آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره

آداب و سنن مردمان کرمان – ایرانگردی

آداب و سنن مردمان کرمان
کلیدزنی:
در شب بیست و هفتم ماه رمضان برگزار می شود. در این رسم بیشتر بیوه زنان ، زنان بدون فرزند و دختران دم بخت شرکت می کنند. هر زن حاجتمندی «کمویی» برمی دارد و توی آن یک آیینه و یک سورمه دان و مقداری نبات می گذارد و به در خانه های محله می رود. کلیدزنها آنچنان رویشان را محکم می گیرند که کسی آنان را نمی شناسد.

ادامه خواندن “آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره”

هامون و جازموریان در استان کرمان – ویبره

هامون و جازموریان در استان کرمان – ایرانگردی

هامون و جازموریان در استان کرمان
هامون جازموریان ما بین کوه های مکران و شاهسواران قرار دارد که از خاور به باختر تقریبا به درازای ۳۰۰ کیلومتر و از شمال به جنوب به پهنای ۱۰۰ کیلومتر گسترده شده است . در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می نامند و انبوهی و کثرت آن را موریان می گویند .

ادامه خواندن “هامون و جازموریان در استان کرمان – ویبره”

استان کرمان – ویبره

استان کرمان – ایرانگردی

استان کرمان
کرمان در زمان هخامنشیان بخشی از شهر(ساتراپی) فارس به شمار می رفت. از شهرهای کهن این سامان سیرجان (شیرگان باستان)، بردسیر(به اردشیر باستان)، گواشیر(کرمان امروزی) فهرج(بهره باستان) و ارگ بم و نرماشیر و جیرفت است.

ادامه خواندن “استان کرمان – ویبره”

بیمارستان های کرمان – ویبره

بیمارستان های کرمان – ایرانگردی

بیمارستان های کرمان
بیمارستان آیت ا.. کاشانی

این بیمارستان در شهرستان كرمان واقع شده و بیمارستانی تامین اجماعی – درمانی است كه در سال ۱۳۴۰ باظرفیت ۳۰۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۵۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، زنان وزایمان ، کودکان ، اورژانس ، گوش و حلق و بینی ، چشم پزشکی ، عفونی ، نرولوژی ، ارولوژی ، ارتوپدی ، ICU ، CCU

ادامه خواندن “بیمارستان های کرمان – ویبره”

آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ویبره

آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ایرانگردی

آسمـانخراش 3 هزار ساله ایرانی
برنده جایزه مركوری

در مجموع ۴۰۶ كیچه این روستا،۲۵۶۰ اتاق وجود دارد و درجه حرارت این اتاق‌ها حدود ۵ درجه با بیرون متفاوت است؛ یعنی در تابستان ۵ درجه خنك‌تر و در زمستان ۵ درجه گرم‌تر است. ساكنان این روستا آداب و رسوم خاص خودشان را دارند و در زبان و گویش آن‌ها هنوز از كلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌شود. روستای ۳ هزارساله میمند تنها روستای تاریخی در جهان است كه هنوز روابط سنتی زندگی در آن جریان دارد و می‌توان تعامل انسان و طبیعت را به‌خوبی در آن مشاهده كرد. این روستا هفتمین منظر فرهنگی، طبیعی و تاریخی جهان بود كه جایزه «مركوری» را دریافت كرد.

ادامه خواندن “آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ویبره”

رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی – ویبره

رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی – ایرانگردی

رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی
جواد كمالی در جلسه كارگروه عمران با ارائه گزارشی از وضعیت پروژه‌های سال جاری گفت: استان كرمان از نظر اعتبارات پروژه‌ها رتبه دوم در سطح كشور را به خود اختصاص داده است.

ادامه خواندن “رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی – ویبره”

آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان – ویبره

آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان – ایرانگردی

آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان
استان کرمان یکی از محدود نقاطی است که در ایران آثار جانداران خشکی از دوران ‌های گذشته زمین شناسی مشاهده شده ‌است  .

