چشمه جوشک در استان فارس – ویبره

چشمه جوشک در استان فارس – ایرانگردی

چشمه جوشک در استان فارس
چشمه جوشک یکی از چشمه‌ های طبیعی استان فارس می ‌باشد که در روستای « قصر قمشه » و در پیرامون شهر شیراز واقع شده ‌است .

ادامه خواندن “چشمه جوشک در استان فارس – ویبره”

پاسارگاد در استان فارس – ویبره

پاسارگاد در استان فارس – ایرانگردی

پاسارگاد در استان فارس
مطیع و منقاد خویش ساخت . ‌کوروش بزرگ با ایمان استواری که به اهورامزدا داشت جهانگشایی را به هدف برقرار کردن آشتی و امنیت و عدالت و از میان بردن ستم و ناراستی انجام میداد و در فتوحاتش به حدی نسبت به اقوام مغلوب بزرگم نشی و مهر و عطوفت نشان داده ‌بود که داستان رأفتش به همه جا رسیده بود .
 

ادامه خواندن “پاسارگاد در استان فارس – ویبره”

قلعه اژدها پیكر – ویبره

قلعه اژدها پیكر – ایرانگردی

قلعه اژدها پیكر
این قلعه از ۳ بخش دیوار سنگی محاطی، قلعه بالایی و میانی تشكیل شده است. به جز قلعه بالایی و بنای مشهور به قبر مادر نادرشاه، بقیه قسمت‌های قلعه ویران شده است.بقایای این قلعه روی تپه‌ای در شمال شهر لار نمایان است.

ادامه خواندن “قلعه اژدها پیكر – ویبره”

ورزش های سنتی فارس – ویبره

ورزش های سنتی فارس – ایرانگردی

ورزش های سنتی فارس
کشتی دست به بغل: در این کشتی حتماً دو نفر هم وزن با هم کشتی می گیرند و حداکثر اختلاف وزن دو کشتی گیر ممکن است ۵ کیلوگرم باشد. تفاوت دیگر این کشتی با سایر کشتی های محلی در این است که یک برد یا یک باخت، فرد برنده و بازنده را تعیین نمی کند و دو نفر باید حتماً سه بار با هم کشتی بگیرند.

ادامه خواندن “ورزش های سنتی فارس – ویبره”

كاروانسراها و قلعه های استان فارس – ویبره

كاروانسراها و قلعه های استان فارس – ایرانگردی

كاروانسراها و قلعه های استان فارس
كاروانسرای احمدی
كاروانسرای احمدی در كنار بازار وكیل، متشكل از قسمت اندرونی و بیرونی با تعداد زیادی حجره در دو طبقه و ایوان هایی با ستون های یكپارچه سنگی ، تزئینات كاشی كاری، صحنی با حوض مدور و خوش نقش، درهای چوبی و قدیمی و یك سنگاب ( ظرفی بزرگ كه از سنگ سازند و در حیاط مساجد و تكایا جای دهند و در آن آب ریزند تا تشنگان از آب آن بنوشند) قدیمی است.

ادامه خواندن “كاروانسراها و قلعه های استان فارس – ویبره”

شهرستان های استان فارس – ویبره

شهرستان های استان فارس – ایرانگردی

شهرستان های استان فارس
برخی مراكز دیدنی: منزل قدیمی بامداد، قصر یعقوب، امامزاده شهدا، تل خاكی یا قصر بهرام، غار دیو از دوره ی ساسانیان، كاروانسرای شهید آباد، چشمه بناب و تپه های باستانی صفاشهر.

ادامه خواندن “شهرستان های استان فارس – ویبره”

تخت جمشید در استان فارس – ویبره

تخت جمشید در استان فارس – ایرانگردی

تخت جمشید در استان فارس
تخت جمشید ، مجموعه ای از کاخ های بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ۵۱۲ قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن ۱۵۰ سال به طول انجامید . تخت جمشید در محوطه وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است .

ادامه خواندن “تخت جمشید در استان فارس – ویبره”

ارگ کریمخان – ویبره

ارگ کریمخان – ایرانگردی

ارگ کریمخان
کریم خان زند برای ساختن قصر خود ماهرترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان آن عصر را به شیراز دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف خریداری نمود و در اختیار کارگران قرار داد.

ادامه خواندن “ارگ کریمخان – ویبره”

فرهنگ عامه مردم فارس – ویبره

فرهنگ عامه مردم فارس – ایرانگردی

فرهنگ عامه مردم فارس
مراسم ازدواج

جوانی که به سن ازدواج رسیده و قصد ازدواج دارد، موضوع را با خانواده خود در میان می گذارد. اگر خانواده داماد، دختر معینی را در نظر داشته باشند، کار ساده است. در غیر این صورت به این خانه و آن خانه برای «دلالگی» که همان خواستگاری است می روند.

ادامه خواندن “فرهنگ عامه مردم فارس – ویبره”

پل های تاریخی فارس – ویبره

پل های تاریخی فارس – ایرانگردی

پل های تاریخی فارس
پل آب رسانی تنگ دالون
این پل در مسیرلار- بندرعباس و در حدود ۱۱۵ كیلومتری لار در” تنگ دالون” واقع شده و وظیفه انتقال آب را از یك كناره دره به كناره دیگر آن بر عهده داشت. طول پل حدود ۹۰ متر و عرض رویه آن ۱۰/۱ متر است. بر این رویه ، تنبوشه (  لوله ی سفالین كه در زیر خاك یا میان دیوار كار گذارند تا از آن آب عبور كند ) هایی به قطر۵۰ سانتی متر قرار داشت كه آب از درون آنها جاری بود. پایه های پل در جهت مخالف جریان ، نوك تیز و در جهت دیگر، به صورت مدور شكل گرفته و طاق ها نیز مدور است.

ادامه خواندن “پل های تاریخی فارس – ویبره”

استان فارس۱ – ویبره

استان فارس۱ – ایرانگردی

استان فارس1
استان فارس بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۹، دارای ۱۹ شهرستان، ۵۷ شهر، ۶۲ بخش و ۱۸۴ دهستان است. این استان حدود ۸۱۷۰ آبادی دارد که از این میان حدود ۴۴۰۰ آبادی مسکونی ، و بقیه غیر مسکونی هستند.

ادامه خواندن “استان فارس۱ – ویبره”

حمام وکیل در استان فارس – ویبره

حمام وکیل در استان فارس – ایرانگردی

حمام وکیل در استان فارس
حمام وکیل در دوره زندیه توسط کریم خان زند ساخته شد . این حمام در مرکز شهر شیراز و نزدیک دیگر بناهای دوره زندیه هم چون بازار وکیل و مسجد وکیل قراردارد . از قسمت‌های جالب توجه این حمام قسمتی بنام شاه نشین است که مخصوص استفاده شاه بوده‌است .
 

ادامه خواندن “حمام وکیل در استان فارس – ویبره”

فرهنگ عشایر فارس – ویبره

فرهنگ عشایر فارس – ایرانگردی

فرهنگ عشایر فارس
ویژگی های فرهنگی عشایر فارس بی‌شك یكی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان در جلب گردشگران مختلف ایرانی و خارجی است كه آداب، موسیقی و صنایع دستی از جمله این ویژگی‌ها‌ست.

ادامه خواندن “فرهنگ عشایر فارس – ویبره”

پیشینه ی فارس در گذر زمان – ویبره

پیشینه ی فارس در گذر زمان – ایرانگردی

پیشینه ی فارس در گذر زمان
در جنوب ایران تا کرانه های خلیج فارس، سرزمینی گسترده است که از روزگار باستان، پارس (فارس) نام داشت و از آغاز دوره اسلامی تاکنون، مرکز آن شیراز بوده است. این سرزمین، از چند هزار سال پیش زیستگاه پررونق اقوام بومی ایران، و به ویژه ایلامیان بود و از این قوم، آثار بسیار در گوشه و کنار فارس، به جای مانده است. آثاری چون کورنگون مَمَسَنی، نقش رستم،
تخت جمشید ، تپه ی سبز و تپه ی مالیان (هر دو در مرودشت) و …

ادامه خواندن “پیشینه ی فارس در گذر زمان – ویبره”

سدها و بندهای فارس – ویبره

سدها و بندهای فارس – ایرانگردی

سدها و بندهای فارس
در مسیر رودخانه كـُر، از پل خان دوره صفویه تا مصب رودخانه در دریاچه طشك، در دوره آل بویه سیستمی متشكل از شش سد ایجاد شد كه بند امیر یكی از مهم ترین آنهاست. آب حاصل از این سدها برای آبیاری زمین های زراعی، راه اندازی آسیاب های آبی و غیره مورد استفاده بود. این سدها همچنین طغیان رودخانه را مهار می كرد. تعدادی از آنها نیز كه به صورت پل بند ساخته شده بود ، تردد از روی رودخانه را ممكن می ساخت. به گواهی منابع تاریخی، بندامیر به دستور “امیرعضدالدوله دیلمی” در سال ۳۶۵ ه. ق بنا شد و از این رو در گذشته به بندعضدی نیز شهرت داشت.

ادامه خواندن “سدها و بندهای فارس – ویبره”

شیراز – ویبره

شیراز – ایرانگردی

شیراز
شیراز شهر گل و شعر و عروس شهرهای ایران است. این شهر که یکی از کهن ترین شهرها است ، مدتها مرکز ایران بوده است. اکثر جهانگردان دنیا از آن عبور کرده و درباره آن نوشته اند و همه متفق القول شیراز را شهری آباد ، زیبا و مرکز علم و تمدن دانسته اند و از خلق و خوی مردم آن ، آب و هوای مطبوع و از شعرا و فضلای آن دیار یاد کرده اند.

ادامه خواندن “شیراز – ویبره”