باغ های معلق بابل – ویبره

باغ های معلق بابل – ایرانگردی

باغ های معلق بابل
کلمه معلق که برای این باغها استفاده می‌شود در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند بلکه…باغ‌های معلق بابل یا باغهای معلق سمیرامیس و دیوارهای بابل (عراق کنونی) یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد.

ادامه خواندن باغ های معلق بابل – ویبره

پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران – ویبره

پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران – ایرانگردی

پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران
پُل مُحَمَّد حَسَن ‌خان بیهقی پلی قدیمی و چوبی است بر روی بابل ‌رود در استان مازندران در شمال ایران می باشد که مسعود غزنوی در لشکر کشی ‌اش به مازندران از آن به سختی گذشت یاد می ‌کند . بعد ها نصیرالدوله شاه غازی ( ۵۵۸- ۵۳۶ ) زربه بخروار ها ریخته بود و پلی از خشت و آهک بنا کرد که تا عهد زندیه باقی بود و احتمالاً همان پلی است که ظهیر الدین ‌مرعشی از آن بعنوان گذرگاه زیار یاد می کند .

ادامه خواندن پل محمد حسن ‌خان در استان مازندران – ویبره

بازی های مازندرانی – ویبره

بازی های مازندرانی – ایرانگردی

بازی های مازندرانی
بازیكنان گردو ها را دو به دو روی یكدیگر چیده و هر یك به نوبت با گردویی به نام كل یا تیره ( گردوی بزرگ تر ) به گردوها می زنند. اگر نفر اول به گردو ها زد و آنها را انداخت فعلا” برنده محسوب می شود و بقیه بازیكنان باید به تیره او بزنند هر كسی موفق شد صاحب همه گردوها می شود در غیر این صورت نفر اول همه گردوها را جمع می كند.

ادامه خواندن بازی های مازندرانی – ویبره

پل ورسک در استان مازندران – ویبره

پل ورسک در استان مازندران – ایرانگردی

پل ورسک در استان مازندران
در هر برهه ای از زمان و هرجا که اراده ای توانا به منصه ظهور می رسد ، در پی آن شگفتی ها پدید می آید . شگفتی هایی که دراین میان فقط اهل نظر می توانند به عظمت آن پی ببرند . با نگاه به چشم انداز راه آهن ایران ، چه در شمال هنگام عبور از قلل شامخ البرز و چه در جنوب هنگام گذشتن از فراز دره ها و کوه های سخت و بلند به راحتی می توان به اهمیت وعظمت آن پی برد .

ادامه خواندن پل ورسک در استان مازندران – ویبره

دریاچه ولشت – ویبره

دریاچه ولشت – ایرانگردی

دریاچه ولشت
رودخانه ها و چشمه های زیادی در آن جاری هستند که مهمترین آنها رودخانه سرد آبرود است. این رودخانه از کوههای غرب کلاردشت سرچشمه می گیرد و پس از مشروب کردن بخشی از اراضی کلاردشت در منطقه غرب چالوس به دریای خزر می ریزد. از جاذبه های دیگر کلاردشت در یاچه های کوچک و بزرگ آن است که بر جاذبه های طبیعی آن می افزاید .

ادامه خواندن دریاچه ولشت – ویبره

صنایع دستی مازندران – ویبره

صنایع دستی مازندران – ایرانگردی

صنایع دستی مازندران
قالی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست ولی در استان بافته می شود. در شرایطی که فرش در بعضی مناطق حرف اول برای ابراز وجود دارد تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها واگذار کرده است و نقشه هایی که درمازندران بافته می شود مربوط به سایر مناطق است.

ادامه خواندن صنایع دستی مازندران – ویبره

چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ویبره

چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ایرانگردی

چشمه‌ هزاران در استان مازندران
راه دسترسی به آن از خروجی شهر به اطراف تهران آغاز و پس از طی مسافت حدود ۳ کیلومتر در ابتدای جاده سواد کوه یک جاده فرعی از مسیر اصلی منشعب شده و به طرف شرق امتداد یافته و پس از حدود ۵/۱ کیلومتر به روستای واسکس می رسد . چشمه زیبای هزاران با مقداری آب ۵/۱ لیتر در ثانیه در مجاورت امامزاده زریا خود نمایی می ‌کند .

ادامه خواندن چشمه‌ هزاران در استان مازندران – ویبره

بهشت گمشده – ویبره

بهشت گمشده – ایرانگردی

بهشت گمشده
بندپی از دو کلمه بند و پی ترکیب شده است که بند در اصطلاح محلی به سرزمین مرتفع و پی به سرزمین پست جلگه ها اطلاق می شود در گذشته در زمان صفویان قسمتی از سرزمین وسیعی بنام چلاو بوده که فعلا چلاو منطقه ای در جنوب آمل است حکومت مرکزی صفویان اگر چه تاریخ آن مشخص نیست برای اینکه منطقه مزبور را که بسیار وسیع و ساکنان غیر قابل کنترل داشت بهتر بتواند اداره کند آن را به دو قسمت بندپی و چلاو تقسیم نمود و این تقسیم بندی دقیقا قبل از دوران افشاریه صورت گرفته است زیرا قبل از آن هیچ سندی راجع به نام بندپی وجود نداشت.

ادامه خواندن بهشت گمشده – ویبره

بیمارستان های مازندران – ویبره

بیمارستان های مازندران – ایرانگردی

بیمارستان های مازندران
بیمارستان امام خمینی (ره)

این بیمارستان در شهرستان ساری واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۵۰ باظرفیت ۳۲۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۷۹ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ، جراحی ، اورژانس ، قلب ، نوزادان ، جراحی مغز و اعصاب ، ارولوژی ، هماتولوژی ، زنان و زایمان ، IVF ، CCU ، ICU

ادامه خواندن بیمارستان های مازندران – ویبره

دریا ی خزر در استان مازندران – ویبره

دریا ی خزر در استان مازندران – ایرانگردی

دریا ی خزر در استان مازندران
تاریخچه
دریای خزر یا دریای کاسپین از شمال به روسیه ، از جنوب به ایران ، از غرب به جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری ‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می شود . به دلیل این که بزرگ ترین دریاچه جهان است آن را دریا نیز می نامند .

ادامه خواندن دریا ی خزر در استان مازندران – ویبره