زیباترین قلعه ایران – ویبره

زیباترین قلعه ایران – ایرانگردی

زیباترین قلعه ایران
اگر گذارتان به بهستان باشکوه رسید، می بینید که طبقات بالای این قلعه کاربری دفاعی و طبقات پایین‌تر آن کاربری انباری داشته است. یعنی به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفته

ادامه خواندن زیباترین قلعه ایران – ویبره

حمام حاج داداش در استان زنجان – ویبره

حمام حاج داداش در استان زنجان – ایرانگردی

حمام حاج داداش در استان زنجان
موقعیت بنا و وجه تسمیه آن :
حمام حاجی داداش که یکی از قدیمی ترین بنا های تاریخی شهر زنجان می باشد و تنها حمام ستون سنگی زنجان می باشد که گنبد اصلی آن بر روی چهار ستون سنگی قرار گرفته که این ستون ها در زمان خود توسط هنرمندان همدانی تراشیده شده است .

ادامه خواندن حمام حاج داداش در استان زنجان – ویبره

شهر سلطانیه – ویبره

شهر سلطانیه – ایرانگردی

شهر سلطانیه
به گواه مدارك و شواهد تاریخی نخستین بار كه بنای شهر سلطانیه طرح ریزی شد در زمان ارغون تحقق یافت، حافظ ابرو در این باره اظهار نظر می‌كند: فرمان فرمود تا طرح شهر بركشیدند و بنای قلعه آن از سنگ تراشیده اشارت فرمود فاما چون بنیاد عمارت كردند زمانه فرصت نداد كه به اتمام رسد.

ادامه خواندن شهر سلطانیه – ویبره

عجیب ترین غار خشکی ۱ – ویبره

عجیب ترین غار خشکی ۱ – ایرانگردی

عجیب ترین غار خشکی 1
حدود سال ۱۳۴۳ ه.ش. كوهنوردان بعلت طولانی بودن دهلیز ورودی و كوتاه‌بودن سقف آن و مشكلات عبور و مرور و فقدان جاذبه‌های غارسنگی، بی‌اهمیت جلوه شد ولی در سال ۱۳۶۵ گروهی مجهز از غارنوردان زبده همدان بازدید مفصلی از غار انجام دادند و توانستند شكل‌گیری این غار را به دوران ژوراسیك مربوط دارند یعنی بیش از ۱۲۰ میلیون سال قبل.

ادامه خواندن عجیب ترین غار خشکی ۱ – ویبره

سد خاکی تهم در استان زنجان – ویبره

سد خاکی تهم در استان زنجان – ایرانگردی

سد خاکی تهم در استان زنجان
سد خاکی تهم در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شهر زنجان قرار دارد . دبی متوسط سد تهم ۱۹/۱ متر مکعب در ثانیه برآورد گردیده است .

ادامه خواندن سد خاکی تهم در استان زنجان – ویبره

غار خرمنه سر – ویبره

غار خرمنه سر – ایرانگردی

غار خرمنه سر
این غار در کوه بلند و سر به فلک کشیده خرمنه سر در سمت شمالی روستای شاه نشین و یا به اصطلاح متداول و معمولی محل (شانیش) واقع گردیده که غار عظیم و با ابهت خرمنه سر نیز در دل این کوه و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

ادامه خواندن غار خرمنه سر – ویبره

صنایع دستی زنجان – ویبره

صنایع دستی زنجان – ایرانگردی

صنایع دستی زنجان
ملیله سازی:

ملیله سازی از جمله ظریف ترین رشته های فلزکاری و یکی از برجسته ترین صنایع فلزی ایران است. قدیمی ترین ملیله ایران به روایت اکثر محققان مربوط به سالهای ۵۵۰ تا ۳۳۰ ق.م. (دوره هخامنشی) است. متأسفانه به دلیل آن که اکثر اشیاء ملیله به منظور استفاده مجدد ذوب شده اند, نمونه های زیادی در دسترس نیست و تنها از دوره قاجاریه مقداری سرقلیان, گیره استکان و سینی در اندازه های مختلف باقی مانده است.

ادامه خواندن صنایع دستی زنجان – ویبره

عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان – ویبره

عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان – ایرانگردی

عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان
خانه ‌ی ذوالفقاری ‌های زنجان که قریب صد سال از احداث آن می ‌گذرد یکی از آثار ارزشمند شهر زنجان است که در یاد و خاطره ‌ی مردمان این شهر همواره جایگاه مهمی داشته است .

ادامه خواندن عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان – ویبره

غار کتله خور – ویبره

غار کتله خور – ایرانگردی

غار کتله خور
حدود سال ۱۳۴۳ ه.ش. كوهنوردان بعلت طولانی بودن دهلیز ورودی و كوتاه‌بودن سقف آن و مشكلات عبور و مرور و فقدان جاذبه‌های، غارسنگی بی‌اهمیت جلوه شد ولی در سال ۱۳۶۵ گروهی مجهز از غارنوردان زبده همدان بازدید مفصلی از غار انجام دادند و توانستند شكل‌گیری این غار را به دوران ژوراسیك مربوط دارند یعنی بیش از ۱۲۰ میلیون سال قبل.

ادامه خواندن غار کتله خور – ویبره

بیمارستان های زنجان – ویبره

بیمارستان های زنجان – ایرانگردی

بیمارستان های زنجان
بیمارستان بهشتی

این بیمارستان در شهرستان زنجان واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۱۵ باظرفیت ۲۷۶تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۹۷ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی ، کودکان ، اورژانس ، نوزادان ، چشم پزشکی ، گوش و حلق و بینی ، روانپزشکی ، عفونی ، نرولوژی ، قلب ، CCU ، ICU ، NICU ، Post CCU

ادامه خواندن بیمارستان های زنجان – ویبره