مسجد جامع قاین در استان خراسان جنوبی – ویبره

مسجد جامع قاین در استان خراسان جنوبی – ایرانگردی

مسجد جامع قاین در استان خراسان جنوبی
این مسجد بنایی است بسیار قدیمی و درنهایت شکوه و جلال که علاوه بر روحانیت معنوی دارای ظاهری دلچسب و فرح انگیز است . امروز با گذشت ۱۱۰۰ سال همچنان این بنا بلند ترین عمارت قاین می باشد .
درمورد بنای اولیه آن اختلاف نظر وجود دارد . استقرار یکی از پایه های مسجد بر روی آتشکده ساسانیان گویای تاریخ کهن آن است .

ادامه خواندن “مسجد جامع قاین در استان خراسان جنوبی – ویبره”

حکیم نزارى قهستانى در استان خراسان جنوبی – ویبره

حکیم نزارى قهستانى در استان خراسان جنوبی – ایرانگردی

حکیم نزارى قهستانى در استان خراسان جنوبی
در خصوص شعرا و بزرگان بیرجند اطلاعات اندکی در اختیار هموطنان قرار گرفته است لذا بر آن شدم این گرانمایه های منطقه را بمرور معرف نمایم در اینجا شرح حالی از حکیم نزاری را به رشته تحریر می آورم  :

ادامه خواندن “حکیم نزارى قهستانى در استان خراسان جنوبی – ویبره”

معرفی خراسان جنوبی – ویبره

معرفی خراسان جنوبی – ایرانگردی

معرفی خراسان جنوبی
موقعیت جغرافیایی استان

استان خراسان جنوبی، شرقی ترین استان ایران، دارای ۸۲۸۶۴ كیلومتر مربع مساحت می باشد. این استان بین ۵۷ درجه و ۴۶ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۴ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و ۴۷/۵ % از مساحت كشور را به خود اختصاص داده است. استان از شرق، حدود ۴۳۰ كیلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان دارد. از شمال به استان خراسان رضوی، از غرب به استانهای یزد و كرمان و از جنوب با استان سیستان و بلوچستان همسایه است.

ادامه خواندن “معرفی خراسان جنوبی – ویبره”

روستای نوغاب هندو در استان خراسان جنوبی – ویبره

روستای نوغاب هندو در استان خراسان جنوبی – ایرانگردی

روستای نوغاب هندو در استان خراسان جنوبی
روستای نوغاب هندو الان واقع در ۱۵ کیلومتری شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان و ۸۰ کیلومتری شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی و در طول جغرافیایی ۵۳-۵۹ و عرض جغرافیایی ۵۹-۳۲ قرار دارد .

ادامه خواندن “روستای نوغاب هندو در استان خراسان جنوبی – ویبره”

شهرستان بیرجند – ویبره

شهرستان بیرجند – ایرانگردی

شهرستان بیرجند
شهرستان بیرجند از شمال به شهرستان قائن ، از غرب به فردوس و طبس، از جنوب به نهنبدان و از شرق به افغانستان محدود می شود .مساحت شهرستان بیرجند ۳۱۷۰۴ كیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۸۰متر است .بیرجند تا تهران ۱۳۲۰ و تا مشهد ۴۸۶ كیلومتر فاصله دارد

ادامه خواندن “شهرستان بیرجند – ویبره”

قلعه فورگ در استان خراسان جنوبی – ویبره

قلعه فورگ در استان خراسان جنوبی – ایرانگردی

قلعه فورگ در استان خراسان جنوبی
در شمال بیرجند آثاری شناسایی شده که نشان دهنده استقرار اقوامی از پیش از تاریخ هستند . نگاره هایی در سنگ نگاره های لاخ مزار و محوطه های باستانی .
روایت ، روایت استقرار سلسله هایی چون هخامنشیان ، اشکانیان و ساسانیان است و پس از آن ، روایت ها ، تاریخ بیرجند را به صفویه و افشاریه و دوره های معاصر پیوند می زند و آن را تا به امروز می کشاند .

ادامه خواندن “قلعه فورگ در استان خراسان جنوبی – ویبره”

مجموعه کوشک فردوس در استان خراسان جنوبی – ویبره

مجموعه کوشک فردوس در استان خراسان جنوبی – ایرانگردی

مجموعه کوشک فردوس در استان خراسان جنوبی
مسجد ، آب انبار و حمام کوشک ؛ شهر فردوس 
مسجد و حمام کوشک در شرق شهر تون و نزدیک به دروازه قاین قرار دارد . بر بالای محراب مسجد کوشک ، کتیبه ‌ای آراسته به گچ ‌بری گل و بوته با تاریخ (۵۵۴ ه.ق) دیده می شود . بر اساس شواهد ، معماری موجود و فرم مسجد ، بنای اولیه مسجد به اوایل اسلام برمی ‌گردد .

در جلوی ایوان ورودی مسجد کوشک و در داخل زمین ، حمامی با همین نام وجود دارد که متعلق به دوره تیموریان است .

ادامه خواندن “مجموعه کوشک فردوس در استان خراسان جنوبی – ویبره”

مدرسه شوکتیه در استان خراسان جنوبی – ویبره

مدرسه شوکتیه در استان خراسان جنوبی – ایرانگردی

مدرسه شوکتیه در استان خراسان جنوبی
کتیبه بالای ایوان مدرسه شوکتیه
مدرسه شوکتیه ( نیز : مدرسه شوکتی ) یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند در استان خراسان جنوبی است . این بنا ابتدا در سال ۱۳۱۲ هجری قمری ( ۱۲۶۹ هجری شمسی ) تحت عنوان حسینیه شوکتیه توسط محمد ابراهیم خان علم ( شوکت الملک دوم ) ساخته شد و درماه ذی الحجه سال ۱۳۲۶ هجری قمری برابر با ۱۲۸۲ هجری شمسی تبدیل به مدرسه گشته و پس از دارلفنون و رشدیه تبریز ، آموزش به سبک جدید را در ایران آغاز نمود .

ادامه خواندن “مدرسه شوکتیه در استان خراسان جنوبی – ویبره”

جاذبه های خراسان جنوبی – ویبره

جاذبه های خراسان جنوبی – ایرانگردی

جاذبه های خراسان جنوبی
استان خراسان جنوبی، شرقی‌ترین استان ایران، دارای ۸۲۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت می‌باشد که بین ۵۷ درجه و ۴۶ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۴ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و ۴۷/۵%از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است. این استان از شرق، با کشور افغانستان، از شمال به استان خراسان رضوی ، از غرب به استانهای یزد و کرمان و از جنوب با استان سیستان و بلوچستان همسایه است.

ادامه خواندن “جاذبه های خراسان جنوبی – ویبره”