آشوراده – ویبره

آشوراده – ایرانگردی

آشوراده
ناحیه روستایی آشوراده از توابع شهرستان بندرتركمن در ۲۵ كیلومتری مركز استان گلستان واقع شده است. آشوراده آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. زبان مردم این جزیره فارسی و تركی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. آشوراده و میانكاله یك فلیش ساحلی هستند (فلیش در حقیقت امتداد زبانه خشكی در آب است).

ادامه خواندن “آشوراده – ویبره”

آبشار کبودوال در استان گلستان – ویبره

آبشار کبودوال در استان گلستان – ایرانگردی

آبشار کبودوال در استان گلستان
آبشار کبودوال در پنج کیلومتری جنوب علی ‌آباد کتول در دره‌ ای نسبتا عمیق و بسیار زیبا در جنگل انبوه و دیدنی کبودوال در استان گلستان واقع شده است .

ادامه خواندن “آبشار کبودوال در استان گلستان – ویبره”

تالاب آلاگل – ویبره

تالاب آلاگل – ایرانگردی

تالاب آلاگل
تالاب آلاگل در شرق جاده آق قلا به اینچه برون واقع گردیده که مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار می رسد . این تالاب همانند تالاب های آجی گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکش های طبیعی تامین می شود . محیط های پیرامونی تالاب با پوشش نی و جگن و درختچه های گز پوشیده شده است . بستر قالب دراکثر نقاط پوشیده از پوشش سبز جلبک می باشد . هر ساله در فصل مهاجرت هزاران پرنده به این تالاب و دیگر تالاب های استان می آیند که از انواع قو – فلامینگو – اردک – پرستو – غازها می توان نام برد .

ادامه خواندن “تالاب آلاگل – ویبره”

آشوراده در استان گلستان – ویبره

آشوراده در استان گلستان – ایرانگردی

آشوراده در استان گلستان
آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان ‌کاله در شهرستان بندر ترکمن ، استان گلستان است . آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است . این جزیره که در سده‌ های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌ های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود ( شبه جزیره میانکاله ) جدا افتاده ‌است .
 

ادامه خواندن “آشوراده در استان گلستان – ویبره”

تركمن صحرا – ویبره

تركمن صحرا – ایرانگردی

تركمن صحرا
فرهنگ و رسوم تركمن ها در هیچ یك از قبایل دیگر كشورها قابل مشاهده نیست و تقریبا تا به امروز دست نخورده باقی مانده است. از جمله این رسوم در میان تركمن ها می توان به مراسم پررمز و راز عروسی در میان آنها اشاره كرد. این مراسم در میان تركمن ها سه الی چهار روز به طول می انجامد و شامل مراحلی چون اولی قده، پذیرایی، مصائب (مصاحب)، كجاوه (عروس كشی)، اوجه و اللش دمه یا عقدكنان است.

ادامه خواندن “تركمن صحرا – ویبره”

برج قابوس در استان گلستان – ویبره

برج قابوس در استان گلستان – ایرانگردی

 برج قابوس در استان گلستان
یکی از بی ‌نظیر ترین یادمان های معماری ایران در دوره اسلامی برج قابوس ابن‌ وشمگیر است که در شمال شهر گنبد و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد که از نظر هنر معماری و تاریخی ، یادگاری بس ارزنده از دوران آبادی و شوکت سرزمین جرجان و دودمان آل زیار است .

ادامه خواندن “برج قابوس در استان گلستان – ویبره”

چشمه گل رامیان – ویبره

چشمه گل رامیان – ایرانگردی

چشمه گل رامیان
کلمه ” گل” در ادبیات ترک به جای گود و عمیق که آب در آن جمع می‌شود، اطلاق شده و تلفظ دقیق آن نیز در ترکی “گوء‌ل” است.

ادامه خواندن “چشمه گل رامیان – ویبره”

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ویبره

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ایرانگردی

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان
النگ‌ دره نقطه ای جنگلی در پنج کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران است .
النگ دره یکی از پارک های زیبای گرگان است . داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید . بهار آن زیبا عطرآگین همراه با صدای پرندگان است نسیم خنک داخل جنگل در تابستان جان نواز است …

ادامه خواندن “پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ویبره”

لباس محلی زنان رامیان – ویبره

لباس محلی زنان رامیان – ایرانگردی

لباس محلی زنان رامیان
دستان هنرمند زنان رامیانی سالهاست که با بهره گیری از رنگ های طبیعت در کمال یک رنگی ، رنگین کمانی از لطافت و زیبایی به نمایش می گذارند . در رنگین کمان هنر دست زنان رامیانی رنگ سرخ غالب است رنگی که در آن موجی از نشاط و شادابی و تحرک و آرزوهای بسیار و پاک به چشم می خورد پس باید بر این دستان هنرمند بوسه مهر زد و رستاخیز هنرشان را تحسین نمود زنان اصیل قزلباش رامیانی از زمانهای دور لباس مزین به سکه و یراق از جنس ابریشم سرخ به تن می کنند که هنر دست توانایشان است و ثمره تلاش و همت شان.

ادامه خواندن “لباس محلی زنان رامیان – ویبره”

پارک ملی گلستان در استان گلستان – ویبره

پارک ملی گلستان در استان گلستان – ایرانگردی

پارک ملی گلستان در استان گلستان
پارک ملی گلستان بزرگ‌ ترین و قدیمی ‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاه حیات ‌وحش است که در حد فاصل بین بلندی‌ های البرز واقع در شرق استان گلستان واقع شده ‌است . پارک ملی گلستان در قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ، « پارک ملی محمدرضا شاه » نامیده می‌ شد .
 

ادامه خواندن “پارک ملی گلستان در استان گلستان – ویبره”

مینودشت – ویبره

مینودشت – ایرانگردی

مینودشت
شهر مینودشت، مركز شهرستان مینودشت، در فاصله ۹۸ كیلومترى گرگان و در مجاورت جاده تهران ـ مشهد قرار دارد. وسعت این شهر ۹۸كیلومترمربع و جمعیت آن در حدود ۳۲هزار نفر است. این شهر از جنوب، به استان سمنان و خراسان، از شرق به شهر گالیكش، از غرب به شهرستان آزادشهر و از شمال به شهرستان گنبدكاووس متصل است. ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود ۹۰۱ متر مى باشد.

ادامه خواندن “مینودشت – ویبره”

تالاب آلاگل در استان گلستان – ویبره

تالاب آلاگل در استان گلستان – ایرانگردی

تالاب آلاگل در استان گلستان
تالاب آلاگل بزرگ ترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس ، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است .
 

ادامه خواندن “تالاب آلاگل در استان گلستان – ویبره”

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ویبره

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ایرانگردی

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان
قزل آلان یا مار سرخ ( دیوار بزرگ گرگان ) طولانی‌ ترین اثر معماری ایران باستان و پس از دیوار چین دومین دیوار تاریخی تاریخی قاره آسیا با ۲۰۰ کیلومتر طول ، در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد . این دیوار از شرق دریای خزر در خواجه نفس شروع و از شمال آق‌ قلعه و گمشیان گذشته پس از پیمودن شمال گنبد به طرف شمال غرب رفته و در کوه ‌های پیش‌ کمر محو می ‌شود .

ادامه خواندن “دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ویبره”

اماکن باستانی گلستان – ویبره

اماکن باستانی گلستان – ایرانگردی

اماکن باستانی گلستان
غار كیارام :

غار كیارام كه در محل به آن غار وسط دل دل می گویند. و در ادبیات باستان شناسی به نام كیارام معروف است. در روستای فرنگ بخش گالیكش قرار دارد. این غار قدیمی ترین غار مسكونی شناخته شده در استان گلستان است. بر اساس آثار به دست آمده از حفاری های باستان شناسی قدمت این مكان به دوره پارینه سنگی میانه (حدود صد هزار سال قبل از میلاد ( دوره موسترین) می رسد و این غار محل سكونت گروه های شكارچی و جمع آورندگان غذا بوده است كه توسط باستان شناس آمریكایی به نام مك بورنی شناسایی و مورد كاوش قرار گرفت.

ادامه خواندن “اماکن باستانی گلستان – ویبره”

روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ویبره

روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ایرانگردی

روستای آب بندان توشان - گلستان در استان گلستان
روستای توشن با فاصله حدود ۵/۲ کیلومتر از گرگان به موازات نهار خوران باطبیعت بسیار زیبا و باور نکردنی مانند آب بندان دیدنی که در کنار درختان سر به فلک کشیده همه ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند

ادامه خواندن “روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ویبره”

شهرستان های گلستان – ویبره

شهرستان های گلستان – ایرانگردی

شهرستان های گلستان
با توجه به موقعیت جغرافیای و ارتفاع زمین، آب و هوای این شهرستان متنوع است. در قلل مرتفع آب و هوای معتدل و سرد كوهستانی و در قسمت كوهپایه ها و قسمت های مركزی آب و هوای معتدل و مرطوب وجود دارد. آثار منقول و غیر منقول متعلق به دوران پیش از تاریخ كه از نقاط مختلف این شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه تپه و . . . به دست آمده نشانگر حضور دیرینه انسان ها و تمدن در این منطقه است كه تا هزاره ششم پیش از میلاد قدمت دارد.

ادامه خواندن “شهرستان های گلستان – ویبره”