ادامه خواندن “آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان – ویبره”

گردش در کرمان – ویبره

گردش در کرمان – ایرانگردی

گردش در کرمان
باغ‌ موزه هرندی واقع در چهارراه طهماسب‌آباد شهر كرمان بهترین مكان برای شروع یك گردش یك ‌روزه در این شهر است. مكانی تاریخی كه هنگام طلوع خورشید اشعه‌های آن از لابه‌لای شاخ و برگ درختان كاج سربه فلك كشیده این باغ‌موزه عبور می‌كند و بر ساختمان موزه زیبایی می‌تابد كه یادآور روز‌های دربه‌دری و تبعید رضاشاه است.

ادامه خواندن “گردش در کرمان – ویبره”

باغ شاهزاده – ویبره

باغ شاهزاده – ایرانگردی

باغ شاهزاده
وجود خاك حاصلخیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امكان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشك و بی آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است.

ادامه خواندن “باغ شاهزاده – ویبره”

آرامگاه شاه نعمت الله ولی در استان کرمان – ویبره

آرامگاه شاه نعمت الله ولی در استان کرمان – ایرانگردی

آرامگاه شاه نعمت الله ولی در استان کرمان
ما و ماهان و خطه ی کرمان
سعدی و لولیان شیرازی
آرامگاه یا آستانه شاه نعمت الله ولی در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع شده ‌است . شاه نعمت الله ولی که نام وی نور الدین بوده در حلب زاده شده و دوران کودکی و نوجوانی را در کرمان گذرانده است .

ادامه خواندن “آرامگاه شاه نعمت الله ولی در استان کرمان – ویبره”

شاهكار عصر صفویه – ویبره

شاهكار عصر صفویه – ایرانگردی

شاهكار عصر صفویه
مجموعه گنجعلی‌خان یكی از زیباترین و پربیننده‌ترین اماكن تاریخی شهر كرمان به شمار می‌رود. این مجموعه كه یادآور تلاش گنجعلیخان حاكم كرمان در عصر صفویه است، شامل: بازار، حمام، میدان، كاروانسرا، آب انبار، مسجد وضرابخانه است. حمام گنجعلی‌خان یكی از بخش‌های معروف و دیدنی این مجموعه است كه معماری زیبای آن از شاهكارهای معماری عصر صفویه است.

ادامه خواندن “شاهكار عصر صفویه – ویبره”

تاریخچه باغ شاهزاده – ویبره

تاریخچه باغ شاهزاده – ایرانگردی

تاریخچه باغ شاهزاده
باغ شاهزاده ماهان با وجود همه كیفیتهای طبیعی و مصنوع خود به خاطر دگرگونی شرایط سیاسی و اجتماعی دوران برای مدت طولانی خارج از سكنه و متروك ماند و دچار آسیبهای فراوانی گردید. خرابیهای وارد شده ، كلیه قسمت های باغ را شامل می ‌گردید. ویرانی ها شامل بناهای اصلی و همچنین محوطه باغ بوده است. باغسازی و عناصر شكل دهنده باغ نیز (مانند آبراهه‌ها، استخرها، پیاده ‌روها و بالأخره طبیعت گیاهی باغ، نظیر درختان، كرت ها و بسترهای گلكاری) از این گزند در امان نبوده‌اند.

ادامه خواندن “تاریخچه باغ شاهزاده – ویبره”

ارگ بم در استان کرمان – ویبره

ارگ بم در استان کرمان – ایرانگردی

ارگ بم در استان کرمان
ارگ بم ، بزرگ ‌ترین بنای خشت و گلی دنیا است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان و در جنوب شرقی ایران قرار دارد . این ارگ ، در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

ادامه خواندن “ارگ بم در استان کرمان – ویبره”

روستای میمند – ویبره

روستای میمند – ایرانگردی

روستای میمند
روستای میمند کرمان بی شك یكی از باستانی ترین سكونتگاه های بشر در جهان است كه از دوازده هزار سال پیش تا كنون همچنان پا برجاست و به حیات خود ادامه میدهد. به عقیده محققین هسته های اولیه روستای میمند متعلق به زمانی است كه ایرانیان مهر پرست بوده اند و آنها را مقدس می شمرده اند.

ادامه خواندن “روستای میمند – ویبره”