موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره

موقعیت جغرافیایی سمنان – ایرانگردی

موقعیت جغرافیایی سمنان
این استان از ۳۴ درجه و ۱۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و از ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۷ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی با مركزیت شهرستان سمنان از جانب شمال به استان مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود است.

ادامه خواندن “موقعیت جغرافیایی سمنان – ویبره”

آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان – ویبره

آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان – ایرانگردی

آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان
با عبور از کنار دریاچه زیبای نمک ، به آب انبار قیلوقه می رسید که در آن آب البته نه چندان گوارا ( کمی شور است ) وجود دارد .

ادامه خواندن “آب انبار حوض قیلوقه در استان سمنان – ویبره”

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ویبره

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ایرانگردی

مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان
مسجد تاریخانه یا خدای خانه به نظر می رسد این نام ترکیبی از ترکی (تاری ؛ خدا ) و خانه فارسی است . « گدار » باستان شناس معروف درباره مسجد تاریخانه چنین نوشته است :

ادامه خواندن “مسجد تاریخانه یا خدای خانه در استان سمنان – ویبره”

آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان – ویبره

آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان – ایرانگردی

آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان
این‌ آرامگاه‌ در شمال‌ آرامگاه‌ امامزاده‌ محمد (ع‌) در شهر بسطام‌ ، شش کیلومتری شاهرود در مجموعه ای مشتمل بر یک مسجد و چند مزار و بنا قرار دارد . آرامگاه ا‌ین‌ عارف‌ بزرگ ‌، بسیار ساده‌ و فاقد هر گونه‌ تزئین‌ است و به نظر می ‌‌رسد هیچگاه ساختمانی مشابه مقبره دیگر بزرگان روی آن بنا نشده باشد و در حقیقت بی اعتنایی به مادیات و گریز از تجمل در این آرامگاه به وضوح به چشم می ‌آید .

ادامه خواندن “آرامگاه بایزید بسطامی در استان سمنان – ویبره”

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ویبره

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ایرانگردی

بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان
این بنا در ۱۸ کیلومترى شمال شرقى سمنان بر فراز کوهى بلند قرار دارد . درباره شجرنامه این بقعه اطلاع صحیحى در دست نیست ، اما طبق اعتقادات مردم سمنان و همچنین طبق مفاد کتیبه موجود ، صاحبان بقعه از فرزندان نوح بن پیغمبرند که به نام هاى سامالنبى و لامالنبى مشهورند .

ادامه خواندن “بد اشکانی و یا بقعه پیغمبر در استان سمنان – ویبره”

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان – ویبره

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان – ایرانگردی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان
علی بن جعفر یا علی بن احمد خرقانی ، یکی از اکابر مشایخ طریقت است . وی به سال ۳۴۸ هجری قمری و یا به قولی ۳۵۱ یا ۳۵۲ هجری قمری در خرقان دیده به جهان گشود و در روز سه شنبه ، دهم محرم سال ۴۲۵ هجری قمری در سن هفتاد و چند سالگی در همان دیار جهان را بدرود حیات گفت .

ادامه خواندن “آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در استان سمنان – ویبره”

پل دختر دامغان در استان سمنان – ویبره

پل دختر دامغان در استان سمنان – ایرانگردی

پل دختر دامغان در استان سمنان
در مغرب شهر دامغان پشت بقعه امامزاده جعفر و کنار جاده دامغان به سمنان برج آجری جالب توجهی وجود دارد ، که به نام چهل دختر معروف می باشد ، ارتفاع برج مذکور تقریبا ۱۵ متر و محیط خارجی آن ۲۳ متر و قطر داخلی آن ۵/۵ متر است . این برج که تقریبا به سبک برج طغرل ری و میل رادکان بنا شده در سال ۴۴۶ هجری ( ۱۰۵۴میلادی ) به امر ابو شجاع ساخته شده است .

ادامه خواندن “پل دختر دامغان در استان سمنان – ویبره”

جنگل ابر – ویبره

جنگل ابر – ایرانگردی

جنگل ابر
رویابینی با چشمانی باز

بگذار این بار وارونه زندگی كنی. بی‌هیچ منطقی روی ابرها راه بروی، بخوابی، فصل دیگری را زندگی كنی، از دریچه دیگری برای یافتن و پیدا شدن. بی‌شك تا گم نشوی هرگز پیدا نمی‌شوی. باید معنی گم شدن را بدانی تا بتوانی معنی یافتن و پیدا شدن را بفهمی. مگر غیر از این است. چه می‌دانی اینك گم شده‌ای یا پیدا.

