باغ های معلق بابل – ویبره

باغ های معلق بابل – ایرانگردی

باغ های معلق بابل
کلمه معلق که برای این باغها استفاده می‌شود در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند بلکه…باغ‌های معلق بابل یا باغهای معلق سمیرامیس و دیوارهای بابل (عراق کنونی) یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد.

ادامه خواندن “باغ های معلق بابل – ویبره”

آب گرم لاریجان در استان مازندران – ویبره

آب گرم لاریجان در استان مازندران – ایرانگردی

آب گرم لاریجان در استان مازندران
به علت شرایط خاص از لحاظ زمین‌ شناسی در دامنه ‌های البرز به ویژه اطراف قله دماوند ، آبهای معدنی با خواص مختلف درمانی وجود دارد که مهمترین آنها در روستای آبگرم مجموعه ‌ای جذاب را پدید آورده است .

ادامه خواندن “آب گرم لاریجان در استان مازندران – ویبره”

قلا بن در استان مازندران – ویبره

قلا بن در استان مازندران – ایرانگردی

قلا بن در استان مازندران
قلعه قلابن در روستای مریجان آمل واقع شده که با شواهد موجود در قلعه از دو بافت جدا در سنه های مختلف شکل گرفته است .
در دیوار اصلی ، بعلت استفاده از آجر های دوران اسلامی نشان از جدید بودن بنا دارد ، ولی در بخش سیلو ، و جای نگهداری عسل از خشت ساسانی استفاده شده است .

ادامه خواندن “قلا بن در استان مازندران – ویبره”

دریاچه الُ‌بوم – ویبره

دریاچه الُ‌بوم – ایرانگردی

دریاچه الُ‌بوم
دریاچه در کنار خاک‌های سبز در جانب شمال شرقی قرار دارد. دو دریاچه کوچک و یک دریاچه بزرگ که آب شیرین آن‌ها از بالای تخته سنگ به درون خاک‌های سبز ریخته و گودالی ژرف را در بر می‌گیرد تا دریاچه‌ای شود بی‌مانند. تنه چند درخت گردو در زیر آب دریاچه نمایان است. خاک‌های سبز در جانب شمال غربی، به یک دره بسیار خوفناک، باریک و همیشه تاریک می‌انجامد.

ادامه خواندن “دریاچه الُ‌بوم – ویبره”

آلاشت در استان مازندران – ویبره

آلاشت در استان مازندران – ایرانگردی

آلاشت در استان مازندران
آلاشْت یکی از شهر های شهرستان سوادکوه در استان مازندران و زادگاه رضاشاه پهلوی می‌ باشد . نام آلاشت در زبان محلی به معنی آشیانه عقاب است . وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقاب های فراوان در کوه‌ های بلند این منطقه است .

ادامه خواندن “آلاشت در استان مازندران – ویبره”

قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران – ویبره

قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران – ایرانگردی

قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران
این قلعه از قلعه های عظیم البرز است که در جاده هراز بخش لاریجان شهرستان آمل و مشرف به قریه شاهاند شت در ۷۵ کیلومتری جنوب آمل قرار دارد این قلعه متعلق به حکام پادوسبان است که در سال های (۰۴۵ ۱ الی ۱۰۰۵) هجری قمری به رویان نور ، کجور و رستمدار حکومت داشته اند .

ادامه خواندن “قلعه ملک بهمن لاریجان در استان مازندران – ویبره”

جاذبه های مازندران – ویبره

جاذبه های مازندران – ایرانگردی

جاذبه های مازندران
در جنوب شرقی زیراب در شرق جاده سوادكوه به قائمشهر در منطقه‌ای جنگلی و در كنار روستای لاجیم قرار دارد. این اثر معماری ارزشمند متعلق به قرن پنجم هجری است.

ادامه خواندن “جاذبه های مازندران – ویبره”

امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران – ویبره

امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران – ایرانگردی

امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران
بقعه این سید ، اثری تاریخی گمنام متعلق به ۹۰۰ سال پیش است که در ۲ کیلو متری روستای چمازکتی قائم شهر در کنار خیابان هردرود به کروا واقع شده ، دارای زیر بنای حدود ۷۰ متر مربع و محوطه‌ ای به مساحت تقریبی ۱/۵ هکتار و دارای درختان سر به فلک کشیده شده چنار و آزاد می باشد . ساختمان بقعه دارای گنبد های سنتی و ضریح منبت کاری شده است که در فهرست آثار باستانی به ثبت رسیده است .

ادامه خواندن “امام زاده سید محمد زرین نوا در استان مازندران – ویبره”

کوه دماوند در استان مازندران – ویبره

کوه دماوند در استان مازندران – ایرانگردی

کوه دماوند در استان مازندران
کوه دماوند
ارتفاع ۵٬۶۱۰ تا ۵٬۶۷۱ متر
مکان مازندران ، بخش لاریجان شهرستان آمل
رشته‌ کوه البرز
ارتفاع نسبی ۴٬۶۶۱ متر
مختصات ’۴۳°۳۵ ۰۴ ، ’۵۲°N 03 ‏
گونه آتشفشانی مطبق
آخرین فوران سابقه تاریخی‌ای وجود ندارد

ادامه خواندن “کوه دماوند در استان مازندران – ویبره”

