زیباترین قلعه ایران – ویبره

زیباترین قلعه ایران – ایرانگردی

زیباترین قلعه ایران
اگر گذارتان به بهستان باشکوه رسید، می بینید که طبقات بالای این قلعه کاربری دفاعی و طبقات پایین‌تر آن کاربری انباری داشته است. یعنی به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفته

ادامه خواندن “زیباترین قلعه ایران – ویبره”

بازار زنجان در استان زنجان – ویبره

بازار زنجان در استان زنجان – ایرانگردی

بازار زنجان در استان زنجان
بازار زنجان در دوران آقا محمد خان قاجار آغاز و در سال ۱۲۱۳ در زمان فتحعلی شاه قاجار خاتمه یافته و مساجد و سراها و گرمابه ‌ها در سال ۱۳۲۴ به آن اضافه شده است  .

ادامه خواندن “بازار زنجان در استان زنجان – ویبره”

مسجد خانم زنجان در استان زنجان – ویبره

مسجد خانم زنجان در استان زنجان – ایرانگردی

مسجد خانم زنجان در استان زنجان
بنای مسجد خانم که به دوره قاجاریه تعلق دارد در محله قدیمی فخیم الدوله زنجان قرار گرفته است . این مسجد که فاقد گنبد و دارای ۲ مناره بسیار زیبا است در سال ۱۳۲۳ هجری قمری و به خواست یکی از زنان مقتدر ایران بنام جمیله خانم دختر حسین قلی خان نطام العداله ( ذوالفقاری ) ساخته شد .

ادامه خواندن “مسجد خانم زنجان در استان زنجان – ویبره”

زنجان جزء مناطق دیدنی ایران – ویبره

زنجان جزء مناطق دیدنی ایران – ایرانگردی

زنجان جزء مناطق دیدنی ایران
به گزارش خبرنگار مهر در زنجان، جاذبه های جهانگردی استان زنجان در تمام قسمت های آن پراکنده شده و می توان آنها را در شمار جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد. در این میان شهرستان های ابهر و زنجان مشهورترین جاذبه های گردشگری این استان را در خود جای داده اند.

ادامه خواندن “زنجان جزء مناطق دیدنی ایران – ویبره”

بقعه امامزاده زیدالکبیر در استان زنجان – ویبره

بقعه امامزاده زیدالکبیر در استان زنجان – ایرانگردی

بقعه امامزاده زیدالکبیر در استان زنجان
امامزاده زیدالکبیر در منتهی الیه شرق شهرستان ابهر در استان زنجان قرار دارد ، که بر اساس کتاب منتقله الطالبین نسبت شاهزاده زیدالکبیر به نخستین پیشوای شیعیان جهان باز می‌ گردد .

ادامه خواندن “بقعه امامزاده زیدالکبیر در استان زنجان – ویبره”

معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان – ویبره

معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان – ایرانگردی

معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان
معبد باستانی ” داش کسن ” یا آنچنان که جهانگردان آن را می شناسند ؛ معبد اژدها ؛ در حاشیه روستای ” ویر ” در حدود ۱۵ کیلومتری شهر تاریخی سلطانیه واقع شده که به نقش دو اژدهای برجسته و چند محراب اسلامی در دو سمت خود و به قرینه یکدیگر مزین است .

ادامه خواندن “معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان – ویبره”

معبد داش کسن – ویبره

معبد داش کسن – ایرانگردی

معبد داش کسن
راه رسیدن به معبد چندان مناسب نبوده و از روستای ویر به بعد کاملا خاکی و بدون تابلوی راهنما است. از حاشیه روستا تا معبد حدود ۵ کیلومتر راه را باید طی نمود که بهتر است یکی از اهالی را به عنوان راهنما با خود همراه داشته باشید؛ تا برای یافتن محل معبد دچار مشکل نشوید. در کنار معبد یک کانکس کوچک وجود دارد که نگهبان معبد در آن زندگی می کند.

ادامه خواندن “معبد داش کسن – ویبره”

بنای رختشویخانه در استان زنجان – ویبره

بنای رختشویخانه در استان زنجان – ایرانگردی

بنای رختشویخانه در استان زنجان
بنای رختشویخانه در خیابان سعدی وسط و در مرکز شهر زنجان واقع شده است و هم اکنون به صورت موزه می‌باشد و مردم می‌توانند از آن بازدید کنند . این بنا در سال های گذشته به جهت وجود هوای سرد در زمستان ها برای بانوان زنجانی ساخته شده است . این بنا توسط دو برادر به نام ‌های‌ مشهدی‌ اکبر معمار و مشهدی‌ اسماعیل بنا ساخته‌ شده‌ است . این بنا در محلی که قبل ها به نام بابا جمال چوقوری شناخته می ‌شد ، احداث شد .

ادامه خواندن “بنای رختشویخانه در استان زنجان – ویبره”

ویژگی های استان زنجان – ویبره

ویژگی های استان زنجان – ایرانگردی

ویژگی های استان زنجان
تنوع آب و هوایی استان زنجان سبب شده كه این منطقه چهارفصل بوده و ظرفیت های بالایى در زمینه گردشگری طبیعی داشته باشد. به سبب شرایط خاص آب و هوایی منطقه؛ طارم استان زنجان را هندوستان ایران می دانند.

ادامه خواندن “ویژگی های استان زنجان – ویبره”

پل میربهاالدین در استان زنجان – ویبره

پل میربهاالدین در استان زنجان – ایرانگردی

پل میربهاالدین در استان زنجان
پل میربهاء الدین یک پل تاریخی است در زنجان که در دوره قاجاریه بر روی زنجان رود در ابتدای جاده بیجار بنا گردیده است . این پل توسط یکی از خیرین شهر زنجان به نام حاج میر بهاالدین در زمان ناصرالدین شاه قاجار احداث گردیده است .

ادامه خواندن “پل میربهاالدین در استان زنجان – ویبره”

سفر به زنجان – ویبره

سفر به زنجان – ایرانگردی

سفر به زنجان
زنجان با توجه به نزدیكی تقریبی‌اش به پایتخت و البته وجود بزرگراه تهران ـ زنجان كه طی این مسیر را بسیار آسان كرده است و با توجه به آب و هوای خوب، صنایع‌دستی و آثار باستانی خود می‌تواند در زمینه گردشگری نیز یشرفت خوبی داشته باشد.

ادامه خواندن “سفر به زنجان – ویبره”

قزل اوزن – ویبره

قزل اوزن – ایرانگردی

قزل اوزن

نام كنونی قسمت عمده رودخانه ای است كه ظاهراً سرچشمه اصلی آن از دهستــان سارال بخش دیواندره ی شهرستان سنندج است(۱)كه پس از عبور از استانهای كردستان ،زنجان ، آذربایجان شرقی و اردبیل در لاهیجان گیلان در نزدیكی حسن كیاده به دریای خزر می ریزید طول خط سیرش حدود ۵۰۰ كیلومتر است ، كه بیش از۵۰% آن در خاك استان زنجان جریان دارد در گذشته بسیار پرآب تر از این بوده ، چنانكه گاه پر آب ترین رودخانه ایران معرفی شده است .

نام قدیمی (عهد باستان) آن آماردوس ، ماردوس ، مردوس ، آماری ، مردی ، ماردی ، و امردی ذكر شده ، كه گویا بر گرفته از نام اقوام مستقر در كنار آن بوده است .(۲)

ادامه خواندن “قزل اوزن – ویبره”

حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان – ویبره

حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان – ایرانگردی

حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان
حسینیه اعظم زنجان از اماکن مذهبی شیعیان است که در جنوب شهر زنجان واقع گشته‌ است . قدمت این مکان به حدود یک قرن پیش می ‌رسد . این حسینه توسط دو فرد بنام ‌های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی وقف گردید .

ادامه خواندن “حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان – ویبره”

گنبد سلطانیه – ویبره

گنبد سلطانیه – ایرانگردی

گنبد سلطانیه
بنای تاریخی گنبد سلطانیه در نزدیکی زنجان واقع شده ، دشتی که گنبد در آن قرار دارد حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . ساخت بنای عظیم سلطانیه در بین سالهای ۶۷۵ الی ۶۸۵  هجری قمری صورت می پذیرد و به عبارت دیگر کار ساختمان آن به مدت ۱۰ سال به طول انجامید . قصد از بنای چنین گنبد با شکوهی آن بود تا مرقد مطهر حضرت علی (ع) را به آنجا منتقل سازند ، علت این کار شیعه شدن سلطان محمد خدا بنده و گرایش او به حضرت علی بود ، شاید به اعتباری گنبد سلطانیه را بتوان اولین اثر هنری شیعه در کشور ایران دانست . بعد از اتمام بنا به علت مخالفت علماء دین با این عمل ، سلطان محمد از انجام این کار منصرف شد .

ادامه خواندن “گنبد سلطانیه – ویبره”

حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان – ویبره

حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان – ایرانگردی

حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان
این بنا در محله قدیمی معروف به حسینیه و چسبیده به حسینیه اعظم زنجان ( ضلع جنوب شرقی ) واقع گردیده است . بطوریکه از نام بنا پیداست ، این گرمابه به عنوان یکی از متعلقات مجموعه حسینیه اعظم بوده و به همین دلیل نیز ساخته شده است .

ادامه خواندن “حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان – ویبره”