جاذبه های استان مرکزی – ویبره

جاذبه های استان مرکزی – ایرانگردی

جاذبه های استان مرکزی
مجموعه تاریخی بازار اراك :

مجموعه تاریخی بازار اراك از بناهای اولیه شهر اراك است كه در زمان فتحعلی شاه قاجار تأسیس گردیده است . در این مجموعه كلیه امكانات رفاهی از قبیل مسجد ، حمام ، مدرسه ، و آب انبار احداث گردیده است . بازار اراك در دو محور شمالی جنوبی و شرقی غربی به طور مستقیم و عمود بر هم در مركز بافت چهار خانه اولیه شهر قرار دارد . در چهار طرف بازار چهار دروازه بوده كه همگی در طول زمان و گسترش شهر از بین رفته اند .

ادامه خواندن جاذبه های استان مرکزی – ویبره

جاذبه های سیاحتی استان مرکزی – ویبره

جاذبه های سیاحتی استان مرکزی – ایرانگردی

جاذبه های سیاحتی استان مرکزی
نژاد :

با توجه به مطالعات باستان شناسی و تاریخی سابقه سكونت در این نقطه از ایران زمین به هزاره دوم و سوم ق . م باز می گردد . بعدها تمدن هایی در این سرزمین شكل گرفت كه هنوز آثاری از آن ها در تپه های باستانی و نقاط مختلفی از این سرزمین وجود دارد . كه خود حكایت از رد پای اقوام مختلف است .

ادامه خواندن جاذبه های سیاحتی استان مرکزی – ویبره

چشمه چپقلی در استان مرکزی – ویبره

چشمه چپقلی در استان مرکزی – ایرانگردی

چشمه چپقلی در استان مرکزی

در ۲۸ کیلومتری جنوب غربی اراک و در بالا دست روستای رباط میل بر سینه با صلابت رشته کوه سفید خانی ، گردشگاه مصفای چپقلی واقع است .
این چشمه در دامنه شمالی ارتفاعات « باغ بر آفتاب » در جنوب سه راهی اراک – ملایر – شازند قرار گرفته است .

ادامه خواندن چشمه چپقلی در استان مرکزی – ویبره

زادگاه خورشید – ویبره

زادگاه خورشید – ایرانگردی

زادگاه خورشید
این شهرستان بین روستاهای دودهك، ورین و آب گرم، در كنار رودخانه خورهه واقع شده كه ارتفاعات ۷۰ قله خورزن، سنگ تراش و طایقان آن را احاطه كرده است.

ادامه خواندن زادگاه خورشید – ویبره

شهرستان اراك – ویبره

شهرستان اراك – ایرانگردی

شهرستان اراك
( در سال ۱۳۷۲) شهرستن اراك دارای ۲ شهر، ۳ بخش و ۱۸ دهستان و۳۲۱ آبادی به شرح ذیل است بخش خنداب ( با ۸۹ روستا ) دارای دهستان انارج ( با ۱۱ آبادی ) دهستان جاورسیان ( با ۱۷ آبادی ) دهستان خنداب، ( با ۲۹ آبادی ) دهستان دهچال ( با ۱۹ آبادی ) دهستان سنگ سفید ( با ۱۳ ابادی ) و بخش مركزی ( با ۱۶۱ روستا ) دارای دهستان امان آباد ( با ۱۲ روستا ) دهستان امیریه ( با ۱۱ روستا ) دهستان داود آباد ( با ۷ روستا) دهستان ساروق ( با ۱۹ روستا ) دهستان سه ده ( با ۱۶ روستا ) دهستان شمس آباد ( با ۲۰ روستا ) دهستان شهر میقان ( با ۴۱ آبادی) دهستا مشك آبادی ( با ۱۲ روستا ) دهستان معصومیه ( با ۲۳ روستا ) و بخش وفس ( با ۷۱ روستا ) دارای دهستان اسفندان( با ۱۵ روستا ) دهستان خسروبیگ ( با ۲۰ روستا) دهستان خنجین ( با ۲۳ روستا) دهستان میلاجرد ( با ۱۳ روستا ) می باشد ( اطلاعات فوق مربوط به سال ۱۳۷۰ می باشد.

ادامه خواندن شهرستان اراك – ویبره

حمام چهار فصل در استان مرکزی – ویبره

حمام چهار فصل در استان مرکزی – ایرانگردی

حمام چهار فصل در استان مرکزی
ساختمان حمام با شکل گیری اراک در حدود ۱۰۰ سال پیش و در زمان حکومت احمد شاه قاجار توسط شخصی به نام حاج محمد ابراهیم خوانساری ساخته شده است .

ادامه خواندن حمام چهار فصل در استان مرکزی – ویبره

جاذبه‌های طبیعی اراک – ویبره

جاذبه‌های طبیعی اراک – ایرانگردی

جاذبه‌های طبیعی اراک
شهر اراک پایتخت استان مرکزی یا همان سلطان‌آباد قدیم اگرچه به عنوان شهری صنعتی در کشور شناخته شده است، اما بی بهره از طبیعت و جاذبه‌های طبیعی نیست؛ جاذبه‌ها و منابعی که اگرچه ممکن است چندان شناخته شده نباشند، اما هرساله دوستداران طبیعت را به سوی خود می‌کشانند. آنچه در پی آمده است شرحی است بر تعدادی از این جاذبه‌ها.

ادامه خواندن جاذبه‌های طبیعی اراک – ویبره

خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی – ویبره

خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی – ایرانگردی

خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی
خمین که سابق بر این کمره نام داشت در محل تلاقی کوهستان و کویر از شمال با اراک از جنوب با گلپایگان از غرب با الیگودرز و از شرق با محلات همسایه است .

ادامه خواندن خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین در استان مرکزی – ویبره

زیبایی‌های طبیعی و تاریخی – ویبره

زیبایی‌های طبیعی و تاریخی – ایرانگردی

زیبایی‌های طبیعی و تاریخی
این منطقه شامل دو روستای سرسختی علیا و سفلی است که در پهنه دشتی سرسبز و در بین دو رشته کوه شهباز و راسوند واقع شده و هر گوشه آن تابلویی کم نظیر از زیبایی های طبیعی و تاریخی است.

ادامه خواندن زیبایی‌های طبیعی و تاریخی – ویبره

روستای هزاوه در استان مرکزی – ویبره

روستای هزاوه در استان مرکزی – ایرانگردی

روستای هزاوه در استان مرکزی
روستاى هزاوه امامزاده ” سلطان احمد” جد سوم مقام رهبری و زادگاه قهرمان مبارز استعمار ، امیرکبیر ، میرزا بزرگ قائم مقام و میرزا ابوالقاسم قائم مقام ، بوده و علاوه بر ویژگى تاریخى منحصر به فرد داراى ذخایر آب فراوان ، آب و هواى کوهستانى و چشم اندازه اى طبیعى و معمارى زیبا است .

ادامه خواندن روستای هزاوه در استان مرکزی – ویبره