آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره

آداب و سنن مردمان کرمان – ایرانگردی

آداب و سنن مردمان کرمان
کلیدزنی:
در شب بیست و هفتم ماه رمضان برگزار می شود. در این رسم بیشتر بیوه زنان ، زنان بدون فرزند و دختران دم بخت شرکت می کنند. هر زن حاجتمندی «کمویی» برمی دارد و توی آن یک آیینه و یک سورمه دان و مقداری نبات می گذارد و به در خانه های محله می رود. کلیدزنها آنچنان رویشان را محکم می گیرند که کسی آنان را نمی شناسد.

ادامه خواندن “آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره”

قلعه دختر در استان کرمان – ویبره

قلعه دختر در استان کرمان – ایرانگردی

قلعه دختر در استان کرمان
قلعه دختر میانه در ۲ کیلومتری جنوب پل دختر روی صخره سنگی که به جاده کاروان رو مشرف است ، ساخته شده است .در دیوار قلعه ۲ مدخل ساخته شده که هرکدام ۳ متر بلندی دارد و در بالای یکی از این مدخل‌ ها کتیبه‌ ای روی سنگ نوشته شده است .این قلعه از وسایل ایمنی و آب انبار برخوردار است و در آن کلیه تدابیر لازم برای زندگی طولانی در داخل این آن فراهم بوده است .

ادامه خواندن “قلعه دختر در استان کرمان – ویبره”

زیبا چون ارگ بم – ویبره

زیبا چون ارگ بم – ایرانگردی

زیبا چون ارگ بم
ارگ راین بعد از ارگ بم دومین بنای خشتی استان كرمان محسوب شده و می تواند به عنوان یکی دیگر از قطبهای توریستی کرمان خودنمائی کند. این ارگ در جنوب غربی شهر كنونی راین و بر بالای قلعه ای با شكوه و عظمت خودنمایی می كند . این بنای خشتی با مساحتی بیش از ۲۰ هزار متر مربع تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه است . پلان قلعه تقریباً مربع شكل و با چندین برج در اطراف مزین شده است . دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته كه ارتفاع آن اندكی بیش از ۱۰ متر است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است كه با سر در بزرگ و باشكوه به محوطه داخلی راه دارد .

ادامه خواندن “زیبا چون ارگ بم – ویبره”

مسجد جامع کرمان در استان کرمان – ویبره

مسجد جامع کرمان در استان کرمان – ایرانگردی

مسجد جامع کرمان در استان کرمان
مسجد جامع کرمان یا مسجد جامع مظفری در کنار میدان مشتاق و محصور به بازار مظفری و بازار قدمگاه و خیابان شریعتی و میدان مشتاق در شهر کرمان قرار گرفته است .

ادامه خواندن “مسجد جامع کرمان در استان کرمان – ویبره”

درباره گنبد جبلیه – ویبره

درباره گنبد جبلیه – ایرانگردی

درباره گنبد جبلیه
از دیگر بناهای مربوط به دوران قبل از اسلام گنبد جبلیه است كه به نامه گنبد گبری نیز در تواریخ آمده است. در تمامی تواریخ بنای گنبد به دوره قبل از اسلام (ساسانیان) نسبت داده می شود (گویا آتشكده ی بوده است – یا قبر یكی از زرتشتیان) اما در جایی اشاره ی نیز شده است كه بنای گنبد در عهد سلجوقیان ساخته شده است اما با توجه به این كه به دستور محمد بن الیاس تعمیر شده طبعاً چند قرن پیش از سلجوقیان این امر تحقق یافته و مربوط به همان دوران ساسانی است.

ادامه خواندن “درباره گنبد جبلیه – ویبره”

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ویبره

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ایرانگردی

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان
موزه ریاست جمهوری رفسنجان در مجموعه فرهنگی پژوهشی رفسنجان واقع شده است .
اولین موزه رییس جمهوری طراحی شده در ایران به همراه کتابخانه ، مرکز اسناد و پزوهش ، نمایشگاه ، سالن نمایش سرپوشیده و روباز ، رستوران و اداری تعامل معماری متعالی و معرف افتخارات ملی با توجه به نقش بزرگان و نقش آفرینان معاصر در بیشتر کشور های جهان به صورت مرکزی فرهنگی و عام المنفعه ، سابقه ای قابل توجه دارد ؛

ادامه خواندن “موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ویبره”

گنبد جبلیه – ویبره

گنبد جبلیه – ایرانگردی

گنبد جبلیه
در منتهی الیه شرقی کرمان گنبد بزرگ و عجیبی از سنگ و گچ بنا گردیده که دست تطاول روزگار در تخریب آن کوتاه آمده است. این گنبد هشت ضلعی تماماً از سنگ و عرض و پی آن نیز در پایه به سه متر می رسد. در هشت طرف آن هشت درب با عرض  دو متر قرار گرفته که اخیراً برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن، درگاه ها را با سنگ مسدود کرده اند و فقط یکی را باز گذاشته اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده است و معلوم نیست که آیا روی گنبد کاشی بوده یا نه؟

ادامه خواندن “گنبد جبلیه – ویبره”

موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان – ویبره

موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان – ایرانگردی

موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان
موزه صنعتی شامل گنجینه ‌ای غنی و دیدنی از هنر های معاصر و شامل آثار ارزشمندی از هنرمندان ایرانی و خارجی است که در شهر کرمان ، خیابان شریعتی و حد فاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب آباد واقع است .
 

