حمام علی قلی آقا – ویبره

حمام علی قلی آقا – ایرانگردی

حمام علی قلی آقا
این حمام از جمله شاهکارهای معماری در مکتب اصفهان در اواخر عصر صفوی است. مطابق با اسناد و مدارک موجود مورخین تاریخ بنای این حمام را سال ۱۷۰۰ میلادی  ذکر می نمایند.
بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، بگونه ای که در آن عصر زنان و مردان جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

ادامه خواندن “حمام علی قلی آقا – ویبره”

کلیسای وانک – ویبره

کلیسای وانک – ایرانگردی

کلیسای وانک
کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمانشاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع  است .

ادامه خواندن “کلیسای وانک – ویبره”

امام زاده شاه رضا – ویبره

امام زاده شاه رضا – ایرانگردی

امام زاده شاه رضا
شهرضا ( قمشه ی سابق) در چهارده فرسخی جنوب اصفهان در سرراه شیراز واقع شده است. بقعه ی شهرضا تا شهرستان شهرضا فاصله ی کمی دارد و بر روی قسمت مرتفعی در دامنه ی کوه بنا شده است.

ادامه خواندن “امام زاده شاه رضا – ویبره”

پل جویی – ویبره

پل جویی – ایرانگردی

پل جویی
پل سعادت آباد در میان دو پل الله وردیخان و پل خواجو، به طول ۱۴۷ متر و در سال ۱۰۶۵ هجری در دوره سلطنت شاه عباس دوم صفوی بنا گردید.

ادامه خواندن “پل جویی – ویبره”

دریای سفید – ویبره

دریای سفید – ایرانگردی

دریای سفید
چندضلعی‌های خانه زنبوری كه از كریستال‌های نمك، منظره‌ای جادویی در پیش چشم بازدیدكنندگان و علاقه‌مندان مجسم می‌سازد این دریاچه را به یكی از جاذبه‌های بدیع و استثنایی طبیعی تبدیل ساخته است. این دریاچه در فصل گرما مثل سفیدی‌های برف می‌درخشد. به عبارتی شوره‌زاران این گستره زیبا كه شكلی مثلثی دارد چشمان تماشای شما را مسحور می‌كند.

ادامه خواندن “دریای سفید – ویبره”

تاریخچه پل خواجو – ویبره

تاریخچه پل خواجو – ایرانگردی

تاریخچه پل خواجو
این پل در انتهاى شرق خیابان كمال اسماعیل اصفهانى و انتهاى جنوبى خیابان خواجو واقع شده است. به طورى كه باستان شناسان تحقیق كرده‏اند پل مزبور بر روى پلى كه در پیش وجود داشته و خرابى به آن راه یافته بوده بنا گردیده است. در باب ساختمان این پل، زمان، بانى ساختمان و كیفیت آن اقوال گوناگونى نوشته‏ اند ولى آنچه مناسب به نظر مى ‏رسد شرحى است كه مؤلف تاریخچه ابنیه تاریخى اصفهانى در این باب نگاشته و از این رو نوشته مزبور عیناً نقل مى ‏گردد.

ادامه خواندن “تاریخچه پل خواجو – ویبره”

باغ فین – ویبره

باغ فین – ایرانگردی

باغ فین
از دوران هخامنشی این ناحیه مطلب خاصی نمی دانیم، تنها در روستای مرق مجموعه ای از سكه های داریوش سوم به همراه تعدادی سكه های سلوكی یافت شده است.

ادامه خواندن “باغ فین – ویبره”

کوه آتشگاه – ویبره

کوه آتشگاه – ایرانگردی

کوه آتشگاه
بنای آتشگاه، کهن ترین بنای تاریخی اصفهان از روزگار آبادانی این سرزمین در دوران پیش از اسلام است. این بنا برفراز تپه ای منفرد در غرب شهر اصفهان واقع شده است.

