اطلاعات زامبیا – ویبره

اطلاعات زامبیا – جهانگردی

اطلاعات زامبیا
پایتخت: لوزاکا
 زبان رسمی: انگلیسی (رسمی)، و زبانهای محلی از جمله نیانجاه بِمبا (۳۴%) ، و تونگا (۱۶%).
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: کواچا زامبیا(Zambian Kwacha)
مذهب: ‌کلیساهای مختلف پروتستان (۵۰%) ، کاتولیک رومی (۲۰%) ، آنیمیست …

اطلاعات زامبیا

امید طول عمر: ۵۴سال
 رشد سالانه جمعیت: ۱٫۴۷% درصد (July 2004 est.)
جمعیت: ۱۰,۴۶۲,۴۳۶نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور زامبیا
زامبیا متشکل است از فلات هایی با ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر ارتفاع که در مجاورت آنها کوه های موچینکا و تپه های موفینگا قرار دارد .  رودهای مهم : زامبِزی ، کافویی ، لواپولا.  بلندترین نقطه : قله ای بی نام در کوه های موچینگا با ، ۲۱۶۴ متر ارتفاع .  آب و هوا : زامیبا آب و هوایی استوایی با فصلی مرطوب از نوامبر تا آوریل دارد .

شهرهای مهم: اندولا , کیتوه, موفولیرا
مساحت: ۷۵۲,۶۱۴ کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: ۱۵ درجه جنوبی و ۳۰ درجه شرقی

حکومت
مجمع ملی با ۱۵۰ عضو با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می شود . رئیس جمهور – که مستقیماً برای پنج سال انتخاب می شود – شورای وزیران به ریاست نخست وزیر را انتصاب می کند . مجلس رؤسای قبایل با ۲۷ عضو نقش مشورتی دارد .  احزاب عمده‌ی سیاسی عبارتند از : • جنبش دموکراسی • استقلال ملی متحد (تنها حزب قانونی سابق)

عضویت: سازمان ملل متحد ، جامعه‌ی کشورهای مشترک المنافع ، سازمان وحدت افریقا ، کنفرانس هماهنگی توسعه در جنوب افریقا

تاریخ معاصر
در دهه‌ی ۱۸۹۰ این منطقه به زیر کنترل «شرکت افریقای جنوبی بریتانیا»ی سِسیل رودز رفت . در ۱۹۲۴ بریتانیا اداره‌ی این سرزمین را از شرکت تحویل گرفت ، ولی توسعه‌ی این مستعمره (معروف به رودزیای شمالی ) در آغاز کند بود . مشاغل حرفه ای در استخراج نفت به مهاجران سفید پوست اختصاص داشت و افریقاییها که نگران تبعیضهای بیشتری بودند ، بدون موفقیت در برابر شامل شدن در فدراسیون افریقای مرکزی –بانیاسالند (مالاوی) و رود زیای جنوبی (زیمبابوه)- در ۱۹۵۳ مخالفت کردند . کِنِت کائوندا(متولد ۱۹۲۴) با وجود مخالفت شدید مهاجران سفید پوست رودزیای شمالی را که به زامبیا تغییر نام یافت به استقلال در ۱۹۶۴ رهبری کرد . در ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۳ نظام تک حزبی برقرار شد . در اواسط ۱۹۹۰ نارضایی مردمی از نبود انتخابات دموکراتیک طغیان کرد و انتخابات آزاد دراکتبر ۱۹۹۱ برگذار شد و کائوندا در اولین تغییر دموکراتیک دولت در افریقای سیاه انگلیسی زبان شکست خورد .

دفاع
کل نیروهای مسلح : ۱۸٫۰۰۰ (۱۹۹۱) به علاوه‌ی ۱۲۰۰ شبه نظامی . خدمت سربازی : ندارد .

آموزش
میزان با سوادی : ۸/۷۲% (۱۹۹۰). سنین تحصیل اجباری : (فرضاً) ۷ تا ۱۴ سال. تعداد دانشگاه : ۲٫

اقتصاد
اقتصاد زامبیا متکی است بر استخراج و عمل آوردن مس ، سرب ، روی و کبالت . کشاورزی توسعه‌ی کمی یافته و بسیاری از مواد غذایی اساسی می باید وارد شود . ذرت ، بادام زمینی و تنباکو کشتهای عمده است .

اطلاعات زامبیا – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *