قلعه‌های استان ایلام ۱ – ویبره

قلعه‌های استان ایلام ۱ – ایرانگردی

قلعه‌های استان ایلام 1
این استان از استان‌های جنگلی ایران است و به خاطر زیبایی طبیعتش از آن با نام عروس زاگرس نیز یاد می‌شود. پیش از دوره پهلوی اول به این ناحیه پشتکوه لرستان می‌گفتند.

ادامه مطلب …

قلعه پور اشرف یا قلعه شیخ ماخو در شیخ مکان در استان ایلام – ویبره

قلعه پور اشرف یا قلعه شیخ ماخو در شیخ مکان در استان ایلام – ایرانگردی

قلعه پور اشرف یا قلعه شیخ ماخو در شیخ مکان در استان ایلام
قلعه پور اشرف ، در ۶ کیلومتری ضلع جنوب شرقی شهرستان دره شهر در روستای شیخ مکان در استان ایلام قرار گرفته است . این بنای تاریخی مربوط به دوره قاجاریه است . مطابق سنگ نوشته نصب شده بر دیوار ورودی قلعه ، در سال ۱۳۳۵ هجری قمری ، در این منطقه از دره شهر ساخته شده است .

ادامه مطلب …

لباس مردم ایلام ۱ – ویبره

لباس مردم ایلام ۱ – ایرانگردی

لباس مردم ایلام 1
از منظری دیگر لباس مردم استان ایلام اگر چه آن اهمیت و ارزش فرهنگی و اجتماعی گذشته ی خویش را به مقدار زیادی از دست داده و در سایه انواع و اقسام مُدها و مدلهای وارداتی به سوی یكنواختی گرایش یافته ولی هنوزمی توان به  برخی از ابعاد اجتماعی و فرهنگی آن در بین گروههای قومی ایلامی اشاره كرد.

ادامه مطلب …

قلعه توت در استان ایلام – ویبره

قلعه توت در استان ایلام – ایرانگردی

قلعه توت در استان ایلام
قلعه یا دژ توت در ناحیه جنوب روستای بانقلان قرار دارد که از توابع شهر ایلام است . این قلعه در میان کشتزار ها و باغ های کشاورزی و بر فراز یک تپه باستانی از گذشته بر جای مانده است و به نام قلعه توت معروف است . آثار تخریب شده قلعه توت بر فراز تپه باستانی قلعه توت ملاحظه می شود .

ادامه مطلب …

بیمارستان های ایلام – ویبره

بیمارستان های ایلام – ایرانگردی

بیمارستان های ایلام
بیمارستان آیت ا..طالقانی

این بیمارستان در شهرستان ایلام واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی –درمانی است كه در سال ۱۳۵۹با ظرفیت ۱۰۰تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۸۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : گوش و حلق و بینی ، روانپزشکی، اورژانس، نوزادان، چشم پزشکی، CCU

ادامه مطلب …

کبیر کوه در استان ایلام – ویبره

کبیر کوه در استان ایلام – ایرانگردی

کبیر کوه در استان ایلام
کَبیر کوه رشته کوهی بسیار طولانی در استان ایلام است که از ۲۰ کیلومتری شهر ایلام شروع شده و با دیواره ‌ای بلند تا نزدیک اندیمشک در استان خوزستان به پایان می‌ رسد . بلند ترین نقطه آن « کان صیفی » در نزدیک روستای چنار باشی قرار دارد که بیشتر روز های سال پوشیده از برف است .

ادامه مطلب …

کوه قلاقیران نماد ایلام در استان ایلام – ویبره

کوه قلاقیران نماد ایلام در استان ایلام – ایرانگردی

کوه قلاقیران نماد ایلام در استان ایلام
کوه قلاقیران از کوه ‌های استان ایلام در غرب ایران است .
کوه قلاقیران را به لحاظ جلوه ای طبیعی باید در زمره یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور به شمار آورد .

