زیباترین قلعه ایران – ویبره

زیباترین قلعه ایران – ایرانگردی

زیباترین قلعه ایران
اگر گذارتان به بهستان باشکوه رسید، می بینید که طبقات بالای این قلعه کاربری دفاعی و طبقات پایین‌تر آن کاربری انباری داشته است. یعنی به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفته

ادامه خواندن زیباترین قلعه ایران – ویبره

غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان – ویبره

غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان – ایرانگردی

غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان
غار کتله خور ، که در گویش محلی ، مردم منطقه به آن کتل کوتول می گویند ، غاری است خشکی – آبی ، واقع در استان زنجان و در ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۴۱۰ کیلومتری تهران و ۵ کیلومتری شهر کوچک گرماب واقع است .

ادامه خواندن غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان – ویبره

كهن‌ترین بنای آرامگاهی ابهر – ویبره

كهن‌ترین بنای آرامگاهی ابهر – ایرانگردی

كهن‌ترین بنای آرامگاهی ابهر
 دیوار خارجی بنا كه از آجر و با نقش ساده ساخته شده است ، دارای پیش و پس سازی هایی است كه جلوه خاصی به مجموعه بخشیده است پلان این اثر تاریخی هشت ضلعی می‌باشد كه گنبد یك پوش آن با هنرمندی تمام اجرا گردیده است . تبدیل فضای هشت ضلعی به سطح و محیط مدور برای اعمال گنبدزنی به مدد فیلپوشهای متقارن كه مزین به قاببندیهای زیبای گچ‌بری شده‌ایست انجام پذیرفته است.

ادامه خواندن كهن‌ترین بنای آرامگاهی ابهر – ویبره

شهرمقاومت – ویبره

شهرمقاومت – ایرانگردی

شهرمقاومت
شهری با چشم انداز زیبـا و موقعیت اقلیمی ویژه وبالاخره شهردیدنیها و هنرمندان. وسعت شهرستان زنجـان ۱۳۸۴۸ كیلومتر مربع و جمعیت آن ۵۱۱۲۹۴ نفر میباشد.شهرستان زنجان تا قبل از انقلاب اسلامی ، تنها دربخش كشاورزی فعال بود وپس از آن احداث كارخانجات صنعتی و دانشگاهها ،بافت و هویت اجتماعی واشتغال را به كشاورزی ـ صنعتی تغییر داده وبه لحاظ ساختار اجتماعی عبوراز وضعیت سنتی به مدرنیسم را تسهیل كرده است.

ادامه خواندن شهرمقاومت – ویبره

قلعه بهستان در استان زنجان – ویبره

قلعه بهستان در استان زنجان – ایرانگردی

قلعه بهستان در استان زنجان
قلعه بهستان یکی از ۲۰ قلعه تاریخی شهرستان ماهنشان در استان زنجان است که قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری تخمین زده می شود . به علت شرایط زمانی خاص آن دوره ، حاکمان جهت دفاع از خود و مردم اقدام به ساخت این قلعه نموده اند .

ادامه خواندن قلعه بهستان در استان زنجان – ویبره

غارهای داش كسن – ویبره

غارهای داش كسن – ایرانگردی

غارهای داش كسن
این مجموعه در ۱۰ كیلومتری جنوب شرقی سلطانیه ، در نزدیكی روستای ویر ، از توابع همین بخش قرار گرفته است. این مجموعه در محوطه ای به شكل مستطیلی ناقص ، به طول ۴۰۰ متر و عرض ۵۰ تا ۳۰۰ متر ، دیده میشود.

ادامه خواندن غارهای داش كسن – ویبره

زنجان در زمره مناطق دیدنی ایران – ویبره

زنجان در زمره مناطق دیدنی ایران – ایرانگردی

زنجان در زمره مناطق دیدنی ایران
آنچه مسلم است از نظر زبان شناسی كلمه شهین ارتباطی به زبانهای پارسی باستان و ادبیات اوستایی ندارد و برعكس كلمه زندیگان كه به معنای اهل كتاب زند ، معروفترین كتاب آئین زردشتی در دوران ساسانی و پسوند (گان) از پساوند پارسی باستان همچون آذربایگان، خدایگان و غیره بوده است .

ادامه خواندن زنجان در زمره مناطق دیدنی ایران – ویبره

کاروانسرای سنگی در استان زنجان – ویبره

کاروانسرای سنگی در استان زنجان – ایرانگردی

کاروانسرای سنگی در استان زنجان
کاروانسرای سنگی به ترکی ( داش کاروانسراسی ) در جاده کمربندی زنجان – میانه روبروی ایستگاه قطار زنجان وافع شده است . قدمت این کاروانسرا به دوره قاجاریه باز می ‌گردد .

ادامه خواندن کاروانسرای سنگی در استان زنجان – ویبره

قلعه بهستان – ویبره

قلعه بهستان – ایرانگردی

قلعه بهستان
طبقات بالای این قلعه جهت دفاع و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت.این قلعه که در دل کوهی از جنس خاک سفت و سخت بنا شده است به علت وزش بادهای تند و فرسایش و همچنین عبور رودخانه قزل اوزن از کنار قلعه در حال تخریب است.

ادامه خواندن قلعه بهستان – ویبره

گنبد سلطانیه در استان زنجان – ویبره

گنبد سلطانیه در استان زنجان – ایرانگردی

گنبد سلطانیه در استان زنجان
بنای عظیم تاریخی گنبد سلطانیه در زمان سلطان محمد خدا بنده و در فاصله سال های ۷۱۳ – ۷۰۴ هجری قمری بنیان نهاده شده است .

ادامه خواندن گنبد سلطانیه در استان زنجان – ویبره

رختشوی خانه زنجان – ویبره

رختشوی خانه زنجان – ایرانگردی

رختشوی خانه زنجان
رختشوی خانه برای همه شهروندان شبانه روز دایرو استفاده از آن مجانی بود. این محل قبل از ساخته شدن رختشوی خانه، مانداب هرزآب های سطحی بوده است. به طور کلی این بنا را می توان به دو بخش تقسیم کرد: بخش نخست، سرایداری و محل مدیریت رختشوی خانه است شامل حیاطی با درختکاری و فضای سبز و اعیانی مسکونی. اعیانی آن در جبهه شمالی محوطه مشتمل بردو اتاق و یک ورودی است که سرایداری و محل شست و شوی رخت را به همدیگر متصل می کند.

ادامه خواندن رختشوی خانه زنجان – ویبره

مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی ( گاوه زنگ ) در استان زنجان – ویبره

مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی ( گاوه زنگ ) در استان زنجان – ایرانگردی

مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی ( گاوه زنگ ) در استان زنجان
مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی زنجان یا مجموعه تفریحی گاوه‌ زنگ زنجان یکی از مراکز تفریحی و گردشگری زنجان است که در دل مجتمع کوهستانی ائل ‌داغی واقع شده دهکده گردشگری می‌ شود .

ادامه خواندن مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی ( گاوه زنگ ) در استان زنجان – ویبره

طپخ غذا در زنجان – ویبره

طپخ غذا در زنجان – ایرانگردی

طپخ غذا در زنجان
محل آشپزی:

تعسان (تنورستان) محلی بود كه تنور و اجاق پخت غذا در آن قرار داشت كه بنا به تعداد افراد خانواده تعداد اجاق نیز فرق می‌كرد برای سوخت اجاق و تنور از هیزم استفاده می‌كردند كه در اصطلاح محلی بدان « اودون» می‌گویند سوختن هیزم غالباً دود زیادی ایجاد می‌كرد و برای همین دیوارهای تعسان همیشه با لایه‌ای از دوده پوشیده بود .

ادامه خواندن طپخ غذا در زنجان – ویبره

آبشار شارشار در استان زنجان – ویبره

آبشار شارشار در استان زنجان – ایرانگردی

آبشار شارشار در استان زنجان
آبشار شارشار از نقاط دیدنی استان زنجان است . این آبشار تنها آبشار شناخته شده در زنجان است که در منطقه تهم ، در شمال باختری شهر زنجان قرار دارد

ادامه خواندن آبشار شارشار در استان زنجان – ویبره

مردان نمکی در استان زنجان – ویبره

مردان نمکی در استان زنجان – ایرانگردی

مردان نمکی در استان زنجان
معدن نمک چهرآباد با ارتفاع ۱۳۵۰ متر از سطح دریا در ۷۵ کیلومتری غرب شهر زنجان و یک کیلومتری جنوب روستای حمزه ‌لو قرار دارد . آن بخش از معدن که به رودخانه ‌های چهرآباد و نهر آجی چای مشرف است ، دارای رگه‌ های بسیار غنی نمک است که استخراج سنتی نمک در گذشته و بهره ‌برداری فعلی آن نیز امروزه به همین بخش محدود است .

ادامه خواندن مردان نمکی در استان زنجان – ویبره

عمارت ذوالفقاریی – ویبره

عمارت ذوالفقاریی – ایرانگردی

عمارت ذوالفقاریی
بنای بیرون عمارت که از ۲ طبقه و یک سردابه تشکیل شده، جالب ترین قسمت آن است که در جریان اخداث خیابان طالقانی، آسیب جدی دیده و بخشی از اهمیت خود را از دست داده است.پیش از ساخت این خیابان ساختمان های اندرونی و بیرونی و اداری عمارت از طریق شبکه ارتباطی طبقه همکف و زیرزمین به هم راه داشتند، ولی اکنون این قسمت تخریب شده است.

ادامه خواندن عمارت ذوالفقاریی – ویبره