مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ایرانگردی

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه
یکی از بقاع متبرک اهل حق بقعه ی معروف به بابا یادگار در قریه ی بان زرده نزدیک قلعه ی معروف یزد گردیست . هویت حقیقی بابا یادگار مانند دیگر مشایخ اهل حق به تحقیق معلوم نیست .

ادامه خواندن “مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره”

کتیبه گودرز در استان کرمانشاه – ویبره

کتیبه گودرز در استان کرمانشاه – ایرانگردی

کتیبه گودرز در استان کرمانشاه
کتیبه گودرز نقشی است که گودرز دوم بیستمین شاه اشکانی بر دامنه کوه بیستون از خود بر جای گذاشته است . گودرز در این کتیبه به تقلید از سنگ نبشته داریوش یکم در بیستون پیروزی ‌های خود را بر مهرداد یکی از رقیبانش و نیز بر کاسیوس سردار رومی شرح داده و به تصویر کشیده است .

ادامه خواندن “کتیبه گودرز در استان کرمانشاه – ویبره”

خانه های تاریخی کرمانشاه – ویبره

خانه های تاریخی کرمانشاه – ایرانگردی

خانه های تاریخی کرمانشاه

خانه معین الکتاب

این خانه در محله قدیمی «علاف خانه» شهر کرمانشاه قرا دارد. راه دسترسی به آن از طریق کوچه توکل و فیض مهدوی میسر است. این خانه از نوع خانه های درون گر است و با عبور از هشتی به حیاط بیرونی و از طریق راهرویی دراز به حیاط اندرونی راه می یابد. این راهرو با زاویه نود درجه دو حیاط را به هم متصل می کند.

ادامه خواندن “خانه های تاریخی کرمانشاه – ویبره”

جاذبه های طبیعی کرمانشاه – ویبره

جاذبه های طبیعی کرمانشاه – ایرانگردی

جاذبه های طبیعی کرمانشاه
برخی از درختان و درختچه های جنگلی استان کرمانشاه عبارتند از: آلبالوی وحشی، انجیر، اوجا، بادام وحشی، بلوط، بید، پسته وحشی، تمشک، چنار، زبان گنجشک، صنوبر، گردو، سرخ ولیک و زلزالک. مناطق جنگی این استان عبارتند از: جنگ های منطقه اسدآباد. کرمانشاه، جنگل های منطقه کرمانشاه. ایام، جنگل هایی منطقه گیلان غرب قصر شیرین و جنگل های منطقه اسلام آباد.

ادامه خواندن “جاذبه های طبیعی کرمانشاه – ویبره”

گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه – ویبره

گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه
گور دَخمه‌ های اِسحاق ‌وند هرسین در استان کرمانشاه سه گور سنگی تراشیده شده در کوه هستند که مربوط به دوره‌ های پیش از اسلام احتمالاً ماد ، هخامنشیان ، و یا پارتی‌ ها است .

ادامه خواندن “گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه – ویبره”

کتیبه داریوش – ویبره

کتیبه داریوش – ایرانگردی

کتیبه داریوش
بیستون كوهی كه همیشه یادآور دلیری‌ها و افسانه‌هاست، در ایام نوروز پذیرای گردشگران بسیاری است كه از سراسر جهان به شوق تماشای گره‌ خوردن هنر و شكوه در این اثر جهانی به كرمانشاه آمده‌اند.  نقش برجسته و كتیبه داریوش یكی از مهمترین آثار مجموعه جهانی بیستون است.  این نقش برجسته كه یكی از زیباترین یادگارهای ادبی و تاریخی ایران است، در ۳۰ كیلومتری شمال شرقی شهر كرمانشاه بر روی صخره معروف به بیستون حجاری شده است.

ادامه خواندن “کتیبه داریوش – ویبره”

مراکز فرهنگی استان کرمانشاه – ویبره

مراکز فرهنگی استان کرمانشاه – ایرانگردی

مراکز فرهنگی استان کرمانشاه
موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی کرمانشاه در ۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۶۹ ش برابر با روز جهانی موزه، در محل تکیه معاون الملک افتتاح شد. این موزه در بخش جنوبی عباسیه این تکیه، در تالاری به مساحت دویست مترمربع قرار دارد و شامل سی غرفه است. در این غرفه ها اشیای مختلف مردم شناسی شامل وسایل کشاورزی، دامپروری، شکار، بافت گیوه، آلات موسیقی، وسایل نگارش، روشنایی و نمونه هایی از پوشاک و نساجی بومی در معرض نمایش عموم قرار دارد. اخیراً نیز به منظور توسعه آن، تالار زیرین موزه به مساحت دویست متر مربع در حال آماده شدن است.

ادامه خواندن “مراکز فرهنگی استان کرمانشاه – ویبره”

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ویبره

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه
دکان داوود گوردخمه ‌ای تاریخی است که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب در ابتدای جاده انزل و در فاصله حدود ۱۰۰ متری از جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب واقع شده و در میان اهالی محل به کل داوود ( کل داو ) و دکان داوود شهرت یافته ‌است .

ادامه خواندن “گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ویبره”

بیمارستان های کرمانشاه – ویبره

بیمارستان های کرمانشاه – ایرانگردی

بیمارستان های کرمانشاه
بیمارستان امام خمینی (ره)

این بیمارستان در شهرستان کرمانشاه واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۵۸باظرفیت ۲۲۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۲۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، اورژانس ، چشم پزشکی ، گوش و حلق و بینی، مسمومیت ، سوختگی ، ICU

ادامه خواندن “بیمارستان های کرمانشاه – ویبره”

سراب های استان کرمانشاه – ویبره

سراب های استان کرمانشاه – ایرانگردی

سراب های استان کرمانشاه
سراب نیلوفر

این سراب در چهارده کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه «کماجار» قرار دارد. این سراب به صورت استخر وسیعی، مملو از گل های نیلوفر است. غنچه ها و برگ های این گل ها سر از آب بر آورده و سطح وسیعی از سراب را پوشانده است. این ساب ظرفیت بهره دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است. در سال های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان در اطراف این سراب، تأسیسات و پارکی احداث شده است.

ادامه خواندن “سراب های استان کرمانشاه – ویبره”