هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره

هخامنشیان و همدان ۱ – ایرانگردی

هخامنشیان و همدان 1
كوروش ، پادشاه سرزمین انشان (انزان ، در حدود شوش نواحی ایلام جنوبی) كه قلمرو او و پدرانش در آن ایام تابع حكومت پادشاهان خاندان دیااكو محسوب می شد، با شورش بر ضد آستیاگ و پیروزی بر او ، هگمتانه (اكباتان ، همدان) را گرفت (۵۴۹ ق.م.) . وی ، خزاین و ذخایر تختگاه ماد را هم بر اساس روایت یك كتیبه بابلی ، به ” انشان ” برد و سرانجام به فرمانروایی طوایف ماد در ایران خاتمه داد.

ادامه خواندن “هخامنشیان و همدان ۱ – ویبره”

برج قربان در استان همدان – ویبره

برج قربان در استان همدان – ایرانگردی

برج قربان در استان همدان
این بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است . از قرار معلوم مدفن شیخ السلام بن عطار حافظ ابوالعلاء و جمعی از امرای سلجوقی است که در قرن هفتم و هشتم هجریبه طرز ساده و بی پیرایه ساخته شده . بنا از یک برج دوازده ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل دوازده ترک آجری تشکیل شده است .

ادامه خواندن “برج قربان در استان همدان – ویبره”

مقبره بابا طاهر در استان همدان – ویبره

مقبره بابا طاهر در استان همدان – ایرانگردی

مقبره بابا طاهر در استان همدان
ارامگاه باباطاهر در مرکز میدانی مستطیل شکل ، زیبا ، سرسبز ، با گنبدی فیروزه ای منشوری شکل ، بر قاعده ای هشت ضلعی بر بالای تپه ای کم ارتفاع قرار گرفته است . سقف ارامگاه کاشی کاری معرق می باشد . در محوطه داخلی ارامگاه ۲۴ دو بیت بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده و در قسمت پایین اطراف محوطه داخلی مزار نصب شده است .

ادامه خواندن “مقبره بابا طاهر در استان همدان – ویبره”

بازارهای همدان – ویبره

بازارهای همدان – ایرانگردی

بازارهای همدان
این بازارها در مرکز شهر قرار دارند و هر یک مختص یک نوع مال التجاره یا پیشه ورانی است که دارای حرفه مشترکی هستند از این رو مردم بر حسب احتیاجات خود می‌دانند برای تهیه نیازمندیها به کجا مراجعه نمایند. بعضی از بازارها مانند کاروانسراها در تملک اشخاص ثروتمند بوده که برای کسب در آمد بیشتری بنا شده‌اند چنان که بازار قیصریه(بازار فرش فروش‌های فعلی) را میرزا کاظم منشی قاجاریه در پشت کاروانسرای خود (کاروانسرای میرزا کاظم) ساخت که اکنون متعلق به چند تن از تجار می‌باشد. بر همین قیاس راستا بازارهای صحاف خانه. موتابخانه. کفشدوزخانه و …

ادامه خواندن “بازارهای همدان – ویبره”

بنای تاریخی نوشیجان در استان همدان – ویبره

بنای تاریخی نوشیجان در استان همدان – ایرانگردی

بنای تاریخی نوشیجان در استان همدان
بنای تاریخی نوشیجان در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب همدان و ۲۰ کیلومتری شمال غرب ملایر بر فراز تپه ‌ای طبیعی به ارتفاع تقریبی ۳۷ متر قرار گرفته است . این اثر که ابتدا به صورت تپه ‌ای باستانی بود از سال ۱۳۴۶ مورد کاوش های باستان‌ شناسی قرار گرفت .

ادامه خواندن “بنای تاریخی نوشیجان در استان همدان – ویبره”

موزه تاریخ طبیعی همدان در استان همدان – ویبره

موزه تاریخ طبیعی همدان در استان همدان – ایرانگردی

موزه تاریخ طبیعی همدان در استان همدان
تاریخچه
موزه تاریخ طبیعی همدان در راستای تامین اهداف علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه بو علی سینا در سال ۱۳۵۱ شمسی به همت آقای جعفر محمد علی زاده بنیانگذاری شده است و تاکنون نیز با مدیریت ایشان اداره می شود .

ادامه خواندن “موزه تاریخ طبیعی همدان در استان همدان – ویبره”

اکباتان و هفت ویرانی بزرگ – ویبره

اکباتان و هفت ویرانی بزرگ – ایرانگردی

اکباتان و هفت ویرانی بزرگ
پادشاه بابل و سازنده باغ‌های معلق بابل، که تنگ چشمی وی را سبب حمله و ویرانی هفت حصار هکمتانه نامیده‌اند. گویند او بر اثر شدت خونریزی وسفاکی سالهای آخر عمر را به جنون گذراند.بعدها داریوش هخامنشی شهر را مرمت کرد.
اسکندر مقدونی:

ادامه خواندن “اکباتان و هفت ویرانی بزرگ – ویبره”

پیست اسکی الوند در استان همدان – ویبره

پیست اسکی الوند در استان همدان – ایرانگردی

پیست اسکی الوند در استان همدان
راه دسترسی به آن از محل تاریخی گنج نامه می گذرد . طول پیست اسکی ۴ کیلومتر و شیب آن در حدود ۲۵ درصد است . و در ماه های دی – بهمن – اسفند – فروردین و اردیبهشت قابل استفاده است .

