بش قارداش در استان خراسان شمالی – ویبره

بش قارداش در استان خراسان شمالی – ایرانگردی

بش قارداش در استان خراسان شمالی
بش قارداش یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان بجنورد می‌ باشد که از لحاظ واژه به معنی پنج برادر می ‌باشد .

نقطه جغرافیایی
۷ کیلومتری شهر بجنورد ( مرکز استان خراسان شمالی ) در مسیر جاده بجنورد اسفراین می‌ باشد .

تاریخی
پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشته ‌است . به سبب اقامت چهار فصل مغ ( بزرگان دینی زرتشتی ) به چهار مغان شهرت یافته‌ است .طبق مدارک موجود آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان موسوم بوده که هم اکنون نیز به این نام معروف است . نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد . طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می ‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب ماموران قرار داشتند . این پنج برادر به همراه هم گریختند و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند . پنج برادر از خدا طلب کمک کردند ، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه بردند و از سوراخ ها آب گوارایی جاری شد . تا سال ها قبل و پیش از خشکسالی‌ های شدید تعداد چشمه ‌ها پنج عدد بود که تمامی آنها آب بسیار داشتند . البته بعضی از افراد ناآگاه این موضوع را این چنین نقل می ‌کنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نامشان بش قارداش شده ‌است . قار=غار و داش که در ترکی همان سنگ است . البته احتمالا این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشته ‌اند پدید آمده . در ترکی صفت قبل از اسم می‌ آید . یعنی اگر این گونه بود باید نام ” بش داشلِه غار ” به آن می ‌دادند .
آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی و از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه بیرون می‌ ریزد . که در روزگار دیرین آب چشمه در سمت بالا و میانه کوه بیرون می ‌زده و هم اکنون شکاف ها و مسیر های آب نیز برروی کوه جای مانده ‌است . در پایین کوه یک شعار سنگ تراشیده ‌ای وجود دارد که شعار زرتشتیان یعنی پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک برروی کوه حک شده ‌است سنگتراش این اثر اسماعیل جزمی نقاش  ، خطاط و سنگ تراش بجنوردی می ‌باشد که در سال ۱۳۰۰ و اندی این سخن را تراشیده و به گفته خودش برای در یاد ماندن در دلها تاریخ آن را به ۱۳۰۰ خورشیدی نوشته ‌است .
در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست و در سال های قبل چندی از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شده‌ اند . در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود ۲۰۰ سال پیش تا کنون پابرجاست .

خواص معدنی آب بش قارداش
آب چشمه بش قارداش در آبشناسی پزشکی جهت درمان بیماری های تغذیه ‌ای  ، اشکالات کبدی  ، صفرایی و ناراحتی‌ های دستگاه ادراری دارای اهمیت خاصی می ‌باشد . در تحقیقات دکتر محمدرضا غفوری استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران آب معدنی بش قارداش در شمار آب های بیکربناته  ، کلسیم و سولفاته کلروره سرد به همراه سیلیس و آثار آهن می ‌باشد . در اعلامیه بهداشت محیط شهرستان بجنورد به نقل از کتاب ایشان ( شناخت آب معدنی و چشمه ‌های ایران ) اثرات درمانی آب بش قارداش چنین اعلام شده‌است . در اختلالات دستگاه گوارش معده  ، کبد  ، لوزالمعده و روده موثر است در اثرات سوخت و سازکلوسید ها  ، پروتید ها  ، کلسترول به ویژه اسید اوریک . در اعمال تغذیه در مورد بیماری های معده خاصیت قلیایی این آبها به سبب خنثی کردن اسیدیته و وجود سیلیس اثر حفاظتی و تسکین دهنده دارد . در مورد روده‌ ها بطور مستقیم نیروبخش و بطور غیر مستقیم در اثر سهولت ترشحات صفرایی و لوزالمعده سبب تغییر محتویات شیمیایی و میکروبی محیط می‌ گردند . باید متذکر شد این گونه آب ها در تورم روده‌ ها در اثر تخمیر اثرات نیکویی دارند . در مورد کبد و لوزالمعده از نظر تجربی گذشته از ، ازدیاد خاصیت ، آمیلار  ، آب دهان و لوزالمعده نیروی اسیدزا  ، اوره آز  ، ساکاراز  ، آنزیم های کلوتامیک و پیرودیک را بالا می ‌برند .
امکانات
این مکان تفریحی دارای سه استخر می ‌باشد که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان درست شده‌ است . یک نمازخانه برای مردم و مسافرین محترم و از امکانات در حال ساخت می ‌توان به استخر بانوان اشاره کرد .

بش قارداش در استان خراسان شمالی – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *