استرالیا بزرگترین تولید کننده پشم( Australia ) – ویبره

استرالیا بزرگترین تولید کننده پشم( Australia ) – جهانگردی

استرالیا بزرگترین تولید کننده پشم( Australia )
پایتخت: کانبرا
 زبان رسمی: انگلیسی
نوع حکومت: دموکراتیک،فرمانداری کل (وابسته به انگلیس)…
 

استرالیا بزرگترین تولید کننده پشم

 واحد پول: دلار استرالیا Daily Exchange Rates
مذهب: انگلیکن (۲۶%) کاتولیک رومی (۲۶%) کلیسای متحد در استرالیا (۸%) ارتودوکس.
امید طول عمر: ۷۵/۷ سال
 رشد سالانه جمعیت: ۹/۰ درصد
جمعیت: ۱۹,۹۱۳,۱۴۴ (July 2004 est.) نفر

جغرافیای کشور استرالیا
مساحت وسیع کویری بیشتر زمین را در استرالیای مرکزی و غربی پوشانده که منطقه‌ای است از فلاتهای با ارتفاع میان ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر با بعضی مناطق بلندتر مانند فلات کمبرلی. در مقایسه با این ناحیه کم آب که جمعیت نازلی دارد – و بیش از ۵۰% مساحت کشور را در بر می‌گیرد – جلگه‌های باریکه پر آب و حاصلخیز ساحل شرقی قرار دارد که اکثر استرالیایی‌ها در آنجا زندگی می‌کنند. در پشت جلگه ها,که از جنگلهای معتدل در جنوب گرفته تا درختزارهای نیمه استوایی و جنگلهای استوایی بارانی در کوئینزلند – ارتفاعات شرقی, یا کوههای گرین دی واید قرار دارد و ردیفی است از سلسله جبال و فالتها با آبگیرهای در میان که از شبه جزیره کیپ یورگ در شمال تا جزیره تاسمنی در جنوب امتداد دارد. در غرب ارتفاعات آبگیر بزرگ آرتزین قرار دارد که از خلیج کارپنتاریا تا رود ماری و آبگیرخهای ایر گسترده است. مشخصه‌های زمین آبگیر شامل دشتهای نامسطح، فلاتها، دریاچه‌های نمک و رود دره‌هاست. در حالی که زندگی گیاهی تنوعی است از علفزارهای استوایی و جنگلهای مختلط تا استپهای کم آب و کویر. در بین رود ماری و آبگیرهای ایر کوههای فلیندرز و ماونت لافتی قرار دارد. بسیاری از رودهای استرالیا جریانی متناوب دارد.  رودهای مهم: متریس، دارلینگ، لاکلن، فلیندرز، دیامانتینا، اشبرتن، فیتز روی.  بلندتری نقطه: فله کازیاسکو، ۲۲۳۰ متر.  آب و هوا: آب و وای شمال استوایی است با تابستانهای مرطوب (ژانویه تا مارس) و زمستاندهای خشک. ساحل شمالی استرالیای غربی و سرزمین شمالی درمعرض بادهای موسمی تابستانی قرار دارند. ساحل کوئینزلند که گردبادهای استوایی در آن روی می‌دهد، با بیش از ۲۵۰۰ میلیمتر بازان نزدیک کرنز، سنگین‌ترین میزان بارندگی را دارد. مناطق مرکزی فوق العادده گرم و خشک است – بیش از یک سوم استرالیا میزان بارندگی کمتر از ۲۵۵ میلیمتر در سال را داراست. حاشیه‌های ساحلی جنوب دارای آب و هوای معتدل یا نیمه استوایی و تابستانهای داغ یا گرم و زمستانهای معتدل است. بارش برف زمستانی در زمینهای بلتد جنوب شرقی و تاسمانی متداول است.
شهرهای مهم: سیدنی ، ملبورن ، بریزبنژ ، پرت ، آدلید , نیوکاسل ، گولدکوست ، ولون گانگ ، هوبارت ، جلانگ، تاونزویل ، لانستان ، کرنز ، بلارت ،داروین ، بندیگو
مساحت: ۷,۶۸۶,۸۵۰ کیلو متر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: ۲۷ درجه جنوبی و ۱۳۳ درجه شرقی

