سرزمین رویایی – ویبره

سرزمین رویایی – ایرانگردی

سرزمین رویایی
در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی حق آموزش به این زبان را دارند. در استان اردبیل به مرور زمان زبانشان به ترکی تغییر یافته‌ است. در جمهوری آذربایجان هر گونه گویش و نگارش غیر ترکی ممنوع است منطقه شمالی تالش، تالش گشتاسبی نامیده می‌شد که امروزه در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

ادامه خواندن “سرزمین رویایی – ویبره”

گردنه حیران در استان گیلان – ویبره

گردنه حیران در استان گیلان – ایرانگردی

گردنه حیران در استان گیلان
حیران ، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان . جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است .
این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن ، به عنوان یکی از منطقه‌ های نمونه گردشگری در ایران به شمار می ‌رود و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سالیان اخیر ، مورد توجه گردشگران قرار گرفته و ساخت و ساز بنا های تفریحی و گردشگری در آن افزایش یافته ‌است .

ادامه خواندن “گردنه حیران در استان گیلان – ویبره”

ایسپیه مزگت – ویبره

ایسپیه مزگت – ایرانگردی

ایسپیه مزگت
ایسپیه مزگت که در دهکده کیش خاله در شمال آبادی دیناچال از آبادیهای جنوب اسالم در فاصله حدود ۲۲کیلومتری جنوب شهر تالش واقع شده است از دو کلمه ” ایسپی ” در زبان تالشی به معنای سفید  و ” مزگت ” در زبان اوستا به معنای مسجد تشکیل شده است.

ادامه خواندن “ایسپیه مزگت – ویبره”

مهد فرهنگ عصرآهن ۱ – ویبره

مهد فرهنگ عصرآهن ۱ – ایرانگردی

مهد فرهنگ عصرآهن 1
این منطقه با بخش های مختلف جلگه ای، کوهستانی و جنگلی در روزگاران کهن به سرزمینی گفته می شد که از شمال به آلبانیای قفقاز، از شرق به دریای خزر، از جنوب به سفیدرود و از غرب به دشت و پهنه اردبیل مغان و منطقه کوهستانی نیر و سراب می رسید.

ادامه خواندن “مهد فرهنگ عصرآهن ۱ – ویبره”

امامزاده ، زیارتگاه در گیلان – ویبره

امامزاده ، زیارتگاه در گیلان – ایرانگردی

امامزاده ، زیارتگاه در گیلان
بقعه آقا سید حسین و بناهای همجوار مسجد ، مقبره منجم باشی
این بقعه در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به یكی از حكام كیایی است. زمان ساخت بقعه مربوط به دوره كیانیان است. این بنا شامل اتاق حرم و ایوان های جانبی آن است. ازاره دیوارهای حرم و ایوان ها دارای كاشی كاری عصر تیموری ، صفوی و قاجار است.

ادامه خواندن “امامزاده ، زیارتگاه در گیلان – ویبره”

گل سوسن چلچراغ در استان گیلان – ویبره

گل سوسن چلچراغ در استان گیلان – ایرانگردی

گل سوسن چلچراغ در استان گیلان
گل سوسن چلچراغ نخستین گیاهی است که به عنوان میراث ملی در ایران به ثبت رسیده است .
ویژگی های گیاه شناسی
نام بومی و ملی و چرایی نام گزاری : سوسن چلچراغ است . از آنجا که شکوفه ‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می ‌شوند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است . انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه ‌های برجسته و پرچم های بسیار بلند است .

ادامه خواندن “گل سوسن چلچراغ در استان گیلان – ویبره”

موسیقی در گیلان – ویبره

موسیقی در گیلان – ایرانگردی

موسیقی در گیلان
به طور کلی مردم تالش سه نوع آهنگ دارند: قدیم دستان، تالش دستان و تازه دستان. آهنگ های گیلان به ویژه در سیاهکل و دیلمان از طبیعت الهام گرفته اند و غالباً به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده اند.

ادامه خواندن “موسیقی در گیلان – ویبره”

قلعه رودخان – ویبره

قلعه رودخان – ایرانگردی

قلعه رودخان
از ماشین که پیاده می شوی، همه جا را رنگ در رنگ می یابی. در روزهای پاییزی طبیعت، تنوع بیش از همه چیز به چشم می خورد؛ تنوعی که در عین بی نظمی، هارمونی عجیبی را پدید آورده است. به بالا که نگاه می کنی، تا جایی که سوی چشمت می کشد، کوه های سرسبز و هوایی مه آلود می بینی.

ادامه خواندن “قلعه رودخان – ویبره”

گشت و گذاری در گیلان – ویبره

گشت و گذاری در گیلان – ایرانگردی

گشت و گذاری در گیلان
۱٫ آستارا

مركز آن آستارا و دارای یك بخش به نام بخش مركزی است. بخش مركزی از سه دهستان به نام های حیران ، لوندویل و ویرمونی تشكیل شده است. جمعیت شهرستان آستارا بر اساس آخرین سرشماری ۶۳۲۵۴ نفر است.

ادامه خواندن “گشت و گذاری در گیلان – ویبره”

ماسوله در استان گیلان – ویبره

ماسوله در استان گیلان – ایرانگردی

ماسوله در استان گیلان
ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد . این شهر در ناحیه‌ ای کوهستانی و جنگلی در دامنه ‌ای صخره ‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ساخته شده ‌است . ماسوله در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال ، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است .

ادامه خواندن “ماسوله در استان گیلان – ویبره”

ازدواج و آیین های مذهبی در گیلان – ویبره

ازدواج و آیین های مذهبی در گیلان – ایرانگردی

ازدواج و آیین های مذهبی در گیلان
برای تشکیل خانواده، حضور زوجی که خواهان یکدیگرند، عامل تعیین کننده است. در گیلان، به خصوص در مناطق روستایی به دلیل مشارکت و همپایی زنان و مردان در امور معیشتی، ارتباط و آشنایی های اولیه از برخوردهای ساده و روزمره اهالی آغاز می شود.

ادامه خواندن “ازدواج و آیین های مذهبی در گیلان – ویبره”

گذری در ماسوله – ویبره

گذری در ماسوله – ایرانگردی

گذری در ماسوله
شهرک ماسوله با وسعت ۱۶ هکتار در ضلع شرقی یکی از کوههای تالش و در فاصله ۶۰ کیلومتری منتهی الیه جنوب غربی و در ۳۵ کیلومتری غرب شهرستان فومن  در تقاطع سه استان گیلان، زنجان و اردبیل قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد ۱۰۵۰ متر و اختلاف بین پایین ترین  بالاترین نقطه این شهر کوهستانی بیش از ۱۲۰ متر است. بلندترین قله استان گیلان، قله شاه معلم است که با ارتفاع ۳۰۵۰ متر در ماسوله واقع گردیده.

ادامه خواندن “گذری در ماسوله – ویبره”

مرداب انزلی در استان گیلان – ویبره

مرداب انزلی در استان گیلان – ایرانگردی

مرداب انزلی در استان گیلان
مرداب انزلی ، در شمال ایران ، واقع در استان گیلان و در کنار بندر انزلی است ، در این تالاب گونه ‌های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می‌ کنند ، هم چنین دارای نیلوفر های آبی معروفی است .

در حاشیه ی جنوبی مرداب انزلی روستایی با قدمت تاریخی زیاد و در عین حال بسیار زیبا و دیدنی با نام آشنای ( آبکنار ) خودنمایی می‌ کند

ادامه خواندن “مرداب انزلی در استان گیلان – ویبره”

آداب و رسوم در گیلان – ویبره

آداب و رسوم در گیلان – ایرانگردی

آداب و رسوم در گیلان
نوروز خوانی از مراسم آخر هر سال در گیلان است. نوروزخوانی که هم اکنون نیز کم و بیش رواج دارد، در گیلان نماد ورود بهار و خیر و برکت است. برای این کار گروهی نوروزخوان در کوچه و خیابان به راه می افتند و اشعاری می خوانند. از معروف ترین این اشعار می توان به “دوازه امام” و “عروس گوله” اشاره داشت. 

ادامه خواندن “آداب و رسوم در گیلان – ویبره”

شهرهای املش ، تالش و دیلمان – ویبره

شهرهای املش ، تالش و دیلمان – ایرانگردی

شهرهای املش ، تالش و دیلمان
“رومن گیرشمن” رئیس هیأت كاوش های باستان شناسی وقت ایران ، اشیای به دست آمده از املش را متعلق به قرن ۸ و ۹ ق . م می داند و معتقد است اطلاعاتی كه از دوران آغاز تمدن ایرانی به دست آمده نتیجه كشفیات اتفاقی دهقانان در ناحیه جنوب غربی دریای مازندران است.

ادامه خواندن “شهرهای املش ، تالش و دیلمان – ویبره”

موزه رشت در استان گیلان – ویبره

موزه رشت در استان گیلان – ایرانگردی

موزه رشت در استان گیلان
ساختمان موزه رشت بنایی است با قدمتی ۷۰ ساله که در زیرزمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع و با زیربنای ۵۶۰ متر مربع در خیابان طالقانی ( بیستون ) شهر رشت واقع شده است .

ادامه خواندن “موزه رشت در استان گیلان – ویبره”