دانستنیهای نیجریه – ویبره

دانستنیهای نیجریه – جهانگردی

دانستنیهای نیجریه
پایتخت: آبوجا ( پایتخت جدید فدرال )
 زبان رسمی: انگلیسی ( رسمی )، و بیش از ۱۵۰ زبان محلی از جمله حوصه، یوروبا و ایبو بیشترین متکلمان را دارد
نوع حکومت: جمهوری …

دانستنیهای نیجریه

 واحد پول: نایرا(Naira)
مذهب: اسلام سنی ( ۴۸% )، کلیساهای مختلف پروتستان ( ۱۷% -‏ عمدتاً انگلیکن، متدیست، لوتری، باپتیست و پرسبیتری )، کاتولیک رومی ( ۱۷% ).
امید طول عمر: ۵۰/۵ سال
 رشد سالانه جمعیت: ۲٫۴۵درصد (July 2004 est.)
جمعیت: ۱۳۷٫۲۵۳٫۱۳۳نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور نیجریه
سرزمین نیجریه، به دور از دریا و بیشه‏های باتلاقی و جنگلهای استوایی جلگه‏های ساحلی، متشکل است از یک رشته فلاتهای -‏ غالباً -‏ پوشیده از درخت و علفزارهای استوایی. شمال دور نیمه‏بیابانی است. سلسله تپه‏های مجزا بر فراز فلاتها سر کشیده‏اند. بلندترین فلاتها، فلات جوس درمرکز و فلات بیو در شمال شرق کشور است.  رودهای مهم : نیجر، بنوئه، کراس ریور، یوبه.  بلندترین نقطه : قلة ووگل ( دیملنگ )، ۲۰۴۲ متر.  آب و هوا : مناطق ساحلی بسیار مرطوب وگرم است، و میانگین دمای آنها به ۳۲ درجة سانتیگراد می‏رسد. بارندگی در ساحل سنگین است ولی با فاصله از دریا تدریجاً کاهش می‏یابد، هرچند از آوریل تا اکتبر فصل باران است. شمال دور و خشک در معرض هارماتان، بادی داغ که از سوی صحرای بزرگ می‏وزد، قرار دارد.
شهرهای مهم: لاگوس, ایبادان, کانو, اوگبوموشو, اوشوگبو, ایلورین
مساحت: ۹۲۳٫۷۶۸کیلومتر مربع
خط ساحلی: ۸۵۳کیلومتر
مختصات جغرافیایی: ۱۰ درجه شمالی و ۸ درجه شرقی

حکومت
از ۱۹۸۳ نیجریه تحت حکمرانی شورای رهبری نیروهای مسلح بوده که رئیس آن رهبر کشور و رئیس دولت است. طبق برنامه، انتخابات ۳۰ دولت ایالتی، ۴۵۰ عضو مجمع فدرال و رئیس جمهور، برای دوره‏ای شش ساله با رأی تمامی افراد بالغ طبق برنامه در ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ برگذار شد.  در ۱۹۸۹ دو حزب -‏ حزب سوسیال دموکرات و کنوانسیون ملی جمهوری‏خواه -‏ قانونی گردید.  ایالات نیجریه در ۱۹۹۱ تعداد ایالات از ۲۱ به ۳۰ افزایش یافت و بیشتر مرزبندیها تغییر کرد. از آنجایی که محدودة دقیق این ایالات جدید مشخص نشده است، ارائة ارقام مساحت ایالات ممکن نیست. نام ایالت مرکز آبیا امواهیا آداماوا یولا آکوا ایبون اویو آنامبرا آکوا اِدو : بنین‏سیتی انوگو انوگو اوسون اوشوگبو اوگون آبِئوکوتا اوندو آکوری اویو ایبادان ایمو اووِری نام ایالت مرکز بائوچی بائوچی بنوئه ماکوردی بورنو : مایدوگوری پلاتو جوس تارابا جالینگو جیگاوا دوتسه دلتا آسابا ریورز پورت هارکُرت سوکوتو سوکوتو کاتسینا کاتسینا کادونا کادونا کانو کانو کِبی بیرین کِبی کراس ریور کالابار کوارا لوکوجا کوگی ایلورین لاگوس ایکجا نیجر مینا یوبه داماتورو ناحیة پایتخت فدرال آبوجا
عضویت: سازمان ملل متحد، سازمان وحدت افریقا، جامعة کشورهای مشترک‏المنافع، سازمان کشورهای صادرکنندة نفت، جامعة اقتصادی کشورهای غرب افریقا.

