آشنایی با سنگال ( Senegal ) – ویبره

آشنایی با سنگال ( Senegal ) – جهانگردی

آشنایی با سنگال ( Senegal )
پایتخت: داکار
 زبان رسمی: فرانسوی (رسمی) ، وُلوف (۳۶%) ، سِرِر (۱۹%) ، فولانی (۱۳%
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: فرانک آفریقا …

آشنایی با سنگال

مذهب: اسلام سنی (۹۴%) ، کاتولیک رومی
امید طول عمر: ۴۵/۳ سال
جمعیت: ۱۰,۸۵۲,۱۴۷نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور سنگال
بیشتر مناطق سنگال کم ارتفاع و پوشیده از علفزار استوایی است . کوه های فوتاجالون در جنوب امتداد دارد .  رود های مهم :‌ سنگال ، گامبیا ، کزامانس .  بلندترین نقطه : قله‌ی گونو ، ۱۵۱۵ متر .  آب و هوا : سنگال آب و هوای استوایی دارد . فصل خشک از اکتبر تا ژوئن است .
شهرهای مهم: تیئس, کائولاک, زیگینشور, سن لویی
مساحت: ۱۹۶,۱۹۰کیلومتر مربع
خط ساحلی: ۵۳۱کیلومتر
مختصات جغرافیایی: ۱۴ درجه شمالی و ۱۴ دذجه غربی

حکومت
هر پنج سال رئیس جمهور و ۱۲۰ عضو مجمع ملی با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می شوند . شصت نماینده‌ از طریق نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه در سطح کشور و باقی به نمایندگی از حوزه های انتخاباتی تک عضوی انتخاب می شوند . رئیس جمهور(که مستقیماً برای هفت سال انتخاب می گردد)انتصاب و رهبری کابینه را بر عهده دارد .  تعداد احزاب سیاسی طبق قانون اساسی عبارتند از: • حزب سوسیالیست • حزب دموکراتیک (لیبرال) • حزب استقلال افریقا (مارکسیست) .
عضویت: سازمان ملل متحد ، سازمان وحدت افریقا ، جامعه‌ی اقتصادی کشورهای غرب افریقا

تاریخ معاصر
سنگال از قرن هفدهم تدریجاً تحت کنترل فرانسه در آمد . در اوائل قرن بیستم آگاهی سیاسی ملی رشد کرد و این کشور سهم بزرگی در جنبش ملی گرایی در سراسر سرزمینهای افریقایی تحت سلطه‌ی فرانسه داشت . سنگال پس از کسب استقلال در ۱۹۶۰تحت حکومت لئوپولد سدارسنگور( متولد ۱۹۰۶) روابط نزدیکی را با فرانسه حفظ کرد و کمکهای فراوانی دریافت نمود . کوشش در ایجاد فدراسیون با مالی (۱۹۵۹ تا ۱۹۶۰) و گامبیا (۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹) نا موفق بود در ۱۹۸۰ سنگور ، پس از برقرار ساختن مجدد نظام چند حزبی ، کناره گیری کرد . سیدن مسواتی سوم در ۱۹۸۶ ادامه داشت .

دفاع
کل نیروهای مسلح : ۹٫۷۰۰ (۱۹۹۱). خدمت سربازی : ۲ سال (گزینشی) .

آموزش
میزان با سوادی : ۲/۳۸% (۱۹۹۰) . سنین تحصیل اجباری :‌ (فرضاً) ۶ تا ۱۳ سال . تعداد دانشگاه : ۳٫

اقتصاد
بیش از سه چهارم نیروی کار به کشاورزی اشتغال دارد و به کشت بادام زمینی و پنبه برای محصولات نقدی و برنج, ذرت , ارزن و ذرت خوشه ای برای محصولات معیشتی می پردازد . بخش صنایع تولیدی یکی از بزرگترین نوع خود در افریقای غربی است ، با وجود این بیکاری مسئله‌ی عمده ای است

آشنایی با سنگال ( Senegal ) – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *