مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی – ویبره

مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی – ایرانگردی

مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی
در جزیره اشک یکی از نادرترین گوزن های جهان یعنی گوزن زرد ایرانی زیست می کند.

ادامه خواندن “مناطق حفاظت شده آذربایجان غربی – ویبره”

تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی – ویبره

تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی – ایرانگردی

تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی
۴۵ کیلومتر که از تکاب به سمت شمال شرق حرکت کنی ، محوطه ای تاریخی خودنمائی می کند که یادگاری است از عصر ساسانی است . تخت سلیمان که یکی از سه آتشکده معروف ساسانی را درخود جای داده و محل تاجگذاری پادشاهان این سلسله بوده احتمالا در دوران پیروز ، پدر بزرگ انوشیروان بنا شده است .

ادامه خواندن “تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی – ویبره”

موزه ارومیه – ویبره

موزه ارومیه – ایرانگردی

موزه ارومیه
موزه ارومیه یکی از موزه های غنی کشور محسوب می شود و قدیمی ترین آثار آن متعلق به هزاره هفتم ق.م است. در این موزه سه خط نوشته از هزاره اول ق.م به نام های “استل کله شین”، “استل موانا” و کتیبه محمودآباد نگهداری می شود که به خط میخی اورارتوبی است. جدیدترین آثار این موزه مربوط به دوره قاجار است.

ادامه خواندن “موزه ارومیه – ویبره”

تپه حسنلو – ویبره

تپه حسنلو – ایرانگردی

تپه حسنلو
براساس داده های باستان شناسی، این تپه در ده دوره مورد سکونت قرار گرفته است. دوره دهم که قدیمی ترین دوره سکونت حسنلو به حساب می آید، مربوط به هزاره ششم تا هزاره سوم ق.م است و دوران هایی را شامل می شود که تپه حسنلو زیاد مورد توجه نبوده است. در این دوره ها به بناهای خشتی، گلی و سنگی برخورد شده است.

ادامه خواندن “تپه حسنلو – ویبره”

کاخ باغچه جوق – ویبره

کاخ باغچه جوق – ایرانگردی

کاخ باغچه جوق
– هشتی نسبتاً کوچک ورودی با سقف رسمی بندی و نقاشی شده و نیز حصار درونی و قسمتی از فضای محوطه سازی و تراس بندی شده باغچه، با حوض آب و نرده های چدنی محصور کننده ای بخش.

ادامه خواندن “کاخ باغچه جوق – ویبره”

تاریخچه قره کلیسا – ویبره

تاریخچه قره کلیسا – ایرانگردی

تاریخچه قره کلیسا
این کلیسا در دوره های مختلفی، به دلایل مختلف ویران و مجدداً بازسازی شده است. در سال ۱۲۳۰ میلادی (۶۱۶ هجری) هنگام حمله چنگیز، قسمت بزرگی از این کلیسا ویران شد، ولی هنگام اقامت هلاکوخان مغول در آذربایجان، خواجه نصیرالدین طوسی به مرمت آن همت گماشت.

ادامه خواندن “تاریخچه قره کلیسا – ویبره”

دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی – ویبره

دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی – ایرانگردی

دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی
دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران و در منطقه آذربایجان واقع شده‌ است . این دریاچه طبق آخرین تقسیمات کشوری ، بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی تقسیم شده‌ است . دریاچه ارومیه ، بزرگ ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب ‌شور دنیا است . آب این دریاچه بسیار شور بوده و عمدتاً از رودخانه ‌های زرینه‌ رود ، سیمینه ‌رود ، گدار ، باراندوز ، شهر چای ، نازلو و زولا تغذیه می ‌شود .

ادامه خواندن “دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی – ویبره”

چشمه های معدنی آذربایجان غربی – ویبره

چشمه های معدنی آذربایجان غربی – ایرانگردی

چشمه های معدنی آذربایجان غربی
روستای “رازی” در شش کیلومتری قطور قرار دارد. مظهر چشمه در یک کیلومتری جاده در این ناحیه واقع شده است. آب این چشمه به همراه گاز از زمین خارج می شود و در دامنه تپه ای جریان می یابد و رسوبات اخرایی رنگ اکسید آهن از خود بر جای می گذارد. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته کلسیک گاز و آهن دار سرد است.

ادامه خواندن “چشمه های معدنی آذربایجان غربی – ویبره”

خانه های تاریخی آذربایجان غربی – ویبره

خانه های تاریخی آذربایجان غربی – ایرانگردی

خانه های تاریخی آذربایجان غربی
در شمال و جنوب حیاط خانه دو باب ساختمان دیده می شود که در دو طبقه با مصالح سنگ لاشه، آجر و خشت خام ساخته شده اند. این بناها از داخل با گچ کاری و نقاشی و از بیرون با کاهگل خودنمایی می کنند.

