سرزمین رویایی – ویبره

سرزمین رویایی – ایرانگردی

سرزمین رویایی
در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی حق آموزش به این زبان را دارند. در استان اردبیل به مرور زمان زبانشان به ترکی تغییر یافته‌ است. در جمهوری آذربایجان هر گونه گویش و نگارش غیر ترکی ممنوع است منطقه شمالی تالش، تالش گشتاسبی نامیده می‌شد که امروزه در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

ادامه خواندن “سرزمین رویایی – ویبره”

سبزه‌ میدان رشت در استان گیلان – ویبره

سبزه‌ میدان رشت در استان گیلان – ایرانگردی

سبزه‌ میدان رشت در استان گیلان
سبزه میدان رشت نام میدانی قدیمی در رشت است که در نزدیکی میدان شهرداری این شهر قرار دارد . این میدان در زمان حکومت محمد ولی خان تنکابنی ( نصرالسلطنه ، سپهدار اعظم ، سپهسالار اعظم ) در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بازسازی و بهسازی شد و از همان زمان گردشگاه عمومی شد . امروزه دارای فضای سبز ، کتابخانه عمومی و تندیس هایی از مشاهیر گیلان شیون فومنی ، پروفسور فضل الله رضا ، دکتر محمود بهزاد ، پروفسور مجید سمیعی و پروفسور اکبرزاده می‌ باشد .

ادامه خواندن “سبزه‌ میدان رشت در استان گیلان – ویبره”

مناطق دیدنی آستارا – ویبره

مناطق دیدنی آستارا – ایرانگردی

مناطق دیدنی آستارا
آبشار لاتون(بارزاو)

این آبشار از بزرگترین آبشارهای طبیعی ایران با طبیعتی منحصر به فرد به شمار می رود.ارتفاع آن به بیش از ۱۰۰ متر می رسد ودر فاصله ای حدود ۵ کیلومتر از آبگرم کوته کومه واقع شده است . امروزه در مسیر آن استراحت گاه هایی برای توریست ها و کوهنوردان ایجاد نموده اند که به ارائه خدمات به این عزیزان مشغول میباشند.

ادامه خواندن “مناطق دیدنی آستارا – ویبره”

بزرگترین غار آبى ۱ – ویبره

بزرگترین غار آبى ۱ – ایرانگردی

بزرگترین غار آبى 1
مردمان غرب كشور در سرزمین اعجاز و تاریخ و تمدن زیست دارند و اورامانات از آن مناطقى است كه در آن واژه هاى شگفتى، زیبایى و تاریخ را مى توان احساس و به معناى كامل درك كرد.

ادامه خواندن “بزرگترین غار آبى ۱ – ویبره”

جاذبه های طبیعی گیلان – ویبره

جاذبه های طبیعی گیلان – ایرانگردی

جاذبه های طبیعی گیلان
گیلان به لحاظ موقعیت طبیعی ، دارای جاذبه های گسترده ای است كه سرتاسر این استان را در بر گرفته است. برخی از این جاذبه ها در فصول خاصی مورد استفاده قرار می گیرند اما برخی دیگر محدودیت فصلی نداشته و در همه فصول قابل استفاده هستند . به طور كلی جاذبه های طبیعی گیلان عبارت اند از :

ادامه خواندن “جاذبه های طبیعی گیلان – ویبره”

سرو هرزویل در استان گیلان – ویبره

سرو هرزویل در استان گیلان – ایرانگردی

سرو هرزویل در استان گیلان
سرو هرزویل با مختصات ۴۰۶۶۹۴۷ عرض جغرافیایی و ۳۶۰۷۲۰ طول جغرافیایی در استان گیلان در محدوده شهر منجیل در دامنه‌ ی کوه های شمالی جاده ‌ی رشت – تهران که سرسبز از درختان زیتون و رزبین است ، واقع گردیده است .
این سرو یکی از آثار طبیعی ملی ایران و تحت حفاظت سازمان محیط زیست است . مساحتی در حدود ۰٫۶۲۵ کیلومتر مربع با حصار از بقیه منطقه جدا شده ‌است و درخت سرو هرزویل در آن محدوده قرار دارد .

ادامه خواندن “سرو هرزویل در استان گیلان – ویبره”

سوسن چلچراغ – ویبره

سوسن چلچراغ – ایرانگردی

سوسن چلچراغ
در برنامه یك روزه هم می توان از این گل بازدید كرد ولی به دلیل بعد مسافت، خسته كننده است و چندان دلچسب نیست؛ مضافاً آن كه دیگر فرصتی برای بازدید از خود روستای داماش و دامنه های آن باقی نمی ماند.در قسمتهای انتهایی مسیر جاده خاكی است و عبور وسیله نقلیه را با مشكل همراه می سازد؛

ادامه خواندن “سوسن چلچراغ – ویبره”

مهد فرهنگ عصرآهن ۲ – ویبره

مهد فرهنگ عصرآهن ۲ – ایرانگردی

مهد فرهنگ عصرآهن 2
مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری تالش، در پاسخ به این پرسش که چه دلیلی موجب شد تا حفاری های تول پس از مریان صورت گیرد، عنوان می کند: زمانی که هیأت علمی کاوش های باستان شناسی تالش در محوطه باستانی مریان به کاوش اشتغال داشت، با توجه به شرایط طبیعی بزرگ ترین گورستان باستانی استان که سلسله جبال البرز آن را چون دیواری نفوذناپذیر در برگرفته و دره کرگانرود جنوبی سهل ترین راهی بوده که ارتباط منطقه را با غرب و به ویژه ۲ تمدن بزگر آن حوزه یعین اورارتوها و ماناها برقرار می ساخت این فرضیه قوت گرفت که به احتمال قوی در ۲ سوی کرگانرود امارت نشین های کوچک ترین وجود داشته که نقش تدافعی در برابر هجوم همسایگان غربی به سرزمین کادوسیان را بر عهده داشتند.

ادامه خواندن “مهد فرهنگ عصرآهن ۲ – ویبره”

بقعه های استان گیلان ۲ – ویبره

بقعه های استان گیلان ۲ – ایرانگردی

بقعه های استان گیلان 2
بقعه زنجیر آستانه ( سید علی غزنوی )
این بقعه در روستای « تجن گوكه » لاهیجان واقع و به دوره كیاییان تعلق دارد. بنا پلانی مربع به اضلاع ۵/۱۴ متر دارد. اتاق حرم دارای گنبد و گوشواره هایی در اطراف بوده است. صندوق بقعه با تاریخ ۸۷۱ هـ.ق كار استاد محمد بن یادگار بن حاج مسافر تبریزی است. دور تا دور اتاق حرم ، ایوان هایی با ستون های فیلپای وجود دارد. از دیگر مشخصات بنا می توان از بام سفالی ، گل دسته ی آجری ، درِ قدیمی و سنگ قبرهای دوره اسلامی یاد كرد. صندوق بقعه از نفاست ( ارزشمندی ) خاصی برخوردار است.

ادامه خواندن “بقعه های استان گیلان ۲ – ویبره”

گردنه حیران در استان گیلان – ویبره

گردنه حیران در استان گیلان – ایرانگردی

گردنه حیران در استان گیلان
حیران ، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان . جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است .
این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن ، به عنوان یکی از منطقه‌ های نمونه گردشگری در ایران به شمار می ‌رود و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سالیان اخیر ، مورد توجه گردشگران قرار گرفته و ساخت و ساز بنا های تفریحی و گردشگری در آن افزایش یافته ‌است .

ادامه خواندن “گردنه حیران در استان گیلان – ویبره”

ایسپیه مزگت – ویبره

ایسپیه مزگت – ایرانگردی

ایسپیه مزگت
ایسپیه مزگت که در دهکده کیش خاله در شمال آبادی دیناچال از آبادیهای جنوب اسالم در فاصله حدود ۲۲کیلومتری جنوب شهر تالش واقع شده است از دو کلمه ” ایسپی ” در زبان تالشی به معنای سفید  و ” مزگت ” در زبان اوستا به معنای مسجد تشکیل شده است.

ادامه خواندن “ایسپیه مزگت – ویبره”

مهد فرهنگ عصرآهن ۱ – ویبره

مهد فرهنگ عصرآهن ۱ – ایرانگردی

مهد فرهنگ عصرآهن 1
این منطقه با بخش های مختلف جلگه ای، کوهستانی و جنگلی در روزگاران کهن به سرزمینی گفته می شد که از شمال به آلبانیای قفقاز، از شرق به دریای خزر، از جنوب به سفیدرود و از غرب به دشت و پهنه اردبیل مغان و منطقه کوهستانی نیر و سراب می رسید.

ادامه خواندن “مهد فرهنگ عصرآهن ۱ – ویبره”

امامزاده ، زیارتگاه در گیلان – ویبره

امامزاده ، زیارتگاه در گیلان – ایرانگردی

امامزاده ، زیارتگاه در گیلان
بقعه آقا سید حسین و بناهای همجوار مسجد ، مقبره منجم باشی
این بقعه در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به یكی از حكام كیایی است. زمان ساخت بقعه مربوط به دوره كیانیان است. این بنا شامل اتاق حرم و ایوان های جانبی آن است. ازاره دیوارهای حرم و ایوان ها دارای كاشی كاری عصر تیموری ، صفوی و قاجار است.

ادامه خواندن “امامزاده ، زیارتگاه در گیلان – ویبره”

گل سوسن چلچراغ در استان گیلان – ویبره

گل سوسن چلچراغ در استان گیلان – ایرانگردی

گل سوسن چلچراغ در استان گیلان
گل سوسن چلچراغ نخستین گیاهی است که به عنوان میراث ملی در ایران به ثبت رسیده است .
ویژگی های گیاه شناسی
نام بومی و ملی و چرایی نام گزاری : سوسن چلچراغ است . از آنجا که شکوفه ‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می ‌شوند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است . انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه ‌های برجسته و پرچم های بسیار بلند است .

ادامه خواندن “گل سوسن چلچراغ در استان گیلان – ویبره”

موسیقی در گیلان – ویبره

موسیقی در گیلان – ایرانگردی

موسیقی در گیلان
به طور کلی مردم تالش سه نوع آهنگ دارند: قدیم دستان، تالش دستان و تازه دستان. آهنگ های گیلان به ویژه در سیاهکل و دیلمان از طبیعت الهام گرفته اند و غالباً به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده اند.

ادامه خواندن “موسیقی در گیلان – ویبره”

قلعه رودخان – ویبره

قلعه رودخان – ایرانگردی

قلعه رودخان
از ماشین که پیاده می شوی، همه جا را رنگ در رنگ می یابی. در روزهای پاییزی طبیعت، تنوع بیش از همه چیز به چشم می خورد؛ تنوعی که در عین بی نظمی، هارمونی عجیبی را پدید آورده است. به بالا که نگاه می کنی، تا جایی که سوی چشمت می کشد، کوه های سرسبز و هوایی مه آلود می بینی.

ادامه خواندن “قلعه رودخان – ویبره”