قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی – ویبره

قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی
قلعه بابک در قله کوه
قلعه بابک که به ‌نام‌ های « قلعه بابک » ، « دژ بابک » ، « بذ و قلعه جمهور » هم معروف است ، دژ و مقر سردار تاریخی ایران ، بابک خرم ‌دین بوده ‌است . این قلعه در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد .

ادامه خواندن “قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

پل خداآفرین در استان آذربایجان شرقی – ویبره

پل خداآفرین در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

پل خداآفرین در استان آذربایجان شرقی
پل خداآفرین یکی از آثار تاریخی استان آذربایجان شرقی که در شهرستان کلیبر واقع شده‌ است . این پل از دو پل مستقل تشکیل شده ‌است که قسمت ‌هایی از یکی از این پل ‌ها شکسته و نیمی از آن باقی مانده ‌است ؛ ولی پل دیگر کاملا سالم می ‌باشد . پل خداآفرین در نزدیکی سد خداآفرین و در چند کیلومتری روستای ساری ‌جالو از توابع بخش خداآفرین قرار گرفته ‌است .

ادامه خواندن “پل خداآفرین در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

گنبد سرخ در استان آذربایجان شرقی – ویبره

گنبد سرخ در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

گنبد سرخ در استان آذربایجان شرقی
این گنبد که در جنوب غربی شهر مراغه واقع می باشد ، به گنبد سرخ مشهور است . بنای این گنبد در سال۵۴۲ ه  .ق به دستور عبد العزیز محمود بن سعـد رئیس آذربایجان و بوسیله بنی بکر محمد بن بندان بن المحسن معمار ساخته شده است .

ادامه خواندن “گنبد سرخ در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

تالاب آلمالو گلی سهند – ویبره

تالاب آلمالو گلی سهند – ایرانگردی

تالاب آلمالو گلی سهند 
تالاب آلمالوگلی سهند كه ازنوع تالاب های دریاچه ای است درارتفاع د وهزار و۴۰۰متری جنوب شرق ارتفاعات سهند وبا ۳۰هكتار وسعت دربالای قله ای واقع شده است. این تالاب به دلیل ارتفاع بالای محل استقرارخود ازحوزه آبریز چندانی برخوردار نبوده وبه علت عدم ارتباط به چشمه ای خاص، تنها از بارش برف و باران تغذیه می شود.

ادامه خواندن “تالاب آلمالو گلی سهند – ویبره”

گنبد غفاریه – ویبره

گنبد غفاریه – ایرانگردی

گنبد غفاریه
گنبد تاریخی  در قسمت شمال غربی مراغه و دركنار رودخانه (صافی) قرار گرفته و یكی ازبناهای زیبای رقن هشتمبه شمار می آید كه در زمان سلطان ابوسعید بهادرخان پادشاه ایلخانی ساخته شده است.

ادامه خواندن “گنبد غفاریه – ویبره”

صنایع دستی آذربایجان شرقی – ویبره

صنایع دستی آذربایجان شرقی – ایرانگردی

صنایع دستی آذربایجان شرقی
آذربایجان شرقی  یکی از کانون های صنایع دستی ایران محسوب می شود. در این استان انواع فرش، قالیچه، جاجیم ، خورجین، گلیم، شال، گلیمچه، ظروف سفالی و سرامیک، اقسام سبد حصیری ، پارچه های پشمی و ابریشمی، سوزن دوزی، نقره سازی، قلاب بافی، حوله و پتوبافی، مفرش ( هر چیز گستردنی ) بافی، کفاشی و کفش دوزی و… موارد عمده صنایع دستی را تشکیل می دهند.

ادامه خواندن “صنایع دستی آذربایجان شرقی – ویبره”

آذربایجان شرقی۱ – ویبره

آذربایجان شرقی۱ – ایرانگردی

آذربایجان شرقی1
۱ – آذر شهر : این شهرستان در جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد و از شمال، شرق و غرب با شهرستان اسكو و از جنوب با شهرستان عجب شیر هم مرز است . این شهرستان ۱۳۴۷ كیلومتر مربع مساحت دارد . از نظر تقسیمات كشوری آذرشهر دارای دو بخش ، پنج دهستان و سه شهر یعنی آذرشهر، گوگان و ممقان است.

ادامه خواندن “آذربایجان شرقی۱ – ویبره”

تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی – ویبره

تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی
این دریاچه در ۱۸ کیلومترى شمال باخترى بستان ‎آباد تبریز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۹۰ متر است . آب این دریاچه بیشتر از رودها و آبراهه‎ هاى فصلى و سیلابى و به مقدار کمتر از طریق چشمه ‎هاى زیر دریاچه تأمین می ‎شود و شیرین است .

