باغ های معلق بابل – ویبره

باغ های معلق بابل – ایرانگردی

باغ های معلق بابل
کلمه معلق که برای این باغها استفاده می‌شود در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند بلکه…باغ‌های معلق بابل یا باغهای معلق سمیرامیس و دیوارهای بابل (عراق کنونی) یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد.

ادامه خواندن “باغ های معلق بابل – ویبره”

چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ویبره

چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ایرانگردی

چشمه‌ هزاران در استان مازندران
راه دسترسی به آن از خروجی شهر به اطراف تهران آغاز و پس از طی مسافت حدود ۳ کیلومتر در ابتدای جاده سواد کوه یک جاده فرعی از مسیر اصلی منشعب شده و به طرف شرق امتداد یافته و پس از حدود ۵/۱ کیلومتر به روستای واسکس می رسد . چشمه زیبای هزاران با مقداری آب ۵/۱ لیتر در ثانیه در مجاورت امامزاده زریا خود نمایی می ‌کند .

ادامه خواندن “چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ویبره”

بهشت گمشده – ویبره

بهشت گمشده – ایرانگردی

بهشت گمشده
بندپی از دو کلمه بند و پی ترکیب شده است که بند در اصطلاح محلی به سرزمین مرتفع و پی به سرزمین پست جلگه ها اطلاق می شود در گذشته در زمان صفویان قسمتی از سرزمین وسیعی بنام چلاو بوده که فعلا چلاو منطقه ای در جنوب آمل است حکومت مرکزی صفویان اگر چه تاریخ آن مشخص نیست برای اینکه منطقه مزبور را که بسیار وسیع و ساکنان غیر قابل کنترل داشت بهتر بتواند اداره کند آن را به دو قسمت بندپی و چلاو تقسیم نمود و این تقسیم بندی دقیقا قبل از دوران افشاریه صورت گرفته است زیرا قبل از آن هیچ سندی راجع به نام بندپی وجود نداشت.

ادامه خواندن “بهشت گمشده – ویبره”

بیمارستان های مازندران – ویبره

بیمارستان های مازندران – ایرانگردی

بیمارستان های مازندران
بیمارستان امام خمینی (ره)

این بیمارستان در شهرستان ساری واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۵۰ باظرفیت ۳۲۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۷۹ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، اورژانس ، قلب ، نوزادان ، جراحی مغز و اعصاب ، ارولوژی ، هماتولوژی ، زنان و زایمان ، IVF ، CCU ، ICU

ادامه خواندن “بیمارستان های مازندران – ویبره”

دریا ی خزر در استان مازندران – ویبره

دریا ی خزر در استان مازندران – ایرانگردی

دریا ی خزر در استان مازندران
تاریخچه
دریای خزر یا دریای کاسپین از شمال به روسیه ، از جنوب به ایران ، از غرب به جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری ‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می شود . به دلیل این که بزرگ ترین دریاچه جهان است آن را دریا نیز می نامند .

ادامه خواندن “دریا ی خزر در استان مازندران – ویبره”

جاذبه های چالوس – ویبره

جاذبه های چالوس – ایرانگردی

جاذبه های چالوس
كاخ چای خوران

كاخ چای خوران چالوس اوایل سلطنت سلسله پهلوی ساخته شد و نمای داخلی و خارجی آن تزئینات گچبری و كاشی كاری بسیار زیبا دارد. این كاخ بر خلاف سایر كاخهای این دوره‌، بسیار ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده آن را سنگ و آجر تشكیل می دهد و پوشش بام آن به صورت شیروانی است. ساختمان كاخ بامی دارد كه به شیوه خاصی نرده چینی شده است. نفوذ معماری اروپایی در ساختمان كاخ نیز به وضوح مشهود است.

ادامه خواندن “جاذبه های چالوس – ویبره”

ویژگی اقتصادی مازندران – ویبره

ویژگی اقتصادی مازندران – ایرانگردی

ویژگی اقتصادی مازندران
مازندران با ۲۳۷۵۰۰۰ هكتار اراضی مزروعی ۴۳۸۹۰۹ هزار هكتار محصولات كشاورزی ۲۰۱۴۴۴۰ هزار هكتار تولید برنج و ۵۱۱۶۹ هزار هكتار محصولات صنعتی (پنبه، نیشكر، توتون، دانه‌های روغنی) و ۳۴۹۸۷ هزار هكتار گندم استحصال می‌نماید. و در بخش صنعت این استان دارای ۴۴۴ كارگاه صنعتی می‌باشد كه تعداد ۳۲۴۱۴ نفر مشغول كار هستند.

ادامه خواندن “ویژگی اقتصادی مازندران – ویبره”

دشت ناز در استان مازندران – ویبره

دشت ناز در استان مازندران – ایرانگردی

دشت ناز در استان مازندران
دشت ناز منطقه‌ ای در ۲۹ کیلومتری شمال شرق ساری است . پیش از انقلاب اسلامی ایران ، این منطقه که جزء زمین ‌های ماترک رضا شاه بود ، توسط عبد الرضا پهلوی توسعه یافت و در آن فرودگاه ، کشاورزی مکانیزه و پناهگاه حیات وحش احداث گردید .

ادامه خواندن “دشت ناز در استان مازندران – ویبره”

جاذبه های بابل – ویبره

جاذبه های بابل – ایرانگردی

جاذبه های بابل
امامزاده قاسم (بقعه آستانه)

بنای تاریخی امامزاده در آستانه بابل، به قرن نهم هجری قمری تعلق دارد. این بقعه كه مدفن امام زاده قاسم، فرزند حضرت موسی كاظم(ع) است به بقعه آستانه مشهور است. داخل صحن بقعه دو صندوق نفیس چوبی قرار دارد كه صندوق اصلی آن به تاریخ ۸۸۸ هـ.ق مربوط است و به دست استاد احمد نجار ساروی ساخته شده است.

ادامه خواندن “جاذبه های بابل – ویبره”

استان مازندران – ویبره

استان مازندران – ایرانگردی

استان مازندران
استان مازندران با ۴۲۳۷۵۶ كیلومتر مربع وسعت %۴۶,۱ مساحت كشور را به خود اختصاص داده است . از حیث وسعت شانزدهمین استان كشور بوده از شمال به دریای خزر از مغرب به استان گیلان و از جنوب به استان های سمنان و تهران و از شرق به استان گلستان محدود می‌شود .

ادامه خواندن “استان مازندران – ویبره”

روستا ی جواهرده در استان مازندران – ویبره

روستا ی جواهرده در استان مازندران – ایرانگردی

روستا ی جواهرده در استان مازندران
جواهرده ( به مازندرانی / گیلکی : جور ده )‌ یکی از روستا های شهرستان رامسر در استان مازندران است . این روستا در فاصله ‌ ۲۷کیلومتری‌ رامسر در دهستان سخت‌ سر و در ارتفاعات ‌ ۲۰۰۰متری‌ البرز قرار دارد . جمعیت‌ روستای جواهرده بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۱۷۰ نفر ( ۷۶ خانوار ) است .

ادامه خواندن “روستا ی جواهرده در استان مازندران – ویبره”

جاذبه های تنکابن – ویبره

جاذبه های تنکابن – ایرانگردی

جاذبه های تنکابن
انواع مختلف گونه های جانوری و گیاهی مانند توسكا از نوع كرك كه در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی،‌ انار، ممرز، بلوط،‌ لیلكی یا كرات خرمندی،‌ لرگ،‌ ملج،‌ انوع مهم شمشاد،‌ ازگیل جنكلی و یاس وحشی می باشد گونه های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در قدیم در آن می زیستند و درحال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال،‌ گرگ،‌ خوك،‌ گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاكستری،‌ قره،‌ غاز، مرغابیها،‌ دارغاز باكلان،‌ اگوت بزرگ و كوچك می باشد.

ادامه خواندن “جاذبه های تنکابن – ویبره”

استان مازندران – ویبره

استان مازندران – ایرانگردی

استان مازندران
جغرافیای طبیعی مازندران
موقعیت و وسعت :

استان مازندران از شمال به دریای مازندران، از جنوب به استان های تهران، سمنان و قزوین ، از غرب به استان گیلان و از شرق به استان گلستان محدود است.قسمت جنوبی مازندران كوهستانی و شمال آن جلگه ای و ساحلی است. مساحت آن ۳/۲۴۰۹۱ كیلومتر مربع و ۴۶/۱ درصد مساحت كل كشور را به خود اختصاص داده است.

ادامه خواندن “استان مازندران – ویبره”

سد خاکی آویدر در استان مازندران – ویبره

سد خاکی آویدر در استان مازندران – ایرانگردی

سد خاکی آویدر در استان مازندران
سد خاکی آویدر در فاصله حدودا ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان در استان مازندران قرار دارد . این سد و دریاچه پشت آن دریاچه در فاصله ‌ای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شده ‌است . سد خاکی آویدر در حقیقت متعلق به اداره آبیاری منطقه ‌است و دریاچه پشت سد نیز جهت تامین آب مورد نیاز زمین های زراعتی منطقه ایجاد شده ‌است .

ادامه خواندن “سد خاکی آویدر در استان مازندران – ویبره”

جاذبه‌های رامسر ۲ – ویبره

جاذبه‌های رامسر ۲ – ایرانگردی

جاذبه‌های گردشگری رامسر 2
در شهرهای کتالم و سادات محله نیز چند وان و استخر آب گرم معدنی وجود دارد که برای درمان بیماریهای پوستی،رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی سودمند است.سادات محله در فاصله ۵ کیلومتری رامسر قرار دارد كه زمانی معاف محله نام داشت و سپس به سید محله تغییر یافت و در چند دهه اخیر مبدل به سادات محله شد. این شهر به داشتن چشمه‌های آب گرم معدنی مشهور است.

ادامه خواندن “جاذبه‌های رامسر ۲ – ویبره”

شبه جزیره میانکاله در استان مازندران – ویبره

شبه جزیره میانکاله در استان مازندران – ایرانگردی

شبه جزیره میانکاله در استان مازندران
شبه جزیره میان‌ کاله شبه جزیره‌ ای است در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر ، در دوازده کیلومتری شمال شهر بهشهر واقع در استان مازندران ایران . مساحت آن بیش از شصت ‌و هشت هزار هکتار و ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۸ متر کمتر از سطح دریای آزاد است .

ادامه خواندن “شبه جزیره میانکاله در استان مازندران – ویبره”