زلاندنو وکوههای آلپ جنوبی( New Zealand ) – ویبره

زلاندنو وکوههای آلپ جنوبی( New Zealand ) – جهانگردی

زلاندنو وکوههای آلپ جنوبی( New Zealand ) 
پایتخت: ولینگتون
 زبان رسمی: انگلیسی (رسمی) مائوری
نوع حکومت: دموکراسی مبتنی بر پارلمان
 واحد پول: دلار نیوزلند(New Zealand Dollar)
مذهب: انگلیکن (۲۴%) ، پرسبیتری (۱۸%) ، کاتولیک رومی (۱۵%) ، متدیست (۵%)…

زلاندنو وکوههای آلپ جنوبی

امید طول عمر: ۷۴/۵ سال
 رشد سالانه جمعیت: ۱٫۰۵%درصد (July 2004 est.)
جمعیت: ۳,۹۹۳,۸۱۷ نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور زلاندنو
در جزیره‌ی جنوبی این کشور, کوه های آلپ جنوبی از شمال تا جنوب امتداد دارد ، و در جنوب غرب به ساحل دندانه وار فیوردلند می رسد . جلگه های کنتربری در شرق کوه ها قرار دارد . جزیره‌ی شمالی بیشتر تپه ای است با کوه های تک افتاده از جمله آتشفشانها – که دو تایشان فعالند – زمینهای پست جزیره‌ی شمالی بیشتر در نواحی ساحلی و دره‌ی وایکاتو محدود است .  رودهای مهم : وایکاتو ، کلوته ، وایهو ، رانگیتایکی ، موکائو ، وانگانوئی ، ماناواتو.  بلندترین نقطه :‌قله‌ی کوک ۳۷۶۴ متر ارتفاع داشت .  آب و هوا :‌آب و هوای این کشور معتدل است , هر چند شمال گرمتر است . بارندگی تقریباً در همه جا فراوان است ، ولی میزان آن در حد بالای با ارتفاع و محل متغیر است ، و تا بیش از ۶۳۵۰ میلی متر در ساحل غربی جزیره‌ی جنوبی می رسد .
شهرهای مهم: اوکلند, کرایست چرچ, ماناکائو و نورث شور, هامیلتون, نیپیر ویت هِستینگز, دانیوین, پالمرستون نورث, روتورا, اینورکارگیل, نیو پلیموث, نلسون, وانگارئی, وانگانوئی
مساحت: ۲۶۸,۶۸۰ کیلومتر مربع
خط ساحلی: ۱۵,۱۳۴کیلومتر
مختصات جغرافیایی: ۴۱ درجه جنوبی و ۱۷۴ درجه شرقی

حکومت
۹۷ عضو مجلس نمایندگان به نمایندگی از حوزه های انتخاباتی تک نماینده ای که چهارتایشان رأی دهندگان و نمایندگان مائوری دارد , با رأی تمامی افراد بالغ برای سه سال انتخاب می شوند . قرار است نظام انتخاباتی تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه برقرار گردد. ملکه‌ی بریتانیا حکمران زلاندنو نیز هست و نماینده‌ی او فرماندار کل است که شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس برخوردار است . نخست وزیر نیز ، کابینه ای را انتصاب می کند که به مجلس پاسخگوست.  احزاب عمده‌ی سیاسی عبارتند از :‌ • حزب کارگر • حزب ملی (محافظه کار)  سرزمین جزیره ای نام سرزمین مساحت(کیلومتر مربع) مرکز توکلاو ۱۳ مرکزی وجود ندارد ؛ هر کدام از آنها مرکز اداره‌ی خود را دارد  سرزمین های وابسته‌ی زلاندنو سرزمین های پیوسته‌ی زلاندنو • جزایر کوک (گروهی متشکل از ۱۵ جزیره در جنوب اقیانوس آرام) o مساحت :‌۲۳۴ کیلو متر مربع . o مرکز :‌ آواروا ۵٫۰۰۰ (تخمین ۱۹۸۵). • نیوئه (جزیره ای در جنوب اقیانوس آرام) o مساحت :‌۲۵۹ کیلو متر مربع . o مرکز : آلوفی ۱٫۰۰۰(تخمین ۱۹۸۹).
عضویت: سازمان ملل متحد ، جامعه‌ی کشورهای مشترک المنافع ، پیمان امنیت اقیانوس آرام ، جامعه‌ی کشوریهای جنوب اقیانوس آرام ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه .

