آشوراده – ویبره

آشوراده – ایرانگردی

آشوراده
ناحیه روستایی آشوراده از توابع شهرستان بندرتركمن در ۲۵ كیلومتری مركز استان گلستان واقع شده است. آشوراده آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. زبان مردم این جزیره فارسی و تركی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. آشوراده و میانكاله یك فلیش ساحلی هستند (فلیش در حقیقت امتداد زبانه خشكی در آب است).

ادامه خواندن “آشوراده – ویبره”

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ویبره

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ایرانگردی

پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان
النگ‌ دره نقطه ای جنگلی در پنج کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران است .
النگ دره یکی از پارک های زیبای گرگان است . داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید . بهار آن زیبا عطرآگین همراه با صدای پرندگان است نسیم خنک داخل جنگل در تابستان جان نواز است …

ادامه خواندن “پارک جنگلی النگ دره در استان گلستان – ویبره”

لباس محلی زنان رامیان – ویبره

لباس محلی زنان رامیان – ایرانگردی

لباس محلی زنان رامیان
دستان هنرمند زنان رامیانی سالهاست که با بهره گیری از رنگ های طبیعت در کمال یک رنگی ، رنگین کمانی از لطافت و زیبایی به نمایش می گذارند . در رنگین کمان هنر دست زنان رامیانی رنگ سرخ غالب است رنگی که در آن موجی از نشاط و شادابی و تحرک و آرزوهای بسیار و پاک به چشم می خورد پس باید بر این دستان هنرمند بوسه مهر زد و رستاخیز هنرشان را تحسین نمود زنان اصیل قزلباش رامیانی از زمانهای دور لباس مزین به سکه و یراق از جنس ابریشم سرخ به تن می کنند که هنر دست توانایشان است و ثمره تلاش و همت شان.

ادامه خواندن “لباس محلی زنان رامیان – ویبره”

پارک ملی گلستان در استان گلستان – ویبره

پارک ملی گلستان در استان گلستان – ایرانگردی

پارک ملی گلستان در استان گلستان
پارک ملی گلستان بزرگ‌ ترین و قدیمی ‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاه حیات ‌وحش است که در حد فاصل بین بلندی‌ های البرز واقع در شرق استان گلستان واقع شده ‌است . پارک ملی گلستان در قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ، « پارک ملی محمدرضا شاه » نامیده می‌ شد .
 

ادامه خواندن “پارک ملی گلستان در استان گلستان – ویبره”

مینودشت – ویبره

مینودشت – ایرانگردی

مینودشت
شهر مینودشت، مركز شهرستان مینودشت، در فاصله ۹۸ كیلومترى گرگان و در مجاورت جاده تهران ـ مشهد قرار دارد. وسعت این شهر ۹۸كیلومترمربع و جمعیت آن در حدود ۳۲هزار نفر است. این شهر از جنوب، به استان سمنان و خراسان، از شرق به شهر گالیكش، از غرب به شهرستان آزادشهر و از شمال به شهرستان گنبدكاووس متصل است. ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود ۹۰۱ متر مى باشد.

ادامه خواندن “مینودشت – ویبره”

تالاب آلاگل در استان گلستان – ویبره

تالاب آلاگل در استان گلستان – ایرانگردی

تالاب آلاگل در استان گلستان
تالاب آلاگل بزرگ ترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس ، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است .
 

ادامه خواندن “تالاب آلاگل در استان گلستان – ویبره”

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ویبره

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ایرانگردی

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان
قزل آلان یا مار سرخ ( دیوار بزرگ گرگان ) طولانی‌ ترین اثر معماری ایران باستان و پس از دیوار چین دومین دیوار تاریخی تاریخی قاره آسیا با ۲۰۰ کیلومتر طول ، در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد . این دیوار از شرق دریای خزر در خواجه نفس شروع و از شمال آق‌ قلعه و گمشیان گذشته پس از پیمودن شمال گنبد به طرف شمال غرب رفته و در کوه ‌های پیش‌ کمر محو می ‌شود .

ادامه خواندن “دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان – ویبره”

اماکن باستانی گلستان – ویبره

اماکن باستانی گلستان – ایرانگردی

اماکن باستانی گلستان
غار كیارام :

غار كیارام كه در محل به آن غار وسط دل دل می گویند. و در ادبیات باستان شناسی به نام كیارام معروف است. در روستای فرنگ بخش گالیكش قرار دارد. این غار قدیمی ترین غار مسكونی شناخته شده در استان گلستان است. بر اساس آثار به دست آمده از حفاری های باستان شناسی قدمت این مكان به دوره پارینه سنگی میانه (حدود صد هزار سال قبل از میلاد ( دوره موسترین) می رسد و این غار محل سكونت گروه های شكارچی و جمع آورندگان غذا بوده است كه توسط باستان شناس آمریكایی به نام مك بورنی شناسایی و مورد كاوش قرار گرفت.

