آشوراده – ویبره

آشوراده – ایرانگردی

آشوراده
ناحیه روستایی آشوراده از توابع شهرستان بندرتركمن در ۲۵ كیلومتری مركز استان گلستان واقع شده است. آشوراده آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. زبان مردم این جزیره فارسی و تركی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. آشوراده و میانكاله یك فلیش ساحلی هستند (فلیش در حقیقت امتداد زبانه خشكی در آب است).

ادامه خواندن “آشوراده – ویبره”

قلعه موران در استان گلستان – ویبره

قلعه موران در استان گلستان – ایرانگردی

قلعه موران در استان گلستان
قلعه میران یا قلعه موران یا قلعه ماران یا دژتاکی قله ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده است در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت ها بوده است

ادامه خواندن “قلعه موران در استان گلستان – ویبره”

گردشگاه های استان گلستان – ویبره

گردشگاه های استان گلستان – ایرانگردی

گردشگاه های استان گلستان
پارك جنگلی نهارخوران: این پارك قدیمی ترین تفرجگاه های استان گلستان بوده كه در ۴ كیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است. و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج كنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. این پارك دارای مهمانسرا های عمومی به ویژه مهمانسراها و كمپ های اقامتی زیبا است.

ادامه خواندن “گردشگاه های استان گلستان – ویبره”

کاخ شاسمن در استان گلستان – ویبره

کاخ شاسمن در استان گلستان – ایرانگردی

کاخ شاسمن در استان گلستان
این کاخ در شهر گرگان واقع شده و بنا به روایتی در سال هفت صد و نود و پنج ه .ق به وسیله امیر تیمور در ساحل رودخانه ساخته شده است  . برخی از سیاحان و جغرافیدانان از این کاخ نام برده ‌اند که از آن جمله می‌ توان به حافظ ابرو اشاره کرد .

ادامه خواندن “کاخ شاسمن در استان گلستان – ویبره”

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ویبره

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ایرانگردی

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان
مختوم قلی فراغی ( به ترکمنی : Magtymguly Fragy ) ( زاده : ۱۱۴۷ هجری – درگذشته : ۱۱۹۸ هجری قمری ) بزرگترین شاعر زبان ترکمنی و یکی از مهم ترین شخصیت ‌های مردم ترکمن است که تلاش زیادی برای اتحاد ایلات و طوایف ترکمن داشت .

زندگی شخصی
مقارن با فتنه و آشوب های افشار ها ، در شمال خراسان در روستای گرکز جرگلان که اکنون جزء خاک خراسان شمالی و شهرستان بجنورد است کودکی پا به دنیا نهاد که پدرش او را مخدوم قلی نام نهاد .
 

ادامه خواندن “مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ویبره”

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ویبره

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ایرانگردی

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان
میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج تاریخی رادکان ، در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در ۴۲ کیلومتری جنوب کردکوی و ۵۴ کیلومتری جنوب غربی گرگان ، در غرب گلستان ، در یک منطقه کوهستانی – جنگلی و بر فراز تپه با صفایی که دارای موفقعیت خاص طبیعی و سوق الجیشی است در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز و دره ‌ها و تراس ‌های حاشیه شمالی رودخانه نکا که از شرق به غرب جریان دارد ، از آثار تاریخی و دیدنی است که با بیش از یک هزار سال قدمت ، قرار دارد .

برج یا میل رادکان در منطقه به نام قلعه ” گبری ” نیز نامیده شده ‌است ، این بنا به شماره‪ ۱۴۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

ادامه خواندن “میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ویبره”

ناهار خوران در استان گلستان – ویبره

ناهار خوران در استان گلستان – ایرانگردی

ناهار خوران در استان گلستان
ناهار خوران نقطه ‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد ، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان ، ناهار خوران را در ذهن تداعی می کند .

ادامه خواندن “ناهار خوران در استان گلستان – ویبره”

گردشگاه های گلستان – ویبره

گردشگاه های گلستان – ایرانگردی

گردشگاه های گلستان
پارك جنگلی نهارخوران

این پارك قدیمی ترین تفرجگاه های استان گلستان بوده كه در ۴ كیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است. و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج كنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. این پارك دارای مهمانسرا های عمومی به ویژه مهمانسراها و كمپ های اقامتی زیبا است.

ادامه خواندن “گردشگاه های گلستان – ویبره”

آبشار شیر آباد در استان گلستان – ویبره

آبشار شیر آباد در استان گلستان – ایرانگردی

آبشار شیر آباد در استان گلستان
استان گلستان با دارا بودن آبشار ها و چشمه سار های فراوان به سرزمین آبشاران معروف بوده و با توجه به جذابت های طبیعی فراوان به گنجینه اکوتوریسم ایران مشهور است .

ادامه خواندن “آبشار شیر آباد در استان گلستان – ویبره”

دهكده ی ییلاقی – ویبره

دهكده ی ییلاقی – ایرانگردی

دهكده ی ییلاقی
هر گاه از پنجره داخل به بیرون بنگری، تابلوی زیبا و بی نظیری از طبیعت را می بینی كه نقاشی از هر زاویه آن می تواند اثر هنری ماندگار دنیا باشد.

ادامه خواندن “دهكده ی ییلاقی – ویبره”

آبشار کبودوال در استان گلستان – ویبره

آبشار کبودوال در استان گلستان – ایرانگردی

آبشار کبودوال در استان گلستان
آبشار کبودوال در پنج کیلومتری جنوب علی ‌آباد کتول در دره‌ ای نسبتا عمیق و بسیار زیبا در جنگل انبوه و دیدنی کبودوال در استان گلستان واقع شده است .

ادامه خواندن “آبشار کبودوال در استان گلستان – ویبره”

تالاب آلاگل – ویبره

تالاب آلاگل – ایرانگردی

تالاب آلاگل
تالاب آلاگل در شرق جاده آق قلا به اینچه برون واقع گردیده که مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار می رسد . این تالاب همانند تالاب های آجی گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکش های طبیعی تامین می شود . محیط های پیرامونی تالاب با پوشش نی و جگن و درختچه های گز پوشیده شده است . بستر قالب دراکثر نقاط پوشیده از پوشش سبز جلبک می باشد . هر ساله در فصل مهاجرت هزاران پرنده به این تالاب و دیگر تالاب های استان می آیند که از انواع قو – فلامینگو – اردک – پرستو – غازها می توان نام برد .

ادامه خواندن “تالاب آلاگل – ویبره”

آشوراده در استان گلستان – ویبره

آشوراده در استان گلستان – ایرانگردی

آشوراده در استان گلستان
آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان ‌کاله در شهرستان بندر ترکمن ، استان گلستان است . آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است . این جزیره که در سده‌ های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌ های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود ( شبه جزیره میانکاله ) جدا افتاده ‌است .
 

ادامه خواندن “آشوراده در استان گلستان – ویبره”

تركمن صحرا – ویبره

تركمن صحرا – ایرانگردی

تركمن صحرا
فرهنگ و رسوم تركمن ها در هیچ یك از قبایل دیگر كشورها قابل مشاهده نیست و تقریبا تا به امروز دست نخورده باقی مانده است. از جمله این رسوم در میان تركمن ها می توان به مراسم پررمز و راز عروسی در میان آنها اشاره كرد. این مراسم در میان تركمن ها سه الی چهار روز به طول می انجامد و شامل مراحلی چون اولی قده، پذیرایی، مصائب (مصاحب)، كجاوه (عروس كشی)، اوجه و اللش دمه یا عقدكنان است.

ادامه خواندن “تركمن صحرا – ویبره”

برج قابوس در استان گلستان – ویبره

برج قابوس در استان گلستان – ایرانگردی

 برج قابوس در استان گلستان
یکی از بی ‌نظیر ترین یادمان های معماری ایران در دوره اسلامی برج قابوس ابن‌ وشمگیر است که در شمال شهر گنبد و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد که از نظر هنر معماری و تاریخی ، یادگاری بس ارزنده از دوران آبادی و شوکت سرزمین جرجان و دودمان آل زیار است .

ادامه خواندن “برج قابوس در استان گلستان – ویبره”