حکومت
پارلمان فدرال متشکل است از دو مجلس که با رأی اجباری تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شود. مجلس سنا دارای ۷۶ عضو است که با تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌شوند , ۱۲ سناتور از هر ایالت برای مدت شش سال و ۲ سناتور ا زهر دو «سرزمین» برای مدت سه سال انتخاب میشوند.. مجلس نمایندگان با ۱۴۸ عضو برای دوره سه ساله انتخاب می‌شود. نخست وزیر را که دارای پشتیبانی اکثریت در مجلس نمایندگان است، فرماندار کل انتصاب می‌کند. ملکه بریتانیا حکمران استرالیا نیز هست و فرماندار کل نمانیده وی در این کشور است. نخست وزیر ،‌رئیس شورای اجرایی فدرال (یا کابینه) است که به پارلمان پاسخگوست. هر ایالت دارای دولت خود است.  احزاب سیاسی عمده عبارتند از : • حزب کارکر استرالیا، دموکراتهای استرالیا (لیبرال) • حزب لیبرال استرالیا (محافظه کار) • حزب ملی استرالیا (محافظه کار)  ایالات و سرزمینها نام سرزمین مساحت(کیلومتر مربع) مرکز استرالیای جنوبی ۹۸,۴۰۰ آدلید استرالیای غربی ۲,۵۲۵,۵۰۰ پرت تاسمانی ۶۷,۸۰۰ هوبارت کوئینزلند ۱,۷۷,۲۰۰ بریزبن ویکتوریا ۲۲۷,۶۰۰ ملبورن ویلز جدید جنوبی ۸۰۱,۶۰۰ سیدنی سرزمین شمالی ۱,۳۴۶,۲۰۰ داروین سرزمین مرکز استرالیا ۲,۴۰۰ کانبرا  سرزمینهای برون مرزی استرالیا نام سرزمین مساحت(کیلومتر مربع) موقعیت جزایر اشمور و کارتیه ۵ به ترتیب با فواصل ۸۵۰ و ۷۹۰ کیلومتر در غرب داروین، در دریای تیمور قرار دارد. جزایر کوکوس (کیلینگ) ۱۴ در حدود ۲۷۶۸ کیلومتری شمال غربی پرت در اقیانوس هند جای دارد. این سرزمین متشکل از ۲۷ جزیره است. مرکز: بانتام ویلج (در جزیره هوم). جزایر هرد و مک دونالد ۱۳۵ در جنوب شرقی جزایرکرگلن و حدود ۴۰۲۳ کیلومتری جنوب غرب فرمنتل در جنوب اقیانوس هند قرار دارد. مرکز: فلاینگ فیش کوو. جزیره نورفک ۵/۳۴ در ۱۶۷۶ کیلومتری سیدنی و ۶۴۳ کیلومتری زلاندنو در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد. مرکز: کینگستون سرزمین جزایر دریای مرجان ۸ کیلومتر مربع زمین, در حوضه‌ای دریایی بامساحت۰۰۰/۷۸۰ کیلومتر مربع در شرق کوئینزلند، بین گریت بریر ریف (آبسنگ بزرگ مرجانی) و ۱۵۷ درجه و ۱۰ دقیقه شرق قرار دارد.
عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مشترک المنافع، پیمان امنیت اقیانوس آرام، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، جامعه کشورهای جنوب اقیانوس آرام.

تاریخ معاصر
در ۱۹۰۱ وقتی شش مستعمره بریتانیایی، ویلز جدید جنوبی، کوئینزلند،استرالیای جنوبی تاسمانی، ویکتوریا و استرالیای غربی فدراسیونی را تشکیل دادن، مشترک المنافع استرالیا به وجود آمد.استرالیا نقش مهمی در جنگ جهانی اول ایفاء کرد – یک پنجم نظامیانش در عملیات کشته شدند. پیاده شدن قهرمانانه به ساحل گالیپول در داردانل با روز یادبودی در استرالیا گرامی داشته می‌شود. رکود بزرگ اقتصادی تأثیر بدی بر کشور گذاشت، ولی سالهای میان دو جنگ جهانی شاهد به رسمیت شناسی بین المللی استرالیا بود. در جنگ جهانی دوم که سواحل شمالی در معرض خطر ژاپنیها بود، روابط با امریکا مستحکم شد. سربازان استرالیایی در ویتنام جنگیدند و مشارکت‌های مهم تجاری با کشورهای آسیایی برقرار شده است. از ۱۹۴۵ مهاجران از تمامی نقاط اروپا با کمک این کشور وارد شده‌اند و این امر موجب تضعیف پیوند با بریتانیا شده است. استرالیا اکنون دارای رابطه نزدیکی با ایالات متحد امریکاست و قدرتی محلی در منطقه جنوب اقیانوس آرام به شمار می‌رود.

دفاع
کل نیروهای مسلح : ۳۰۰/۶۸ (۱۹۹۱). خدمت سربازی:‌ندارد.

آموزش
میزان با سوادی: بیش از ۹۵%. سنین تحصیل اجباری: ۶ تا ۱۵ سال. تعداد دانشگاه: ۳۸٫

اقتصاد
از زمان جنگ جهانی دوم،‌ اقتصاد استرالیا تحت الشعاع استخراج معدن بوده است و اکنون مواد معدنی بیش از ۳۰% صادرات کشور را به خود اختصاص می‌دهد. استرالیا ذخایر بزرگی از زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی، اورانیوم، سنگ آهن، مس، نیکل، بوکسیت ،‌طلا و الماس دارد. صنایع تولیدی و آماده سازی عمدتا بر اساس این منابع استوار است: آهن و فولاد، ساختمان سازی،‌پالایش نفت و مواد پتروشیمی، تولید وسایل نقلیه و مهندسی. صنایع غذایی و منسوجات بر اساس کشاورزی و دامداری است. اتکای استرالیا به بخش کشاورزی و دامداری بسیار کاهش یافت است و در ۱۹۹۰ دولت برنامه‌هایی را برای کاهش تعداد گوسفند اعلام کرد. با این حال، این کشور هنوز بزرگترین تولید کننده پشم است. منابع عمده شامل گوسفند، گاو، غلات (به ویژه گندم)، شکر (در کوئنزلند) و میوه است. بخش قوی تجاری، شامل بانکهاو بنگاه‌های مالی به تنوع اقتصادی می‌افزاید.

استرالیا بزرگترین تولید کننده پشم( Australia ) – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *