آشوراده – ویبره

آشوراده – ایرانگردی

آشوراده
ناحیه روستایی آشوراده از توابع شهرستان بندرتركمن در ۲۵ كیلومتری مركز استان گلستان واقع شده است. آشوراده آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. زبان مردم این جزیره فارسی و تركی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. آشوراده و میانكاله یك فلیش ساحلی هستند (فلیش در حقیقت امتداد زبانه خشكی در آب است).

ادامه خواندن “آشوراده – ویبره”

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ویبره

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ایرانگردی

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان
مختوم قلی فراغی ( به ترکمنی : Magtymguly Fragy ) ( زاده : ۱۱۴۷ هجری – درگذشته : ۱۱۹۸ هجری قمری ) بزرگترین شاعر زبان ترکمنی و یکی از مهم ترین شخصیت ‌های مردم ترکمن است که تلاش زیادی برای اتحاد ایلات و طوایف ترکمن داشت .

زندگی شخصی
مقارن با فتنه و آشوب های افشار ها ، در شمال خراسان در روستای گرکز جرگلان که اکنون جزء خاک خراسان شمالی و شهرستان بجنورد است کودکی پا به دنیا نهاد که پدرش او را مخدوم قلی نام نهاد .
 

ادامه خواندن “مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ویبره”

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ویبره

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ایرانگردی

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان
میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج تاریخی رادکان ، در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در ۴۲ کیلومتری جنوب کردکوی و ۵۴ کیلومتری جنوب غربی گرگان ، در غرب گلستان ، در یک منطقه کوهستانی – جنگلی و بر فراز تپه با صفایی که دارای موفقعیت خاص طبیعی و سوق الجیشی است در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز و دره ‌ها و تراس ‌های حاشیه شمالی رودخانه نکا که از شرق به غرب جریان دارد ، از آثار تاریخی و دیدنی است که با بیش از یک هزار سال قدمت ، قرار دارد .

برج یا میل رادکان در منطقه به نام قلعه ” گبری ” نیز نامیده شده ‌است ، این بنا به شماره‪ ۱۴۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

ادامه خواندن “میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ویبره”

ناهار خوران در استان گلستان – ویبره

ناهار خوران در استان گلستان – ایرانگردی

ناهار خوران در استان گلستان
ناهار خوران نقطه ‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد ، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان ، ناهار خوران را در ذهن تداعی می کند .

ادامه خواندن “ناهار خوران در استان گلستان – ویبره”

گردشگاه های گلستان – ویبره

گردشگاه های گلستان – ایرانگردی

گردشگاه های گلستان
پارك جنگلی نهارخوران

این پارك قدیمی ترین تفرجگاه های استان گلستان بوده كه در ۴ كیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است. و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج كنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. این پارك دارای مهمانسرا های عمومی به ویژه مهمانسراها و كمپ های اقامتی زیبا است.

ادامه خواندن “گردشگاه های گلستان – ویبره”

آبشار شیر آباد در استان گلستان – ویبره

آبشار شیر آباد در استان گلستان – ایرانگردی

آبشار شیر آباد در استان گلستان
استان گلستان با دارا بودن آبشار ها و چشمه سار های فراوان به سرزمین آبشاران معروف بوده و با توجه به جذابت های طبیعی فراوان به گنجینه اکوتوریسم ایران مشهور است .

ادامه خواندن “آبشار شیر آباد در استان گلستان – ویبره”

دهكده ی ییلاقی – ویبره

دهكده ی ییلاقی – ایرانگردی

دهكده ی ییلاقی
هر گاه از پنجره داخل به بیرون بنگری، تابلوی زیبا و بی نظیری از طبیعت را می بینی كه نقاشی از هر زاویه آن می تواند اثر هنری ماندگار دنیا باشد.

ادامه خواندن “دهكده ی ییلاقی – ویبره”

آبشار کبودوال در استان گلستان – ویبره

آبشار کبودوال در استان گلستان – ایرانگردی

آبشار کبودوال در استان گلستان
آبشار کبودوال در پنج کیلومتری جنوب علی ‌آباد کتول در دره‌ ای نسبتا عمیق و بسیار زیبا در جنگل انبوه و دیدنی کبودوال در استان گلستان واقع شده است .

ادامه خواندن “آبشار کبودوال در استان گلستان – ویبره”

تالاب آلاگل – ویبره

تالاب آلاگل – ایرانگردی

تالاب آلاگل
تالاب آلاگل در شرق جاده آق قلا به اینچه برون واقع گردیده که مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار می رسد . این تالاب همانند تالاب های آجی گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکش های طبیعی تامین می شود . محیط های پیرامونی تالاب با پوشش نی و جگن و درختچه های گز پوشیده شده است . بستر قالب دراکثر نقاط پوشیده از پوشش سبز جلبک می باشد . هر ساله در فصل مهاجرت هزاران پرنده به این تالاب و دیگر تالاب های استان می آیند که از انواع قو – فلامینگو – اردک – پرستو – غازها می توان نام برد .

ادامه خواندن “تالاب آلاگل – ویبره”

آشوراده در استان گلستان – ویبره

آشوراده در استان گلستان – ایرانگردی

آشوراده در استان گلستان
آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان ‌کاله در شهرستان بندر ترکمن ، استان گلستان است . آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است . این جزیره که در سده‌ های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌ های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود ( شبه جزیره میانکاله ) جدا افتاده ‌است .
 

ادامه خواندن “آشوراده در استان گلستان – ویبره”

تركمن صحرا – ویبره

تركمن صحرا – ایرانگردی

تركمن صحرا
فرهنگ و رسوم تركمن ها در هیچ یك از قبایل دیگر كشورها قابل مشاهده نیست و تقریبا تا به امروز دست نخورده باقی مانده است. از جمله این رسوم در میان تركمن ها می توان به مراسم پررمز و راز عروسی در میان آنها اشاره كرد. این مراسم در میان تركمن ها سه الی چهار روز به طول می انجامد و شامل مراحلی چون اولی قده، پذیرایی، مصائب (مصاحب)، كجاوه (عروس كشی)، اوجه و اللش دمه یا عقدكنان است.

ادامه خواندن “تركمن صحرا – ویبره”

برج قابوس در استان گلستان – ویبره

برج قابوس در استان گلستان – ایرانگردی

 برج قابوس در استان گلستان
یکی از بی ‌نظیر ترین یادمان های معماری ایران در دوره اسلامی برج قابوس ابن‌ وشمگیر است که در شمال شهر گنبد و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد که از نظر هنر معماری و تاریخی ، یادگاری بس ارزنده از دوران آبادی و شوکت سرزمین جرجان و دودمان آل زیار است .

ادامه خواندن “برج قابوس در استان گلستان – ویبره”

چشمه گل رامیان – ویبره

چشمه گل رامیان – ایرانگردی

چشمه گل رامیان
کلمه ” گل” در ادبیات ترک به جای گود و عمیق که آب در آن جمع می‌شود، اطلاق شده و تلفظ دقیق آن نیز در ترکی “گوء‌ل” است.

ادامه خواندن “چشمه گل رامیان – ویبره”

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ویبره

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ایرانگردی

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان
النگ‌ دره نقطه ای جنگلی در پنج کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران است .
النگ دره یکی از پارک های زیبای گرگان است . داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید . بهار آن زیبا عطرآگین همراه با صدای پرندگان است نسیم خنک داخل جنگل در تابستان جان نواز است …

ادامه خواندن “پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ویبره”

لباس محلی زنان رامیان – ویبره

لباس محلی زنان رامیان – ایرانگردی

لباس محلی زنان رامیان
دستان هنرمند زنان رامیانی سالهاست که با بهره گیری از رنگ های طبیعت در کمال یک رنگی ، رنگین کمانی از لطافت و زیبایی به نمایش می گذارند . در رنگین کمان هنر دست زنان رامیانی رنگ سرخ غالب است رنگی که در آن موجی از نشاط و شادابی و تحرک و آرزوهای بسیار و پاک به چشم می خورد پس باید بر این دستان هنرمند بوسه مهر زد و رستاخیز هنرشان را تحسین نمود زنان اصیل قزلباش رامیانی از زمانهای دور لباس مزین به سکه و یراق از جنس ابریشم سرخ به تن می کنند که هنر دست توانایشان است و ثمره تلاش و همت شان.

ادامه خواندن “لباس محلی زنان رامیان – ویبره”