سد دز در استان خوزستان – ویبره

سد دز در استان خوزستان – ایرانگردی

سد دز در استان خوزستان
۲۵ کیلومتری شمال دزفول  قرار دارد . و نوع سد از بتنی دوقوسی است . و ارتفاع از پی آن  ۲۰۳ متر است . طول تاج آن  ۲۱۲ متر است . عرض در پی آن ۲۷ متر است . ظرفیت تخلیه سرریز ها آن ۶٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است .

ادامه خواندن “سد دز در استان خوزستان – ویبره”

چاه شماره یک در استان خوزستان – ویبره

چاه شماره یک در استان خوزستان – ایرانگردی

چاه شماره یک در استان خوزستان
چاه شماره یک نام اولین چاه نفت خاورمیانه است که در منطقه مسجد سلیمان در استان خوزستان قرار دارد .

ادامه خواندن “چاه شماره یک در استان خوزستان – ویبره”

شهری باستانی – ویبره

شهری باستانی – ایرانگردی

شهری باستانی
پیشینه تاریخی

بر اساس نگاره ها و سنگ نوشته های کشف ‌شده در اطراف شهر ایذه، نام باستانی این شهر، «‌آیاپیر‌» بوده است. تا قبل از انجام شدن اکتشافات باستان شناسی روی منطقه «تپه ملیان» (غرب مرودشت در فارس) و اثبات اینکه شهر باستانی «انشان»، پایتخت کوهستانی عیلامیان، در محل تپه ملیان واقع شده بوده، بسیاری از مردم، ایذه را انشان (‌یا به صورت «آنزان») می‌خواندند.

ادامه خواندن “شهری باستانی – ویبره”

دانستنی های استان خوزستان – ویبره

دانستنی های استان خوزستان – ایرانگردی

دانستنی های استان خوزستان
با اینكه از قدمت و تاریخ بنای اهواز اطلاع كافی در دست نیست اما شواهد و قراین اندك نشان می دهد كه عیلامیان اولین ساكنان این منطقه بوده اند.

ادامه خواندن “دانستنی های استان خوزستان – ویبره”

چغازنبیل در استان خوزستان – ویبره

چغازنبیل در استان خوزستان – ایرانگردی

 چغازنبیل در استان خوزستان
در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش یکی از اعجب انگیزترین آثار باستانی جهان متعلق به ۳۲۰۰ سال پیش مشهور به زیگورات چغازنبیل وجود دارد . چغازنبیل به ساختمان طبقاتی معبد ایلامیان که توسط اونتاش گال پادشاه این قوم در سال ۱۲۵۰ قبل از میلاد ساخته شد اطلاق می شود .

ادامه خواندن “چغازنبیل در استان خوزستان – ویبره”

جاذبه‌های طبیعی خوزستان – ویبره

جاذبه‌های طبیعی خوزستان – ایرانگردی

جاذبه‌های طبیعی خوزستان
تالاب شادگان

تالاب بین‌المللی شادگان ۲۹۶ هزار هكتار مساحت دارد و از شمال به شادگان و خور «دورق» و از جنوب به رودخانه‌ی بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوئین و آبادان و از شرق به آب‌های خورموسی محدود می‌شود. سطح تالاب با گیاهان آبدوست چون لویی، چولان و گیاهان غوطه‌ور پوشیده شده و محل بسیار مناسبی برای پذیرش پرندگان آبزی مهاجری است كه در پاییز از شمال اروپا، كانادا و سیبری به این منطقه روی می‌آورند.

ادامه خواندن “جاذبه‌های طبیعی خوزستان – ویبره”

آبادان – ویبره

آبادان – ایرانگردی

آبادان
این بندر یا جزیره را در كتب قدیم عبادان می نامیدند و در قرون اخیر به مناسبت مقبره ای منسوب به خضر كه كنار بهمنشیر واقع است جزیره الخصر نیز می خواندند.

ادامه خواندن “آبادان – ویبره”

آرامگاه یعقوب لیث صفاری – ویبره

آرامگاه یعقوب لیث صفاری – ایرانگردی

آرامگاه یعقوب لیث صفاری
بنا به اظهار مردم محلی حدود ۲۰ الی ۲۵ سال قبل كتیبه‌ای بر روی دیوار گنبد به خط عربی قدیم وجود داشته و در آن اسم یقعوب لیث سردار بزرگ و نخستین شهریار ایرانی (پس از اسلام) به روشنی نوشته شده بود.

ادامه خواندن “آرامگاه یعقوب لیث صفاری – ویبره”

اهواز – ویبره

اهواز – ایرانگردی

اهواز
با اینكه از قدمت و تاریخ بنای اهواز اطلاع كافی در دست نیست اما شواهد و قراین اندك نشان می دهد كه عیلامیان اولین ساكنان این منطقه بوده اند.

ادامه خواندن “اهواز – ویبره”

شهر باستانی آسک در استان خوزستان – ویبره

شهر باستانی آسک در استان خوزستان – ایرانگردی

شهر باستانی آسک در استان خوزستان
آسک شهری قدیمی و متروکه است که در جنوب شرقی هندیجان و کیان کوه واقع شده است . آسک در حدود العالم جنین وصف شده است .

ادامه خواندن “شهر باستانی آسک در استان خوزستان – ویبره”

دزفول – ویبره

دزفول – ایرانگردی

دزفول

سرعت وحجم پیشرفت علم وتكنو لوژی در دو قرن اخیر آنچنان بوده و هست كه شاید بتوان گفت به اندازه ی تمام دستاورد های بشر در قرون پیش است( كه ابتدا باید گفت: این قضیه در مورد ایران بر عكس است !) ؛چنان كه وقتی می گویند فلان بنا یا صنعت و یا هنر مربوط به مثلاً:پانصد یا هزار سال پیش است،خیلی متعجب نمی شویم.

ادامه خواندن “دزفول – ویبره”

شیرهای خوزستان – ویبره

شیرهای خوزستان – ایرانگردی

شیرهای مرده خوزستان
شیرهای سنگی که مردم قوم بختیاری‌ بر سر آرامگاه بزرگان ایل می‌گذارند یکی از نمونه‌های پایبندی به شیوه‌های کهن ایرانی در ارج نهادن به بزرگان است که بدون کم و کاستی از راه پر پیچ و خم تاریخ گذر کرده و تا امروز در زندگی و رسوم مردم بختیاری جایگاه خویش را استوار نگاه داشته است.

ادامه خواندن “شیرهای خوزستان – ویبره”

قلعه ارجان در استان خوزستان – ویبره

قلعه ارجان در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه ارجان در استان خوزستان
قلعه ارجان بهبهان در زمان ساسانیان و برای دفاع در برابر هجوم اقوام عرب در قسمت شمال غربی بهبهان توسط آریابرزن که در زبان رومی آریوبرزن گفته می شود ساخنه شد . قلعه ارجان در شهرستان بهبهان واقع شده است .

ادامه خواندن “قلعه ارجان در استان خوزستان – ویبره”

آبشار شوی دزفول – ویبره

آبشار شوی دزفول – ایرانگردی

آبشار شوی دزفول
آبشار شوی یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای  ایران در رشته کوههای زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد. این آبشار در نزدیکی مرز استان خوزستان و استان لرستان قرار دارد و هر دو آن را از جاذبه های گردشگری استان  خود می دانند , در صورتی که موقعیت قرار گیری این آبشار نسبت به دهستان شوی دزفول و نیز ذكر قرارگیری این آبشاردر دزفول درجلد ششم از جغرافیای ایران ، قرار گیری آن در استان خوزستان را محرز می کند . گفته می شود که ارتفاع این آبشار در حدود ۸۵ متر و عرض آن نیز ۷۰ متر است.

ادامه خواندن “آبشار شوی دزفول – ویبره”

دژی بدون زنجیر – ویبره

دژی بدون زنجیر – ایرانگردی

دژی بدون زنجیر
یادگار باستانی

شوشتر به لحاظ موقعیت طبیعی‌اش همواره در طول تاریخ زندگی بشر مسکونی بوده همچنین وجود کوه‌های صعب‌العبور به عنوان حفاظ طبیعی و امتداد رشته کوه زاگرس در شمال این شهر محل و ماوای مناسبی جهت اسکان انسان پیش از تاریخ بوده است.

ادامه خواندن “دژی بدون زنجیر – ویبره”

قلعه تپه در استان خوزستان – ویبره

قلعه تپه در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه تپه در استان خوزستان
قلعه تپه ، تپه ای تقریباً گرد و مرتفع در منطقه بی بی دوست و نزدیک به زاهدان کهنه است که دیوارهای خشتی ، آن را محصور کرده است . این دیوار ها حدود ۳۰ متر ارتفاع دارند . از آثار کشف شده می‌ توان به سفال های نخودی و قرمز و تعدادی سفال لعاب دار اشاره نمود .

ادامه خواندن “قلعه تپه در استان خوزستان – ویبره”