گشت و گذاری در قم – ویبره

گشت و گذاری در قم – ایرانگردی

گشت و گذاری در قم
۱- بخش مركزی :
این بخش وسیع ترین و پرجمعیت ترین بخش شهرستان قم است . بخش مركزی ، شامل شهرقم وسه دهستان قمرود ، قنوات و راهجرد است . بیشترین تعداد آبادی های استان نیز دراین بخش قرار دارد.

ادامه خواندن “گشت و گذاری در قم – ویبره”

جاذبه های کویر استان قم – ویبره

جاذبه های کویر استان قم – ایرانگردی

جاذبه های کویر استان قم
گرچه طبیعت سبز ، کوه های بلند و قلل سفیدپوش ، سواحل نیلگون و… زیبا و تماشایی است ، اما در کویر نیز مناظر شگفت انگیز و دیدنی های بسیار وجود دارد که در هیچ جای دیگر نمی توان یافت. صحراهای پوشیده از نمک ، تپه های طلایی ، شن های روان ، کوه ها و تپه های خاکی و … همه از چشم اندازهای بی نظیر کویری است .

ادامه خواندن “جاذبه های کویر استان قم – ویبره”

باغ گنبد سبز در استان قم – ویبره

باغ گنبد سبز در استان قم – ایرانگردی

باغ گنبد سبز در استان قم
در انتهای خیابان چهار مردان قم ؛ جنب گلزار شهدا و در بخش شرقی شهر ؛ درون باغی کوچک موسوم به ” باغ گنبد سبز ” سه اثر تاریخی از قرن هشتم هجری به جای مانده است .

ادامه خواندن “باغ گنبد سبز در استان قم – ویبره”

خانه های معروف استان قم – ویبره

خانه های معروف استان قم – ایرانگردی

خانه های معروف استان قم
خانه حضرت امام خمینی (ره ) در شهر قم ، ساختمان دو اشكوبه ( طبقه ) و بسیار ساده ای است كه از زیرزمین  و طبقه همكف تشكیل شده است . حیاط ساختمان در قسمت جنوبی قرار گرفته و در شمال ، شرق و غرب آن فضاهای سرپوشیده قرار دارد. استقرار فضاها به گونه ای است كه پلكان میانی ، ساختمان را به دو بخش بیرونی از سمت شرق و اندرونی درسمت غرب تقسیم می كند. تالار سمت شرق محل سخنرانی حضرت امام ( ره ) در دهه های گذشته بود.

ادامه خواندن “خانه های معروف استان قم – ویبره”

تیمچه بزرگ در استان قم – ویبره

تیمچه بزرگ در استان قم – ایرانگردی

تیمچه بزرگ در استان قم
تیمچه بزرگ بازار قم در سمت شمال راسته بازار نو ، یکی ا ز سه تیمچه شهر قم است . این بنا از آثار ارزشمند هنر معماری دوران اسلامی ایران است که توسط هنرمند برجسته عصر ناصری ، استاد ” حسن قمی ” مشهور به ” معمار باشی ” در سال ۱۳۰۱ هـ . ق طراحی و اجرا شد .

ادامه خواندن “تیمچه بزرگ در استان قم – ویبره”

قلعه های استان قم – ویبره

قلعه های استان قم – ایرانگردی

قلعه های استان قم
قلعه سام آباد
این قلعه در جنوب شرقی قمرود در فاصله چهار تا پنج  كیلومتری روستای قمرود قرار دارد. طول و عرض قلعه ۷۶ متر است و چهاربرج در چهار گوشه آن وجود دارد . قلعه دارای یك حیاط مركزی و از نوع بناهای چهار ایوانی است كه ایوان های شرقی وغربی آن به صورت دروازه است. در كنار دروازه غربی ، حمامی هنوز پا برجاست .

ادامه خواندن “قلعه های استان قم – ویبره”

خانه ملاصدرا در استان قم – ویبره

خانه ملاصدرا در استان قم – ایرانگردی

خانه ملاصدرا در استان قم
ملاصدرا فیلسوف بزرگ قرن یازدهم هجری قمری است که فلسفه اشراق را به نهایت اوج خود رساند .
خانه مسکونی وی در روستای کهک واقع شده و ساختمان آن به دوره صفویه مربوط می شود .
موقعیت روستای کهک :

ادامه خواندن “خانه ملاصدرا در استان قم – ویبره”

محوطه های استان قم – ویبره

محوطه های استان قم – ایرانگردی

محوطه های استان قم
قره تپه قمرود
در كتاب بررسی های باستان شناسی قمرود نوشته میر عابدین كابلی آمده است : منطقه مورد بررسی قمرود درشمال شرقی شهر قم واقع شده و از دهستان ها ی بخش مركزی شهرستان قم محسوب می شود. مركز آن روستای قمرود است كه در ۲۰ كیلومتری شهر قم واقع وازطریق جاده ی آسفالته با شهر ارتباط می یابد . منطقه شامل دو بخش است كه به وسیله رودخانه قمرود یا اناربار به دو بخش تقسیم شده است . عموماً ساحل راست یا بخش شرقی را قمرود و بخش غربی را البرز می نامند .

