گشت و گذاری در قم – ویبره

گشت و گذاری در قم – ایرانگردی

گشت و گذاری در قم
۱- بخش مركزی :
این بخش وسیع ترین و پرجمعیت ترین بخش شهرستان قم است . بخش مركزی ، شامل شهرقم وسه دهستان قمرود ، قنوات و راهجرد است . بیشترین تعداد آبادی های استان نیز دراین بخش قرار دارد.

ادامه مطلب …

مجموعه چهل اختران در استان قم – ویبره

مجموعه چهل اختران در استان قم – ایرانگردی

مجموعه چهل اختران در استان قم
این زیارتگاه در شهر قم قرار دارد و مدفن موسی مبرقع (ع) فرزند امام محمد تقی (ع) و امامزاد گان دیگر است . به همین دلیل در صحن بزرگ این مجموعه سه زیارتگاه به اسامی امامزاده موسی مبرقع (ع) ، چهل اختران و امامزاده زید (ع) قرار دارد . این زیارتگاه در میان مردم به نام ” چهل اختران ” شهرت دارد .

ادامه مطلب …

امامزاده های استان قم – ویبره

امامزاده های استان قم – ایرانگردی

امامزاده های استان قم
 احمدبن اسحاق” یكی از نوادگان امام هفتم (ع) به شمارمی رود . بنای این بقعه درسال ۱۳۱۷ هـ . ق درهنگام سلطنت مظفرالدین شاه بازسازی شده است، اما اصل بنا به دوران پیش از صفویه تعلق دارد كه به دستور شاه تهماسب صفوی به دست تعمیر و تزیین سپرده شد .

ادامه مطلب …

مسجد اعظم در استان قم – ویبره

مسجد اعظم در استان قم – ایرانگردی

 مسجد اعظم در استان قم
مسجد اعظم قم در کنار آستانه حضرت معصومه (س) و در سمت غرب آن قرار دارد . این مسجد به سعی و اهتمام حضرت آیت الله العظمی بروجردی ( ره ) توسط استاد ” حسین بن محمد معمار” معروف به ” لرزاده ” بنا شد و کلنگ اول آن در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۳۷۳ هـ . ق ( مصادف با روز میلاد حضرت علی بن موسی الرضا ) به دست توانای آن عالم ربانی زده شد . مرقد آیت الله بروجردی در همین مکان قرار دارد .

ادامه مطلب …

مسجد جامع عتیق در استان قم – ویبره

مسجد جامع عتیق در استان قم – ایرانگردی

مسجد جامع عتیق در استان قم
مسجد جامع قم در قرن سوم هجری یکی از علما و محدثین قم به نام ” ابو الصدیم حسین بن علی بن آدم اشعری ” که در زمره صحابه حضرت امام علی التقی (ع) وحضرت امام حسن عسگری (ع) به شمار می رفت ، مسجدی در قم بنا کرد .

ادامه مطلب …

مساجد استان قم – ویبره

مساجد استان قم – ایرانگردی

مساجد استان قم
مسجد اعظم
مسجد اعظم قم در كنار آستانه حضرت معصومه (س) و در سمت غرب آن قرار دارد. این مسجد به سعی و اهتمام حضرت آیت الله العظمی  بروجردی ( ره) توسط  استاد ”  حسین بن محمد معمار” معروف به ” لرزاده ” بنا شد و كلنگ اول آن در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۳۷۳ هـ . ق ( مصادف با روز میلاد حضرت علی بن موسی الرضا) به دست توانای آن عالم ربانی زده شد . مرقد آیت الله بروجردی درهمین مكان قرار دارد.

ادامه مطلب …

مسجد جمکران در استان قم – ویبره

مسجد جمکران در استان قم – ایرانگردی

مسجد جمکران در استان قم
گر دیده‌ ام‌ ندید رخ‌ دل‌ ربای‌ تو
دل‌ پر زند به‌ سینه‌ ی‌ من‌ در هوای‌ تو

خواهم‌ که‌ جای پای تو را بوسه‌ ها زنم
در حیرتم‌ که‌ هست‌ که‌ کجا ، جای‌ پای‌ تو

ادامه مطلب …

مساجد حرم مطهر حضرت معصومه – ویبره

مساجد حرم مطهر حضرت معصومه – ایرانگردی

مساجد حرم مطهر حضرت معصومه
عنوان مسجد بر این مكان های مقدسه صرفاً نام گذاری است و احكام خاص مسجد دراین مكان ها وجود ندارد؛ از این رو اموات و بزرگان از علما و مراجع ، دراین رواق ها دفن شده اند. از مجموعه ی آستانه و حرم مطهر دو نقطه دارای احكام مسجد است .

ادامه مطلب …

بیمارستان های قم – ویبره

بیمارستان های قم – ایرانگردی

بیمارستان های قم
بیمارستان آیت ا..گلپایگانی

این بیمارستان در شهرستان قم واقع شده و بیمارستانی خیریه – درمانی است كه در سال ۱۳۴۱باظرفیت ۱۶۵تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۱۴۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از: داخلی ،جراحی ،کودکان ، نوزادان ،قلب ،جراحی مغز واعصاب، ارتوپدی ،چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی، نرولوژی،CCU،Post CCU

ادامه مطلب …

مراکز فرهنگی آستانه مقدسه قم – ویبره

مراکز فرهنگی آستانه مقدسه قم – ایرانگردی

مراکز فرهنگی آستانه مقدسه قم
این موزه که از موزه های قدیم ایران و از گنجینه های کم نظیر به شمار می رود ، در آبان ماه سال ۱۳۰۴ شمسی افتتاح شد و در سال های اخیر حیاتی دوباره یافت و فعالیت دوره جدید خود را در ۱۹ تیرماه ۱۳۷۲ با چهره ای نوین و در سطحی بسیار بالاتر از پیش شروع کرد.

ادامه مطلب …

جاذبه های کویر استان قم – ویبره

جاذبه های کویر استان قم – ایرانگردی

جاذبه های کویر استان قم
گرچه طبیعت سبز ، کوه های بلند و قلل سفیدپوش ، سواحل نیلگون و… زیبا و تماشایی است ، اما در کویر نیز مناظر شگفت انگیز و دیدنی های بسیار وجود دارد که در هیچ جای دیگر نمی توان یافت. صحراهای پوشیده از نمک ، تپه های طلایی ، شن های روان ، کوه ها و تپه های خاکی و … همه از چشم اندازهای بی نظیر کویری است .

ادامه مطلب …

باغ گنبد سبز در استان قم – ویبره

باغ گنبد سبز در استان قم – ایرانگردی

باغ گنبد سبز در استان قم
در انتهای خیابان چهار مردان قم ؛ جنب گلزار شهدا و در بخش شرقی شهر ؛ درون باغی کوچک موسوم به ” باغ گنبد سبز ” سه اثر تاریخی از قرن هشتم هجری به جای مانده است .

ادامه مطلب …

خانه های معروف استان قم – ویبره

خانه های معروف استان قم – ایرانگردی

خانه های معروف استان قم
خانه حضرت امام خمینی (ره ) در شهر قم ، ساختمان دو اشكوبه ( طبقه ) و بسیار ساده ای است كه از زیرزمین  و طبقه همكف تشكیل شده است . حیاط ساختمان در قسمت جنوبی قرار گرفته و در شمال ، شرق و غرب آن فضاهای سرپوشیده قرار دارد. استقرار فضاها به گونه ای است كه پلكان میانی ، ساختمان را به دو بخش بیرونی از سمت شرق و اندرونی درسمت غرب تقسیم می كند. تالار سمت شرق محل سخنرانی حضرت امام ( ره ) در دهه های گذشته بود.

ادامه مطلب …

تیمچه بزرگ در استان قم – ویبره

تیمچه بزرگ در استان قم – ایرانگردی

تیمچه بزرگ در استان قم
تیمچه بزرگ بازار قم در سمت شمال راسته بازار نو ، یکی ا ز سه تیمچه شهر قم است . این بنا از آثار ارزشمند هنر معماری دوران اسلامی ایران است که توسط هنرمند برجسته عصر ناصری ، استاد ” حسن قمی ” مشهور به ” معمار باشی ” در سال ۱۳۰۱ هـ . ق طراحی و اجرا شد .

ادامه مطلب …