موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

موقعیت جغرافیایی سمنان – ایرانگردی

موقعیت جغرافیایی سمنان
این استان از ۳۴ درجه و ۱۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و از ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۷ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی با مركزیت شهرستان سمنان از جانب شمال به استان مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود است.

ادامه خواندن موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان – ویبره

کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان – ایرانگردی

کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان
قصر بهرام کاروانسرای مربع شکل متعلق به عهد صفویه می باشد که از دیوار های بلند با چهار برج نیم دایره تشکیل شده است . این کاروانسرا به دستور شاه عباس صفوی و بر سر سه راهی اصفهان ، خراسان و مازندران بنا نهاده شده است .

ادامه خواندن کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان – ویبره

جغرافیای طبیعی سمنان – ویبره

جغرافیای طبیعی سمنان – ایرانگردی

جغرافیای طبیعی سمنان
استان سمنان از نظر موقعیت جغرافیایی به گونه ای كه هر چه از غرب به شرق آن پیش میرویم به میزان ارتفاع آن از سطح دریا اضافه میشود، به نحویكه شهر گرمسار كه غربی ترین شهر استان محسوب میگردد ۸۲۵ متر و شهر شاهرود كه شرقی ترین شهر استان به شمار می آید ۱۳۶۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند. از آنجایی كه عامل ارتفاع با حرارت جو نسبت معكوسی دارد یعنی هرقدر ارتفاع زیادتر میشود حرارت نیز به همان نسبت تقلیل می یابد میتوانیم شهرستان گرمسار و شهرستان شاهرود را گرمترین و سردترین منطقه استان قلمداد كنیم.

ادامه خواندن جغرافیای طبیعی سمنان – ویبره

کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان – ویبره

کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان – ایرانگردی

کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان
قصر بهرام کاروانسرای مربع شکل متعلق به عهد صفویه می باشد که از دیوار های بلند با چهار برج نیم دایره تشکیل شده است . این کاروانسرا به دستور شاه عباس صفوی و بر سر سه راهی اصفهان ، خراسان و مازندران بنا نهاده شده است .

ادامه خواندن کاروانسرای قصر بهرام در استان سمنان – ویبره

سابقه تاریخی سمنان – ویبره

سابقه تاریخی سمنان – ایرانگردی

سابقه تاریخی سمنان
سمنان از دیرباز یكی از شهرهای چهاردهمین ایالت تاریخی ورن(ورنه) از تقسیمات شانزده گانه روستایی در دوران باستان بوده است برخی از دانشمندان ایالت مزبور را گیلان فعلی میدانسته اند ولی قدر مسلم این است كه ورن یا ورنه متشكل از صفحات جنوبی البرز و خوار شامل: سمنان، دامغان‌،خوار، دماوند، فیروزكوه، شهمیرزاد، لاسجرد، ده نمك، آهوان، قوشه، ویمه و نقاط كوهستانی مازندران بوده است.

ادامه خواندن سابقه تاریخی سمنان – ویبره

مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در استان سمنان – ویبره

مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در استان سمنان – ایرانگردی

مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در استان سمنان
مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان واقع شده و یکی از مهمترین و زیباترین بنا های تاریخی و مهم سمنان است . بنای این مسجد در دوره قاجار به دستور فتحعلی شاه و به همت « حاجی سید حسن حسنی » و استادی « صفر علی معمار » ساخته شد و کار آن در سال ۱۲۴۳ به پایان رسید .

ادامه خواندن مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در استان سمنان – ویبره

آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان – ویبره

آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان – ایرانگردی

آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان
با عبور از کنار دریاچه زیبای نمک ، به آب انبار قیلوقه می رسید که در آن آب البته نه چندان گوارا ( کمی شور است ) وجود دارد .

ادامه خواندن آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان – ویبره

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ویبره

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ایرانگردی

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان
مسجد تاریخانه یا خدای خانه به نظر می رسد این نام ترکیبی از ترکی (تاری ؛ خدا ) و خانه فارسی است . « گدار » باستان شناس معروف درباره مسجد تاریخانه چنین نوشته است :

ادامه خواندن مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ویبره

آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان – ویبره

آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان – ایرانگردی

آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان
این‌ آرامگاه‌ در شمال‌ آرامگاه‌ امامزاده‌ محمد (ع‌) در شهر بسطام‌ ، شش کیلومتری شاهرود در مجموعه ای مشتمل بر یک مسجد و چند مزار و بنا قرار دارد . آرامگاه ا‌ین‌ عارف‌ بزرگ ‌، بسیار ساده‌ و فاقد هر گونه‌ تزئین‌ است و به نظر می ‌‌رسد هیچگاه ساختمانی مشابه مقبره دیگر بزرگان روی آن بنا نشده باشد و در حقیقت بی اعتنایی به مادیات و گریز از تجمل در این آرامگاه به وضوح به چشم می ‌آید .

ادامه خواندن آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان – ویبره

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ویبره

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ایرانگردی

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان
این بنا در ۱۸ کیلومترى شمال شرقى سمنان بر فراز کوهى بلند قرار دارد . درباره شجرنامه این بقعه اطلاع صحیحى در دست نیست ، اما طبق اعتقادات مردم سمنان و همچنین طبق مفاد کتیبه موجود ، صاحبان بقعه از فرزندان نوح بن پیغمبرند که به نام هاى سامالنبى و لامالنبى مشهورند .

ادامه خواندن بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ویبره

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان – ویبره

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان – ایرانگردی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان
علی بن جعفر یا علی بن احمد خرقانی ، یکی از اکابر مشایخ طریقت است . وی به سال ۳۴۸ هجری قمری و یا به قولی ۳۵۱ یا ۳۵۲ هجری قمری در خرقان دیده به جهان گشود و در روز سه شنبه ، دهم محرم سال ۴۲۵ هجری قمری در سن هفتاد و چند سالگی در همان دیار جهان را بدرود حیات گفت .

ادامه خواندن آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان – ویبره

پل دختر دامغان در استان سمنان – ویبره

پل دختر دامغان در استان سمنان – ایرانگردی

پل دختر دامغان در استان سمنان
در مغرب شهر دامغان پشت بقعه امامزاده جعفر و کنار جاده دامغان به سمنان برج آجری جالب توجهی وجود دارد ، که به نام چهل دختر معروف می باشد ، ارتفاع برج مذکور تقریبا ۱۵ متر و محیط خارجی آن ۲۳ متر و قطر داخلی آن ۵/۵ متر است . این برج که تقریبا به سبک برج طغرل ری و میل رادکان بنا شده در سال ۴۴۶ هجری ( ۱۰۵۴میلادی ) به امر ابو شجاع ساخته شده است .

ادامه خواندن پل دختر دامغان در استان سمنان – ویبره

جنگل ابر – ویبره

جنگل ابر – ایرانگردی

جنگل ابر
رویابینی با چشمانی باز

بگذار این بار وارونه زندگی كنی. بی‌هیچ منطقی روی ابرها راه بروی، بخوابی، فصل دیگری را زندگی كنی، از دریچه دیگری برای یافتن و پیدا شدن. بی‌شك تا گم نشوی هرگز پیدا نمی‌شوی. باید معنی گم شدن را بدانی تا بتوانی معنی یافتن و پیدا شدن را بفهمی. مگر غیر از این است. چه می‌دانی اینك گم شده‌ای یا پیدا.

ادامه خواندن جنگل ابر – ویبره

برج چهل دختران سمنان در استان سمنان – ویبره

برج چهل دختران سمنان در استان سمنان – ایرانگردی

برج چهل دختران سمنان در استان سمنان
در اواسط خیابان حکیم الهی و بر سر راه شهر به محلات ثلاث برج کهنه و قدیمی و نیمه مخروبه ای وجود دارد که بنام برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده می شود .

ادامه خواندن برج چهل دختران سمنان در استان سمنان – ویبره

دیار پسته های خندان – ویبره

دیار پسته های خندان – ایرانگردی

دیار پسته های خندان
 مسجد جامع دامغان

این مسجد روبروی مدرسه حاج فتحعلی بیگ که به آن مدرسه پامنار نیز‌می گویند قرار گرفته است که ۳۵ ‌متر طول و۱۸‌متر عرض دارد. دارای دو ردیف ستون است که روی ستون ها سقف های مدور آجری وجود دارد و فواصل آجرها نیز با گچ بندکشی شده است، ستون ها هم آجری و محر اب آن از گچ ساخته شده است. مسجد دامغان را میرزا محمد خان سپهسالار ‌دامغانی بناکرده است.

ادامه خواندن دیار پسته های خندان – ویبره