سرزمین رویایی – ویبره

سرزمین رویایی – ایرانگردی

سرزمین رویایی
در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی حق آموزش به این زبان را دارند. در استان اردبیل به مرور زمان زبانشان به ترکی تغییر یافته‌ است. در جمهوری آذربایجان هر گونه گویش و نگارش غیر ترکی ممنوع است منطقه شمالی تالش، تالش گشتاسبی نامیده می‌شد که امروزه در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

ادامه خواندن سرزمین رویایی – ویبره

پل غازیان در استان گیلان – ویبره

پل غازیان در استان گیلان – ایرانگردی

پل غازیان در استان گیلان
پل غازیان و پل انزلی از پل های ارتباطی در بندر انزلی از استان گیلان ایران محسوب می‌ شوند .
 انزلی قبل از احداث پل
درگذشته رفت و آمد از انزلی به غازیان به وسیله قایق صورت می‌گرفت تا اینکه تصمیم گرفته شد انزلی وسیله دو پل به راه زمینی غازیان رشت متصل گردد .

ادامه خواندن پل غازیان در استان گیلان – ویبره

آبشار “ویسادار” – ویبره

آبشار “ویسادار” – ایرانگردی

آبشار
این آبشار به معنی “سایه درخت بید” است که در ۱۶ کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر واقع شده و همچون نگینی در دل جنگلهای زیبای این منطقه می درخشد.

ادامه خواندن آبشار “ویسادار” – ویبره

معرفی قلعه رودخان ۳ – ویبره

معرفی قلعه رودخان ۳ – ایرانگردی

معرفی قلعه رودخان 3
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان، بنا به ضرورت عملیات مرمت و استحکام بخشی بنای قلعه را در دستور کار خود قرار داده است. با عنایت به شواهد موجود، بنای قلعه از رویش گیاهان هرز و ریشه درختان خودرو، بیشترین صدمه را متحمل می شود؛ به همین منظور گیاه زدایی داخل قلعه و قطع درختانی که برج ها و دیوارها را در معرض خطر جدی قرار می دهند، طی چند مرحله انجام شده، ولیکن با توجه به وسعت زیاد قلعه و شرایط اقلیمی منطقه، این اقدام می باید کماکان ادامه داشته باشد.

ادامه خواندن معرفی قلعه رودخان ۳ – ویبره

مقابر بزرگان در گیلان – ویبره

مقابر بزرگان در گیلان – ایرانگردی

مقابر بزرگان در گیلان
آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی
“سلیمانداراب” مدفن میرزا کوچک خان جنگلی است. باز سازی آرامگاه این بزرگمرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران در سال ۱۳۶۰ ش مطرح شد. طرح مقبره با توجه به اصول معماری سنتی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی گیلان تهیه و به مرور به اجرا در آمد. در مرحله بعد ، طرح احداث مجموعه فرهنگی میرزا کوچک مد نظر قرار دارد. در سال ۱۳۷۱ نیز توسط میراث فرهنگی گیلان ، دیوار کشی و احداث سردری شایسته مقام میرزا انجام شد. آرامگاه میرزا در گورستان « سلیمان داراب » واقع در جنوب شهر رشت ، امروزه مورد بازدید مشتاقان و دوستداران میرزاست.

ادامه خواندن مقابر بزرگان در گیلان – ویبره

تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان – ویبره

تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان – ایرانگردی

تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان
تالاب کیاکلایه از جمله آببندان های شهرستان لنگرود است که در حال حاضر مساحتی کمتر از صد هکتار دارد .
این تالاب که در گذشته از پهنه وسیعی برخوردار بوده ، به علت تبدیل شدن به جایگاه دفن زباله ، وسعت آن به صورت چشمگیری کاهش یافته و سطح تالاب پر شده است .

ادامه خواندن تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان – ویبره

قلعه رودخان ۲ – ویبره

قلعه رودخان ۲ – ایرانگردی

قلعه رودخان 2
سلاطین اسحاقوند که از سال ۵۵۰ تا ۱۰۰۲ ه – ق بر قسمت اعظم این مناطق حکمرانی داشته و نسبت خود را به اشکانیان می رساندند، از این قلعه با توجه به موقعیت دفاعی ممتاز و سوق الجیشی آن، به عنوان مقر فرمانروایی خود استفاده کرده و به دفعات در تجدید بنا و مرمت آن همت گماشته اند، به طوری که این قلعه در فاصله سال های ۹۱۸تا ۹۲۱ ه – ق به دستور سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاء الدین اسحاقی مرمت گردیده و از آن زمان به بعد، به نام “قلعه حسامی” نیز معروف شده است.

ادامه خواندن قلعه رودخان ۲ – ویبره

كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان – ویبره

كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان – ایرانگردی

كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان
اشاعه فرهنگ و تأسیس كتابخانه را كه سابقه آن به حدود بیش از ده قرن پیش می رسد ، باید بر پایه چنین برداشتی دانست. فرمانروایانی مانند عمادالدوله ، بهاءالدوله و عضدالدوله دیلمی كه فرمانروایی آنان از نیمه اول قرن چهارم هجری آغاز گردیده بود، از پیشگامان این راه بودند. كتابخانه ای كه عضدالدوله دیلمی در شیراز برپا كرده بود و تمام كتاب های آن دوره در رشته های مختلف علوم در آن جمع آورده بود، از امكان رقابت با كتابخانه بزرگ سامانیان در بخارا برخوردار بود.

ادامه خواندن كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان – ویبره

تپه مارلیک در استان گیلان – ویبره

تپه مارلیک در استان گیلان – ایرانگردی

تپه مارلیک در استان گیلان
تپه مارلیک یکی از ۵ تپه باستانی است که در دره گوهررود در اطراف رودبار واقع شده‌اند  دره‌ای خوش آب و هوا که برای سال‌ ها محل سکونت اجداد ثروتمند گیلانی ‌ها بوده. تپه ‌های زینب بیجار ، پیلاقلعه ، دوربیجار و جازم کول ، بقیه این تپه‌ ها هستند.
در پاییز سال ۱۳۴۰ش ، هیاتى به سرپرستى دکتر عزت‌ الله نگهبان جهت بررسى و تحقیق عازم منطقه رحمت‌ آباد رودبار شد .

ادامه خواندن تپه مارلیک در استان گیلان – ویبره

بقعه شیخ زاهد گیلانی – ویبره

بقعه شیخ زاهد گیلانی – ایرانگردی

بقعه شیخ زاهد گیلانی
عطر برنج در مسیر راه به سمت شرق گیلان گردشگران را به ‌استشمام عمیق‌تر وا می‌دارد، و چه بهتر اگر باران پودری شمال نیز به راه باشد و هر چند که در آفتاب طلایی آن مناظر دیدنی‌تر.

ادامه خواندن بقعه شیخ زاهد گیلانی – ویبره