گاهشمار مازندران – ویبره

گاهشمار مازندران – ایرانگردی

گاهشمار مازندران
درگاه شماری مازندرانی که به نام «فرس قدیم» شناخته می‌شود، سال ۳۶۵ روز دارد و دوازده ماه که هر ماه ۳۰ روز است و ۵ روز به نام «پیتک» یا «پتک» این سال، ۶ ساعت و کسری کمتر از ۱ سال خورشیدی دارد و از این رو ماههای آن گردان است و جای هر ماهش با گذشت ۱۲۸ سال یک ماه بیشتر می افتد. مازندرانی ها سال این گاهشماری را از «ارکه ما» (آذرماه) آغاز و به «اونما» (آبان ماه) ختم می‌کنند. پنج روز «پیتک» را هم به پایان «اونما» می افزایند و هر یک از ماهها را به ترتیب زیر چنین می خوانند؛

ادامه خواندن “گاهشمار مازندران – ویبره”

پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران
پارک جنگلی تلار قائمشهر با وسعت ‪ ۱۵‬هکتار در ۱۰‬ کیلومتری قائمشهر واقع است و این پارک در حدود ۷ کیلومتر با مرکز شهر فاصله داشته و در انتهای مسیر موسوم به جاده نظامی قرار دارد و به عنوان یک منطقه تفریحی و سیاحتی جزو یکی از مناطق ‪۶۰‬ گانه گردشگری استان مازندران به شمار می ‌رود .

ادامه خواندن “پارک جنگلی تلار رود و دریاچه جاده نظامی در استان مازندران – ویبره”

میدان ساعت ساری در استان مازندران – ویبره

میدان ساعت ساری در استان مازندران – ایرانگردی

میدان ساعت ساری در استان مازندران
میدان ساعت ( به مازندرانی : پاساعت ‌میدانی ) نام میدانی در مرکز شهر ساری مرکز استان مازندران ایران است .
این میدان دارای برجی با ساعت عقرب ‌ای بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس ‌مانندی است که در هنگام تغییر ساعات به تعداد رقم ساعت آن لحظه به صدا در می آید و در سکوت شب های ساری صدای ساعت ۱۲ شب را بدلیل تعداد بالای دفعات آن و نیز سکوت شب تا دورترین خیابان های ساری می ‌توان شنید .

ادامه خواندن “میدان ساعت ساری در استان مازندران – ویبره”

سفر به كندلوس – ویبره

سفر به كندلوس – ایرانگردی

سفر به كندلوس
على اصغر جهانگیرى، موسس مجموعه فرهنگى كندلوس درباره سابقه تاریخى كندلوس مى گوید: كندلوس كه بخشى از میخ ساز محسوب مى شود، در دامنه هاى سرسبز و كوهستانى البرز در منطقه كجور مازندران قرار گرفته است و شاهد تمدن هاى گوناگونى در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایى از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود جاى داده است. به گفته او امروزه میخ ساز شامل چهار دهكده به نام هاى پیده، گیل كلا، میركلا و كندلوس است. دهكده كندلوس كه یكى از قدیمى ترین سكونت گاه هاى انسانى منطقه كجور به شمار مى رود و در دامنه هاى سلسله جبال البرز منتهى به دره زانوس واقع شده است. كندلوس شامل محله هایى به نام هاى درزى كلا، ملاكلا، جورسرى، جیرسرى، بنیم سرى و سرى دله است.

ادامه خواندن “سفر به كندلوس – ویبره”

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران
پارک جنگلی نور در فاصله ۳ کیلومتری شرق شهر نور در استان مازندران واقع شده که با مساحتی حدود ۴۰۰۰ هکتار که از نظر وسعت یکی از بزرگترین پارک جنگلی خاور میانه است . دارای طبیعت زیبا و یکی از تفرجگاه مهم شمال ایران است .
در ابتدای ورودی غربی پارک که از جاده اصلی نور محمودآباد جدا می شود ، سر در زیبای سنگی با ویژگی های معماری و پوشش چوبی ساخته شده که دیدنی است .

ادامه خواندن “پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ویبره”

نمک ‌آبرود در استان مازندران – ویبره

نمک ‌آبرود در استان مازندران – ایرانگردی

نمک ‌آبرود در استان مازندران
نمک ‌آبرود شهرکی گردشگری و ویلایی است در استان مازندران ایران است . این شهرک دارای خط تله ‌کابینی به نام تله ‌کابین نمک ‌آبرود است . شهرک نمک آبرود بین راه چالوس به تنکابن در ۱۲ کیلومتری غرب چالوس قرار دارد و به بنیاد مستضعفان تعلق دارد که قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی ۶۵۰ هکتار در بر می گیرد .

ادامه خواندن “نمک ‌آبرود در استان مازندران – ویبره”

گذرگاه فرمانروایان – ویبره

گذرگاه فرمانروایان – ایرانگردی

گذرگاه فرمانروایان
لاویج آبادی تاریخی ناشناخته ای است که از تاریخی کهن حکایت ها در دل نهفته دارد. سرزمینی که از دورانی بسیار دور، آباد و مسکونی بوده، مانند قلعه طبیعی عظیمی به نظر می رسد. از این جهت همیشه مورد توجه فرمانروایان قرار گرفته و مامن و محل مناسبی برای آسایش حاکمان و والیان در جستجوی صلح و آرامش و یا گریخته از دشمن بود. لاویج مکان شایسته و ملجای ویژه ای برای سادات و علوی زادگانی بود که مورد تعقیب و آزار و کشتار خلفا و دیگران بودند. خرابه های آثار به جای مانده از حاکمان و مقبره های امام زادگان خود دلیل صادق و شاهد عادلی بر این دعوی است

ادامه خواندن “گذرگاه فرمانروایان – ویبره”