ادامه خواندن “موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان – ویبره”

زیبای خفته ، كویر لوت – ویبره

زیبای خفته ، كویر لوت – ایرانگردی

زیبای خفته ، كویر لوت
در تصور عامه، كویر جایی میان مرگ و زندگی است و حتی نگاه‌كردن به پهنه گسترده آن كه هیچ موجود زنده‌ای در آن دیده نمی‌شود، تخم ترس و دلهره را در دل برخی می‌كارد اما به گفته همه كویرروندگان، این پهنه بیگانه با واژه‌هایی چون گل، شنبم و آشنا با شن و سنگریزه و توفان‌های وهم‌انگیز، چیزی جز زندگی مطلق نیست.

ادامه خواندن “زیبای خفته ، كویر لوت – ویبره”

میل نادری فهرج در استان کرمان – ویبره

میل نادری فهرج در استان کرمان – ایرانگردی

میل نادری فهرج در استان کرمان
در جا های مختلف ایران ، می ‌شود بناهای بلندی را  پیدا کرد که پر از تزئینات جذاب و دیدنی ‌اند ، معماری درست و حسابی دارند و از طرفی تک و تنها افتاده ‌اند.
از همان ابتدای ساخت‌ شان بنایی مستقل بوده اند و ربطی به بنایی دیگر نداشته‌ اند .

ادامه خواندن “میل نادری فهرج در استان کرمان – ویبره”

بیابان ، سفره پربركت – ویبره

بیابان ، سفره پربركت – ایرانگردی

بیابان ، سفره پربركت
دكتر حمید عباس  ‌نژاد مدرس دانشگاه می‌گوید:«منطقه گندم بریان شهداد كه گرم‌ ترین نقطه كویر در جهان و در قلب ایران به شمار می‌رود، به كره ماه می‌ماند و گدازه‌های سیاه رنگ واقع در این منطقه، نور خورشید را بیش از حد معمول جذب می‌كند و باعث افزایش بیش از حد دما می‌شود. همچنین برخی لایه‌های شكل گرفته در كویر، از نظر زمین شناسی غیر قابل باروری است».

ادامه خواندن “بیابان ، سفره پربركت – ویبره”

هامون و جازموریان در استان کرمان – ویبره

هامون و جازموریان در استان کرمان – ایرانگردی

هامون و جازموریان در استان کرمان
هامون جازموریان ما بین کوه های مکران و شاهسواران قرار دارد که از خاور به باختر تقریبا به درازای ۳۰۰ کیلومتر و از شمال به جنوب به پهنای ۱۰۰ کیلومتر گسترده شده است . در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می نامند و انبوهی و کثرت آن را موریان می گویند .

ادامه خواندن “هامون و جازموریان در استان کرمان – ویبره”

استان کرمان – ویبره

استان کرمان – ایرانگردی

استان کرمان
کرمان در زمان هخامنشیان بخشی از شهر(ساتراپی) فارس به شمار می رفت. از شهرهای کهن این سامان سیرجان (شیرگان باستان)، بردسیر(به اردشیر باستان)، گواشیر(کرمان امروزی) فهرج(بهره باستان) و ارگ بم و نرماشیر و جیرفت است.

ادامه خواندن “استان کرمان – ویبره”

بیمارستان های کرمان – ویبره

بیمارستان های کرمان – ایرانگردی

بیمارستان های کرمان
بیمارستان آیت ا.. کاشانی

این بیمارستان در شهرستان كرمان واقع شده و بیمارستانی تامین اجماعی – درمانی است كه در سال ۱۳۴۰ باظرفیت ۳۰۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۵۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، زنان وزایمان ، کودکان ، اورژانس ، گوش و حلق و بینی ، چشم پزشکی ، عفونی ، نرولوژی ، ارولوژی ، ارتوپدی ، ICU ، CCU

ادامه خواندن “بیمارستان های کرمان – ویبره”

آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ویبره

آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ایرانگردی

آسمـانخراش 3 هزار ساله ایرانی
برنده جایزه مركوری

در مجموع ۴۰۶ كیچه این روستا،۲۵۶۰ اتاق وجود دارد و درجه حرارت این اتاق‌ها حدود ۵ درجه با بیرون متفاوت است؛ یعنی در تابستان ۵ درجه خنك‌تر و در زمستان ۵ درجه گرم‌تر است. ساكنان این روستا آداب و رسوم خاص خودشان را دارند و در زبان و گویش آن‌ها هنوز از كلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌شود. روستای ۳ هزارساله میمند تنها روستای تاریخی در جهان است كه هنوز روابط سنتی زندگی در آن جریان دارد و می‌توان تعامل انسان و طبیعت را به‌خوبی در آن مشاهده كرد. این روستا هفتمین منظر فرهنگی، طبیعی و تاریخی جهان بود كه جایزه «مركوری» را دریافت كرد.

ادامه خواندن “آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ویبره”