ادامه خواندن “محوطه های استان قم – ویبره”

دریاچه نمک حوض سلطان در استان قم – ویبره

دریاچه نمک حوض سلطان در استان قم – ایرانگردی

دریاچه نمک حوض سلطان در استان قم
دریاچه نمک حوض سلطان یا دریاچه شاهی ، فروافتادگی نامتقارنی با ۳۳۰ کیلومترمربع وسعت ، در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و در شمال باختری دریاچه نمک و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه تهران قم قرار دارد .

ادامه خواندن “دریاچه نمک حوض سلطان در استان قم – ویبره”

پل ها و سدهای استان قم – ویبره

پل ها و سدهای استان قم – ایرانگردی

پل ها و سدهای استان قم
پل حوض سلطان
این پل كه در جاده كاروان رو قم – تهران روی رود مسیله قرار دارد، در سال ۱۲۶۲ هـ . ق به دستور ” علی اصغرخان اتابك ” به صورت یك چشمه با طاق جناغی تند و یك دهلیز كوچك بنا شد. مصالح به كار رفته در طاق ، آجر است ولی بدنه و پایه پل از سنگ با ملاتساروج (۱) ساخته شده است . پل حوض سلطان فاقد تزیینات است .

ادامه خواندن “پل ها و سدهای استان قم – ویبره”

روستای شهید پرور نویس در استان قم – ویبره

روستای شهید پرور نویس در استان قم – ایرانگردی

روستای شهید پرور نویس در استان قم
روستای شهید پرور نویس از روستا های قدیمی و کهن شهرستان قم بوده و عوامل متعددی چون منابع آب و خاک های مرغوب و حاصلخیز و اقلیم مناسب و امنیت و بافت مذهبی در پیدایش و شکل گیری آن تاثیر بسزائی داشته است .

ادامه خواندن “روستای شهید پرور نویس در استان قم – ویبره”

كاروانسراهای قم ۲ – ویبره

كاروانسراهای قم ۲ – ایرانگردی

كاروانسراهای قم 2
كاروانسرای دیر

كاروانسرای دیر یا دیر كاج ، بر روی خرابه های دیر الجص ( دیر گچین ، دیر كرد شیر ) معروف ساخته شده و ظاهراً ساختمان آن قدیمی به نظر نمی رسد. كناردروازه ورودی ، دو برج دو طبقه و داخل كاروانسرا حیاطی بزرگ با اتاق های كوچك بدون پنجره است كه  در پشت آنها ، طویله های سراسری ، سكویی برای چهارپادارو اجاقی تعبیه شده است . در سه طرف حیاط ایوان هایی بزرگ و در گوشه های آن شبستان بزرگ ، حمام ، كوره گچ پزی و حیاط داخلی نیز وجود دارد .

ادامه خواندن “كاروانسراهای قم ۲ – ویبره”

کاروانسرای علی آباد در استان قم – ویبره

کاروانسرای علی آباد در استان قم – ایرانگردی

کاروانسرای علی آباد در استان قم
وقتی سیل راه کاروانسرای حوض سلطان را از میان برد ، راه جدید تهران – قم ساخته شد و در کنار آن مجموعه ی علی آباد شکل گرفت . ساختمان این کاروانسرا به سبک معمول دارای سه تالار ستون دار در سه گوشه ی بنا است . در هر یک ازاین تالار ها ، سکویی بین چهار ستون وجود دارد  .

ادامه خواندن “کاروانسرای علی آباد در استان قم – ویبره”

كاروانسراهای قم ۱ – ویبره

كاروانسراهای قم ۱ – ایرانگردی

كاروانسراهای قم 1
كاروانسرای  حوض سلطان ( رباط حوض سلطان )
كاروانسرای حوض سلطان یا رباط حوض سلطان ، بنایی است آجری كه در جاده تهران – قم بر روی پایه ای سنگی استوار شده و در كنار یك كاروانسرا ی دوره صفویه در دشت های جنوبی كوهمره  قرا ر دارد . این كاروانسرا در دوره ناصرالدین شاه قاجار احداث شد.

ادامه خواندن “كاروانسراهای قم ۱ – ویبره”

کوه خضر در استان قم – ویبره

کوه خضر در استان قم – ایرانگردی

کوه خضر در استان قم
در شش کیلومتری مرکز شهر قم کوهی وجود دارد که از فراز آن می‌توان همه شهر را با یک نگاه طی کرد . این کوه منسوب به حضرت خضر (ع) با قدمت سه هزار سال است .

ادامه خواندن “کوه خضر در استان قم – ویبره”

حمام – آب انبارها – ویبره

حمام – آب انبارها – ایرانگردی

حمام – آب انبارها
حمام حاج عسگرخان
در بافت قدیم  قم ، درشمال راسته ی بازار، حمام حاج عسگر خان واقع است . این مجموعه از دو بخش حمام  و چاله حوض تشكیل شده و با تغییر درسیستم حرارتی و روشنایی هنوز به كار خود ادامه می دهد. در ورودی حمام در كنار مغازه های راسته بازار قراردارد.

ادامه خواندن “حمام – آب انبارها – ویبره”