چشمه جوشک در استان فارس – ویبره

چشمه جوشک در استان فارس – ایرانگردی

چشمه جوشک در استان فارس
چشمه جوشک یکی از چشمه‌ های طبیعی استان فارس می ‌باشد که در روستای « قصر قمشه » و در پیرامون شهر شیراز واقع شده ‌است .

ادامه خواندن چشمه جوشک در استان فارس – ویبره

کاخ تچر در استان فارس – ویبره

کاخ تچر در استان فارس – ایرانگردی

کاخ تچر در استان فارس
واقع در جنوب غربی کاخ آپادانا در تخت جمشید . سنگ های این کاخ چنان صیقلی و براق بوده است که فرد می توانسته تصویر خود را در آن ببیند به همین دلیل به کاخ تچر کاخ آینه هم گفته می شده است . در کتیبه هائی که در داخل کاخ وجود دارد از این کاخ به نام تچر یاد شده است .

ادامه خواندن کاخ تچر در استان فارس – ویبره

عمارت باغ جهان‌نما – ویبره

عمارت باغ جهان‌نما – ایرانگردی

عمارت باغ جهان‌نما
عمارت باغ جهان‌نما تا به حال سالم برجای مانده و به شكل هشت ضلعی است. در محوطه داخل عمارت، در وسط، یك حوض از سنگ مرمر یك پارچه ساخته شده و چهار شاه‌نشین در چهار گوشه آن ایجاد گردیده است. اتاقهای بین شاه ‌نشینها دو طبقه است. نمای عمارت كلاه فرنگی باغ جهان‌نما از آجر است.

ادامه خواندن عمارت باغ جهان‌نما – ویبره

ارگ کریمخان – ویبره

ارگ کریمخان – ایرانگردی

ارگ کریمخان
کریم خان زند برای ساختن قصر خود ماهرترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان آن عصر را به شیراز دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف خریداری نمود و در اختیار کارگران قرار داد.

ادامه خواندن ارگ کریمخان – ویبره

پل های تاریخی فارس – ویبره

پل های تاریخی فارس – ایرانگردی

پل های تاریخی فارس
پل آب رسانی تنگ دالون
این پل در مسیرلار- بندرعباس و در حدود ۱۱۵ كیلومتری لار در” تنگ دالون” واقع شده و وظیفه انتقال آب را از یك كناره دره به كناره دیگر آن بر عهده داشت. طول پل حدود ۹۰ متر و عرض رویه آن ۱۰/۱ متر است. بر این رویه ، تنبوشه (  لوله ی سفالین كه در زیر خاك یا میان دیوار كار گذارند تا از آن آب عبور كند ) هایی به قطر۵۰ سانتی متر قرار داشت كه آب از درون آنها جاری بود. پایه های پل در جهت مخالف جریان ، نوك تیز و در جهت دیگر، به صورت مدور شكل گرفته و طاق ها نیز مدور است.

ادامه خواندن پل های تاریخی فارس – ویبره

ارگ کریمخانی در استان فارس – ویبره

ارگ کریمخانی در استان فارس – ایرانگردی

ارگ کریمخانی در استان فارس
ارگ کریمخانی قصر سلطنتی و اندرونی کریم خان زند (م . ۱۱۹۳) حاکم شیراز بوده است که در سال ۱۱۸۰ ه .ق به دستور وی ساخته شد و در حال حاضر در شمال شرقی شیراز ، در حوالی میدان شهدا واقع شده است .

ادامه خواندن ارگ کریمخانی در استان فارس – ویبره

تخت جمشید – ویبره

تخت جمشید – ایرانگردی

تخت جمشید
تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ۵۱۲ قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن ۱۵۰ سال به طول انجامید.

ادامه خواندن تخت جمشید – ویبره

نقش رستم – ویبره

نقش رستم – ایرانگردی

نقش رستم
نقش رستم یكی از مهم ترین و زیباترین آثار باستانی سرزمین پارس است. این مجموعه در حدود ۵/۲ كیلومتری تخت جمشید، در كوه حاجی آباد (نقش رستم)، باقی مانده است. در نقش رستم آثار سه دوره مشخص دیده می شود:

ادامه خواندن نقش رستم – ویبره

کاروانسرای میان کتل کازرون در استان فارس – ویبره

کاروانسرای میان کتل کازرون در استان فارس – ایرانگردی

کاروانسرای میان کتل کازرون در استان فارس
در ۳۵ کیلومتری شهرستان کازرون و در منطقه « دشت ‌برم » پس از ورود به روستایی با همین نام و حرکت به سوی « کتل‌ پیرزن » با طی مسافتی حدوداً ۵ کیلومتر به بقایای کاروانسرایی زیبا به نام « میان‌ کتل » می‌ رسیم که در بین مردم به کاروانسرای « شاه‌ عباسی » نیز معروف است .

ادامه خواندن کاروانسرای میان کتل کازرون در استان فارس – ویبره

تاریخچه باغ جهان‌نما – ویبره

تاریخچه باغ جهان‌نما – ایرانگردی

تاریخچه باغ جهان‌نما

این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است.

ادامه خواندن تاریخچه باغ جهان‌نما – ویبره