تفرجگاهی در دل كوه – ویبره

تفرجگاهی در دل كوه – ایرانگردی

تفرجگاهی در دل كوه
اگر از جاده قدیم دهدشت به سمت گچساران حركت كنید یك ساعت بعد به منطقه كوهستانی دیل می رسید. كمی قبل از روستای دیل سمت چپ، جاده ای كوهستانی است كه با گذر از تپه ها و جنگل بلوط خود را به دامن كوه خامین (خومی) می رساند، جایی كه روستای مارین با باغ های فراوان در دل تنگه، روزگار سپری می كند.

ادامه خواندن تفرجگاهی در دل كوه – ویبره

جاذبه های كهگیلویه و بویراحمد – ویبره

جاذبه های كهگیلویه و بویراحمد – ایرانگردی

جاذبه های كهگیلویه و بویراحمد
نگاهی به جغرافیای محل نشان می‌دهد كه این شهر به واسطه قرار گرفتن بر سرراه پایتخت صفویان به بنادر جنوبی و نیز نزدیكی به شهر ارجان یا بهبهان كنونی نقش موثری دراقتصاد بخصوص تجارت آن زمان ایفا می‌كرده است به طوری كه هم اكنون با توجه به پیشرفتهای تكنولوژیكی مسیر راههای اصلی در دست احداث از این شهر می‌گذرد.

ادامه خواندن جاذبه های كهگیلویه و بویراحمد – ویبره

سرزمین ۴فصل – ویبره

سرزمین ۴فصل – ایرانگردی

سرزمین 4فصل
 زندگی پرتلاطم و پرسرعت امروز هر چند بر تمام زوایای زندگی بشر امروز تأثیر چشمگیر گذاشته است اما مردم خونگرم بویراحمد جزو معدود مردمانی هستند كه هنوز دنیای بی روح و كسالت آور اینترنت و رایانه برآنها چیره نشده است و هنوز مراسم آیینی و باستانی بی شماری در این استان بر رابطه های فردی و حتی اجتماعی حاكم است.

ادامه خواندن سرزمین ۴فصل – ویبره

آبشار کمردوغ در استان کهگیلویه و بویر احمد – ویبره

آبشار کمردوغ در استان کهگیلویه و بویر احمد – ایرانگردی

آبشار کمردوغ در استان کهگیلویه و بویر احمد
آبشار کمردوغ در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه در زمره زیبایی ‌های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می ‌رود . اما برای گردشگران ناشناخته مانده ‌است . این آبشار زیبا و دیدنی که نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض دارد در ۱۰ کیلومتری قلعه رئیسی مرکز این بخش واقع شده ‌است . برای رفتن به چاروسا باید جاده‌ های پرپیچ و خم کوهستانی را از میان جنگل ‌های بلوط در شمال شهر دهدشت به طول ۷۰ کیلومتر طی کرد .

ادامه خواندن آبشار کمردوغ در استان کهگیلویه و بویر احمد – ویبره

غذاهای محلی كهگیلویه و بویراحمد – ویبره

غذاهای محلی كهگیلویه و بویراحمد – ایرانگردی

غذاهای محلی كهگیلویه و بویراحمد
 كله ‌جوشك یا كلك سوز

این غذا، نوعی غذای ساده است كه از دوغ درست می‌شود. ابتدا پیاز و پونه را در روغن تفت می‌دهند و پس از این‌كه پیاز قرمز رنگ شد، دوغ را به آن اضافه می‌كنند. معمولا به تعداد هر نفر یك لیتر دوغ استفاده می‌شود. سپس كمی ادویه به آن اضافه می‌كنند و می‌جوشانند. زمانی كه غلیظ و سبز رنگ شد، با نان محلی آن‌ را می‌خورند. این غذا بیشتر در مناطق گرمسیری در فصل بهار توسط عشایر مصرف می‌شود.

ادامه خواندن غذاهای محلی كهگیلویه و بویراحمد – ویبره

آبشار یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد – ویبره

آبشار یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد – ایرانگردی

آبشار یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد
آبشار یاسوج یکی از آبشارهای ایران است که از آب‌ چشمه‌ هایی‌ که‌ از دل‌ کوه‌ های‌ زاگرس‌ جوشیده‌ در دو کیلومتری‌ شمال‌ شهر یاسوج قرار دارد . ارتفاع این آبشار ده متر است .

ادامه خواندن آبشار یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد – ویبره

جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد ۲ – ویبره

جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد ۲ – ایرانگردی

جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد 2
باغ چشمه بلقیس چرام :

این باغ در شهرستان كهگیلویه ودر شهر چرام واقع شده است ویكی از مهمترین جاذبه های توریستی منطقه می باشد. زمین حاصلخیز منطقه باعث شده كه از هر نوع درخت در این باغ پرورش یابد .باغ دارای چندین چشمه می باشد كه از دهانه شمالی به باغ می ریزد وآب چشمه ها در جویبارهای مشبكی كه با اصول معماری قابل توجهی تراس بندی شده به استخر زیبائی سرازیر می شود. این باغ در شرق شهر چرام به فاصله ۲ كیلومتری واقع شده ودر تمام فصول سال بالاخص فروردین مهیای پذیرایی از مهمانان وگردشگران عزیز است.  

ادامه خواندن جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد ۲ – ویبره

باغ چشمه بلقیس چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد – ویبره

باغ چشمه بلقیس چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد – ایرانگردی

باغ چشمه بلقیس چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد
این باغ در شهرستان کهگیلویه و در شهر چرام واقع شده است و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی منطقه می باشد . زمین حاصلخیز منطقه باعث شده که از هر نوع درخت در این باغ پرورش یابد .

ادامه خواندن باغ چشمه بلقیس چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد – ویبره

جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد ۱ – ویبره

جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد ۱ – ایرانگردی

جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد 1
امامزاده بی بی حكیمه :

بقعه امامزاده بی بی حكیمه (س) –خواهر امام رضا(ع) در شهرستان گچساران به صورت طبیعی در دل كوه ودر حفره ای محفوظ احداث شده كه در طول سال وبخصوص در ایام نوروز زیارتگاه عده زیادی از سراسر ایران وحتی كشورهای حاشیه خلیج فارس است. در نزدیكی امامزاده چشمه آب گرمی وجود دارد كه زائرین از آن برای شفا استفاده می كنند. این بقعه متبركه در ۱۰۰ كیلومتری جنوب غربی گچساران واقع گردیده ودارای جاده دسترسی آسفالته بوده وبهترین زمان زیارت وبازدید از این مكان زیارتی سیاحتی، از ابتدای پائیز تا پایان فروردین (به لحاظ شرایط اقلیمی وهوای گرم) می باشد.

ادامه خواندن جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد ۱ – ویبره