گشت و گذاری در قم – ویبره

گشت و گذاری در قم – ایرانگردی

گشت و گذاری در قم
۱- بخش مركزی :
این بخش وسیع ترین و پرجمعیت ترین بخش شهرستان قم است . بخش مركزی ، شامل شهرقم وسه دهستان قمرود ، قنوات و راهجرد است . بیشترین تعداد آبادی های استان نیز دراین بخش قرار دارد.

ادامه خواندن گشت و گذاری در قم – ویبره

مساجد استان قم – ویبره

مساجد استان قم – ایرانگردی

مساجد استان قم
مسجد اعظم
مسجد اعظم قم در كنار آستانه حضرت معصومه (س) و در سمت غرب آن قرار دارد. این مسجد به سعی و اهتمام حضرت آیت الله العظمی  بروجردی ( ره) توسط  استاد ”  حسین بن محمد معمار” معروف به ” لرزاده ” بنا شد و كلنگ اول آن در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۳۷۳ هـ . ق ( مصادف با روز میلاد حضرت علی بن موسی الرضا) به دست توانای آن عالم ربانی زده شد . مرقد آیت الله بروجردی درهمین مكان قرار دارد.

ادامه خواندن مساجد استان قم – ویبره

کاروانسرای علی آباد در استان قم – ویبره

کاروانسرای علی آباد در استان قم – ایرانگردی

کاروانسرای علی آباد در استان قم
وقتی سیل راه کاروانسرای حوض سلطان را از میان برد ، راه جدید تهران – قم ساخته شد و در کنار آن مجموعه ی علی آباد شکل گرفت . ساختمان این کاروانسرا به سبک معمول دارای سه تالار ستون دار در سه گوشه ی بنا است . در هر یک ازاین تالار ها ، سکویی بین چهار ستون وجود دارد  .

ادامه خواندن کاروانسرای علی آباد در استان قم – ویبره

خانه های معروف استان قم – ویبره

خانه های معروف استان قم – ایرانگردی

خانه های معروف استان قم
خانه حضرت امام خمینی (ره ) در شهر قم ، ساختمان دو اشكوبه ( طبقه ) و بسیار ساده ای است كه از زیرزمین  و طبقه همكف تشكیل شده است . حیاط ساختمان در قسمت جنوبی قرار گرفته و در شمال ، شرق و غرب آن فضاهای سرپوشیده قرار دارد. استقرار فضاها به گونه ای است كه پلكان میانی ، ساختمان را به دو بخش بیرونی از سمت شرق و اندرونی درسمت غرب تقسیم می كند. تالار سمت شرق محل سخنرانی حضرت امام ( ره ) در دهه های گذشته بود.

ادامه خواندن خانه های معروف استان قم – ویبره

مساجد حرم مطهر حضرت معصومه – ویبره

مساجد حرم مطهر حضرت معصومه – ایرانگردی

مساجد حرم مطهر حضرت معصومه
عنوان مسجد بر این مكان های مقدسه صرفاً نام گذاری است و احكام خاص مسجد دراین مكان ها وجود ندارد؛ از این رو اموات و بزرگان از علما و مراجع ، دراین رواق ها دفن شده اند. از مجموعه ی آستانه و حرم مطهر دو نقطه دارای احكام مسجد است .

ادامه خواندن مساجد حرم مطهر حضرت معصومه – ویبره

کوه خضر در استان قم – ویبره

کوه خضر در استان قم – ایرانگردی

کوه خضر در استان قم
در شش کیلومتری مرکز شهر قم کوهی وجود دارد که از فراز آن می‌توان همه شهر را با یک نگاه طی کرد . این کوه منسوب به حضرت خضر (ع) با قدمت سه هزار سال است .

ادامه خواندن کوه خضر در استان قم – ویبره

قلعه های استان قم – ویبره

قلعه های استان قم – ایرانگردی

قلعه های استان قم
قلعه سام آباد
این قلعه در جنوب شرقی قمرود در فاصله چهار تا پنج  كیلومتری روستای قمرود قرار دارد. طول و عرض قلعه ۷۶ متر است و چهاربرج در چهار گوشه آن وجود دارد . قلعه دارای یك حیاط مركزی و از نوع بناهای چهار ایوانی است كه ایوان های شرقی وغربی آن به صورت دروازه است. در كنار دروازه غربی ، حمامی هنوز پا برجاست .

ادامه خواندن قلعه های استان قم – ویبره

کویر مسیله در استان قم – ویبره

کویر مسیله در استان قم – ایرانگردی

کویر مسیله در استان قم
وسعت کویر مسیله بیش از ده هزار هکتار می باشد و در حال حاضر قسمت های عمده آن پوشیده از درختان گز و تاغ می باشد و در حقیقت یکی از مراکز کویری جنگلی ایران محسوب می شوند بدلیل ارتفاع پایین دشت مذکور ( حدود ۸۰۰ متر از سطح دریا ) از سایر نقاط اطراف شیب ملایم دشت ها و ارتفاعات شهر قم و اراضی شمالی دشت مذکور به طرف دشت می باشد .

ادامه خواندن کویر مسیله در استان قم – ویبره

محوطه های استان قم – ویبره

محوطه های استان قم – ایرانگردی

محوطه های استان قم
قره تپه قمرود
در كتاب بررسی های باستان شناسی قمرود نوشته میر عابدین كابلی آمده است : منطقه مورد بررسی قمرود درشمال شرقی شهر قم واقع شده و از دهستان ها ی بخش مركزی شهرستان قم محسوب می شود. مركز آن روستای قمرود است كه در ۲۰ كیلومتری شهر قم واقع وازطریق جاده ی آسفالته با شهر ارتباط می یابد . منطقه شامل دو بخش است كه به وسیله رودخانه قمرود یا اناربار به دو بخش تقسیم شده است . عموماً ساحل راست یا بخش شرقی را قمرود و بخش غربی را البرز می نامند .

ادامه خواندن محوطه های استان قم – ویبره

مجموعه چهل اختران در استان قم – ویبره

مجموعه چهل اختران در استان قم – ایرانگردی

مجموعه چهل اختران در استان قم
این زیارتگاه در شهر قم قرار دارد و مدفن موسی مبرقع (ع) فرزند امام محمد تقی (ع) و امامزاد گان دیگر است . به همین دلیل در صحن بزرگ این مجموعه سه زیارتگاه به اسامی امامزاده موسی مبرقع (ع) ، چهل اختران و امامزاده زید (ع) قرار دارد . این زیارتگاه در میان مردم به نام ” چهل اختران ” شهرت دارد .

ادامه خواندن مجموعه چهل اختران در استان قم – ویبره