آبگرم دلفان – ویبره

آبگرم دلفان – ایرانگردی

آبگرم دلفان
این چشمه در۶۰ كیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین ۲ رشته كوه «گله» و «سفیدكوه» در زاگرس و در محل تلاقی ۳ رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است.

ادامه خواندن “آبگرم دلفان – ویبره”

آرامگاه امامزاده محمد بن حسن ( مومد حسن ) در استان لرستان – ویبره

آرامگاه امامزاده محمد بن حسن ( مومد حسن ) در استان لرستان – ایرانگردی

آرامگاه امامزاده محمد بن حسن ( مومد حسن ) در استان لرستان
آرامگاه امامزاده محمد بن حسن یکی از مکان ‌های زیارتی و گردشگری شهرستان الیگودرز واقع در جنوب شرق استان لرستان است که هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف لرستان و ایران است .

ادامه خواندن “آرامگاه امامزاده محمد بن حسن ( مومد حسن ) در استان لرستان – ویبره”

اشترانکوه در استان لرستان – ویبره

اشترانکوه در استان لرستان – ایرانگردی

اشترانکوه در استان لرستان
اُشْتُران‌ْ ‌کوه ‌، رشته ‌کوهی است در شرق استان لرستان ، از بلند ترین‌ رشته ‌کوه های کوهستان‌ زاگرس ‌. این رشته‌ کوه از غرب به شهرستان دورود ، از شمال به شهرستان ازن و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می ‌شود . بلند ترین قله این رشته ‌کوه به نام سن ‌بران ۴۰۵۰ متر بلندا دارد .

ادامه خواندن “اشترانکوه در استان لرستان – ویبره”

امامزاده جعفر در استان لرستانامامزاده جعفر در استان لرستان – ویبره

امامزاده جعفر در استان لرستانامامزاده جعفر در استان لرستان – ایرانگردی

امامزاده جعفر در استان لرستانامامزاده جعفر در استان لرستان
بقعه امامزاده جعفر یکی از قدیمی ترین بنا های تاریخی شهر بروجرد است . کتیبه‌ های موجود در این بنا ، فرد مدفون را جعفر ، فرزند امام موسی کاظم ، هفتمین امام شیعیان می ‌دانند . اما در برخی کتاب ها و منابع تاریخی ، جعفر با پنج واسطه ، فرزند امام سجاد ، چهارمین امام شیعیان ذکر شده است .

ادامه خواندن “امامزاده جعفر در استان لرستانامامزاده جعفر در استان لرستان – ویبره”

سرزمین شقایق ها – ویبره

سرزمین شقایق ها – ایرانگردی

سرزمین شقایق ها
استان لرستان، با وسعت حدود ۲۸۵۵۹ كیلومتر مربع در غرب ایران قرار گرفته است. این استان، ازشمال به استان‌های مركزی و همدان؛ از جنوب به استان خوزستان؛ از شرق به استان اصفهان و از غرب به استان‌های كرمانشاه و ایلام محدود است. اشترانكوه با چهار هزار و پنجاه متر ارتفاع بلندترین نقطه استان لرستان است.

ادامه خواندن “سرزمین شقایق ها – ویبره”

امامزاده قاسم در استان لرستان – ویبره

امامزاده قاسم در استان لرستان – ایرانگردی

امامزاده قاسم در استان لرستان
امامزاده قاسم یکی از بناهای تاریخی استان لرستان در غرب ایران است که قدمت آن به قرن هشتم هجری و دوره ایلخانی می ‌رسد . این آرامگاه ، در روستای امام زاده قاسم در دهستان چاپلق ( گاپله ) از توابع شهرستان ازن و در دشت جاپلق واقع شده است . نام این روستا نیز برگرفته از همین امامزاده می ‌باشد .

ادامه خواندن “امامزاده قاسم در استان لرستان – ویبره”

عشایر لر – ویبره

عشایر لر – ایرانگردی

عشایر لر
طوایف لرستان در یك تقسیم بندی به دو بخش لر و لك تقسیم می شوند كه از نظر لهجه , سنن, آداب و رسوم و برخی مسایل مذهبی با یك دیگر تفاوت دارند. ایلات و طوایف لك در شمال و شمال باختری لرستان سكونت دارند . در گذشته لك ها به «طوایف وند» و لرها به «فیلی» شهرت داشتند. الوار ایران در لرستان, بخشی از ایلام, چهارمحال و بختیاری, كهگیلویه و بویر احمد و بخشی از استان فارس و بوشهر زندگی می كنندو سرزمین لك نشین به صورت خط منحنی در دره های رودخانه سیمره میان بروجرد, نهاوند, خرم آباد, كرمانشاه و ایلام قرار گرفته است. در سایر نقاط ایران مثل كرمان نیز طوایف پراكنده لر وجود دارند.

ادامه خواندن “عشایر لر – ویبره”

دریاچه زیبای گهر در استان لرستان – ویبره

دریاچه زیبای گهر در استان لرستان – ایرانگردی

دریاچه زیبای گهر در استان لرستان
دریاچه زیبای گهر در استان لرستان نگین فیروزه ای رنگ بی مانند و بی مثالی است که در میان قله های برافراشته اشترانکوه خودنمایی می کند . دریاچه گهر با زیبایی های بی نظیرش هر ساله پذیری سیل عظیمی از طبیعت گردان و گردشگران از سراسر کشور و حتی از دیگر نقاط دنیا است .

ادامه خواندن “دریاچه زیبای گهر در استان لرستان – ویبره”

بناهای فرهنگی لرستان ۲ – ویبره

بناهای فرهنگی لرستان ۲ – ایرانگردی

بناهای فرهنگی لرستان 2
 این بنا در منطقه  سر طرهان شهرستان كوهدشت  بر روی رودخانه سیمره در حد فاصل  استان لرستان و ایلام واقع شده است.پل در تنگترین  بستر رودخانه سیمره ، در محلی بنام سی پله Sipela واقع شده است این پل در مسیر  یكی از راههای باستانی قرار داشته كه سبب ارتباط كرمانشاهان ، ایلام و لرستان (سرطرهان ) بوده است.پل یاد شده  دارای ۴ چشمه طاق  بوده كه اكنون تنها دو چشمه طاق  آن باقی است .

ادامه خواندن “بناهای فرهنگی لرستان ۲ – ویبره”