زیباترین قلعه ایران – ویبره

زیباترین قلعه ایران – ایرانگردی

زیباترین قلعه ایران
اگر گذارتان به بهستان باشکوه رسید، می بینید که طبقات بالای این قلعه کاربری دفاعی و طبقات پایین‌تر آن کاربری انباری داشته است. یعنی به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفته

ادامه خواندن زیباترین قلعه ایران – ویبره

مسجد خانم زنجان در استان زنجان – ویبره

مسجد خانم زنجان در استان زنجان – ایرانگردی

مسجد خانم زنجان در استان زنجان
بنای مسجد خانم که به دوره قاجاریه تعلق دارد در محله قدیمی فخیم الدوله زنجان قرار گرفته است . این مسجد که فاقد گنبد و دارای ۲ مناره بسیار زیبا است در سال ۱۳۲۳ هجری قمری و به خواست یکی از زنان مقتدر ایران بنام جمیله خانم دختر حسین قلی خان نطام العداله ( ذوالفقاری ) ساخته شد .

ادامه خواندن مسجد خانم زنجان در استان زنجان – ویبره

قلعه بهستان – ویبره

قلعه بهستان – ایرانگردی

قلعه بهستان
طبقات بالای این قلعه جهت دفاع و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت.این قلعه که در دل کوهی از جنس خاک سفت و سخت بنا شده است به علت وزش بادهای تند و فرسایش و همچنین عبور رودخانه قزل اوزن از کنار قلعه در حال تخریب است.

ادامه خواندن قلعه بهستان – ویبره

حمام حاج داداش در استان زنجان – ویبره

حمام حاج داداش در استان زنجان – ایرانگردی

حمام حاج داداش در استان زنجان
موقعیت بنا و وجه تسمیه آن :
حمام حاجی داداش که یکی از قدیمی ترین بنا های تاریخی شهر زنجان می باشد و تنها حمام ستون سنگی زنجان می باشد که گنبد اصلی آن بر روی چهار ستون سنگی قرار گرفته که این ستون ها در زمان خود توسط هنرمندان همدانی تراشیده شده است .

ادامه خواندن حمام حاج داداش در استان زنجان – ویبره

عجیب ترین غار خشکی ۱ – ویبره

عجیب ترین غار خشکی ۱ – ایرانگردی

عجیب ترین غار خشکی 1
حدود سال ۱۳۴۳ ه.ش. كوهنوردان بعلت طولانی بودن دهلیز ورودی و كوتاه‌بودن سقف آن و مشكلات عبور و مرور و فقدان جاذبه‌های غارسنگی، بی‌اهمیت جلوه شد ولی در سال ۱۳۶۵ گروهی مجهز از غارنوردان زبده همدان بازدید مفصلی از غار انجام دادند و توانستند شكل‌گیری این غار را به دوران ژوراسیك مربوط دارند یعنی بیش از ۱۲۰ میلیون سال قبل.

ادامه خواندن عجیب ترین غار خشکی ۱ – ویبره

معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان – ویبره

معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان – ایرانگردی

معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان
معبد باستانی ” داش کسن ” یا آنچنان که جهانگردان آن را می شناسند ؛ معبد اژدها ؛ در حاشیه روستای ” ویر ” در حدود ۱۵ کیلومتری شهر تاریخی سلطانیه واقع شده که به نقش دو اژدهای برجسته و چند محراب اسلامی در دو سمت خود و به قرینه یکدیگر مزین است .

ادامه خواندن معبد باستانی داش کسن ( معبد اژدها ) در استان زنجان – ویبره

رختشوی خانه زنجان – ویبره

رختشوی خانه زنجان – ایرانگردی

رختشوی خانه زنجان
رختشوی خانه برای همه شهروندان شبانه روز دایرو استفاده از آن مجانی بود. این محل قبل از ساخته شدن رختشوی خانه، مانداب هرزآب های سطحی بوده است. به طور کلی این بنا را می توان به دو بخش تقسیم کرد: بخش نخست، سرایداری و محل مدیریت رختشوی خانه است شامل حیاطی با درختکاری و فضای سبز و اعیانی مسکونی. اعیانی آن در جبهه شمالی محوطه مشتمل بردو اتاق و یک ورودی است که سرایداری و محل شست و شوی رخت را به همدیگر متصل می کند.

ادامه خواندن رختشوی خانه زنجان – ویبره

سد خاکی تهم در استان زنجان – ویبره

سد خاکی تهم در استان زنجان – ایرانگردی

سد خاکی تهم در استان زنجان
سد خاکی تهم در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شهر زنجان قرار دارد . دبی متوسط سد تهم ۱۹/۱ متر مکعب در ثانیه برآورد گردیده است .

ادامه خواندن سد خاکی تهم در استان زنجان – ویبره

صنایع دستی زنجان – ویبره

صنایع دستی زنجان – ایرانگردی

صنایع دستی زنجان
ملیله سازی:

ملیله سازی از جمله ظریف ترین رشته های فلزکاری و یکی از برجسته ترین صنایع فلزی ایران است. قدیمی ترین ملیله ایران به روایت اکثر محققان مربوط به سالهای ۵۵۰ تا ۳۳۰ ق.م. (دوره هخامنشی) است. متأسفانه به دلیل آن که اکثر اشیاء ملیله به منظور استفاده مجدد ذوب شده اند, نمونه های زیادی در دسترس نیست و تنها از دوره قاجاریه مقداری سرقلیان, گیره استکان و سینی در اندازه های مختلف باقی مانده است.

ادامه خواندن صنایع دستی زنجان – ویبره