سرزمین رویایی – ویبره

سرزمین رویایی – ایرانگردی

سرزمین رویایی
در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی حق آموزش به این زبان را دارند. در استان اردبیل به مرور زمان زبانشان به ترکی تغییر یافته‌ است. در جمهوری آذربایجان هر گونه گویش و نگارش غیر ترکی ممنوع است منطقه شمالی تالش، تالش گشتاسبی نامیده می‌شد که امروزه در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

ادامه خواندن “سرزمین رویایی – ویبره”

تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان – ویبره

تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان – ایرانگردی

تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان
تالاب کیاکلایه از جمله آببندان های شهرستان لنگرود است که در حال حاضر مساحتی کمتر از صد هکتار دارد .
این تالاب که در گذشته از پهنه وسیعی برخوردار بوده ، به علت تبدیل شدن به جایگاه دفن زباله ، وسعت آن به صورت چشمگیری کاهش یافته و سطح تالاب پر شده است .

ادامه خواندن “تالاب بین المللی کیاکلایه در استان گیلان – ویبره”

قلعه رودخان ۲ – ویبره

قلعه رودخان ۲ – ایرانگردی

قلعه رودخان 2
سلاطین اسحاقوند که از سال ۵۵۰ تا ۱۰۰۲ ه – ق بر قسمت اعظم این مناطق حکمرانی داشته و نسبت خود را به اشکانیان می رساندند، از این قلعه با توجه به موقعیت دفاعی ممتاز و سوق الجیشی آن، به عنوان مقر فرمانروایی خود استفاده کرده و به دفعات در تجدید بنا و مرمت آن همت گماشته اند، به طوری که این قلعه در فاصله سال های ۹۱۸تا ۹۲۱ ه – ق به دستور سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاء الدین اسحاقی مرمت گردیده و از آن زمان به بعد، به نام “قلعه حسامی” نیز معروف شده است.

ادامه خواندن “قلعه رودخان ۲ – ویبره”

كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان – ویبره

كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان – ایرانگردی

كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان
اشاعه فرهنگ و تأسیس كتابخانه را كه سابقه آن به حدود بیش از ده قرن پیش می رسد ، باید بر پایه چنین برداشتی دانست. فرمانروایانی مانند عمادالدوله ، بهاءالدوله و عضدالدوله دیلمی كه فرمانروایی آنان از نیمه اول قرن چهارم هجری آغاز گردیده بود، از پیشگامان این راه بودند. كتابخانه ای كه عضدالدوله دیلمی در شیراز برپا كرده بود و تمام كتاب های آن دوره در رشته های مختلف علوم در آن جمع آورده بود، از امكان رقابت با كتابخانه بزرگ سامانیان در بخارا برخوردار بود.

ادامه خواندن “كتابخانه ملی رشت و موزه نیروی دریایی در گیلان – ویبره”

تپه مارلیک در استان گیلان – ویبره

تپه مارلیک در استان گیلان – ایرانگردی

تپه مارلیک در استان گیلان
تپه مارلیک یکی از ۵ تپه باستانی است که در دره گوهررود در اطراف رودبار واقع شده‌اند  دره‌ای خوش آب و هوا که برای سال‌ ها محل سکونت اجداد ثروتمند گیلانی ‌ها بوده. تپه ‌های زینب بیجار ، پیلاقلعه ، دوربیجار و جازم کول ، بقیه این تپه‌ ها هستند.
در پاییز سال ۱۳۴۰ش ، هیاتى به سرپرستى دکتر عزت‌ الله نگهبان جهت بررسى و تحقیق عازم منطقه رحمت‌ آباد رودبار شد .

ادامه خواندن “تپه مارلیک در استان گیلان – ویبره”

بقعه شیخ زاهد گیلانی – ویبره

بقعه شیخ زاهد گیلانی – ایرانگردی

بقعه شیخ زاهد گیلانی
عطر برنج در مسیر راه به سمت شرق گیلان گردشگران را به ‌استشمام عمیق‌تر وا می‌دارد، و چه بهتر اگر باران پودری شمال نیز به راه باشد و هر چند که در آفتاب طلایی آن مناظر دیدنی‌تر.

ادامه خواندن “بقعه شیخ زاهد گیلانی – ویبره”

قلعه رودخان ۱ – ویبره

قلعه رودخان ۱ – ایرانگردی

قلعه رودخان 1
قلعه رودخان با مساحتی در حدود ۶/۲ هکتار، سراسر کوه را به وسیله ۵۲ برج و بارو، و دیواری به طول ۱۵۵۰ متر، که از پستی و بلندی های کوه و عوارض طبیعی تبعیت کرده، احاطه می کند. این بنا به وسیله سنگ و آجر ساخته شده و در بخش های آسیب پذیر و نقاط حساس، سنگ با ملات ساروج به کار رفته، اما در مسیر اطاق ها، برج ها و سقف های گنبدی شکل از آجر، گچ و ملات ساروج استفاده شده است. ارتفاع دیوارها متفاوت و از ۳ تا ۱۰ متر متغیر است و در نقاط نفوذ پذیر قلعه، دیوارها و باروها قطور و ارتفاع بیشتری دارند.

ادامه خواندن “قلعه رودخان ۱ – ویبره”

موزه تاریخ چای ایران – ویبره

موزه تاریخ چای ایران – ایرانگردی

موزه تاریخ چای ایران
لاهیجان یكی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای استان گیلان است كه قرن ها مقر حكومت سادات كیایی بود. این شهر به شهر چای ، اشتهار دارد ؛ زیرا چای كاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا كاشف السلطنه چای كار در سال ۱۳۱۹ هـ . ق در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

ادامه خواندن “موزه تاریخ چای ایران – ویبره”

دژ قلعه رودخان در استان گیلان – ویبره

دژ قلعه رودخان در استان گیلان – ایرانگردی

دژ قلعه رودخان در استان گیلان
قلعه رودخان عظیم‌ ترین دژ نظامی و حکومتی گیلان
در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی فومن در قسمتی از ارتفاعات پوشیده از درخت شهرستان سرسبز فومن در جنوب غربی استان گیلان ، بقایای دژ مستحکم و عظیمی خود نمایی می ‌کند که هیبت و صلابت آن هر بیننده‌ ای را مسحور و متحیر می ‌سازد .

ادامه خواندن “دژ قلعه رودخان در استان گیلان – ویبره”

شهر چای و ابریشم – ویبره

شهر چای و ابریشم – ایرانگردی

شهر چای و ابریشم
این شهر چندان ناآشنا نیست و حتماً قبلاً اسمش را شنیده اید. لاهیجان، یکی از شهرهای استان گیلان است که از همان ابتدا با ساختار شهری بنا شد.از سمت رشت، مرکز گیلان وارد شهر می شویم.

ادامه خواندن “شهر چای و ابریشم – ویبره”