مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ایرانگردی

مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه
یکی از بقاع متبرک اهل حق بقعه ی معروف به بابا یادگار در قریه ی بان زرده نزدیک قلعه ی معروف یزد گردیست . هویت حقیقی بابا یادگار مانند دیگر مشایخ اهل حق به تحقیق معلوم نیست .

ادامه خواندن “مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه – ویبره”

گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه – ویبره

گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه
گور دَخمه‌ های اِسحاق ‌وند هرسین در استان کرمانشاه سه گور سنگی تراشیده شده در کوه هستند که مربوط به دوره‌ های پیش از اسلام احتمالاً ماد ، هخامنشیان ، و یا پارتی‌ ها است .

ادامه خواندن “گور دخمه اسحاق ‌وند در استان کرمانشاه – ویبره”

کتیبه داریوش – ویبره

کتیبه داریوش – ایرانگردی

کتیبه داریوش
بیستون كوهی كه همیشه یادآور دلیری‌ها و افسانه‌هاست، در ایام نوروز پذیرای گردشگران بسیاری است كه از سراسر جهان به شوق تماشای گره‌ خوردن هنر و شكوه در این اثر جهانی به كرمانشاه آمده‌اند.  نقش برجسته و كتیبه داریوش یكی از مهمترین آثار مجموعه جهانی بیستون است.  این نقش برجسته كه یكی از زیباترین یادگارهای ادبی و تاریخی ایران است، در ۳۰ كیلومتری شمال شرقی شهر كرمانشاه بر روی صخره معروف به بیستون حجاری شده است.

ادامه خواندن “کتیبه داریوش – ویبره”

مراکز فرهنگی استان کرمانشاه – ویبره

مراکز فرهنگی استان کرمانشاه – ایرانگردی

مراکز فرهنگی استان کرمانشاه
موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی کرمانشاه در ۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۶۹ ش برابر با روز جهانی موزه، در محل تکیه معاون الملک افتتاح شد. این موزه در بخش جنوبی عباسیه این تکیه، در تالاری به مساحت دویست مترمربع قرار دارد و شامل سی غرفه است. در این غرفه ها اشیای مختلف مردم شناسی شامل وسایل کشاورزی، دامپروری، شکار، بافت گیوه، آلات موسیقی، وسایل نگارش، روشنایی و نمونه هایی از پوشاک و نساجی بومی در معرض نمایش عموم قرار دارد. اخیراً نیز به منظور توسعه آن، تالار زیرین موزه به مساحت دویست متر مربع در حال آماده شدن است.

ادامه خواندن “مراکز فرهنگی استان کرمانشاه – ویبره”

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ویبره

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه
دکان داوود گوردخمه ‌ای تاریخی است که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب در ابتدای جاده انزل و در فاصله حدود ۱۰۰ متری از جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب واقع شده و در میان اهالی محل به کل داوود ( کل داو ) و دکان داوود شهرت یافته ‌است .

ادامه خواندن “گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه – ویبره”

بیمارستان های کرمانشاه – ویبره

بیمارستان های کرمانشاه – ایرانگردی

بیمارستان های کرمانشاه
بیمارستان امام خمینی (ره)

این بیمارستان در شهرستان کرمانشاه واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۵۸باظرفیت ۲۲۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۲۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، اورژانس ، چشم پزشکی ، گوش و حلق و بینی، مسمومیت ، سوختگی ، ICU

ادامه خواندن “بیمارستان های کرمانشاه – ویبره”

سراب های استان کرمانشاه – ویبره

سراب های استان کرمانشاه – ایرانگردی

سراب های استان کرمانشاه
سراب نیلوفر

این سراب در چهارده کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه «کماجار» قرار دارد. این سراب به صورت استخر وسیعی، مملو از گل های نیلوفر است. غنچه ها و برگ های این گل ها سر از آب بر آورده و سطح وسیعی از سراب را پوشانده است. این ساب ظرفیت بهره دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است. در سال های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان در اطراف این سراب، تأسیسات و پارکی احداث شده است.

ادامه خواندن “سراب های استان کرمانشاه – ویبره”

آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه – ویبره

آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه – ایرانگردی

آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه
مقبره و بارگاه میر احمد ، میر آمد
یکی از آثار دیدنی شهرستان سرپل ذهاب ، آستان مقدس احمد بن اسحاق است که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد و مهمترین زیارتگاه این شهر به حساب می آید . ساختمان قدیمی این بنا در اثر جنگ ویران شد و هم اکنون بارگاهی باشکوه و متناسب با شخصیت آن بزرگوار برپا شده است .

ادامه خواندن “آستان احمد بن اسحاق در استان کرمانشاه – ویبره”

گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه – ویبره

گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه
گوردخمه سرخ ده در استان کرمانشاه ، ۱۹ کیلومتری گوردَخمه ‌های اِسحاق ‌وند بین روستا شمس آباد و سرخه ده در کنار چپ رودخانه گاماسیاب قرار گرفته است . این گوردخمه دارای ۲ متر عرض و عمقی برابر ۱/۷۵ متر می ‌باشد . ارتفاع بلند ترین نقطه آن از کف تا سقف ۱/۲۰ متر است . برخی باستانشناسان این گور را متعلق به گئومات مغ دانسته اند .

ادامه خواندن “گوردخمه سرخ‌ ده در استان کرمانشاه – ویبره”

پل های کرمانشاه – ویبره

پل های کرمانشاه – ایرانگردی

پل های کرمانشاه
پل خسرو

این پل در دو کیلومتری جنوب غربی شهر بیستون، بر سر راهی که از بیستون به تخت شیرین و سرماج می رود، بر روی رودخانه گاما سیاب ساخته شده است.

ادامه خواندن “پل های کرمانشاه – ویبره”

کاروانسراهای استان کرمانشاه – ویبره

کاروانسراهای استان کرمانشاه – ایرانگردی

کاروانسراهای استان کرمانشاه
کاروانسرای ایلخانی (بیستون)

این کاروانسرا بر روی بقایایی از یک بنای سنگی دوره ساسانی معروف به کاخ خسرو ساخته شده است. ایلخانیان با الحاق دیوارهایی به دیوارهای محیطی بنای ساسانی، این کاروانسرا را احداث نمودند.

ادامه خواندن “کاروانسراهای استان کرمانشاه – ویبره”

تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه – ویبره

تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه – ایرانگردی

تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه
این محوطه تاریخی در دوازده کیلومتی جنوب شرقی کنگاور و به فاصله یک کیلومتری شمال روستای گودین قرار دارد . ارتفاع این تپه از سطح زمین های اطراف در حدود سی متر و از سطح دریا هزار و چهار صد متر است . مساحت این محوطه در حدود پانزده هکتار برآورد شده است .

ادامه خواندن “تپه باستانی گودین در استان کرمانشاه – ویبره”

گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه – ویبره

گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه – ایرانگردی

گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه
دخمه ‌های دربند در بدنه کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و سمت راست آب دربند حجاری شده ‌است . این گوردخمه ‌ها در بین اهالی محل به قبر کیکاوس ، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف می ‌باشد . در ارتفاعی که بیش از ۵۰ متر از سطح رودخانه فاصله دارد محلی به طول ۵/۱۴ متر و ارتفاع ۱۱ متر تراشیده ‌اند و در آن دخمه بزرگ‌ تر را ساخته ‌اند که درگاه آن رو به جنوب است .

ادامه خواندن “گوردخمه ماد ها در استان کرمانشاه – ویبره”

حمام های کرمانشاه – ویبره

حمام های کرمانشاه – ایرانگردی

حمام های کرمانشاه
حمام حاج شهبازخان

حمام شهباز خان در بافت قدیمی شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس قرار دارد. این حمام نیز مانند بسیاری از حمام های دوره قاجاریه شامل سربینه یا رخت کن، گرم خانه و خزینه های آب سرد و گرم است. سطوح داخل گنبدهای آن به وسیله آهک بری مقرنس کاری شده است و قسمت سربینه نیز به وسیله نقاشی های دیواری تزیین شده است.

ادامه خواندن “حمام های کرمانشاه – ویبره”

بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه – ویبره

بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه – ایرانگردی

بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه
قلعه گه جبران

قلعه گه یا قلعه کوچک در ابتدای باغ های ریجاب شهرستان اسلام آباد قرار دارد. اهالی محل این مکان را به نام صاحب آن، قلعه «جیران» می نامند. این قلعه دو طبقه به مرور زمان تخریب شده است. در حال حاضر چند اتاق از طبقه اول و پی طبقه فوقانی آن به جای مانده است.

ادامه خواندن “بناها و تأسیسات حکومتی کرمانشاه – ویبره”

تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه – ویبره

تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه – ایرانگردی

تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه
تکیه ایست در بافت کهن شهر کرمانشاه در خیابان مدرس این بنا در محله قدیمی فیض آباد و در کوچه صارم الدوله واقع شده است . این تکیه که در زمان قاجاریه توسط عبدالله خان ملقب به بیگلربیگی ساخته شده است از لحاظ آئینه کاری در میان تکایای کرمانشاه بی نظیر است .

ادامه خواندن “تکیه بیگلر بیگی در استان کرمانشاه – ویبره”