باغ های معلق بابل – ویبره

باغ های معلق بابل – ایرانگردی

باغ های معلق بابل
کلمه معلق که برای این باغها استفاده می‌شود در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند بلکه…باغ‌های معلق بابل یا باغهای معلق سمیرامیس و دیوارهای بابل (عراق کنونی) یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد.

ادامه خواندن “باغ های معلق بابل – ویبره”

آلاشت در استان مازندران – ویبره

آلاشت در استان مازندران – ایرانگردی

آلاشت در استان مازندران
آلاشْت یکی از شهر های شهرستان سوادکوه در استان مازندران و زادگاه رضاشاه پهلوی می‌ باشد . نام آلاشت در زبان محلی به معنی آشیانه عقاب است . وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقاب های فراوان در کوه‌ های بلند این منطقه است .

ادامه خواندن “آلاشت در استان مازندران – ویبره”

قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران – ویبره

قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران – ایرانگردی

قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران
این قلعه از قلعه های عظیم البرز است که در جاده هراز بخش لاریجان شهرستان آمل و مشرف به قریه شاهاند شت در ۷۵ کیلومتری جنوب آمل قرار دارد این قلعه متعلق به حکام پادوسبان است که در سال های (۰۴۵ ۱ الی ۱۰۰۵) هجری قمری به رویان نور ، کجور و رستمدار حکومت داشته اند .

ادامه خواندن “قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران – ویبره”

جاذبه های مازندران – ویبره

جاذبه های مازندران – ایرانگردی

جاذبه های مازندران
در جنوب شرقی زیراب در شرق جاده سوادكوه به قائمشهر در منطقه‌ای جنگلی و در كنار روستای لاجیم قرار دارد. این اثر معماری ارزشمند متعلق به قرن پنجم هجری است.

ادامه خواندن “جاذبه های مازندران – ویبره”

امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران – ویبره

امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران – ایرانگردی

امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران
بقعه این سید ، اثری تاریخی گمنام متعلق به ۹۰۰ سال پیش است که در ۲ کیلو متری روستای چمازکتی قائم شهر در کنار خیابان هردرود به کروا واقع شده ، دارای زیر بنای حدود ۷۰ متر مربع و محوطه‌ ای به مساحت تقریبی ۱/۵ هکتار و دارای درختان سر به فلک کشیده شده چنار و آزاد می باشد . ساختمان بقعه دارای گنبد های سنتی و ضریح منبت کاری شده است که در فهرست آثار باستانی به ثبت رسیده است .

ادامه خواندن “امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران – ویبره”

کوه دماوند در استان مازندران – ویبره

کوه دماوند در استان مازندران – ایرانگردی

کوه دماوند در استان مازندران
کوه دماوند
ارتفاع ۵٬۶۱۰ تا ۵٬۶۷۱ متر
مکان مازندران ، بخش لاریجان شهرستان آمل
رشته‌ کوه البرز
ارتفاع نسبی ۴٬۶۶۱ متر
مختصات ’۴۳°۳۵ ۰۴ ، ’۵۲°N 03 ‏
گونه آتشفشانی مطبق
آخرین فوران سابقه تاریخی‌ای وجود ندارد

ادامه خواندن “کوه دماوند در استان مازندران – ویبره”

گاهشمار مازندران – ویبره

گاهشمار مازندران – ایرانگردی

گاهشمار مازندران
درگاه شماری مازندرانی که به نام «فرس قدیم» شناخته می‌شود، سال ۳۶۵ روز دارد و دوازده ماه که هر ماه ۳۰ روز است و ۵ روز به نام «پیتک» یا «پتک» این سال، ۶ ساعت و کسری کمتر از ۱ سال خورشیدی دارد و از این رو ماههای آن گردان است و جای هر ماهش با گذشت ۱۲۸ سال یک ماه بیشتر می افتد. مازندرانی ها سال این گاهشماری را از «ارکه ما» (آذرماه) آغاز و به «اونما» (آبان ماه) ختم می‌کنند. پنج روز «پیتک» را هم به پایان «اونما» می افزایند و هر یک از ماهها را به ترتیب زیر چنین می خوانند؛

ادامه خواندن “گاهشمار مازندران – ویبره”

پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران
پارک جنگلی تلار قائمشهر با وسعت ‪ ۱۵‬هکتار در ۱۰‬ کیلومتری قائمشهر واقع است و این پارک در حدود ۷ کیلومتر با مرکز شهر فاصله داشته و در انتهای مسیر موسوم به جاده نظامی قرار دارد و به عنوان یک منطقه تفریحی و سیاحتی جزو یکی از مناطق ‪۶۰‬ گانه گردشگری استان مازندران به شمار می ‌رود .

