بازار زرگری در استان یزد – ویبره

بازار زرگری در استان یزد – ایرانگردی

بازار زرگری در استان یزد
بازار زرگری در بخش شمالی خیابان قیام شهر یزد ، قرار دارد . این بازار احتمالاً به سده های دوازدهم و سیردهم هـ. ق تعلق دارد . بازار دارای نود و چهار متر طول ، سه متر عرض و شش متر ارتفاع است . تعداد مغازه ها پنجاه و سه باب و متوسط دهانه هر یک ، ۷۹/۲ متر است .

ادامه خواندن “بازار زرگری در استان یزد – ویبره”

آسیاب رستاق در استان یزد – ویبره

آسیاب رستاق در استان یزد – ایرانگردی

آسیاب رستاق در استان یزد
این آسیاب در بیست کیلومترى جنوب شرقى جاده اصلى رستاق قرار دارد . با توجه به سبک معماری ، نوع تزیینات مقرنس ‌کارى‌ هاى صحن اصلى و نوع مصالح بکار رفته در آن ، مى ‌توان گفت که این بنا مربوط به قرن هشتم هـ.ق و در زمان سید رکن ‌الدین قاضی ( متوفى در سال ۷۳۲ هـ.ق ) است.

ادامه خواندن “آسیاب رستاق در استان یزد – ویبره”

پخچال میبد در استان یزد – ویبره

پخچال میبد در استان یزد – ایرانگردی

پخچال میبد در استان یزد
ساختمان عظیم این یخچال خشتی از چهار قسمت اصلی : حوض یخ بند ، دیوارهای سایه انداز ، گنبد اصلی و مخزن یخ تشکیل شده است . این بنا مخصوص ساخت و نگهداری یخ بوده و با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه ، یکی از نشانه های تمدن مردم این منطقه به شمار می رود . این یخچال یکی از معدود یخچال های به جای مانده از یخچال های متعدد یزد است .

ادامه خواندن “پخچال میبد در استان یزد – ویبره”

مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد – ویبره

مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد – ایرانگردی

مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد
مسجد امیرالمومنین ( مسجد سرده ) و ساباط مجاور آن در محله ” سرده ” شهر زارچ قرار دارد ، با توجه به سبک ساختمان گنبد ، ایوان و تاریخ موجود در زیلوی مسجد ، بنا را می توان متعلق به دوره زندیان و افشاریان دانست . این مسجد دارای تابستانخانه ای با گنبدی نسبتاً بلند ، ایوان ، صحن نیم طبقه ای در طرفین گنبد و غرفه هایی در اطراف صحن است .

ادامه خواندن “مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد – ویبره”

مسجد جامع یزد ۲ – ویبره

مسجد جامع یزد ۲ – ایرانگردی

مسجد جامع یزد 2
بدون تردید مسجد جامع كبیر یزد یكی از شاهكارهای بدیع معماری مساجد ایران به شمار می آید كه تزئینات زیبا و منحصر به فرد آن جلوه ای ستودنی به آن داده است. این بنا مشتمل بر یك ایوان رفیع، گنبدخانه، دو شبستان تابستانه در طرفین آن دو گرم خانه در ضلع شرقی و غربی و یك صحن بزرگ مستطیل شكل و دو پایاب است.

ادامه خواندن “مسجد جامع یزد ۲ – ویبره”

خانه های تاریخی یزد ۱ – ویبره

خانه های تاریخی یزد ۱ – ایرانگردی

خانه های تاریخی یزد 1
خانه امید سالار

این خانه در محله قدیمی “دروازه میدان” شهرستان ابرکوه قرار دارد و مربوط به دوره قاجار است. ورودی بنا در سمت جنوب غربی است. بالای در ورودی، یک برج چهار گوش قرار دارد که در ضلع جنوبی دارای یک ورودی است. بعد از ورودی و برج سردر، هشتی که پوشش سقف آن کلاه فرنگی است، قرار دارد. راهروهای طویل و L مانند، دسترسی به حیاط و فضاهای اطراف را میسر می سازد.

ادامه خواندن “خانه های تاریخی یزد ۱ – ویبره”

گشت و گذاری در یزد – ویبره

گشت و گذاری در یزد – ایرانگردی

گشت و گذاری در یزد
شهرستان صدوق با وسعت ۵۴۸۶ کیلومتر مربع در شمال غربی استان قرار دارد. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۷۵ بالغ بر ۲۷۹۲۴ نفر بوده است. مرکز این شهرستان «اشکذر» است و دارای دو بخش «مرکزی» و «خضرآباد» و سه دهستان است.

ادامه خواندن “گشت و گذاری در یزد – ویبره”

امامزاده جعفر (ع) در استان یزد – ویبره

امامزاده جعفر (ع) در استان یزد – ایرانگردی

امامزاده جعفر (ع) در استان یزد
این بنا در محله « مصلی عتیق » شهر یزد قرار دارد . در کتاب یادگارهای یزد آمده است؛ امامزاده جعفر(ع) ، نسبتشان به امام جعفر صادق (ع) می رسد . قدیمی ترین قسمت این زیارتگاه که امروزه توسعه یافته است ، حرم مطهر و گنبد آن است .

ادامه خواندن “امامزاده جعفر (ع) در استان یزد – ویبره”

پیرنارسون در استان یزد – ویبره

پیرنارسون در استان یزد – ایرانگردی

پیرنارسون در استان یزد
زیارتگاه ” پیرنارسون ” یا ” نارسونه ” در جاده قدیم یزد – مشهد ، در میان ارتفاعات شهرستان های یزد و خرانق قرار دارد . این محل مورد احترام پیروان مذهب زرتشتی است و هر سال ، شماری از زرتشتیان به این محل می آیند و به اعمال مذهبی خود می پردازند .

ادامه خواندن “پیرنارسون در استان یزد – ویبره”

مسجد زردک در استان یزد – ویبره

مسجد زردک در استان یزد – ایرانگردی

مسجد زردک در استان یزد
این مسجد در شمال غرب شهرستان اردکان قرار دارد . با توجه به شواهد موجود در بنا ، قدمت آن را می توان مربوط به قرن هفتم هـ. ق دانست .

ادامه خواندن “مسجد زردک در استان یزد – ویبره”

مسجد جامع یزد ۱ – ویبره

مسجد جامع یزد ۱ – ایرانگردی

مسجد جامع یزد 1
بنای مسجد جامع كبیر یزد طی قرون متمادی بر بقایا و یا در كنار بناهای‌ متنوعی بنا گردیده‌است كه‌ در متون تاریخی تحت عناوین مسجد جمعه شهرستان، مسجد جامع عتیق، مسجد جمعه قدیم ‌«درده» مسجد جامع نو و بناهای ‌الحاقی آن به ‌اسامی گوناگون یاد شده است.

ادامه خواندن “مسجد جامع یزد ۱ – ویبره”

بناهای تاریخی یزد ۴ – ویبره

بناهای تاریخی یزد ۴ – ایرانگردی

بناهای تاریخی یزد 4
مجموعه خان

این مجموعه در “میدان خان” شهریزد قرار دارد و شامل مدرسه، بازار و حمام است. این میدان وسیع و خوش طرح از مکان های زیبا و یکی از آثار “محمد تقی خان بافقی (متوفی در سال ۱۲۱۳ هـ. ق) است. میدان خان با مغازه های اطراف خود راهی به بازار و مسجد ریگ دارد. مدرسه شفیعیه در زاویه شمال شرقی آن قرار دارد.

ادامه خواندن “بناهای تاریخی یزد ۴ – ویبره”

گشت و گذاری در استان یزد – ویبره

گشت و گذاری در استان یزد – ایرانگردی

گشت و گذاری در استان یزد
یزد با وسعت ۲۳۹۷ کیلومتر مربع اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است. این شهرستان به دلیل وجود جاذبه های شغلی، رفاهی و تمرکز اداری، پرجمعیت ترین شهرستان این استان به شمار می رود و با جمعیتی حدود چهارصد و پنجاه هزار نفر، تقریباً نیمی از کل جمعیت این استان را تشکیل می دهد.

ادامه خواندن “گشت و گذاری در استان یزد – ویبره”

امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد – ویبره

امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد – ایرانگردی

امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد
آرامگاه حسین ابن موسی (ع) در سه کیلومتری شمال غربی شهرستان طبس قرار دارد . اصل بنا به تاریخ ۴۹۴هـ . ق تعلق دارد و در سمت غربی صحن امامزاده ، ایوانی به نام ایوان ” امیر علی مشیر ” دیده می شود از ملحقات این آرامگاه ، ساختمان چهل چراغ است که مدفن چندی از حکام و بزرگان پیشین طبس است . این امامزاده به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده یزد ، مشهد و حمایت های آستان قدس رضوی (ع) ، رونق بسیار یافته و به مکان زیارتی ، سیاحتی با شکوهی تبدیل شده است .

ادامه خواندن “امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد – ویبره”

پیرهریشت در استان یزد – ویبره

پیرهریشت در استان یزد – ایرانگردی

پیرهریشت در استان یزد
این آتشکده در پانزده کیلومتری شهرستان اردکان ، در دامنه کوه های کم ارتفاع و بدون پوشش گیاهی واقع شده است . بنا به توصیف فرهنگ بهدینان ، زرتشتیان بر این اعتقادند که ” هریشت ” محل غایب شدن یکی از کتیزهای بانوی ” یزد گرد ساسانی ” است .

ادامه خواندن “پیرهریشت در استان یزد – ویبره”

مسجد جامع فهرج در استان یزد – ویبره

مسجد جامع فهرج در استان یزد – ایرانگردی

مسجد جامع فهرج در استان یزد
مقدمه
شکل گیری تمدن ، در بستر زمان یا تاریخ و گستره سرزمین یا جغرایا ، متاثر از عوامل گونه گونی است که به لحاظ زمانی ، هر قدر به عقب برویم ، فهم آنها دشوارتر و بنابراین اضهار نظر قطعی و نهایی مشکل تر خواهد بود .

ادامه خواندن “مسجد جامع فهرج در استان یزد – ویبره”