موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

موقعیت جغرافیایی سمنان – ایرانگردی

موقعیت جغرافیایی سمنان
این استان از ۳۴ درجه و ۱۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و از ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۷ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی با مركزیت شهرستان سمنان از جانب شمال به استان مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود است.

ادامه خواندن موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

جغرافیای طبیعی سمنان – ویبره

جغرافیای طبیعی سمنان – ایرانگردی

جغرافیای طبیعی سمنان
استان سمنان از نظر موقعیت جغرافیایی به گونه ای كه هر چه از غرب به شرق آن پیش میرویم به میزان ارتفاع آن از سطح دریا اضافه میشود، به نحویكه شهر گرمسار كه غربی ترین شهر استان محسوب میگردد ۸۲۵ متر و شهر شاهرود كه شرقی ترین شهر استان به شمار می آید ۱۳۶۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند. از آنجایی كه عامل ارتفاع با حرارت جو نسبت معكوسی دارد یعنی هرقدر ارتفاع زیادتر میشود حرارت نیز به همان نسبت تقلیل می یابد میتوانیم شهرستان گرمسار و شهرستان شاهرود را گرمترین و سردترین منطقه استان قلمداد كنیم.

ادامه خواندن جغرافیای طبیعی سمنان – ویبره

دروازه ارگ سمنان در استان سمنان – ویبره

دروازه ارگ سمنان در استان سمنان – ایرانگردی

دروازه ارگ سمنان در استان سمنان
یکی از آثار تاریخی و با ارزش و زیبای سمنان « دروازه ارگ » بازمانده هنر دوران قاجار است که در تقاطع خیابان های آیت الله طالقانی و شیخ فضل الله نوری واقع شده است . دروازه ارگ در گذشته درِ شمالی ارگ دولتی بود که هنگام تخریب ارگ به سبب شکایت فرهنگ دوستان و پیگیری آنان از ویرانی این دروازه جلوگیری به عمل آمد .
 

ادامه خواندن دروازه ارگ سمنان در استان سمنان – ویبره

جنگل ابر – ویبره

جنگل ابر – ایرانگردی

جنگل ابر
رویابینی با چشمانی باز

بگذار این بار وارونه زندگی كنی. بی‌هیچ منطقی روی ابرها راه بروی، بخوابی، فصل دیگری را زندگی كنی، از دریچه دیگری برای یافتن و پیدا شدن. بی‌شك تا گم نشوی هرگز پیدا نمی‌شوی. باید معنی گم شدن را بدانی تا بتوانی معنی یافتن و پیدا شدن را بفهمی. مگر غیر از این است. چه می‌دانی اینك گم شده‌ای یا پیدا.

ادامه خواندن جنگل ابر – ویبره

سابقه تاریخی سمنان – ویبره

سابقه تاریخی سمنان – ایرانگردی

سابقه تاریخی سمنان
سمنان از دیرباز یكی از شهرهای چهاردهمین ایالت تاریخی ورن(ورنه) از تقسیمات شانزده گانه روستایی در دوران باستان بوده است برخی از دانشمندان ایالت مزبور را گیلان فعلی میدانسته اند ولی قدر مسلم این است كه ورن یا ورنه متشكل از صفحات جنوبی البرز و خوار شامل: سمنان، دامغان‌،خوار، دماوند، فیروزكوه، شهمیرزاد، لاسجرد، ده نمك، آهوان، قوشه، ویمه و نقاط كوهستانی مازندران بوده است.

ادامه خواندن سابقه تاریخی سمنان – ویبره

غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان – ویبره

غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان – ایرانگردی

غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان
غار دربند بزرگ ترین غار استان سمنان است که در ۲۱ کیلومتری شمال سمنان ‏و سه کیلومتری جنوب شهمیرزاد و سه کیلومتری شمال مهدیشهر واقع شده و مشرف بر دره سرسبز و خرم دربند است .

ادامه خواندن غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان – ویبره

دیار پسته های خندان – ویبره

دیار پسته های خندان – ایرانگردی

دیار پسته های خندان
 مسجد جامع دامغان

این مسجد روبروی مدرسه حاج فتحعلی بیگ که به آن مدرسه پامنار نیز‌می گویند قرار گرفته است که ۳۵ ‌متر طول و۱۸‌متر عرض دارد. دارای دو ردیف ستون است که روی ستون ها سقف های مدور آجری وجود دارد و فواصل آجرها نیز با گچ بندکشی شده است، ستون ها هم آجری و محر اب آن از گچ ساخته شده است. مسجد دامغان را میرزا محمد خان سپهسالار ‌دامغانی بناکرده است.

ادامه خواندن دیار پسته های خندان – ویبره

قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان – ویبره

قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان – ایرانگردی

قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان
گردکوه دامغان که به نام گنبدان دژ نیز معروف است ، دژیست در البرز کوه که اسفندیار پهلوان روئین تن ایرانی ، مدتی به فرمان پدرش گشتاسب در آنجا زندانی بود ، قلعه ای عجیب و جالبی است که در ۱۸ کیلومتری غرب دامغان و در نزدیکی روستای قدرت آباد واقع شده است .

ادامه خواندن قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان – ویبره

جاذبه های شاهرود – ویبره

جاذبه های شاهرود – ایرانگردی

جاذبه های شاهرود
رودخانه تاش یا شاهرود

رودخانه تاش یا شاهرود از کانون های آبگیر شاه کوه و شاه وار حد فاصل تاش و مجن در فصول فراوانی نزولات جوی سرچشمه می گیرد .این رود پس از دریافت چندین رشتة فرعی در ناحیه کوهستانی و پس از آبیاری بخشی از زمینهای بسطام و زیراستاق , به سوی کویر نمک جاری می گردد. بالادست این رودخانه گردشگاههای محدودی در فصل بهار و تابستان موجود می باشد.

ادامه خواندن جاذبه های شاهرود – ویبره