ادامه خواندن “کوه آتشگاه – ویبره”

امامزاده ابیانه – ویبره

امامزاده ابیانه – ایرانگردی

امامزاده ابیانه
این مکان در محله پایین ده واقع شده است و بنام زیارت معروف است. این مکان مدفن دو نفراز فرزندان امام موسی کاظم (ع) بنام شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی است.

ادامه خواندن “امامزاده ابیانه – ویبره”

قالی شویان مشهد اردهال كاشان – ویبره

قالی شویان مشهد اردهال كاشان – ایرانگردی

قالی شویان مشهد اردهال كاشان
مراسم قالیشویان نمایش واقعه شهادت سلطان علی بن محمد باقر (ع) در سال ۱۱۳ هجرت در سزمین مشهد اردهال و نحوه به خاكسپاری این امامزاده جلیل القدر توسط اهالی فین كاشان است كه هر ساله با تعصب و غرور خاصی معمولا در یكی از روزهای میان نهم تا پانزدهم مهرماه برگزار می‌شود كه به روز قالیشویان معروف است.

ادامه خواندن “قالی شویان مشهد اردهال كاشان – ویبره”

باغ گلها۲ – ویبره

باغ گلها۲ – ایرانگردی

باغ گلها2
نرده‌های اطراف باغ:

با توجه به تنو‏ع گلها و گیاهانی كه نیاز به مراقبت ویژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه‌ای كه ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

ادامه خواندن “باغ گلها۲ – ویبره”

باغ چهلستون – ویبره

باغ چهلستون – ایرانگردی

باغ چهلستون
باغ چهلستون درون شهر اصفهان و در شرق خیابان چهار باغ پایین و جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان واقع شده است. باغ در بستر شهر و در میان سایر باغ‌ها شكل گرفته و به گونه‌ای استقرار یافته بود كه امكان دسترسی به آن از سایر باغ‌ها میسر بوده است. مجموعه‌ای از این باغها كه در امتداد چهارباغ شكل گرفته بودند یكی از شالوده‌های اصفهان عصر صفوی را شكل می‌دادند و نقش باغ چهلستون از این جنبه ممتاز است كه حلقه پیوند دهنده این شالوده و شالوده دیگر شهری یعنی مجموعه نقش جهان بوده است.

ادامه خواندن “باغ چهلستون – ویبره”

آبشار نیاسر – ویبره

آبشار نیاسر – ایرانگردی

آبشار نیاسر
این مجموعه از جمله مهمترین محلهای تاریخی _ فرهنگی شهر نیاسر و حتی کشور بوده و از چند عنصر اصلی از جمله آبشار ، مسیر پله ها از پای آبشار تا پای کوشک ، سنگها و بستر آبشار ، درختان و گیاهان موجود در اطراف آن تشکیل شده است و می توان در صورت ساماندهی مناسب جهت بهره برداری از آن استفاده کرد .

ادامه خواندن “آبشار نیاسر – ویبره”

امامزاده آقا علی عباس – ویبره

امامزاده آقا علی عباس – ایرانگردی

امامزاده آقا علی عباس
جایگاه این امامزاده عظیم الشان علیه السلام، یعنی امامزاده آقاعلی عباس واقع در حدود بادرود نطنز است. این امامزاده یکی از زیارتگاههای معتبری است که در طول یک قرن اخیر، بیش از پیش مورد توجه ساکنان آن ناحیه قرار گرفته است.

ادامه خواندن “امامزاده آقا علی عباس – ویبره”

مسجد شیخ لطف الله – ویبره

مسجد شیخ لطف الله – ایرانگردی

مسجد شیخ لطف الله
بنای این مسجد برای تدریس علوم دینی توسط شیخ لطف الله جبل عاملی از علمای برجسته جهان تشیع که از لبنان به اصفهان مهاجرت نموده بود، در سال ۱۰۱۱ ه.ق و به دستور شاه عباس اول صفوی آغاز و در سال ۱۰۲۸ ه.ق پایان یافت.

ادامه خواندن “مسجد شیخ لطف الله – ویبره”