خانه آصف وزیری – ویبره

خانه آصف وزیری – ایرانگردی

خانه آصف وزیری
مساحت این بنا ۴۵۰۰ متر مربع می باشد،تاسیس بنا در دوره صفویه است که در دوره های صفوی متاخر،قاجار و رضاخان قسمتهایی بدان اضافه شد.موسس آن آصف اعظم(میرزا علی نقی خان لشکر نویس) است. در چند سال اخیر به موزه مردم شناسی تبدیل شده (خانه کرد) و در خیابان امام (شاهپور سابق) واقع شده است.

بر اساس نقل قولهای مختلف احداث بنای اصلی عمارت آصف که شامل تالار تشریفات است به دوران صفویه باز می گردد.که در دوره های بعدی بویژه در دوران قاجاریه و پهلوی بتدریج بخشهایی به آن افزوده شده است.سر در ورودی بنا با نمای آجری که به شکل نیم هشتی است بر اساس سبک باروک ایرانی ساخته شده است تالار تشریفات آن ایوان ستوندار با اروسی پر کار آن بخشهایی بسیار زیبای بنا محسوب می شود.

عمارت دارای یک رشته قنات است که اکنون آب آبنمای مقابل تالار از آن تامین می شود.بنا شامل تزئینات معماری همانند گچبری ،آئینه کاری و کار چوب است .در ضلع جنوب غربی عمارت حمام مخصوص با سبک و اسلوب معماری حمامهای ایرانی ساخته شده است که دارای نقشهای آهکبری می باشد.مرمت این بنا از سال ۱۳۷۷ با عملیات حفاظتی شروع شدو در سال ۱۳۸۱ همچنان ادامه داشت.قسمتهایی که آسیب دیده بود مرمت گردید و همچنین تزئینات آن نیز مرمت و بازسازی شد.اهکبری های حمام خصوصی آن نیز که از بین رفته بود دوباره احیاء شده است.همچنین سیستم آبرسانی این عمارت که از آب جاری و قنات می باشد رها سازی و احیاء شده است.

در قسمت جنوبی و در ابتدای ورود به عمارت و مسیر دالان منتهی به حیاط مرکزی دری به سمت راست باز می شود که در گذشته حیاط مستخدمین بوده و با توجه به اینکه بخشهای مختلف این قسمت به کلی تخریب شده و هیچ آثار و شواهدی از گذشته به جای نمانده بود، با مسقف نمودن بخش عمده ای از این فضا به وسیله گنبدهای آجری و احیاء نمودن حوض اصلی و ساخت رواق در اطراف آن، بخشی از این قسمت به نگارخانه و بخش دیگر آن تبدیل به چای خانه سنتی شده است.

با توجه به اتمام عملیات مرمتی در این بنا و با توجه به نفاست و ارزش تاریخی بنا تاسیس موزه مردم شناسی غرب کشور(خانه کرد) در این بنا مورد توجه قرار گرفته است و این موزه همزمان با روز جهانی موزه و بزرگداشت میراث فرهنگی افتتاح شد.در این موزه مجموعه ای از شیوه های کار و زندگی مناطق کردنشین به معرض نمایش گذاشته شده است.

منبع:ایرانشناسی و ایرانگردی
Vibre.ir

خانه آصف وزیری – ایرانگردی – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *