بازار زرگری در استان یزد – ویبره

بازار زرگری در استان یزد – ایرانگردی

بازار زرگری در استان یزد
بازار زرگری در بخش شمالی خیابان قیام شهر یزد ، قرار دارد . این بازار احتمالاً به سده های دوازدهم و سیردهم هـ. ق تعلق دارد . بازار دارای نود و چهار متر طول ، سه متر عرض و شش متر ارتفاع است . تعداد مغازه ها پنجاه و سه باب و متوسط دهانه هر یک ، ۷۹/۲ متر است .

ادامه خواندن “بازار زرگری در استان یزد – ویبره”

امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد – ویبره

امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد – ایرانگردی

امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد
آرامگاه حسین ابن موسی (ع) در سه کیلومتری شمال غربی شهرستان طبس قرار دارد . اصل بنا به تاریخ ۴۹۴هـ . ق تعلق دارد و در سمت غربی صحن امامزاده ، ایوانی به نام ایوان ” امیر علی مشیر ” دیده می شود از ملحقات این آرامگاه ، ساختمان چهل چراغ است که مدفن چندی از حکام و بزرگان پیشین طبس است . این امامزاده به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده یزد ، مشهد و حمایت های آستان قدس رضوی (ع) ، رونق بسیار یافته و به مکان زیارتی ، سیاحتی با شکوهی تبدیل شده است .

ادامه خواندن “امامزاده حسین ابن موسی (ع) در استان یزد – ویبره”

پیرهریشت در استان یزد – ویبره

پیرهریشت در استان یزد – ایرانگردی

پیرهریشت در استان یزد
این آتشکده در پانزده کیلومتری شهرستان اردکان ، در دامنه کوه های کم ارتفاع و بدون پوشش گیاهی واقع شده است . بنا به توصیف فرهنگ بهدینان ، زرتشتیان بر این اعتقادند که ” هریشت ” محل غایب شدن یکی از کتیزهای بانوی ” یزد گرد ساسانی ” است .

ادامه خواندن “پیرهریشت در استان یزد – ویبره”

مسجد جامع فهرج در استان یزد – ویبره

مسجد جامع فهرج در استان یزد – ایرانگردی

مسجد جامع فهرج در استان یزد
مقدمه
شکل گیری تمدن ، در بستر زمان یا تاریخ و گستره سرزمین یا جغرایا ، متاثر از عوامل گونه گونی است که به لحاظ زمانی ، هر قدر به عقب برویم ، فهم آنها دشوارتر و بنابراین اضهار نظر قطعی و نهایی مشکل تر خواهد بود .

ادامه خواندن “مسجد جامع فهرج در استان یزد – ویبره”

زندگی در کویر – ویبره

زندگی در کویر – ایرانگردی

زندگی در کویر
آب آب انبارها از طریق هدایت آبهای باران و برف تامین می‌شده و امروزه این آب انبارهای تاریخی كه روزگاری محل اصلی تامین آب اهالی بوده به فراموشی سپرده شده و مخازن آنها از آب خالی شده است.

ادامه خواندن “زندگی در کویر – ویبره”

بناهای تاریخی یزد ۳ – ویبره

بناهای تاریخی یزد ۳ – ایرانگردی

بناهای تاریخی یزد 3
مجموعه امام (شاه ولی) تفت

مجموعه امام تفت در میدان مرکزی شهرستان تفت قرار دارد. این مجموعه شامل مسجد، بقعه، حسینیه، آب انبار، بازار و مدرسه است که با فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار گرفته اند.

ادامه خواندن “بناهای تاریخی یزد ۳ – ویبره”

موقعیت باغ دولت آباد یزد – ویبره

موقعیت باغ دولت آباد یزد – ایرانگردی

موقعیت باغ دولت آباد یزد
یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباط خاصی كه به دلیل واقع شدن در مركز كشور داشته از روزگاران پیش همواره مورد توجه و دارای جایگاه ویژهای بوده است. استان یزد با شرایط آب و هوایی بیابانی گرم و خشك و مقدار متوسط بارندگی سالانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر، یكی از خشكترین استانهای كشور به شمار میرود. اختلاف دمای شب و روز در این استان بین ۹/۱۱ تا ۷/۲۰ درجه سانتیگراد متغیر است.

ادامه خواندن “موقعیت باغ دولت آباد یزد – ویبره”

امامزاده سید نورالدین (ع) در استان یزد – ویبره

امامزاده سید نورالدین (ع) در استان یزد – ایرانگردی

امامزاده سید نورالدین (ع) در استان یزد
امامزاده سید نورالدین احمد (ع) در محلی به نام ” گاپله ” در مسیر جاده تهران – یزد ، حد واسط اردکان –عقدا قرار دارد . قدمت این بنا با روش قیاسی ، به دوره صفوی می رسد .

ادامه خواندن “امامزاده سید نورالدین (ع) در استان یزد – ویبره”

چَک‌ چَک در استان یزد – ویبره

چَک‌ چَک در استان یزد – ایرانگردی

چَک‌ چَک در استان یزد
زیارتگاه چک‌ چک
چَک‌ چَک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌ های مهم زرتشتیان است . این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیرسبز نیز می ‌گویند در استان یزد و در کوه‌ های میان اردکان و انجیره قرار دارد . زرتشتیان هر ساله از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می ‌پردازند . فاصله این زیارتگاه تا شهر یزد ۴۸ کیلومتر است .

ادامه خواندن “چَک‌ چَک در استان یزد – ویبره”

مسجد جامع کبیر یزد در استان یزد – ویبره

مسجد جامع کبیر یزد در استان یزد – ایرانگردی

مسجد جامع کبیر یزد در استان یزد
موقعیت مکانی :
این مسجد در ضلع غربی‌ خیابان‌ امام خمینی ، انتهای‌ خیابان مسجد جامع ، محله دروازه شاهی‌ واقع است .
بانی :
بانی اولیه بنا در قرن پنجم هجری « امیر علاءالدوله کالنجار » اولین امیر کاکویی بوده است اما بنای‌ کنونی مسجد را در قرن هشتم‌ هجری « سید رکن الدین محمد ‌قاضی » احداث می‌ کند .

ادامه خواندن “مسجد جامع کبیر یزد در استان یزد – ویبره”

بزرگترین درخت كره زمین – ویبره

بزرگترین درخت كره زمین – ایرانگردی

بزرگترین درخت كره زمین
سرو(نگین سبز) چهار هزار و پانصد ساله ابركوه، با گذشت ۱,۶۴۲,۵۰۰ روز از عمر خود، سرسبز و شاداب در پهنای كویر یزد در شهرستان ابركوه مقاوم و استوار است و جهانیان را شگفت‌زده كرده است. دانشمندان و كارشناسان داخلی و خارجی، از این درخت به عنوان كهنسال‌ترین درخت جهان یاد می‌كنند و می‌گویند: دیدن این درخت برای هر كسی جالب و شگفت‌آور است. اخیرا دانشمندانی از ژاپن و روسیه از این درخت دیدن كردند و عمرش را تا هشت هزار سال برآورد كرده‌اند.

ادامه خواندن “بزرگترین درخت كره زمین – ویبره”

بناهای تاریخی یزد ۲ – ویبره

بناهای تاریخی یزد ۲ – ایرانگردی

بناهای تاریخی یزد 2
مجموعه خیرآباد

مجموعه خیرآباد شامل مسجد، حسینیه، آب انبار و حمام است. به جز حمام، بقیه ساختمان های این مجموعه توسط “حاج سید علی اکبر کلاهدوز” در سال ۱۳۰۹ هـ. ق مقارن با حکومت “سلطان حسین میرزا جلال الدوله” در یزد (اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار) ساخته شد. حمام نیز توسط “رضا خیراندیش” در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی مقارن با فرمانداری “زین العابدین قیامی” در یزد (اواخر سلطنت رضا شاه) احداث شد.

ادامه خواندن “بناهای تاریخی یزد ۲ – ویبره”

تاریخچه باغ دولت آباد یزد – ویبره

تاریخچه باغ دولت آباد یزد – ایرانگردی

تاریخچه باغ دولت آباد یزد
مؤلف جامع جعفری ذیل عنوان « ذکر قنات مبارکه دولت آباد یزد  ایراد وقف نامه آن از منشـآت عالم ربانی آقای سید احمد اردکانی…» و پس از عبارت پردازی ای زیاد می نویسد:

ادامه خواندن “تاریخچه باغ دولت آباد یزد – ویبره”

بازار تبریزیان در استان یزد – ویبره

بازار تبریزیان در استان یزد – ایرانگردی

بازار تبریزیان در استان یزد
بازار تبریزیان احتمالاً متعلق به دوره قاجار است و در انتهای بازار ” پنجه علی” قرار دارد . طول ، عرض و ارتفاع بازار به ترتیب ۵۹، ۳/۵ و ۵/۵ متر است . متوسط هر دهانه چهار متر و مساحت متوسط آن ۱۹/۶ متر مربع است .

ادامه خواندن “بازار تبریزیان در استان یزد – ویبره”

نه رسولیان در استان یزد – ویبره

نه رسولیان در استان یزد – ایرانگردی

نه رسولیان در استان یزد
این خانه که بیش از یک قرن از عمر آن می گذرد ، در محله سهل بن علی یزد واقع شده است که شامل دو بخش متمایز به صورت بیرونی و اندرونی است . حیاط بیرونی محل پذیرایی از میهمانان و برگزاری مراسم روضه خوانی امام حسین (ع) بوده است ، اتاق بزرگ ارسی با شیشه های رنگی ، حوض خانه ، تالار زیر زمین و بادگیر فضای اصلی بیرونی را تشکیل می دهد .
آرامگاه پدر معماری ایران دکتر پیر نیا در این خانه که اکنون دانشگاه معماری یزد می باشد قرار دارد .

ادامه خواندن “نه رسولیان در استان یزد – ویبره”

نارین قلعه – نارنج قلعه در استان یزد – ویبره

نارین قلعه – نارنج قلعه در استان یزد – ایرانگردی

نارین قلعه - نارنج قلعه در استان یزد
از مهم ‌ترین و قدیمی‌ ترین بنا های شهر میبد ، قلعه ‌ای است به نام « نارین قلعه » یا « نارنج قلعه » . این قلعه بنا بر نوع مصالح و سبک بنا ، مربوط به دوران پارت‌ ها یا ساسانیان است . که از آن به عنوان دژ یا کهن دژ شهر استفاده می ‌شده است . به ویژه آن که این بنا درست در میان بافت تاریخی نایین قرار گرفته است . درباره کارکرد قلعه اطلاع صحیحی در دست نیست .

ادامه خواندن “نارین قلعه – نارنج قلعه در استان یزد – ویبره”