تاریخ معاصر
در ۱۸۶۱، بریتانیا لاگوس را به دست آورد، و در ۱۸۸۵ ناحیه‏ای تحت‏الحمایة بریتانیا در ساحل برقرار شد. از ۱۸۸۶ شرکت تجاری رویال نیجر کامپانی، درتقلا برای سلطه‏جویی، شروع به تشکیل مستعمره در نواحی درونی این سرزمین کرد، و در ۱۹۰۰ این نواحی با عنوان تحت‏الحمایه نیجریه شمالی تسلیم دولت بریتانیا شد. در ۱۹۱۴ نواحی ساحلی و درونی با یکدیگر متحد شده و بزرگ‏ترین مستعمرة افریقایی بریتانیا را تشکیل دادند، ساختار فدرال دست و پاگیری که در ۱۹۵۴ وضع شد نتوانست رقابتهای محلی پس از استقلال ( ۱۹۶۰) را محدود کند. در ۱۹۶۶، سِر ابوبکر تفاوا بالِوا ( ۱۹۱۲ تا ۱۹۶۶ )، اولین نخست‏وزیر کشور و دیگر سیاستمداران برجسته طی کودتایی نظامی ترور شدند. پس از کودتایی که ژنرال یعقوب گاون را به قدرت رساند، وقتی که ناحیة شرقی کشور -‏ موطن مردمان ایبو -‏ کوشید با نام بیافرا از فدراسیون جدا شود، جنگ داخلی سختی ( ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۰ ) درگرفت. گرچه با شکست بیافرا، ناحیة شرقی بار دیگر ادغام شد، نیجریه از لحاظ سیاسی بی‏ثبات باقی ماند. تعداد ایالات، در کوشش برای جلوگیری از مسلط شدن هرکدام از نواحی، به طور تدریجی از ۳ به ۲۱ ( و در ۱۹۹۱ به ۳۰ ) افزایش یافت. در ۱۹۷۵ کودتایی نظامی گاون را سرنگون کرد، و کوشش برای برقراری حکومت غیرنظامی (۱۹۷۹ تا ۱۹۸۳ ) باردیگر به کودتا انجامید. در ۱۹۸۵ کودتایی دیگر ژنرال ابراهیم بابانگیدا را به قدرت رساند. تصمیم بر این بود که طی ۱۹۳۳ تا ۱۹۹۴ حکومت غیرنظامی باردیگر برقرار گردد.

دفاع
کل نیروهای مسلح : ۹۴،۵۰۰ ( ۱۹۹۱ ). خدمت سربازی : ندارد.

آموزش
میزان باسوادی : ۷/۵۰% ( ۱۹۹۰ ). سنین تحصیل اجباری : ( فرضاً ) ۶ تا ۱۲ سال. تعداد دانشگاه : ۳۰ دانشگاه ( شامل دانشگاه آزاد ) و ۲۴ پلی تکنیک.

اقتصاد
نیجریه مهم‏ترین اقتصاد غرب افریقا را دارد. اقتصاد این کشور به درآمد حاصله از صادرات نفت وابسته است، ولی ترکیبی از کاهش قیمت نفت و سهیمه‏بندی اوپک موجب مشکل اقتصادی بزرگی شده، هرچند این وضع تنوع اقتصادی را نیز تشویق کرده است. قرار است گاز طبیعی به صورت مایع به اروپا صادر گردد. صنایع عمده شامل پتروشیمی، نساجی و فرآوری غذایی است. بیش از ۵۰% نیروی کار به کشاورزی و دامداری اشتغال دارد، محصولات عمدة کشاورزی عبارتند از : ذرت، ذرت خوشه‏ای، مانیوک، سیب‏زمینی هندی و برنج و همچنین کشتهای معیشتی. کاکائو یکی از مهمترین کالاهای صادراتی است

دانستنیهای نیجریه – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *