مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ایرانگردی

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه
یکی از بقاع متبرک اهل حق بقعه ی معروف به بابا یادگار در قریه ی بان زرده نزدیک قلعه ی معروف یزد گردیست . هویت حقیقی بابا یادگار مانند دیگر مشایخ اهل حق به تحقیق معلوم نیست .

ادامه خواندن مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره

زیارتگاه اویس قرنی در استان کرمانشاه – ویبره

زیارتگاه اویس قرنی در استان کرمانشاه – ایرانگردی

زیارتگاه اویس قرنی در استان کرمانشاه
آرامگاه حضرت اویس قرنی که از صحایه بزرگ پیامبر (ص) است و بسیار مورد احترام پیامبر اکرم (ص) بوده در مسیر جاده کرمانشاه و روانسر در فاصلة ۳۵ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه واقع است و هر سال زائران بسیاری را از شهرهای دور و نزدیک به سوی خویش جذب می نماید که در بارگاه ویس به ذکر و مراسم عبادی خاص خویش می پردازند .

ادامه خواندن زیارتگاه اویس قرنی در استان کرمانشاه – ویبره

معبد آناهیتا در استان کرمانشاه – ویبره

معبد آناهیتا در استان کرمانشاه – ایرانگردی

معبد آناهیتا در استان کرمانشاه
معبد آناهیتا بنای تاریخی که امروزه در شهر کنگاور واقع شده‌ است . کنگاور در میانه راه امروزی همدان کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته ‌است . این بنا با ۶/۴ هکتار وسعت ، بر پشته صخره‌ ای و مشرف به دشت گنگاور ساخته شده ‌است .

ادامه خواندن معبد آناهیتا در استان کرمانشاه – ویبره

محوطه های تاریخی کرمانشاه – ویبره

محوطه های تاریخی کرمانشاه – ایرانگردی

محوطه های تاریخی کرمانشاه
کاخ خسرو:
در حاشیه شمالی شهر کنونی قصر شیرین و در نزدیکی آتشکده چهار قابی، ویرانه های قصر خسرو پرویز دیده می شود. این بنا در جهت شرقی – غربی و به ابعاد ۲۸۵×۹۸ متر بر روی مصطبه ای به ارتفاع هشت متر ساخته شده است.

ادامه خواندن محوطه های تاریخی کرمانشاه – ویبره

امامزاده های استان کرمانشاه – ویبره

امامزاده های استان کرمانشاه – ایرانگردی

امامزاده های استان کرمانشاه
امامزاده کوسه هجیج

این امامزاده در بیست کیلومتری غرب پاوه، در روستای هجیج و در کنار روخانه سیروان قرار دارد. در سال های اخیر بنای این امامزاده به صورت چهار طاقی آجری توسط اداره اوقاف احداث شده است. در گذشته مقبره این امامزاده بنایی سنگی بود.

ادامه خواندن امامزاده های استان کرمانشاه – ویبره

سراب نیلوفر در استان کرمانشاه – ویبره

سراب نیلوفر در استان کرمانشاه – ایرانگردی

سراب نیلوفر در استان کرمانشاه
سراب نیلوفر دریاچه کوچکی در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل ‌های نیلوفر است که در فصول گرم سال غنچه‌ ها و برگ ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌ پوشاند . اطراف این سراب تأسیسات رفاهی گردشگری و پارکی احداث شده‌ است .

ادامه خواندن سراب نیلوفر در استان کرمانشاه – ویبره

معبد آناهیتا و هرسین – ویبره

معبد آناهیتا و هرسین – ایرانگردی

معبد آناهیتا و هرسین
در قسمت جنوبی بنا، پلکان دو طرفه ای به درازای یک صد و پنجاه و چهار متر وجود دارد. هر دو تا پنج پله، در یک بلوک سنگی ایجاد شده است. در حال حاضر تعداد سنگ پله ها در پلکان شرقی بیست و شش پله و در پلکان غربی بیست و یک پله است.

ادامه خواندن معبد آناهیتا و هرسین – ویبره

مساجد استان کرمانشاه – ویبره

مساجد استان کرمانشاه – ایرانگردی

مساجد استان کرمانشاه
مسجد جامع کرمانشاه

این مسجد در بافت قدیم شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس قرار دارد. از این مسجد تنها بخشی از شبستان آن باقی مانده است. این شبستان چهل و پنج طاق چشمه داشت و امروز تنها بیست و پنج طاق آن باقی مانده است. در سمت جنوبی مسجد، دو بالاخره وجود داشت که در گذشته مدرسه بود. مسجد جامع کرمانشاه از نظر ساخت شبیه مساجد دوره زندیه است و طبق کتیبه موجود در سال ۱۱۹۶ ه.ق مصادف با حکومت «علی مرادخان زند» ساخته شد. در قسمت جنوبی مسجد، مسجد دیگری با صحن و شبستان کنونی وجود دارد که به مسجد «ایمری» معروف است.

ادامه خواندن مساجد استان کرمانشاه – ویبره

طاق بستان در استان کرمانشاه – ویبره

طاق بستان در استان کرمانشاه – ایرانگردی

طاق بستان در استان کرمانشاه
طاق بستان یا ( طاق وستان ) در سمت راست ورودی شهر کرمانشاه ، در شمال شرقی این شهر ، مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره ساسانی است که با فضای مرکبی از کوه ، چشمه و آب ، به گردشگاهی مصفا و چشم اندازی دل انگیز بدل شده است .

ادامه خواندن طاق بستان در استان کرمانشاه – ویبره

نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه – ویبره

نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه – ایرانگردی

نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه
محوطه باستانی و مقدس بیستون در طول ۵ کیلومتر و عرض ۳ کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد و یکی از معتبر ترین آثار باستانی جهان می باشد . که در سال ۸۵ در لیست آثار برجسته جهانی در یونسکو ثبت گردید . این محوطه آثاری از پیش از تاریخ تا حکومت های اسلامی در خود جای داده .

ادامه خواندن نقش برجسته و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه – ویبره