مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ایرانگردی

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه
یکی از بقاع متبرک اهل حق بقعه ی معروف به بابا یادگار در قریه ی بان زرده نزدیک قلعه ی معروف یزد گردیست . هویت حقیقی بابا یادگار مانند دیگر مشایخ اهل حق به تحقیق معلوم نیست .

ادامه خواندن “مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره”

سراب نیلوفر در استان کرمانشاه – ویبره

سراب نیلوفر در استان کرمانشاه – ایرانگردی

سراب نیلوفر در استان کرمانشاه
سراب نیلوفر دریاچه کوچکی در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل ‌های نیلوفر است که در فصول گرم سال غنچه‌ ها و برگ ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌ پوشاند . اطراف این سراب تأسیسات رفاهی گردشگری و پارکی احداث شده‌ است .

ادامه خواندن “سراب نیلوفر در استان کرمانشاه – ویبره”

معبد آناهیتا و هرسین – ویبره

معبد آناهیتا و هرسین – ایرانگردی

معبد آناهیتا و هرسین
در قسمت جنوبی بنا، پلکان دو طرفه ای به درازای یک صد و پنجاه و چهار متر وجود دارد. هر دو تا پنج پله، در یک بلوک سنگی ایجاد شده است. در حال حاضر تعداد سنگ پله ها در پلکان شرقی بیست و شش پله و در پلکان غربی بیست و یک پله است.

ادامه خواندن “معبد آناهیتا و هرسین – ویبره”

مساجد استان کرمانشاه – ویبره

مساجد استان کرمانشاه – ایرانگردی

مساجد استان کرمانشاه
مسجد جامع کرمانشاه

این مسجد در بافت قدیم شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس قرار دارد. از این مسجد تنها بخشی از شبستان آن باقی مانده است. این شبستان چهل و پنج طاق چشمه داشت و امروز تنها بیست و پنج طاق آن باقی مانده است. در سمت جنوبی مسجد، دو بالاخره وجود داشت که در گذشته مدرسه بود. مسجد جامع کرمانشاه از نظر ساخت شبیه مساجد دوره زندیه است و طبق کتیبه موجود در سال ۱۱۹۶ ه.ق مصادف با حکومت «علی مرادخان زند» ساخته شد. در قسمت جنوبی مسجد، مسجد دیگری با صحن و شبستان کنونی وجود دارد که به مسجد «ایمری» معروف است.

ادامه خواندن “مساجد استان کرمانشاه – ویبره”

طاق بستان در استان کرمانشاه – ویبره

طاق بستان در استان کرمانشاه – ایرانگردی

طاق بستان در استان کرمانشاه
طاق بستان یا ( طاق وستان ) در سمت راست ورودی شهر کرمانشاه ، در شمال شرقی این شهر ، مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره ساسانی است که با فضای مرکبی از کوه ، چشمه و آب ، به گردشگاهی مصفا و چشم اندازی دل انگیز بدل شده است .

ادامه خواندن “طاق بستان در استان کرمانشاه – ویبره”

نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه – ویبره

نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه – ایرانگردی

نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه
محوطه باستانی و مقدس بیستون در طول ۵ کیلومتر و عرض ۳ کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد و یکی از معتبر ترین آثار باستانی جهان می باشد . که در سال ۸۵ در لیست آثار برجسته جهانی در یونسکو ثبت گردید . این محوطه آثاری از پیش از تاریخ تا حکومت های اسلامی در خود جای داده .

ادامه خواندن “نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه – ویبره”

سرپل ذهاب – ویبره

سرپل ذهاب – ایرانگردی

سرپل ذهاب
نقش برجسته آنوبانی نی: در این صحنه تصویر آنوبانی نی پادشاه مقتدر لولوبی به حالت ایستاده در سمت راست حجاری شده است.

ادامه خواندن “سرپل ذهاب – ویبره”

گشت و گذاری در کرمانشاه ۱ – ویبره

گشت و گذاری در کرمانشاه ۱ – ایرانگردی

گشت و گذاری در کرمانشاه 1
این شهرستان از شمال به استان
کردستان، از شرق به شهرستان صحنه، از غرب به شهرستان اسلام آباد و از جنوب به شهرستان هرسین محدود می شود. بر اساس سرشماری سال ۱۳۵۷ ش، کرمانشاه بالغ بر ۶۸۱۶۱۱ نفر جمعیت دارد که ۳۴۶۴۱۰ نفر آن مرد و ۳۳۵۲۰۱ نفر آن زن هستند. این شهرستان دارای چهار بخش به نام های مرکزی، فیروزآباد، کوزران و ماهیدشت و سیزده دهستان است.

ادامه خواندن “گشت و گذاری در کرمانشاه ۱ – ویبره”

طاق گرا در استان کرمانشاه – ویبره

طاق گرا در استان کرمانشاه – ایرانگردی

 طاق گرا در استان کرمانشاه
بنای طاق گرا یا طاق شیرین در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب و در ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می داده است . به علت تغییر مسیر ، این راه و بنای تاق گرا اکنون در شیب های پائین جاده آسفالته قرار گرفته است . از نظر معماری ، بنای تاق‌گرا ، فضای ایوان مانندی است که تماماً از سنگ ساخته شده است.

ادامه خواندن “طاق گرا در استان کرمانشاه – ویبره”

قلعه یزد گرد – ویبره

قلعه یزد گرد – ایرانگردی

قلعه یزد گرد
دیوار گچ: خطی از استحکامات به طول دو و نیم کیلومتر و عرض دو تا چهار متر است و با قلوه و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده است. سرتاسر نمای خارجی این دیوار با مجوعه ای از برج های نیم دایره ای شکل تقویت شده است.

ادامه خواندن “قلعه یزد گرد – ویبره”

غار پرو در استان کرمانشاه – ویبره

غار پرو در استان کرمانشاه – ایرانگردی

 غار پرو در استان کرمانشاه
غار پراو در کوه پراو واقع در شمال شرقی کرمانشاه واقع است . غار پرو یا  پراو در کوه پراو از سلسله جبال زاگرس در شمال شهرستان کرمانشاه واقع شده است . دهانه غار در ارتفاع حدود سه هزار متری و در نزدیکی پناهگاه « شیخعلی خان » در زیر قله ۳۳۵۷ متری پراو قرار دارد

ادامه خواندن “غار پرو در استان کرمانشاه – ویبره”

شگفت انگیزترین غار آبی – ویبره

شگفت انگیزترین غار آبی – ایرانگردی

شگفت انگیزترین غار آبی
ژرفای حوضچه‌های این غار به ۱۴ متر می‌رسد همچنین دمای درون غار ۷ تا ۱۱ درجه‌است و در تمام فصول سال ثابت است این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا در ۱۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری به نام‌های تالار ریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس می‌باشد.این غار یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی شهرستان روانسر می‌باشد.

ادامه خواندن “شگفت انگیزترین غار آبی – ویبره”

تپه های باستانی کرمانشاه – ویبره

تپه های باستانی کرمانشاه – ایرانگردی

تپه های باستانی کرمانشاه
این محوطه تاریخی در پنج کیلومتری شرق کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو قرار دارد. در نتیجه گمانه زنی در این تپه، بخشی از یک کلیه مسکونی بیضی شکل به قطر ده متر شناسایی شد که نیمی از آن در داخل زمین حفر شده بود.

ادامه خواندن “تپه های باستانی کرمانشاه – ویبره”

غار دو اشکفت در استان کرمانشاه – ویبره

غار دو اشکفت در استان کرمانشاه – ایرانگردی

غار دو اشکفت در استان کرمانشاه
غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه ، در دامنه کوه میوله قرار دارد و کهن ترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه ‌است . با توجه به مطالعات باستان شناسی انجام شده این غار در دوران پارینه سنگی میانی ( بین حدود ۱۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش ) مورد سکونت انسان ( احتمالاً نئاندرتال ها ) بوده ‌است .

ادامه خواندن “غار دو اشکفت در استان کرمانشاه – ویبره”