هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره

هخامنشیان و همدان ۱ – ایرانگردی

هخامنشیان و همدان 1
كوروش ، پادشاه سرزمین انشان (انزان ، در حدود شوش نواحی ایلام جنوبی) كه قلمرو او و پدرانش در آن ایام تابع حكومت پادشاهان خاندان دیااكو محسوب می شد، با شورش بر ضد آستیاگ و پیروزی بر او ، هگمتانه (اكباتان ، همدان) را گرفت (۵۴۹ ق.م.) . وی ، خزاین و ذخایر تختگاه ماد را هم بر اساس روایت یك كتیبه بابلی ، به ” انشان ” برد و سرانجام به فرمانروایی طوایف ماد در ایران خاتمه داد.

ادامه خواندن “هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره”

شهر لالجین در استان همدان – ویبره

شهر لالجین در استان همدان – ایرانگردی

شهر لالجین در استان همدان
لالِجین ( یا لاله‌ جین ) یکی از شهر های شهرستان بهار در استان همدان ایران است که بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۴٬۶۸۹ نفر جمعیت داشته ‌است . این شهر به عنوان مرکز تولید سفال و سرامیک خاورمیانه شناخته شده است . ۸۰ درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری و سرامیک ‌کاری اشتغال دارند .

ادامه خواندن “شهر لالجین در استان همدان – ویبره”

همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ویبره

همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ایرانگردی

همدان گهواره تمدن و تاریخ
بنای شهرهمدان را به دیا آكو پادشاه ماد نسبت می دهند. شهر همدان به نامهای اكباتان – هگمتانه -آنادانا یا همدانا معروف است. شهرهمدان در زمان فرمانروایی بخت النصر ویران شد و بعدها داریوش بزرگ آن را مرمت كرد.

ادامه خواندن “همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ویبره”

شیر سنگی در استان همدان – ویبره

شیر سنگی در استان همدان – ایرانگردی

شیر سنگی در استان همدان
شهر کنونی همدان در گذشته های دور ، اکباتان کهن و مرکز فرمانروایی ماد ها و پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده است . از آثار تاریخی آن دوره ، تنها بقایایی اندک بر جای مانده که « شیر اکباتان » بکی از مهمترین آنها ست . « سنگ شیر » یا « شیر سنگی » در جنوب شهر در کنار جاده قدیم همدان ملایر قرار گرفته است .

ادامه خواندن “شیر سنگی در استان همدان – ویبره”

آرامگاه باباطاهر – ویبره

آرامگاه باباطاهر – ایرانگردی

آرامگاه باباطاهر
آرامگاه شاعر بزرگ باباطاهر سالانه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب كرده و مورد استقبال و توجه آنان قرار می‌گیرد.

ادامه خواندن “آرامگاه باباطاهر – ویبره”

همدان – ویبره

همدان – ایرانگردی

همدان
در روزگاران قدیم ، این شهر که اکباتان یا هگمتانه نامیده می شد ، چندین بار به پایتختی حکومتهای گوناگون همچون دولت ماد ، داریوش اول ، اشکانیان و غیره برگزیده شد و کاوشها وتحقیقات باستانی انجام شده و کشفیات به دست آمده از آثار متعدد در همدان ، همه بیانگر آن است که این شهر ، پایتخت تابستانی ِ دولت هخامنشی بوده است.

ادامه خواندن “همدان – ویبره”

غار علیصدر در استان همدان – ویبره

غار علیصدر در استان همدان – ایرانگردی

غار علیصدر در استان همدان
این غار در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودر آهنگ و در ۷۵ کیلومتری شمال‌ غربی شهر همدان ( به طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۸دقیقه و عرض ۳۵ درجه و ۱۸ دقیقه ) قرار گرفته است که یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غار های آبی قابل قایقرانی است . این غار دارای ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریاست .

ادامه خواندن “غار علیصدر در استان همدان – ویبره”

پایتخت باستانی ایران – ویبره

پایتخت باستانی ایران – ایرانگردی

پایتخت باستانی ایران
رشته كوه‌های زاگرس و ارتفاعات الوند كه از شمال غربی همدان به جنوب شرقی این استان امتداد و ارتفاعات و كوه‌های گرمه و سرده، لشگردر، آلمابولاق، سیاه‌دره، چل تابالغان، بهارلو، بوقاطی، آلماباغ، گری، گرمی و خان گرمز موجب شده‌اند كه اغلب شهرهای این استان در ارتفاعات واقع شوند و به علت شرایط اقلیمی و طبیعی، تقریباً در تمام ایام سال وزش باد در سطح استان ادامه دارد.

ادامه خواندن “پایتخت باستانی ایران – ویبره”

قبر اسکندر مقدونی در استان همدان – ویبره

قبر اسکندر مقدونی در استان همدان – ایرانگردی

قبر اسکندر مقدونی در استان همدان
شکر این معنی که عمر جاودانی یافتی
مشت آبی ، ای خِضِر ، بر خاک اسکندر فشان ( صائب تبریزی )
قبر اسکندر در شهر همدان و در خیابان نظر بیک نزدیک تپه هگمتانه واقع شده است . در مورد صاحب قبر نظرات مختلفی ابراز شده است . گروهی او را پیر و مرشد و گروهی اسکندر مقدونی می‌ دانند .

ادامه خواندن “قبر اسکندر مقدونی در استان همدان – ویبره”

همدان از ماد تا قاجاریه – ویبره

همدان از ماد تا قاجاریه – ایرانگردی

همدان از ماد تا قاجاریه
مادها: مادها قصری مشهور به هفت‌ حصار در آن ساختند همچون قصر عجایب هفتگانه‌ی بابل. پادشاهان آن دیاکو، فرورتیش، هووخشتره و اژی‌دهاک بودند و این اوج شکوه هکمتانه بود که به پرجمعیت‌ترین و پررونق‌ترین شهر دنیای زمان خود تبدیل شده بود.

ادامه خواندن “همدان از ماد تا قاجاریه – ویبره”

آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان – ویبره

آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان – ایرانگردی

آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان
تاریخچه بنای آرامگاه بو علی سینا
آنچه مسلم است در ایرانی بودن این افراد ، جای تردید نیست . در آن زمان ، زبان عربی ، زبان رایج و قابل قبول علم بوده است همچون زبان انگلیسی که امروز بسیاری از پژوهشگران کشور های مختلف دنیا که زبان مادری آنان زبان دیگری است ، کتاب ‌های خود را به انگلیسی می ‌نویسند .

ادامه خواندن “آرامگاه ابوعلی سینا در استان همدان – ویبره”

گنبد علویان در استان همدان – ویبره

گنبد علویان در استان همدان – ایرانگردی

گنبد علویان در استان همدان
پاره ای از آثار کهن معماری کهن ایران زمین با وجود ارزش های والای خود کمتر شناخته و معرفی شده اند . بنای گنبد علویان هم در شهر همدان که تا چندی پیش در محدوده دبستانی کوچک در بافت قدیمی شهر مجالی برای شناساندن معماری منحصر به فرد خود نداشت اکنون پس از آزاد کردن بافن پیرامون و تجهیز محدوده آن در وضعیت مناسب تری قرار گرفته و به دلیل معماری وی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژه و تزئینات بسیار پیچیده گچی آن که از حدود ۹۰۰ سال پیش به جا مانده در خور معرفی است .

ادامه خواندن “گنبد علویان در استان همدان – ویبره”

موقعیت همدان – ویبره

موقعیت همدان – ایرانگردی

موقعیت همدان
موقعیت جغرافیایی وجمعیت شهر همدان

شهر همدان در طول دره وسیعی که از دو طرف به کوههای بلند و ارتفاعات الوند محصور است قرار دارد .این شهرستان از شمال به بیجار و زنجان و قزوین از مشرق به ساوه و تفرش از جنوب به اراک و ملایر و تویسرکان وکرمانشاه و از مغرب به کرمانشاه و سنقر و قروه محدود می شود .ارتفاع ان از دریا ۱۷۴۷ متر است . جمعیت شهر همدان نیز در سال ۱۳۷۰ حدود ۷۷۴۰۰۰ نفر بوده که احتمالآ این رقم به حدود یک میلیون نفر در سال ۱۳۸۳ رسیده است .

ادامه خواندن “موقعیت همدان – ویبره”

آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان – ویبره

آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان – ایرانگردی

آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان
کودکی و جوانی
عارف در حدود سال ۱۳۰۰ هجری قمری در قزوین متولد شد . پدرش ” ملا هادی وکیل ” بود . عارف صرف و نحو عربی و فارسی را در قزوین فرا گرفت . خط شکسته و نستعلیق را بسیار خوب می ‌نوشت . موسیقی را نزد حاج صادق خرازی فرا گرفت .

ادامه خواندن “آرامگاه عارف قزوینی در استان همدان – ویبره”

مسجد جامع همدان در استان همدان – ویبره

مسجد جامع همدان در استان همدان – ایرانگردی

مسجد جامع همدان در استان همدان
مسجد جامع همدان که به شماره ۲‎/۱۷۲۳ به ثبت آثار تاریخی رسیده است از قدیمی ترین و معتبر ترین مساجد همدان است که با توجه به مشخصات ، معماری و کتیبه های موجود متعلق به سال ۱۲۵۳ هجری قمری و بعد از آن است.

ادامه خواندن “مسجد جامع همدان در استان همدان – ویبره”

سفالهای همدان – ویبره

سفالهای همدان – ایرانگردی

سفالهای همدان
هم اکنون مهمترین مراکز تولید سفال در استان همدان ، لاله جین- در حدود ۲۵ کیلومتری همدان- و فرسفج در شهرستان تویسر کان است. سفالینه های لالجین از دید تاریخ ساخته شدن به دو بخش است : نخست آنکه تا هفتاد هشتاد سال پیش و دیگر آنها که تا بیست سی سال پیش هم ساخته می شد.

ادامه خواندن “سفالهای همدان – ویبره”