بازار زرگری در استان یزد – ویبره

بازار زرگری در استان یزد – ایرانگردی

بازار زرگری در استان یزد
بازار زرگری در بخش شمالی خیابان قیام شهر یزد ، قرار دارد . این بازار احتمالاً به سده های دوازدهم و سیردهم هـ. ق تعلق دارد . بازار دارای نود و چهار متر طول ، سه متر عرض و شش متر ارتفاع است . تعداد مغازه ها پنجاه و سه باب و متوسط دهانه هر یک ، ۷۹/۲ متر است .

ادامه مطلب …

بازار تبریزیان در استان یزد – ویبره

بازار تبریزیان در استان یزد – ایرانگردی

بازار تبریزیان در استان یزد
بازار تبریزیان احتمالاً متعلق به دوره قاجار است و در انتهای بازار ” پنجه علی” قرار دارد . طول ، عرض و ارتفاع بازار به ترتیب ۵۹، ۳/۵ و ۵/۵ متر است . متوسط هر دهانه چهار متر و مساحت متوسط آن ۱۹/۶ متر مربع است .

ادامه مطلب …

نه رسولیان در استان یزد – ویبره

نه رسولیان در استان یزد – ایرانگردی

نه رسولیان در استان یزد
این خانه که بیش از یک قرن از عمر آن می گذرد ، در محله سهل بن علی یزد واقع شده است که شامل دو بخش متمایز به صورت بیرونی و اندرونی است . حیاط بیرونی محل پذیرایی از میهمانان و برگزاری مراسم روضه خوانی امام حسین (ع) بوده است ، اتاق بزرگ ارسی با شیشه های رنگی ، حوض خانه ، تالار زیر زمین و بادگیر فضای اصلی بیرونی را تشکیل می دهد .
آرامگاه پدر معماری ایران دکتر پیر نیا در این خانه که اکنون دانشگاه معماری یزد می باشد قرار دارد .

ادامه مطلب …

نارین قلعه – نارنج قلعه در استان یزد – ویبره

نارین قلعه – نارنج قلعه در استان یزد – ایرانگردی

نارین قلعه - نارنج قلعه در استان یزد
از مهم ‌ترین و قدیمی‌ ترین بنا های شهر میبد ، قلعه ‌ای است به نام « نارین قلعه » یا « نارنج قلعه » . این قلعه بنا بر نوع مصالح و سبک بنا ، مربوط به دوران پارت‌ ها یا ساسانیان است . که از آن به عنوان دژ یا کهن دژ شهر استفاده می ‌شده است . به ویژه آن که این بنا درست در میان بافت تاریخی نایین قرار گرفته است . درباره کارکرد قلعه اطلاع صحیحی در دست نیست .

ادامه مطلب …

بادگیرهای یزد – ویبره

بادگیرهای یزد – ایرانگردی

بادگیرهای یزد
اهمیت باد در طرح وساخت محیط از دیر باز مورد توجه بوده است. ارسطو چهار قرن قبل از میلاد و ویترویرس معمارروسی یک قرن قبل از میلاد از روش استفاد? باد در معماری وشهر سازی صحبت می کنند.

ادامه مطلب …

بناهای تاریخی یزد ۱ – ویبره

بناهای تاریخی یزد ۱ – ایرانگردی

بناهای تاریخی یزد 1
مجموعه امیر چقماق

مجموعه امیر چقمان توسط “امیر جلال الدین شامی”- از سرداران تیموری و حاکم یزد- در قرن نهم هـ. ق در شهریزد ساخته شد. این مجموعه شامل بناهای زیر است.

ادامه مطلب …

جغرافیای تاریخی یزد – ویبره

جغرافیای تاریخی یزد – ایرانگردی

جغرافیای تاریخی یزد
یزد به معنای پاك و مقدس و یزدگرد به معنی داده خدایی است . شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است . در دوره اسلامی ، شهر یزد را دارالعباده می نامیدند . اهمیت دینی شهر یزد تا پیش از اسلام به حدی بود كه از اطراف و اكناف به ویژه در ایام بهار برای عبادت به این مكان سفر می كردند .

ادامه مطلب …

بازار دروازه مهریز در استان یزد – ویبره

بازار دروازه مهریز در استان یزد – ایرانگردی

بازار دروازه مهریز در استان یزد
جهت بازار دروازه مهریز شمالی – جنوبی است ؛ جنوب آن از بازار ” خان ” شروع می شود و به کوچه دارالشفاء یا ” دروازده تاریخی ” شهر ختم می شود . این بازار توسط ” علی آقا ” – داروغه یزد – در زمان ” گور کانیان ” احداث شد .

ادامه مطلب …

خانه کلاه دوز ها در استان یزد – ویبره

خانه کلاه دوز ها در استان یزد – ایرانگردی

خانه کلاه دوز ها در استان یزد
این خانه در شمال میدان امیر چقماق شهر یزد قرار دارد . این بنا متعلق به یکی از تجار یزد به نام ” کلاه دوز ” و تاریخ اتمام ساخت آن سال ۱۳۱۲ هـ. ق است . این خانه شامل سه قسمت زیرزمین ، پایاب و طبقه همکف است . از ویژگی های این خانه ، عبور انشعاب دو رشته قنات از د اخل آن است . یکی از این قنات ها در عمق ده متری از کف پایاب یا پاکنه می گذرد .

ادامه مطلب …

جاذبه های یزد – ویبره

جاذبه های یزد – ایرانگردی

جاذبه های یزد
بیابان‌های ایران در استان یزد یكی از زیباترین منظره‌های اكوتوریستی دنیا به شمار می آیند. تپه‌های ماسه‌ای یكی از فرآیند‌های مناطق بیابانی است كه در اطراف شهر یزد با مساحتی در حدود ‌‌۳۰ هزار هكتار گسترش یافته است.

ادامه مطلب …

آب انبارها ، آسیاب هاو یخچال های یزد – ویبره

آب انبارها ، آسیاب هاو یخچال های یزد – ایرانگردی

آب انبارها ، آسیاب هاو یخچال های یزد
آب انبار گلشن

آب انبار گلشن واقع در محله “گازرگاه” شهر یزد، از بناهای دوران معاصر است. این آب انبار دو پاشیر و پلکان جداگانه برای استفاده مسلمانان و زرتشتیان دارد. آب انبار دارای چهار بادگیر است که در فواصل یکسان در کنار مخزن دایره ای شکل آب انبار قرار دارند. ارتفاع بادگیرها از سطح زمین سیزده متر و حجم مخزن آن دو هزار متر مکعب است.

ادامه مطلب …

خانه لاری‌ ها در استان یزد – ویبره

خانه لاری‌ ها در استان یزد – ایرانگردی

خانه لاری‌ ها در استان یزد
خانه لاری ها از مجموعه بناهای تاریخی متعلق به دوران قاجاریه شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه ‌های کویری می ‌باشد . این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری ساخته شده مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است . سابقا بعنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می ‌شد . مساحت آن حدود ۱۷۰۰متر و زیر بنائی معادل ۱۲۰۰متر مربع را داراست .

ادامه مطلب …

آب‌انبار ستی فاطمه – ویبره

آب‌انبار ستی فاطمه – ایرانگردی

آب‌انبار ستی فاطمه
آب‌انبار تاریخی «ستی فاطمه» دو ورودی دارد؛ یك ورودی‌ در میدان امیرچخماق و دیگری در كوچه مجاور که عرض آن به سه متر می رسد و دو سكوی نیم‌متری در دو طرف آن قرار دارد. اگر با وجود وضعیت نامناسب این آب انبار باز دوست دارید از یک مکان فراموش شده دیدن کنید، بد نیست بدانید که با ورود از این در و پا گذاشتن روی یك پله بدون سقف، سقف آب‌انبار شروع می‌شود.

ادامه مطلب …

سرای کهن سنگی – ویبره

سرای کهن سنگی – ایرانگردی

سرای کهن سنگی
در استان یزد چند روستای تاریخی، با قدمتی بیشتر از بسیاری از شهرها پر رونق امروزی وجود دارد که این روستاها از هزاران سال پیش تاکنون بافت خود را حفظ کرده‌اند از آن جمله می‌توان به روستای هر فته، بندرآباد، توران پشت، هفتادر، بیدا خویدو ندوشن اشاره کرد.

ادامه مطلب …

کاروانسراهای یزد – ویبره

کاروانسراهای یزد – ایرانگردی

کاروانسراهای یزد
کاروانسرای (رباط) شمش
این کاروانسرا در کنار جاده اصلی یزد- کرمان، بین “مهریز” و “انار” قرار دارد و در گذشته نه چندان دور، در محدوده استان کرمان قرار داشت. این کاروانسرا احتمالاً به دستور گنجعلی خان (۱۰۳۴ – ۱۰۰۵ هـ. ق) ساخته شد. در کنار کاروانسرهای ایران نیز از این بنا، به عنوان یک بنای مربوط به دوره صفویه یاد شده است.

ادامه مطلب …