سد دز در استان خوزستان – ویبره

سد دز در استان خوزستان – ایرانگردی

سد دز در استان خوزستان
۲۵ کیلومتری شمال دزفول  قرار دارد . و نوع سد از بتنی دوقوسی است . و ارتفاع از پی آن  ۲۰۳ متر است . طول تاج آن  ۲۱۲ متر است . عرض در پی آن ۲۷ متر است . ظرفیت تخلیه سرریز ها آن ۶٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است .

ادامه خواندن سد دز در استان خوزستان – ویبره

آبشار شوی دزفول – ویبره

آبشار شوی دزفول – ایرانگردی

آبشار شوی دزفول
آبشار شوی یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای  ایران در رشته کوههای زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد. این آبشار در نزدیکی مرز استان خوزستان و استان لرستان قرار دارد و هر دو آن را از جاذبه های گردشگری استان  خود می دانند , در صورتی که موقعیت قرار گیری این آبشار نسبت به دهستان شوی دزفول و نیز ذكر قرارگیری این آبشاردر دزفول درجلد ششم از جغرافیای ایران ، قرار گیری آن در استان خوزستان را محرز می کند . گفته می شود که ارتفاع این آبشار در حدود ۸۵ متر و عرض آن نیز ۷۰ متر است.

ادامه خواندن آبشار شوی دزفول – ویبره

تالاب شادگان در استان خوزستان – ویبره

تالاب شادگان در استان خوزستان – ایرانگردی

تالاب شادگان در استان خوزستان
تالاب ها از پدیده های جالب طبیعی هستند ، در خوزستان به تالاب ، « هور » می گویند . تالاب چاله هائی هستند که از آب های سطحی یا زیرزمینی اشباع شده است . تالاب ها به دلیل ذخیره آبی و آرامش موجود در آنها ، همواره زیستگاه های مناسبی برای حیات وحش اند .

ادامه خواندن تالاب شادگان در استان خوزستان – ویبره

بیمارستان های خوزستان – ویبره

بیمارستان های خوزستان – ایرانگردی

بیمارستان های خوزستان
بیمارستان آپادانا

این بیمارستان در شهرستان اهواز واقع شده و بیمارستانی خصوصی – درمانی است كه در سال ۱۳۵۳ باظرفیت ۶۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۳۳ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : جراحی  ، زنان و زایمان ، چشم پزشکی ، ارولوژی

ادامه خواندن بیمارستان های خوزستان – ویبره

موزه آبادان در استان خوزستان – ویبره

موزه آبادان در استان خوزستان – ایرانگردی

موزه آبادان در استان خوزستان
موزه آبادان یکی از موزه های قدیمی ایران است این موزه در سال ۱۳۳۸ با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی ، تاریخی و آثاری ‏از دوره ‏های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه ‏های هنرهای سنتی افتتاح شد . در بر پایی این موزه علی هانیبال مساعدت بسیار نمود . ساختمان موزه با الهام از معماری سنتی ایران شکل گرفت .

ادامه خواندن موزه آبادان در استان خوزستان – ویبره

ایذه – ویبره

ایذه – ایرانگردی

ایذه
تاریخ ایذه نیز در گذر زمان از این قاعده تاریخی به دور نبوده است و فراز و نشیب های فراوانی به خود دیده است كه این دگرگونی ها نام این شهرستان را نیز دستخوش تغییر قرار داده است و در ازمنه مختلف نام های گوناگون به خود گرفته است كه در اینجا به ذكر این اسامی و وجه تسمیه آن ها می پردازیم:

ادامه خواندن ایذه – ویبره

چاه شماره یک در استان خوزستان – ویبره

چاه شماره یک در استان خوزستان – ایرانگردی

چاه شماره یک در استان خوزستان
چاه شماره یک نام اولین چاه نفت خاورمیانه است که در منطقه مسجد سلیمان در استان خوزستان قرار دارد .

ادامه خواندن چاه شماره یک در استان خوزستان – ویبره

دانستنی های استان خوزستان – ویبره

دانستنی های استان خوزستان – ایرانگردی

دانستنی های استان خوزستان
با اینكه از قدمت و تاریخ بنای اهواز اطلاع كافی در دست نیست اما شواهد و قراین اندك نشان می دهد كه عیلامیان اولین ساكنان این منطقه بوده اند.

ادامه خواندن دانستنی های استان خوزستان – ویبره

موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان – ویبره

موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان – ایرانگردی

موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان
” ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۹ساخته شد و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می ‌رفته است . در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیرو های عراقی مورد استفاده قرار گرفت .

ادامه خواندن موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان – ویبره

موزه هفت تپه – ویبره

موزه هفت تپه – ایرانگردی

موزه هفت تپه
باشروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ این موزه تعطیل گردیدوبخشی از اشیای آن به تهران انتقال یافت.باشروع فعالیت پروژه هفت تپه وپس از انجام تعمیرات موزه در اسفندماه سال ۱۳۸۰ بعنوان موزه ونمایشگاه آثار مطالعاتی پروژه های هفت تپه وچغازنبیل بازگشایی مجدد گردید.ساختمان موزه مجهز به سالن های نمایشگاهی وكتابخانه وآزمایشگاه ومركز كامپیوتر وسالن ترسیم سفال وانبار اشیا وكارگاه مرمت ولابراتوار عكاسی می باشد.

ادامه خواندن موزه هفت تپه – ویبره