ولینگتون پایتخت زلاندنو – ویبره

ولینگتون پایتخت زلاندنو – جهانگردی

ولینگتون پایتخت زلاندنو
ولینگتون (به زبان مائوری ته وهانگانوئی-آ-تارا یا پونکه) پایتخت کشور نیوزلند است. ولینگتون پرجمعیت‌ترین پایتخت در قاره اقیانوسیه و سومین شهر بزرگ نیوزلند پس از آوکلند و کرایست چرچ است.

شهر ولینگتون اخرین و جنوبی ترین پایتخت جهانwellington پایتخت کشور زلاندنو (نیوزلند) و دومین محدوده شهری بزرگ کشور است. علاوه بر این ولینگتون دومین شهر پر جمعیت در قاره اقیانوسیه است. این شهر در ایالتی با همین نام و در دماغه ی جنوبی جزیره شمالی و تقریبا در بخش مرکزی زلاندنو واقع شده است.در محدوده بزرگتر و یا ایالتی ولینگتون علاوه بر این شهر بزرگ چندین شهر کوچک و محیط های روستایی متعددی قرار گرفته اند…

 

نام ولینگتون
بنابر مدارک موجود نام ولینگتون بر گرفته از اولین دوک این سرزمین است که پیروز جنگ واترلو بوده است . این دوک ارتور ولزلی نام داشت و شجاعت و دلاوری های او زبان زد مردم این بخش از کره خاکی است. در زبان مائوری نام این شهر ولینگتون به سه گونه توجیه میشود که هر یک به نوعی اشاره ای به بندر ولینگتون دارند . اهمیت ویژه ولینگتون به دلیل وجود پارلمانو ادارات مرکزی و وزارتخانه های دولت و به طور کلی مرکزیت سیاسی این شهراست که ولینگتون را به عنوان پایتخت کشور زلاندنو متمرکز کرده است.مرکز این شهر به دلیل صحنه های هنری و کافی شاپ های زیبا و تفریح گاه های شبانه معروفیت فراوانی دارد . ولینگتون مرکز صنایع مهمی در زلاندنو است و بیشتر فیلم سازی و تئاتر و گروه های موسیقی و ارکستر و نماشگاه های بین المللی و موزه های هنری در این شهر قرار دارد. (فیلم کینگ کونگ و ارباب حلقه ها در این شهر ساخته شده)
از نقطه نظر کیفیت بالای استاندارد زندگی ولینگتون مقام دوازدهم را در دنیا دارد . این رتبه بندی که متعلق به سال ۲۰۰۷ میلادی است ولینگتون را در مقام چهارم این شهر ها که انگلیسی زبان هستند . اولین گروه های اروپایی که از طریق مسیر های ابی و کشتی به شهر وارد شدند و به سال ۱۸۳۹ باز میگردد. این گروه صد و پنجاه نفره در دهانه ی رودخانه هات سکنی گزیدند.ولینگتون به دلیل موقعت جغرافیایی خاص خود زمین لرزه های بسیاری را متحمل میشود . خسارت های زیادی به شهر وارد کرده اند در سالهای ۱۸۴۸و ۱۸۵۵ زمین لرزه سال ۱۸۵۵ که در خط عرضی شمال به شرق رخ داد و عظیم ترین زمین لرزه در تاریخ کشور زلاندنو) بوده است که در مقیاس ۲/۸ ریشتر به وقوع پیوسته.
درسال ۱۸۶۵ میلادی بود که پایتخت زلاندنو از شهر اوکلند به ولینگتون منتقل شد و پارلمان کشور در هفتم ژوئیه ۱۸۶۲ بود که در ولینگتون استقرار یافت. در ان زمان دوران جمعیت ولینگتون به عنوان دومین شهر بزرگ کشور تنها ۴۹۰۰ نفر بوده است که رقم پایینی است. ولینگتون از لحاظ میزان در امد شهروندی در مقام اول زلاندنو است. بندر ولینگتون متشکل از سه جزیره مجزا است. تقریبا از ۸۴ روز از سال تابش نور خورشید در شهر برقرار است . (۲۰۲۵) همان طور که اشاره شد بادهای نسبتا تندی در ولینگتون می وزد و به همین اساس توربین های بادی یکی از منابع اصلی تولید نیرو در شهر است و مزارع بزرگی به همین منظور در شهر احداث شده است. ولینگتون جنوبی ترین پایتخت جهان نام دارد.

جاذبه های توریستی ولینگتون
شهری توریستی که جاذبه های گردشگری زیادی دارد موزه ها و گالری های بی شماری در ولینگتون وجود دارد. سالانه نمایشگاه های متعددی در زمینه های مختلف هنری در شهر برگزار میشود و مردم از اقصا نقاط دنیا برای دیدن چنین فستیوال هایی به شهر می ایند.این دور افتاده ترین پایتخت ولی زیبا ترین است. مردم این شهر زندگی خود را در سطح بالایی زندگی میکنند. این شهر شبکه های مدرنی دارد اعم از کشتی رانی و تاکسی رانی و اتوبوس رانی لیموزین ها و … . فرودگاه ولینگتون خود جاذبه گردشگری و از مجهز ترین فرودگاه های اقیانوسیه است. همان طور که اشاره کردم از سه جزیره تشکیل شده و خطوط قایق رانی ویژه ای در مسیر بین جزایر به طور منظم فعالیت میکنند.
به طور متوسط سالیانه ۳,۵۶۴,۶۷۰ نفر از دیگر کشورهای جهان برای گردش گری به این شهر وارد میشوند
بیشترین تراکم گردشگر در ماه مارس با بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر بین المللی میباشد
مکانی زیبا و فوق العاده که در محاصره تپه های هموار و زیبا قرار دارد

دانشگاه ویکتوریا در ولینگتون (به انگلیسی: Victoria University of Wellington) از مهم ترین دانشگاههای کشور نیوزیلند است که در شهر ولینگتون واقع شده‌است.بر اساس آخرین رده بندی علمی دانشگاه‌های معتبر دنیا این دانشگاه در رتبه ۴۶۴ قرار دارد

ولینگتون پایتخت زلاندنو – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *