آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره

آداب و سنن مردمان کرمان – ایرانگردی

آداب و سنن مردمان کرمان
کلیدزنی:
در شب بیست و هفتم ماه رمضان برگزار می شود. در این رسم بیشتر بیوه زنان ، زنان بدون فرزند و دختران دم بخت شرکت می کنند. هر زن حاجتمندی «کمویی» برمی دارد و توی آن یک آیینه و یک سورمه دان و مقداری نبات می گذارد و به در خانه های محله می رود. کلیدزنها آنچنان رویشان را محکم می گیرند که کسی آنان را نمی شناسد.

ادامه خواندن “آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره”

ارگ رایِن در استان کرمان – ویبره

ارگ رایِن در استان کرمان – ایرانگردی

ارگ رایِن در استان کرمان
ارگ رایِن یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان است . این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار متر مربع ، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است که هر ساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است .

ادامه خواندن “ارگ رایِن در استان کرمان – ویبره”

مساجد بزرگ – ویبره

مساجد بزرگ – ایرانگردی

مساجد بزرگ
در زمان زندیان و حمله ی قاجاران به کرمان، سر در رو به مشرق آن به وسیله ی شلیک و اصابت توپ ها ی آقامحمد خان قاجار تخریب اما بعدا مرمت شد. طول صحن مسجد، حدود ۶۶ متر و عرض آن حدود ۴۸ متر است و یکی از قدیمی ترین بناهای ایرانی اواسط قرن هشتم هجری به شمار می رود.

ادامه خواندن “مساجد بزرگ – ویبره”

استان کرمان – ویبره

استان کرمان – ایرانگردی

استان کرمان
از سال ۱۰۲ ه.ق تسلط بنی امیه بر ایالت کرمان بیشتر شد . همچنین ابوعلی ابن الیاس در سال ۳۱۵ ه.ق از طرف سامانیان بر حکومت کرمان گماشته شد.

ادامه خواندن “استان کرمان – ویبره”

بازار ها ی کرمان در استان کرمان – ویبره

بازار ها ی کرمان در استان کرمان – ایرانگردی

بازار ها ی کرمان در استان کرمان
بازار های کرمان از جاذبه های مهم گردشگری محسوب می شوند .
بازار های کرمان با جای دادن مجموعه های با ارزشی از جمله گنجعلی خان ، ابراهیم خان و وکیل در خود ، از جمله جاذبه های مهم گردشگری این شهر محسوب می شوند .
راسته بازار کرمان با بیش از یک کیلومتر طول از میدان ارگ آغاز و به خیابان میرزا رضا ختم می شود .

ادامه خواندن “بازار ها ی کرمان در استان کرمان – ویبره”

کویر لوت – ویبره

کویر لوت – ایرانگردی

کویر لوت
استان کرمان با دارا بودن آثار تاریخی و مناظر طبیعی بکر و چشم نواز یکی از قطبهای مهم گردشگری در کشور به شمار می رود که سالانه جهانگردان زیادی را به سوی خود جذب می کند.

ادامه خواندن “کویر لوت – ویبره”

باغ شاهزاده ماهان ( باغ شازده ) در استان کرمان – ویبره

باغ شاهزاده ماهان ( باغ شازده ) در استان کرمان – ایرانگردی

باغ شاهزاده ماهان ( باغ شازده ) در استان کرمان
باغ شاهزاده یکی از زیباترین باغ های سنتی ایران محسوب می شود . این باغ در ماهان و دردامنه کوه های تیگران واقع شده است و مربوط به اواخر دوره قاجاریه ( ۱۲۹۸ هجری قمری )  می باشد .

ادامه خواندن “باغ شاهزاده ماهان ( باغ شازده ) در استان کرمان – ویبره”

باغ سنگی – ویبره

باغ سنگی – ایرانگردی

باغ سنگی
باغ سنگی در نزدیكی دهستان بلورد واقع در روستای میاندوآب و در فاصله ۴۰ كیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد و به دست فردی كر ولال به نام درویش خان گنگ اسفندیارپور كه به كشاورزی اشتغال داشته، ساخته شده است.

ادامه خواندن “باغ سنگی – ویبره”

روستای تاریخی صخره ای میمند در استان کرمان – ویبره

روستای تاریخی صخره ای میمند در استان کرمان – ایرانگردی

روستای تاریخی صخره ای میمند در استان کرمان
تاریخ میمند
روستای میمند کرمان بی شک یکی از باستانی ترین سکونتگاه های بشر در جهان است که از دوازده هزار سال پیش تا کنون همچنان پا برجاست و به حیات خود ادامه می دهد .

ادامه خواندن “روستای تاریخی صخره ای میمند در استان کرمان – ویبره”

غار طرنگ در استان کرمان – ویبره

غار طرنگ در استان کرمان – ایرانگردی

غار طرنگ در استان کرمان

غار آهکی طرنگ به عنوان مهمترین و طولانی ترین غار استان کرمان در نوع خود بی نظیر و دارای مناظر و جلوه ‌های طبیعی بسیار زیبا و پدیده‌ های شگفت انگیز است .

ادامه خواندن “غار طرنگ در استان کرمان – ویبره”

صنایع دستی کرمان – ویبره

صنایع دستی کرمان – ایرانگردی

صنایع دستی کرمان
طرح و رنگ در قالی کرمان اهمیت بسیار دارد، چنانچه کمتر می توان دو قالی را از نظر رنگ و نقشه شبیه به یکدیگر پیدا کرد. فرش کرمان ریز بافت و عموماً ۴۰ رج در گره است و بیشتر در ابعاد ۶۰ *۱۰۰ – ۱۵۰ * ۱۰۰ – ۱۲۰ * ۲۰۰ بافته می شود. در گذشته فرش های ۱۰۰ متری نیز به صورت سفارشی در کرمان بافته شده است که این کار افتخاری برای صنعت و هنر قالیبافی به شمار می آید. دارهای قالیبافی کرمان عموماً عمودی است و تنها در منطقه سیرجان و حومه آن استفاده از دارهای افقی رواج دارد.

ادامه خواندن “صنایع دستی کرمان – ویبره”

قلعه دختر در استان کرمان – ویبره

قلعه دختر در استان کرمان – ایرانگردی

قلعه دختر در استان کرمان
قلعه دختر میانه در ۲ کیلومتری جنوب پل دختر روی صخره سنگی که به جاده کاروان رو مشرف است ، ساخته شده است .در دیوار قلعه ۲ مدخل ساخته شده که هرکدام ۳ متر بلندی دارد و در بالای یکی از این مدخل‌ ها کتیبه‌ ای روی سنگ نوشته شده است .این قلعه از وسایل ایمنی و آب انبار برخوردار است و در آن کلیه تدابیر لازم برای زندگی طولانی در داخل این آن فراهم بوده است .

ادامه خواندن “قلعه دختر در استان کرمان – ویبره”

زیبا چون ارگ بم – ویبره

زیبا چون ارگ بم – ایرانگردی

زیبا چون ارگ بم
ارگ راین بعد از ارگ بم دومین بنای خشتی استان كرمان محسوب شده و می تواند به عنوان یکی دیگر از قطبهای توریستی کرمان خودنمائی کند. این ارگ در جنوب غربی شهر كنونی راین و بر بالای قلعه ای با شكوه و عظمت خودنمایی می كند . این بنای خشتی با مساحتی بیش از ۲۰ هزار متر مربع تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه است . پلان قلعه تقریباً مربع شكل و با چندین برج در اطراف مزین شده است . دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته كه ارتفاع آن اندكی بیش از ۱۰ متر است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است كه با سر در بزرگ و باشكوه به محوطه داخلی راه دارد .

ادامه خواندن “زیبا چون ارگ بم – ویبره”

مسجد جامع کرمان در استان کرمان – ویبره

مسجد جامع کرمان در استان کرمان – ایرانگردی

مسجد جامع کرمان در استان کرمان
مسجد جامع کرمان یا مسجد جامع مظفری در کنار میدان مشتاق و محصور به بازار مظفری و بازار قدمگاه و خیابان شریعتی و میدان مشتاق در شهر کرمان قرار گرفته است .

ادامه خواندن “مسجد جامع کرمان در استان کرمان – ویبره”

درباره گنبد جبلیه – ویبره

درباره گنبد جبلیه – ایرانگردی

درباره گنبد جبلیه
از دیگر بناهای مربوط به دوران قبل از اسلام گنبد جبلیه است كه به نامه گنبد گبری نیز در تواریخ آمده است. در تمامی تواریخ بنای گنبد به دوره قبل از اسلام (ساسانیان) نسبت داده می شود (گویا آتشكده ی بوده است – یا قبر یكی از زرتشتیان) اما در جایی اشاره ی نیز شده است كه بنای گنبد در عهد سلجوقیان ساخته شده است اما با توجه به این كه به دستور محمد بن الیاس تعمیر شده طبعاً چند قرن پیش از سلجوقیان این امر تحقق یافته و مربوط به همان دوران ساسانی است.

ادامه خواندن “درباره گنبد جبلیه – ویبره”

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ویبره

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ایرانگردی

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان
موزه ریاست جمهوری رفسنجان در مجموعه فرهنگی پژوهشی رفسنجان واقع شده است .
اولین موزه رییس جمهوری طراحی شده در ایران به همراه کتابخانه ، مرکز اسناد و پزوهش ، نمایشگاه ، سالن نمایش سرپوشیده و روباز ، رستوران و اداری تعامل معماری متعالی و معرف افتخارات ملی با توجه به نقش بزرگان و نقش آفرینان معاصر در بیشتر کشور های جهان به صورت مرکزی فرهنگی و عام المنفعه ، سابقه ای قابل توجه دارد ؛

ادامه خواندن “موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ویبره”