بازار زرگری در استان یزد – ویبره

بازار زرگری در استان یزد – ایرانگردی

بازار زرگری در استان یزد
بازار زرگری در بخش شمالی خیابان قیام شهر یزد ، قرار دارد . این بازار احتمالاً به سده های دوازدهم و سیردهم هـ. ق تعلق دارد . بازار دارای نود و چهار متر طول ، سه متر عرض و شش متر ارتفاع است . تعداد مغازه ها پنجاه و سه باب و متوسط دهانه هر یک ، ۷۹/۲ متر است .

ادامه خواندن بازار زرگری در استان یزد – ویبره

آسیاب رستاق در استان یزد – ویبره

آسیاب رستاق در استان یزد – ایرانگردی

آسیاب رستاق در استان یزد
این آسیاب در بیست کیلومترى جنوب شرقى جاده اصلى رستاق قرار دارد . با توجه به سبک معماری ، نوع تزیینات مقرنس ‌کارى‌ هاى صحن اصلى و نوع مصالح بکار رفته در آن ، مى ‌توان گفت که این بنا مربوط به قرن هشتم هـ.ق و در زمان سید رکن ‌الدین قاضی ( متوفى در سال ۷۳۲ هـ.ق ) است.

ادامه خواندن آسیاب رستاق در استان یزد – ویبره

مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد – ویبره

مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد – ایرانگردی

مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد
مسجد امیرالمومنین ( مسجد سرده ) و ساباط مجاور آن در محله ” سرده ” شهر زارچ قرار دارد ، با توجه به سبک ساختمان گنبد ، ایوان و تاریخ موجود در زیلوی مسجد ، بنا را می توان متعلق به دوره زندیان و افشاریان دانست . این مسجد دارای تابستانخانه ای با گنبدی نسبتاً بلند ، ایوان ، صحن نیم طبقه ای در طرفین گنبد و غرفه هایی در اطراف صحن است .

ادامه خواندن مسجد امیرالمومنین ( سرده ) در استان یزد – ویبره

خانه های تاریخی یزد ۱ – ویبره

خانه های تاریخی یزد ۱ – ایرانگردی

خانه های تاریخی یزد 1
خانه امید سالار

این خانه در محله قدیمی “دروازه میدان” شهرستان ابرکوه قرار دارد و مربوط به دوره قاجار است. ورودی بنا در سمت جنوب غربی است. بالای در ورودی، یک برج چهار گوش قرار دارد که در ضلع جنوبی دارای یک ورودی است. بعد از ورودی و برج سردر، هشتی که پوشش سقف آن کلاه فرنگی است، قرار دارد. راهروهای طویل و L مانند، دسترسی به حیاط و فضاهای اطراف را میسر می سازد.

ادامه خواندن خانه های تاریخی یزد ۱ – ویبره

برج و باروی قدیمی یزد در استان یزد – ویبره

برج و باروی قدیمی یزد در استان یزد – ایرانگردی

برج و باروی قدیمی یزد در استان یزد
حصار و بارو از جمله آثاری است که در تمدن شهرنشینی قدیم اهمیت فوق العاده ای برای آن قائل بودند . حصار ، برج ، خندق ، دروازه و قلعه ، شهر را از هجوم های مختلف در امان می داشت و شاید قدما همچنان که برای خانه خود حریم قائل بودند این حریم را به هر شکل و توان برای شهر و دیار خویش نیز ضروری می دانستند .

ادامه خواندن برج و باروی قدیمی یزد در استان یزد – ویبره

کتابخانه های استان یزد – ویبره

کتابخانه های استان یزد – ایرانگردی

کتابخانه های استان یزد
این کتابخانه در سال ۱۳۳۴ شمسی با اهدای هزار و ششصد کتاب خطی و چاپی مرحوم “حاج سیدعلی محمد وزیری” در دهلیز شمالی مسجد جامع بنیاد نهاده شد. مساحت کل کتابخانه در حال حاضر ششصد متر مربع است. در این کتابخانه افزون بر قرآن های خطی بسیار نفیس، کتاب های علمی خطی مانند “تفسیر ابوالفتح عجلی” به خط مولف و “نزهه الانفس” تالیف عراقی و بسیاری کتب خطی دیگر در زمینه طب، علم اعداد و دیوان خطی شعرا به ویژه شعرای یزد و خطوط اندیشمندان بزرگ مانند علامه حلی، شیخ بهایی، ملا مهدی نراقی وجود دارد.

ادامه خواندن کتابخانه های استان یزد – ویبره

بقعه های استان یزد – ویبره

بقعه های استان یزد – ایرانگردی

بقعه های استان یزد
بقعه سید گل سرخ

بقعه سید گل سرخ در محله “سرچم” شهر یزد- بیرون دروازده کوشک نو- قرار دارد و متعلق به قرن نهم هـ. ق است. ورودی بقعه در ضلع شمالی آن قرار دارد. این بنا از یک تالار با پوشش سقف طاق و تویزه و فضای گنبد خانه کوچکی تشکیل می شود. در گنبد خانه قبری است و ضریحی روی آن قرار دارد. روی این سنگ قبر، نام “سید مغرالدین بن شرف الدین علی بن شمس الدین محمد بن تاج الدین” دیده می شود.

ادامه خواندن بقعه های استان یزد – ویبره

خانه لاری‌ ها در استان یزد – ویبره

خانه لاری‌ ها در استان یزد – ایرانگردی

خانه لاری‌ ها در استان یزد
خانه لاری ها از مجموعه بناهای تاریخی متعلق به دوران قاجاریه شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه ‌های کویری می ‌باشد . این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری ساخته شده مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است . سابقا بعنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می ‌شد . مساحت آن حدود ۱۷۰۰متر و زیر بنائی معادل ۱۲۰۰متر مربع را داراست .

ادامه خواندن خانه لاری‌ ها در استان یزد – ویبره

سرای کهن سنگی – ویبره

سرای کهن سنگی – ایرانگردی

سرای کهن سنگی
در استان یزد چند روستای تاریخی، با قدمتی بیشتر از بسیاری از شهرها پر رونق امروزی وجود دارد که این روستاها از هزاران سال پیش تاکنون بافت خود را حفظ کرده‌اند از آن جمله می‌توان به روستای هر فته، بندرآباد، توران پشت، هفتادر، بیدا خویدو ندوشن اشاره کرد.

ادامه خواندن سرای کهن سنگی – ویبره

امامزاده جعفر (ع) در استان یزد – ویبره

امامزاده جعفر (ع) در استان یزد – ایرانگردی

امامزاده جعفر (ع) در استان یزد
این بنا در محله « مصلی عتیق » شهر یزد قرار دارد . در کتاب یادگارهای یزد آمده است؛ امامزاده جعفر(ع) ، نسبتشان به امام جعفر صادق (ع) می رسد . قدیمی ترین قسمت این زیارتگاه که امروزه توسعه یافته است ، حرم مطهر و گنبد آن است .

ادامه خواندن امامزاده جعفر (ع) در استان یزد – ویبره