ابهر رود در استان قزوین – ویبره

ابهر رود در استان قزوین – ایرانگردی

ابهر رود در استان قزوین
این رود که از حوالی سلطانیه سرچشمه می گیرد و از شمال غربی به جنوب شرقی جریان دارد ، پس از سیراب کردن ابهر ، هیدج ، سائین قلعه و خرم دره ، به تاکستان می رسد و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای دو دانگه را فراهم می سازد .

ادامه مطلب …

دریاچه اوان در استان قزوین – ویبره

دریاچه اوان در استان قزوین – ایرانگردی

دریاچه اوان در استان قزوین
بزرگ ترین و زیبا ترین دریاچه در منطقه قزوین ، دریاچه ” اوان ” نام دارد که به فاصله هفتاد و پنج کیلومتری شهر قزوین در جاده قزوین – معلم کلایه قرار گرفته است . این دریاچه با مساحتی کمتر از شش هکتار دارای آب شیرین است . طول آن در طویل ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر و عمق آن از یک تا بیست متر در نوسان است .
 
آب دریاچه از طریق چشمه های کف دریاچه و نزولات آسمانی تأمین می شود و غلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است . از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روست های ” کوشک ” و” آیین ” است .

ادامه مطلب …

حمدالله مستوفى – ویبره

حمدالله مستوفى – ایرانگردی

حمدالله مستوفى
آرامگاه وی در شرق شهر قزوین، در محله پنبه ‌ریسه و مشرق میدانگاه، در میان امام‌زاده علی و امام‌زاده آمنه خاتون قرار گرفته است و به «گنبد دراز» نیز معروف است. محوطه كنونی آرامگاه، ‌بیش از ۳۸۰ متر مربع است كه اندكی بیش از سی متر آن زیربنای برج است و بقیه جز حیاط آرامگاه است. حصار آرامگاه در سال ۱۳۱۰ ه.ش. به همت مردم علاقه‌مند و به جهت جلوگیری از خرابی بنا، كشیده شده است.

ادامه مطلب …

بیمارستان های قزوین – ویبره

بیمارستان های قزوین – ایرانگردی

بیمارستان های قزوین
بیمارستان بو علی

این بیمارستان در شهرستان قزوین واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۳۱ باظرفیت ۲۵۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۱۵۱ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی چشم پزشکی ، روانپزشکی ،قلب، اورژانس  قلب  اورژانس نرولوژی عفونی ، CCU

ادامه مطلب …

مدارس دینی قزوین – ویبره

مدارس دینی قزوین – ایرانگردی

مدارس دینی قزوین
این بنا دارای سه طبقه بود . در حال حاضر ، حیاطپادیاب آن پر شده و حجره های آن به زیر خاک رفته اند . ابعاد حیاط مدرسه ۴۳×۳۵ متر است که در سمت جنوب به جای احداث ایوان ، حیاط پیشروی کرده است .

ادامه مطلب …

رودخانه شاهرود در استان قزوین – ویبره

رودخانه شاهرود در استان قزوین – ایرانگردی

رودخانه شاهرود در استان قزوین
این رود تنها رودخانه دامنه جنوبی البرز است که آب آن به دریای مازندران می ریزد . این رودخانه از دو شاخه اصلی طالقان رود و الموت رود تشکیل می شود که درشمال غربی روستای شیر کوه به هم می پیوندند .

ادامه مطلب …

جاذبه‌ گردشگری قزوین – ویبره

جاذبه‌ گردشگری قزوین – ایرانگردی

جاذبه‌ گردشگری قزوین
ساخت و وقف بیش از ۱۳۰ بناى شكوهمند و پرهزینه براى انباشت و ذخیره آب در شهرى كه از دیرباز به كم‌آبى شهرت داشته، افزون بر هزاران واحد آب انبار خانگى و ده‌ها آبگیر كاروانسراهاى شهرى براى استفاده مسافران، قزوین را امروزه به شهر آب‌انبارها معروف كرده است.

ادامه مطلب …

ویرانه ای دست نیافتنی – ویبره

ویرانه ای دست نیافتنی – ایرانگردی

ویرانه ای دست نیافتنی
در مورد واژه الموت حمدا… مستوفی در «نزهه القلوب می نویسد :

«آن قلعه را در اول «اله »و «آموت » گفته اند به معنی آشیانه عقاب كه بچگان را بر او آموزش كردی و به مرور الموت شد .»

ادامه مطلب …

آثار تاریخی قزوین – ویبره

آثار تاریخی قزوین – ایرانگردی

آثار تاریخی قزوین
میمون قلعه ، قلعه الموت و … از جمله بناهایی هستند که در قرن های اولیه ی ظهور اسلام شکل گرفتند . در اوج ظرافت معماری ایران ، یعنی دوران سلجوقیان در قزوین نیز آثار ارزشمندی ساخته شد ؛ برج های دوگانه خرقان و تکمیل قسمت هایی از مسجد جامع قزوین از آثار این دوره است.

ادامه مطلب …

قلعه الموت در استان قزوین – ویبره

قلعه الموت در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه الموت در استان قزوین
دژ الموت در استان قزوین و در شمال شرقی روستای گازرخان و بر فراز کوهی به بلندی ۲۱۰۰ متر قرار دارد . دور تا دور دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به دژ در انتهای ضلع شمال شرقی است  .

ادامه مطلب …

مسجد النبی قزوین – ویبره

مسجد النبی قزوین – ایرانگردی

مسجد النبی قزوین
این مسجد در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی (ره) قزوین واقع است و از حیث مكان و از لحاظ عظمت بنا و اسلوب ساختمان و استحكام بنیان و حسن سلیقه‎ای كه در آن به كار رفته یكی از عظیم‎ترین مساجد این شهر به شمار می‎رود.

ادامه مطلب …

مراكز فرهنگی استان قزوین – ویبره

مراكز فرهنگی استان قزوین – ایرانگردی

مراكز فرهنگی استان قزوین
موزه چهلستون
این بنا كه از آثار به جای مانده از مجموعه سعادت آباد ( مشتمل بر بیست و سه باغ و كاخ ) است ، در اواسط قرن دهم هـ . ق به دستور ” شاه تهماسب صفوی ” ساخته شد. بر روی بدنه ی داخلی و خارجی این بنا ، سه لایه نقاشی از دوره های مختلف تاریخ باقی مانده است .

ادامه مطلب …

معرفی استان قزوین ۱ – ویبره

معرفی استان قزوین ۱ – ایرانگردی

معرفی استان قزوین 1
براساس آخرین وضعیت تقسیمات كشوری در آذرماه ۱۳۸۰ ، استان قزوین دارای چهار شهرستان ( قزوین ، آبیك ، بویین زهرا و تاكستان ) ؛ هجده شهر (  قزوین ، اقبالیه ، محمدیه ، الوند ، محمودآباد نمونه ، آبیك ، رازمیان ، معلم كلایه ، تاكستان ، اسفرورین ، ضیاء آباد ، خرمدشت ، آوج ، شال ، دانسفهان ، آبگرم ، ارداق و بویین زهرا ) ؛ هجده بخش ، چهل و چهار دهستان و ۱۵۹۳ آبادی است . تعداد ۹۳۱ آبادی آن دارای سكنه و ۶۱۲ آبادی آن خالی از سكنه است .

ادامه مطلب …

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ویبره

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین
” قلعه لمبسر ” در بخش ” رودبار شهرستان ” قزوین در شمال شرقی روستای رازمیان واقع شده و جزء مهمترین قلاع اسماعیلیه در عصر سلجوقی است .

ادامه مطلب …

موسیقی در قزوین – ویبره

موسیقی در قزوین – ایرانگردی

موسیقی در قزوین
در مناطق دیگری استان قزوین، موسیقی «مقامی» رایج است.

بیشترین کاربرد موسیقی در این استان، به هنگام مراسم عروسی است و سازهای مورد استقاده عبارت اند از: سرنا، دهل، دایره و گاهی نی.

ادامه مطلب …

مناطق حفاظت شده قزوین – ویبره

مناطق حفاظت شده قزوین – ایرانگردی

مناطق حفاظت شده قزوین
منطقه حفاظت شده الموت
این منطقه از نظر تنوع حیات وحش و غنای ساختارهای طبیعی در استان قزوین و نیز در كشور ، منحصر به فرد است . منطقه الموت به دلیل كوهستانی بودن و ویژگی های خاص خود ، گونه های مختلفی از حیات وحش مانند كل و بز كوهی ، گراز ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، خرگوش ، خارپشت ، جوجه تیغی ، روباه ، شغال و انواع پرندگان چون عقاب ، هما ، كبك ، كبك دَری ، تیهو ، كبوترسانان ،  لاشخور ، گنجشك سانان ( سهره ، بلبل و… ) را در خود جای داده است .

ادامه مطلب …