ابهر رود در استان قزوین – ویبره

ابهر رود در استان قزوین – ایرانگردی

ابهر رود در استان قزوین
این رود که از حوالی سلطانیه سرچشمه می گیرد و از شمال غربی به جنوب شرقی جریان دارد ، پس از سیراب کردن ابهر ، هیدج ، سائین قلعه و خرم دره ، به تاکستان می رسد و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای دو دانگه را فراهم می سازد .

ادامه خواندن “ابهر رود در استان قزوین – ویبره”

قلعه الموت در استان قزوین – ویبره

قلعه الموت در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه الموت در استان قزوین
دژ الموت در استان قزوین و در شمال شرقی روستای گازرخان و بر فراز کوهی به بلندی ۲۱۰۰ متر قرار دارد . دور تا دور دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به دژ در انتهای ضلع شمال شرقی است  .

ادامه خواندن “قلعه الموت در استان قزوین – ویبره”

مسجد النبی قزوین – ویبره

مسجد النبی قزوین – ایرانگردی

مسجد النبی قزوین
این مسجد در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی (ره) قزوین واقع است و از حیث مكان و از لحاظ عظمت بنا و اسلوب ساختمان و استحكام بنیان و حسن سلیقه‎ای كه در آن به كار رفته یكی از عظیم‎ترین مساجد این شهر به شمار می‎رود.

ادامه خواندن “مسجد النبی قزوین – ویبره”

مراكز فرهنگی استان قزوین – ویبره

مراكز فرهنگی استان قزوین – ایرانگردی

مراكز فرهنگی استان قزوین
موزه چهلستون
این بنا كه از آثار به جای مانده از مجموعه سعادت آباد ( مشتمل بر بیست و سه باغ و كاخ ) است ، در اواسط قرن دهم هـ . ق به دستور ” شاه تهماسب صفوی ” ساخته شد. بر روی بدنه ی داخلی و خارجی این بنا ، سه لایه نقاشی از دوره های مختلف تاریخ باقی مانده است .

ادامه خواندن “مراكز فرهنگی استان قزوین – ویبره”

معرفی استان قزوین ۱ – ویبره

معرفی استان قزوین ۱ – ایرانگردی

معرفی استان قزوین 1
براساس آخرین وضعیت تقسیمات كشوری در آذرماه ۱۳۸۰ ، استان قزوین دارای چهار شهرستان ( قزوین ، آبیك ، بویین زهرا و تاكستان ) ؛ هجده شهر (  قزوین ، اقبالیه ، محمدیه ، الوند ، محمودآباد نمونه ، آبیك ، رازمیان ، معلم كلایه ، تاكستان ، اسفرورین ، ضیاء آباد ، خرمدشت ، آوج ، شال ، دانسفهان ، آبگرم ، ارداق و بویین زهرا ) ؛ هجده بخش ، چهل و چهار دهستان و ۱۵۹۳ آبادی است . تعداد ۹۳۱ آبادی آن دارای سكنه و ۶۱۲ آبادی آن خالی از سكنه است .

ادامه خواندن “معرفی استان قزوین ۱ – ویبره”

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ویبره

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین
” قلعه لمبسر ” در بخش ” رودبار شهرستان ” قزوین در شمال شرقی روستای رازمیان واقع شده و جزء مهمترین قلاع اسماعیلیه در عصر سلجوقی است .

ادامه خواندن “قلعه تاریخی لمبسر در استان قزوین – ویبره”

موسیقی در قزوین – ویبره

موسیقی در قزوین – ایرانگردی

موسیقی در قزوین
در مناطق دیگری استان قزوین، موسیقی «مقامی» رایج است.

بیشترین کاربرد موسیقی در این استان، به هنگام مراسم عروسی است و سازهای مورد استقاده عبارت اند از: سرنا، دهل، دایره و گاهی نی.

ادامه خواندن “موسیقی در قزوین – ویبره”

مناطق حفاظت شده قزوین – ویبره

مناطق حفاظت شده قزوین – ایرانگردی

مناطق حفاظت شده قزوین
منطقه حفاظت شده الموت
این منطقه از نظر تنوع حیات وحش و غنای ساختارهای طبیعی در استان قزوین و نیز در كشور ، منحصر به فرد است . منطقه الموت به دلیل كوهستانی بودن و ویژگی های خاص خود ، گونه های مختلفی از حیات وحش مانند كل و بز كوهی ، گراز ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، خرگوش ، خارپشت ، جوجه تیغی ، روباه ، شغال و انواع پرندگان چون عقاب ، هما ، كبك ، كبك دَری ، تیهو ، كبوترسانان ،  لاشخور ، گنجشك سانان ( سهره ، بلبل و… ) را در خود جای داده است .

