آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره

آداب و سنن مردمان کرمان – ایرانگردی

آداب و سنن مردمان کرمان
کلیدزنی:
در شب بیست و هفتم ماه رمضان برگزار می شود. در این رسم بیشتر بیوه زنان ، زنان بدون فرزند و دختران دم بخت شرکت می کنند. هر زن حاجتمندی «کمویی» برمی دارد و توی آن یک آیینه و یک سورمه دان و مقداری نبات می گذارد و به در خانه های محله می رود. کلیدزنها آنچنان رویشان را محکم می گیرند که کسی آنان را نمی شناسد.

ادامه خواندن “آداب و سنن مردمان کرمان – ویبره”

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ویبره

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ایرانگردی

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان
موزه ریاست جمهوری رفسنجان در مجموعه فرهنگی پژوهشی رفسنجان واقع شده است .
اولین موزه رییس جمهوری طراحی شده در ایران به همراه کتابخانه ، مرکز اسناد و پزوهش ، نمایشگاه ، سالن نمایش سرپوشیده و روباز ، رستوران و اداری تعامل معماری متعالی و معرف افتخارات ملی با توجه به نقش بزرگان و نقش آفرینان معاصر در بیشتر کشور های جهان به صورت مرکزی فرهنگی و عام المنفعه ، سابقه ای قابل توجه دارد ؛

ادامه خواندن “موزه ریاست جمهوری رفسنجان در استان کرمان – ویبره”

گنبد جبلیه – ویبره

گنبد جبلیه – ایرانگردی

گنبد جبلیه
در منتهی الیه شرقی کرمان گنبد بزرگ و عجیبی از سنگ و گچ بنا گردیده که دست تطاول روزگار در تخریب آن کوتاه آمده است. این گنبد هشت ضلعی تماماً از سنگ و عرض و پی آن نیز در پایه به سه متر می رسد. در هشت طرف آن هشت درب با عرض  دو متر قرار گرفته که اخیراً برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن، درگاه ها را با سنگ مسدود کرده اند و فقط یکی را باز گذاشته اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده است و معلوم نیست که آیا روی گنبد کاشی بوده یا نه؟

ادامه خواندن “گنبد جبلیه – ویبره”

موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان – ویبره

موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان – ایرانگردی

موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان
موزه صنعتی شامل گنجینه ‌ای غنی و دیدنی از هنر های معاصر و شامل آثار ارزشمندی از هنرمندان ایرانی و خارجی است که در شهر کرمان ، خیابان شریعتی و حد فاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب آباد واقع است .
 

ادامه خواندن “موزه هنر های معاصر صنعتی کرمان در استان کرمان – ویبره”

زیبای خفته ، كویر لوت – ویبره

زیبای خفته ، كویر لوت – ایرانگردی

زیبای خفته ، كویر لوت
در تصور عامه، كویر جایی میان مرگ و زندگی است و حتی نگاه‌كردن به پهنه گسترده آن كه هیچ موجود زنده‌ای در آن دیده نمی‌شود، تخم ترس و دلهره را در دل برخی می‌كارد اما به گفته همه كویرروندگان، این پهنه بیگانه با واژه‌هایی چون گل، شنبم و آشنا با شن و سنگریزه و توفان‌های وهم‌انگیز، چیزی جز زندگی مطلق نیست.

ادامه خواندن “زیبای خفته ، كویر لوت – ویبره”

میل نادری فهرج در استان کرمان – ویبره

میل نادری فهرج در استان کرمان – ایرانگردی

میل نادری فهرج در استان کرمان
در جا های مختلف ایران ، می ‌شود بناهای بلندی را  پیدا کرد که پر از تزئینات جذاب و دیدنی ‌اند ، معماری درست و حسابی دارند و از طرفی تک و تنها افتاده ‌اند.
از همان ابتدای ساخت‌ شان بنایی مستقل بوده اند و ربطی به بنایی دیگر نداشته‌ اند .

ادامه خواندن “میل نادری فهرج در استان کرمان – ویبره”

بیابان ، سفره پربركت – ویبره

بیابان ، سفره پربركت – ایرانگردی

بیابان ، سفره پربركت
دكتر حمید عباس  ‌نژاد مدرس دانشگاه می‌گوید:«منطقه گندم بریان شهداد كه گرم‌ ترین نقطه كویر در جهان و در قلب ایران به شمار می‌رود، به كره ماه می‌ماند و گدازه‌های سیاه رنگ واقع در این منطقه، نور خورشید را بیش از حد معمول جذب می‌كند و باعث افزایش بیش از حد دما می‌شود. همچنین برخی لایه‌های شكل گرفته در كویر، از نظر زمین شناسی غیر قابل باروری است».

