کوه خضر در استان قم – ویبره

کوه خضر در استان قم – ایرانگردی

کوه خضر در استان قم
در شش کیلومتری مرکز شهر قم کوهی وجود دارد که از فراز آن می‌توان همه شهر را با یک نگاه طی کرد . این کوه منسوب به حضرت خضر (ع) با قدمت سه هزار سال است .

می‌ گویند بر قله این کوه در سه هزار سال پیش غاری بوده است که حضرت خضر (ع) در آن غار به عبادت و نیایش می‌ پرداخت ، غاری که امروز به مسجد کوچکی تبدیل شده است و سال ‌ها پیش از این در حالی که هنوز قم آنقدر بزرگ نشده بود که خود را به دامنه این کوه برساند معبد عارفان و سالکان و اوتاد بود ، خلوت کده ‌ای برای شب زنده ‌داری و عبادت عالمان و عاشقان طریقت حق ؛ استاد مجاهد ی نقل می کنند :
هنگامی که حضرت آقای مجتهدی در قم اقامت داشتند با مسجد مقدس جمکران و کوه خضر بسیار مأنوس بودند . در آن زمان هنوز مسجد همان حالت قدیمی خود را داشت و معنویت عجیبی بر فضای آن حاکم بود و ایشان می فرمودند :
مسیر عبور حضرت ولی عصر – ارواحنا فداه – از زمینی که مسجد مقدس جمکران در آن واقع است هنوز روشن و عطرآگین است و جان آدمی را می‌ نوازد و آدمی را به خضوع و خشوع وا می ‌دارد ،
برزمینی که نشان کف پای تو بود
سال ‌ها سجده صاحب نظران خواهد بود
کوه خضر نیز از اماکن مورد علاقه ایشان بود و در آن جا خلوت می ‌کردند و به دعا و توسل می‌ پرداختند . آن سال تصمیم گرفته ‌بودند که اربعینی را در کوه خضر سپری کنند و لذا ده روز پیش از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به کوه خضر رفتند و در اتاقی که در آن جا بود ساکن شدند و ارتباطشان را جز با معدودی از دوستان قطع … .
در روایات اسلامی نیز بر قداست کوهی سفید که در اطراف قم و به نزدیکی دهی کهن که در جنب مسجدی است و جمکران نام دارد تاکید شده است . همان کوهی که به کوه خضر شهرت دارد و گویند پرچم قائم آل محمد ” عج ” را هنگام ظهور در آن مکان برافرازند مکانی که امروز به مسجد‌ گاهی برای عامه بدل گشته است و تفرجگاهی مذهبی برای زائران این شهر و جایی برای کسب معنویت است . از طرفی رونق آن از علائم نزدیکی ظهور حضرت مهدی (عج) است نه این که حضرت از آنجا ظهور کنند ؛ در حدیث معتبری از امیرالمؤمنین علی ( علیه السلام ) نقل شده است که ساخت مسجدی را در کنار کوه خضر که پایگاهی برای یاران امام موعود (ع) است خبر می ‌دهد . این حدیث شریف که کلمه جمکران را نیز به همراه دارد در کتاب انوار المشعشعین ، ج ۱ ، ص ۴۵۴ فصل ۱۰ ، نور سوم به طور مفصل نقل و شرح شده است .

کوه خضر در استان قم – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *