ابهر رود در استان قزوین – ویبره

ابهر رود در استان قزوین – ایرانگردی

ابهر رود در استان قزوین
این رود که از حوالی سلطانیه سرچشمه می گیرد و از شمال غربی به جنوب شرقی جریان دارد ، پس از سیراب کردن ابهر ، هیدج ، سائین قلعه و خرم دره ، به تاکستان می رسد و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای دو دانگه را فراهم می سازد .

ادامه خواندن ابهر رود در استان قزوین – ویبره

قله آوان در استان قزوین – ویبره

قله آوان در استان قزوین – ایرانگردی

قله آوان در استان قزوین
این قله در خط الرأس اصلی رشته کوه البرز و در شمال رودبار با ارتفاع ۳۷۵۰ متر واقع شده و به ( خشته چال ) هم معروف است . خط الرأس این کوه ، در جهت شمال غربی جنوب شرقی است و قسمتی از مرز طبیعی شهرستان قزوین و تنکابی ( شهسوار ) به شمار می رود .

از جهت جنوب غربی به وسیله گردنه سیالان به قله سیالان و از جهت شمال غربی به دو قسمت شمالی و غربی تقسیم می ‏شود .

ادامه خواندن قله آوان در استان قزوین – ویبره

ازدواج در استان قزوین – ویبره

ازدواج در استان قزوین – ایرانگردی

ازدواج در استان قزوین
خواستگاری:

 پس از معرفی دختری به خانواده داماد معرفی شد، ابتدا مادر و چند تن از خانم های خانواده داماد به دیدن آن دختر می روند. اگر دختر را بپسندند، در جلسه بعد داماد را هم با خود می برند. در آن جلسه اگر داماد دختر را پسندید، مادر او هدیه ای را که به آن «نشانه» می گویند، به خانواده دختر می دهد.

ادامه خواندن ازدواج در استان قزوین – ویبره

خانه های تاریخی قزوین – ویبره

خانه های تاریخی قزوین – ایرانگردی

خانه های تاریخی قزوین
خانه خطیبی
خانه خطیبی با ۳۵۰ متر مربع عرصه و ۴۵۰ متر مربع اعیانی در كوچه خطیبی شهر قزوین قرار دارد و مربوط به دوره قاجاریه و پهلوی اول است . این خانه در سه طبقه با سه حیاط مجزا شكل گرفته و حیاط بزرگ آن هم اكنون متروكه و خالی از سكنه است . از نقطه نظر معماری ، تمام فضاهای این خانه تناسبات هماهنگ معماری قزوین را دارد. بنا كلاً آجری و داخل بنا گچ كاری شده است . درها و اُرسی ( نوعی در قدیمی كه دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است.)های چوبی و مهتابی نیز در حیاط متروكه دیده می شود . سردر زیبای این خانه ، بهترین مشخصه آن است .

ادامه خواندن خانه های تاریخی قزوین – ویبره

ایوان سنگی نیاق در استان قزوین – ویبره

ایوان سنگی نیاق در استان قزوین – ایرانگردی

ایوان سنگی نیاق در استان قزوین
روستای نیاق در هفده کیلومتری شمال قزوین قرار دارد و یکی از مراکز مهم کشت انگور در استان است  . ایوان  ، صخره ای است نسبتاً مرتفع که دو فرو رفتگی به مانند ایوان در دو طرف آن ایجاد شده است  .

ادامه خواندن ایوان سنگی نیاق در استان قزوین – ویبره

قله گومور در استان قزوین – ویبره

قله گومور در استان قزوین – ایرانگردی

قله گومور در استان قزوین
این قله در روستای فیله ورین از آخرین روستاهای استان قزوین قرار دارد و با چشم اندازی بسیار زیبا همچون ستون بلند و با ریشه نمای کلی روستا را به تصویر می کشد .

ادامه خواندن قله گومور در استان قزوین – ویبره

كاروانسراهای قزوین – ویبره

كاروانسراهای قزوین – ایرانگردی

كاروانسراهای قزوین
كاروانسرای گلشن در خیابان مولوی شهر قزوین قرار دارد . پس از سردر كاروانسرا ،هشتی ورودی آن با گنبدی به دهانه تقریبی چهار و نیم متر با رسمی بندی دوازده و دو گوشواره ی كناری كه مزّین به كاربندی است ، قرار دارد . خیشان ( روزنه ) بالای گنبد ، نور این فضا را تأمین می كند. بعد از هشتی ، حیاط ِمجموعه قرار دارد و فضاهای معماری به شیوه حیاط مركزی دور آن چیده شده و بنا در دو طبقه زیرزمین و همكف طرح ریزی شده است .

ادامه خواندن كاروانسراهای قزوین – ویبره

برج باراجین در استان قزوین – ویبره

برج باراجین در استان قزوین – ایرانگردی

 برج باراجین در استان قزوین
این برج در چهار کیلومتری شمال قزوین ، بر ارتفاعات غربی رودخانه ارنزک ، روی سکویی هشت ضلعی که حدود یک متر از زمین ارتفاع دارد بنا گردیده است . رج اول سنگ چین سکو با کمک سنگ ها ی صاف و تراش دار چهار گوش و بقیه از سنگ لاشه ساخته شده است .

ادامه خواندن برج باراجین در استان قزوین – ویبره