ابهر رود در استان قزوین – ویبره

ابهر رود در استان قزوین – ایرانگردی

ابهر رود در استان قزوین
این رود که از حوالی سلطانیه سرچشمه می گیرد و از شمال غربی به جنوب شرقی جریان دارد ، پس از سیراب کردن ابهر ، هیدج ، سائین قلعه و خرم دره ، به تاکستان می رسد و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای دو دانگه را فراهم می سازد .

ادامه خواندن “ابهر رود در استان قزوین – ویبره”

خررود در استان قزوین – ویبره

خررود در استان قزوین – ایرانگردی

خررود در استان قزوین
این رود که از کوه های قزل داغ واقع در خرقان خمسه سرچشمه می گیرد در محل آب گرم جاده قزوین  همدان به طرف شمال غربی جریان پیدا می کند و پس از دریافت آب رود های آوه و کلنجین و گذشتن از دهستان های افشاریه ، رامند و زهرا ، به سوی ساوجبلاغ جریان می یابد .

ادامه خواندن “خررود در استان قزوین – ویبره”

دریاچه اوان – ویبره

دریاچه اوان – ایرانگردی

دریاچه اوان
الموت در شمال شرقی شهر قزوین با بیش از ‪ ۸۸۶‬كیلومتر مربع وسعت قرار گرفته‌است، این منطقه كه سرزمینی كوهستانی و به شكل دره‌های پیاله شكل است از شمال به مازندران و رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوههای طالقان و از غرب به طارم‌سفلی محدود و منتهی می‌شود.

ادامه خواندن “دریاچه اوان – ویبره”

وجه تسمیه قزوین – ویبره

وجه تسمیه قزوین – ایرانگردی

وجه تسمیه قزوین
کهن ترین سند درباره نام ” قزوین” نوشته ” قداثر بن جود” است که در نیمه دوم سده سوم ه. ق می زیست. نام قزوین به فارسی”کشوین” خوانده می شد. کتاب “فتوح البلدان” نیز آن را “کشوین” یاد می کند. حمدالله مستوفی مورخ پر آوازه قرن هشتم ه.ق نیز از این شهر، تحت عنوان “کشوین” نام می برد که بعدها عرب ها آن را معرب کرده و قزوین نامیده اند.

ادامه خواندن “وجه تسمیه قزوین – ویبره”

بناهای حكومتی استان قزوین – ویبره

بناهای حكومتی استان قزوین – ایرانگردی

بناهای حكومتی استان قزوین
كلیسای رفیع
كلیسای رفیع در حیاط مدرسه ای به همین نام ، در شهر قزوین قرار دارد . این كلیسا در دوره پهلوی اول ، در این محوطه كه از دیرباز مجموعه آموزشی و عبادتی ارمنیان این شهر بود ، ساخته شد .

ادامه خواندن “بناهای حكومتی استان قزوین – ویبره”

خشچال در استان قزوین – ویبره

خشچال در استان قزوین – ایرانگردی

خشچال در استان قزوین
موقعیت جغرافیایی :
قله خشچال در سلسله جبال البرز غربی در شمال دره الموت و آبادی ‌های زواردشت و اوان قرار گرفته است .
 

ادامه خواندن “خشچال در استان قزوین – ویبره”

چشمه هاى قزوین – ویبره

چشمه هاى قزوین – ایرانگردی

چشمه هاى قزوین
استان قزوین علاوه بر داشتن ۱۲درصد از آثار تاریخى شناخته شده ایران، از تنوع اقلیمى و جاذبه هاى طبیعى گوناگونى برخوردار است كه عرضه آنها در عرصه ملى و بین المللى گامى اساسى در توسعه صنعت گردشگرى خواهد بود.

ادامه خواندن “چشمه هاى قزوین – ویبره”

جغرافیایی استان قزوین – ویبره

جغرافیایی استان قزوین – ایرانگردی

جغرافیایی استان قزوین

سلسه جبال البرز مركزی و كوه های رامند و خرقان از سه جهت استان را فرا گرفته و دشت گسترده ای را به وجود آورده اند كه از شمال به جنوب ۷۵ كیلومتر و از شرق به غرب حدود ۹۵ كیلو متر است . ارتفاعات شمال استان به بیش از ۴۰۰۰متر و جنوب غربی به ۲۷۰۰ متر از سطح دریا می رسد و كوه های معروف آن سیالان ، شاه البرز ، خشچال ، سفید كوه ، شجاع الدین ، اله تره ،رامند ، آق داغ ، خرقان ، ساری داغ ، سلطان پیر، سیاه كوه و…

ادامه خواندن “جغرافیایی استان قزوین – ویبره”

بقعه های قزوین – ویبره

بقعه های قزوین – ایرانگردی

بقعه های قزوین
بقعه پیغمبریه
بقعه پیغمبریه در ضلع جنوب غربی باغ چهلستون شهرستان قزوین قرار دارد و بنابر گفته های مختلف ، مدفن چهار تن از پیامبران به نام های ” سلام ” ” سلوم ” ، ” سهولی ” و ” القیا ” است . علاوه بر این پیامبران ، امامزاده صالح بن حسن ( ع ) نیز در این مكان مدفون است . چون مكان دقیق قبور پیامبران مشخص نیست ، از این رو بقعه براساس مدفن امامزاده شكل گرفته است .

ادامه خواندن “بقعه های قزوین – ویبره”

دره نینه رود در استان قزوین – ویبره

دره نینه رود در استان قزوین – ایرانگردی

دره نینه رود در استان قزوین
این دره در نزدیکی روستهای ” هیر ” و ” ویار ” واقع ، و با رود پر آبی که در آن جاری است ، یکی از مناطق ییلاقی و زیبای ” رودبار شهرستان ” محسوب می شود .
 

ادامه خواندن “دره نینه رود در استان قزوین – ویبره”