ادامه خواندن “جنگل ابر – ویبره”

برج چهل دختران سمنان در استان سمنان – ویبره

برج چهل دختران سمنان در استان سمنان – ایرانگردی

برج چهل دختران سمنان در استان سمنان
در اواسط خیابان حکیم الهی و بر سر راه شهر به محلات ثلاث برج کهنه و قدیمی و نیمه مخروبه ای وجود دارد که بنام برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده می شود .

ادامه خواندن “برج چهل دختران سمنان در استان سمنان – ویبره”

دیار پسته های خندان – ویبره

دیار پسته های خندان – ایرانگردی

دیار پسته های خندان
 مسجد جامع دامغان

این مسجد روبروی مدرسه حاج فتحعلی بیگ که به آن مدرسه پامنار نیز‌می گویند قرار گرفته است که ۳۵ ‌متر طول و۱۸‌متر عرض دارد. دارای دو ردیف ستون است که روی ستون ها سقف های مدور آجری وجود دارد و فواصل آجرها نیز با گچ بندکشی شده است، ستون ها هم آجری و محر اب آن از گچ ساخته شده است. مسجد دامغان را میرزا محمد خان سپهسالار ‌دامغانی بناکرده است.

ادامه خواندن “دیار پسته های خندان – ویبره”

برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ویبره

برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ایرانگردی

برج کاشانه بسطام در استان سمنان
این‌ برج‌ در جنوب‌ شرقی‌ مسجد جامع‌ بسطام‌ از توابع‌ شاهرود قرار دارد . ارتفاع‌ این‌ برج‌ از داخل ‌ ۲۴متر و از بیرون‌ ۲۰ متر است‌ . پلان‌ خارجی‌ آن‌ کثیر الاضلاع‌ منتظم‌ سی‌ ضلعی‌ است‌ . در ضلع ‌جنوب‌ غربی‌ این‌ برج‌ کلمه‌ ” الرحمن‌ الرحیم ‌” با خط‌ ثلث‌ بسیار زیبایی‌ نوشته‌ شده‌ است‌ .

ادامه خواندن “برج کاشانه بسطام در استان سمنان – ویبره”

جاذبه های شاهرود – ویبره

جاذبه های شاهرود – ایرانگردی

جاذبه های شاهرود
رودخانه تاش یا شاهرود

رودخانه تاش یا شاهرود از کانون های آبگیر شاه کوه و شاه وار حد فاصل تاش و مجن در فصول فراوانی نزولات جوی سرچشمه می گیرد .این رود پس از دریافت چندین رشتة فرعی در ناحیه کوهستانی و پس از آبیاری بخشی از زمینهای بسطام و زیراستاق , به سوی کویر نمک جاری می گردد. بالادست این رودخانه گردشگاههای محدودی در فصل بهار و تابستان موجود می باشد.

ادامه خواندن “جاذبه های شاهرود – ویبره”

برج مهماندوست در استان سمنان – ویبره

برج مهماندوست در استان سمنان – ایرانگردی

برج مهماندوست در استان سمنان
برج مهماندوست در جنوب روستای مهماندوست ( دامغان ) و مغرب مایل به شمال امام ‌آباد و شبیه برج طغرل شهر ری می ‌باشد که قسمتی از ساختمان آن برخ خراب شده ولی قسمت باقیمانده قدمت آن را تأیید می ‌نماید .

ادامه خواندن “برج مهماندوست در استان سمنان – ویبره”

جاذبه های تاریخی شاهرود – ویبره

جاذبه های تاریخی شاهرود – ایرانگردی

جاذبه های شاهرود
عده ای معتقدند که نام قدیم شاهرود حنجره یا شخره (شاخره) بود که به تدریج تبدیل به شاهرود شده است. بر اساس شواهد و مدارک تاریخی موجود تشکیل هسته اولیه شهر شاهرود به دلیل دفاع از مهاجمان روی تپه های کم ارتفاع در دامنه کوه شمالی و غربی شاهرود ساخته شد و به تدریج همراه با برقراری امنیت در محل , رشد و توسعه یافت.

ادامه خواندن “جاذبه های تاریخی شاهرود – ویبره”

پارک ملی کویر در استان سمنان – ویبره

پارک ملی کویر در استان سمنان – ایرانگردی

پارک ملی کویر در استان سمنان
سازمان حفاظت محیط زیست ( پارک ملی ) را چنین تعریف می کند : پارک ملی به محدوده ‌ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل ، مرتع ، بیشه ‌های طبیعی ، اراضی جنگلی ، دشت و آب و کوهستان اطلاق می ‌شود که نمایانگر نمونه ‌های برجسته ای از مظاهر طبیعی ایران می ‌باشد

ادامه خواندن “پارک ملی کویر در استان سمنان – ویبره”