سرزمین رویایی – ویبره

سرزمین رویایی – ایرانگردی

سرزمین رویایی
در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی حق آموزش به این زبان را دارند. در استان اردبیل به مرور زمان زبانشان به ترکی تغییر یافته‌ است. در جمهوری آذربایجان هر گونه گویش و نگارش غیر ترکی ممنوع است منطقه شمالی تالش، تالش گشتاسبی نامیده می‌شد که امروزه در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

ادامه خواندن سرزمین رویایی – ویبره

مرداب انزلی در استان گیلان – ویبره

مرداب انزلی در استان گیلان – ایرانگردی

مرداب انزلی در استان گیلان
مرداب انزلی ، در شمال ایران ، واقع در استان گیلان و در کنار بندر انزلی است ، در این تالاب گونه ‌های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می‌ کنند ، هم چنین دارای نیلوفر های آبی معروفی است .

در حاشیه ی جنوبی مرداب انزلی روستایی با قدمت تاریخی زیاد و در عین حال بسیار زیبا و دیدنی با نام آشنای ( آبکنار ) خودنمایی می‌ کند

ادامه خواندن مرداب انزلی در استان گیلان – ویبره

شهرهای املش ، تالش و دیلمان – ویبره

شهرهای املش ، تالش و دیلمان – ایرانگردی

شهرهای  املش ، تالش و دیلمان
“رومن گیرشمن” رئیس هیأت كاوش های باستان شناسی وقت ایران ، اشیای به دست آمده از املش را متعلق به قرن ۸ و ۹ ق . م می داند و معتقد است اطلاعاتی كه از دوران آغاز تمدن ایرانی به دست آمده نتیجه كشفیات اتفاقی دهقانان در ناحیه جنوب غربی دریای مازندران است.

ادامه خواندن شهرهای املش ، تالش و دیلمان – ویبره

مناطق دیدنی آستارا – ویبره

مناطق دیدنی آستارا – ایرانگردی

مناطق دیدنی آستارا
آبشار لاتون(بارزاو)

این آبشار از بزرگترین آبشارهای طبیعی ایران با طبیعتی منحصر به فرد به شمار می رود.ارتفاع آن به بیش از ۱۰۰ متر می رسد ودر فاصله ای حدود ۵ کیلومتر از آبگرم کوته کومه واقع شده است . امروزه در مسیر آن استراحت گاه هایی برای توریست ها و کوهنوردان ایجاد نموده اند که به ارائه خدمات به این عزیزان مشغول میباشند.

ادامه خواندن مناطق دیدنی آستارا – ویبره

جاذبه های طبیعی گیلان – ویبره

جاذبه های طبیعی گیلان – ایرانگردی

جاذبه های طبیعی گیلان
گیلان به لحاظ موقعیت طبیعی ، دارای جاذبه های گسترده ای است كه سرتاسر این استان را در بر گرفته است. برخی از این جاذبه ها در فصول خاصی مورد استفاده قرار می گیرند اما برخی دیگر محدودیت فصلی نداشته و در همه فصول قابل استفاده هستند . به طور كلی جاذبه های طبیعی گیلان عبارت اند از :

ادامه خواندن جاذبه های طبیعی گیلان – ویبره

پل خشتی تمیجان رودسر در استان گیلان – ویبره

پل خشتی تمیجان رودسر در استان گیلان – ایرانگردی

پل خشتی تمیجان رودسر در استان گیلان
پل خشتی در ۶ کیلومتری جنوب غربی رودسر در استان گیلان ، بر روی رودخانه تمیجان احداث شده ‌است . گر چه کتیبه و سنگ بنا و یا یادبود در آن وجود ندارد ، ولی از نوع طاق ‌ها ( طاق ‌های جناقی ) و مصالح بکار رفته در آن می‌ توان این پل را به دوره صفوی نسبت داد .

ادامه خواندن پل خشتی تمیجان رودسر در استان گیلان – ویبره

مفاخر گیلان – ویبره

مفاخر گیلان – ایرانگردی

مفاخر گیلان
فرهنگ فارسی معین این واژه را چنین تعریف کرده است: “گیلان[gelan گیل + ان] ناحیه ای در جنوب غربی بحر خزر مسکن قوم گیل، در قدیم قسمت کوهستانی گیلان را دیلم و مردمان آن را دیلمان می گفتند…”
“الکساندر خود زکو” نام این ایالت را برگرفته از واژه گیل می داند که در لهجه محلی مردم آن به معنای گل است و در واقع معرف سرزمینی باتلاقی است.

ادامه خواندن مفاخر گیلان – ویبره

موزه رشت در استان گیلان – ویبره

موزه رشت در استان گیلان – ایرانگردی

موزه رشت در استان گیلان
ساختمان موزه رشت بنایی است با قدمتی ۷۰ ساله که در زیرزمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع و با زیربنای ۵۶۰ متر مربع در خیابان طالقانی ( بیستون ) شهر رشت واقع شده است .

ادامه خواندن موزه رشت در استان گیلان – ویبره

گیلان – ویبره

گیلان – ایرانگردی

گیلان
سابقه تقسیمات كشوری ایران  به قرن پنجم پیش ازمیلاد مسیح ( دوره فرمانروایی سلسله هخامنشی ) میرسد . اولین تقسیمات كشوری، توسط داریوش اول ( ۵۲۱ – ۴۸۵ ق. م )  انجام گرفت ، كه قلمرو پادشاهی ایران شامل تمام منطقه خاورمیانه ، خاور نزدیك و آسیای مركزی بوده است .

ادامه خواندن گیلان – ویبره

سوسن چلچراغ – ویبره

سوسن چلچراغ – ایرانگردی

سوسن چلچراغ
در برنامه یك روزه هم می توان از این گل بازدید كرد ولی به دلیل بعد مسافت، خسته كننده است و چندان دلچسب نیست؛ مضافاً آن كه دیگر فرصتی برای بازدید از خود روستای داماش و دامنه های آن باقی نمی ماند.در قسمتهای انتهایی مسیر جاده خاكی است و عبور وسیله نقلیه را با مشكل همراه می سازد؛

ادامه خواندن سوسن چلچراغ – ویبره