باغ های معلق بابل – ویبره

باغ های معلق بابل – ایرانگردی

باغ های معلق بابل
کلمه معلق که برای این باغها استفاده می‌شود در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند بلکه…باغ‌های معلق بابل یا باغهای معلق سمیرامیس و دیوارهای بابل (عراق کنونی) یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد.

ادامه خواندن باغ های معلق بابل – ویبره

شهرستان سوادکوه در استان مازندران – ویبره

شهرستان سوادکوه در استان مازندران – ایرانگردی

شهرستان سوادکوه در استان مازندران
شهرستان سوادکوه یکی از شهرستان های استان مازندران است که با ۲۴۴۱ کیلومتر مربع وسعت در قسمت جنوبی استان مازندران واقع شده است . این شهرستان در دامنه شمالی کوه‌ های البرز مرکزی واقع شده که از شمال به شهرستان قائم‌ شهر ، از جنوب به فیروزکوه ، از غرب به شهرستان بابل و از شرق به شهرستان ساری محدود می گردد و از چهار شهر به نام های پل سفید ، زیراب ، شیرگاه و آلاشت به همراه روستاهای اطراف آنها تشکیل شده و مرکز آن شهر پل سفید می باشد .

ادامه خواندن شهرستان سوادکوه در استان مازندران – ویبره

جاذبه های چالوس – ویبره

جاذبه های چالوس – ایرانگردی

جاذبه های چالوس
كاخ چای خوران

كاخ چای خوران چالوس اوایل سلطنت سلسله پهلوی ساخته شد و نمای داخلی و خارجی آن تزئینات گچبری و كاشی كاری بسیار زیبا دارد. این كاخ بر خلاف سایر كاخهای این دوره‌، بسیار ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده آن را سنگ و آجر تشكیل می دهد و پوشش بام آن به صورت شیروانی است. ساختمان كاخ بامی دارد كه به شیوه خاصی نرده چینی شده است. نفوذ معماری اروپایی در ساختمان كاخ نیز به وضوح مشهود است.

ادامه خواندن جاذبه های چالوس – ویبره

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران
پارک جنگلی نور در فاصله ۳ کیلومتری شرق شهر نور در استان مازندران واقع شده که با مساحتی حدود ۴۰۰۰ هکتار که از نظر وسعت یکی از بزرگترین پارک جنگلی خاور میانه است . دارای طبیعت زیبا و یکی از تفرجگاه مهم شمال ایران است .
در ابتدای ورودی غربی پارک که از جاده اصلی نور محمودآباد جدا می شود ، سر در زیبای سنگی با ویژگی های معماری و پوشش چوبی ساخته شده که دیدنی است .

ادامه خواندن پارک جنگلی سعیدی آشتیانی نور در استان مازندران – ویبره

گذرگاه فرمانروایان – ویبره

گذرگاه فرمانروایان – ایرانگردی

گذرگاه فرمانروایان
لاویج آبادی تاریخی ناشناخته ای است که از تاریخی کهن حکایت ها در دل نهفته دارد. سرزمینی که از دورانی بسیار دور، آباد و مسکونی بوده، مانند قلعه طبیعی عظیمی به نظر می رسد. از این جهت همیشه مورد توجه فرمانروایان قرار گرفته و مامن و محل مناسبی برای آسایش حاکمان و والیان در جستجوی صلح و آرامش و یا گریخته از دشمن بود. لاویج مکان شایسته و ملجای ویژه ای برای سادات و علوی زادگانی بود که مورد تعقیب و آزار و کشتار خلفا و دیگران بودند. خرابه های آثار به جای مانده از حاکمان و مقبره های امام زادگان خود دلیل صادق و شاهد عادلی بر این دعوی است

ادامه خواندن گذرگاه فرمانروایان – ویبره

علم‌ کوه در استان مازندران – ویبره

علم‌ کوه در استان مازندران – ایرانگردی

علم‌ کوه در استان مازندران
علم‌ کوه نام کوهی با ارتفاع قله ۴۸۵۰ متر است که در منطقه تخت سلیمان کشور ایران واقع شده ‌است . قله علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع ایران به شمار می ‌رود .

ادامه خواندن علم‌ کوه در استان مازندران – ویبره

جاذبه های بابل – ویبره

جاذبه های بابل – ایرانگردی

جاذبه های بابل
امامزاده قاسم (بقعه آستانه)

بنای تاریخی امامزاده در آستانه بابل، به قرن نهم هجری قمری تعلق دارد. این بقعه كه مدفن امام زاده قاسم، فرزند حضرت موسی كاظم(ع) است به بقعه آستانه مشهور است. داخل صحن بقعه دو صندوق نفیس چوبی قرار دارد كه صندوق اصلی آن به تاریخ ۸۸۸ هـ.ق مربوط است و به دست استاد احمد نجار ساروی ساخته شده است.

ادامه خواندن جاذبه های بابل – ویبره

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ویبره

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ایرانگردی

پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران
پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) نوشهر در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی توسط مرحوم مهندس سعیدی آشتیانی طراحی و ایجاد شد . این پارک علاوه بر جاذبه ‌های گردشگری و توریستی ، سیاست حفظ و حراست از گونه ‌های نادر و حفاظت شده گیاه شمشاد را به طور جدی دنبال می ‌کند .

ادامه خواندن پارک جنگلی سیسنگان ( سی سنگان ) در استان مازندران – ویبره

فیل سنگی لاویج – ویبره

فیل سنگی لاویج – ایرانگردی

فیل سنگی لاویج
یکی از افسانه های تاریخی که در میان مردم لاویج نور رواج دارد و پرده از یک اسطوره ی مذهبی بر می دارد این است که امام حسن(ع) به این دیار سفر کرده بود. این نکته در مضمون دوبیتی ای منسوب امیر پازواری نیز دیده می شود وآنچه در افواه جاری است شاید برگرفته از همین وبیتی باشد، یا این دو بیتی بر اساس این داستان سروده شده است:

ادامه خواندن فیل سنگی لاویج – ویبره

قلا بن در استان مازندران – ویبره

قلا بن در استان مازندران – ایرانگردی

قلا بن در استان مازندران
قلعه قلابن در روستای مریجان آمل واقع شده که با شواهد موجود در قلعه از دو بافت جدا در سنه های مختلف شکل گرفته است .
در دیوار اصلی ، بعلت استفاده از آجر های دوران اسلامی نشان از جدید بودن بنا دارد ، ولی در بخش سیلو ، و جای نگهداری عسل از خشت ساسانی استفاده شده است .

ادامه خواندن قلا بن در استان مازندران – ویبره