چشمه جوشک در استان فارس – ویبره

چشمه جوشک در استان فارس – ایرانگردی

چشمه جوشک در استان فارس
چشمه جوشک یکی از چشمه‌ های طبیعی استان فارس می ‌باشد که در روستای « قصر قمشه » و در پیرامون شهر شیراز واقع شده ‌است .

ادامه خواندن “چشمه جوشک در استان فارس – ویبره”

بازار وکیل شیراز در استان فارس – ویبره

بازار وکیل شیراز در استان فارس – ایرانگردی

بازار وکیل شیراز در استان فارس
بازار وکیل شهر شیراز یکی از مشهور ترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است . این بازار که به فرمان کریم خان زند (۱۱۷۲  – ۱۱۹۳ ه .ق ) ساخته شده ، اکنون در مرکز شهر شیراز ( شرق میدان شهدا ) قرار گرفته‌است . ( مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند )
 

ادامه خواندن “بازار وکیل شیراز در استان فارس – ویبره”

بوی نرگس در كازرون – ویبره

بوی نرگس در كازرون – ایرانگردی

بوی نرگس در كازرون
شهرستان كازرون در فاصله ۱۲۲ كیلومتری غرب شیراز قرار گرفته و به لحاظ تاریخی نیز یكی از شهرهای با سابقه و با تمدن فارس به شمار می‌رود.نرگس زارهای شهرستان كازرون در منطقه جره و بلبلك واقع شده است كه در منطقه جره در مساحتی حدود ۸ هكتار و در منطقه بلبلك در مساحتی حدود ۴ هكتار گل نرگس تولید می‌شود و علاوه بر این در ۶ دشت دیگر منطقه نیز نرگس زارها وجود دارند.

ادامه خواندن “بوی نرگس در كازرون – ویبره”

بیمارستان های فارس – ویبره

بیمارستان های فارس – ایرانگردی

بیمارستان های فارس
بیمارستان ابن سینا

این بیمارستان در شهرستان شیراز واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۷۰ باظرفیت ۹۴ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۸۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : اورژانس ? روانپزشکی

ادامه خواندن “بیمارستان های فارس – ویبره”

جاذبه های شیراز – ویبره

جاذبه های شیراز – ایرانگردی

جاذبه های شیراز
باغ جهان نما در كنار دروازه قرآن كه ساختمان آن در دوره كریم خان زند مرمت و تجدید بنا شد، از تفرجگاه های شیراز است.

ادامه خواندن “جاذبه های شیراز – ویبره”

كاخ های تخت جمشید – ویبره

كاخ های تخت جمشید – ایرانگردی

كاخ های تخت جمشید
كاخ «ه»
پلكان نقش دار دو سویه، ورودی كاخ « ه » است. امروزه این پلكان تخریب شده است. نقش های پلكان شامل دو گروه ۱۶ نفره نیزه دار پارسی است كه در دو سوی كتیبه ای به زبان فارسی باستان ایستاده اند و پشت سر هر گروه، همان كتیبه تكرار شده است.

ادامه خواندن “كاخ های تخت جمشید – ویبره”

باغ ارم در استان فارس – ویبره

باغ ارم در استان فارس – ایرانگردی

باغ ارم در استان فارس
باغ ارم شیراز باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه ‌شناسی می ‌باشد .
تاریخ ساخت و بنیان‌ گذار اولیه باغ ارم شیراز ، به ‌درستی مشخص نیست ؛ ولی توصیف ‌هایی از آن در سفرنامه ‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده است .

ادامه خواندن “باغ ارم در استان فارس – ویبره”

باغ نارنجستان قوام – ویبره

باغ نارنجستان قوام – ایرانگردی

باغ نارنجستان قوام
در ورودی اصلی باغ رو به جنوب و سردر ورودی با تزیینات آجری و کتیبه‎ای سنگی از مرمر سرخ فام شامل آیاتی از قرآن كریم است و از چوب ساج با منبت‎کاریهای زیبا ساخته و به هشتی باز می‎شود و بوسیله دو راهرو به محوطه باغ ارتباط پیدا می‎کند.

ادامه خواندن “باغ نارنجستان قوام – ویبره”

تسهیلات نوروزی شهرستان نی ریز – ویبره

تسهیلات نوروزی شهرستان نی ریز – ایرانگردی

تسهیلات نوروزی شهرستان نی ریز
به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی فارس، در جلسه ستاد هماهنگی تسهیلات نوروزی سال ۸۶ شهرستان نی ریز فارس که با حضور حجت الاسلام عبدالناصر امیری رئیس اداره تبلیغات اسلامی آن شهرستان برگزار شد، پیرامون فراهم کردن هر چه بهتر امکانات پذیرایی و نحوه اسکان مسافران و میهمانان نوروزی بحث و تبادل نظر شد.

ادامه خواندن “تسهیلات نوروزی شهرستان نی ریز – ویبره”

خانه های تاریخی فارس – ویبره

خانه های تاریخی فارس – ایرانگردی

خانه های تاریخی فارس
درِ ورودی در جنوب بنا و در خیابان لطفعلی خان زند واقع شد ه است. این خیابان را برای حفظ ساختمان، كج احداث كرده اند. پس از گذر از هشتی ورودی، دو دالان از دو سو به حیاط نارنجستان راه می یابد. در دو طرف این راهروها، چند اتاق وجود دارد. در ازاره ( آن قسمت از دیوار اتاق و یا ایوان كه از كف طاقچه تا روی زمین بود) های این قسمت ساختمان و ساختمان شمالی آن به تقلید نقوش تخت جمشید، نقش هایی روی سنگ حك شده و در كنار آن نقش شیر، گورخر، سرباز و … در آنها نـَقر ( حك) كرده اند.

ادامه خواندن “خانه های تاریخی فارس – ویبره”

شهر پاسارگاد در استان فارس – ویبره

شهر پاسارگاد در استان فارس – ایرانگردی

شهر پاسارگاد در استان فارس
شهر پاسارگاد در ۷۰ كیلومتری شمال تخت جمشید ، در جاده آسفالته شیراز – آباده ، در  فاصله سه كیلومتری جاده قرار دارد. دشتی كه پاسارگاد در آن واقع شده، ” دشت مرغاب” نامیده می شود و با مساحتی حدود ۲۰×۱۵ كیلومتر ، ۱۲۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. رود پُلوار كه در ایران باستان مدوس ( Medus) نامیده می شد، این دشت را سیراب می كند.

ادامه خواندن “شهر پاسارگاد در استان فارس – ویبره”

باغ قوام – نارنجستان در استان فارس – ویبره

باغ قوام – نارنجستان در استان فارس – ایرانگردی

باغ قوام – نارنجستان در استان فارس
نارنجستان یا باغ قوام از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است . احداث این بنا توسط علی محمد خان قوام الملک ۱۲۶۷-۱۲۵۷ شروع شده و در حدود سال ۱۳۰۰ ه .ق . توسط میرزا محمد رضا خان نوه قوام الملک اول و پدر بزرگ قوام تکمیل شده است . این بنا یک بار توسط ابراهیم قوام مورد مرمت قرار گرفته است .

ادامه خواندن “باغ قوام – نارنجستان در استان فارس – ویبره”

باغ دلگشا – ویبره

باغ دلگشا – ایرانگردی

باغ دلگشا
این باغ در دشت زیر پای این قلعه و در نزدیکی مظهر کاریز سعدی که آب گازاران هم نامیده می‎شود واقع شده است، آب قنات سعدی از گذشته تا کنون باغ دلگشا و چند باغ دیگر و کشتزارهای اطراف را مشروب می‎سازد.

ادامه خواندن “باغ دلگشا – ویبره”

موسیقی در فارس – ویبره

موسیقی در فارس – ایرانگردی

موسیقی در فارس
عاشقان قشقایی: عاشقان قشقایی از مناطقی مانند قفقاز و شیروان به استان فارس  مهاجرت کرده اند و از این رو ترک زبانند. ساز اصلی آنها «چگور» است اما از سه دهه پیش «تار» جای آن را گرفت و اکنون کمانچه ساز اصلی آنها است. عاشق ها به دلیل شرایط سخت زندگی، بیشتر در شهرها زندگی می کنند و ارتباط چندانی با ایل ندارند. بسیاری دیگر نیز به دلیل تنگدستی در روستاهای دوردست و آبادی های اطراف شیراز زندگی می کنند و بدین ترتیب بسیاری از آهنگ های آنها فراموش شده است.

ادامه خواندن “موسیقی در فارس – ویبره”

نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس – ویبره

نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس – ایرانگردی

نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس
نقش برجسته ای برفراز تپه ای بلند در شمال فهلیان نزدیك دهكده سه تلو از دوره ایلامیان باقی مانده كه از لحاظ قدمت تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار است. هرتسفلد باستان شناس معروف در سال ۱۹۲۴ م . موفق به كشف این نقش برجسته شد و آن را به عنوان “نقش كورانگون” معرفی نمود.

ادامه خواندن “نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس – ویبره”

شهرهای استان فارس – ویبره

شهرهای استان فارس – ایرانگردی

شهرهای استان فارس
 مساحت فیروزآباد ۱۱۹۱۷ كیلومتر مربع و ۶/۹ درصد از خاك استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به شیراز و كازرون، از غرب به بوشهر، از جنوب به لار و لامرد و از شرق به جهرم محدود است. این شهرستان دارای چهار شهر فیروز آباد، قیرو كارزین، فراشبند و میمند، چهار بخش و ۶۵۴ آبادی است. براساس سرشماری سال ۱۳۷۸، جمعیت این شهرستان ۲۲۱۶۰۳ نفر بوده است . فیروزآباد مركز این شهرستان است.

ادامه خواندن “شهرهای استان فارس – ویبره”