حمام علی قلی آقا – ویبره

حمام علی قلی آقا – ایرانگردی

حمام علی قلی آقا
این حمام از جمله شاهکارهای معماری در مکتب اصفهان در اواخر عصر صفوی است. مطابق با اسناد و مدارک موجود مورخین تاریخ بنای این حمام را سال ۱۷۰۰ میلادی  ذکر می نمایند.
بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، بگونه ای که در آن عصر زنان و مردان جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

ادامه خواندن “حمام علی قلی آقا – ویبره”

علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ویبره

علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ایرانگردی

 علی ابن امام محمد باقر(ع) اا
حضرت اباالحسن علی ابن امام محمد باقر (ع) در سال ۱۱۳ هجری قمری جهت امر تبلیغ دین مبین اسلام و پاسخگویی به احساسات مذهبی مومنان وارد کاشان شدند و به مدت ۳ سال در میان عاشقان و دلباختگان اهل البیت به ارشاد مردم ولایتمدار پرداختند از ویژگیهای بارز این امامزاده لازم التعظیم می توان به فرزند بلافصل بودن و هچنین نایب الامامین یعنی امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) اشاره نمود .

ادامه خواندن “علی ابن امام محمد باقر(ع) اا – ویبره”

درب‌کوشک – ویبره

درب‌کوشک – ایرانگردی

درب‌کوشک

درب‌کوشک از محلاتی بوده که در قدیم معروف و مشهور بوده است. مرحوم “جابری انصاری” این محله را از محلات بزرگ اصفهان می‌داند که در زمان سلاطین آقاقویونلو محل دارالاماره آنان بوده و دربار و اندرون و کاخهای حکومتی آنان در این محله قرار داشته است. 

ادامه خواندن “درب‌کوشک – ویبره”

كبوترخانه های اصفهان – ویبره

كبوترخانه های اصفهان – ایرانگردی

كبوترخانه های اصفهان
«به باور من، ایران كشوری است كه بهترین كبوترخانه های جهان در آنجا ساخته می شود … این كبوترخانه های عظیم، شش بار بزرگ تر از بزرگ ترین پرورشگاه های پرندگان ماست. در پیرامون اصفهان بیش از ۳ هزار كبوترخانه شمرده اند.

ادامه خواندن “كبوترخانه های اصفهان – ویبره”

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ویبره

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ایرانگردی

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر2
چند متر پایین تر از چارتاقى نیاسر، چشمه تمیز و خنكى جریان مى یابد و به روستا مى رود. این چشمه كه یك هزار و ۶۸۰ مترمربع بالاتر از سطح دریا قرار دارد، «اسكندریه» نام دارد. گویند اسكندربن فیلقوس به علم كشف الاسرار كه از دانیال پیغمبر به او رسیده بود چون عبورش به آن قریه رسید دانست كه در دل سنگ آبى بزرگ، مستور و پنهان است. حجاران را طلبید و در یك شبانه روز این چشمه را ساخت و احیا كرد و آن موضع كه بالفعل باغ تالار است آن روز مضرب خیام و محل قیام اردوى كیوان پوى بود.

ادامه خواندن “نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۲ – ویبره”

شهر اصفهان – ویبره

شهر اصفهان – ایرانگردی

شهر اصفهان
در داستانها ، بنای شهر را به کیکاووس و عده ای از مورخین بنای آن را به طهمورث دیوبند ، سومین پادشاه پیشدادی نسبت داده اند. این شهر از دوران باستان در کرانه های زاینده رود وجود داشته و به گفته مورخان حتی پیش از شهریاری شاهان هخامنشی ، شهری آباد بوده و بعداً به صورت اقامتگاه تابستانی پادشاهان هخامنشی در آمده است. این شهر در زمان حکومت اشکانیان و ساسانیان ، متجاوز از نهصد سال مرکز استان بزرگی در میانه کشور بوده است.

ادامه خواندن “شهر اصفهان – ویبره”

کاخ چهلستون – اصفهان – ویبره

کاخ چهلستون – اصفهان – ایرانگردی

کاخ چهلستون - اصفهان
طرح اولیه کاخ چهلستون به فرمان شاه عباس اول، به صورت یک عمارت و به منظور انجام امور دیوانی و تفریحی در دولتخانه صفوی در قرن یازدهم ه.ق احداث گردید اما طرح نهایی کاخ به صورت امروزی در زمان شاه عباس دوم و به سال ۱۰۵۷ ه.ق انجام پذیرفت.

ادامه خواندن “کاخ چهلستون – اصفهان – ویبره”

روستای ابیانه – قلعه ها – ویبره

روستای ابیانه – قلعه ها – ایرانگردی

روستای ابیانه - قلعه ها
ابیانه سه قلعه دارد که عبارتند از
۱- پال همونه یا تخت هامان که در جنوب غربی ابیانه قرار دارد و متعلق به محله بالا و یوسمون است. این قلعه حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده است. و سند ساخت آن نیز وجود دارد. در این سند سهم افراد در ساخت قلعه مشخص شده است.

ادامه خواندن “روستای ابیانه – قلعه ها – ویبره”

سر در قیصریه – ویبره

سر در قیصریه – ایرانگردی

سر در قیصریه
در ضلع شمالی میدان نقش جهان ( امام ره ) این سر در، به عنوان ورودی اصلی بازار شاهی، بنا شده است. قدمت این بازار بزرگ و تاریخی به عصر صفوی ( قرن ۱۱ ه.ق ) باز می گردد.

ادامه خواندن “سر در قیصریه – ویبره”

مسجد ذوالفقار – ویبره

مسجد ذوالفقار – ایرانگردی

مسجد ذوالفقار
بربالای كتیبه سردر مسجد لوح سنگی سیاه رنگی نصب شده كه با خط ثلث برجسته عباراتی روی آن نوشته شده است.

ادامه خواندن “مسجد ذوالفقار – ویبره”

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۱ – ویبره

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۱ – ایرانگردی

نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر1
اگر اسم نیاسر را تاكنون نشنیده ایم به یقین اسم كاشان را شنیده ایم.گرماى كاشان و كویر خشك، اما زیبایى اش شهرت جهانى دارد. جالب این كه نیاسر یكى از شهرهاى كوهستانى و خوش آب و هواى همین دیار با مردمان خونگرم است كه نیم ساعت با كاشان فاصله دارد و دل تشنه كویریان و رهگذران را به سوى خود مى كشاند. بله، براى امروز مى خواهیم از این منطقه خوش آب و هواى ایران بنویسم.

ادامه خواندن “نیاسر،سرسبزو رؤیایى در دل كویر۱ – ویبره”

عالی قاپو – اصفهان – ویبره

عالی قاپو – اصفهان – ایرانگردی

عالی قاپو - اصفهان
قدمت این بنای عظیم به ابتدای قرن یازدهم ه.ق باز می گردد و از نظر معماری و کاربرد هنرهای تزئینی در نوع خود بی نظیر است. درباره وجه تسمیه  این کاخ می توان چنین عنوان نمود که این نام تقلیدی از دو کلمه باب عالی یعنی کاخ سلطان عثمانی در استانبول بوده است.

ادامه خواندن “عالی قاپو – اصفهان – ویبره”

تپه رازآلود اصفهان – ویبره

تپه رازآلود اصفهان – ایرانگردی

تپه رازآلود اصفهان
تپه اشرف

سال‌هاست كه در یكی از خیابان‌های معروف نصف جهان، آنجا كه برج‌های مرفه‌نشین سر به آسمان می‌سایند و به سبب نزدیكی به زاینده‌رود زمین‌هایش سانتیمتری خرید و فروش می‌شود، تپه‌ای محقر با ارتفاع چند متر اما وسعت ۱۲ هكتار رخ می‌نماید كه زباله‌دانی شده است، سگ‌های ولگرد و معتادان شبگرد در آن خانه كرده‌اند و روزها صدای وزوز مگس‌ها با بوی تعفن زباله‌ها و نخاله‌های شبانه تخلیه شده، در هم می‌پیچد.

ادامه خواندن “تپه رازآلود اصفهان – ویبره”