آشوراده – ویبره

آشوراده – ایرانگردی

آشوراده
ناحیه روستایی آشوراده از توابع شهرستان بندرتركمن در ۲۵ كیلومتری مركز استان گلستان واقع شده است. آشوراده آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. زبان مردم این جزیره فارسی و تركی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. آشوراده و میانكاله یك فلیش ساحلی هستند (فلیش در حقیقت امتداد زبانه خشكی در آب است).

ادامه خواندن آشوراده – ویبره

پارک ملی گلستان در استان گلستان – ویبره

پارک ملی گلستان در استان گلستان – ایرانگردی

پارک ملی گلستان در استان گلستان
پارک ملی گلستان بزرگ‌ ترین و قدیمی ‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاه حیات ‌وحش است که در حد فاصل بین بلندی‌ های البرز واقع در شرق استان گلستان واقع شده ‌است . پارک ملی گلستان در قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ، « پارک ملی محمدرضا شاه » نامیده می‌ شد .
 

ادامه خواندن پارک ملی گلستان در استان گلستان – ویبره

دهكده ی ییلاقی – ویبره

دهكده ی ییلاقی – ایرانگردی

دهكده ی ییلاقی
هر گاه از پنجره داخل به بیرون بنگری، تابلوی زیبا و بی نظیری از طبیعت را می بینی كه نقاشی از هر زاویه آن می تواند اثر هنری ماندگار دنیا باشد.

ادامه خواندن دهكده ی ییلاقی – ویبره

تالاب آلاگل در استان گلستان – ویبره

تالاب آلاگل در استان گلستان – ایرانگردی

تالاب آلاگل در استان گلستان
تالاب آلاگل بزرگ ترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس ، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است .
 

ادامه خواندن تالاب آلاگل در استان گلستان – ویبره

تالاب آلاگل – ویبره

تالاب آلاگل – ایرانگردی

تالاب آلاگل
تالاب آلاگل در شرق جاده آق قلا به اینچه برون واقع گردیده که مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار می رسد . این تالاب همانند تالاب های آجی گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکش های طبیعی تامین می شود . محیط های پیرامونی تالاب با پوشش نی و جگن و درختچه های گز پوشیده شده است . بستر قالب دراکثر نقاط پوشیده از پوشش سبز جلبک می باشد . هر ساله در فصل مهاجرت هزاران پرنده به این تالاب و دیگر تالاب های استان می آیند که از انواع قو – فلامینگو – اردک – پرستو – غازها می توان نام برد .

ادامه خواندن تالاب آلاگل – ویبره

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ویبره

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ایرانگردی

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان
قزل آلان یا مار سرخ ( دیوار بزرگ گرگان ) طولانی‌ ترین اثر معماری ایران باستان و پس از دیوار چین دومین دیوار تاریخی تاریخی قاره آسیا با ۲۰۰ کیلومتر طول ، در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد . این دیوار از شرق دریای خزر در خواجه نفس شروع و از شمال آق‌ قلعه و گمشیان گذشته پس از پیمودن شمال گنبد به طرف شمال غرب رفته و در کوه ‌های پیش‌ کمر محو می ‌شود .

ادامه خواندن دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ویبره

تركمن صحرا – ویبره

تركمن صحرا – ایرانگردی

تركمن صحرا
فرهنگ و رسوم تركمن ها در هیچ یك از قبایل دیگر كشورها قابل مشاهده نیست و تقریبا تا به امروز دست نخورده باقی مانده است. از جمله این رسوم در میان تركمن ها می توان به مراسم پررمز و راز عروسی در میان آنها اشاره كرد. این مراسم در میان تركمن ها سه الی چهار روز به طول می انجامد و شامل مراحلی چون اولی قده، پذیرایی، مصائب (مصاحب)، كجاوه (عروس كشی)، اوجه و اللش دمه یا عقدكنان است.

ادامه خواندن تركمن صحرا – ویبره

روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ویبره

روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ایرانگردی

روستای آب بندان توشان - گلستان در استان گلستان
روستای توشن با فاصله حدود ۵/۲ کیلومتر از گرگان به موازات نهار خوران باطبیعت بسیار زیبا و باور نکردنی مانند آب بندان دیدنی که در کنار درختان سر به فلک کشیده همه ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند

ادامه خواندن روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ویبره

چشمه گل رامیان – ویبره

چشمه گل رامیان – ایرانگردی

چشمه گل رامیان
کلمه ” گل” در ادبیات ترک به جای گود و عمیق که آب در آن جمع می‌شود، اطلاق شده و تلفظ دقیق آن نیز در ترکی “گوء‌ل” است.

ادامه خواندن چشمه گل رامیان – ویبره

قلعه موران در استان گلستان – ویبره

قلعه موران در استان گلستان – ایرانگردی

قلعه موران در استان گلستان
قلعه میران یا قلعه موران یا قلعه ماران یا دژتاکی قله ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده است در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت ها بوده است

ادامه خواندن قلعه موران در استان گلستان – ویبره