موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

موقعیت جغرافیایی سمنان – ایرانگردی

موقعیت جغرافیایی سمنان
این استان از ۳۴ درجه و ۱۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و از ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۷ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی با مركزیت شهرستان سمنان از جانب شمال به استان مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود است.

ادامه خواندن موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

مصر در سمنان – ویبره

مصر در سمنان – ایرانگردی

مصر در سمنان
كویر را باید در پاییز و زمستان دید، باید در آن ركاب زد. باید مصر ایران را دید؛ هم نام یك روستاست، هم نام كویری كه تا كیلومترها ادامه دارد. نباید در آن گم شد، چون تا كیلومترها هیچ‌كس نیست تو را ببیند. می‌شود سوار ماشین شد و یك خط یكنواخت را جلو رفت توی این دریای شنی.

ادامه خواندن مصر در سمنان – ویبره

برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ویبره

برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ایرانگردی

برج کاشانه بسطام در استان سمنان
این‌ برج‌ در جنوب‌ شرقی‌ مسجد جامع‌ بسطام‌ از توابع‌ شاهرود قرار دارد . ارتفاع‌ این‌ برج‌ از داخل ‌ ۲۴متر و از بیرون‌ ۲۰ متر است‌ . پلان‌ خارجی‌ آن‌ کثیر الاضلاع‌ منتظم‌ سی‌ ضلعی‌ است‌ . در ضلع ‌جنوب‌ غربی‌ این‌ برج‌ کلمه‌ ” الرحمن‌ الرحیم ‌” با خط‌ ثلث‌ بسیار زیبایی‌ نوشته‌ شده‌ است‌ .

ادامه خواندن برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ویبره

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ویبره

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ایرانگردی

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان
مسجد تاریخانه یا خدای خانه به نظر می رسد این نام ترکیبی از ترکی (تاری ؛ خدا ) و خانه فارسی است . « گدار » باستان شناس معروف درباره مسجد تاریخانه چنین نوشته است :

ادامه خواندن مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ویبره

مجموعه بسطام – ویبره

مجموعه بسطام – ایرانگردی

مجموعه بسطام
بسطام یكی از مجموعه‌های زیبا و مهم و تاریخی شاهرود، است. بسطام در دوره‌های قبل از سلجوقی تا قاجار ساخته شده و شامل بقعه متبركه امام‌زاده محمدبن جعفر صادق(ع) و آرامگاه بایزید بسطامی، صومعه بایزید، مسجد بایزید و ایوان الجایتو، آرامگاه غازان، مسجد و منار سلجوقی و مسجد جامع و برج كاشانه و مدرسه شاهرخیه است. این بناها از معماری زیبا و جالبی برخوردارند.

ادامه خواندن مجموعه بسطام – ویبره

برج مهماندوست در استان سمنان – ویبره

برج مهماندوست در استان سمنان – ایرانگردی

برج مهماندوست در استان سمنان
برج مهماندوست در جنوب روستای مهماندوست ( دامغان ) و مغرب مایل به شمال امام ‌آباد و شبیه برج طغرل شهر ری می ‌باشد که قسمتی از ساختمان آن برخ خراب شده ولی قسمت باقیمانده قدمت آن را تأیید می ‌نماید .

ادامه خواندن برج مهماندوست در استان سمنان – ویبره

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ویبره

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ایرانگردی

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان
این بنا در ۱۸ کیلومترى شمال شرقى سمنان بر فراز کوهى بلند قرار دارد . درباره شجرنامه این بقعه اطلاع صحیحى در دست نیست ، اما طبق اعتقادات مردم سمنان و همچنین طبق مفاد کتیبه موجود ، صاحبان بقعه از فرزندان نوح بن پیغمبرند که به نام هاى سامالنبى و لامالنبى مشهورند .

ادامه خواندن بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ویبره

پارک ملی کویر در استان سمنان – ویبره

پارک ملی کویر در استان سمنان – ایرانگردی

پارک ملی کویر در استان سمنان
سازمان حفاظت محیط زیست ( پارک ملی ) را چنین تعریف می کند : پارک ملی به محدوده ‌ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل ، مرتع ، بیشه ‌های طبیعی ، اراضی جنگلی ، دشت و آب و کوهستان اطلاق می ‌شود که نمایانگر نمونه ‌های برجسته ای از مظاهر طبیعی ایران می ‌باشد

ادامه خواندن پارک ملی کویر در استان سمنان – ویبره

جغرافیای طبیعی سمنان – ویبره

جغرافیای طبیعی سمنان – ایرانگردی

جغرافیای طبیعی سمنان
استان سمنان از نظر موقعیت جغرافیایی به گونه ای كه هر چه از غرب به شرق آن پیش میرویم به میزان ارتفاع آن از سطح دریا اضافه میشود، به نحویكه شهر گرمسار كه غربی ترین شهر استان محسوب میگردد ۸۲۵ متر و شهر شاهرود كه شرقی ترین شهر استان به شمار می آید ۱۳۶۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند. از آنجایی كه عامل ارتفاع با حرارت جو نسبت معكوسی دارد یعنی هرقدر ارتفاع زیادتر میشود حرارت نیز به همان نسبت تقلیل می یابد میتوانیم شهرستان گرمسار و شهرستان شاهرود را گرمترین و سردترین منطقه استان قلمداد كنیم.

ادامه خواندن جغرافیای طبیعی سمنان – ویبره