چشمه جوشک در استان فارس – ویبره

چشمه جوشک در استان فارس – ایرانگردی

چشمه جوشک در استان فارس
چشمه جوشک یکی از چشمه‌ های طبیعی استان فارس می ‌باشد که در روستای « قصر قمشه » و در پیرامون شهر شیراز واقع شده ‌است .

ادامه خواندن “چشمه جوشک در استان فارس – ویبره”

باغ قوام – نارنجستان در استان فارس – ویبره

باغ قوام – نارنجستان در استان فارس – ایرانگردی

باغ قوام – نارنجستان در استان فارس
نارنجستان یا باغ قوام از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است . احداث این بنا توسط علی محمد خان قوام الملک ۱۲۶۷-۱۲۵۷ شروع شده و در حدود سال ۱۳۰۰ ه .ق . توسط میرزا محمد رضا خان نوه قوام الملک اول و پدر بزرگ قوام تکمیل شده است . این بنا یک بار توسط ابراهیم قوام مورد مرمت قرار گرفته است .

ادامه خواندن “باغ قوام – نارنجستان در استان فارس – ویبره”

باغ دلگشا – ویبره

باغ دلگشا – ایرانگردی

باغ دلگشا
این باغ در دشت زیر پای این قلعه و در نزدیکی مظهر کاریز سعدی که آب گازاران هم نامیده می‎شود واقع شده است، آب قنات سعدی از گذشته تا کنون باغ دلگشا و چند باغ دیگر و کشتزارهای اطراف را مشروب می‎سازد.

ادامه خواندن “باغ دلگشا – ویبره”

موسیقی در فارس – ویبره

موسیقی در فارس – ایرانگردی

موسیقی در فارس
عاشقان قشقایی: عاشقان قشقایی از مناطقی مانند قفقاز و شیروان به استان فارس  مهاجرت کرده اند و از این رو ترک زبانند. ساز اصلی آنها «چگور» است اما از سه دهه پیش «تار» جای آن را گرفت و اکنون کمانچه ساز اصلی آنها است. عاشق ها به دلیل شرایط سخت زندگی، بیشتر در شهرها زندگی می کنند و ارتباط چندانی با ایل ندارند. بسیاری دیگر نیز به دلیل تنگدستی در روستاهای دوردست و آبادی های اطراف شیراز زندگی می کنند و بدین ترتیب بسیاری از آهنگ های آنها فراموش شده است.

ادامه خواندن “موسیقی در فارس – ویبره”

نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس – ویبره

نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس – ایرانگردی

نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس
نقش برجسته ای برفراز تپه ای بلند در شمال فهلیان نزدیك دهكده سه تلو از دوره ایلامیان باقی مانده كه از لحاظ قدمت تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار است. هرتسفلد باستان شناس معروف در سال ۱۹۲۴ م . موفق به كشف این نقش برجسته شد و آن را به عنوان “نقش كورانگون” معرفی نمود.

ادامه خواندن “نقش برجسته ها و آتشكده و برج های فارس – ویبره”

شهرهای استان فارس – ویبره

شهرهای استان فارس – ایرانگردی

شهرهای استان فارس
 مساحت فیروزآباد ۱۱۹۱۷ كیلومتر مربع و ۶/۹ درصد از خاك استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به شیراز و كازرون، از غرب به بوشهر، از جنوب به لار و لامرد و از شرق به جهرم محدود است. این شهرستان دارای چهار شهر فیروز آباد، قیرو كارزین، فراشبند و میمند، چهار بخش و ۶۵۴ آبادی است. براساس سرشماری سال ۱۳۷۸، جمعیت این شهرستان ۲۲۱۶۰۳ نفر بوده است . فیروزآباد مركز این شهرستان است.

ادامه خواندن “شهرهای استان فارس – ویبره”

پاسارگاد در استان فارس – ویبره

پاسارگاد در استان فارس – ایرانگردی

پاسارگاد در استان فارس
مطیع و منقاد خویش ساخت . ‌کوروش بزرگ با ایمان استواری که به اهورامزدا داشت جهانگشایی را به هدف برقرار کردن آشتی و امنیت و عدالت و از میان بردن ستم و ناراستی انجام میداد و در فتوحاتش به حدی نسبت به اقوام مغلوب بزرگم نشی و مهر و عطوفت نشان داده ‌بود که داستان رأفتش به همه جا رسیده بود .
 

ادامه خواندن “پاسارگاد در استان فارس – ویبره”

قلعه اژدها پیكر – ویبره

قلعه اژدها پیكر – ایرانگردی

قلعه اژدها پیكر
این قلعه از ۳ بخش دیوار سنگی محاطی، قلعه بالایی و میانی تشكیل شده است. به جز قلعه بالایی و بنای مشهور به قبر مادر نادرشاه، بقیه قسمت‌های قلعه ویران شده است.بقایای این قلعه روی تپه‌ای در شمال شهر لار نمایان است.

ادامه خواندن “قلعه اژدها پیكر – ویبره”

ورزش های سنتی فارس – ویبره

ورزش های سنتی فارس – ایرانگردی

ورزش های سنتی فارس
کشتی دست به بغل: در این کشتی حتماً دو نفر هم وزن با هم کشتی می گیرند و حداکثر اختلاف وزن دو کشتی گیر ممکن است ۵ کیلوگرم باشد. تفاوت دیگر این کشتی با سایر کشتی های محلی در این است که یک برد یا یک باخت، فرد برنده و بازنده را تعیین نمی کند و دو نفر باید حتماً سه بار با هم کشتی بگیرند.

ادامه خواندن “ورزش های سنتی فارس – ویبره”

كاروانسراها و قلعه های استان فارس – ویبره

كاروانسراها و قلعه های استان فارس – ایرانگردی

كاروانسراها و قلعه های استان فارس
كاروانسرای احمدی
كاروانسرای احمدی در كنار بازار وكیل، متشكل از قسمت اندرونی و بیرونی با تعداد زیادی حجره در دو طبقه و ایوان هایی با ستون های یكپارچه سنگی ، تزئینات كاشی كاری، صحنی با حوض مدور و خوش نقش، درهای چوبی و قدیمی و یك سنگاب ( ظرفی بزرگ كه از سنگ سازند و در حیاط مساجد و تكایا جای دهند و در آن آب ریزند تا تشنگان از آب آن بنوشند) قدیمی است.

ادامه خواندن “كاروانسراها و قلعه های استان فارس – ویبره”

شهرستان های استان فارس – ویبره

شهرستان های استان فارس – ایرانگردی

شهرستان های استان فارس
برخی مراكز دیدنی: منزل قدیمی بامداد، قصر یعقوب، امامزاده شهدا، تل خاكی یا قصر بهرام، غار دیو از دوره ی ساسانیان، كاروانسرای شهید آباد، چشمه بناب و تپه های باستانی صفاشهر.

ادامه خواندن “شهرستان های استان فارس – ویبره”

تخت جمشید در استان فارس – ویبره

تخت جمشید در استان فارس – ایرانگردی

تخت جمشید در استان فارس
تخت جمشید ، مجموعه ای از کاخ های بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ۵۱۲ قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن ۱۵۰ سال به طول انجامید . تخت جمشید در محوطه وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است .

ادامه خواندن “تخت جمشید در استان فارس – ویبره”

ارگ کریمخان – ویبره

ارگ کریمخان – ایرانگردی

ارگ کریمخان
کریم خان زند برای ساختن قصر خود ماهرترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان آن عصر را به شیراز دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف خریداری نمود و در اختیار کارگران قرار داد.

ادامه خواندن “ارگ کریمخان – ویبره”

فرهنگ عامه مردم فارس – ویبره

فرهنگ عامه مردم فارس – ایرانگردی

فرهنگ عامه مردم فارس
مراسم ازدواج

جوانی که به سن ازدواج رسیده و قصد ازدواج دارد، موضوع را با خانواده خود در میان می گذارد. اگر خانواده داماد، دختر معینی را در نظر داشته باشند، کار ساده است. در غیر این صورت به این خانه و آن خانه برای «دلالگی» که همان خواستگاری است می روند.

ادامه خواندن “فرهنگ عامه مردم فارس – ویبره”

پل های تاریخی فارس – ویبره

پل های تاریخی فارس – ایرانگردی

پل های تاریخی فارس
پل آب رسانی تنگ دالون
این پل در مسیرلار- بندرعباس و در حدود ۱۱۵ كیلومتری لار در” تنگ دالون” واقع شده و وظیفه انتقال آب را از یك كناره دره به كناره دیگر آن بر عهده داشت. طول پل حدود ۹۰ متر و عرض رویه آن ۱۰/۱ متر است. بر این رویه ، تنبوشه (  لوله ی سفالین كه در زیر خاك یا میان دیوار كار گذارند تا از آن آب عبور كند ) هایی به قطر۵۰ سانتی متر قرار داشت كه آب از درون آنها جاری بود. پایه های پل در جهت مخالف جریان ، نوك تیز و در جهت دیگر، به صورت مدور شكل گرفته و طاق ها نیز مدور است.

ادامه خواندن “پل های تاریخی فارس – ویبره”

استان فارس۱ – ویبره

استان فارس۱ – ایرانگردی

استان فارس1
استان فارس بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۹، دارای ۱۹ شهرستان، ۵۷ شهر، ۶۲ بخش و ۱۸۴ دهستان است. این استان حدود ۸۱۷۰ آبادی دارد که از این میان حدود ۴۴۰۰ آبادی مسکونی ، و بقیه غیر مسکونی هستند.

ادامه خواندن “استان فارس۱ – ویبره”