حمام علی قلی آقا – ویبره

حمام علی قلی آقا – ایرانگردی

حمام علی قلی آقا
این حمام از جمله شاهکارهای معماری در مکتب اصفهان در اواخر عصر صفوی است. مطابق با اسناد و مدارک موجود مورخین تاریخ بنای این حمام را سال ۱۷۰۰ میلادی  ذکر می نمایند.
بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، بگونه ای که در آن عصر زنان و مردان جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

ادامه خواندن “حمام علی قلی آقا – ویبره”

کوه آتشگاه – ویبره

کوه آتشگاه – ایرانگردی

کوه آتشگاه
بنای آتشگاه، کهن ترین بنای تاریخی اصفهان از روزگار آبادانی این سرزمین در دوران پیش از اسلام است. این بنا برفراز تپه ای منفرد در غرب شهر اصفهان واقع شده است.

ادامه خواندن “کوه آتشگاه – ویبره”

امامزاده ابیانه – ویبره

امامزاده ابیانه – ایرانگردی

امامزاده ابیانه
این مکان در محله پایین ده واقع شده است و بنام زیارت معروف است. این مکان مدفن دو نفراز فرزندان امام موسی کاظم (ع) بنام شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی است.

ادامه خواندن “امامزاده ابیانه – ویبره”

قالی شویان مشهد اردهال كاشان – ویبره

قالی شویان مشهد اردهال كاشان – ایرانگردی

قالی شویان مشهد اردهال كاشان
مراسم قالیشویان نمایش واقعه شهادت سلطان علی بن محمد باقر (ع) در سال ۱۱۳ هجرت در سزمین مشهد اردهال و نحوه به خاكسپاری این امامزاده جلیل القدر توسط اهالی فین كاشان است كه هر ساله با تعصب و غرور خاصی معمولا در یكی از روزهای میان نهم تا پانزدهم مهرماه برگزار می‌شود كه به روز قالیشویان معروف است.

ادامه خواندن “قالی شویان مشهد اردهال كاشان – ویبره”

باغ گلها۲ – ویبره

باغ گلها۲ – ایرانگردی

باغ گلها2
نرده‌های اطراف باغ:

با توجه به تنو‏ع گلها و گیاهانی كه نیاز به مراقبت ویژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه‌ای كه ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

ادامه خواندن “باغ گلها۲ – ویبره”

باغ چهلستون – ویبره

باغ چهلستون – ایرانگردی

باغ چهلستون
باغ چهلستون درون شهر اصفهان و در شرق خیابان چهار باغ پایین و جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان واقع شده است. باغ در بستر شهر و در میان سایر باغ‌ها شكل گرفته و به گونه‌ای استقرار یافته بود كه امكان دسترسی به آن از سایر باغ‌ها میسر بوده است. مجموعه‌ای از این باغها كه در امتداد چهارباغ شكل گرفته بودند یكی از شالوده‌های اصفهان عصر صفوی را شكل می‌دادند و نقش باغ چهلستون از این جنبه ممتاز است كه حلقه پیوند دهنده این شالوده و شالوده دیگر شهری یعنی مجموعه نقش جهان بوده است.

ادامه خواندن “باغ چهلستون – ویبره”

آبشار نیاسر – ویبره

آبشار نیاسر – ایرانگردی

آبشار نیاسر
این مجموعه از جمله مهمترین محلهای تاریخی _ فرهنگی شهر نیاسر و حتی کشور بوده و از چند عنصر اصلی از جمله آبشار ، مسیر پله ها از پای آبشار تا پای کوشک ، سنگها و بستر آبشار ، درختان و گیاهان موجود در اطراف آن تشکیل شده است و می توان در صورت ساماندهی مناسب جهت بهره برداری از آن استفاده کرد .

ادامه خواندن “آبشار نیاسر – ویبره”

امامزاده آقا علی عباس – ویبره

امامزاده آقا علی عباس – ایرانگردی

امامزاده آقا علی عباس
جایگاه این امامزاده عظیم الشان علیه السلام، یعنی امامزاده آقاعلی عباس واقع در حدود بادرود نطنز است. این امامزاده یکی از زیارتگاههای معتبری است که در طول یک قرن اخیر، بیش از پیش مورد توجه ساکنان آن ناحیه قرار گرفته است.

ادامه خواندن “امامزاده آقا علی عباس – ویبره”

مسجد شیخ لطف الله – ویبره

مسجد شیخ لطف الله – ایرانگردی

مسجد شیخ لطف الله
بنای این مسجد برای تدریس علوم دینی توسط شیخ لطف الله جبل عاملی از علمای برجسته جهان تشیع که از لبنان به اصفهان مهاجرت نموده بود، در سال ۱۰۱۱ ه.ق و به دستور شاه عباس اول صفوی آغاز و در سال ۱۰۲۸ ه.ق پایان یافت.

ادامه خواندن “مسجد شیخ لطف الله – ویبره”

مسجد و مدرسه آقا بزرگ – ویبره

مسجد و مدرسه آقا بزرگ – ایرانگردی

مسجد و مدرسه آقا بزرگ
ملا احمد نراقی، ملقب به آقابزرگ بنا شده و به این نام معروف شده است.

ادامه خواندن “مسجد و مدرسه آقا بزرگ – ویبره”

باغ گلها۱ – ویبره

باغ گلها۱ – ایرانگردی

باغ گلها1
در عصری كه «ماشینیسم» و رشد قارچ ‌گونه صنایع آلاینده، محیط زیست انسان و موجودات زنده را به مخاطره افكنده و آلودگی هوا سر منشأ بسیاری از بیماریهای تنفسی و مرگ و میرهای ناگهانی شده است، و در فصلی از تاریخ كه خطرات ناشی از آلودگی هوا و كاهش موحش نازك شدن لایه اوزن نگرانی عموم ملل جهان را برانگیخته است و آینده‌ای تاریك را برای ابناء بشر به تصویر می كشاند، نمی‌توان در چاره‌اندیشی و یافتن راه برون رفت از مشكلات تعلل ورزید.

ادامه خواندن “باغ گلها۱ – ویبره”

كاخ چهلستون – ویبره

كاخ چهلستون – ایرانگردی

كاخ چهلستون
استخرِ مقابل عمارت به طول ۱۱۰ متر و عرض ۱۶ متر هم‌اكنون نیز طراوت و زیبایی خاصی به این كاخ می دهد. درگذشته جهش آب درحوض وسط تالار از دهان شیرهایی كه درچهار گوشه حوض قرار داشتند و فواره‌های سنگی كه نقطه به نقطه در جوی كوچك اطراف عمارت قرار داشتند، صفای مخصوصی به این عمارت می‌داده است. تناسبات استخر مقابل كاخ برای دیدن تصویر كاخ در آب و تیرگی كف استخر به منظور هرچه عمیق‌ تر نشان دادن آن طراحی گشته‌اند.

ادامه خواندن “كاخ چهلستون – ویبره”

روستای ابیانه – بافت تاریخی – ویبره

روستای ابیانه – بافت تاریخی – ایرانگردی

 روستای ابیانه - بافت تاریخی
ابیانه روستایی در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس است. این روستا به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پرتنوعش از روستاهای استثنایی ایران است .

ادامه خواندن “روستای ابیانه – بافت تاریخی – ویبره”

امامزاده هلال بن علی (ع) – ویبره

امامزاده هلال بن علی (ع) – ایرانگردی

امامزاده هلال بن علی (ع)
در شهرستان کاشان میان قراء آران و بیدگل بقعه امامزاده لال بن علی  قرار دارد. ساختمان این امامزاده عظیم الشأن علیه السلام دارای گنبد با دو گلدسته کشی الوان زیبا و صحن های شمالس و جنوبی وسیع و ایوان های مرتفع و صفه و غرفه های گوناگون با حوضخانه وو سرداب و بادگیرهای قدیمی.

ادامه خواندن “امامزاده هلال بن علی (ع) – ویبره”

مقبره بابا رکن الدین – ویبره

مقبره بابا رکن الدین – ایرانگردی

مقبره بابا رکن الدین
یکی از مشایخ و علماء قرن هشتم هجری مسعود بن عبدالله بیضاوی معروف به بابارکن الدین است که در زمان سلطنت ابوسعید پادشاه مغول در اصفهان می زیسته است این مرد بزرگ در سال ۷۶۹ هجری قمری وفات یافت و در ساحل جنوبی زاینده رود مدفون گردید.
مقام علمی و زهد و ورع این مرد بزرگ باعث شد تا در طول زندگی با نهایت احترام زندگی کند.

ادامه خواندن “مقبره بابا رکن الدین – ویبره”