ادامه خواندن “خانه های تاریخی آذربایجان غربی – ویبره”

کلیساهای آذربایجان غربی (۳) – ویبره

کلیساهای آذربایجان غربی (۳) – ایرانگردی

کلیساهای آذربایجان غربی (3)
به استناد منابع کلیسایی و با توجه به شیوه معماری، کلیسای حضرت مریم در قرن هفتم (م) و در اواخر دوره ساسانی ساخته شد و از نظر معماری، شباهت بسیاری به کلیسای مادت خنه جمال آباد و کلیسای ننه مریم دارد.

ادامه خواندن “کلیساهای آذربایجان غربی (۳) – ویبره”

موقعیت آذربایجان غربی – ویبره

موقعیت آذربایجان غربی – ایرانگردی

موقعیت جغرافیایی آذربایجان غربی
آذربایجان غربی ( با احتساب دریاچه ارومیه ) ۴۳۶۶۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۶۵/۲ درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد . از این مقدار ، حدود یک میلیون هکتار آن زمینهای قابل بهره برداری می باشد . شاید برخی چنین تصور کنند که پست ترین ناحیه آذربایجان دریاچه ارومیه است ، در حالی که دریاچه مزبور حدود ۱۲۷۵ متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد .
آبهای معدنی :

ادامه خواندن “موقعیت آذربایجان غربی – ویبره”

دژ بسطام در استان آذربایجان غربی – ویبره

دژ بسطام در استان آذربایجان غربی – ایرانگردی

دژ بسطام در استان آذربایجان غربی
دژ بسطام در حوار روستای بسطام واقع شده است و توسط روسای دوم (۶۴۵ -۶۸۵ پیش از میلاد ) ساخته شده و یکی از مهم ‌ترین شهر های اورارتویی زمانی خود بوده است . این قلعه با سلطه قوم ماد بر این منطقه بصورت متروک مانده است

ادامه خواندن “دژ بسطام در استان آذربایجان غربی – ویبره”

حمام های آذربایجان غربی – ویبره

حمام های آذربایجان غربی – ایرانگردی

حمام های آذربایجان غربی
حمام آخوند در خیابان امام واقع در بازار مرکزی شهر ارومیه قرار دارد و متعلق به دوره قاجاریه است. مصالح به کار رفته در این بنا شامل سنگ لاشه و آجر و ملاط بین آن ها ماسه و آهک است. نقشه این بنا منظم نیست و از دو گنبد مرکزی – گنبد گرم خانه و گنبد رختکن – شکل گرفته است. طاق های به کار رفته در حمام از نوع جناقی است.

ادامه خواندن “حمام های آذربایجان غربی – ویبره”

کلیساهای آذربایجان غربی۲ – ویبره

کلیساهای آذربایجان غربی۲ – ایرانگردی

کلیساهای آذربایجان غربی2
نمای فعلی متعلق به دوره ساسانی است و دارای طاق های بسیار جالب و قرینه سازی کاملاً زیبا- قابل مقایسه با معماری آتشکده های ساسانی – است. طبق روایت نویسندگان آشوری و مسیحی این بنا قبلاً  آتشکده بود و یکی از معابد معروف زرتشتیان این دیار به شمار می رفت.

ادامه خواندن “کلیساهای آذربایجان غربی۲ – ویبره”

بیمارستان ها ی آذربایجان غربی – ویبره

بیمارستان ها ی آذربایجان غربی – ایرانگردی

بیمارستان ها ی آذربایجان غربی
این بیمارستان در شهرستان ارومیه واقع شده و بیمارستانی خصوصی – درمانی است كه در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت ۲۰۰تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۱۳۸ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی- جراحی- زنان و زایمان- کودکان- اورژانس- جراحی مغز و اعصاب- جراحی ترمیمی- ارتوپدی? چشم پزشکی- گوش و حلق وبینی- ارولوژی- روانپزشکی- عفونی- گوارش- غدد- مسمومیت- روماتولوژی- قلب- پوست- جراحی فک و صورت- نرولوژی- هماتولوژی- نفرولوژی- CCU- ICU

ادامه خواندن “بیمارستان ها ی آذربایجان غربی – ویبره”

رودخانه زرینه رود در استان آذربایجان غربی – ویبره

رودخانه زرینه رود در استان آذربایجان غربی – ایرانگردی

رودخانه زرینه رود در استان آذربایجان غربی
مسیر جریان این رودخانه از شمال به طرف جنوب است و پس از گذشتن از استان کردستان به دریاچه ارومیه می ریزد . شاخه اصلی این رودخانه چم سقز می باشد که از کوه های گردنه خان در شرق بانه سرچشمه می گیرد .

ادامه خواندن “رودخانه زرینه رود در استان آذربایجان غربی – ویبره”