سد دز در استان خوزستان – ویبره

سد دز در استان خوزستان – ایرانگردی

سد دز در استان خوزستان
۲۵ کیلومتری شمال دزفول  قرار دارد . و نوع سد از بتنی دوقوسی است . و ارتفاع از پی آن  ۲۰۳ متر است . طول تاج آن  ۲۱۲ متر است . عرض در پی آن ۲۷ متر است . ظرفیت تخلیه سرریز ها آن ۶٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است .

ادامه خواندن “سد دز در استان خوزستان – ویبره”

قلعه ارجان در استان خوزستان – ویبره

قلعه ارجان در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه ارجان در استان خوزستان
قلعه ارجان بهبهان در زمان ساسانیان و برای دفاع در برابر هجوم اقوام عرب در قسمت شمال غربی بهبهان توسط آریابرزن که در زبان رومی آریوبرزن گفته می شود ساخنه شد . قلعه ارجان در شهرستان بهبهان واقع شده است .

ادامه خواندن “قلعه ارجان در استان خوزستان – ویبره”

آبشار شوی دزفول – ویبره

آبشار شوی دزفول – ایرانگردی

آبشار شوی دزفول
آبشار شوی یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای  ایران در رشته کوههای زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد. این آبشار در نزدیکی مرز استان خوزستان و استان لرستان قرار دارد و هر دو آن را از جاذبه های گردشگری استان  خود می دانند , در صورتی که موقعیت قرار گیری این آبشار نسبت به دهستان شوی دزفول و نیز ذكر قرارگیری این آبشاردر دزفول درجلد ششم از جغرافیای ایران ، قرار گیری آن در استان خوزستان را محرز می کند . گفته می شود که ارتفاع این آبشار در حدود ۸۵ متر و عرض آن نیز ۷۰ متر است.

ادامه خواندن “آبشار شوی دزفول – ویبره”

دژی بدون زنجیر – ویبره

دژی بدون زنجیر – ایرانگردی

دژی بدون زنجیر
یادگار باستانی

شوشتر به لحاظ موقعیت طبیعی‌اش همواره در طول تاریخ زندگی بشر مسکونی بوده همچنین وجود کوه‌های صعب‌العبور به عنوان حفاظ طبیعی و امتداد رشته کوه زاگرس در شمال این شهر محل و ماوای مناسبی جهت اسکان انسان پیش از تاریخ بوده است.

ادامه خواندن “دژی بدون زنجیر – ویبره”

قلعه تپه در استان خوزستان – ویبره

قلعه تپه در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه تپه در استان خوزستان
قلعه تپه ، تپه ای تقریباً گرد و مرتفع در منطقه بی بی دوست و نزدیک به زاهدان کهنه است که دیوارهای خشتی ، آن را محصور کرده است . این دیوار ها حدود ۳۰ متر ارتفاع دارند . از آثار کشف شده می‌ توان به سفال های نخودی و قرمز و تعدادی سفال لعاب دار اشاره نمود .

ادامه خواندن “قلعه تپه در استان خوزستان – ویبره”

ایذه – ویبره

ایذه – ایرانگردی

ایذه
تاریخ ایذه نیز در گذر زمان از این قاعده تاریخی به دور نبوده است و فراز و نشیب های فراوانی به خود دیده است كه این دگرگونی ها نام این شهرستان را نیز دستخوش تغییر قرار داده است و در ازمنه مختلف نام های گوناگون به خود گرفته است كه در اینجا به ذكر این اسامی و وجه تسمیه آن ها می پردازیم:

ادامه خواندن “ایذه – ویبره”

خانه “تیزنو” دزفول – ویبره

خانه “تیزنو” دزفول – ایرانگردی

خانه تاریخی
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان خانه تاریخی تیزنو به شماره ۲۵۷۳ در ردیف آثار ملى ایران به ثبت رسیده و یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های محله قلعه است که در ضلع شرقی میدان اصلی این محله واقع شده است. پیکره اصلی خانه متعلق به دوره صفویه است که تغییرات عمده‌ای در دوره قاجار و اوایل پهلوی به خود دیده است. محله قلعه قدیمی‌ترین محله شهر دزفول بوده که در اصل به خاطر همجواری با قلعه نظامی که به خاطر حفاظت از پل ساسانی ساخته شده بود به این نام شهرت یافته است.

ادامه خواندن “خانه “تیزنو” دزفول – ویبره”

قلعه سلاسل در استان خوزستان – ویبره

قلعه سلاسل در استان خوزستان – ایرانگردی

قلعه سلاسل در استان خوزستان
قلعه سلاسل در شمال شهر شوشتر و بر پهنه ای از سنگ بنیاد نهاده شده و بلند ترین ارتفاعات این شهر سنگی را فرا گرفته است از شمال به رودخانه مافاریان و از جنوب به زمین ورزشی و از شرق به سازمان آب و از غرب به رودخانه شطیط ( شط کوچک ) محدود می گردد .

ادامه خواندن “قلعه سلاسل در استان خوزستان – ویبره”

موزه هفت تپه – ویبره

موزه هفت تپه – ایرانگردی

موزه هفت تپه
باشروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ این موزه تعطیل گردیدوبخشی از اشیای آن به تهران انتقال یافت.باشروع فعالیت پروژه هفت تپه وپس از انجام تعمیرات موزه در اسفندماه سال ۱۳۸۰ بعنوان موزه ونمایشگاه آثار مطالعاتی پروژه های هفت تپه وچغازنبیل بازگشایی مجدد گردید.ساختمان موزه مجهز به سالن های نمایشگاهی وكتابخانه وآزمایشگاه ومركز كامپیوتر وسالن ترسیم سفال وانبار اشیا وكارگاه مرمت ولابراتوار عكاسی می باشد.

ادامه خواندن “موزه هفت تپه – ویبره”

نوروز و خوزستان – ویبره

نوروز و خوزستان – ایرانگردی

نوروز و خوزستان

در سال آینده تعداد قابل توجهی از مناطق هدف گردشگری آماده پذیرایی از مسافران نوروزی خواهند بود.ما در زمینه انجام زیرساختها و مناسب سازیها هنوز ابتدای کار هستیم.رئیس ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان در خصوص وظایف ستاد استان گفت: ستاد استان خوزستان امسال به موقع تشکیل شده  و کمیته ها به موقع وارد عمل شده اند.فرمانداریها به عنوان رؤسای ستاد شهرستانها تعیین شده اند و انتظار می رود سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان به عنوان دبیر ستاد در این امر سرکشی و نظارت داشته باشد و با ارائه گزارش به ستاد در جهت پی بردن به ضعف کار اقدام نماید  وی همچنین از نمایندگان مجلس، مسئولین استان خواست تا به محل اسکان میهمانان نوروزی سرکشی نمایند.

ادامه خواندن “نوروز و خوزستان – ویبره”

کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان – ویبره

کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان – ایرانگردی

کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان
واژه آپادانا به معنای بار عام است . آپادانا محل اصلی برگزاری گردهمایی ها مجامع عمومی و ضیافت های نمایند گان ملل بوده است . این کاخ با ستون های سنگ مرمر و آجر های لعاب داررنگی چنان تزیین شده بود که زیباترین کاخ جهان نامیده می شد .

ادامه خواندن “کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان – ویبره”

مسجد جامع شوشتر – ویبره

مسجد جامع شوشتر – ایرانگردی

مسجد جامع شوشتر
در شهر باستانی شوشتر بعد از فتح مسلمانان و اسلام آوردن مردم واحد جدیدی به شهر افزوده شد كه همان مسجد است، مهمترین آنها مسجد جامع است كه در سال ۲۵۴ قمری در زمان سیزدهمین خلیفه عباسی المعتزبالله المتوكل كه در زمان امام حسن عسكری (ع) خلافت می كرد، كار ساختمان آن را آغاز كردند. پس از او خلفای دیگری در این باب كوشیدند تا این كه در زمان خلیفه بیست و نهم المسترشد بالله آن را به پایان رساند این كه می گویند:

ادامه خواندن “مسجد جامع شوشتر – ویبره”

مرکز خط و کتاب ایران – ویبره

مرکز خط و کتاب ایران – ایرانگردی

مرکز خط و کتاب ایران
در پناه کوه زاگرس و حاشیه شمالی شوش تپه های میان رودخانه دز و کارون از یک تپه بزرگ و نسبتاً مرتفع و چند تپه کوچک تشکیل شده اند. این تپه ها روزگاری پوشیده از کوزه شکسته های فراوانی بود که پس از نخستین مطالعه و بررسی روشن شد از عهد پیش از خط باقی مانده اند.

ادامه خواندن “مرکز خط و کتاب ایران – ویبره”

گندی‌ شاپور – جندی شاپور در استان خوزستان – ویبره

گندی‌ شاپور – جندی شاپور در استان خوزستان – ایرانگردی

گندی‌ شاپور - جندی شاپور در استان خوزستان
دانشگاه جندی شاپور ( که بصورت جندی شاپور نیز نامیده شده ) در سال۲۷۱ بدست شاهنشاهان ساسانی در اهواز بنیاد نهاده شد  . این فرهنگستان همچنین دارای یک بیمارستان آموزشی و یک کتابخانه بود .

ادامه خواندن “گندی‌ شاپور – جندی شاپور در استان خوزستان – ویبره”

قدیمی ترین پل جهان – ویبره

قدیمی ترین پل جهان – ایرانگردی

قدیمی ترین پل جهان
این پل در سال ۲۶۰ میلادی به دستور شاپور اول ساسانی توسط ۷۰ هزار اسیر رومی دربند ایرانیان احداث شد و در حالی كه بیش از ۱۰ قرن از عمر آن می گذرد به عنوان باستانی ترین پل جهان اكنون نیز محل تردد خودروهای سواری دزفول و اندیمشك است. این پل دارای ۱۴ دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می كند.

ادامه خواندن “قدیمی ترین پل جهان – ویبره”

مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان – ویبره

مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان – ایرانگردی

مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان
مسجد جامع خرمشهر از قدیم یکی از مراکز اصلی شهر خرمشهر بوده ، به طوری که هنوز نیز این مرکزیت را پس از پایان جنگ ایران و عراق و تخریب کامل شهر خرمشهر و بازسازی دوباره آن حفظ نموده‌ است . در مقابل این مسجد بازارچه بزرگی وجود دارد که اصناف گوناگون در آن به کسب و کار مشغول هستند .
 

ادامه خواندن “مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان – ویبره”