چشمه جوشک در استان فارس – ویبره

چشمه جوشک در استان فارس – ایرانگردی

چشمه جوشک در استان فارس
چشمه جوشک یکی از چشمه‌ های طبیعی استان فارس می ‌باشد که در روستای « قصر قمشه » و در پیرامون شهر شیراز واقع شده ‌است .

ادامه خواندن “چشمه جوشک در استان فارس – ویبره”

تخت جمشید در استان فارس – ویبره

تخت جمشید در استان فارس – ایرانگردی

تخت جمشید در استان فارس
تخت جمشید ، مجموعه ای از کاخ های بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ۵۱۲ قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن ۱۵۰ سال به طول انجامید . تخت جمشید در محوطه وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است .

ادامه خواندن “تخت جمشید در استان فارس – ویبره”

ارگ کریمخان – ویبره

ارگ کریمخان – ایرانگردی

ارگ کریمخان
کریم خان زند برای ساختن قصر خود ماهرترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان آن عصر را به شیراز دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف خریداری نمود و در اختیار کارگران قرار داد.

ادامه خواندن “ارگ کریمخان – ویبره”

فرهنگ عامه مردم فارس – ویبره

فرهنگ عامه مردم فارس – ایرانگردی

فرهنگ عامه مردم فارس
مراسم ازدواج

جوانی که به سن ازدواج رسیده و قصد ازدواج دارد، موضوع را با خانواده خود در میان می گذارد. اگر خانواده داماد، دختر معینی را در نظر داشته باشند، کار ساده است. در غیر این صورت به این خانه و آن خانه برای «دلالگی» که همان خواستگاری است می روند.

ادامه خواندن “فرهنگ عامه مردم فارس – ویبره”

پل های تاریخی فارس – ویبره

پل های تاریخی فارس – ایرانگردی

پل های تاریخی فارس
پل آب رسانی تنگ دالون
این پل در مسیرلار- بندرعباس و در حدود ۱۱۵ كیلومتری لار در” تنگ دالون” واقع شده و وظیفه انتقال آب را از یك كناره دره به كناره دیگر آن بر عهده داشت. طول پل حدود ۹۰ متر و عرض رویه آن ۱۰/۱ متر است. بر این رویه ، تنبوشه (  لوله ی سفالین كه در زیر خاك یا میان دیوار كار گذارند تا از آن آب عبور كند ) هایی به قطر۵۰ سانتی متر قرار داشت كه آب از درون آنها جاری بود. پایه های پل در جهت مخالف جریان ، نوك تیز و در جهت دیگر، به صورت مدور شكل گرفته و طاق ها نیز مدور است.

ادامه خواندن “پل های تاریخی فارس – ویبره”

استان فارس۱ – ویبره

استان فارس۱ – ایرانگردی

استان فارس1
استان فارس بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۹، دارای ۱۹ شهرستان، ۵۷ شهر، ۶۲ بخش و ۱۸۴ دهستان است. این استان حدود ۸۱۷۰ آبادی دارد که از این میان حدود ۴۴۰۰ آبادی مسکونی ، و بقیه غیر مسکونی هستند.

ادامه خواندن “استان فارس۱ – ویبره”

حمام وکیل در استان فارس – ویبره

حمام وکیل در استان فارس – ایرانگردی

حمام وکیل در استان فارس
حمام وکیل در دوره زندیه توسط کریم خان زند ساخته شد . این حمام در مرکز شهر شیراز و نزدیک دیگر بناهای دوره زندیه هم چون بازار وکیل و مسجد وکیل قراردارد . از قسمت‌های جالب توجه این حمام قسمتی بنام شاه نشین است که مخصوص استفاده شاه بوده‌است .
 

ادامه خواندن “حمام وکیل در استان فارس – ویبره”

فرهنگ عشایر فارس – ویبره

فرهنگ عشایر فارس – ایرانگردی

فرهنگ عشایر فارس
ویژگی های فرهنگی عشایر فارس بی‌شك یكی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان در جلب گردشگران مختلف ایرانی و خارجی است كه آداب، موسیقی و صنایع دستی از جمله این ویژگی‌ها‌ست.

ادامه خواندن “فرهنگ عشایر فارس – ویبره”

پیشینه ی فارس در گذر زمان – ویبره

پیشینه ی فارس در گذر زمان – ایرانگردی

پیشینه ی فارس در گذر زمان
در جنوب ایران تا کرانه های خلیج فارس، سرزمینی گسترده است که از روزگار باستان، پارس (فارس) نام داشت و از آغاز دوره اسلامی تاکنون، مرکز آن شیراز بوده است. این سرزمین، از چند هزار سال پیش زیستگاه پررونق اقوام بومی ایران، و به ویژه ایلامیان بود و از این قوم، آثار بسیار در گوشه و کنار فارس، به جای مانده است. آثاری چون کورنگون مَمَسَنی، نقش رستم،
تخت جمشید ، تپه ی سبز و تپه ی مالیان (هر دو در مرودشت) و …

ادامه خواندن “پیشینه ی فارس در گذر زمان – ویبره”

سدها و بندهای فارس – ویبره

سدها و بندهای فارس – ایرانگردی

سدها و بندهای فارس
در مسیر رودخانه كـُر، از پل خان دوره صفویه تا مصب رودخانه در دریاچه طشك، در دوره آل بویه سیستمی متشكل از شش سد ایجاد شد كه بند امیر یكی از مهم ترین آنهاست. آب حاصل از این سدها برای آبیاری زمین های زراعی، راه اندازی آسیاب های آبی و غیره مورد استفاده بود. این سدها همچنین طغیان رودخانه را مهار می كرد. تعدادی از آنها نیز كه به صورت پل بند ساخته شده بود ، تردد از روی رودخانه را ممكن می ساخت. به گواهی منابع تاریخی، بندامیر به دستور “امیرعضدالدوله دیلمی” در سال ۳۶۵ ه. ق بنا شد و از این رو در گذشته به بندعضدی نیز شهرت داشت.

ادامه خواندن “سدها و بندهای فارس – ویبره”

شیراز – ویبره

شیراز – ایرانگردی

شیراز
شیراز شهر گل و شعر و عروس شهرهای ایران است. این شهر که یکی از کهن ترین شهرها است ، مدتها مرکز ایران بوده است. اکثر جهانگردان دنیا از آن عبور کرده و درباره آن نوشته اند و همه متفق القول شیراز را شهری آباد ، زیبا و مرکز علم و تمدن دانسته اند و از خلق و خوی مردم آن ، آب و هوای مطبوع و از شعرا و فضلای آن دیار یاد کرده اند.

ادامه خواندن “شیراز – ویبره”

دروازه قرآن در استان فارس – ویبره

دروازه قرآن در استان فارس – ایرانگردی

دروازه قرآن در استان فارس
دروازه قرآن یکی از دروازه ‌های به جای مانده از دوره‌ های قدیم در شیراز است که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به حساب می‌ آید .
 

ادامه خواندن “دروازه قرآن در استان فارس – ویبره”

بازار قیصریه لار – ویبره

بازار قیصریه لار – ایرانگردی

بازار قیصریه لار
 «… این بازار بدون شك یكی از زیباترین و فاخرترین بناهای سراسر قاره آسیاست و می‌تواند با مجلل‌ترین فروشگاه‌های اروپا برابری كند…».

ادامه خواندن “بازار قیصریه لار – ویبره”

باغ گلشن – ویبره

باغ گلشن – ایرانگردی

باغ گلشن
ساختمان باغ گلشن در وسط باغ قرار گرفته و دو طبقه است. طبقه زیر دارای زیرزمینی كاشیكاری و محوطه وسیعی است و آب نمای زیبایی در وسط آنساخته شده كه آب زلال در آن روان است. نمای شرقی این زیر زمین از پنجره‌های مشبك آهنین پوشیده شده است.

ادامه خواندن “باغ گلشن – ویبره”

حمام های استان فارس – ویبره

حمام های استان فارس – ایرانگردی

حمام های استان فارس
سربینه یا رخت كن حمام طرح چهارگوش دارد و در چهار جانب آن چهارشاه نشین، در ارتفاع ۴۰ سانتی متری از كف سربینه، تعبیه شده است. زیر این صفه یا شاه نشین ها، دورتا دور محل هایی برای قراردادن كفش ها ساخته اند. در چهارگوشه محوطه میانی سربینه و كنج های جلو شاه نشین ها، چهارستون سنگی هشت ضلعی قرار دارد كه به كمك آنها پوشش قوسی شكل سربینه به انجام رسیده است.

ادامه خواندن “حمام های استان فارس – ویبره”

دریاچه پریشان در استان فارس – ویبره

دریاچه پریشان در استان فارس – ایرانگردی

دریاچه پریشان در استان فارس
دریاچه پریشان در ۳ کیلومتری روستای ایاز آباد که در ۱۲ کیلومتری کازرون قراردارد ، در زبان محلی ” پیرشون ” نیز نامیده می ‌شود و آب ‌های سطحی حاصل از باران و برف را در خود ذخیره می‌ کند . آب این دریاچه از صد ها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور تأمین می‌شود .

ادامه خواندن “دریاچه پریشان در استان فارس – ویبره”