ادامه خواندن “بیابان ، سفره پربركت – ویبره”

هامون و جازموریان در استان کرمان – ویبره

هامون و جازموریان در استان کرمان – ایرانگردی

هامون و جازموریان در استان کرمان
هامون جازموریان ما بین کوه های مکران و شاهسواران قرار دارد که از خاور به باختر تقریبا به درازای ۳۰۰ کیلومتر و از شمال به جنوب به پهنای ۱۰۰ کیلومتر گسترده شده است . در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می نامند و انبوهی و کثرت آن را موریان می گویند .

ادامه خواندن “هامون و جازموریان در استان کرمان – ویبره”

استان کرمان – ویبره

استان کرمان – ایرانگردی

استان کرمان
کرمان در زمان هخامنشیان بخشی از شهر(ساتراپی) فارس به شمار می رفت. از شهرهای کهن این سامان سیرجان (شیرگان باستان)، بردسیر(به اردشیر باستان)، گواشیر(کرمان امروزی) فهرج(بهره باستان) و ارگ بم و نرماشیر و جیرفت است.

ادامه خواندن “استان کرمان – ویبره”

بیمارستان های کرمان – ویبره

بیمارستان های کرمان – ایرانگردی

بیمارستان های کرمان
بیمارستان آیت ا.. کاشانی

این بیمارستان در شهرستان كرمان واقع شده و بیمارستانی تامین اجماعی – درمانی است كه در سال ۱۳۴۰ باظرفیت ۳۰۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۵۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، زنان وزایمان ، کودکان ، اورژانس ، گوش و حلق و بینی ، چشم پزشکی ، عفونی ، نرولوژی ، ارولوژی ، ارتوپدی ، ICU ، CCU

ادامه خواندن “بیمارستان های کرمان – ویبره”

آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ویبره

آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ایرانگردی

آسمـانخراش 3 هزار ساله ایرانی
برنده جایزه مركوری

در مجموع ۴۰۶ كیچه این روستا،۲۵۶۰ اتاق وجود دارد و درجه حرارت این اتاق‌ها حدود ۵ درجه با بیرون متفاوت است؛ یعنی در تابستان ۵ درجه خنك‌تر و در زمستان ۵ درجه گرم‌تر است. ساكنان این روستا آداب و رسوم خاص خودشان را دارند و در زبان و گویش آن‌ها هنوز از كلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌شود. روستای ۳ هزارساله میمند تنها روستای تاریخی در جهان است كه هنوز روابط سنتی زندگی در آن جریان دارد و می‌توان تعامل انسان و طبیعت را به‌خوبی در آن مشاهده كرد. این روستا هفتمین منظر فرهنگی، طبیعی و تاریخی جهان بود كه جایزه «مركوری» را دریافت كرد.

ادامه خواندن “آسمـانخراش ۳ هزار ساله ایرانی – ویبره”

رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی – ویبره

رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی – ایرانگردی

رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی
جواد كمالی در جلسه كارگروه عمران با ارائه گزارشی از وضعیت پروژه‌های سال جاری گفت: استان كرمان از نظر اعتبارات پروژه‌ها رتبه دوم در سطح كشور را به خود اختصاص داده است.

ادامه خواندن “رتبه اول كشور در پروژه های عمرانی – ویبره”

آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان – ویبره

آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان – ایرانگردی

آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان
استان کرمان یکی از محدود نقاطی است که در ایران آثار جانداران خشکی از دوران ‌های گذشته زمین شناسی مشاهده شده ‌است  .

ادامه خواندن “آثار و بقایای دایناسور ها در استان کرمان – ویبره”

گردش در کرمان – ویبره

گردش در کرمان – ایرانگردی

گردش در کرمان
باغ‌ موزه هرندی واقع در چهارراه طهماسب‌آباد شهر كرمان بهترین مكان برای شروع یك گردش یك ‌روزه در این شهر است. مكانی تاریخی كه هنگام طلوع خورشید اشعه‌های آن از لابه‌لای شاخ و برگ درختان كاج سربه فلك كشیده این باغ‌موزه عبور می‌كند و بر ساختمان موزه زیبایی می‌تابد كه یادآور روز‌های دربه‌دری و تبعید رضاشاه است.

ادامه خواندن “گردش در کرمان – ویبره”

باغ شاهزاده – ویبره

باغ شاهزاده – ایرانگردی

باغ شاهزاده
وجود خاك حاصلخیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امكان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشك و بی آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است.

ادامه خواندن “باغ شاهزاده – ویبره”