ادامه خواندن “مناطق حفاظت شده قزوین – ویبره”

قلعه سمیران در استان قزوین – ویبره

قلعه سمیران در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه سمیران در استان قزوین
این قلعه بر بالای یک تپه سنگی در دهستان طارم قرار دارد و دسترسی به آن جزاز سمت شمال ، بسیار دشوار است . سفید رود ازجانب جنوبی این قلعه می گذرد و آن سوی رود ، رشته ارتفاعات بلند سنگی ، سر به آسمان کشیده اند .

ادامه خواندن “قلعه سمیران در استان قزوین – ویبره”

مفاخر استان قزوین – ویبره

مفاخر استان قزوین – ایرانگردی

مفاخر استان قزوین

 شخصیت هایی چون عمادالدین زکریای قزوینی جغرافی دان و صاحب کتاب “عجایب المخلوقات”، حمدالله مستوفی مورخ و شاعر، عبید زاکانی شاعر و طنز پرداز، شهید ثالث، میرعماد استاد بزرگ خوشنویسی،

ادامه خواندن “مفاخر استان قزوین – ویبره”

ییلاق های قزوین – ویبره

ییلاق های قزوین – ایرانگردی

ییلاق های قزوین
منطقه ییلاقی پیچ بن
این منطقه نسبتاً مرتفع با ارتفاع حدود دو هزار و پانصد متر ، در شمال  شرقی الموت و در جاده معروف ” سه هزار” قرار دارد و یكی از زیباترین مسیرهای راهپیمایی قزوین به شمال ایران است . چمنزارهای زیبای این منطقه ییلاقی خوش آب و هوا ، به گردنه مشهور ” سلج انبار” با ارتفاع تقریبی سه هزار متر می رسد كه بخشی از رشته كوه البرز غربی است و مرز طبیعی استان های قزوین و مازندران محسوب می شود.

ادامه خواندن “ییلاق های قزوین – ویبره”

قلعه سنگرود در استان قزوین – ویبره

قلعه سنگرود در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه سنگرود در استان قزوین
در شمال روستای زرگر که در ناحیه ‌کوهستانی شمال قزوین قرار دارد و از دهات کوهپایه به شمار می رود . بر فراز قلة کوهی آثاری از بناهای ویرانة سنگی به چشم می خورد که احتمالاً‌ یک قرار گاه و یا یک قلعة نظامی بوده است .

ادامه خواندن “قلعه سنگرود در استان قزوین – ویبره”

سوگواری در قزوین – ویبره

سوگواری در قزوین – ایرانگردی

سوگواری در قزوین
طبق کشی: این مراسم از سنت های خاص شهر قزوین است. طبق از جنس چوب با ارتفاع حدود یک و نیم متر و قطر یک متر است. بیشتر قسمت های آن را آیینه کاری می کنند.

ادامه خواندن “سوگواری در قزوین – ویبره”

جاذبه های طبیعی قزوین – ویبره

جاذبه های طبیعی قزوین – ایرانگردی

جاذبه های طبیعی قزوین
الموت
منطقه كوهستانی الموت – ادامه ی كوه های البرز – در شمال قزوین قرار دارد و از شمال به دهستان های دو هزار و سه هزار تنكابن ، از شرق به طالقان ، از غرب به رودبار و از جنوب به طالقان و پـِشكل دره محدود می شود.

ادامه خواندن “جاذبه های طبیعی قزوین – ویبره”

قلعه شیر کوه در استان قزوین – ویبره

قلعه شیر کوه در استان قزوین – ایرانگردی

قلعه شیر کوه در استان قزوین
این قلعه که بیدلان نیز خوانده می شود در نزدیکی روستای باغدشت و بر فراز قله ای که ۱۸۵۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد واقع شده است . باید این دژ را از استراتژیک ترین قلاع دفاعی اسماعیلیان برشمرد ، زیرا در محل تقاطع طالقان رود و الموت رود قرار گرفته و به خاطر تسلطش بر سراسر منطقه ، گلوگاه مهمی برای رویارویی با مهاجمانی است که به دره گام می گذارند .

ادامه خواندن “قلعه شیر کوه در استان قزوین – ویبره”

مراسم باران – ویبره

مراسم باران – ایرانگردی

مراسم باران
وجود مسجد در میان باغ های خارج از شهر، می تواند دلیل بر این باشد که این مسجد تنها برای انجام مناسک خاص ساخته شده است. از آنجا که مراسم باران خواهی از سنت های بسیار کهن در ایران است، می توان احتمال داد که بنای اولیه این مسجد که امروزه تخریب شده، مکانی بوده که پیش از اسلام در آن جا مراسم طلب باران یا احتمالاً جشن باران بر پا می کردند و یا مکانی مانند پرستشگاه آناهیتا «الهه آب». وجود معبد در کنار آب و اختصاص آن به زنان، از ویژگی های معابد آناهیتا است.

ادامه خواندن “مراسم باران – ویبره”