مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ایرانگردی

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه
یکی از بقاع متبرک اهل حق بقعه ی معروف به بابا یادگار در قریه ی بان زرده نزدیک قلعه ی معروف یزد گردیست . هویت حقیقی بابا یادگار مانند دیگر مشایخ اهل حق به تحقیق معلوم نیست .

ادامه خواندن “مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره”

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ویبره

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه
دکان داوود گوردخمه ‌ای تاریخی است که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب در ابتدای جاده انزل و در فاصله حدود ۱۰۰ متری از جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب واقع شده و در میان اهالی محل به کل داوود ( کل داو ) و دکان داوود شهرت یافته ‌است .

ادامه خواندن “گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ویبره”

بیمارستان های کرمانشاه – ویبره

بیمارستان های کرمانشاه – ایرانگردی

بیمارستان های کرمانشاه
بیمارستان امام خمینی (ره)

این بیمارستان در شهرستان کرمانشاه واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۵۸باظرفیت ۲۲۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۲۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، اورژانس ، چشم پزشکی ، گوش و حلق و بینی، مسمومیت ، سوختگی ، ICU

ادامه خواندن “بیمارستان های کرمانشاه – ویبره”

سراب های استان کرمانشاه – ویبره

سراب های استان کرمانشاه – ایرانگردی

سراب های استان کرمانشاه
سراب نیلوفر

این سراب در چهارده کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه «کماجار» قرار دارد. این سراب به صورت استخر وسیعی، مملو از گل های نیلوفر است. غنچه ها و برگ های این گل ها سر از آب بر آورده و سطح وسیعی از سراب را پوشانده است. این ساب ظرفیت بهره دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است. در سال های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان در اطراف این سراب، تأسیسات و پارکی احداث شده است.

ادامه خواندن “سراب های استان کرمانشاه – ویبره”

آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه – ویبره

آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه – ایرانگردی

آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه
مقبره و بارگاه میر احمد ، میر آمد
یکی از آثار دیدنی شهرستان سرپل ذهاب ، آستان مقدس احمد بن اسحاق است که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد و مهمترین زیارتگاه این شهر به حساب می آید . ساختمان قدیمی این بنا در اثر جنگ ویران شد و هم اکنون بارگاهی باشکوه و متناسب با شخصیت آن بزرگوار برپا شده است .

ادامه خواندن “آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه – ویبره”

گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه – ویبره

گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه
گوردخمه سرخ ده در استان کرمانشاه ، ۱۹ کیلومتری گوردَخمه ‌های اِسحاق ‌وند بین روستا شمس آباد و سرخه ده در کنار چپ رودخانه گاماسیاب قرار گرفته است . این گوردخمه دارای ۲ متر عرض و عمقی برابر ۱/۷۵ متر می ‌باشد . ارتفاع بلند ترین نقطه آن از کف تا سقف ۱/۲۰ متر است . برخی باستانشناسان این گور را متعلق به گئومات مغ دانسته اند .

ادامه خواندن “گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه – ویبره”

پل های کرمانشاه – ویبره

پل های کرمانشاه – ایرانگردی

پل های کرمانشاه
پل خسرو

این پل در دو کیلومتری جنوب غربی شهر بیستون، بر سر راهی که از بیستون به تخت شیرین و سرماج می رود، بر روی رودخانه گاما سیاب ساخته شده است.

ادامه خواندن “پل های کرمانشاه – ویبره”

کاروانسراهای استان کرمانشاه – ویبره

کاروانسراهای استان کرمانشاه – ایرانگردی

کاروانسراهای استان کرمانشاه
کاروانسرای ایلخانی (بیستون)

این کاروانسرا بر روی بقایایی از یک بنای سنگی دوره ساسانی معروف به کاخ خسرو ساخته شده است. ایلخانیان با الحاق دیوارهایی به دیوارهای محیطی بنای ساسانی، این کاروانسرا را احداث نمودند.

ادامه خواندن “کاروانسراهای استان کرمانشاه – ویبره”

تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه – ویبره

تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه – ایرانگردی

تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه
این محوطه تاریخی در دوازده کیلومتی جنوب شرقی کنگاور و به فاصله یک کیلومتری شمال روستای گودین قرار دارد . ارتفاع این تپه از سطح زمین های اطراف در حدود سی متر و از سطح دریا هزار و چهار صد متر است . مساحت این محوطه در حدود پانزده هکتار برآورد شده است .

ادامه خواندن “تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه – ویبره”

گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه – ویبره

گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه
دخمه ‌های دربند در بدنه کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و سمت راست آب دربند حجاری شده ‌است . این گوردخمه ‌ها در بین اهالی محل به قبر کیکاوس ، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف می ‌باشد . در ارتفاعی که بیش از ۵۰ متر از سطح رودخانه فاصله دارد محلی به طول ۵/۱۴ متر و ارتفاع ۱۱ متر تراشیده ‌اند و در آن دخمه بزرگ‌ تر را ساخته ‌اند که درگاه آن رو به جنوب است .

ادامه خواندن “گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه – ویبره”

حمام های کرمانشاه – ویبره

حمام های کرمانشاه – ایرانگردی

حمام های کرمانشاه
حمام حاج شهبازخان

حمام شهباز خان در بافت قدیمی شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس قرار دارد. این حمام نیز مانند بسیاری از حمام های دوره قاجاریه شامل سربینه یا رخت کن، گرم خانه و خزینه های آب سرد و گرم است. سطوح داخل گنبدهای آن به وسیله آهک بری مقرنس کاری شده است و قسمت سربینه نیز به وسیله نقاشی های دیواری تزیین شده است.

ادامه خواندن “حمام های کرمانشاه – ویبره”

بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه – ویبره

بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه – ایرانگردی

بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه
قلعه گه جبران

قلعه گه یا قلعه کوچک در ابتدای باغ های ریجاب شهرستان اسلام آباد قرار دارد. اهالی محل این مکان را به نام صاحب آن، قلعه «جیران» می نامند. این قلعه دو طبقه به مرور زمان تخریب شده است. در حال حاضر چند اتاق از طبقه اول و پی طبقه فوقانی آن به جای مانده است.

ادامه خواندن “بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه – ویبره”

تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه – ویبره

تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه – ایرانگردی

تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه
تکیه ایست در بافت کهن شهر کرمانشاه در خیابان مدرس این بنا در محله قدیمی فیض آباد و در کوچه صارم الدوله واقع شده است . این تکیه که در زمان قاجاریه توسط عبدالله خان ملقب به بیگلربیگی ساخته شده است از لحاظ آئینه کاری در میان تکایای کرمانشاه بی نظیر است .

ادامه خواندن “تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه – ویبره”

مجسمه هرکول در استان کرمانشاه – ویبره

مجسمه هرکول در استان کرمانشاه – ایرانگردی

مجسمه هرکول در استان کرمانشاه
پیکره هرکول در کناره شاهراه شرقی غربی جاده ابریشم یا جاده بزرگ خراسان در محوطه تاریخی بیستون نزدیک کرمانشاه از سنگ تراشیده شده است . در دوران اشکانیان هرکول یکی از محبوب ترین خدایان بود که اغلب به صورت پیکره ‌های گلی و سنگی نشان داده می‌ شد .

ادامه خواندن “مجسمه هرکول در استان کرمانشاه – ویبره”

بازار کرمانشاه – ویبره

بازار کرمانشاه – ایرانگردی

بازار کرمانشاه
بازار قدیمی شهر کرمانشاه دارای قدمتی بیش از یک صد و پنجاه سال است. این بازار هنوز پویایی خود را حفظ کرده و نقش مهمی در اقتصاد این شهر و شهرهای هم جوار آن دارد. در گذشته های نه چندان دور به غیر از داد و ستد، بخشی از فعالیت های تولیدی نیز در همین بازار انجام می گرفت. با گذشت زمان از تعداد تولید کنندگان که بیشتر صنعت گر بودند، کاسته شد و در نتیجه سهم تولید در بازار بسیار محدود گشت.

ادامه خواندن “بازار کرمانشاه – ویبره”

کلیساهای استان کرمانشاه – ویبره

کلیساهای استان کرمانشاه – ایرانگردی

کلیساهای استان کرمانشاه
کلیسای قلب مقدس مسیح

این کلیسا در سال ۱۹۱۴ م به دستور «اسقف یوحنانیان» در زمینی به مساحت ۲۸۰ متر مربع بنا و توسط ایشان تقدس شد. زیر بنای این کلیسا با احتساب فضای سرایداری، اتاق ها و سایر تأسیسات یک صد و شصت متر مربع است. مصالح به کار رفته در بنا آجر و دارای مختصر تزیینات و آجرکاری است.

ادامه خواندن “کلیساهای استان کرمانشاه – ویبره”