حمام علی قلی آقا – ویبره

حمام علی قلی آقا – ایرانگردی

حمام علی قلی آقا
این حمام از جمله شاهکارهای معماری در مکتب اصفهان در اواخر عصر صفوی است. مطابق با اسناد و مدارک موجود مورخین تاریخ بنای این حمام را سال ۱۷۰۰ میلادی  ذکر می نمایند.
بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، بگونه ای که در آن عصر زنان و مردان جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

ادامه خواندن “حمام علی قلی آقا – ویبره”

روستای ابیانه – بافت تاریخی – ویبره

روستای ابیانه – بافت تاریخی – ایرانگردی

 روستای ابیانه - بافت تاریخی
ابیانه روستایی در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس است. این روستا به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پرتنوعش از روستاهای استثنایی ایران است .

ادامه خواندن “روستای ابیانه – بافت تاریخی – ویبره”

امامزاده هلال بن علی (ع) – ویبره

امامزاده هلال بن علی (ع) – ایرانگردی

امامزاده هلال بن علی (ع)
در شهرستان کاشان میان قراء آران و بیدگل بقعه امامزاده لال بن علی  قرار دارد. ساختمان این امامزاده عظیم الشأن علیه السلام دارای گنبد با دو گلدسته کشی الوان زیبا و صحن های شمالس و جنوبی وسیع و ایوان های مرتفع و صفه و غرفه های گوناگون با حوضخانه وو سرداب و بادگیرهای قدیمی.

ادامه خواندن “امامزاده هلال بن علی (ع) – ویبره”

مقبره بابا رکن الدین – ویبره

مقبره بابا رکن الدین – ایرانگردی

مقبره بابا رکن الدین
یکی از مشایخ و علماء قرن هشتم هجری مسعود بن عبدالله بیضاوی معروف به بابارکن الدین است که در زمان سلطنت ابوسعید پادشاه مغول در اصفهان می زیسته است این مرد بزرگ در سال ۷۶۹ هجری قمری وفات یافت و در ساحل جنوبی زاینده رود مدفون گردید.
مقام علمی و زهد و ورع این مرد بزرگ باعث شد تا در طول زندگی با نهایت احترام زندگی کند.

ادامه خواندن “مقبره بابا رکن الدین – ویبره”

مسجد جامع اردستان – ویبره

مسجد جامع اردستان – ایرانگردی

مسجد جامع اردستان
بنای مسجد جامع اردستان در مركز محله محال اردستان واقع شده و از كهن ‌ترین مساجد ایران است كه براساس بررسی های صورت گرفته بنای اولیه آن ، مربوط به قرون اولیه اسلامی است و در دوره سلجوقی تجدید بنا و در دوره های دیگر، بخش‌های مختلفی به آن اضافه شده است.

ادامه خواندن “مسجد جامع اردستان – ویبره”

نگا‏هی كوتاه به اصفهان – ویبره

نگا‏هی كوتاه به اصفهان – ایرانگردی

نگا‏هی كوتاه به اصفهان
احتمالاً از عصر ساسانیان كه سپاهیان (اسپهان) در دشت حاصلخیز اطراف شهر گرد آمدند به این‏ نام خوانده شده است. در سال ۱۹ هجرى اصفهان بدون جنگ و خونریزى و با انعقاد یك صلحنامه به دست سپاهیان اسلام افتاد و جزئى از سرزمین وسیعى شد كه اسلام بر آن حكومت مى‏كرد.

ادامه خواندن “نگا‏هی كوتاه به اصفهان – ویبره”

باغ چهلستون اصفهان – ویبره

باغ چهلستون اصفهان – ایرانگردی

باغ چهلستون اصفهان
باغ چهلستون اصفهان، نمونه‌ای از یك باغ سلطنتی از دوره صفوی است. تا سال ۱۳۲۷ خورشیدی، چون تاریخ دقیق بنا به دست نیامده بود، اظهار نظر درباره تاریخ بنای چهلستون مشكل می‌نمود. لیكن درهمان سال در نتیجه كاوش‌هایی كه به عمل آمد، درجبهه تالار كاخ، اشعاری در دو كتیبه از زیرگچ بدست آمد كه یكی كوتاهتر و بر زمینه صورتی رنگ، بنای تالار چهلستون را به شاه عباس دوم نسبت می‌دهد و سال اتمام آن را ۱۰۵۷ هجری قمری تعیین می‌كند و دیگری كه طولانی‌تر است و خطوط آن گچ‌بری برزمینه آبی رنگ است از تعمیرات زمان شاه سلطان حسین حكایت دارد.

ادامه خواندن “باغ چهلستون اصفهان – ویبره”

علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ویبره

علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ایرانگردی

 علی ابن امام محمد باقر(ع) اا
حضرت اباالحسن علی ابن امام محمد باقر (ع) در سال ۱۱۳ هجری قمری جهت امر تبلیغ دین مبین اسلام و پاسخگویی به احساسات مذهبی مومنان وارد کاشان شدند و به مدت ۳ سال در میان عاشقان و دلباختگان اهل البیت به ارشاد مردم ولایتمدار پرداختند از ویژگیهای بارز این امامزاده لازم التعظیم می توان به فرزند بلافصل بودن و هچنین نایب الامامین یعنی امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) اشاره نمود .

ادامه خواندن “علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ویبره”

درب‌کوشک – ویبره

درب‌کوشک – ایرانگردی

درب‌کوشک

درب‌کوشک از محلاتی بوده که در قدیم معروف و مشهور بوده است. مرحوم “جابری انصاری” این محله را از محلات بزرگ اصفهان می‌داند که در زمان سلاطین آقاقویونلو محل دارالاماره آنان بوده و دربار و اندرون و کاخهای حکومتی آنان در این محله قرار داشته است. 

ادامه خواندن “درب‌کوشک – ویبره”

كبوترخانه های اصفهان – ویبره

كبوترخانه های اصفهان – ایرانگردی

كبوترخانه های اصفهان
«به باور من، ایران كشوری است كه بهترین كبوترخانه های جهان در آنجا ساخته می شود … این كبوترخانه های عظیم، شش بار بزرگ تر از بزرگ ترین پرورشگاه های پرندگان ماست. در پیرامون اصفهان بیش از ۳ هزار كبوترخانه شمرده اند.

ادامه خواندن “كبوترخانه های اصفهان – ویبره”

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ویبره

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ایرانگردی

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر2
چند متر پایین تر از چارتاقى نیاسر، چشمه تمیز و خنكى جریان مى یابد و به روستا مى رود. این چشمه كه یك هزار و ۶۸۰ مترمربع بالاتر از سطح دریا قرار دارد، «اسكندریه» نام دارد. گویند اسكندربن فیلقوس به علم كشف الاسرار كه از دانیال پیغمبر به او رسیده بود چون عبورش به آن قریه رسید دانست كه در دل سنگ آبى بزرگ، مستور و پنهان است. حجاران را طلبید و در یك شبانه روز این چشمه را ساخت و احیا كرد و آن موضع كه بالفعل باغ تالار است آن روز مضرب خیام و محل قیام اردوى كیوان پوى بود.

ادامه خواندن “نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ویبره”

شهر اصفهان – ویبره

شهر اصفهان – ایرانگردی

شهر اصفهان
در داستانها ، بنای شهر را به کیکاووس و عده ای از مورخین بنای آن را به طهمورث دیوبند ، سومین پادشاه پیشدادی نسبت داده اند. این شهر از دوران باستان در کرانه های زاینده رود وجود داشته و به گفته مورخان حتی پیش از شهریاری شاهان هخامنشی ، شهری آباد بوده و بعداً به صورت اقامتگاه تابستانی پادشاهان هخامنشی در آمده است. این شهر در زمان حکومت اشکانیان و ساسانیان ، متجاوز از نهصد سال مرکز استان بزرگی در میانه کشور بوده است.

ادامه خواندن “شهر اصفهان – ویبره”

کاخ چهلستون – اصفهان – ویبره

کاخ چهلستون – اصفهان – ایرانگردی

کاخ چهلستون - اصفهان
طرح اولیه کاخ چهلستون به فرمان شاه عباس اول، به صورت یک عمارت و به منظور انجام امور دیوانی و تفریحی در دولتخانه صفوی در قرن یازدهم ه.ق احداث گردید اما طرح نهایی کاخ به صورت امروزی در زمان شاه عباس دوم و به سال ۱۰۵۷ ه.ق انجام پذیرفت.

ادامه خواندن “کاخ چهلستون – اصفهان – ویبره”

روستای ابیانه – قلعه ها – ویبره

روستای ابیانه – قلعه ها – ایرانگردی

روستای ابیانه - قلعه ها
ابیانه سه قلعه دارد که عبارتند از
۱- پال همونه یا تخت هامان که در جنوب غربی ابیانه قرار دارد و متعلق به محله بالا و یوسمون است. این قلعه حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده است. و سند ساخت آن نیز وجود دارد. در این سند سهم افراد در ساخت قلعه مشخص شده است.

ادامه خواندن “روستای ابیانه – قلعه ها – ویبره”

سر در قیصریه – ویبره

سر در قیصریه – ایرانگردی

سر در قیصریه
در ضلع شمالی میدان نقش جهان ( امام ره ) این سر در، به عنوان ورودی اصلی بازار شاهی، بنا شده است. قدمت این بازار بزرگ و تاریخی به عصر صفوی ( قرن ۱۱ ه.ق ) باز می گردد.

ادامه خواندن “سر در قیصریه – ویبره”