هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره

هخامنشیان و همدان ۱ – ایرانگردی

هخامنشیان و همدان 1
كوروش ، پادشاه سرزمین انشان (انزان ، در حدود شوش نواحی ایلام جنوبی) كه قلمرو او و پدرانش در آن ایام تابع حكومت پادشاهان خاندان دیااكو محسوب می شد، با شورش بر ضد آستیاگ و پیروزی بر او ، هگمتانه (اكباتان ، همدان) را گرفت (۵۴۹ ق.م.) . وی ، خزاین و ذخایر تختگاه ماد را هم بر اساس روایت یك كتیبه بابلی ، به ” انشان ” برد و سرانجام به فرمانروایی طوایف ماد در ایران خاتمه داد.

ادامه خواندن هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره

شهر لالجین در استان همدان – ویبره

شهر لالجین در استان همدان – ایرانگردی

شهر لالجین در استان همدان
لالِجین ( یا لاله‌ جین ) یکی از شهر های شهرستان بهار در استان همدان ایران است که بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۴٬۶۸۹ نفر جمعیت داشته ‌است . این شهر به عنوان مرکز تولید سفال و سرامیک خاورمیانه شناخته شده است . ۸۰ درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری و سرامیک ‌کاری اشتغال دارند .

ادامه خواندن شهر لالجین در استان همدان – ویبره

همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ویبره

همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ایرانگردی

همدان گهواره تمدن و تاریخ
بنای شهرهمدان را به دیا آكو پادشاه ماد نسبت می دهند. شهر همدان به نامهای اكباتان – هگمتانه -آنادانا یا همدانا معروف است. شهرهمدان در زمان فرمانروایی بخت النصر ویران شد و بعدها داریوش بزرگ آن را مرمت كرد.

ادامه خواندن همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ویبره

هگمتانه – ویبره

هگمتانه – ایرانگردی

هگمتانه
تپه هگمتانه در بخش شمالی شهر همدان قرار دارد. هگمتانه نام باستانی شهر همدان است. این شهر باستانی در طول ۵۵۰ متر و عرض ۳۵۰ متر با نقشه ساختمانی سازمان یافته ساخته شده است.

ادامه خواندن هگمتانه – ویبره

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان – ویبره

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان – ایرانگردی

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان
میرزا محمد رضی معروف به میر رضی الدین آرتیمانی از شعرا و عرفانی عصر صفوی است که در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستای آرتیمان از توابع تویسرکان بدنیا آمد . وی در دربار شاه عباس اول مقام و جایگاه عالی داشت و با یکی از دختران او وصلت نمود .

ادامه خواندن آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان – ویبره

متون سنگی گنجنامه – ویبره

متون سنگی گنجنامه – ایرانگردی

متون سنگی گنجنامه
در نزدیکی گنجنامه، چشم انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و دره های سر سبز عباس آباد، تاریک دره و کیوارستان دیده می شود. تاریک دره نیز به دو شاخه تقسیم می گردد: در شاخه شرقی آن، تاسیسات پیست اسکی تاریک دره احداث شده است و در ضلع غربی تاریک دره، در خط الراس گردنه (گدوک)، جاده ماشین رو جدید با راه کاروان رو قدیمی یکی می شود.

ادامه خواندن متون سنگی گنجنامه – ویبره

شیر سنگی در استان همدان – ویبره

شیر سنگی در استان همدان – ایرانگردی

شیر سنگی در استان همدان
شهر کنونی همدان در گذشته های دور ، اکباتان کهن و مرکز فرمانروایی ماد ها و پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده است . از آثار تاریخی آن دوره ، تنها بقایایی اندک بر جای مانده که « شیر اکباتان » بکی از مهمترین آنها ست . « سنگ شیر » یا « شیر سنگی » در جنوب شهر در کنار جاده قدیم همدان ملایر قرار گرفته است .

ادامه خواندن شیر سنگی در استان همدان – ویبره

همدان – ویبره

همدان – ایرانگردی

همدان
در روزگاران قدیم ، این شهر که اکباتان یا هگمتانه نامیده می شد ، چندین بار به پایتختی حکومتهای گوناگون همچون دولت ماد ، داریوش اول ، اشکانیان و غیره برگزیده شد و کاوشها وتحقیقات باستانی انجام شده و کشفیات به دست آمده از آثار متعدد در همدان ، همه بیانگر آن است که این شهر ، پایتخت تابستانی ِ دولت هخامنشی بوده است.

ادامه خواندن همدان – ویبره

غار علی سرد – ویبره

غار علی سرد – ایرانگردی

غار علی سرد
در سال ۱۳۳۰ نشریات از وجود غاری ناشناخته در نزدیكی همدان خبر دادند و از سال ۱۳۴۰ كوهنوردان بازدید و بررسی این غار را آغاز كردند.

ادامه خواندن غار علی سرد – ویبره

برج قربان در استان همدان – ویبره

برج قربان در استان همدان – ایرانگردی

برج قربان در استان همدان
این بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است . از قرار معلوم مدفن شیخ السلام بن عطار حافظ ابوالعلاء و جمعی از امرای سلجوقی است که در قرن هفتم و هشتم هجریبه طرز ساده و بی پیرایه ساخته شده . بنا از یک برج دوازده ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل دوازده ترک آجری تشکیل شده است .

ادامه خواندن برج قربان در استان همدان – ویبره