مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی – ویبره

مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی – ایرانگردی

مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی
در جزیره اشک یکی از نادرترین گوزن های جهان یعنی گوزن زرد ایرانی زیست می کند.

ادامه خواندن “مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی – ویبره”

آبشار شلماش در استان آذربایجان غربی – ویبره

آبشار شلماش در استان آذربایجان غربی – ایرانگردی

آبشار شلماش در استان آذربایجان غربی
آبشار شلماش از مهمترین آبشارهای است که در سطح استان آذربایجان غربی جاری است که مورد توجه و استفاده گردشگران می ‌باشد . آبشار شلماش با دره‌ ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل ‌های پراکنده ، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و از شاخه ‌های رودخانه معروف « زاب کوچک » محسوب می ‌شود . این آبشار که در واقع از سه آبشار تشکیل شده هم اکنون به صورت منطقه‌ ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهر های کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می ‌شوند .

ادامه خواندن “آبشار شلماش در استان آذربایجان غربی – ویبره”

تپه حسنلو و جام زرین – ویبره

تپه حسنلو و جام زرین – ایرانگردی

تپه حسنلو و جام زرین
دهكده حسنلو را چندین ده دیگر مانند نگینی دربر گرفته‌اند، بطوریكه از شمال به دریاچه خشك شده و لجن‌زاری بنام «شورگل» یا «حسنلو گلو» از شمال شرقی به دهكده شیخ احمد، از مشرق به دهكده بارانی (بارانلو)، از جنوب‌شرقی به دهكده شنغار، از جنوب بدهكده حاج فیروز، از جنوب غربی به دهكده تابیه، از مغرب به دهكده‌های امین‌لو و شیطان آباد و دلمه، از شمال غربی به دهكده‌های حاج باغلو و عظیم خانلو محدود می شود

ادامه خواندن “تپه حسنلو و جام زرین – ویبره”

تخت سلیمان – ویبره

تخت سلیمان – ایرانگردی

تخت سلیمان
تخت سلیمان در “محال افشار” و تقریباً چهل و پنج کیلومتری شمال شرق بخش تکاب شهرستان میاندوآب قرار دارد. این محل که مورخان آن را “کنژک” عهد ساسانی یا “شیز” و “گنجک ” دوره اسلامی دانسته اند و رومیان آن را “گزکا” و اشکانیان آن  را “فرا آسپا” نامیده اند، با استناد به آثار به دست آمده از کاوش های باستان شناسی و مطابقت آن ها با متون تاریخی، محل یکی از سه آتشکده مهم و معتبر عهد ساسانی یعنی آتشکده آذرگشسب بوده که خسرو پرویز دوم نیز کاخی در جوار آن بنا نهاده بود و ایامی از سال را در آن اقامت می کرد.

ادامه خواندن “تخت سلیمان – ویبره”

قلعه بسطام و تخت بلقیس – ویبره

قلعه بسطام و تخت بلقیس – ایرانگردی

قلعه بسطام و تخت بلقیس
این قلعه در بالای کوهی در کنار روستای “بسطام” قره ضیاالدین شهرستان خوی قرار دارد و دارای دیوارهای مستحکم سنگی است و به دشت و دره پایین آن اشراف کامل دارد. دیوارهای موجود از سنگ های بزرگ ساخته شده و دارای پیش آمدگی و فرو رفتگی هایی به شیوه معماری دوره اورارتوبی است.

ادامه خواندن “قلعه بسطام و تخت بلقیس – ویبره”

مساجد آذربایجان غربی۲ – ویبره

مساجد آذربایجان غربی۲ – ایرانگردی

مساجد آذربایجان غربی2
این مسجد در شمال شرقی روستای “چورس” از توابع  چایپاره شهرستان خوی قرار دارد. این روستا در هفت کیلومتری جنوب شرقی بخش قره ضیاالدین و شمال شرقی شهرستان خوی واقع شده است.

ادامه خواندن “مساجد آذربایجان غربی۲ – ویبره”

آبشار قزل چیر ( معروف به بدلان ) در استان آذربایجان غربی – ویبره

آبشار قزل چیر ( معروف به بدلان ) در استان آذربایجان غربی – ایرانگردی

آبشار قزل چیر ( معروف به بدلان ) در استان آذربایجان غربی
آبشار بدلان در ۳۵ کیلومتری شهرستان خوی و ۱۰ کیلومتری روستای بدلان در آذربایجان غربی ( در مسیر کوه های اورین ) قرار دارد که طبیعت بکر و زیبای این آبشار شگفت ‌انگیز پذیرای هزاران گردشگر و علاقه ‌مندان به طبیعت است .

ادامه خواندن “آبشار قزل چیر ( معروف به بدلان ) در استان آذربایجان غربی – ویبره”

روستاهای آذربایجان غربی – ویبره

روستاهای آذربایجان غربی – ایرانگردی

روستاهای آذربایجان غربی

سفر به سرزمین های تازه و ناشناخته تحت عنوان روستاگردی امروزه به یکی از شاخه های اصلی گردشگری تبدیل شده است. کسب آرامش بدور از دغدغه های همیشگی شهرهای بزرگ این روزها تعداد زیادی از مردم را به روستاها ی بکر و دیدنی کشانده است که آذربایجان یکی از این مناطق است.

