اطلاعاتی ازالسالوادور ( El Salvador ) – ویبره

اطلاعاتی ازالسالوادور ( El Salvador ) – جهانگردی

اطلاعاتی ازالسالوادور ( El Salvador )
پایتخت: سان سالوادور
 زبان رسمی: اسپانیایی
نوع حکومت: جمهوری …

اطلاعاتی ازالسالوادور

 واحد پول: دلار امریکا
مذهب: کاتولیک رومی (بیش از ۹۰%)
امید طول عمر: ۶۷/۱ سال
 رشد سالانه جمعیت: ۱/۷۸ % درصد(July 2004 est.)
جمعیت: ۶,۵۸۷,۵۴۱ نفر (July 2004 est

جغرافیای کشور السالوادور
این کشور کوهستانی است، سلسله‌های کوهستانی در امتداد مرز باهندوراس و سلسله‌ای آتشفشانی و بلندتر در جنوب قرار دارد.  رودهای مهم: لمپا، سان میگل.  بلندترین نقطه: آتشفشان سانتا آنا ۲۳۸۱ متر.  آب و هوا: ساحل استوایی مرطوب و بسیار گرم است، در حالی که مناطق درونی معتدل است.
شهرهای مهم: سانتا آنا, سان میگل
مساحت: ۲۱,۰۴۰کیلومتر مربع
خط ساحلی: ۳۰۷کیلومتر
مختصات جغرافیایی: ۱۳درجه و ۵۰دقیقه شمالی و ۸۸ درجه و ۵۵ دقیقه غربی

حکومت
رئیس جمهور برای فقط یک دوره پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شود. وی کابینه وزیران را انتصاب می‌کند. هر سه سال انتخابات مستقیم برای مجمع ملی ۶۰ نفره نیز برگذار می‌گردد.  احزاب سیاسی عمده عبارتند از: • اتحاد جمهوری خواه ملی گرا (جناح راست) • هم گرایی دموکراتیک (چپ گرا) • حزب بازسازی ملی • حزب دموکرات مسیحی
عضویت: سازمان ملل متحد، سازمان کشورهای امریکایی بازار مشترک امریکای مرکزی

تاریخ معاصر
در ۱۸۲۱ السالوادور از یوغ حکومت اسپانیا آزاد شد ولی تا ۱۸۳۸ در فدراسیون امریکای مرکزی باقی ماند. این کشور گرفتار کودتاهای متعدد و خشنونت سیاسی بوده است. در ۱۹۳۲ قیامی روستایی به رهبری آگوستین فارابوندومارتی با خشونت سرکوب گشت. ازدیاد جمعیت السالوادور با مهاجرت اشخاص به کشورهای همسایه تا حدودی رفع شده است. در ۱۹۶۹ به دنبال یک مسابقه فوتبال بین تیمهای السالواتدور و هندوراس جنگ درگرفت. قدرت سیاسی و اقتصادی در دست چند خانواده متمرکز است و این منجر به تنش اجتماعی شده است. از اواخر دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۲ نظامیان با پشتیبانی آمریکا و یاری جوخه‌های مرگ جناح راست افراطی، به مبارزه با چریکهای چپ گرای جبهه آزادیبخش ملی فارابوندومارتی پرداختند که در نتیجه این کشور در وضعیتی شبیه به جنگ داخلی بسر می‌برد. در ۱۹۹۲ موافقت صلحی بین این نیروها حاصل شد و حکومت چند حزبی قانونی دوباره برقرار گشت.

دفاع
کل نیروهای مسلح : ۶۰۰/۴۳ (۱۹۹۲). خدمت سربازی : در ۱۹۹۲ برچیده شد.

آموزش
میزان باسوادی: ۷۳% (۱۹۹۰) سنین تحصیل اجباری: ۷ تا ۱۶ سال. تعداد دانشگاه: ۶ .

اقتصاد
محصولات کشاورزی، به ویژه قهوه و نیشکر، نزدیک به دو سوم صادرات کشور را تشکیل می‌دهد. از دهه ۱۹۷۰ اقتصاد السالوادور به دلیل وضعیت شبیه به جنگ داخلی افت کرده است.

 
 

اطلاعاتی ازالسالوادور ( El Salvador ) – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *