سد دز در استان خوزستان – ویبره

سد دز در استان خوزستان – ایرانگردی

سد دز در استان خوزستان
۲۵ کیلومتری شمال دزفول  قرار دارد . و نوع سد از بتنی دوقوسی است . و ارتفاع از پی آن  ۲۰۳ متر است . طول تاج آن  ۲۱۲ متر است . عرض در پی آن ۲۷ متر است . ظرفیت تخلیه سرریز ها آن ۶٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است .

ادامه خواندن “سد دز در استان خوزستان – ویبره”

قلعه سلاسل در استان خوزستان – ویبره

قلعه سلاسل در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه سلاسل در استان خوزستان
قلعه سلاسل در شمال شهر شوشتر و بر پهنه ای از سنگ بنیاد نهاده شده و بلند ترین ارتفاعات این شهر سنگی را فرا گرفته است از شمال به رودخانه مافاریان و از جنوب به زمین ورزشی و از شرق به سازمان آب و از غرب به رودخانه شطیط ( شط کوچک ) محدود می گردد .

ادامه خواندن “قلعه سلاسل در استان خوزستان – ویبره”

موزه هفت تپه – ویبره

موزه هفت تپه – ایرانگردی

موزه هفت تپه
باشروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ این موزه تعطیل گردیدوبخشی از اشیای آن به تهران انتقال یافت.باشروع فعالیت پروژه هفت تپه وپس از انجام تعمیرات موزه در اسفندماه سال ۱۳۸۰ بعنوان موزه ونمایشگاه آثار مطالعاتی پروژه های هفت تپه وچغازنبیل بازگشایی مجدد گردید.ساختمان موزه مجهز به سالن های نمایشگاهی وكتابخانه وآزمایشگاه ومركز كامپیوتر وسالن ترسیم سفال وانبار اشیا وكارگاه مرمت ولابراتوار عكاسی می باشد.

ادامه خواندن “موزه هفت تپه – ویبره”

نوروز و خوزستان – ویبره

نوروز و خوزستان – ایرانگردی

نوروز و خوزستان

در سال آینده تعداد قابل توجهی از مناطق هدف گردشگری آماده پذیرایی از مسافران نوروزی خواهند بود.ما در زمینه انجام زیرساختها و مناسب سازیها هنوز ابتدای کار هستیم.رئیس ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان در خصوص وظایف ستاد استان گفت: ستاد استان خوزستان امسال به موقع تشکیل شده  و کمیته ها به موقع وارد عمل شده اند.فرمانداریها به عنوان رؤسای ستاد شهرستانها تعیین شده اند و انتظار می رود سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان به عنوان دبیر ستاد در این امر سرکشی و نظارت داشته باشد و با ارائه گزارش به ستاد در جهت پی بردن به ضعف کار اقدام نماید  وی همچنین از نمایندگان مجلس، مسئولین استان خواست تا به محل اسکان میهمانان نوروزی سرکشی نمایند.

ادامه خواندن “نوروز و خوزستان – ویبره”

کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان – ویبره

کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان – ایرانگردی

کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان
واژه آپادانا به معنای بار عام است . آپادانا محل اصلی برگزاری گردهمایی ها مجامع عمومی و ضیافت های نمایند گان ملل بوده است . این کاخ با ستون های سنگ مرمر و آجر های لعاب داررنگی چنان تزیین شده بود که زیباترین کاخ جهان نامیده می شد .

ادامه خواندن “کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان – ویبره”

مسجد جامع شوشتر – ویبره

مسجد جامع شوشتر – ایرانگردی

مسجد جامع شوشتر
در شهر باستانی شوشتر بعد از فتح مسلمانان و اسلام آوردن مردم واحد جدیدی به شهر افزوده شد كه همان مسجد است، مهمترین آنها مسجد جامع است كه در سال ۲۵۴ قمری در زمان سیزدهمین خلیفه عباسی المعتزبالله المتوكل كه در زمان امام حسن عسكری (ع) خلافت می كرد، كار ساختمان آن را آغاز كردند. پس از او خلفای دیگری در این باب كوشیدند تا این كه در زمان خلیفه بیست و نهم المسترشد بالله آن را به پایان رساند این كه می گویند:

ادامه خواندن “مسجد جامع شوشتر – ویبره”

مرکز خط و کتاب ایران – ویبره

مرکز خط و کتاب ایران – ایرانگردی

مرکز خط و کتاب ایران
در پناه کوه زاگرس و حاشیه شمالی شوش تپه های میان رودخانه دز و کارون از یک تپه بزرگ و نسبتاً مرتفع و چند تپه کوچک تشکیل شده اند. این تپه ها روزگاری پوشیده از کوزه شکسته های فراوانی بود که پس از نخستین مطالعه و بررسی روشن شد از عهد پیش از خط باقی مانده اند.

ادامه خواندن “مرکز خط و کتاب ایران – ویبره”

گندی‌ شاپور – جندی شاپور در استان خوزستان – ویبره

گندی‌ شاپور – جندی شاپور در استان خوزستان – ایرانگردی

گندی‌ شاپور - جندی شاپور در استان خوزستان
دانشگاه جندی شاپور ( که بصورت جندی شاپور نیز نامیده شده ) در سال۲۷۱ بدست شاهنشاهان ساسانی در اهواز بنیاد نهاده شد  . این فرهنگستان همچنین دارای یک بیمارستان آموزشی و یک کتابخانه بود .

ادامه خواندن “گندی‌ شاپور – جندی شاپور در استان خوزستان – ویبره”

قدیمی ترین پل جهان – ویبره

قدیمی ترین پل جهان – ایرانگردی

قدیمی ترین پل جهان
این پل در سال ۲۶۰ میلادی به دستور شاپور اول ساسانی توسط ۷۰ هزار اسیر رومی دربند ایرانیان احداث شد و در حالی كه بیش از ۱۰ قرن از عمر آن می گذرد به عنوان باستانی ترین پل جهان اكنون نیز محل تردد خودروهای سواری دزفول و اندیمشك است. این پل دارای ۱۴ دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می كند.

ادامه خواندن “قدیمی ترین پل جهان – ویبره”

مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان – ویبره

مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان – ایرانگردی

مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان
مسجد جامع خرمشهر از قدیم یکی از مراکز اصلی شهر خرمشهر بوده ، به طوری که هنوز نیز این مرکزیت را پس از پایان جنگ ایران و عراق و تخریب کامل شهر خرمشهر و بازسازی دوباره آن حفظ نموده‌ است . در مقابل این مسجد بازارچه بزرگی وجود دارد که اصناف گوناگون در آن به کسب و کار مشغول هستند .
 

ادامه خواندن “مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان – ویبره”

عشایر خوزستان – ویبره

عشایر خوزستان – ایرانگردی

عشایر خوزستان
عشایر به گروهی اطلاق میگردد كه دارای ویژگی های جابه جایی بین قلمروهای ییلاقی – قشلاقی ، وجود ساختار اجتماعی مبتنی بر سلسله مراتب ایلی واتكای اصلی معاش بر دامداری می باشد .

ادامه خواندن “عشایر خوزستان – ویبره”

زیگورات چغازنبیل تبلور معماری مقدس – ویبره

زیگورات چغازنبیل تبلور معماری مقدس – ایرانگردی

زیگورات چغازنبیل تبلور معماری مقدس
خوزستان ، کهن سرزمینی جاویدان ، دیاری گرم و تفتیده با زمینی حاصلخیز و رودهایی روان با یادگارهایی افسانه ای ،

ادامه خواندن “زیگورات چغازنبیل تبلور معماری مقدس – ویبره”

موزه آبادان در استان خوزستان – ویبره

موزه آبادان در استان خوزستان – ایرانگردی

موزه آبادان در استان خوزستان
موزه آبادان یکی از موزه های قدیمی ایران است این موزه در سال ۱۳۳۸ با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی ، تاریخی و آثاری ‏از دوره ‏های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه ‏های هنرهای سنتی افتتاح شد . در بر پایی این موزه علی هانیبال مساعدت بسیار نمود . ساختمان موزه با الهام از معماری سنتی ایران شکل گرفت .

ادامه خواندن “موزه آبادان در استان خوزستان – ویبره”

پل سفید – ویبره

پل سفید – ایرانگردی

پل سفید
از جمله روایات مربوط به احداث پل، این که می‌گویند مهندسی آلمانی به اتفاق همسرش كه مهندس نیز بود شروع به ساختمان پل كرد و كار را تا مرحله سوار كردن یكی از هلالی‌ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسیهای حاكم بر شركت نفت در آن زمان، لوازم و ادواتی كه در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی كه با آن هلالی اول را بالا كشیده و مهار كرده بود پس گرفتند كه این عمل انگلیسی ها باعث دق كردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد.

ادامه خواندن “پل سفید – ویبره”

آبشار شوی در استان خوزستان – ویبره

آبشار شوی در استان خوزستان – ایرانگردی

آبشار شوی در استان خوزستان
آبشار شِوی یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشار های ایران در رشته‌ کوه ‌های زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد .

ادامه خواندن “آبشار شوی در استان خوزستان – ویبره”

موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان – ویبره

موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان – ایرانگردی

موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان
” ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۹ساخته شد و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می ‌رفته است . در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیرو های عراقی مورد استفاده قرار گرفت .

ادامه خواندن “موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان – ویبره”