بازار زرگری در استان یزد – ویبره

بازار زرگری در استان یزد – ایرانگردی

بازار زرگری در استان یزد
بازار زرگری در بخش شمالی خیابان قیام شهر یزد ، قرار دارد . این بازار احتمالاً به سده های دوازدهم و سیردهم هـ. ق تعلق دارد . بازار دارای نود و چهار متر طول ، سه متر عرض و شش متر ارتفاع است . تعداد مغازه ها پنجاه و سه باب و متوسط دهانه هر یک ، ۷۹/۲ متر است .

ادامه خواندن “بازار زرگری در استان یزد – ویبره”

بازار دروازه مهریز در استان یزد – ویبره

بازار دروازه مهریز در استان یزد – ایرانگردی

بازار دروازه مهریز در استان یزد
جهت بازار دروازه مهریز شمالی – جنوبی است ؛ جنوب آن از بازار ” خان ” شروع می شود و به کوچه دارالشفاء یا ” دروازده تاریخی ” شهر ختم می شود . این بازار توسط ” علی آقا ” – داروغه یزد – در زمان ” گور کانیان ” احداث شد .

ادامه خواندن “بازار دروازه مهریز در استان یزد – ویبره”

خانه کلاه دوز ها در استان یزد – ویبره

خانه کلاه دوز ها در استان یزد – ایرانگردی

خانه کلاه دوز ها در استان یزد
این خانه در شمال میدان امیر چقماق شهر یزد قرار دارد . این بنا متعلق به یکی از تجار یزد به نام ” کلاه دوز ” و تاریخ اتمام ساخت آن سال ۱۳۱۲ هـ. ق است . این خانه شامل سه قسمت زیرزمین ، پایاب و طبقه همکف است . از ویژگی های این خانه ، عبور انشعاب دو رشته قنات از د اخل آن است . یکی از این قنات ها در عمق ده متری از کف پایاب یا پاکنه می گذرد .

ادامه خواندن “خانه کلاه دوز ها در استان یزد – ویبره”

جاذبه های یزد – ویبره

جاذبه های یزد – ایرانگردی

جاذبه های یزد
بیابان‌های ایران در استان یزد یكی از زیباترین منظره‌های اكوتوریستی دنیا به شمار می آیند. تپه‌های ماسه‌ای یكی از فرآیند‌های مناطق بیابانی است كه در اطراف شهر یزد با مساحتی در حدود ‌‌۳۰ هزار هكتار گسترش یافته است.

ادامه خواندن “جاذبه های یزد – ویبره”

آب انبارها ، آسیاب هاو یخچال های یزد – ویبره

آب انبارها ، آسیاب هاو یخچال های یزد – ایرانگردی

آب انبارها ، آسیاب هاو یخچال های یزد
آب انبار گلشن

آب انبار گلشن واقع در محله “گازرگاه” شهر یزد، از بناهای دوران معاصر است. این آب انبار دو پاشیر و پلکان جداگانه برای استفاده مسلمانان و زرتشتیان دارد. آب انبار دارای چهار بادگیر است که در فواصل یکسان در کنار مخزن دایره ای شکل آب انبار قرار دارند. ارتفاع بادگیرها از سطح زمین سیزده متر و حجم مخزن آن دو هزار متر مکعب است.

ادامه خواندن “آب انبارها ، آسیاب هاو یخچال های یزد – ویبره”

خانه لاری‌ ها در استان یزد – ویبره

خانه لاری‌ ها در استان یزد – ایرانگردی

خانه لاری‌ ها در استان یزد
خانه لاری ها از مجموعه بناهای تاریخی متعلق به دوران قاجاریه شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه ‌های کویری می ‌باشد . این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری ساخته شده مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است . سابقا بعنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می ‌شد . مساحت آن حدود ۱۷۰۰متر و زیر بنائی معادل ۱۲۰۰متر مربع را داراست .

ادامه خواندن “خانه لاری‌ ها در استان یزد – ویبره”

آب‌انبار ستی فاطمه – ویبره

آب‌انبار ستی فاطمه – ایرانگردی

آب‌انبار ستی فاطمه
آب‌انبار تاریخی «ستی فاطمه» دو ورودی دارد؛ یك ورودی‌ در میدان امیرچخماق و دیگری در كوچه مجاور که عرض آن به سه متر می رسد و دو سكوی نیم‌متری در دو طرف آن قرار دارد. اگر با وجود وضعیت نامناسب این آب انبار باز دوست دارید از یک مکان فراموش شده دیدن کنید، بد نیست بدانید که با ورود از این در و پا گذاشتن روی یك پله بدون سقف، سقف آب‌انبار شروع می‌شود.

ادامه خواندن “آب‌انبار ستی فاطمه – ویبره”

سرای کهن سنگی – ویبره

سرای کهن سنگی – ایرانگردی

سرای کهن سنگی
در استان یزد چند روستای تاریخی، با قدمتی بیشتر از بسیاری از شهرها پر رونق امروزی وجود دارد که این روستاها از هزاران سال پیش تاکنون بافت خود را حفظ کرده‌اند از آن جمله می‌توان به روستای هر فته، بندرآباد، توران پشت، هفتادر، بیدا خویدو ندوشن اشاره کرد.

ادامه خواندن “سرای کهن سنگی – ویبره”

کاروانسراهای یزد – ویبره

کاروانسراهای یزد – ایرانگردی

کاروانسراهای یزد
کاروانسرای (رباط) شمش
این کاروانسرا در کنار جاده اصلی یزد- کرمان، بین “مهریز” و “انار” قرار دارد و در گذشته نه چندان دور، در محدوده استان کرمان قرار داشت. این کاروانسرا احتمالاً به دستور گنجعلی خان (۱۰۳۴ – ۱۰۰۵ هـ. ق) ساخته شد. در کنار کاروانسرهای ایران نیز از این بنا، به عنوان یک بنای مربوط به دوره صفویه یاد شده است.

ادامه خواندن “کاروانسراهای یزد – ویبره”

باغ دولت آباد در استان یزد – ویبره

باغ دولت آباد در استان یزد – ایرانگردی

باغ دولت آباد در استان یزد
در اصلی این مجموعه در خیابان شهید رجایى قرار گرفته است و در دیگرى که در بلوار دولت آباد قرار دارد ورودى نداشته و تقریباً در دست مرمت و بازسازى است . به همین علت تردد از در اصلى انجام مى گیرد . هنگام ورود از یک هشتى نسبتاً بزرگ عبور مى کنیم که محل ارائه و فروش صنایع دستى از قبیل سفال است .

ادامه خواندن “باغ دولت آباد در استان یزد – ویبره”

دخمه زرتشتیان ( برج خاموشان ) در استان یزد – ویبره

دخمه زرتشتیان ( برج خاموشان ) در استان یزد – ایرانگردی

دخمه زرتشتیان ( برج خاموشان ) در استان یزد
در پانزده کیلومتری جنوب شرقی یزد ، بر بلندای کوهی رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه ، دو عمارت سنگی مدور برج مانند با فضای میان تهی قرار دارد که به دخمه یا دادگاه زرتشتیان مشهور است . در دامنه ضلع شمالی این کوه ، تعدادی عمارت خشت و گلی ، آجری ، سنگی و یا ترکیبی از هر سه ، مجهز به امکانات رفاهی زمان خود- معروف به خیله- دیده می شود .

ادامه خواندن “دخمه زرتشتیان ( برج خاموشان ) در استان یزد – ویبره”

مراسم مذهبی یزد – ویبره

مراسم مذهبی یزد – ایرانگردی

مراسم مذهبی یزد
الف) جشن و سرورهای خصوصی و عمومی:

اکثریت قریب به اتفاق مردم استان یزد پیرو دین اسلام و شیعه دوازده امامی هستند. به همین دلیل مجموعه مراسم تحت تأثیر رفتارها و کنشهای فرهنگی اسلامی و ملی صورت می گیرد. مراسم عروسی، اعیاد ملی و مذهبی نظیر عید نوروز، عید فطر، عید غدیر خم، عید مبعث و سالروز تولد پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) به ویژه نیمه شعبان (سالروز تولد دوازدهمین امام یعنی امام مهدی (عج)) به طرزی با شکوه و مفصل برگزار می شود.

ادامه خواندن “مراسم مذهبی یزد – ویبره”

یزد در یك نگاه – ویبره

یزد در یك نگاه – ایرانگردی

یزد در یك نگاه
این استان حدود ۵۵۱/۱۳۱ كیلومتر مربع وسعت در مركز ایران و در حاشیه ی دشت های كویر و لوت واقع شده و چهارمین استان وسیع ایران بعد از استان های خراسان ،سیستان و بلوچستان و كرمان است.

ادامه خواندن “یزد در یك نگاه – ویبره”

پل ها و قلعه های یزد – ویبره

پل ها و قلعه های یزد – ایرانگردی

پل ها و قلعه های یزد
پل آبرو (خرانق)

این پل بسیار قدیمی از نظر معماری کاربردی در نوع خود بی نظیر است و در خرانق قرار دارد. پل آبرو در ابتدا با سنگ های ماسه ای (سیلسی)، ملات و آهک ساخته شده و با پایه های قطور و طاق های قوسی به یکدیگر متصل شده است. مصالح به کار رفته در ساخت پل، سنگ و گچ است و به سبک معماری دوره ساسانیان بنا شده است. این پل دارای چهار دهانه است. پایه های دهانه پل از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه ها به سبک رومی طاق زده شده است.

ادامه خواندن “پل ها و قلعه های یزد – ویبره”

آب انبار شش بادگیری در استان یزد – ویبره

آب انبار شش بادگیری در استان یزد – ایرانگردی

آب انبار شش بادگیری در استان یزد
این آب انبار در محله ای به همین نام در شهرستان یزد قرار دارد . این بنا دارای دو ورودی ( یکی در شمال و دیگری در جنوب مخزن ) ، شش بادگیر و مخزن بزرگی به حجم دو هزار متر مکعب است .

ادامه خواندن “آب انبار شش بادگیری در استان یزد – ویبره”