرار دارد، «اسكندریه» نام دارد. گویند اسكندربن فیلقوس به علم كشف الاسرار كه از دانیال پیغمبر به او رسیده بود چون عبورش به آن قریه رسید دانست كه در دل سنگ آبى بزرگ، مستور و پنهان است. حجاران را طلبید و در یك شبانه روز این چشمه را ساخت و احیا كرد و آن موضع كه بالفعل باغ تالار است آن روز مضرب خیام و محل قیام اردوى كیوان پوى بود.

ادامه خواندن نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ویبره

امام زاده هفده تن گلپایگان – ویبره

امام زاده هفده تن گلپایگان – ایرانگردی

امام زاده هفده تن گلپایگان
هفده تن نام یک زیارتگاه و محله در بخش جنوبی شهرستان گلپایگان می باشد. بنای فعلی این زیارتگاه در زمان صفوی ساخته شده است . محله هفده تن نیز از یک خیابان به همین نام تشکیل شده است .

ادامه خواندن امام زاده هفده تن گلپایگان – ویبره

کاخ های اصفهان – ویبره

کاخ های اصفهان – ایرانگردی

کاخ های اصفهان
عمارتی که به نام تالار اشرف نامیده می شود باقیمانده کاخ های عصر صفوی است که در منطقه دولت خانه در کنار قصرهای دیگری همچون تالار سرپوشیده، کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، رکیب خانه و تالار تیموری مجموعه ای از کاخ های باشکوه آن روزگار را تشکیل می داده است.

ادامه خواندن کاخ های اصفهان – ویبره

باغشاه فین – ویبره

باغشاه فین – ایرانگردی

باغشاه فین
پس از طی دوره بیست و چهار ساله حکومت شاه اسماعیل و در آخرین سال های حکومت شاه طهماسب (۹۸۴-۹۳۱ ه.ق) در سال ۹۸۲ ه.ق زلزله سختی در کاشان حادث گردید که علاه بر قریه فین، باغ را نیز به کلی ویران کرد.

ادامه خواندن باغشاه فین – ویبره