موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

موقعیت جغرافیایی سمنان – ایرانگردی

موقعیت جغرافیایی سمنان
این استان از ۳۴ درجه و ۱۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و از ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۷ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی با مركزیت شهرستان سمنان از جانب شمال به استان مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود است.

ادامه خواندن “موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره”

برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ویبره

برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ایرانگردی

برج کاشانه بسطام در استان سمنان
این‌ برج‌ در جنوب‌ شرقی‌ مسجد جامع‌ بسطام‌ از توابع‌ شاهرود قرار دارد . ارتفاع‌ این‌ برج‌ از داخل ‌ ۲۴متر و از بیرون‌ ۲۰ متر است‌ . پلان‌ خارجی‌ آن‌ کثیر الاضلاع‌ منتظم‌ سی‌ ضلعی‌ است‌ . در ضلع ‌جنوب‌ غربی‌ این‌ برج‌ کلمه‌ ” الرحمن‌ الرحیم ‌” با خط‌ ثلث‌ بسیار زیبایی‌ نوشته‌ شده‌ است‌ .

ادامه خواندن “برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ویبره”

جاذبه های شاهرود – ویبره

جاذبه های شاهرود – ایرانگردی

جاذبه های شاهرود
رودخانه تاش یا شاهرود

رودخانه تاش یا شاهرود از کانون های آبگیر شاه کوه و شاه وار حد فاصل تاش و مجن در فصول فراوانی نزولات جوی سرچشمه می گیرد .این رود پس از دریافت چندین رشتة فرعی در ناحیه کوهستانی و پس از آبیاری بخشی از زمینهای بسطام و زیراستاق , به سوی کویر نمک جاری می گردد. بالادست این رودخانه گردشگاههای محدودی در فصل بهار و تابستان موجود می باشد.

ادامه خواندن “جاذبه های شاهرود – ویبره”

برج مهماندوست در استان سمنان – ویبره

برج مهماندوست در استان سمنان – ایرانگردی

برج مهماندوست در استان سمنان
برج مهماندوست در جنوب روستای مهماندوست ( دامغان ) و مغرب مایل به شمال امام ‌آباد و شبیه برج طغرل شهر ری می ‌باشد که قسمتی از ساختمان آن برخ خراب شده ولی قسمت باقیمانده قدمت آن را تأیید می ‌نماید .

ادامه خواندن “برج مهماندوست در استان سمنان – ویبره”

جاذبه های تاریخی شاهرود – ویبره

جاذبه های تاریخی شاهرود – ایرانگردی

جاذبه های شاهرود
عده ای معتقدند که نام قدیم شاهرود حنجره یا شخره (شاخره) بود که به تدریج تبدیل به شاهرود شده است. بر اساس شواهد و مدارک تاریخی موجود تشکیل هسته اولیه شهر شاهرود به دلیل دفاع از مهاجمان روی تپه های کم ارتفاع در دامنه کوه شمالی و غربی شاهرود ساخته شد و به تدریج همراه با برقراری امنیت در محل , رشد و توسعه یافت.

ادامه خواندن “جاذبه های تاریخی شاهرود – ویبره”

پارک ملی کویر در استان سمنان – ویبره

پارک ملی کویر در استان سمنان – ایرانگردی

پارک ملی کویر در استان سمنان
سازمان حفاظت محیط زیست ( پارک ملی ) را چنین تعریف می کند : پارک ملی به محدوده ‌ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل ، مرتع ، بیشه ‌های طبیعی ، اراضی جنگلی ، دشت و آب و کوهستان اطلاق می ‌شود که نمایانگر نمونه ‌های برجسته ای از مظاهر طبیعی ایران می ‌باشد

ادامه خواندن “پارک ملی کویر در استان سمنان – ویبره”

کاروانسراهای سمنان – ویبره

کاروانسراهای سمنان – ایرانگردی

کاروانسراهای سمنان
قلعه‌های سارو

در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی سمنان در نقطه ای کوهستانی به نام سارو آثار دو قلعه بسیار محکم و تسخیر ناپذیر موجود است که طرز ساختمان و انتخاب محل بنای آنها قابل توجه و درخور تحقیق است. این قلعه ها در دو طرف کلاته یا مزرعه سارو که چشمه ساری زیبا است واقع شده اند.

ادامه خواندن “کاروانسراهای سمنان – ویبره”

دروازه ارگ سمنان در استان سمنان – ویبره

دروازه ارگ سمنان در استان سمنان – ایرانگردی

دروازه ارگ سمنان در استان سمنان
یکی از آثار تاریخی و با ارزش و زیبای سمنان « دروازه ارگ » بازمانده هنر دوران قاجار است که در تقاطع خیابان های آیت الله طالقانی و شیخ فضل الله نوری واقع شده است . دروازه ارگ در گذشته درِ شمالی ارگ دولتی بود که هنگام تخریب ارگ به سبب شکایت فرهنگ دوستان و پیگیری آنان از ویرانی این دروازه جلوگیری به عمل آمد .
 

ادامه خواندن “دروازه ارگ سمنان در استان سمنان – ویبره”

سمنان – ویبره

سمنان – ایرانگردی

سمنان
سمنان از دیرباز یكی از شهرهای چهاردهمین ایالت تاریخی ورن(ورنه) از تقسیمات شانزده گانه روستایی در دوران باستان بوده است برخی از دانشمندان ایالت مزبور را گیلان فعلی میدانسته اند ولی قدر مسلم این است كه ورن یا ورنه متشكل از صفحات جنوبی البرز و خوار شامل: سمنان، دامغان‌،خوار، دماوند، فیروزكوه، شهمیرزاد، لاسجرد، ده نمك، آهوان، قوشه، ویمه و نقاط كوهستانی مازندران بوده است.

ادامه خواندن “سمنان – ویبره”

غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان – ویبره

غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان – ایرانگردی

غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان
غار دربند بزرگ ترین غار استان سمنان است که در ۲۱ کیلومتری شمال سمنان ‏و سه کیلومتری جنوب شهمیرزاد و سه کیلومتری شمال مهدیشهر واقع شده و مشرف بر دره سرسبز و خرم دربند است .

ادامه خواندن “غار دربند ( مهدی شهر ) در استان سمنان – ویبره”

ریگ جن – ویبره

ریگ جن – ایرانگردی

ریگ جن
ریگ جن ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و با تلاق های نمک می باشد که در دل دشت کویر قرار گرفته است . این ناحیه که جز صعب العبور ترین نواحی جهان است، در قدیم کاروان ها و مسافر ان کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و اکنون نیز هیچ راه و یا روستای کوچکی در آن وجود ندارد و به غیر از محققان که بسیار انگشت شمار می باشند کسی از آن عبور نکرده است .

ادامه خواندن “ریگ جن – ویبره”

قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان – ویبره

قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان – ایرانگردی

قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان
گردکوه دامغان که به نام گنبدان دژ نیز معروف است ، دژیست در البرز کوه که اسفندیار پهلوان روئین تن ایرانی ، مدتی به فرمان پدرش گشتاسب در آنجا زندانی بود ، قلعه ای عجیب و جالبی است که در ۱۸ کیلومتری غرب دامغان و در نزدیکی روستای قدرت آباد واقع شده است .

ادامه خواندن “قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان – ویبره”

مصر در سمنان – ویبره

مصر در سمنان – ایرانگردی

مصر در سمنان
كویر را باید در پاییز و زمستان دید، باید در آن ركاب زد. باید مصر ایران را دید؛ هم نام یك روستاست، هم نام كویری كه تا كیلومترها ادامه دارد. نباید در آن گم شد، چون تا كیلومترها هیچ‌كس نیست تو را ببیند. می‌شود سوار ماشین شد و یك خط یكنواخت را جلو رفت توی این دریای شنی.

ادامه خواندن “مصر در سمنان – ویبره”

قلعه و امامزاده سلطان شاه نظر در استان سمنان – ویبره

قلعه و امامزاده سلطان شاه نظر در استان سمنان – ایرانگردی

قلعه و امامزاده سلطان شاه نظر در استان سمنان
در حدود ۱۵ کیلومترى جنوب شرقى گرمسار ، یعنى در بخش آرادان ، گنبد و بارگاهى وجود دارد که متعلق به حضرت امام ‌زاده سلطان شاه نظر است . تاکنون شجره ‌نامه ‌اى که مشخص کنندهٔ اصل و نسب صاحب آرامگاه باشد به دست نیامده است .

ادامه خواندن “قلعه و امامزاده سلطان شاه نظر در استان سمنان – ویبره”

مجموعه بسطام – ویبره

مجموعه بسطام – ایرانگردی

مجموعه بسطام
بسطام یكی از مجموعه‌های زیبا و مهم و تاریخی شاهرود، است. بسطام در دوره‌های قبل از سلجوقی تا قاجار ساخته شده و شامل بقعه متبركه امام‌زاده محمدبن جعفر صادق(ع) و آرامگاه بایزید بسطامی، صومعه بایزید، مسجد بایزید و ایوان الجایتو، آرامگاه غازان، مسجد و منار سلجوقی و مسجد جامع و برج كاشانه و مدرسه شاهرخیه است. این بناها از معماری زیبا و جالبی برخوردارند.

ادامه خواندن “مجموعه بسطام – ویبره”

کاروانسرای سفیدآب در استان سمنان – ویبره

کاروانسرای سفیدآب در استان سمنان – ایرانگردی

کاروانسرای سفیدآب در استان سمنان
کاروانسرای سفیدآب از کاروانسرا های تاریخی حاشیه پارک ملی کویر ایران است . این کاروانسرا که در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق مرنجاب و در ۱۱۰ کیلومتری جنوب کاروانسرای قصر بهرام قرار دارد تا صد سال پیش استراحتگاه کاروان ‌هایی بوده که عازم راه ابریشم بوده ‌اند .

ادامه خواندن “کاروانسرای سفیدآب در استان سمنان – ویبره”