ادامه مطلب …

تاریخچه ایلام – ویبره

تاریخچه ایلام – ایرانگردی

تاریخچه ایلام
این سرزمین، بنا به اسناد تاریخی فراوان، بخشی از کشور عیلام باستان بوده که در حدود ۳۰۰۰ سال پیش از  میلاد به فرمان آشور بانی پال منقرض شد. در کتیبه های بابی، عیلام را ” آلامتو” یا “آلام”خوانده اند. که به قولی به معنای کوهستان یا “کشور طلوع خورشید” است. مدتی پس از سقوط عیلام، حوزه فرمانروایی آنان به دو منطقه تحت نفوذ پارسها و مادها در غرب تقسیم شد. در دوره هخامنشی جزئی از امپراطوری هخامنشی بوده است.

ادامه مطلب …

آداب و رسوم مردم ایلام – ویبره

آداب و رسوم مردم ایلام – ایرانگردی

آداب و رسوم مردم ایلام
زبان‌های گفتاری رایج در میان آن‌ها لری، لکی، کردی فیلی، کردی کرمانجی و عربی است. لری در بسیاری نقاط، لکی در شمال استان، زبان گورانی (گویش کلهری) توسط طایفه مکی، کردی کرمانجی در بخش جنوبی توسط کردان شوهان و عربی در نواحی مرزی تکلم می‌شود.

ادامه مطلب …

آتشکده چهار طاقی در استان ایلام – ویبره

آتشکده چهار طاقی در استان ایلام – ایرانگردی

آتشکده چهار طاقی در استان ایلام
در شرق شهرستان دره شهر ، در کناره چپ رودخانه سراب دره شهر بر روی تپه ماهور های تنوره سرخ ساختمان چهار طاقی به چشم می خورد که به چهار طاقی دره شهر معروف است .

ادامه مطلب …

جاذبه های تاریخی ایلام – ویبره

جاذبه های تاریخی ایلام – ایرانگردی

جاذبه های تاریخی ایلام
سنگ نوشته آشوری گل گل ملكشاهی

این اثر در ۸ كیلومتری شهر ملكشاهی شهرستان مهران و بر دیوار شرقی تنگه كوچكی كه روستای گل گل در دهانه آن استقرار یافته قرار دارد . این سنگ نوشته به خط میخی به زبان آشوری ، بر روی نمای دیوار شرقی صخره ای بالاتر از روستای گل گل ملكشاهی به ابعاد ۹۰× ۱۳۵ سانتی متر به شكل مستطیل به طور عمودی نقش شده و در وسط آن پادشاه آشوری به صورت برجسته با شمشیر حمایل به ارتفاع ۱۳۵ سانتی متر قرار دارد .

ادامه مطلب …

آتشکده سیاهگل – ایوان در استان ایلام – ویبره

آتشکده سیاهگل – ایوان در استان ایلام – ایرانگردی

آتشکده سیاهگل - ایوان در استان ایلام
بنای آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر ایوان ایلام قرار دارد .

ادامه مطلب …

فرهنگ و هنر ایلام – ویبره

فرهنگ و هنر ایلام – ایرانگردی

فرهنگ و هنر ایلام
تا پیش از پیروزی اعراب وسپاهیان اسلام برایران دین مردم ایلام نیز مانند بسیاری از مناطق دگر كشور دین زرتشتی بود واهورا مزدا خدای خوبیها وروشنایی در برابر اهریمن خدای تاریكی وظلمت مورد ستایش قرار می گرفت وعناصر دیگری نظیر آب ، آتش وخاك عناصری مقدس به شمار می رفتند واستفاده از آنها تابع آداب ومناسك خاص (بویژه در جشنها واعیاد مذهبی ) بود.

ادامه مطلب …

پشت قلعه آبدانان در استان ایلام – ویبره

پشت قلعه آبدانان در استان ایلام – ایرانگردی

پشت قلعه آبدانان در استان ایلام
دژ پشت قلا ( کردی ) یا به فارسی پشت قلعه در فاصله پنج کیلومتری در ناحیه جنوبی شهرستان آبدانان ایلام در شمال غربی روستای پشت قلا بر روی تپه‌ ای بلند آثار دژ دیده می ‌شود که رودخانه دو برج از پای آن می ‌گذرد .

ادامه مطلب …