ادامه خواندن “تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی – ویبره

گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی
گنبد کبود از بناهای دوره سلجوقیان در شهر مراغه ‌می ‌باشد . تزیینات به‌کار رفته در این بنا در مقایسه با سایر بنا های دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول کم ‌نظیر است . درباره زمان احداث گنبد کبود نظرات دیگری نیز وجود دارد ؛ عده ‌ای آن ‌را مربوط به‌ زمان مغول می ‌دانند و عده ‌ای تاریخ بنای برج را مربوط به قبل از هلاکوخان ذکر کرده‌ اند .
گنبد کبود ده پهلو است و دارای گنبدی مخروطی بوده که در گذر زمان از بین رفته ‌است . این گنبد از دو بخش سردابه و اتاق اصلی تشکیل شده ‌است .

ادامه خواندن “گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

باغچه جوق – ویبره

باغچه جوق – ایرانگردی

باغچه جوق
كاخ تاریخی وبا شكوه باغچه جوق ماكو در باغی به وسعت حدود ۱۱ هكتار در اواخر دوره قاجار به دستور اقبال السلطنه ماكویی، یكی از ســرداران مظفـــرالدین شاه و از حكام مقتدر آن دوره ( ۱۳۲۴-۱۳۱۳ هجری قمری) با ۲۵۰۰ متر مربع زیر بنا در باغی زیبا كه دارای انواع درختان میوه و گلها (بوته‎های بزرگ رز و …) و درختان زینتی ( اقاقیا، تبریزی و…) و چشمه‌ای زلال می‎باشد، ساخته شد و تأثیر شگرفی از سبك معماری روسیه آن زمان پذیرفته است.

ادامه خواندن “باغچه جوق – ویبره”

خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی – ویبره

خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی – ایرانگردی

خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی
مساحت خانه بیش از ۹۳۰ متر مربع است و قسمت اعظم آن را زیر بنای خانه مشتمل بر حوضخانه سرسرا و دو طبقه بنا ، تشکیل می دهد. حیاط مشجر و با صفای خانه کوزه کنانی به مجموعه طراوت و زیبایی بخشیده است. نورگیر سرسرا بر روی چهار ستون بلند با سر ستونهای گچبری استوار شده داخل آن با آئینه و شیشه های رنگی به طرز جالب توجهی زینت یافته است. در طبقه اول ۶ اتاق و سر سرا و در طبقه دوم یک سالن بزرگ ( طنبی ) به ابعاد ۶×۹ متر و ۶ اتاق در سرسرا وجود دارد .

ادامه خواندن “خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی – ویبره”

برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی – ویبره

برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی – ایرانگردی

برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی
تدارک رسیدن نوروز از اوایل اسفند با خانه تکانی  آغاز می شود. تمیز کردن و شستن تمام وسایل و سفید کردن خانه ها ، نشان از تغییر اساسی دارد، تغییری که مردم بدان باور دارند.

ادامه خواندن “برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی – ویبره”

حمام کردشت – ویبره

حمام کردشت – ایرانگردی

حمام کردشت
حمام کردشت یکی از آثار تاریخی روستای کردشت در بخش مرکزی شهرستان جلفا می ‌باشد . این بنا سالانه پذیرای هزاران نفر از گردش گران داخلی و خارجی است . روستای کردشت از بخش ورزقان از توابع شهرستان اهر می باشد .

ادامه خواندن “حمام کردشت – ویبره”

گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی – ویبره

گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی
گنبد مدور از بناهای ساخته‌ شده در دوره سلجوقیان در شهر مراغه می باشد که در فاصله ده متری شمال گنبد کبود قرار گرفته ‌است  برروی کتیبه برج به خط کوفی تاریخ احداث بنا سال ۵۶۳ هجری می ‌باشد ؛ ولی درباره نام بانی و مدفون داخل آن هیچ‌ گونه اطلاعی در دست نیست و مزاری کاملا ناشناخته ‌است .

ادامه خواندن “گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

قلعه ضحاك – ویبره

قلعه ضحاك – ایرانگردی

قلعه ضحاك
قلعه ضحاك با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت بر فراز كوه منفرد، از مكان‌های مهم اقوام مانایی و مادها بوده است.این قلعه در نزدیكی شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان و یكی از مكان‌های دیدنی است كه در ارتفاع ۲۳۰۰متری از بستر رودخانه قلعه  قرار گرفته است.

ادامه خواندن “قلعه ضحاك – ویبره”

بافت قدیمی شهر تبریز – ویبره

بافت قدیمی شهر تبریز – ایرانگردی

بافت قدیمی شهر تبریز

 در درون این هسته مرکزی بازار تبریز قرار گرفته است که با وسعتی معادل یک کیلومتر مربع از تیمچه ها و سراها و دالان ها و مساجد و حمام ها و حجرات تشکیل یافته است.

ادامه خواندن “بافت قدیمی شهر تبریز – ویبره”