باغ های معلق بابل – ویبره

باغ های معلق بابل – ایرانگردی

باغ های معلق بابل
کلمه معلق که برای این باغها استفاده می‌شود در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند بلکه…باغ‌های معلق بابل یا باغهای معلق سمیرامیس و دیوارهای بابل (عراق کنونی) یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد.

ادامه خواندن “باغ های معلق بابل – ویبره”

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران
پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) نوشهر در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی توسط مرحوم مهندس سعیدی آشتیانی طراحی و ایجاد شد . این پارک علاوه بر جاذبه ‌های گردشگری و توریستی ، سیاست حفظ و حراست از گونه ‌های نادر و حفاظت شده گیاه شمشاد را به طور جدی دنبال می ‌کند .

ادامه خواندن “پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ویبره”

فیل سنگی لاویج – ویبره

فیل سنگی لاویج – ایرانگردی

فیل سنگی لاویج
یکی از افسانه های تاریخی که در میان مردم لاویج نور رواج دارد و پرده از یک اسطوره ی مذهبی بر می دارد این است که امام حسن(ع) به این دیار سفر کرده بود. این نکته در مضمون دوبیتی ای منسوب امیر پازواری نیز دیده می شود وآنچه در افواه جاری است شاید برگرفته از همین وبیتی باشد، یا این دو بیتی بر اساس این داستان سروده شده است:

ادامه خواندن “فیل سنگی لاویج – ویبره”

پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران – ویبره

پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران – ایرانگردی

پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران
پُل مُحَمَّد حَسَن ‌خان بیهقی پلی قدیمی و چوبی است بر روی بابل ‌رود در استان مازندران در شمال ایران می باشد که مسعود غزنوی در لشکر کشی ‌اش به مازندران از آن به سختی گذشت یاد می ‌کند . بعد ها نصیرالدوله شاه غازی ( ۵۵۸- ۵۳۶ ) زربه بخروار ها ریخته بود و پلی از خشت و آهک بنا کرد که تا عهد زندیه باقی بود و احتمالاً همان پلی است که ظهیر الدین ‌مرعشی از آن بعنوان گذرگاه زیار یاد می کند .

ادامه خواندن “پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران – ویبره”

بازی های مازندرانی – ویبره

بازی های مازندرانی – ایرانگردی

بازی های مازندرانی
بازیكنان گردو ها را دو به دو روی یكدیگر چیده و هر یك به نوبت با گردویی به نام كل یا تیره ( گردوی بزرگ تر ) به گردوها می زنند. اگر نفر اول به گردو ها زد و آنها را انداخت فعلا” برنده محسوب می شود و بقیه بازیكنان باید به تیره او بزنند هر كسی موفق شد صاحب همه گردوها می شود در غیر این صورت نفر اول همه گردوها را جمع می كند.

ادامه خواندن “بازی های مازندرانی – ویبره”

پل ورسک در استان مازندران – ویبره

پل ورسک در استان مازندران – ایرانگردی

پل ورسک در استان مازندران
در هر برهه ای از زمان و هرجا که اراده ای توانا به منصه ظهور می رسد ، در پی آن شگفتی ها پدید می آید . شگفتی هایی که دراین میان فقط اهل نظر می توانند به عظمت آن پی ببرند . با نگاه به چشم انداز راه آهن ایران ، چه در شمال هنگام عبور از قلل شامخ البرز و چه در جنوب هنگام گذشتن از فراز دره ها و کوه های سخت و بلند به راحتی می توان به اهمیت وعظمت آن پی برد .

ادامه خواندن “پل ورسک در استان مازندران – ویبره”

دریاچه ولشت – ویبره

دریاچه ولشت – ایرانگردی

دریاچه ولشت
رودخانه ها و چشمه های زیادی در آن جاری هستند که مهمترین آنها رودخانه سرد آبرود است. این رودخانه از کوههای غرب کلاردشت سرچشمه می گیرد و پس از مشروب کردن بخشی از اراضی کلاردشت در منطقه غرب چالوس به دریای خزر می ریزد. از جاذبه های دیگر کلاردشت در یاچه های کوچک و بزرگ آن است که بر جاذبه های طبیعی آن می افزاید .

ادامه خواندن “دریاچه ولشت – ویبره”

صنایع دستی مازندران – ویبره

صنایع دستی مازندران – ایرانگردی

صنایع دستی مازندران
قالی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست ولی در استان بافته می شود. در شرایطی که فرش در بعضی مناطق حرف اول برای ابراز وجود دارد تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها واگذار کرده است و نقشه هایی که درمازندران بافته می شود مربوط به سایر مناطق است.

ادامه خواندن “صنایع دستی مازندران – ویبره”

چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ویبره

چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ایرانگردی

چشمه‌ هزاران در استان مازندران
راه دسترسی به آن از خروجی شهر به اطراف تهران آغاز و پس از طی مسافت حدود ۳ کیلومتر در ابتدای جاده سواد کوه یک جاده فرعی از مسیر اصلی منشعب شده و به طرف شرق امتداد یافته و پس از حدود ۵/۱ کیلومتر به روستای واسکس می رسد . چشمه زیبای هزاران با مقداری آب ۵/۱ لیتر در ثانیه در مجاورت امامزاده زریا خود نمایی می ‌کند .

ادامه خواندن “چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ویبره”