ادامه خواندن “پیست اسکی الوند در استان همدان – ویبره”

چشمه‌های تخت سلیمان ۲ – ویبره

چشمه‌های تخت سلیمان ۲ – ایرانگردی

چشمه‌های تخت سلیمان 2

زندان سلیمان :

در شمال خاوری روستای احمدآباد مجموعه‌ای از چشمه‌های آهک ساز بزرگ و کوچک دیده می‌شود که بر راستای گسله تقریبا خاوری، باختری، پهنه‌ای گسترده از تراورتن پدید آورده‌اند.

ادامه خواندن “چشمه‌های تخت سلیمان ۲ – ویبره”

تپه عباس آباد ( همدان ) در استان همدان – ویبره

تپه عباس آباد ( همدان ) در استان همدان – ایرانگردی

تپه عباس آباد ( همدان ) در استان همدان
تپه عباس آباد همدان در نزدیکی و مشرف به میدان قائم ( میدان داریوش ) ( میدان آخر آسفالت ) قرار دارد . این تپه به دلیل مشرف بودن به شهر همدان ، همواره از موقعیت ویژه ‌ای برخوردار بوده‌ است . از جمله در گذشته هر گاه حاکمی تغییر می‌ کرده ، در بالای آن ساز و طبل و کوس نوبتی نواخته می‌ شده و به همین جهت به « تپه نقاره خانه » نیز معروف بوده ‌است .

ادامه خواندن “تپه عباس آباد ( همدان ) در استان همدان – ویبره”

قدیمی‌ترین شهر ایران – ویبره

قدیمی‌ترین شهر ایران – ایرانگردی

قدیمی‌ترین شهر ایران
همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است. شهری که اولین پایتخت مادها بوده‌ و در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور به حساب می آمده است.

ادامه خواندن “قدیمی‌ترین شهر ایران – ویبره”

چشمه‌های تخت سلیمان ۱ – ویبره

چشمه‌های تخت سلیمان ۱ – ایرانگردی

چشمه‌های تخت سلیمان 1
به تعبیر این پژوهشگران، ایجاد زندان‌ها و قلعه‌ها در کنار پدیده‌های برآمده از جریان آب‌های آهکی راز و رمزهای بسیار در بردارد و در فرهنگ افسانه‌ای این مردم جایگاه ویژه یافته است. این چشمه‌ها و آثار باستانی پیرامون آنها هر سال بسیاری از مسافران را از آذریایجان و کردستان به منطقه تکاب می‌کشاند، مسافرانی که گاه برای مداوای بیماری‌های جلدی و اعصاب به درون چشمه‌های آب گرم می‌روند و نیز در طبیعت زیبای منطقه به گشت و گذار می‌پردازند.

ادامه خواندن “چشمه‌های تخت سلیمان ۱ – ویبره”

تپه هگمتانه در استان همدان – ویبره

تپه هگمتانه در استان همدان – ایرانگردی

تپه هگمتانه در استان همدان
تپه هِگْمَتانه تپه ای تاریخی با پیشینه ای متعلق به دوران ماده است که در شهر همدان قرار دارد .
پیشینه و نام
امروزه عموم باستان شناسان ، تپه باستانی هگمتانه ، واقع در مرکز شهر همدان را – که وسیع‌ ترین تپه باستانی ایران است – بقایای ابنیه کاسی ، مادی ، هخامنشی و بعد از آن می دانند .

ادامه خواندن “تپه هگمتانه در استان همدان – ویبره”

هگمتانه – ویبره

هگمتانه – ایرانگردی

هگمتانه
تپه هگمتانه در بخش شمالی شهر همدان قرار دارد. هگمتانه نام باستانی شهر همدان است. این شهر باستانی در طول ۵۵۰ متر و عرض ۳۵۰ متر با نقشه ساختمانی سازمان یافته ساخته شده است.

ادامه خواندن “هگمتانه – ویبره”

همدان در تاریخ كهن ایران – ویبره

همدان در تاریخ كهن ایران – ایرانگردی

همدان در تاریخ كهن ایران
بر اساس نوشته های هرودوت مورخ یونانی به دستور دیاكو نخستین پادشاه ماد درهگمتانه (همدان) پایتخت آنان استحكامات عظیمی شامل قلاع تو در تو و قصرهای سلطنتی بر پا گشت. اكثریت محققین علوم تاریخ و باستان شناسی را عقیده بر این است كه تپه امروزی هگمتانه در دل شهر همدان برجای مانده بقایای همین تاسیسات میباشد.

ادامه خواندن “همدان در تاریخ كهن ایران – ویبره”