ادامه خواندن “روستاهای آذربایجان غربی – ویبره”

پل های آذربایجان غربی۲ – ویبره

پل های آذربایجان غربی۲ – ایرانگردی

پل های آذربایجان غربی2
پل ممیند

این پل در انتهای شرق جلگه “سلدوز” بر روی رودخانه “گدار” و در کنار روستای “ممیند” شهرستان نقده قرار دارد و آن را به دوره صفویه و قاجاریه نسبت می دهند.

ادامه خواندن “پل های آذربایجان غربی۲ – ویبره”

قلعه های آذربایجان غربی۲ – ویبره

قلعه های آذربایجان غربی۲ – ایرانگردی

قلعه های آذربایجان غربی2
این قلعه صخره ای با ارتفاع بیش از سی و پنج متر به صورت شبه جزیره در ساحل دریاچه ارومیه قرار دارد. در گذشته این محل” یکدر” و ” قرخلار” (چهل تن) نامیده می شد. در سال های ۱۹۱۴- ۱۹۱۸ م شخصی به نام کاظم خان- از افراد غیور قوشچی – این قلعه را جهت دفاع در برابر حمله های ” اسماعیل آقا سیمیتقو” ساخت.

ادامه خواندن “قلعه های آذربایجان غربی۲ – ویبره”

مسجد مناره، مسجد جامع بوکان، مسجد حمامیان – ویبره

مسجد مناره، مسجد جامع بوکان، مسجد حمامیان – ایرانگردی

مسجد مناره، مسجد جامع بوکان، مسجد حمامیان
مسجد مناره

مناره مسجد در گوشه جنوب شرقی آن قرار دارد و کاربرد آجر در آن از نظم و دقت بسیاری برخورداراست. پوشش سقف و ستون های تالار اصلی از چوب است. دیوارهای جانبی با آجر کاری منظم، به خوبی بند کشی شده اند.
در حد فاصل بندهای مناره مسجد آجرهای لعابدار مربع شکل کوچک به صورت مارپیچ به کار رفته است و قسمت فوقانی مناره که با کاشی های هفت رنگ حاشیه سازی شده، حکایت از ذوق سازندگان بنا دارد.

ادامه خواندن “مسجد مناره، مسجد جامع بوکان، مسجد حمامیان – ویبره”

بازار خوی – ویبره

بازار خوی – ایرانگردی

بازار خوی
بازار خوی در ضلع شرقی شهر خوی قرار دارد و بازمانده بازار گسترده است . تاریخ احداث بازار فعلی دوره صفویه به بعد است و بیشتر قسمت‌ های آن به دستور عباس میرزای قاجار و توسط امیر احمدخان دنبلی ، در اوایل دوره قاجاریه ساخته شده ‌است .
بازار خوی مانند بازارهای اصفهان ، کرمان و … تزئینات گچبری و کاشیکاری آجری ، کتیبه و … ندارد اما در بعضی از قسمت ‌ها ، مخصوصا در چهارسو های آن تزئینات کَشه چینی آجر وجود دارد .

ادامه خواندن “بازار خوی – ویبره”

برج سه گنبد – ویبره

برج سه گنبد – ایرانگردی

برج سه گنبد
مقبره یا برج آجری سه گنبد متعلق به قرن ششم هجری بوده و در مدخل بنا سه كتیبه به خط كوفی باقی مانده است.برخى از مورخین عقیده دارند که این بنا به جاى آتشکده‌اى از دورهٔ‌ ساسانى احداث شده است، ولى هیچ‌گونه سند معتبرى مبنى بر صحت ادعاى خود ندارند.

ادامه خواندن “برج سه گنبد – ویبره”

تپه باستانی قلایچی – ویبره

تپه باستانی قلایچی – ایرانگردی

تپه باستانی قلایچی
از جمله آثار به دست آمده در آن فصل، آجرهای منقوش و معبدی به شکل صلیب است که برخی از دیوارهای آن را با گل اخری رنگ آمیزی کرده بودند.

ادامه خواندن “تپه باستانی قلایچی – ویبره”

کلیساهای آذربایجان غربی۳ – ویبره

کلیساهای آذربایجان غربی۳ – ایرانگردی

کلیساهای آذربایجان غربی3
این کلیسا در سی و دو کیلومتری غرب شهر ارومیه در بخش “ترگور” در روستای “ماوانا” قرار دارد. دیوارهای جانبی کلیسا با سنگ های لاشه تراش دار و منظم ساخته شده است.

ادامه خواندن “کلیساهای آذربایجان غربی۳ – ویبره”

مسجد سردار – ویبره

مسجد سردار – ایرانگردی

مسجد سردار
این مسجد از دو قسمت مجزا تشکیل شده است: قسمت اصلی و مهم مسجد را شبستان بزرگ آن تشکیل می دهد. شبستان دارای طرحی مستطیل شکل  به طول دوازده  و به عرض هجده متر است. گنبد این شبستان بر روی دوازده ستون سنگی هشت ضلعی قرار دارد. سرستون های آن به شیوه مقرنس تراش داده شده و زیبایی خاصی به این مسجد بخشیده است.

ادامه خواندن “مسجد سردار – ویبره”