سد دز در استان خوزستان – ویبره

سد دز در استان خوزستان – ایرانگردی

سد دز در استان خوزستان
۲۵ کیلومتری شمال دزفول  قرار دارد . و نوع سد از بتنی دوقوسی است . و ارتفاع از پی آن  ۲۰۳ متر است . طول تاج آن  ۲۱۲ متر است . عرض در پی آن ۲۷ متر است . ظرفیت تخلیه سرریز ها آن ۶٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است .

ادامه خواندن “سد دز در استان خوزستان – ویبره”

چغازنبیل در استان خوزستان – ویبره

چغازنبیل در استان خوزستان – ایرانگردی

 چغازنبیل در استان خوزستان
در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش یکی از اعجب انگیزترین آثار باستانی جهان متعلق به ۳۲۰۰ سال پیش مشهور به زیگورات چغازنبیل وجود دارد . چغازنبیل به ساختمان طبقاتی معبد ایلامیان که توسط اونتاش گال پادشاه این قوم در سال ۱۲۵۰ قبل از میلاد ساخته شد اطلاق می شود .

ادامه خواندن “چغازنبیل در استان خوزستان – ویبره”

جاذبه‌های طبیعی خوزستان – ویبره

جاذبه‌های طبیعی خوزستان – ایرانگردی

جاذبه‌های طبیعی خوزستان
تالاب شادگان

تالاب بین‌المللی شادگان ۲۹۶ هزار هكتار مساحت دارد و از شمال به شادگان و خور «دورق» و از جنوب به رودخانه‌ی بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوئین و آبادان و از شرق به آب‌های خورموسی محدود می‌شود. سطح تالاب با گیاهان آبدوست چون لویی، چولان و گیاهان غوطه‌ور پوشیده شده و محل بسیار مناسبی برای پذیرش پرندگان آبزی مهاجری است كه در پاییز از شمال اروپا، كانادا و سیبری به این منطقه روی می‌آورند.

ادامه خواندن “جاذبه‌های طبیعی خوزستان – ویبره”

آبادان – ویبره

آبادان – ایرانگردی

آبادان
این بندر یا جزیره را در كتب قدیم عبادان می نامیدند و در قرون اخیر به مناسبت مقبره ای منسوب به خضر كه كنار بهمنشیر واقع است جزیره الخصر نیز می خواندند.

ادامه خواندن “آبادان – ویبره”

آرامگاه یعقوب لیث صفاری – ویبره

آرامگاه یعقوب لیث صفاری – ایرانگردی

آرامگاه یعقوب لیث صفاری
بنا به اظهار مردم محلی حدود ۲۰ الی ۲۵ سال قبل كتیبه‌ای بر روی دیوار گنبد به خط عربی قدیم وجود داشته و در آن اسم یقعوب لیث سردار بزرگ و نخستین شهریار ایرانی (پس از اسلام) به روشنی نوشته شده بود.

ادامه خواندن “آرامگاه یعقوب لیث صفاری – ویبره”

اهواز – ویبره

اهواز – ایرانگردی

اهواز
با اینكه از قدمت و تاریخ بنای اهواز اطلاع كافی در دست نیست اما شواهد و قراین اندك نشان می دهد كه عیلامیان اولین ساكنان این منطقه بوده اند.

ادامه خواندن “اهواز – ویبره”

شهر باستانی آسک در استان خوزستان – ویبره

شهر باستانی آسک در استان خوزستان – ایرانگردی

شهر باستانی آسک در استان خوزستان
آسک شهری قدیمی و متروکه است که در جنوب شرقی هندیجان و کیان کوه واقع شده است . آسک در حدود العالم جنین وصف شده است .

ادامه خواندن “شهر باستانی آسک در استان خوزستان – ویبره”

دزفول – ویبره

دزفول – ایرانگردی

دزفول

سرعت وحجم پیشرفت علم وتكنو لوژی در دو قرن اخیر آنچنان بوده و هست كه شاید بتوان گفت به اندازه ی تمام دستاورد های بشر در قرون پیش است( كه ابتدا باید گفت: این قضیه در مورد ایران بر عكس است !) ؛چنان كه وقتی می گویند فلان بنا یا صنعت و یا هنر مربوط به مثلاً:پانصد یا هزار سال پیش است،خیلی متعجب نمی شویم.

ادامه خواندن “دزفول – ویبره”

شیرهای خوزستان – ویبره

شیرهای خوزستان – ایرانگردی

شیرهای مرده خوزستان
شیرهای سنگی که مردم قوم بختیاری‌ بر سر آرامگاه بزرگان ایل می‌گذارند یکی از نمونه‌های پایبندی به شیوه‌های کهن ایرانی در ارج نهادن به بزرگان است که بدون کم و کاستی از راه پر پیچ و خم تاریخ گذر کرده و تا امروز در زندگی و رسوم مردم بختیاری جایگاه خویش را استوار نگاه داشته است.

ادامه خواندن “شیرهای خوزستان – ویبره”

قلعه ارجان در استان خوزستان – ویبره

قلعه ارجان در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه ارجان در استان خوزستان
قلعه ارجان بهبهان در زمان ساسانیان و برای دفاع در برابر هجوم اقوام عرب در قسمت شمال غربی بهبهان توسط آریابرزن که در زبان رومی آریوبرزن گفته می شود ساخنه شد . قلعه ارجان در شهرستان بهبهان واقع شده است .

ادامه خواندن “قلعه ارجان در استان خوزستان – ویبره”

آبشار شوی دزفول – ویبره

آبشار شوی دزفول – ایرانگردی

آبشار شوی دزفول
آبشار شوی یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای  ایران در رشته کوههای زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد. این آبشار در نزدیکی مرز استان خوزستان و استان لرستان قرار دارد و هر دو آن را از جاذبه های گردشگری استان  خود می دانند , در صورتی که موقعیت قرار گیری این آبشار نسبت به دهستان شوی دزفول و نیز ذكر قرارگیری این آبشاردر دزفول درجلد ششم از جغرافیای ایران ، قرار گیری آن در استان خوزستان را محرز می کند . گفته می شود که ارتفاع این آبشار در حدود ۸۵ متر و عرض آن نیز ۷۰ متر است.

ادامه خواندن “آبشار شوی دزفول – ویبره”

دژی بدون زنجیر – ویبره

دژی بدون زنجیر – ایرانگردی

دژی بدون زنجیر
یادگار باستانی

شوشتر به لحاظ موقعیت طبیعی‌اش همواره در طول تاریخ زندگی بشر مسکونی بوده همچنین وجود کوه‌های صعب‌العبور به عنوان حفاظ طبیعی و امتداد رشته کوه زاگرس در شمال این شهر محل و ماوای مناسبی جهت اسکان انسان پیش از تاریخ بوده است.

ادامه خواندن “دژی بدون زنجیر – ویبره”

قلعه تپه در استان خوزستان – ویبره

قلعه تپه در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه تپه در استان خوزستان
قلعه تپه ، تپه ای تقریباً گرد و مرتفع در منطقه بی بی دوست و نزدیک به زاهدان کهنه است که دیوارهای خشتی ، آن را محصور کرده است . این دیوار ها حدود ۳۰ متر ارتفاع دارند . از آثار کشف شده می‌ توان به سفال های نخودی و قرمز و تعدادی سفال لعاب دار اشاره نمود .

ادامه خواندن “قلعه تپه در استان خوزستان – ویبره”

ایذه – ویبره

ایذه – ایرانگردی

ایذه
تاریخ ایذه نیز در گذر زمان از این قاعده تاریخی به دور نبوده است و فراز و نشیب های فراوانی به خود دیده است كه این دگرگونی ها نام این شهرستان را نیز دستخوش تغییر قرار داده است و در ازمنه مختلف نام های گوناگون به خود گرفته است كه در اینجا به ذكر این اسامی و وجه تسمیه آن ها می پردازیم:

ادامه خواندن “ایذه – ویبره”

خانه “تیزنو” دزفول – ویبره

خانه “تیزنو” دزفول – ایرانگردی

خانه تاریخی
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان خانه تاریخی تیزنو به شماره ۲۵۷۳ در ردیف آثار ملى ایران به ثبت رسیده و یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های محله قلعه است که در ضلع شرقی میدان اصلی این محله واقع شده است. پیکره اصلی خانه متعلق به دوره صفویه است که تغییرات عمده‌ای در دوره قاجار و اوایل پهلوی به خود دیده است. محله قلعه قدیمی‌ترین محله شهر دزفول بوده که در اصل به خاطر همجواری با قلعه نظامی که به خاطر حفاظت از پل ساسانی ساخته شده بود به این نام شهرت یافته است.

ادامه خواندن “خانه “تیزنو” دزفول – ویبره”

قلعه سلاسل در استان خوزستان – ویبره

قلعه سلاسل در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه سلاسل در استان خوزستان
قلعه سلاسل در شمال شهر شوشتر و بر پهنه ای از سنگ بنیاد نهاده شده و بلند ترین ارتفاعات این شهر سنگی را فرا گرفته است از شمال به رودخانه مافاریان و از جنوب به زمین ورزشی و از شرق به سازمان آب و از غرب به رودخانه شطیط ( شط کوچک ) محدود می گردد .

ادامه خواندن “قلعه سلاسل در استان خوزستان – ویبره”