ادامه خواندن “پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران – ویبره”

میدان ساعت ساری در استان مازندران – ویبره

میدان ساعت ساری در استان مازندران – ایرانگردی

میدان ساعت ساری در استان مازندران
میدان ساعت ( به مازندرانی : پاساعت ‌میدانی ) نام میدانی در مرکز شهر ساری مرکز استان مازندران ایران است .
این میدان دارای برجی با ساعت عقرب ‌ای بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس ‌مانندی است که در هنگام تغییر ساعات به تعداد رقم ساعت آن لحظه به صدا در می آید و در سکوت شب های ساری صدای ساعت ۱۲ شب را بدلیل تعداد بالای دفعات آن و نیز سکوت شب تا دورترین خیابان های ساری می ‌توان شنید .

ادامه خواندن “میدان ساعت ساری در استان مازندران – ویبره”

سفر به كندلوس – ویبره

سفر به كندلوس – ایرانگردی

سفر به كندلوس
على اصغر جهانگیرى، موسس مجموعه فرهنگى كندلوس درباره سابقه تاریخى كندلوس مى گوید: كندلوس كه بخشى از میخ ساز محسوب مى شود، در دامنه هاى سرسبز و كوهستانى البرز در منطقه كجور مازندران قرار گرفته است و شاهد تمدن هاى گوناگونى در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایى از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود جاى داده است. به گفته او امروزه میخ ساز شامل چهار دهكده به نام هاى پیده، گیل كلا، میركلا و كندلوس است. دهكده كندلوس كه یكى از قدیمى ترین سكونت گاه هاى انسانى منطقه كجور به شمار مى رود و در دامنه هاى سلسله جبال البرز منتهى به دره زانوس واقع شده است. كندلوس شامل محله هایى به نام هاى درزى كلا، ملاكلا، جورسرى، جیرسرى، بنیم سرى و سرى دله است.

ادامه خواندن “سفر به كندلوس – ویبره”

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران
پارک جنگلی نور در فاصله ۳ کیلومتری شرق شهر نور در استان مازندران واقع شده که با مساحتی حدود ۴۰۰۰ هکتار که از نظر وسعت یکی از بزرگترین پارک جنگلی خاور میانه است . دارای طبیعت زیبا و یکی از تفرجگاه مهم شمال ایران است .
در ابتدای ورودی غربی پارک که از جاده اصلی نور محمودآباد جدا می شود ، سر در زیبای سنگی با ویژگی های معماری و پوشش چوبی ساخته شده که دیدنی است .

ادامه خواندن “پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ویبره”

نمک ‌آبرود در استان مازندران – ویبره

نمک ‌آبرود در استان مازندران – ایرانگردی

نمک ‌آبرود در استان مازندران
نمک ‌آبرود شهرکی گردشگری و ویلایی است در استان مازندران ایران است . این شهرک دارای خط تله ‌کابینی به نام تله ‌کابین نمک ‌آبرود است . شهرک نمک آبرود بین راه چالوس به تنکابن در ۱۲ کیلومتری غرب چالوس قرار دارد و به بنیاد مستضعفان تعلق دارد که قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی ۶۵۰ هکتار در بر می گیرد .

ادامه خواندن “نمک ‌آبرود در استان مازندران – ویبره”

گذرگاه فرمانروایان – ویبره

گذرگاه فرمانروایان – ایرانگردی

گذرگاه فرمانروایان
لاویج آبادی تاریخی ناشناخته ای است که از تاریخی کهن حکایت ها در دل نهفته دارد. سرزمینی که از دورانی بسیار دور، آباد و مسکونی بوده، مانند قلعه طبیعی عظیمی به نظر می رسد. از این جهت همیشه مورد توجه فرمانروایان قرار گرفته و مامن و محل مناسبی برای آسایش حاکمان و والیان در جستجوی صلح و آرامش و یا گریخته از دشمن بود. لاویج مکان شایسته و ملجای ویژه ای برای سادات و علوی زادگانی بود که مورد تعقیب و آزار و کشتار خلفا و دیگران بودند. خرابه های آثار به جای مانده از حاکمان و مقبره های امام زادگان خود دلیل صادق و شاهد عادلی بر این دعوی است

ادامه خواندن “گذرگاه فرمانروایان – ویبره”

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران
پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) نوشهر در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی توسط مرحوم مهندس سعیدی آشتیانی طراحی و ایجاد شد . این پارک علاوه بر جاذبه ‌های گردشگری و توریستی ، سیاست حفظ و حراست از گونه ‌های نادر و حفاظت شده گیاه شمشاد را به طور جدی دنبال می ‌کند .

ادامه خواندن “پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ویبره”

فیل سنگی لاویج – ویبره

فیل سنگی لاویج – ایرانگردی

فیل سنگی لاویج
یکی از افسانه های تاریخی که در میان مردم لاویج نور رواج دارد و پرده از یک اسطوره ی مذهبی بر می دارد این است که امام حسن(ع) به این دیار سفر کرده بود. این نکته در مضمون دوبیتی ای منسوب امیر پازواری نیز دیده می شود وآنچه در افواه جاری است شاید برگرفته از همین وبیتی باشد، یا این دو بیتی بر اساس این داستان سروده شده است:

ادامه خواندن “فیل سنگی لاویج – ویبره”