هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره

هخامنشیان و همدان ۱ – ایرانگردی

هخامنشیان و همدان 1
كوروش ، پادشاه سرزمین انشان (انزان ، در حدود شوش نواحی ایلام جنوبی) كه قلمرو او و پدرانش در آن ایام تابع حكومت پادشاهان خاندان دیااكو محسوب می شد، با شورش بر ضد آستیاگ و پیروزی بر او ، هگمتانه (اكباتان ، همدان) را گرفت (۵۴۹ ق.م.) . وی ، خزاین و ذخایر تختگاه ماد را هم بر اساس روایت یك كتیبه بابلی ، به ” انشان ” برد و سرانجام به فرمانروایی طوایف ماد در ایران خاتمه داد.

ادامه خواندن “هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره”

حیقوق نبی در استان همدان – ویبره

حیقوق نبی در استان همدان – ایرانگردی

حیقوق نبی در استان همدان
حیقوق نبی از پیامبران بنی اسراییل است که حدود ۲۶۰۰ سال پیش می زیسته و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده است .
در کتاب قابوس الاعلام ترکی آمده است که : حیقوق نبی از انبیا دوازده گانه بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی (ع) است .

ادامه خواندن “حیقوق نبی در استان همدان – ویبره”

مسجد نصیرالملک – ویبره

مسجد نصیرالملک – ایرانگردی

مسجد نصیرالملک
مسجد نصیر الملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است. مسجد دارای صحن وسیعی می باشد که در سمت شمال آن قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است٬ که سقف آن با كاشی‌های رنگارنگ مزین گشته است.مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان غربی که پوشش آجری دارد و بیشتر روی آن کار شده و زیباتر است٬ طاق این شبستان روی ستون‌ها سنگی و با طرح مارپیچ روی آن در دو ردیف شش‏تایی و به تعداد ۱۲ عدد به نیت ۱۲ امام قرار گرفته است.

ادامه خواندن “مسجد نصیرالملک – ویبره”

بیمارستان های همدان – ویبره

بیمارستان های همدان – ایرانگردی

بیمارستان های همدان
بیمارستان اکباتان

این بیمارستان در شهرستان همدان واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۲۷۷ باظرفیت ۲۲۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۱۵۲ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، اورژانس ، ارولوژی ، قلب ، نفرولوژی ، پیوند کلیه ، CCU

ادامه خواندن “بیمارستان های همدان – ویبره”

سد اکباتان در استان همدان – ویبره

سد اکباتان در استان همدان – ایرانگردی

سد اکباتان در استان همدان
سد اکباتان مهمترین سد استان همدان است که در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان بر روی رودخانه آبشینه (یلفان) پائین تر از محل تلاقی رودخانه‌ های یلفان و ابرو واقع شده است .
تاریخچه
سال شروع : ۱۳۳۸ سال
سال خاتمه : ۱۳۴۲ سال

ادامه خواندن “سد اکباتان در استان همدان – ویبره”

صنایع دستی همدان – ویبره

صنایع دستی همدان – ایرانگردی

صنایع دستی همدان
بدون تردید هنگامی که در سال ۱۹۱۲ م (۱۲۹۱ ه . ش ) بار اول از این شهر دیدن کردم حتی یک دستگاه قالیبافی در این شهر وجود نداشت.

ادامه خواندن “صنایع دستی همدان – ویبره”

همدان و بوعلی – ویبره

همدان و بوعلی – ایرانگردی

همدان و بوعلی
آرامگاه این دانشمند در كنار خیابان بوعلی قرار دارد كه در دوره اخیر به جای بنای قدیمی ساخته شده است. این بنای برجی توسط مهندس هوشنگ سیحون به تقلید از بنای گنبد قابوس ( ۳۹۷ هـ.ق) طراحی شده است. اختلاف عمده برج آرامگاه بوعلی سینا با گنبد قابوس، در مقیاس كوچك آرامگاه بوعلی، تعداد پره‏های برج و نیز در فقدان جدار برجی آن است.

ادامه خواندن “همدان و بوعلی – ویبره”

سنگ ‌نبشته ‌های گنج ‌نامه در استان همدان – ویبره

سنگ ‌نبشته ‌های گنج ‌نامه در استان همدان – ایرانگردی

سنگ ‌نبشته ‌های گنج ‌نامه در استان همدان
کتیبه ‌های گنج ‌نامه که یادگاری از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است ، بر دل یکی از صخره ‌های کوه الوند در فاصله ۵ کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس آباد حکاکی شده ‌است .

ادامه خواندن “سنگ ‌نبشته ‌های گنج ‌نامه در استان همدان – ویبره”

هخامنشیان و همدان ۲ – ویبره

هخامنشیان و همدان ۲ – ایرانگردی

هخامنشیان و همدان 2
نام سرزمینهای تابع ، در كتیبه ای متعلق به مقبره داریوش كه در نقش رستم می باشد ، به تفصیل این گونه آمده است : ماد ، خووج (خوزستان) پرثوه (پارت) ، هری ب و (هرات) ، باختر ، سغد ، خوارزم، زرنگ ، آراخوزیا (رخج ، افغانستان جنوبی تاقندهار) ، ثته گوش (پنجاب) ، گنداره (كابل ، پیشاور) ، هندوش (سند) ، سكاهوم وركه ر(سكاهای ماورای جیحون) ، سگاتیگره خود (سكاهای تیز خود ، ماورای سیحون) ، بابل ، آشور ، عربستان ، مودرایه (مصر) ، ارمینه (ارمن)، كته په توك (كاپادوكیه ،بخش شرقی آسیای صغیر)، سپرد (سارد ، لیدیه در مغرب آسیای صغیر)، یئونه (ایونیا ، یونانیان آسیای صغیر)، سكایه تردریا (سكاهای آن سوی دریا : كریمه ، دانوب) ، سكودر (مقدونیه)، یئونه تك برا (یونانیان سپردار: تراكیه ، تراس)، پوتیه (سومالی)، كوشیا (كوش  حبشه) ، مكیه (طرابلس غرب ، برقه) ، كرخا (كارتاژ ، قرطاجنه یا كاریه در آسیای صغیر) .

ادامه خواندن “هخامنشیان و همدان ۲ – ویبره”

پیشینه همدان – ویبره

پیشینه همدان – ایرانگردی

پیشینه همدان
آشوریان باستان به شهرهای قوم کاسی، عنوان « کارکاشی » داده بودند که « کار » به معنی قرارگاه یا منزلگاه و « کاشی » نام قوم کاسی است.آشورشناسان و مادشناسان، جملگی این کار کاشی ( با شهر کاسیان ) را منطقه کنونی همدان دانسته اند.پرفسور گیریشمن، باستان شناس معروف فرانسوی، معتقد است که اسم قبلی هگمتانه، » اکسایا” یعنی شهر کاسیها بوده است.

ادامه خواندن “پیشینه همدان – ویبره”

شهر لالجین در استان همدان – ویبره

شهر لالجین در استان همدان – ایرانگردی

شهر لالجین در استان همدان
لالِجین ( یا لاله‌ جین ) یکی از شهر های شهرستان بهار در استان همدان ایران است که بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۴٬۶۸۹ نفر جمعیت داشته ‌است . این شهر به عنوان مرکز تولید سفال و سرامیک خاورمیانه شناخته شده است . ۸۰ درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری و سرامیک ‌کاری اشتغال دارند .

ادامه خواندن “شهر لالجین در استان همدان – ویبره”

همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ویبره

همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ایرانگردی

همدان گهواره تمدن و تاریخ
بنای شهرهمدان را به دیا آكو پادشاه ماد نسبت می دهند. شهر همدان به نامهای اكباتان – هگمتانه -آنادانا یا همدانا معروف است. شهرهمدان در زمان فرمانروایی بخت النصر ویران شد و بعدها داریوش بزرگ آن را مرمت كرد.

ادامه خواندن “همدان گهواره تمدن و تاریخ ایران – ویبره”

شیر سنگی در استان همدان – ویبره

شیر سنگی در استان همدان – ایرانگردی

شیر سنگی در استان همدان
شهر کنونی همدان در گذشته های دور ، اکباتان کهن و مرکز فرمانروایی ماد ها و پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده است . از آثار تاریخی آن دوره ، تنها بقایایی اندک بر جای مانده که « شیر اکباتان » بکی از مهمترین آنها ست . « سنگ شیر » یا « شیر سنگی » در جنوب شهر در کنار جاده قدیم همدان ملایر قرار گرفته است .

ادامه خواندن “شیر سنگی در استان همدان – ویبره”

آرامگاه باباطاهر – ویبره

آرامگاه باباطاهر – ایرانگردی

آرامگاه باباطاهر
آرامگاه شاعر بزرگ باباطاهر سالانه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب كرده و مورد استقبال و توجه آنان قرار می‌گیرد.

ادامه خواندن “آرامگاه باباطاهر – ویبره”

همدان – ویبره

همدان – ایرانگردی

همدان
در روزگاران قدیم ، این شهر که اکباتان یا هگمتانه نامیده می شد ، چندین بار به پایتختی حکومتهای گوناگون همچون دولت ماد ، داریوش اول ، اشکانیان و غیره برگزیده شد و کاوشها وتحقیقات باستانی انجام شده و کشفیات به دست آمده از آثار متعدد در همدان ، همه بیانگر آن است که این شهر ، پایتخت تابستانی ِ دولت هخامنشی بوده است.

ادامه خواندن “همدان – ویبره”

غار علیصدر در استان همدان – ویبره

غار علیصدر در استان همدان – ایرانگردی

غار علیصدر در استان همدان
این غار در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودر آهنگ و در ۷۵ کیلومتری شمال‌ غربی شهر همدان ( به طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۸دقیقه و عرض ۳۵ درجه و ۱۸ دقیقه ) قرار گرفته است که یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غار های آبی قابل قایقرانی است . این غار دارای ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریاست .

ادامه خواندن “غار علیصدر در استان همدان – ویبره”