خانه آصف وزیری – ویبره

خانه آصف وزیری – ایرانگردی

خانه آصف وزیری
مساحت این بنا ۴۵۰۰ متر مربع می باشد،تاسیس بنا در دوره صفویه است که در دوره های صفوی متاخر،قاجار و رضاخان قسمتهایی بدان اضافه شد.موسس آن آصف اعظم(میرزا علی نقی خان لشکر نویس) است. در چند سال اخیر به موزه مردم شناسی تبدیل شده (خانه کرد) و در خیابان امام (شاهپور سابق) واقع شده است.

ادامه خواندن “خانه آصف وزیری – ویبره”

بزرگان در کردستان – ویبره

بزرگان در کردستان – ایرانگردی

بزرگان در کردستان
صوفیان دینور از شهرت بسزایی در سرزمین های اسلامی برخوردار بودند و از مشایخ معروف آنها در سده سوم هجری “ممشاد دینوری” را می توان نام برد. طریقت “سهروردیه” و سپس “نوربخشیه” نیز هر کدام سالیان دراز در کردستان رواج داشتند.

ادامه خواندن “بزرگان در کردستان – ویبره”

روستاها و شهرهای قدیمی كردستان – ویبره

روستاها و شهرهای قدیمی كردستان – ایرانگردی

روستاها و شهرهای قدیمی كردستان
اورامان
واژه ی ” اورامان” یا ” هورامان” از دو بخش ” هورا” به معنی “اهورا” و ” مان” به معنی خانه، جایگاه و سرزمین تشكیل شده است. بنابراین اورامان به معنی ” سرزمین اهورایی” و “جایگاه اهورامزدا” است. ” هور” در اوستا به معنی خورشید آمده و هورامان ” جایگاه خورشید” نیز معنی می دهد.

ادامه خواندن “روستاها و شهرهای قدیمی كردستان – ویبره”

قلعه زیویه – ویبره

قلعه زیویه – ایرانگردی

قلعه زیویه
این قلعه بر روی تپه ای بنا شده كه بر نواحی پیرامون آن مشرف بوده و تسلط كامل داشته است كه امروزه از نظر گردشگری نیز چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

ادامه خواندن “قلعه زیویه – ویبره”

پوشاک کردستان – ویبره

پوشاک کردستان – ایرانگردی

پوشاک کردستان
پیش از ورود پارچه، کفش های خارجی و سایر محصولات داخلی به استان کردستان، بیشتر پارچه ها و نیز پای افزار مورد نیاز، توسط بافندگان و دوزندگان محلی بافته و ساخته می شد.

ادامه خواندن “پوشاک کردستان – ویبره”

برج ها و كاروانسراهای كردستان – ویبره

برج ها و كاروانسراهای كردستان – ایرانگردی

برج ها و كاروانسراهای كردستان
قدمت برج اشقون بابا را برخی به دوره ایلخانی نسبت داده اند؛ اما از آنجا كه آثار و بقایای مرمت دوره صفوی روی آن مشخص است، به نظر می رسد در دوره صفوی ساخته شده باشد.

ادامه خواندن “برج ها و كاروانسراهای كردستان – ویبره”

موزه سنندج – ویبره

موزه سنندج – ایرانگردی

موزه سنندج
موزه سنندج كه در مركز شهر سنندج در خیابان امام خمینی(ره) واقع شده از جمله این موزه هاست كه در مجاورت آن بناهایی چون خانه كرد، مسجد جامع و خانه مجتهدین قرار دارد.

ادامه خواندن “موزه سنندج – ویبره”

كرفتو – ویبره

كرفتو – ایرانگردی

كرفتو
اگر چه در ادوار بسیار دورتر از دوران غارنشینى هم اقوامى بودند كه به دلایل مختلف، تداوم زیستن در غار را انتخاب كردند، اما هیچ گاه نوآورى و خلاقیت را از روند زندگى حذف نكردند و در غارها نیز به فرآیند زیستن تنوع مى بخشیدند.

ادامه خواندن “كرفتو – ویبره”

پل های تاریخی كردستان – ویبره

پل های تاریخی كردستان – ایرانگردی

پل های تاریخی كردستان
تاریخ دقیق ساخت پل و نام بانی آن مشخص نیست، اما با توجه به فرم ساخت و شیوه اجرای معماری طاق ها و پایه ها، گمان می رود كه این پل در دوره قاجاریه ساخته و به تدریج در دوره های بعد، مرمت شده است.

ادامه خواندن “پل های تاریخی كردستان – ویبره”

مسجد دو مناره – ویبره

مسجد دو مناره – ایرانگردی

مسجد دو مناره
غار كرفتو در فاصله ۷۵ كیلومتری شمال شرق سقز قرار دارد ، كه از یك صخره طبیعی تشكیل شده است . در آن ، اتاقها و دهلیزهایی وجود دارد كه نیمی از انها دست ساز ، و نیم دیگر طبیعی اند .

ادامه خواندن “مسجد دو مناره – ویبره”

سرزمین زیبایى ها – ویبره

سرزمین زیبایى ها – ایرانگردی

سرزمین زیبایى ها
آب و هواى استان در ناحیه شمالى آب و هواى نسبتاً سرد و در نواحى جنوبى معتدل كوهستانى است و داراى فلات هاى مرتفع و خشك و دشت هاى حاصلخیز مانند دشت مریوان، دشت اوباتو، دشت ئیلاق یا دهگلان، دشت قروه و دشت كامیاران است.

ادامه خواندن “سرزمین زیبایى ها – ویبره”

حمام های تاریخی كردستان – ویبره

حمام های تاریخی كردستان – ایرانگردی

حمام های تاریخی كردستان
حمام پاشاخان
این حمام در محله ” قطارچیان” شهر سنندج قرار دارد و یكی از قدیمی ترین حمام های شهر سنندج است. حمام ” پاشاخان” دارای هشتی، رخت كن، گرم خانه، خزینه، خلوتی، سرویس های بهداشتی و … است. این بنا متأثر از سبك معماری اصفهانی و با مصالح محلی ساخته شده و در دوره های متعدد مورد استفاده قرار گرفته است.

ادامه خواندن “حمام های تاریخی كردستان – ویبره”

امام زاده هاجر خاتون در استان کردستان – ویبره

امام زاده هاجر خاتون در استان کردستان – ایرانگردی

امام زاده هاجر خاتون در استان کردستان
این امام زاده در خیابان صلاح الدین ایوبی در محله قدیمی سرتپوله سنندج واقع است . بر اساس روایات موجود این امام زاده شریفه ، خواهر امام رضا (ع) است که در سفر آن بزرگوار به خراسان در کردستان رحلت نمود و در این مکان به خاک سپرده شده است . در مجاور این امام زاده مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج نیز قرار دارد .

ادامه خواندن “امام زاده هاجر خاتون در استان کردستان – ویبره”

عمارت خسروآباد – ویبره

عمارت خسروآباد – ایرانگردی

عمارت خسروآباد
ورودی عمارت
عمارت خسروآباد در بلوار خسرو آباد «شبلی» شهر سنندج قرار دارد. این عمارت در نوع خود بی نظیر و مركز.حكومت اردلان به ویژه خسروخان اردلان بوده است.

ادامه خواندن “عمارت خسروآباد – ویبره”

اورامان – ویبره

اورامان – ایرانگردی

اورامان
منظره‌ای زیبا که تو را با خود به رنگین‌ترین لحظه‌ها می‌برد و تو باید خود را در آغوش جاده رها کنی. وقتی به انتهای جاده می‌رسی، خانه‌هایی آغاز می‌شوند که بامشان حیاط خانه‌ای دیگر است. اینجا «اورامان تخت» است روستایی با قدمت چند صدساله با فرهنگ و آدابی یادگار دوان زرتشت. سرزمین ایرانیان اصیل، مهمان‌نواز و مهربان.

ادامه خواندن “اورامان – ویبره”