حمام علی قلی آقا – ویبره

حمام علی قلی آقا – ایرانگردی

حمام علی قلی آقا
این حمام از جمله شاهکارهای معماری در مکتب اصفهان در اواخر عصر صفوی است. مطابق با اسناد و مدارک موجود مورخین تاریخ بنای این حمام را سال ۱۷۰۰ میلادی  ذکر می نمایند.
بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، بگونه ای که در آن عصر زنان و مردان جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

ادامه خواندن “حمام علی قلی آقا – ویبره”

بازار اصفهان – ویبره

بازار اصفهان – ایرانگردی

بازار اصفهان
از لحاظ لغوی بازار به معنای جایی برای خرید وفروش کالا ها و اجناس مختلف می باشد و از زمان های دور محل داد و ستد های عمومی مردم را بازار می گفتند از اوان پیدایش بازارها محورهای ارتباطی بین  فضاهای شهری بهتر شکل گرفتند و بازارهای اصلی و دائمی در هر شهر به طور معمول در امتداد مهمترین را ه و اصلی ترین محور شهر که از دروازه شهر شروع و تا مرکز آن ادامه می یافت شکل گرفتند.

ادامه خواندن “بازار اصفهان – ویبره”

امام زاده هفده تن گلپایگان – ویبره

امام زاده هفده تن گلپایگان – ایرانگردی

امام زاده هفده تن گلپایگان
هفده تن نام یک زیارتگاه و محله در بخش جنوبی شهرستان گلپایگان می باشد. بنای فعلی این زیارتگاه در زمان صفوی ساخته شده است . محله هفده تن نیز از یک خیابان به همین نام تشکیل شده است .

ادامه خواندن “امام زاده هفده تن گلپایگان – ویبره”

کاخ های اصفهان – ویبره

کاخ های اصفهان – ایرانگردی

کاخ های اصفهان
عمارتی که به نام تالار اشرف نامیده می شود باقیمانده کاخ های عصر صفوی است که در منطقه دولت خانه در کنار قصرهای دیگری همچون تالار سرپوشیده، کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، رکیب خانه و تالار تیموری مجموعه ای از کاخ های باشکوه آن روزگار را تشکیل می داده است.

ادامه خواندن “کاخ های اصفهان – ویبره”

مسجد شیخ لطف‌الله۱ – ویبره

مسجد شیخ لطف‌الله۱ – ایرانگردی

مسجد شیخ لطف‌الله1
مسجد شیخ لطف الله‏ یكى از زیباترین آثار تاریخى اصفهان است كه چشم هر بیننده ‏ایى را خیره مى‏كند و نسبت به هنرمندانى كه در انجام آن دخیل بوده‏اند به اظهار تحسین و اعجاب وا مى‏دارد. مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقى میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالى قاپو واقع شده که به واسطه كاشی كاری هاى معرق داخل و خارج گنبد و كتیبه ‏هاى بسیار زیباى خط ثلث كه مقدارى از آنها به خط علیرضا تبریزى عباسى است از زیبایى و ظرافت كم نظیر برخوردار است.

ادامه خواندن “مسجد شیخ لطف‌الله۱ – ویبره”

باغشاه فین – ویبره

باغشاه فین – ایرانگردی

باغشاه فین
پس از طی دوره بیست و چهار ساله حکومت شاه اسماعیل و در آخرین سال های حکومت شاه طهماسب (۹۸۴-۹۳۱ ه.ق) در سال ۹۸۲ ه.ق زلزله سختی در کاشان حادث گردید که علاه بر قریه فین، باغ را نیز به کلی ویران کرد.

ادامه خواندن “باغشاه فین – ویبره”

کلیسای وانک – ویبره

کلیسای وانک – ایرانگردی

کلیسای وانک
کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمانشاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع  است .

ادامه خواندن “کلیسای وانک – ویبره”

امام زاده شاه رضا – ویبره

امام زاده شاه رضا – ایرانگردی

امام زاده شاه رضا
شهرضا ( قمشه ی سابق) در چهارده فرسخی جنوب اصفهان در سرراه شیراز واقع شده است. بقعه ی شهرضا تا شهرستان شهرضا فاصله ی کمی دارد و بر روی قسمت مرتفعی در دامنه ی کوه بنا شده است.

ادامه خواندن “امام زاده شاه رضا – ویبره”

پل جویی – ویبره

پل جویی – ایرانگردی

پل جویی
پل سعادت آباد در میان دو پل الله وردیخان و پل خواجو، به طول ۱۴۷ متر و در سال ۱۰۶۵ هجری در دوره سلطنت شاه عباس دوم صفوی بنا گردید.

ادامه خواندن “پل جویی – ویبره”

دریای سفید – ویبره

دریای سفید – ایرانگردی

دریای سفید
چندضلعی‌های خانه زنبوری كه از كریستال‌های نمك، منظره‌ای جادویی در پیش چشم بازدیدكنندگان و علاقه‌مندان مجسم می‌سازد این دریاچه را به یكی از جاذبه‌های بدیع و استثنایی طبیعی تبدیل ساخته است. این دریاچه در فصل گرما مثل سفیدی‌های برف می‌درخشد. به عبارتی شوره‌زاران این گستره زیبا كه شكلی مثلثی دارد چشمان تماشای شما را مسحور می‌كند.

ادامه خواندن “دریای سفید – ویبره”

تاریخچه پل خواجو – ویبره

تاریخچه پل خواجو – ایرانگردی

تاریخچه پل خواجو
این پل در انتهاى شرق خیابان كمال اسماعیل اصفهانى و انتهاى جنوبى خیابان خواجو واقع شده است. به طورى كه باستان شناسان تحقیق كرده‏اند پل مزبور بر روى پلى كه در پیش وجود داشته و خرابى به آن راه یافته بوده بنا گردیده است. در باب ساختمان این پل، زمان، بانى ساختمان و كیفیت آن اقوال گوناگونى نوشته‏ اند ولى آنچه مناسب به نظر مى ‏رسد شرحى است كه مؤلف تاریخچه ابنیه تاریخى اصفهانى در این باب نگاشته و از این رو نوشته مزبور عیناً نقل مى ‏گردد.

ادامه خواندن “تاریخچه پل خواجو – ویبره”

باغ فین – ویبره

باغ فین – ایرانگردی

باغ فین
از دوران هخامنشی این ناحیه مطلب خاصی نمی دانیم، تنها در روستای مرق مجموعه ای از سكه های داریوش سوم به همراه تعدادی سكه های سلوكی یافت شده است.

ادامه خواندن “باغ فین – ویبره”

کوه آتشگاه – ویبره

کوه آتشگاه – ایرانگردی

کوه آتشگاه
بنای آتشگاه، کهن ترین بنای تاریخی اصفهان از روزگار آبادانی این سرزمین در دوران پیش از اسلام است. این بنا برفراز تپه ای منفرد در غرب شهر اصفهان واقع شده است.

ادامه خواندن “کوه آتشگاه – ویبره”

امامزاده ابیانه – ویبره

امامزاده ابیانه – ایرانگردی

امامزاده ابیانه
این مکان در محله پایین ده واقع شده است و بنام زیارت معروف است. این مکان مدفن دو نفراز فرزندان امام موسی کاظم (ع) بنام شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی است.

ادامه خواندن “امامزاده ابیانه – ویبره”