ادامه خواندن “اماکن باستانی گلستان – ویبره”

روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ویبره

روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ایرانگردی

روستای آب بندان توشان - گلستان در استان گلستان
روستای توشن با فاصله حدود ۵/۲ کیلومتر از گرگان به موازات نهار خوران باطبیعت بسیار زیبا و باور نکردنی مانند آب بندان دیدنی که در کنار درختان سر به فلک کشیده همه ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند

ادامه خواندن “روستای آب بندان توشان – گلستان در استان گلستان – ویبره”

شهرستان های گلستان – ویبره

شهرستان های گلستان – ایرانگردی

شهرستان های گلستان
با توجه به موقعیت جغرافیای و ارتفاع زمین، آب و هوای این شهرستان متنوع است. در قلل مرتفع آب و هوای معتدل و سرد كوهستانی و در قسمت كوهپایه ها و قسمت های مركزی آب و هوای معتدل و مرطوب وجود دارد. آثار منقول و غیر منقول متعلق به دوران پیش از تاریخ كه از نقاط مختلف این شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه تپه و . . . به دست آمده نشانگر حضور دیرینه انسان ها و تمدن در این منطقه است كه تا هزاره ششم پیش از میلاد قدمت دارد.

ادامه خواندن “شهرستان های گلستان – ویبره”

قلعه موران در استان گلستان – ویبره

قلعه موران در استان گلستان – ایرانگردی

قلعه موران در استان گلستان
قلعه میران یا قلعه موران یا قلعه ماران یا دژتاکی قله ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده است در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت ها بوده است

ادامه خواندن “قلعه موران در استان گلستان – ویبره”

گردشگاه های استان گلستان – ویبره

گردشگاه های استان گلستان – ایرانگردی

گردشگاه های استان گلستان
پارك جنگلی نهارخوران: این پارك قدیمی ترین تفرجگاه های استان گلستان بوده كه در ۴ كیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است. و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج كنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. این پارك دارای مهمانسرا های عمومی به ویژه مهمانسراها و كمپ های اقامتی زیبا است.

ادامه خواندن “گردشگاه های استان گلستان – ویبره”

کاخ شاسمن در استان گلستان – ویبره

کاخ شاسمن در استان گلستان – ایرانگردی

کاخ شاسمن در استان گلستان
این کاخ در شهر گرگان واقع شده و بنا به روایتی در سال هفت صد و نود و پنج ه .ق به وسیله امیر تیمور در ساحل رودخانه ساخته شده است  . برخی از سیاحان و جغرافیدانان از این کاخ نام برده ‌اند که از آن جمله می‌ توان به حافظ ابرو اشاره کرد .

ادامه خواندن “کاخ شاسمن در استان گلستان – ویبره”

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ویبره

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ایرانگردی

مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان
مختوم قلی فراغی ( به ترکمنی : Magtymguly Fragy ) ( زاده : ۱۱۴۷ هجری – درگذشته : ۱۱۹۸ هجری قمری ) بزرگترین شاعر زبان ترکمنی و یکی از مهم ترین شخصیت ‌های مردم ترکمن است که تلاش زیادی برای اتحاد ایلات و طوایف ترکمن داشت .

زندگی شخصی
مقارن با فتنه و آشوب های افشار ها ، در شمال خراسان در روستای گرکز جرگلان که اکنون جزء خاک خراسان شمالی و شهرستان بجنورد است کودکی پا به دنیا نهاد که پدرش او را مخدوم قلی نام نهاد .
 

ادامه خواندن “مقبره مختوم‌ قلی فراغی در استان گلستان – ویبره”

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ویبره

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ایرانگردی

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان
میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج تاریخی رادکان ، در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در ۴۲ کیلومتری جنوب کردکوی و ۵۴ کیلومتری جنوب غربی گرگان ، در غرب گلستان ، در یک منطقه کوهستانی – جنگلی و بر فراز تپه با صفایی که دارای موفقعیت خاص طبیعی و سوق الجیشی است در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز و دره ‌ها و تراس ‌های حاشیه شمالی رودخانه نکا که از شرق به غرب جریان دارد ، از آثار تاریخی و دیدنی است که با بیش از یک هزار سال قدمت ، قرار دارد .

برج یا میل رادکان در منطقه به نام قلعه ” گبری ” نیز نامیده شده ‌است ، این بنا به شماره‪ ۱۴۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

ادامه خواندن “میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی در استان گلستان – ویبره”

ناهار خوران در استان گلستان – ویبره

ناهار خوران در استان گلستان – ایرانگردی

ناهار خوران در استان گلستان
ناهار خوران نقطه ‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد ، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان ، ناهار خوران را در ذهن تداعی می کند .

ادامه خواندن “ناهار خوران در استان گلستان – ویبره”