قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی – ویبره

قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی
قلعه بابک در قله کوه
قلعه بابک که به ‌نام‌ های « قلعه بابک » ، « دژ بابک » ، « بذ و قلعه جمهور » هم معروف است ، دژ و مقر سردار تاریخی ایران ، بابک خرم ‌دین بوده ‌است . این قلعه در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد .

ادامه خواندن “قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی – ویبره

تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی
این دریاچه در ۱۸ کیلومترى شمال باخترى بستان ‎آباد تبریز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۹۰ متر است . آب این دریاچه بیشتر از رودها و آبراهه‎ هاى فصلى و سیلابى و به مقدار کمتر از طریق چشمه ‎هاى زیر دریاچه تأمین می ‎شود و شیرین است .

ادامه خواندن “تالاب قوری ‎گل در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی – ویبره

گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی
گنبد کبود از بناهای دوره سلجوقیان در شهر مراغه ‌می ‌باشد . تزیینات به‌کار رفته در این بنا در مقایسه با سایر بنا های دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول کم ‌نظیر است . درباره زمان احداث گنبد کبود نظرات دیگری نیز وجود دارد ؛ عده ‌ای آن ‌را مربوط به‌ زمان مغول می ‌دانند و عده ‌ای تاریخ بنای برج را مربوط به قبل از هلاکوخان ذکر کرده‌ اند .
گنبد کبود ده پهلو است و دارای گنبدی مخروطی بوده که در گذر زمان از بین رفته ‌است . این گنبد از دو بخش سردابه و اتاق اصلی تشکیل شده ‌است .

ادامه خواندن “گنبد کبود در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

باغچه جوق – ویبره

باغچه جوق – ایرانگردی

باغچه جوق
كاخ تاریخی وبا شكوه باغچه جوق ماكو در باغی به وسعت حدود ۱۱ هكتار در اواخر دوره قاجار به دستور اقبال السلطنه ماكویی، یكی از ســرداران مظفـــرالدین شاه و از حكام مقتدر آن دوره ( ۱۳۲۴-۱۳۱۳ هجری قمری) با ۲۵۰۰ متر مربع زیر بنا در باغی زیبا كه دارای انواع درختان میوه و گلها (بوته‎های بزرگ رز و …) و درختان زینتی ( اقاقیا، تبریزی و…) و چشمه‌ای زلال می‎باشد، ساخته شد و تأثیر شگرفی از سبك معماری روسیه آن زمان پذیرفته است.

ادامه خواندن “باغچه جوق – ویبره”

خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی – ویبره

خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی – ایرانگردی

خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی
مساحت خانه بیش از ۹۳۰ متر مربع است و قسمت اعظم آن را زیر بنای خانه مشتمل بر حوضخانه سرسرا و دو طبقه بنا ، تشکیل می دهد. حیاط مشجر و با صفای خانه کوزه کنانی به مجموعه طراوت و زیبایی بخشیده است. نورگیر سرسرا بر روی چهار ستون بلند با سر ستونهای گچبری استوار شده داخل آن با آئینه و شیشه های رنگی به طرز جالب توجهی زینت یافته است. در طبقه اول ۶ اتاق و سر سرا و در طبقه دوم یک سالن بزرگ ( طنبی ) به ابعاد ۶×۹ متر و ۶ اتاق در سرسرا وجود دارد .

ادامه خواندن “خانه مرحوم میرزا مهدی کوزه کنانی – ویبره”

برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی – ویبره

برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی – ایرانگردی

برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی
تدارک رسیدن نوروز از اوایل اسفند با خانه تکانی  آغاز می شود. تمیز کردن و شستن تمام وسایل و سفید کردن خانه ها ، نشان از تغییر اساسی دارد، تغییری که مردم بدان باور دارند.

ادامه خواندن “برگزاری مراسم در آذربایجان شرقی – ویبره”

حمام کردشت – ویبره

حمام کردشت – ایرانگردی

حمام کردشت
حمام کردشت یکی از آثار تاریخی روستای کردشت در بخش مرکزی شهرستان جلفا می ‌باشد . این بنا سالانه پذیرای هزاران نفر از گردش گران داخلی و خارجی است . روستای کردشت از بخش ورزقان از توابع شهرستان اهر می باشد .

ادامه خواندن “حمام کردشت – ویبره”

گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی – ویبره

گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی
گنبد مدور از بناهای ساخته‌ شده در دوره سلجوقیان در شهر مراغه می باشد که در فاصله ده متری شمال گنبد کبود قرار گرفته ‌است  برروی کتیبه برج به خط کوفی تاریخ احداث بنا سال ۵۶۳ هجری می ‌باشد ؛ ولی درباره نام بانی و مدفون داخل آن هیچ‌ گونه اطلاعی در دست نیست و مزاری کاملا ناشناخته ‌است .

ادامه خواندن “گنبد مدور در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

قلعه ضحاك – ویبره

قلعه ضحاك – ایرانگردی

قلعه ضحاك
قلعه ضحاك با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت بر فراز كوه منفرد، از مكان‌های مهم اقوام مانایی و مادها بوده است.این قلعه در نزدیكی شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان و یكی از مكان‌های دیدنی است كه در ارتفاع ۲۳۰۰متری از بستر رودخانه قلعه  قرار گرفته است.

ادامه خواندن “قلعه ضحاك – ویبره”

بافت قدیمی شهر تبریز – ویبره

بافت قدیمی شهر تبریز – ایرانگردی

بافت قدیمی شهر تبریز

 در درون این هسته مرکزی بازار تبریز قرار گرفته است که با وسعتی معادل یک کیلومتر مربع از تیمچه ها و سراها و دالان ها و مساجد و حمام ها و حجرات تشکیل یافته است.

ادامه خواندن “بافت قدیمی شهر تبریز – ویبره”

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آذربایجان شرقی – ویبره

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آذربایجان شرقی – ایرانگردی

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آذربایجان شرقی
مردم آذربایجان مردمی اصیل هستند. آنها در دوستی ثابت قدم، در برابر مشکلات شجاع و مقاوم ، و به غیرت شهره اند. از جمله خصلت های این مردم مهمان نوازی، سلحشوری، آزادمنشی، راستگویی، مرزداری و پایبندی به اعتقادات مذهبی است.

ادامه خواندن “فرهنگ و آداب و رسوم مردم آذربایجان شرقی – ویبره”

خانه مشروطه در استان آذربایجان شرقی – ویبره

خانه مشروطه در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

خانه مشروطه در استان آذربایجان شرقی
یادگاری گرانقدر از انقلاب مشروطه
فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه به امضا رسید ؛ فرمانی که پس از مجاهدت مردم و دو دوره مهاجرت علمی وقت به قم و حرم شاهزاده عبدالعظیم به امضای شاه رسید .

ادامه خواندن “خانه مشروطه در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

مسجد جامع تبریز در استان آذربایجان شرقی – ویبره

مسجد جامع تبریز در استان آذربایجان شرقی – ایرانگردی

مسجد جامع تبریز در استان آذربایجان شرقی
این مسجد که در کتب تاریخی نیز از آن عنوان جامع کبیر نام برده شده در همه ادوار تاریخی همواره مسجد جامع شهر بوده و بازار برگرداگرد آن شکل گرفته است .

ادامه خواندن “مسجد جامع تبریز در استان آذربایجان شرقی – ویبره”

سرزمین كوهكن‌ها – ویبره

سرزمین كوهكن‌ها – ایرانگردی

سرزمین كوهكن‌ها
بلندی این تپه های مخروطی و هرمی شکل گاهی به حدود ۳۰ تا ۴۰ متر می رسد. داخل این خانه های صخره ای اتاق های متعددی حفر گردیده و به صورت منازل مسکونی ، انبار و محل نگهداری دام مورد استفاده قرار گرفته اند.در داخل هر مخروط حفره هایی از یک تا چهار طبقه حفاری شده و کوچه ها در واقع همان شیارهای ناشی از آبرفت های مربوط به باران است که در طی سالیان دراز ایجاد گردیده است.

ادامه خواندن “سرزمین كوهكن‌ها – ویبره”

رصد خانه مراغه – ویبره

رصد خانه مراغه – ایرانگردی

رصد خانه مراغه
در سال ۶۵۷ هجری به دستور خواجه بزرگ طوسی؛ “فخرالدین ابوالسعادات احمد بن عثمان مراغی” معمار معروف آن عصر، ساختمان وسیع و با شكوه رصدخانه را با نقشه استاد شروع نمود. محلی كه برای رصدخانه انتخاب شده بود تپه ای است كه در شمال غربی شهر مراغه واقع شده و اینك بنام رصدخانه مراغه معروف است.

ادامه خواندن “رصد خانه مراغه – ویبره”

فرهنگ آذربایجان – ویبره

فرهنگ آذربایجان – ایرانگردی

فرهنگ آذربایجان
آذربایجان، نامی پرآوازه در تاریخ ایران است. اسناد و منابع بسیار تاریخی و کهن ، از سنگ نبشته های به جا مانده گرفته تا اوستا و تورات و کتاب های مورخان یونان باستان مانند هرودوت و گزنفون و استرابون و دیگر تاریخ نویسان و پژوهندگان، همگی بر این نکته اتفاق نظر دارند که مردم ماد ( آذربایجان) در تبار و هویت ملی و فرهنگی و تاریخی، زبان و دین و عادات و رسوم با دیگر اقوام ایرانی یگانه و مشترکند.

ادامه خواندن “فرهنگ آذربایجان – ویبره”