زیباترین قلعه ایران – ویبره

زیباترین قلعه ایران – ایرانگردی

زیباترین قلعه ایران
اگر گذارتان به بهستان باشکوه رسید، می بینید که طبقات بالای این قلعه کاربری دفاعی و طبقات پایین‌تر آن کاربری انباری داشته است. یعنی به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفته

ادامه خواندن “زیباترین قلعه ایران – ویبره”

حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان – ویبره

حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان – ایرانگردی

حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان
حسینیه اعظم زنجان از اماکن مذهبی شیعیان است که در جنوب شهر زنجان واقع گشته‌ است . قدمت این مکان به حدود یک قرن پیش می ‌رسد . این حسینه توسط دو فرد بنام ‌های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی وقف گردید .

ادامه خواندن “حسینیه اعظم زنجان در استان زنجان – ویبره”

گنبد سلطانیه – ویبره

گنبد سلطانیه – ایرانگردی

گنبد سلطانیه
بنای تاریخی گنبد سلطانیه در نزدیکی زنجان واقع شده ، دشتی که گنبد در آن قرار دارد حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . ساخت بنای عظیم سلطانیه در بین سالهای ۶۷۵ الی ۶۸۵  هجری قمری صورت می پذیرد و به عبارت دیگر کار ساختمان آن به مدت ۱۰ سال به طول انجامید . قصد از بنای چنین گنبد با شکوهی آن بود تا مرقد مطهر حضرت علی (ع) را به آنجا منتقل سازند ، علت این کار شیعه شدن سلطان محمد خدا بنده و گرایش او به حضرت علی بود ، شاید به اعتباری گنبد سلطانیه را بتوان اولین اثر هنری شیعه در کشور ایران دانست . بعد از اتمام بنا به علت مخالفت علماء دین با این عمل ، سلطان محمد از انجام این کار منصرف شد .

ادامه خواندن “گنبد سلطانیه – ویبره”

حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان – ویبره

حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان – ایرانگردی

حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان
این بنا در محله قدیمی معروف به حسینیه و چسبیده به حسینیه اعظم زنجان ( ضلع جنوب شرقی ) واقع گردیده است . بطوریکه از نام بنا پیداست ، این گرمابه به عنوان یکی از متعلقات مجموعه حسینیه اعظم بوده و به همین دلیل نیز ساخته شده است .

ادامه خواندن “حمام ( گرمابه ) تاریخی حسینیه اعظم در استان زنجان – ویبره”

کاروانسرای معروف زنجان – ویبره

کاروانسرای معروف زنجان – ایرانگردی

کاروانسرای معروف زنجان
کاروان سرای سنگی

کاروان سرای سنگی که از نوع کاروان سرای برون شهری بوده در قرن ۱۱ ه.ق به دستور شاه عباس صفوی خارج از بافت قدیم شهر زنجان واقع شده است این بنا به دلیل تغییر کاربری هم اکنون به عنوان سفره خانه سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ادامه خواندن “کاروانسرای معروف زنجان – ویبره”

عجیب ترین غار خشکی – ویبره

عجیب ترین غار خشکی – ایرانگردی

عجیب ترین غار خشکی
دهانه این غار در ابتدا سوراخ مانند به شكل طاق مثلثی و كوچك بوده است كه در عملیات های بعدی حاشیه های آن تراشیده شده است و حدود ۵/۱ متر بلندی دارد. نخستین دهلیز حدود ۴۰۰ متر از ورودی غار فاصله دارد و دارای وسعتی زیاد و سقف بلندی و دیواره های صاف و كف ناهموار است و سقف بلند آن حكایت از تاریخی بسیار كهن دارد از این دهلیز به بعد گالری دالان ها و معبرهای بزرگ و كوچك به تدریج شكل گرفته و گسترش پیدا كرده اند از درون دهلیزها كه وسعت آنها به بیش از ۲۰۰-۳۰۰ متر مربع می رسند

ادامه خواندن “عجیب ترین غار خشکی – ویبره”

حمام حاج داداش در استان زنجان – ویبره

حمام حاج داداش در استان زنجان – ایرانگردی

حمام حاج داداش در استان زنجان
موقعیت بنا و وجه تسمیه آن :
حمام حاجی داداش که یکی از قدیمی ترین بنا های تاریخی شهر زنجان می باشد و تنها حمام ستون سنگی زنجان می باشد که گنبد اصلی آن بر روی چهار ستون سنگی قرار گرفته که این ستون ها در زمان خود توسط هنرمندان همدانی تراشیده شده است .

ادامه خواندن “حمام حاج داداش در استان زنجان – ویبره”

شهر سلطانیه – ویبره

شهر سلطانیه – ایرانگردی

شهر سلطانیه
به گواه مدارك و شواهد تاریخی نخستین بار كه بنای شهر سلطانیه طرح ریزی شد در زمان ارغون تحقق یافت، حافظ ابرو در این باره اظهار نظر می‌كند: فرمان فرمود تا طرح شهر بركشیدند و بنای قلعه آن از سنگ تراشیده اشارت فرمود فاما چون بنیاد عمارت كردند زمانه فرصت نداد كه به اتمام رسد.

ادامه خواندن “شهر سلطانیه – ویبره”

عجیب ترین غار خشکی ۱ – ویبره

عجیب ترین غار خشکی ۱ – ایرانگردی

عجیب ترین غار خشکی 1
حدود سال ۱۳۴۳ ه.ش. كوهنوردان بعلت طولانی بودن دهلیز ورودی و كوتاه‌بودن سقف آن و مشكلات عبور و مرور و فقدان جاذبه‌های غارسنگی، بی‌اهمیت جلوه شد ولی در سال ۱۳۶۵ گروهی مجهز از غارنوردان زبده همدان بازدید مفصلی از غار انجام دادند و توانستند شكل‌گیری این غار را به دوران ژوراسیك مربوط دارند یعنی بیش از ۱۲۰ میلیون سال قبل.

ادامه خواندن “عجیب ترین غار خشکی ۱ – ویبره”

سد خاکی تهم در استان زنجان – ویبره

سد خاکی تهم در استان زنجان – ایرانگردی

سد خاکی تهم در استان زنجان
سد خاکی تهم در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شهر زنجان قرار دارد . دبی متوسط سد تهم ۱۹/۱ متر مکعب در ثانیه برآورد گردیده است .

ادامه خواندن “سد خاکی تهم در استان زنجان – ویبره”

غار خرمنه سر – ویبره

غار خرمنه سر – ایرانگردی

غار خرمنه سر
این غار در کوه بلند و سر به فلک کشیده خرمنه سر در سمت شمالی روستای شاه نشین و یا به اصطلاح متداول و معمولی محل (شانیش) واقع گردیده که غار عظیم و با ابهت خرمنه سر نیز در دل این کوه و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

ادامه خواندن “غار خرمنه سر – ویبره”

صنایع دستی زنجان – ویبره

صنایع دستی زنجان – ایرانگردی

صنایع دستی زنجان
ملیله سازی:

ملیله سازی از جمله ظریف ترین رشته های فلزکاری و یکی از برجسته ترین صنایع فلزی ایران است. قدیمی ترین ملیله ایران به روایت اکثر محققان مربوط به سالهای ۵۵۰ تا ۳۳۰ ق.م. (دوره هخامنشی) است. متأسفانه به دلیل آن که اکثر اشیاء ملیله به منظور استفاده مجدد ذوب شده اند, نمونه های زیادی در دسترس نیست و تنها از دوره قاجاریه مقداری سرقلیان, گیره استکان و سینی در اندازه های مختلف باقی مانده است.

ادامه خواندن “صنایع دستی زنجان – ویبره”

عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان – ویبره

عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان – ایرانگردی

عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان
خانه ‌ی ذوالفقاری ‌های زنجان که قریب صد سال از احداث آن می ‌گذرد یکی از آثار ارزشمند شهر زنجان است که در یاد و خاطره ‌ی مردمان این شهر همواره جایگاه مهمی داشته است .

ادامه خواندن “عمارت ذوالفقاری زنجان در استان زنجان – ویبره”

غار کتله خور – ویبره

غار کتله خور – ایرانگردی

غار کتله خور
حدود سال ۱۳۴۳ ه.ش. كوهنوردان بعلت طولانی بودن دهلیز ورودی و كوتاه‌بودن سقف آن و مشكلات عبور و مرور و فقدان جاذبه‌های، غارسنگی بی‌اهمیت جلوه شد ولی در سال ۱۳۶۵ گروهی مجهز از غارنوردان زبده همدان بازدید مفصلی از غار انجام دادند و توانستند شكل‌گیری این غار را به دوران ژوراسیك مربوط دارند یعنی بیش از ۱۲۰ میلیون سال قبل.

ادامه خواندن “غار کتله خور – ویبره”

بیمارستان های زنجان – ویبره

بیمارستان های زنجان – ایرانگردی

بیمارستان های زنجان
بیمارستان بهشتی

این بیمارستان در شهرستان زنجان واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است كه در سال ۱۳۱۵ باظرفیت ۲۷۶تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۲۹۷ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی ، کودکان ، اورژانس ، نوزادان ، چشم پزشکی ، گوش و حلق و بینی ، روانپزشکی ، عفونی ، نرولوژی ، قلب ، CCU ، ICU ، NICU ، Post CCU

ادامه خواندن “بیمارستان های زنجان – ویبره”

غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان – ویبره

غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان – ایرانگردی

غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان
غار کتله خور ، که در گویش محلی ، مردم منطقه به آن کتل کوتول می گویند ، غاری است خشکی – آبی ، واقع در استان زنجان و در ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۴۱۰ کیلومتری تهران و ۵ کیلومتری شهر کوچک گرماب واقع است .

ادامه خواندن “غار کتله خور ، غار کتل کوتول در استان زنجان – ویبره”