جاذبه های استان مرکزی – ویبره

جاذبه های استان مرکزی – ایرانگردی

جاذبه های استان مرکزی
مجموعه تاریخی بازار اراك :

مجموعه تاریخی بازار اراك از بناهای اولیه شهر اراك است كه در زمان فتحعلی شاه قاجار تأسیس گردیده است . در این مجموعه كلیه امكانات رفاهی از قبیل مسجد ، حمام ، مدرسه ، و آب انبار احداث گردیده است . بازار اراك در دو محور شمالی جنوبی و شرقی غربی به طور مستقیم و عمود بر هم در مركز بافت چهار خانه اولیه شهر قرار دارد . در چهار طرف بازار چهار دروازه بوده كه همگی در طول زمان و گسترش شهر از بین رفته اند .

ادامه خواندن “جاذبه های استان مرکزی – ویبره”

جاذبه‌های طبیعی اراک – ویبره

جاذبه‌های طبیعی اراک – ایرانگردی

جاذبه‌های طبیعی اراک
شهر اراک پایتخت استان مرکزی یا همان سلطان‌آباد قدیم اگرچه به عنوان شهری صنعتی در کشور شناخته شده است، اما بی بهره از طبیعت و جاذبه‌های طبیعی نیست؛ جاذبه‌ها و منابعی که اگرچه ممکن است چندان شناخته شده نباشند، اما هرساله دوستداران طبیعت را به سوی خود می‌کشانند. آنچه در پی آمده است شرحی است بر تعدادی از این جاذبه‌ها.

ادامه خواندن “جاذبه‌های طبیعی اراک – ویبره”

امام ‌زاده بی ‌بی ‌فاطمه در استان مرکزی – ویبره

امام ‌زاده بی ‌بی ‌فاطمه در استان مرکزی – ایرانگردی

امام ‌زاده بی ‌بی ‌فاطمه در استان مرکزی
بی‌ بی‌فاطمه که کودکی خردسال بود در سفری با خواهر خود فاطمه معصومه برای دیدن برادر شان امام رضا همراه بود مورد حمله دشمنان قرار می ‌گیرند ولی از دست آن ‌ها گریخته و بعد در پی بیماری فوت می ‌کنند .

ادامه خواندن “امام ‌زاده بی ‌بی ‌فاطمه در استان مرکزی – ویبره”

زیبایی‌های طبیعی و تاریخی – ویبره

زیبایی‌های طبیعی و تاریخی – ایرانگردی

زیبایی‌های طبیعی و تاریخی
این منطقه شامل دو روستای سرسختی علیا و سفلی است که در پهنه دشتی سرسبز و در بین دو رشته کوه شهباز و راسوند واقع شده و هر گوشه آن تابلویی کم نظیر از زیبایی های طبیعی و تاریخی است.

ادامه خواندن “زیبایی‌های طبیعی و تاریخی – ویبره”

بازار اراک در استان مرکزی – ویبره

بازار اراک در استان مرکزی – ایرانگردی

بازار اراک در استان مرکزی
بازار اراک یکی از بناهای نخستین شهر اراک است . بنای اولیه این بازار را حاکم وقت اراک ( سپهدار اعظم ) که نام مسجد و مدرسه‌ ای در بازار نیز به نام وی می ‌باشد در اوایل قرن ۱۳ گذاشت .

ادامه خواندن “بازار اراک در استان مرکزی – ویبره”

قلعه دختر – ویبره

قلعه دختر – ایرانگردی

قلعه دختر
عظمت بنا و فلسفه وجودی ساخت آن دراین منطقه به حدی جالب است كه می‌توان از آن به عنوان یكی از منابع مهم جذب گردشگر بین‌المللی به استان مركزی و همچنین معرفی دستاوردهای معماری ملی و باستانی ایران قدیم اشاره كرد.

ادامه خواندن “قلعه دختر – ویبره”

تپه تاریخی آوه در استان مرکزی – ویبره

تپه تاریخی آوه در استان مرکزی – ایرانگردی

تپه تاریخی آوه در استان مرکزی
تپه باستانی آوه که نزدیک به ۳۰ متر ارتفاع دارد ، احتمالا بقایای برج یا ساختمانی مرتفع است . در دامنه این تپه خشت و آجر های فراوانی به چشم می خورد . این تپه یکی از برج های دیدبانی است که سلطان محمد سلجوقی در چهار جانب جلگه آوه ساخته بود .

ادامه خواندن “تپه تاریخی آوه در استان مرکزی – ویبره”

جاذبه های مركزی – ویبره

جاذبه های مركزی – ایرانگردی

جاذبه های مركزی
پل باقرآباد
بنای این پل مربوط به دوره معاصر است و در زمان اشغال ایران توسط روس ها ساخته شده و محل استقرار آن در جاده قدیمی اصفهان – اراك و جنب جاده آسفالته فعلی محلات است.

ادامه خواندن “جاذبه های مركزی – ویبره”

چشمه چپقلی در استان مرکزی – ویبره

چشمه چپقلی در استان مرکزی – ایرانگردی

چشمه چپقلی در استان مرکزی

در ۲۸ کیلومتری جنوب غربی اراک و در بالا دست روستای رباط میل بر سینه با صلابت رشته کوه سفید خانی ، گردشگاه مصفای چپقلی واقع است .
این چشمه در دامنه شمالی ارتفاعات « باغ بر آفتاب » در جنوب سه راهی اراک – ملایر – شازند قرار گرفته است .

ادامه خواندن “چشمه چپقلی در استان مرکزی – ویبره”

مسجد جامع – ویبره

مسجد جامع – ایرانگردی

مسجد جامع
باستان‌شناسان مدعی‌اند این مسجد یکی از اولین مسجدهای ساخته شده در ایران است؛ هرچند مسجد کهنسال در طول قرن‌های بعد آن‌قدر تغییر کرد که دیگر چیزی از آن مسجد اولیه باقی نمانده.حالا دور تا دور حیاط مستطیل – مربع شكل مسجد جامع شهر ساوه را یك گنبد زیبا، چندین شبستان، ایوان‌هایی بلند و مناری رشید گرفته است. این مسجد زیبا آن ‌قدر تزئینات جور واجور معماری روی طاق‌ها و دیوارهایش دارد که می‌توان به عنوان یک موزه به دیدنش رفت.

ادامه خواندن “مسجد جامع – ویبره”

حمام چهار فصل در استان مرکزی – ویبره

حمام چهار فصل در استان مرکزی – ایرانگردی

حمام چهار فصل در استان مرکزی
ساختمان حمام با شکل گیری اراک در حدود ۱۰۰ سال پیش و در زمان حکومت احمد شاه قاجار توسط شخصی به نام حاج محمد ابراهیم خوانساری ساخته شده است .

ادامه خواندن “حمام چهار فصل در استان مرکزی – ویبره”

استان مرکزی – ویبره

استان مرکزی – ایرانگردی

استان مرکزی
جغرافی نویسان موقعیت استان مركزی را از قرن اولیه هجری ، جزئی از بلاد كهستان یا كوهستان یا قهستان و یا جبال اعلام نموده كه در زمان سلاجقه به عراق عجم تغییر نام یافته است . از اواخر عهد قاجاریه تا سال ۱۳۱۶ استان مركزی جزء یكی از ولایتها بوده و بعد از این سال در محدوده استان یكم به مركزیت شهر رشت قرار گرفت .

ادامه خواندن “استان مرکزی – ویبره”

خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی – ویبره

خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی – ایرانگردی

خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی
خمین که سابق بر این کمره نام داشت در محل تلاقی کوهستان و کویر از شمال با اراک از جنوب با گلپایگان از غرب با الیگودرز و از شرق با محلات همسایه است .

ادامه خواندن “خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی – ویبره”

بیمارستان های مرکزی – ویبره

بیمارستان های مرکزی – ایرانگردی

بیمارستان های مرکزی
بیمارستان آیت ا.. خوانساری

این بیمارستان در شهرستان اراک واقع شده و بیمارستانی خیریه – درمانی است كه در سال ۱۳۷۵باظرفیت ۹۶ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: زنان و زایمان ، داخلی ، کودکان ، جراحی ، ICU ، CCU

ادامه خواندن “بیمارستان های مرکزی – ویبره”

روستای هزاوه در استان مرکزی – ویبره

روستای هزاوه در استان مرکزی – ایرانگردی

روستای هزاوه در استان مرکزی
روستاى هزاوه امامزاده ” سلطان احمد” جد سوم مقام رهبری و زادگاه قهرمان مبارز استعمار ، امیرکبیر ، میرزا بزرگ قائم مقام و میرزا ابوالقاسم قائم مقام ، بوده و علاوه بر ویژگى تاریخى منحصر به فرد داراى ذخایر آب فراوان ، آب و هواى کوهستانى و چشم اندازه اى طبیعى و معمارى زیبا است .

ادامه خواندن “روستای هزاوه در استان مرکزی – ویبره”

ستون های سنگی خورهه در استان مرکزی – ویبره

ستون های سنگی خورهه در استان مرکزی – ایرانگردی

ستون های سنگی خورهه در استان مرکزی
تنها آثار به جا مانده از قصر یا پرستشگاه خورهه نزدیک محلات ، دو ستون باریک سنگی با ارتفاع حدود ۶ متر با سر ستون های یونانی و سکوی سنگی . در بنای خورهه که دارای طرح یونانی است ، ستون ها از حد تناسب کلاسیک میان ارتفاع و قطر تجاوز می کنند و این دلیل نفوذ سبک معماری ایرانی است ، که در تخت جمشید هم دیده می شود .

ادامه خواندن “ستون های سنگی خورهه در استان مرکزی – ویبره”