ابهر رود در استان قزوین – ویبره

ابهر رود در استان قزوین – ایرانگردی

ابهر رود در استان قزوین
این رود که از حوالی سلطانیه سرچشمه می گیرد و از شمال غربی به جنوب شرقی جریان دارد ، پس از سیراب کردن ابهر ، هیدج ، سائین قلعه و خرم دره ، به تاکستان می رسد و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای دو دانگه را فراهم می سازد .

ادامه خواندن ابهر رود در استان قزوین – ویبره

ازدواج در استان قزوین – ویبره

ازدواج در استان قزوین – ایرانگردی

ازدواج در استان قزوین
خواستگاری:

 پس از معرفی دختری به خانواده داماد معرفی شد، ابتدا مادر و چند تن از خانم های خانواده داماد به دیدن آن دختر می روند. اگر دختر را بپسندند، در جلسه بعد داماد را هم با خود می برند. در آن جلسه اگر داماد دختر را پسندید، مادر او هدیه ای را که به آن «نشانه» می گویند، به خانواده دختر می دهد.

ادامه خواندن ازدواج در استان قزوین – ویبره

قلعه الموت در استان قزوین – ویبره

قلعه الموت در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه الموت در استان قزوین
دژ الموت در استان قزوین و در شمال شرقی روستای گازرخان و بر فراز کوهی به بلندی ۲۱۰۰ متر قرار دارد . دور تا دور دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به دژ در انتهای ضلع شمال شرقی است  .

ادامه خواندن قلعه الموت در استان قزوین – ویبره

مراكز فرهنگی استان قزوین – ویبره

مراكز فرهنگی استان قزوین – ایرانگردی

مراكز فرهنگی استان قزوین
موزه چهلستون
این بنا كه از آثار به جای مانده از مجموعه سعادت آباد ( مشتمل بر بیست و سه باغ و كاخ ) است ، در اواسط قرن دهم هـ . ق به دستور ” شاه تهماسب صفوی ” ساخته شد. بر روی بدنه ی داخلی و خارجی این بنا ، سه لایه نقاشی از دوره های مختلف تاریخ باقی مانده است .

ادامه خواندن مراكز فرهنگی استان قزوین – ویبره

دریاچه اوان – ویبره

دریاچه اوان – ایرانگردی

دریاچه اوان
الموت در شمال شرقی شهر قزوین با بیش از ‪ ۸۸۶‬كیلومتر مربع وسعت قرار گرفته‌است، این منطقه كه سرزمینی كوهستانی و به شكل دره‌های پیاله شكل است از شمال به مازندران و رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوههای طالقان و از غرب به طارم‌سفلی محدود و منتهی می‌شود.

ادامه خواندن دریاچه اوان – ویبره

بناهای حكومتی استان قزوین – ویبره

بناهای حكومتی استان قزوین – ایرانگردی

بناهای حكومتی استان قزوین
كلیسای رفیع
كلیسای رفیع در حیاط مدرسه ای به همین نام ، در شهر قزوین قرار دارد . این كلیسا در دوره پهلوی اول ، در این محوطه كه از دیرباز مجموعه آموزشی و عبادتی ارمنیان این شهر بود ، ساخته شد .

ادامه خواندن بناهای حكومتی استان قزوین – ویبره

ایوان سنگی نیاق در استان قزوین – ویبره

ایوان سنگی نیاق در استان قزوین – ایرانگردی

ایوان سنگی نیاق در استان قزوین
روستای نیاق در هفده کیلومتری شمال قزوین قرار دارد و یکی از مراکز مهم کشت انگور در استان است  . ایوان  ، صخره ای است نسبتاً مرتفع که دو فرو رفتگی به مانند ایوان در دو طرف آن ایجاد شده است  .

ادامه خواندن ایوان سنگی نیاق در استان قزوین – ویبره

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ویبره

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین
” قلعه لمبسر ” در بخش ” رودبار شهرستان ” قزوین در شمال شرقی روستای رازمیان واقع شده و جزء مهمترین قلاع اسماعیلیه در عصر سلجوقی است .

ادامه خواندن قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ویبره

مناطق حفاظت شده قزوین – ویبره

مناطق حفاظت شده قزوین – ایرانگردی

مناطق حفاظت شده قزوین
منطقه حفاظت شده الموت
این منطقه از نظر تنوع حیات وحش و غنای ساختارهای طبیعی در استان قزوین و نیز در كشور ، منحصر به فرد است . منطقه الموت به دلیل كوهستانی بودن و ویژگی های خاص خود ، گونه های مختلفی از حیات وحش مانند كل و بز كوهی ، گراز ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، خرگوش ، خارپشت ، جوجه تیغی ، روباه ، شغال و انواع پرندگان چون عقاب ، هما ، كبك ، كبك دَری ، تیهو ، كبوترسانان ،  لاشخور ، گنجشك سانان ( سهره ، بلبل و… ) را در خود جای داده است .

ادامه خواندن مناطق حفاظت شده قزوین – ویبره