هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره

هخامنشیان و همدان ۱ – ایرانگردی

هخامنشیان و همدان 1
كوروش ، پادشاه سرزمین انشان (انزان ، در حدود شوش نواحی ایلام جنوبی) كه قلمرو او و پدرانش در آن ایام تابع حكومت پادشاهان خاندان دیااكو محسوب می شد، با شورش بر ضد آستیاگ و پیروزی بر او ، هگمتانه (اكباتان ، همدان) را گرفت (۵۴۹ ق.م.) . وی ، خزاین و ذخایر تختگاه ماد را هم بر اساس روایت یك كتیبه بابلی ، به ” انشان ” برد و سرانجام به فرمانروایی طوایف ماد در ایران خاتمه داد.

ادامه خواندن “هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره”

غار علیصدر در استان همدان – ویبره

غار علیصدر در استان همدان – ایرانگردی

غار علیصدر در استان همدان
این غار در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودر آهنگ و در ۷۵ کیلومتری شمال‌ غربی شهر همدان ( به طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۸دقیقه و عرض ۳۵ درجه و ۱۸ دقیقه ) قرار گرفته است که یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غار های آبی قابل قایقرانی است . این غار دارای ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریاست .

ادامه خواندن “غار علیصدر در استان همدان – ویبره”

پایتخت باستانی ایران – ویبره

پایتخت باستانی ایران – ایرانگردی

پایتخت باستانی ایران
رشته كوه‌های زاگرس و ارتفاعات الوند كه از شمال غربی همدان به جنوب شرقی این استان امتداد و ارتفاعات و كوه‌های گرمه و سرده، لشگردر، آلمابولاق، سیاه‌دره، چل تابالغان، بهارلو، بوقاطی، آلماباغ، گری، گرمی و خان گرمز موجب شده‌اند كه اغلب شهرهای این استان در ارتفاعات واقع شوند و به علت شرایط اقلیمی و طبیعی، تقریباً در تمام ایام سال وزش باد در سطح استان ادامه دارد.

ادامه خواندن “پایتخت باستانی ایران – ویبره”

قبر اسکندر مقدونی در استان همدان – ویبره

قبر اسکندر مقدونی در استان همدان – ایرانگردی

قبر اسکندر مقدونی در استان همدان
شکر این معنی که عمر جاودانی یافتی
مشت آبی ، ای خِضِر ، بر خاک اسکندر فشان ( صائب تبریزی )
قبر اسکندر در شهر همدان و در خیابان نظر بیک نزدیک تپه هگمتانه واقع شده است . در مورد صاحب قبر نظرات مختلفی ابراز شده است . گروهی او را پیر و مرشد و گروهی اسکندر مقدونی می‌ دانند .

ادامه خواندن “قبر اسکندر مقدونی در استان همدان – ویبره”

همدان از ماد تا قاجاریه – ویبره

همدان از ماد تا قاجاریه – ایرانگردی

همدان از ماد تا قاجاریه
مادها: مادها قصری مشهور به هفت‌ حصار در آن ساختند همچون قصر عجایب هفتگانه‌ی بابل. پادشاهان آن دیاکو، فرورتیش، هووخشتره و اژی‌دهاک بودند و این اوج شکوه هکمتانه بود که به پرجمعیت‌ترین و پررونق‌ترین شهر دنیای زمان خود تبدیل شده بود.

ادامه خواندن “همدان از ماد تا قاجاریه – ویبره”

آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان – ویبره

آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان – ایرانگردی

آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان
تاریخچه بنای آرامگاه بو علی سینا
آنچه مسلم است در ایرانی بودن این افراد ، جای تردید نیست . در آن زمان ، زبان عربی ، زبان رایج و قابل قبول علم بوده است همچون زبان انگلیسی که امروز بسیاری از پژوهشگران کشور های مختلف دنیا که زبان مادری آنان زبان دیگری است ، کتاب ‌های خود را به انگلیسی می ‌نویسند .

ادامه خواندن “آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان – ویبره”

گنبد علویان در استان همدان – ویبره

گنبد علویان در استان همدان – ایرانگردی

گنبد علویان در استان همدان
پاره ای از آثار کهن معماری کهن ایران زمین با وجود ارزش های والای خود کمتر شناخته و معرفی شده اند . بنای گنبد علویان هم در شهر همدان که تا چندی پیش در محدوده دبستانی کوچک در بافت قدیمی شهر مجالی برای شناساندن معماری منحصر به فرد خود نداشت اکنون پس از آزاد کردن بافن پیرامون و تجهیز محدوده آن در وضعیت مناسب تری قرار گرفته و به دلیل معماری وی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژه و تزئینات بسیار پیچیده گچی آن که از حدود ۹۰۰ سال پیش به جا مانده در خور معرفی است .

ادامه خواندن “گنبد علویان در استان همدان – ویبره”

موقعیت همدان – ویبره

موقعیت همدان – ایرانگردی

موقعیت همدان
موقعیت جغرافیایی وجمعیت شهر همدان

شهر همدان در طول دره وسیعی که از دو طرف به کوههای بلند و ارتفاعات الوند محصور است قرار دارد .این شهرستان از شمال به بیجار و زنجان و قزوین از مشرق به ساوه و تفرش از جنوب به اراک و ملایر و تویسرکان وکرمانشاه و از مغرب به کرمانشاه و سنقر و قروه محدود می شود .ارتفاع ان از دریا ۱۷۴۷ متر است . جمعیت شهر همدان نیز در سال ۱۳۷۰ حدود ۷۷۴۰۰۰ نفر بوده که احتمالآ این رقم به حدود یک میلیون نفر در سال ۱۳۸۳ رسیده است .

ادامه خواندن “موقعیت همدان – ویبره”

آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان – ویبره

آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان – ایرانگردی

آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان
کودکی و جوانی
عارف در حدود سال ۱۳۰۰ هجری قمری در قزوین متولد شد . پدرش ” ملا هادی وکیل ” بود . عارف صرف و نحو عربی و فارسی را در قزوین فرا گرفت . خط شکسته و نستعلیق را بسیار خوب می ‌نوشت . موسیقی را نزد حاج صادق خرازی فرا گرفت .

ادامه خواندن “آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان – ویبره”

مسجد جامع همدان در استان همدان – ویبره

مسجد جامع همدان در استان همدان – ایرانگردی

مسجد جامع همدان در استان همدان
مسجد جامع همدان که به شماره ۲‎/۱۷۲۳ به ثبت آثار تاریخی رسیده است از قدیمی ترین و معتبر ترین مساجد همدان است که با توجه به مشخصات ، معماری و کتیبه های موجود متعلق به سال ۱۲۵۳ هجری قمری و بعد از آن است.

ادامه خواندن “مسجد جامع همدان در استان همدان – ویبره”

سفالهای همدان – ویبره

سفالهای همدان – ایرانگردی

سفالهای همدان
هم اکنون مهمترین مراکز تولید سفال در استان همدان ، لاله جین- در حدود ۲۵ کیلومتری همدان- و فرسفج در شهرستان تویسر کان است. سفالینه های لالجین از دید تاریخ ساخته شدن به دو بخش است : نخست آنکه تا هفتاد هشتاد سال پیش و دیگر آنها که تا بیست سی سال پیش هم ساخته می شد.

ادامه خواندن “سفالهای همدان – ویبره”

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان – ویبره

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان – ایرانگردی

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان
میرزا محمد رضی معروف به میر رضی الدین آرتیمانی از شعرا و عرفانی عصر صفوی است که در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستای آرتیمان از توابع تویسرکان بدنیا آمد . وی در دربار شاه عباس اول مقام و جایگاه عالی داشت و با یکی از دختران او وصلت نمود .

ادامه خواندن “آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان – ویبره”

مقبره استر و مردخای در استان همدان – ویبره

مقبره استر و مردخای در استان همدان – ایرانگردی

مقبره استر و مردخای در استان همدان
یهودیانی که از زمان کوروش و بعد از آن به ایران مهاجرت کردند . این سرزمین را برای زندگی انتخاب کردند . اکنون مدفن بسیاری از بزرگان و پیامبران بنی ‌اسراییلی در سرزمین ایران است .
در نزدیکی میدان امام خمینی شهر همدان بنایی وجود دارد که مقبره ” استر و مردخای ” نامیده می ‌شود . هر چند که این شهرت برای بناهای دیگری از جمله بقعه ” پیربکران ” در سی کیلومتری جنوب اصفهان که از بناهای ابتدای قرن هشتم هجری و ماقبل آن است ؛ هم وجود دارد .

ادامه خواندن “مقبره استر و مردخای در استان همدان – ویبره”

متون سنگی گنجنامه – ویبره

متون سنگی گنجنامه – ایرانگردی

متون سنگی گنجنامه
در نزدیکی گنجنامه، چشم انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و دره های سر سبز عباس آباد، تاریک دره و کیوارستان دیده می شود. تاریک دره نیز به دو شاخه تقسیم می گردد: در شاخه شرقی آن، تاسیسات پیست اسکی تاریک دره احداث شده است و در ضلع غربی تاریک دره، در خط الراس گردنه (گدوک)، جاده ماشین رو جدید با راه کاروان رو قدیمی یکی می شود.

ادامه خواندن “متون سنگی گنجنامه – ویبره”

برج قربان در استان همدان – ویبره

برج قربان در استان همدان – ایرانگردی

برج قربان در استان همدان
این بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است . از قرار معلوم مدفن شیخ السلام بن عطار حافظ ابوالعلاء و جمعی از امرای سلجوقی است که در قرن هفتم و هشتم هجریبه طرز ساده و بی پیرایه ساخته شده . بنا از یک برج دوازده ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل دوازده ترک آجری تشکیل شده است .

ادامه خواندن “برج قربان در استان همدان – ویبره”

مقبره بابا طاهر در استان همدان – ویبره

مقبره بابا طاهر در استان همدان – ایرانگردی

مقبره بابا طاهر در استان همدان
ارامگاه باباطاهر در مرکز میدانی مستطیل شکل ، زیبا ، سرسبز ، با گنبدی فیروزه ای منشوری شکل ، بر قاعده ای هشت ضلعی بر بالای تپه ای کم ارتفاع قرار گرفته است . سقف ارامگاه کاشی کاری معرق می باشد . در محوطه داخلی ارامگاه ۲۴ دو بیت بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده و در قسمت پایین اطراف محوطه داخلی مزار نصب شده است .

ادامه خواندن “مقبره بابا طاهر در استان همدان – ویبره”