تاریخ معاصر
جزیره‌ی شمالی را رؤسای قبیله ای مائوری تحت پیمان وایتاگی (۱۸۴۰) به دولت بریتانیا واگذار کردند ، در حالی که جزیره‌ی جنوب بر اساس حق کشف مورد ادعا قرار گرفت . زلاندنو به عنوان بخشی از ویلز جدید جنوبی اداره می شد. در ۱۸۴۱ دولت استعماری مجزایی تشکیل شد . در دهه‌ی ۱۸۴۰ مائوریها ، که اکثرشان در جزیره‌ی شمالی زندگی می کنند ، مقاومت مسلحانه‌ی شدیدی نسبت به استقرار بریتانیاییها نشان دادند, در دهه‌ی ۱۸۵۰ همچنان که استعمارگران جویای زمین بیشتری بودند و رؤسای مائوری به طور فزاینده ای از فروش آن امتناع می کردند ، روابط بین مائوریها و مهاجران سفید پوست وخیم تر شد . وقتی که برای راندن مائوریها از زمینهای مورد اختلاف از سربازان استفاده شد ، جنگ در گرفت (۱۸۶۰) . نبرد طی بیشتر این دهه در جزیره‌ی شمالی ادامه یافت و جنگ چریکی در کینگ کانتری – در مرکز جزیره‌ی شمالی – تا ۱۸۷۰ سرکوب نشد . جنگهای مائوری استقرار اروپائیان را در جزیره‌ی شمالی به تعویق انداخت ، در حالی که – در ربع آخر قرن نوزدهم – کشف طلا و شروع استفاده از کشتی های یخچال دار برای صدور گوشت و لبنیات ، استعمار و اقتصاد جزیره‌ی جنوبی را شدیداً برانگیخت . با این حال ، در اوایل قرن بیستم ، جزیره‌ی شمالی بار دیگر اهمیت بیشتری یافت ، و در ۱۹۹۱ مهاجرت از بریتانیا جمعیت این کشور را به یک میلیون افزایش داده بود . مهاجران بعدی اکثراً از بریتانیا بوده اند ، هر چند جوامع بزرگی از ساموا ، جزیره‌ی کوک ، یوگوسلاوی و هلند وجود دارند . دولتهای لیبرال (۱۸۹۱ تا ۱۹۱۲) اصلاحات و اقدامات اجتماعی جدید بسیاری را اجرا کردند ، از جمله حق رأی برای زنان (۱۸۹۳) و اولین صندوق مستمری سالخوردگان در جهان (۱۸۹۸) در ۱۹۰۷ حق خود مختاری به این سرزمین اعطاء شد ، هر چند این کشور تا ۱۹۴۷ استقلال خود را به طور رسمی تأیید نکرد . در جنگ جهانی اول ، زلاندنو به صورت متحد بریتانیا در اروپا جنگید و در لشکر کشی فاجعه آمیز متفقین به شبه جزیره‌ی گالیپولی ، طی نبرد بر ضد ترکیه (۱۹۱۵) ، به افتخار نائل شد . در ۱۹۴۱ ، وقتی ژاپن وارد جنگ جهانی دوم شد ، امنیت نزدیک تر زلاندنو به خطر افتاد . نقش مهمی که امریکا در جنگ اقیانوس آرام ایفاء کرد موجب اتحاد پس از جنگ زلاندنو با استرالیا و امریکا در پیمان امنیت اقیانوس آرام (آنزوس) شد و این کشور برای پشتیبانی از امریکا به ویتنام سرباز اعزام کرد . ورود بریتانیا به جامعه‌ی اروپا در ۱۹۷۳ دسترسی تولیدات کشاورزی و دامداری زلاندنو را به جایی که بازار اصلی آنها بود محدود ساخت . از آن زمان زلاند نو مجبور بوده است که بازارهای جدیدی را به ویژه در خاور دور و میانه پیدا کند . تحت حکومت حزب کارگر (۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ و ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۰) ، این کشور سیاست خارجی و دفاعی مستقلی را اتخاذ کرد . ممنوع ساختن ورود کشتی هایی که از سوخت هسته ای استفاده ، یا جنگ افزارهای هسته ای حمل می کنند در آبهای زلاندنو نقش این کشور را در مقام عضو کامل پیمان آنزوس زیر سؤال برد .

دفاع
کل نیروهای مسلح : ۱۱٫۳۰۰ (۱۹۹۱) . خدمت سربازی : ندارد .

آموزش
میزان با سوادی :‌ تقریباً ۱۰۰%. سنین تحصیل اجباری :‌ ۶ تا ۱۵ سال . تعداد دانشگاه :‌ ۷٫

اقتصاد
بیشتر درآمد حاصله از صادرات زلاندنو ز بخش کشاورزی و دامداری است و کالاهای عمده گوشت و پشم و لبنیات است . جنگل داری در حال توسعه است و صنعت مهم کاغذ و خمیر را تأمین می کند . این کشور بجز زغال سنگ ، لیگنیت ، گاز طبیعی و طلا منابع طبیعی کمی دارد . هر چند توانایی بالقوه‌ی آن در تولید نیروی هیدروالکتریک مورد بهره برداری قرار گرفته است تا برق ارزان و فراوان را – پایه ای مهم برای صنایع تولیدی زلاندنو – تولید کند . گاز طبیعی – از میدان کاپونی در جزیره‌ی شمالی و میدان مائوی در دریای نزدیک ساحل تاراناکی – به سوخت مایع تبدیل می گردد . زلاندنو به رغم وجود بازار داخلی کوچک و دور بودن از قدرتهای عمده‌ صنعتی ، از سطح زندگی بالایی برخوردار است

زلاندنو وکوههای آلپ جنوبی( New Zealand ) – Vibre.ir – جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *